#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 20:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα ζητά ...επαναδιαπραγμάτευση του εαυτού της



Χθες  επιτίθετο στον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά λέγοντας ότι περιφέρει ανά την Ευρώπη τις φαντασιώσεις του για επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου.

Σήμερα, δια του Εκπροσώπου της ζητά και η ίδια επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου.

Αλλά ποιου Μνημονίου;

Αυτού που η ίδια υπερψήφισε –δίνοντας δεκανίκι σωτηρίας στην Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, και αυτού που χαρακτήριζε τότε, ως τη μόνη σωτηρία της χώρας και πρόγραμμα μεγάλων αλλαγών.

Η δημοσκοπική ανυπαρξία οδηγεί την κα Μπακογιάννη σε ασύλληπτες κωλοτούμπες.

Μην την δείτε σε λίγο να εκθειάζει τον Αντώνη Σαμαρά και για το βροντερό του ΟΧΙ στο ξεπούλημα της πατρίδας του και  στη συναίνεση που –εκλιπαρώντας- του ζητούν Τρόικα και Γιώργος Παπανδρέου για το Μνημόνιο ΙΙ.

 

Η Κυβέρνηση χάνει και τους …συμμαχητές της

Σε δηλώσεις του ο εκπρόσωπος της Δημοκρατικής Συμμαχίας. ανέφερε: «Πρώτο βήμα, η αλλαγή του μεσοπρόθεσμου προγράμματος της κυβέρνησης που στηρίζεται κυρίως στην εξοντωτική φορολόγηση, με την υιοθέτηση ενός δίκαιου σχεδίου που θα μειώνει τις δαπάνες και την παρέμβασή του κράτους στην οικονομία.

Τα εξαπτέρυγα ομίλησαν. Βλέποντας να διαφοροποιούνται ιστορικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ και θέλοντας να βρουν τουλάχιστον τη δική τους ψήφο στις επόμενες εκλογές, βάζουν πρώτο το θέμα της φορολογίας !!!

Αντιγράφουν κανέναν;

«Δεύτερο βήμα, η εθνική συνεννόηση και η συνεργασία όλων των δημιουργικών δυνάμεων του τόπου, τόσο για την υλοποίηση των αναγκαίων πολιτικών, όσο και για την επαναδιαπραγμάτευση με τους δανειστές μας.

Λες και η νόμιμα εκλεγμένη Κυβέρνηση δεν μπορεί να διαπραγματευθεί. Στροφή 180 μοιρών της Ντόρας. Φαίνεται ότι οι δημοσκοπήσεις έκαναν το θαύμα τους. Κυβίστηση και ξαναρίχνουμε τα επιχειρήματα μας. Σε λίγο η Ντόρα θα ξεπεράσει και τον Καρατζαφέρη στις αλλαγές πλεύσης.

Τώρα που ζητάτε επαναδιαπραγμάτευση δεν φοβάστε ότι γίνεστε λαϊκίστρια;

Δεν φοβάστε την πολιτική απομόνωση; Τη διεθνή κατακραυγή ίσως;



«Αν αυτά δεν γίνουν, ο τόπος πρέπει άμεσα να οδηγηθεί σε εκλογές και οι πολίτες να αποφασίσουν για το μέλλον της Ελλάδας».

Οι πολίτες θα αποφασίσουν, σύμφωνοι. Εσείς με το Μεσοπρόθεσμο, γιατί δεν μας λέτε τι αποφασίσατε. Έχετε παραγγείλει γκάλοπ, θα πάτε σε καφετζού ή θα μας δώσετε έμμετρο χρησμό;

Βεβαίως η Aγία Oικογένεια έχει κι άλλες χρυσές εφεδρείες. Όπως τον μπαμπά… Θα την ακολουθήσει άραγε το βράδυ στον κ. Παπαχελά στη νέα της κωλοτούμπα,  ή εκείνος (ως εκπρόσωπος των δανειστών) θα ενισχύσει το θεάρεστο έργο του Γιώργου Παπανδρέου και της κυβέρνησης των ελικοπτέρων (που τους περιμένουν στις ταράτσες των Υπουργείων τους);



Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanasis avatar
    thanasis 14/06/2011 20:17:10

    Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΜΩΝ ΨΥΧΟΡΑΓΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ
    ΤΗΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ,ΟΙ ΑΣΠΑΛΑ
    ΚΕΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΨΥΧΟΡΑΓΟΥΝ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ
    ΗΓΕΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΜΑΡΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ
    ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ
    ΘΑ ΠΑΡΑΣΥΡΗ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΥΣΤΕΣ ΤΟΥ

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/06/2011 20:27:10

    Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά, δεν είναι δυνατόν! Η λέξη "γελοίο" είναι πια πολύ λίγη για να εκφράσει αυτό που συμβαίνει! Η λέξη "γέλιο" κάτι κάνει. Γέλιο μέχρι δακρύων. Πολυ δάκρυ παιδιά, πολύ δάκρυ!

