#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα θα κάνει τον Σαμαρά Πρωθυπουργό !



Η κυρία Μπακογιάννη,  συνεχίζοντας με εντυπωσιακή ευλάβεια το σερί των άστοχων πολιτικών χειρισμών  της,  που την μετέτρεψαν σε   αρχηγό κόμματος που κοιτάει με δέος το 2%,  προτείνει την ανάγκη υπερψήφισης του επικαιροποιημένου μνημονίου από 180 βουλευτές,  πιστεύοντας ότι θα στριμώξει την ΝΔ και τον Σαμαρά.

Η  καταψήφιση του νέου μνημονίου από την ΝΔ  θα έχει μόνο πολιτικά οφέλη για αυτήν  και την χώρα, επειδή:

Θα την σπρώξει πιο βαθιά  στον χώρο της πραγματικής πολιτικής αναγκάζοντας την να αφήσει πίσω ενοχές, εσωκομματικές ισορροπίες, αμφίσημες δηλώσεις, εσωστρέφεια και πισωγυρίσματα.

Θα ξεκαθαρίσει οριστικά την πολιτική της στόχευση και πρόγραμμα.

Τυχόν υπερψήφιση από νυν βουλευτές δίνει την ευκαιρία για ένα οριστικό ξεκαθάρισμα των γραμμών της με στόχο την ολοκλήρωση της σε μια γνήσια εθνική παράταξη.

Διευρύνει την εκλογική της βάση αφού πίσω από τον Σαμαρά  θα στοιχηθούν όσοι αμφισβητούν και την αναγκαιότητα και την χρησιμότητα του μνημονίου. Οι τελευταίοι σύμφωνα και με τις δημοσκοπήσεις αποτελούν πλειοψηφία.

Ξεκάθαρα θα είναι και τα οφέλη για την χώρα:

Σταματάνε άμεσα οι αδιαφανείς και ανεπαρκείς κυβερνητικοί χειρισμοί και διαπραγματεύσεις.

Στέλνεται μήνυμα κραυγής της Ελληνικής κοινωνίας στα κέντρα αποφάσεων του εξωτερικού ότι δεν είμαστε διατεθειμένοι να δεχτούμε  χωρίς αξιολόγηση  και διαπραγμάτευση της έξωθεν προτάσεις.

Σταματάει άμεσα την πώληση  εθνικών πλουτοπαραγωγικών πηγών της χώρας  χωρίς σχέδιο ιεράρχηση και προγραμματισμό όπως θέλουν κάποιοι.

Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται.

Ότι ήταν να κερδίσει η χώρα  από τους χειρισμούς της κυβέρνησης το κέρδισε και καλό είναι να δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν πραγματικά πιστεύει ότι είναι ικανότερος.

Αναμένουμε λοιπόν μετά την  25 Μαρτίου που θα οριστικοποιηθεί το νέο μνημόνιο,  αποδοχή της πρότασης της κυρίας Μπακογιάννη από την ΝΔ , ώστε να επιταχυνθούν οι εξελίξεις για όλους και όλοι να σταθούν υπεύθυνα απέναντι στην ιστορία.Πολίτες και πολιτικοί.

Aris. A

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 16/03/2011 16:00:30

    Πολυ σωστα.
    Η ΝΔ πρεπει να υποστηριξει την προταση της κυριας Μπακογιαννη!
    Δεν εχει κανενα λογο να μην το κανει.
    Ειναι μια σωστη προταση μικρου κομματος η οποια πρεπει να ιυοθετηθει.

    • effie B. avatar
      effie B. @ man8os 16/03/2011 16:29:01

      ολο λαθη πια αυτη η γυναικα!!

      πως την λενε εκεινη την παροιμια? Λαγος την φτερην εσειε κατω της κεφαλης του !!!

      (ασχετο: ε, ρε ο Λαγος δοξες, ως και στις παροιμιες τον εβαλαν)

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 16/03/2011 18:19:24

        κακό

        • man8os avatar
          man8os @ effie B. 16/03/2011 18:20:59

          Tι ειναι κακο?

