02/11/2009 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα καλύπτει τον Μεϊμαράκη και ψάχνει να βρει πάλι το … δακτυλίδι του Καραμανλή



Για μια ακόμα φορά ο σημερινός Τύπος αποδεικνύει την αναξιοπιστία του. Πλήρη διαστρέβλωση της πραγματικότητας επιχειρούν ορισμένοι δημοσιογράφοι προκειμένου να στηρίξουν τη Ντόρα στην κατηφορική πορεία της προς την ηγεσία της ΝΔ.

 Στην Ελευθεροτυπία, για παράδειγμα, η κ. Χρ. Κοραή, πρώην πουλαίν του Ρουσόπουλου, γράφει για την προχθεσινή Κεντρική Επιτροπή: «Έσπασε την ουδετερότητά του ο Κώστας Καραμανλής και τάχθηκε ευθέως υπέρ της εκλογής προέδρου μόνο από μέλη, παλιά ή νέα, την οποία υποστήριζε η Ντόρα Μπακογιάννη. Απέκλεισε τη συμμετοχή φίλων της Ν.Δ., όπως πρότεινε ο Αβραμόπουλος, προσυπέγραψε ο Ψωμιάδης και ο Σαμαράς έδειξε να είναι ανοιχτός εφόσον συμφωνούσαν όλοι οι υποψήφιοι» (!!!).

 Δεν ξέρω αν τα είδε με τα μάτια της και τα άκουσε με τα αυτιά της αυτά η κ. Κοραή, ή της τα διηγήθηκαν. Επειδή όλη η Ελλάδα γνωρίζει ότι η Μπακογιάννη δεν ήθελε την εκλογή από την βάση και αγωνίσθηκε με όλα τα μέσα για να εκλεγεί ο νέος πρόεδρος από τους σημερινούς συνέδρους, τους οποίους πιστεύει ότι ελέγχει μέσω των γνωστών μηχανισμών. Όλη Ελλάδα επίσης γνωρίζει ότι χάρις στην επιμονή του Δ. Αβραμόπουλο και του Α. Σαμαρά πέρασε η εκλογή από την βάση και η Ντόρα αναγκάστηκε να υπογράψει την γνωστή συμφωνία των «4» που επικύρωσε προχθές η ΚΕ. Και ο Καραμανλής υπερ αυτής της συμφωνίας παρενέβη

Με την ίδια αξιοπιστία γράφουν και τα ΝΕΑ: «Με παρέμβαση Καραμανλή που ερμηνεύθηκε από υποψηφίους διαδόχους και μέλη της γαλάζιας Κεντρικής Επιτροπής ως «αβάντα» στην Ντόρα Μπακογιάννη, επιτεύχθηκε τελικώς συμφωνία για την αλλαγή στο πλαίσιο της εκλογής και το εκλεκτορικό σώμα που θα αναδείξει τη νέα ηγεσία της Ν.Δ.»

Τι έγινε στην πραγματικότητα στην ΚΕ; Ο Δ. Αβραμόπουλος δεν έβαλε την δική του πρόταση για εκλογή και από τους φίλους σε ψηφοφορία επειδή οι συσχετισμοί στην ΚΕ δεν ήταν ευνοϊκοί γι αυτόν. Επιπλέον, αν έθετε σε ψηφοφορία την πρότασή του να ψηφίζουν και οι φίλοι τότε υπήρχε κίνδυνος η κ. Μπακογιάννη ή κάποιος από τους δικούς της να επανέφερε την παλαιότερη πρόταση να γίνει η εκλογή προέδρου σύμφωνα με το καταστατικό δηλαδή από το συνέδριο του κόμματος. Την Παρασκευή εξάλλου το κλίμα για κάτι τέτοιο είχε προετοιμαστεί από τον Προκόπη Παυλόπουλο που το «παίζει» Ντόρα.

Έτσι εξηγείται και η «βρώμικη δουλειά» που ανέλαβε να κάνει για λογαριασμό της κ. Μπακογιάννη ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης. Ο οποίος δεν επιτέθηκε μόνον εναντίον του Σαμαρά, αλλά εναντίον όλων  και κυρίως του προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής  Δημήτρη Σιούφα επειδή δέχθηκαν να γίνει η εκλογή από τη λαϊκή βάση του κόμματος και όχι από τον μηχανισμό των κομματικών στελεχών.