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/06/2011 20:35:50

    Να μην ασχολούμαστε. Να ταφεί στην αδιαφορία.
    46 χρόνια η παράλληλη πορεία του φαύλου διδύμου Μητσοτακισμού - Ανδρεϊσμού κατέστρεψε τη χώρα.
    Άξιοι απόγονοι δεν υπάρχουν, όξωωωω! Να τους τελειώνουμε.

  4. giorgos avatar
    giorgos 14/06/2011 20:37:50

    Αυτό μου μυρίζει έκκληση της Ντόρας για συνεργασία με την Ενωση Κεντρώων του Βασίλη Λεβέντη!!!!!

  5. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 14/06/2011 20:56:08

    Απόψε το κορίτσι θέλει θάλασσα!
    κι εγω ποτέ χατήρι δεν του χάλασα!

  6. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/06/2011 21:08:51

    Ρε τη Μητσοτακαινα, τι θα κανει χωρις βουλευτιλικι?

  7. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 14/06/2011 21:22:30

    ΕΙΠΑ - ΞΕΙΠΑ!!!
    ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΗ ΚΟΣΚΙΝΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.........
    ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΜΕ;;;

  8. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 14/06/2011 21:34:31

    ..γιατί καθόσαστε και ασχολείστε με μιά ...εκπρόσωπο των νέων ιδεών! και μόνο που το λέει αυτό της αξίζει μια κλα...(πορ...)Ο μόνος λόγος που υπάρχει και κινείται είναι πως θα εκδικηθεί τον Σαμαρά ,πως θα τον εμποδίσει να γίνει πρωθυπουργός.
    Όσο βλέπει ότι δεν μπορεί και δεν υπάρχει τέτοια προοπτική τόσο ..σκυλιάζει!
    Να τον κατηγορήσει και ας ασπασθεί μετά τις ιδέες του .προθύστερο και ανόητο θυληκό , κάτσε να σου μάθει η ..Μαρίκα να κάνεις και εσύ ωραία ντολμαδάκια και σταμάτα πιά να προσπαθείς να μας πείσεις ότι είσαι το νέο ρευμα στην χώρα με τούς θλιβερούς συνεργάτες σου.Τελείωσες Κυρία μου κατάλαβέ το !!!!

    • o politikos avatar
      o politikos @ nickname@taleftaiparhoun.gap 14/06/2011 23:43:42

      Nτόρα :Έχω κι εγώ ευθύνες για το παρελθόν.
      Κληρονόμησα τους μισούς φίλους του Μητσοτάκη…
      (και τους άλλους μισούς τους έκανα εχθρούς μου.)

      Τώρα είναι αρχηγός κόμματος.
      Αν γίνουν εκλογές; ...
      θα είναι συνταξιούχος πολιτικός.

  9. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/06/2011 21:47:20

    Στον ψυχίατρο άμεσα!
    Άμεση χορήγηση βάλιουμ για να συνέλθει από το κάζο που έπαθε.

  10. καινός avatar
    καινός 14/06/2011 22:05:14

    εμ είδε ότι τα κουκιά τελειώνουν, είδε ότι δε θα τη βγάλει το γκαπ, και είπε να... επισπεύσει λίγο το "μανιάτικο"...

    σα δε ντρεπόμαστε λέω γω...

  11. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 14/06/2011 22:07:25

    Αύριο εκτός της ολικής έκλειψης σελήνης, ενδεχομένως να έχουμε έκλειψη και άλλων αστέρων της πολιτικής!!!

  12. Ίωνας avatar
    Ίωνας 14/06/2011 22:29:53

    Who pays any fu...ing shit!

  13. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 14/06/2011 22:55:44

    Πάρε δρόμο, φύγε, εξαφανίσου, αρκετά γελοιοποίησες και γελοιοποιήθηκες, οι πολιτικοί, τύπου, όπου φυσάει ο άνεμος, τελειώσανε. Άσε μας να μαζέψουμε τα κομμάτια της πατρίδας μας, άσε μας να κλάψουμε ή να γελάσουμε, άσε μας να μετατρέψουμε την πολιτική σας αλητεία, σε πολιτική ήθους και αρχών.Καταντήσατε την πολιτική της χώρας για γέλια, και το μέλλον της για κλάματα. Ο λαός, η μόνη αληθινά μεγάλη δύναμη, σας έχει κρίνει και σας έχει κατακρίνει.

  14. arlecchino avatar
    arlecchino 14/06/2011 23:16:09

    ...της κακομοίρας...