          • effie B. avatar
            effie B. @ man8os 16/03/2011 19:16:59

            η διορθωση του κατω με το κακο, βρε Μανθο
            συγνωμη για το μπερδεμα... ο δαιμων του πληκτρολογιου...

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ man8os 17/03/2011 10:04:09

      Πες τα χρυσόστομε! κι εγώ το ίδιο φωνάζω έδώ και μέρες. Να υιοθετηθεί η πρόταση και να αρχίσει το ξεβράκωμα. Απλά πράγματα.
      Γκέλα του Μιχελάκη που έσπευσε να την αρνηθεί.

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/03/2011 16:05:06

    Η Ντόρα έχει τελειώσει.
    Ο Έλληνας ζει στο πετσί του τα "καλά" τού νεοφιλελευθερισμού με τις τιμές να έχουν τετραπλασιαστεί από το 2002, τα καρτέλ, τις απολύσεις-αστραπή, τους μισθούς των 400 ευρώ... Αν ο Έλληνας ταμπουρώνεται πίσω από το δημοσιοϋπαλληλίκι, αυτό το κάνει για να αμυνθεί, το κάνει επειδή μόνο ένας ΔΥ μπορεί να ζει αξιοπρεπώς σε αυτήν την χώρα (τουλάχιστον μέχρι στιγμής), και όχι από κάποια "κομμουνιστική" νοοτροπία.
    Από τη στιγμή που η Ντόρα επέλεξε να ταυτίσει το προσωποπαγές της κόμμα με τον νεοφιλελευθερισμό, την περιμένει η μαύρη μαρμάγκα τού μηδέν κόμμα κάτι τοις εκατό, όπως έγινε με τους "Ταύρους" τού Μάνου, την ακέφαλη Φιλελεύθερη Συμμαχία, και τη "Δράση", πάλι του Μάνου. Για ποιο 2% μιλάμε; Σιγά μην ψηφίσει Ντόρα ο 1 στους 50 Έλληνες!

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/03/2011 16:06:43

    Δεν είναι επιλογή η ψήφιση από 180 βουλευτές, το πρώτο Μνημόνιο δεν κυρώθηκε από τη Βουλή κανονικά, έπρεπε οπωσδήποτε να έχει ψηφιστεί ο σχετικός νόμος από 180 βουλευτές, αυτό προκύπτει όταν διαβάσει κανείς τις παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 28 Σ συνδυαστικά. Είχαν μιλήσει συνταγματολόγοι για το ζήτημα (Χρυσόγονος, Κασιμάτης) αλλά η ΝΔ τους αγνόησε χαρακτηριστικά. Προτιμάει να πορεύεται με αυτούς που έχουν αποδείξει εδώ και χρόνια ότι είναι άχρηστοι.

    • NWO avatar
      NWO @ Δημήτρης 16/03/2011 17:33:08

      Οποιαδήποτε υπερψήφιση του νέου μνημονίου θα αποδεικνύει αυτόματα την ακυρότητα του πρώτου, το οποίο είναι παράρτημα της κύριας δανειστικής σύμβασης που ουδέποτε κυρώθηκε, συνεπώς και την ακυρότητα όλων των εκτελεστικών νόμων, διαταγμάτων και διοικητικών πράξεων με έρεισμα σε αυτό!!!!!!!!!!!!!