 Όπως γράφει σήμερα το ΠΘ «οι μάσκες έπεσαν μία ημέρα αργότερα». Όταν η κ. Μπακογιάννη ρωτήθηκε στο Αγρίνιο για την επίθεση του κ. Μεϊμαράκη στον Σαμαρά απάντησε ότι «ο κ. Μεϊμαράκης δεν εξύβρισε κανέναν έκανε μία αναφορά σε ένα ιστορικό γεγονός της παράταξης». Συνέστησε μάλιστα η συζήτηση για τα αίτια της ήττας και για τα λάθη της κυβέρνησης της ΝΔ να γίνει με ψυχραιμία «και να μην βγάλουμε προσωπικές εμπάθειες και απωθημένα». Η σύστασή της βέβαια δεν αφορά τις επιθέσεις εναντίον του κ. Σαμαρά.

Διαπιστώνουμε λοιπόν μια νέα εβδομαδιαία στρατηγική της Ντόρας. Ξαναθυμάται τώρα το σκουριασμένο δακτυλίδι και προσπαθεί να ανακόψει την πορεία των καραμανλικών προς τον Σαμαρά ισχυριζόμενη ότι αυτήν στηρίζει ο Κώστας Καραμανλής. Την ίδια ώρα βεβαίως έντυπα και ιστοσελίδες που την υποστηρίζουν επικρίνουν τον Σαμαρά ότι «μάζεψε γύρω του όλους τους Καραμανλικούς».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 02/11/2009 13:34:55

    ο Πρωτοψάλτης το πρωί στο ραδιόφωνο του Σκάι έλεγε, ότι η ΝΔ θα πάει σίγουρα για διάσπαση έτσι όπως το πάνε... Από τη μία, λέει, θα πάνε οι πατριώτες κι από την άλλη οι άλλοι...
    Τι εννοεί ή, μάλλον, τι ξέρει ο ποιητής;

  2. donaE avatar
    donaE 02/11/2009 13:50:54

    Αντε να τελειωνουν γιατι η εκθεση ειναι μεγαλη.Θα καουν.

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 13:53:01

    Σαμαρας vs Ντόρα. η επιλογη ειναι ξεκαθαρη..Ειναι απλα τα πραγματα φιλοι μου. Απο τη μια υπαρχει το φως, το καθαρο βλεμμα, ο αγνος πατριωτισμος, η ελπιδα, η ανθρωπια. Απο την αλλη, οι σκοτεινοι μηχανισμοι, οι ιντριγκες, τα μιση και παθη του χθες, τα συμφεροντα, το μαυρο χρημα, οι δολοπλοκιες. Διαλεγουμε και παιρνουμε..Καθενας αυτο που του ταιριαζει..Καθενας εκει που ανηκει. Στο αυριο ή στο χθες.

  4. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 14:15:39

    @ ΓΙΑΝΝΗΣ....όλα αυτά που γράφεις περί "μάχης φωτός και σκότους" και συνολικά η πρόσφατη,συστηματική και έντεχνη προσπάθεια "αγιοποίησης" του κυρίου Σαμαρά και "δαιμονοποίησης" της κυρίας Μπακογιάννη μέσα από το antinews, μόνο κακό κάνουν στην κεντροδεξιά παράταξη....στην πραγματικότητα υπονομεύoυν την ενότητα της ΝΔ...δεν έχω ακόμα καταλήξει στο συμπέρασμα αν γίνεται σκόπιμα ή όχι....πολλά υπερβολικά πράγματα που γράφετε εδώ μέσα για τον κύριο Σαμαρά, δεν τα λέει ούτε ο ίδιος στις συγκεντρώσεις του....και αν τα έλεγε θα θεωρούσαμε ότι "έχει καβαλήσει το καλάμι"....πολλοί από αυτούς που επί χρόνια λιβάνιζαν και υμνούσαν(π.χ μεγάλος ηγέτης,καταλληλότερος κτλ) τον κύριο Καραμανλή, τώρα κάνουν το ίδιο στον κύριο Σαμαρά....ηρεμήστε λίγο,εκλογές για πρόεδρο της ΝΔ θα έχουμε, δεν έρχεται ο "Μεσσίας"....