  15. FM avatar
    FM 14/06/2011 23:48:17

    Ο μητσοτάκης τον ρόλο του τον ξέρει καλά δηλαδή να παίζει το δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ φτύστε τον

  16. BlueSky avatar
    BlueSky 14/06/2011 23:54:11

    Ακούστε τον Δράκουλα στον ΣΚΑΙ, υποστηρίζει ακόμη πασόκ. Η ώρα του πασόκ έφτασε! Λίγες μέρες μείναν για να πέσουν.

  17. AB avatar
    AB 14/06/2011 23:57:21

    O δράκουλας έδωσε πολύτιμες ανάσες ζωής στο GAP, είπε δεν συμφωνώ με το Μνημόνιο 2 αλλά θα το ψήφιζα, άρα παιδιά έχουμε πολλά ψωμιά ακόμη μέχρι να πέσει το GAP και η συμμορία του.

  18. anastasioy avatar
    anastasioy 15/06/2011 00:12:58

    πεεεεφτεεεειιιιιιιι.......οσο για σενα ντορα κριθηκες.εσυ και ο μανος.τελειες ιδεες.θα πεθανουμε ολοι.

  19. sapere aude avatar
    sapere aude 15/06/2011 00:43:09

    Μακάρι να καταλαβαίνατε αυτά που είπε ο Μητσοτάκης....

  20. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 15/06/2011 00:54:41

    Καλά τόσο λίγο ενδιαφέρεστε για το καλό σας και θυμιατίζετε τη Ντόρα;
    Σε λίγο θα κυκλοφορείτε με τρενςκόουτ και ρεπούμπλικα μη και σας
    πάρουμε μυρωδιά.
    Καλού κακού ψάξτε για διεξόδους διαφυγής.
    Μέχρι τότε να κυκλοφορείτε προσεκτικά. Πολύ προσεκτικά μην πέσετε πάνω
    σε αποφασισμένο και όχι μόνο αγανακτισμένο.

  21. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 15/06/2011 01:02:32

    Αυτό που πρέπει να μας μυρίζει έντονα, είναι η έκκληση της ατυχήσασας για επανένταξή της στο κόμμα που εγκατέλειψε, αφού δεν άντεξε ο οργανισμός της το αποτέλεσμα της δημοκρατικής διαδικασίας. Και «διατί να το κρύψωμεν άλλωστε» αφού άρχισε να αντιγράφει τον Αντώνη, γιατί περί απροκάλυπτης αντιγραφής πρόκειται και όχι περί προσχώρησης στις θέσεις του.
    Ήλπιζε βεβαίως σε μια κυβέρνηση "εθνικής συνενοχής" και όσο βλέπει να απομακρύνεται αυτό το ενδεχόμενο, τόσο εμπεδώνει πως δεν θα κοσμεί την επόμενη Βουλή. Τι να κάνει η κοπέλα; Αναγκάζεται να βάλει τα δυνατά της και να διεκδικήσει το ρεκόρ της κυβίστησης από τον ομογάλακτο αδελφό της! Ανέκαθεν αυτή η οικογένεια, υποτιμούσε τη μνήμη μας!

    • man8os avatar
      man8os @ Αφροδίτη 15/06/2011 01:09:16

      Και οταν ο αδελφος της θα ειναι υποψηφιος στης εδρα της και θα την φαει λαχανο τοτε θα δουμε....

  22. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 15/06/2011 01:09:30

    ΠΑΣΟΚ game over.Ρήση της Μπακογιάννη πριν της 29 Νοεμβρίου. "Εμπρός στο δρόμο του μνημονίου" Μπακογιάννη μετά την 29 νοεμβρίου. Μεγαλύτερος πολιτικός κωλοτούμπας δεν είναι ο Καρατζαφέρης, αλλά η ψηλή κόρη, και φίλη των ΜΜΕ, και του Παπανδρέου. Ακόμη βρίζει τον απλό νεοδημοκράτη, τον οποίο δεν αγάπησε ποτέ. Αυτός λοιπόν ο μικρός ,φτωχός ,ασήμαντος παραγκωνισμένος, κυνηγημένος κόσμος, αλλά ΜΕΓΑΣ και αξιοπρεπής, μίλησε. Είπε ΟΧΙ. Η εξουσιοκρατία, μαζί με τους τσιλιαδόρους αντιπροσώπους τους ανασυντάσσονται ,και περνούν απέναντι, και συναντούν τους σοσιαλνεοφιλελεύθερους φίλους τους και εχθρούς της μικρής και μεσαίας ελληνικής κοινωνίας.Το "προσεχώς κόμμα" της Ντόρας δεν είναι μόρφωμα, είναι επιταγή των ίδίων κέντρων που συντηρούν και στηρίζουν το ΠΑΣΟΚ τώρα, είναι η εναλλακτική λύση, είναι το ίδιο νόμισμα, που προέρχεται από τις ίδιες τυχάρπαστες λέσχες ,και οίκους .Είναι αυτοί πού προέτρεπαν τον Σαμαρά να πεί το ΝΑΙ στο μνημόνιο.Δέν είναι ανίκητοι όμως,το απέδειξαν κάποιοι στις 29 Νοεμβρη. Το δίλλημα λοιπόν πρέπει να είναι: με τον λαό ή με τις παγκόσμιες λέσχες; με τους έλληνες ή με τους ελληνόφωνες; ΜΑΙΟΣ 2010

  23. blue nile avatar
    blue nile 15/06/2011 02:53:48

    ....ουστ μεγαλοκοπέλα...