  4. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 16:07:26

    Μην αυταπατάσθε, εάν αποφασισθεί να ψηφισθεί το επικαιροποιημένο μνημόνιο απο αυξημένη πλειοψηφία 180 βουλευτών θα βρεθούν και βουλευτές της ΝΔ που θα το ψηφίσουν. Το σενάριο αυτό έχει ως στόχο την ενότητα της ΝΔ η οποία μετά απο μια τέτοια ενέργεια θα θυμίζει Ενωση Κέντρου το 1965.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 16:35:37

      καλυτερα Γιωργο μου, να ξεκαθαρισει το τοπιο μια και καλη !!!

      and for your information, διαβασε τι λεει, ποιος, ο Πρετεντερης!!
      ....ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ που η απόφαση του Σαµαρά να καταψηφίσει το Μνηµόνιο µετέτρεψε το Μνηµόνιο σε µια σαφή διαχωριστική γραµµή, η οποία θα ισχύει εκ των πραγµάτων σε όλη την τρέχουσα κυβερνητική θητεία. Σκεφτείτε, ας πούµε, να είχε συµφωνήσει: τώρα θα αναζητούσε απεγνωσµένα κάποια υποσηµείωση ή καµία λεπτοµέρεια για να διαφοροποιηθεί από την κυβερνητική πολιτική και να δείξει ότι αρχηγός της αξιωµατικής αντιπολίτευσης είναι αυτός και όχι η Παπαρήγα....

      ας τολμησουν να ψηφισουν. Δεν θα χρειαστει να κανει τιποτε ο Προδερος. Θα τους αναλαβει ο κοσμος...

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 16/03/2011 16:09:22

    Mια ζωή looser η Φίλη Χριστοφοράκου.
    Ενα δυνατό σημείο είχε, την απαράμιλλη ικανότητα στη δολοπλοκία και την ίντριγκα, πάει το 'χασε και αυτό κατά πως φαίνεται.
    Μάλλον θα την περάσει ο Λεβέντης τελικά στη μάχη για το πρώτο εξωκοινοβουλευτικό κόμμα.

  6. Μάρκος avatar
    Μάρκος 16/03/2011 16:28:39

    Δεν νομίζω ότι τους παίρνει κάποιους της ΝΔ να ψηφίσουν υπέρ. Εδώ δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν τώρα, αν το ψηφίσουν πως θα μπορέσουν να εμφανιστούν στον κόσμο;

  7. spiros avatar
    spiros 16/03/2011 16:36:31

    Ασημένιε : Ο χατζηδάκης τις έφαγε και εσιώπησε. Ο Σταϊκούρας από τα όσα του έγραψαν παραλίγο να διαγραφεί. Ο Αρούλης προχθές φυγαδεύτηκε και πόσοι άλλοι. Αν τολμουν ας κανονίσουν και τον τρόπο "θανάτου" . Και αν ακόμη υπερψηφιστεί τότε η ΝΔ θα ξεκαθαρίσει από τα βαρίδια και της σκέψης όχι μόνο της λαμογιάς. Ότι και να συμβεί ξεκαθαρίζει. Ανενόχλητη μπορεί να βαδίσει τον δρόμο της επιτυχίας. Κούρεμα των φτερών της ΝΔ δεν ήταν και οι Δημοτικές εκλογές; Προσωρινό γιατί δικαιώθηκε απόλυτα από τα γεγονότα.

  8. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 16:36:56

    Εαν, λέω εαν αποφασισθεί υπερψήφιση με αυξημένη πλειοψηφία για το μνημόνιο θα υπάρξουν βουλευτές της ΝΔ που θα το ψηφίσουν. Αλλωστε κάποιοι στο περιστύλιο της Βουλής αναφέρονται με θετικά σχόλια για το μνημόνιο και το πόσο βοήθησε τη χώρα μας να απαλλαχτεί απο την αναξιοκρατία.

    • Striker avatar
      Striker @ Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 16:57:12

      Δε νομίζω ότι θα είναι εύκολο να το ψηφίσουν. Οι εκλογές δεν θα γίνουν με λίστα και άρα θέλουν σταυρούς. Εκτός και αν σκοπεύουν να κατέβουν υποψήφιοι με την Ντόρα...