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ fatfat 02/11/2009 14:41:16

      Υπονομευση της ενοτητας επειδη λεμε τη γνωμη μας? Μα πραγματι προκειται για μαχη σκοτους με φως και δεν παιρνουμε λεξη πισω..Τους υπονομευτες να τους αναζητησετε στο περιβαλλον της αυτοκρατειρας και στον μουστακια κολλητο της.

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 17:02:00

        Γιαννη ξερεις τι μου κανει εντυπωσει με τον FATFAT? οτι μολις δει τα σκουρα κα πρεπει αν αντιπαρελθει στα επιχειρηματα ολων μας περι ΘΕΟΔΩΡΟΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ μηχανισμων κα κακου της παραλθοντος(που εμεις τα τεκμηριωνουμε με στιοχεια οπως και ο factoras) την κανει με ελαφρα πηδηματακια.

        Επι της ουσιας FATFAT εχεις να μας πεις τιποτα που να αποδεικνυει το αφθαρτο αμολυντο και καθαρο παρελθον της Αγιας οικογνειας?

        Μαλλον οχι.

  5. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 14:33:36

    και επειδή μιλάτε στο άρθρο για την αναξιοπιστία του Τύπου, για πείτε μου αν την πραγματικότητα διαστρεβλώνει και η δημοσκόπηση της Palmos Analysis για τον "Αγγελιοφόρο της Κυριακής" που έγινε από τις 26/10 μέχρι τις 30/10 στην βόρεια Ελλάδα.
    Μήπως τελικά διαστρεβλώνει και δεν βολεύει την δική σας εικονική πραγματικότητα?
    Η συγκεκριμένη έρευνα, στην οποία δεν κάνετε καμιά αναφορά - την κάνατε γαργάρα - δείχνει σαφή υπεροχή της κυρίας Μπακογιάννη στην Βόρεια Ελλάδα(όπου υποτίθεται ότι δεν έχει "ρεύμα" η κυρία Μπακογιάννη) έναντι των άλλων συνυποψηφίων της για την προεδρία της ΝΔ.
    Αλλά επειδή δεν σας βολεύει, την αποσιωπάτε σκόπιμα.
    Αν έδειχνε πρωτιά του κυρίου Σαμαρά, θα την είχατε την δημοσκόπηση πρώτο θέμα.....αυτό δείχνει την δική σας αξιοπιστία....

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ fatfat 02/11/2009 14:39:44

      Μα εχει δοθει απαντηση εδω μεσα για την αξιοπιστια της εφημεριδας ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ του Μπακατσελου. Ο κ. Μπακατσέλος είναι στενός φίλος της οικογένειας Μητσοτάκη. Ο κ. Αλέκος ήταν πρόεδρος της ΔΕ της ΝΔ Θεσσαλονίκης επί Μητσοτάκη, ενώ ο τελευταίος ως πρωθυπουργός τον είχε διορίσει πρόεδρο της ΔΕΘ. Ο μεγαλύτερος αδελφός της οικογένειας Μπακατσέλου ήταν μαζί με τον Κ. Μητσοτάκη και εκπρόσωπό του κόμματός του στη Θεσσαλονίκη πριν ακόμη από τη χούντα, ενώ μαζί οι δυο τους προσχώρησαν στη ΝΔ του Κων. Καραμανλή κατά την περίφημη «διεύρυνση» του 1978.

      Είναι επίσης πολύ γνωστό ότι η Ντόρα, όπως και ο πατέρας της παρακάθονται σε ευρεία φιλικά δείπνα στο σπίτι του κ. Μπακατσέλου, κάθε φορά που έρχονται στη Θεσσαλονίκη.

      Η ενθουσιώδης υποστήριξη λοιπόν ήταν θέμα χρόνου. Ωστόσο, ο τρόπος της παροχής της κάπως… μπάζει.

      Δηλαδή μοιάζει να ετοιμάστηκε μία δημοσκόπηση στην οποία φανερά προηγείται η Ντόρα, καθώς το δείγμα των ερωτώμενων δεν είναι ψηφοφόροι της ΝΔ!