  24. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 06:14:04

    Η Ν.Δ. με την επιλογή Σαμαρά άλλαξε κεφάλαιο. Θα τολμήσει ο Σαμαράς να δημιουργήσει καινούργιο τόμο ?. Όχι στα μέγιστα!, εκεί φοβάμαι πως και να θέλει κανείς δεν μπορεί, οι λέσχες και οι οίκοι είναι πανίσχυροι(όταν μαλώνουν οι ελέφαντες την πληρώνουν τα μυρμήγκια !). Φταίνε οι πολιτικοί μας που οδήγησαν την Ελλάδα στην χρεοκοπία, στον διεθνή εξευτελισμό και τους πολίτες σε υπαρξιακό αδιέξοδο, δεν μας φταίνε οι ξένοι. Όχι πια οράματα και θάματα, ο δημοκρατικός ρεαλισμός πρέπει να είναι το φανάρι του όποιου Αλλαντίν της εξουσίας. Στα μικρά όμως μπορεί, ξεκινώντας από πολίτευμα βασισμένο στους 3 ανεξάρτητους - αλληλοελεγχόμενους θεσμικούς πυλώνες (εκτελεστικός - νομοθετικός - δικαοσύνης) και τον 4ο (μη θεσμικό) ποτέ πια υπηρέτριά τους(sic!)!. Αποκομματικοσκυλοποίηση, αξιοκρατία, ισονομία εδώ και τώρα είναι το μήνυμα της νέας εποχής. Όποιος κυβερνά πρέπει να έχει απέναντί του όλους και όλα. Η κρυφή γοητεία της κορυφής είναι η μοναξιά της κορυφής!. Ίδωμεν.

  25. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 07:03:47

    Υ.Γ. Τα Αυτονόητα : Διαφανής λειτουργία των θεσμών, των θεσμικών λειτουργών και υπηρεσιών του κράτους (ειδικά της δικαιοσύνης) είναι εκ των ων ουκ άνευ της νέας εποχής!. Η "πρώτη δημοκρατία" κατέρρευσε αφήνοντας ερείπια την χώρα και τους πολίτες (ουδεμία σύγκριση μπορεί να γίνει με την περίοδο '67-'73, για τους επαϊοντες(sic!) ) , μαζί με την πλειοψηφία του πολιτικού προσωπικού της (στην Ιταλία το '93 το 1/3 του πολιτικού προσωπικού οδηγήθηκε στις φυλακές και κατάσχεση των περιουσιών τους, το υπόλοιπο 1/3 σε υποχρεωτική συνειδησιακή απόσυρση). Ποιoς θα διασωθεί στο Ελλάδα ? Όλοι !. Ίδωμεν.

  26. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 15/06/2011 07:04:58

    ..βγήκε ο παρά 5 εκατόν και παρά το βάρος του αιώνα που κουβαλάει, ζήτησε νέα αποστασία,από Καραμανλή, Αβραμόπουλο και Δήμα.
    Να ρίξουν τον Σαμαρά ,να δικαιώσουν αυτόν που δεν τον άφησε το 93 να ολοκληρώσει την μεταβίβαση ,με γονική παροχή, της Ν.Δ. στην κόρη του και εμπόδισε την Ντόρα να γίνει αρχηγός και το 2009.
    Αν ο ...βαμπίρ σεβόταν τον εαυτό του θα κάθιζε 'εστω και τώρα ησυχα .
    Καλά ο μέγας Παπαχελάς δεν ντρέπεται !!!!!

  27. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 15/06/2011 08:25:29

    Η κυρία Μητσοτάκη παίζει ακόμα με τις κούκλες της. Παρουσιάζει ένα θέαμα γελοίο. Η ανυπαρξία της σε πλήρη αποκάλυψη.

  28. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 09:28:58

    Της δίνετε αξία σχολιάζοντάς την ! Ο λαός=κομματομάζα μετουσιώθηκε σε Πολίτες !. Ζούμε σε νέα εποχή !. Ανήκει στο πολιτικό προσωπικό των 2/3 της "πρώτης δημοκρατίας" που έκλεισε τον κύκλο του. Μένει να δούμε σε ποιο 1/3 ανήκει ιστορικά !.