    • Οδυσσεύς avatar
      Οδυσσεύς @ Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 18:55:52

      Κυρ γιωργο οσον αφορα την αναξιοκρατία καλυτερα να ψαξετε στις πρασινες κλαδικες απο το 1980 μεχρι και σημερα.Ολες οι ψηφοφοριες στο δημοσιο στενο και ευρυτερο ΑΔΕΔΥ ΔΕΚΟ κλπ βγαζουν πανω απο 80% Πασοκ.
      Αφου καταστρεψατε με τα επι δεκαετιες πρασινα ρουσφετια σας τον κρατικο μηχανισμο με την ΟΛΙΚΗ αναξιοκρατια σας βαζοντας στο δημοσιο ολους τους πρασινοφρουρους εχετε το θρασος να μιλατε.
      Οτι δημιουργησατε στη ζωη σας οικογενειες περιουσιακα στοιχεια κλπ ειναι προιον της κλοπης των θεσεων εργασιας των ΑΞΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
      Με αλλα λογια η ιδια σας η ζωη η φαυλη η κλεμμενη η πρασινορουσφετικη ειναι προιον κλοπης και καποια στιγμη ΠΡΕΠΕΙ επιστραφει.
      ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΕΙΝΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΤΗΣ ΑΔΕΔΥ ΤΩΝ ΔΕΚΟ
      ΟΛΕΣ ΠΡΑΣΙΝΕΣ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 16:38:56

    Καστανιδης.. κατεθεσε Νομο Περι Ευθυνης Υπουργων !!! το αλλο με τον τοτο το ακουσατε????
    αχχαααααα ΠΡΑΣΙΝΟΙ ειλωτες της καρεκλας και της ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑΣ.

    ΠΠ

  10. Tonia G avatar
    Tonia G 16/03/2011 16:53:54

    Μακάρι να επιβληθεί να ψηφίσουν 180. Η ΝΔ θα απογειωθεί όταν όλων των λογιών βαρίδια που έχει μαζέψει, φύγουν από πάνω της.
    Σήμερα δημοσιεύονται και δηλώσεις του πολιτικού του μέλλοντος Χατζηγάκη για το πόσο καλή ήταν η στρατηγική του Μεσαίου Χώρου και πως πρέπει να επιστρέψει η ΝΔ σε αυτή!
    Είπατε τίποτα;

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ Tonia G 16/03/2011 19:18:42

      αυτος παει για τιμητικη αποστρατεια, και να μου το θυμηθεις !!!!!!!!!!

  11. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 17:07:58

    Εγω δεν είπα τίποτε Τόνια εσυ το είπες

  12. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 16/03/2011 17:14:20

    Και γιατί παρακαλώ ο Σαμαράς να μην κάνει κίνηση Μάτ στην πρόταση Μπακογιάννη προτείνοντας δημοψήφισμα αντί για υπερψήφηση του νέου μνημονίου από 180 βουλευτές (άρα και νομιμοποίηση του αρχικού μνημονίου ),καθιστώντας σαφές ότι μη αποδοχή της προτασής του για δημοψήφισμα θα σημαίνει και καταψήφιση του νέου μνημονίου από το κόμα του ,κόβωντας την όρεξη των ντιντίδων του κοματός του για αποστασία .

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2011 17:31:40

    Είναι κρίμα η Ελλάδα να έχει στο πάγκο της τον Σαμαρά, και στο παιχνίδι μέσα να αγωνίζονται τα τσικό (ΓΑΠ) με σέντρες από Ντόρα και Καρατζαφέρη.
    Κρίμα.
    Αλλαγή τώρα, μπας και σκοράρουμε.
    Πριν υποστούμε φιάσκο και ολοκληρωτικό διασυρμό
    Πριν μπουκάρει ο κόσμος μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Strange Attractor 16/03/2011 17:47:27

      σε ρολο Μουρινιο ο Λαος?
      απαικτο !!!

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 16/03/2011 17:48:26

        διορθωνω : εννοω Λαος και οχι Λαγος, για να μην παρεξηγηθω

  14. blue nile avatar
    blue nile 16/03/2011 18:36:44

    Aυατά μη τα πολυσυζητάτε.
    Τος δίνετε ιδέες.