      Η εταιρία δηλώνει ότι ρώτησε 1583 στη Μακεδονία και τη Θράκη. Και από αυτούς οι 1.000 δήλωσαν ψηφοφόροι της ΝΔ. Μα, πως γίνεται αυτό, όταν το κόμμα πήρε στις τελευταίες εκλογές 35% κατά μέσο όρο στην ίδια περιοχή;

      Επιπλέον, κλήθηκαν να απαντήσουν κάποιοι για το ποιον προτιμούν για πρόεδρο ενός κόμματος το οποίο δεν ψήφισαν, δεν υποστηρίζουν και δεν θα υποστηρίξουν, συνεπώς για έναν χώρο που ενδεχομένως δεν τους ενδιαφέρει και πολύ…

      Το ζήτημα είναι να ρωτάς ως δημοσκόπος αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για τα τεκταινόμενα στη ΝΔ. Και ακόμη περισσότερο αυτούς που δηλώνουν ή ισχυρίζονται ότι θα πάνε να γραφτούν στο κόμμα για να ψηφίσουν. Εκεί παίζεται το παιχνίδι… Το ζήτημα είναι ότι εάν επιλέγεις να μην ρωτήσεις αυτά αλλά κάποια άλλα τότε κάπου το πας…

      Οπότε η πρακτική σημασία μίας τέτοιας δημοσκόπησης είναι μάλλον μικρή. Ή για να το πούμε καλύτερα, το μόνο στόχο που είχε ήταν να δημιουργήσει ένα ωραίο και βολικό για την Ντόρα και τους υποστηρικτές της, πρωτοσέλιδο…

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 02/11/2009 17:04:49

      Βλεπεις να κναεις κανενας καμια γαργαρα??? Ισα ισα ειπαμε στην ζωη οι χαρες επιστρεφονται και στην προκειμενη περιπτωση κανει μπαμ!! τουλαχιστον οι θεσσαλονικεις γνωριζουν πολυ καλα.

  6. stam avatar
    stam 02/11/2009 14:34:12

    .....εβερτ για κανε μας την χαρη ,να αφησεις την παραταξη να αποφασιση ανεπηρεαστη ποιον αρχηγο θελει....αρκετα φαγαμε στη μαπα την καμαριλα σας!....και εσυ φαλη -πανυ αρκετα περασες καλα να σου κανουν υποκλησεις τοσα χρονια!,,,,ελεος!!!1

  7. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 02/11/2009 14:38:23

    O Kαραμανλής πολύ σωστά έκανε και εκλεισε το θέμα της διαδικασίας με την στήριξη της συμφωνίας των τεσσάρων. Δεν ήταν καθόλου αβάντα στην Ντόρα. Ας σταματήσουν πια την κουτοπόνηρη πλύση εγκεφάλου με όλα αυτά τα υποννούμενα περί δακτυλιδιών.
    Τα media, όπως λειτουργούν στην Ελλάδα είναι η μάστιγα της χώρας. Αν δεν λυθεί αυτό το θέμα, δε θα δούμε προκοπή.

  8. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 14:57:41

    όπως η Ελληνική Δημοκρατία έχει το Σύνταγμα, έτσι κάθε σωματείο,εταιρεία,πολιτικό κόμμα έχει το καταστατικό...δηλαδή κατά μια έννοια το καταστατικό για ένα σωματείο,εταιρεία,πολιτικό κόμμα αποτελεί το αντίστοιχο του "Συντάγματος"....ό,τι αναφέρει το καταστατικό πρέπει να τηρείται σε κάθε πολιτικό κόμμα......ο κύριος Μειμαράκης, από ότι κατάλαβα, αμφισβήτησε την αλλαγή του τρόπου εκλογής του προέδρου της ΝΔ από το έκτακτο συνέδριο,με το σκεπτικό ότι το καταστατικό του κόμματος αναφέρει και προβλέπει την αλλαγή του τρόπου εκλογής του προέδρου της ΝΔ ΜΟΝΟ από ΤΑΚΤΙΚΟ συνέδριο. Αν όντως το καταστατικό της ΝΔ αναφέρει και προβλέπει την αλλαγή του τρόπου εκλογής του προέδρου της ΝΔ ΜΟΝΟ από ΤΑΚΤΙΚΟ συνέδριο, τότε έχει δίκιο ο κύριος Μειμαράκης και το σωστό είναι οι εκλογές για πρόεδρο της ΝΔ να γίνουν από το εκλεκτορικό σώμα των συνέδρων στο έκτακτο συνέδριο, όπως ορίζει ακόμα το καταστατικό της ΝΔ.
    Δεν είναι δυνατόν κάποιοι επειδή δεν του αρέσει η διαδικασία που ισχύει ή επειδή δεν τους ευνοεί, να ζητούν παραβίαση του καταστατικού ή και να παραβιάζουν οι ίδιοι το καταστατικό της ΝΔ.....
    Αν όμως το καταστατικό της ΝΔ αναφέρει ή προβλέπει αλλαγή και του τρόπου εκλογής του προέδρου της ΝΔ και από έκτακτο συνέδριο, τότε έχει άδικο ο κύριος Μειμαράκης που διαμαρτύρεται και μπορούν οι σύνεδροι του έκτακτου συνεδρίου νομότυπα να αποφασίσουν την αλλαγή τρόπου εκλογής προέδρου.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ fatfat 02/11/2009 15:03:58