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 18:40:08

    Ο επι 34 έτη βΟλευτής Τρικάλων Σωτήρης Χατζηγάκης (ανήψι του Αβέρωφ) δήλωσε σήμερα πως το κόμμα της Μητσοτάκαινας θα μπει στη Βουλή και θα παίξει ρόλο ρυθμιστή στις εξελίξεις! Είπατε τίποτα?...

  16. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 16/03/2011 19:21:05

    το έγραψα και παραπάνω !
    αυτός πάει για τιμητική αποστρατεία, και να μου το θυμηθείς !!!!!!!!!!

  17. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 16/03/2011 19:50:49

    Ο Α. Σαμαράς πρέπει να ρίξει στην Θάλασσα (τώρα άλλωστε είναι και κοντά τα γραφεία) όσους τον πιέζουν να τα βρει με το ΠΑΣΟΚ, να δείξει τάχα υπεύθυνη στάση και να βάλει πλάτη στη συντέλεση του εγκλήματος. Είναι πάντως περίεργο οτι όσοι πιέζουν τον Σαμαρά να αλλάξει ρότα είναι όλοι οι αποτυχημένοι υπουργοί της κυβέρνησης Καραμανλή. Για παράδειγμα ο πρώην υπουργός Γεωργίας Σ. Χατζηγάκης που πήρε το υπουργιλίκι ελαίω Σουφλιά . Οχι δηλαδή γιατί έκανε για υπουργός αλλά γιατί ήταν φίλος του , αυτά τα εγκλήματα έκανε δυστυχώς ο Καραμανλής.

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 20:20:45

    Ο Χατζηγάκης έχει διορίσει όλο του το σόι στο δημόσιο στα Τρίκαλα. Ας πάει σπίτι του να χαρεί τη συνταξούλα του ο πολιτικάντης του 60.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 20:30:58

      Θα μπορούσε και να διαγραφεί βέβαια. Πέρα από τα διορισμένα στο δημόσιο ανήψια του δεν εκφράζει κανέναν άλλον. Για κάθε ανήψι του Χατζηγάκη που θα φεύγει από τη ΝΔ θα έρχονται 10 νέοι ψηφοφόροι που θα έχουν πάρει το μήνυμα της ανανέωσης και του ξεριζώματος της διαπλοκής. Τα τσάμικα του ΑΚΤΩΡ είναι ώρα να φύγουν από τη ΝΔ.

  19. Tziva avatar
    Tziva 16/03/2011 22:33:56

    Γεωργια Ασημενιε, το ´´ελαιώ´´ Σουφλια, βγαίνει απο τα λαδώματα;; Ελεω ΝΔ ας αποφύγει τις επανεμφανισεις!!!

  20. Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
    Mακεδονας Θεσσαλονικιος 17/03/2011 03:34:57

    Ο κοσμος μπορει να μπουκαρει μεσα στον αγωνιστικο χωρο,οταν αντιληφθει οτι
    το παιχνιδι ηταν στημενο.
    Η αλλαγες πολλες φορες δεν φερνουν το επιδιωκομενο αποτελεσμα.
    Ξαφνικα μπορει να βρεθεις πισω στο σκορ και να υποστεις βαρια ηττα.
    Αν εισαι τυχερος μπορει να τη βγαλεις καθαρη με κανα δυο ραμματα,και κανα
    σπασμενο πλευρο.
    Εαν παλι ατυχησεις, τοτε δεν προκειται να ξαναδεις ποτε σου αγωνιστικο χωρο,
    και αν καποτε τον ξαναδεις θα ειναι απο τις κερκιδες.

  21. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 17/03/2011 16:03:22

    Τζίνα το πιασες το υπονοούμενο

  22. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 17/03/2011 16:28:13

    Όποιος βουλευτής της Ν.Δ ψηφίσει το νέο μνημόνιο ΄να πάει να κάνει παρέα με την Ντόρα.