      Μα εχει λυθει το θεμα αυτο απο προχθες στην κεντρικη Επιτροπη. Ολα τα μελη της ΝΔ και οσοι πολιτες γινουν μελη μεχρι τις 29 Νοεμβρη θα ψηφισουν για νεο αρχηγο. Το καταστατικο θα τροποποιηθει το προσεχες Σαββατοκυριακο στο εκτακτο συνεδριο.

  9. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 15:00:43

    @ ΓΙΑΝΝΗΣ....τώρα κατάλαβα....μόνο το antinews που υποστηρίζει τον κύριο Σαμαρά είναι αξιόπιστο........όλα τα υπόλοιπα Μ.Μ.Ε είναι αναξιόπιστα.....και η δημοσκόπηση αυτή έχει μικρή σημασία, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!!!!!!!

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 02/11/2009 17:10:37

      Ισα ισα φατ φατ στην οποια περιπτωση αποδεχθουμε την δημοσκοπηση (εικονα της στιγμης) τοτε το μονο που κανει ειναι να συσπειρωνει τους Οπαδους του ΣΑΜΑΡΑ.

      Εξαλου ειπαμε κοντος ψαλμος αλλελουια.

  10. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 02/11/2009 15:37:07

    Θα με συγχωρέσεις, αλλά υπάρχουν πατριώτες και άλλοι. Η ιστορική καταγραφή, έχει γίνει. Είχαμε στο πλευρό μας την Ευρωπαϊκή Ένωση (καμία χρήση του όρου Μακεδονία) και τις ΗΠΑ (βλέπε και θέσεις Κλίντον). Αυτά επί Σαμαρά. Τη συνέχεια με τις συμφωνίες και το λαθρεμπόριο στο εμπάργκο, την ξέρεις.

  11. fatfat avatar
    fatfat 02/11/2009 15:59:30

    @ ΓΙΑΝΝΗΣ.....για να τροποποιηθεί το καταστατικό από έκτακτο συνέδριο, πρέπει να αναφέρεται ρητά στο καταστατικό, ότι επιτρέπεται ή δίνεται η δυνατότητα σε έκτακτο συνέδριο να τροποποιήσει το καταστατικό - και ειδικότερα τον τρόπο εκλογής προέδρου ΝΔ -....διαφορετικά η όλη διαδικασία είναι παράνομη και αντίθετη με το καταστατικό....Είσαι σίγουρος ότι αναφέρεται στο καταστατικό της ΝΔ η δυνατότητα αλλαγής καταστατικού από έκτακτο συνέδριο?
    Εγώ δεν είμαι - αφού δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο καταστατικό.

  12. Α.Κ avatar
    Α.Κ 02/11/2009 17:56:27

    Mειμαράκης ....τι μου θυμίζει ????????!!!!!!!!!!!!έναν άνθρωπο με ένα κρισημο Υπουργείο που το διοίκησε σα να ήταν το πάρεργο που του έδωσε ο μπαμπάς του αφήνοντας να κάνουν κουμάντο σε ένα ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΥΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΒΕΡΩΦ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ οι τσανακογλύφτες και οι κομματάρχες αυτού του κυρίου που δεν έχει το φιλότιμο να κρυφτεί παρά τον φτύνουν οι παρατρεχάμενοι του και αυτός νομίζει οτι βρέχει ακόμα και σήμερα .ΠΟΣΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΜΗΤΕΣ?????????!!!!!!!!!!!!!