05/05/2010 01:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα διαμηνύει "ναι" στην κ. Μέρκελ σε άπταιστα γερμανικά



Μετά τη συνάντησή της με τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας κ. Α. Σαμαρά, η βουλευτής Α’ Αθηνών κα Ντ. Μπακογιάννη, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Ποιος ο λόγος της επίσκεψής σας εδώ;

Ντ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ: Ζήτησα αυτή τη συνάντηση με τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας τον κ. Σαμαρά, για να κουβεντιάσουμε τον τρόπο με τον οποίο οι φιλελεύθερες δυνάμεις της χώρας, μπορούν να συμβάλουν στην ταχύτατη έξοδο από την κρίση. Ο Ελληνικός Λαός δεν μπορεί να χάσει αυτές τις απίστευτες θυσίες. Σήμερα καλείται να κάνει δυσβάσταχτες θυσίες. Αυτές δεν μπορεί να πάνε χαμένες. Πιστεύω ότι οι νοοτροπίες του παρελθόντος, ανήκουν στο παρελθόν. Και πρέπει να γυρίσουμε όλοι μαζί σελίδα.

Nach einem Treffen mit dem Präsidenten der New Republic, Mr. A. Samara, ein Mitglied der A Athen Frau Bakoyannis hat folgende Erklärung abgegeben:

Journalist: Was ist der Grund für Ihren Besuch hier?

Frau Bakoyannis: Ich ersuchte dieses Treffen mit dem Präsidenten der Neuen Demokratie Mr. Samara an der Art und Weise, in der die liberalen Kräfte im Land, um die schnellen Ausstieg aus der Krise beitragen können, zu diskutieren. Das griechische Volk ist nicht zu verfehlen diese unglaubliche Opfer. Heute wird gebeten, inakzeptabel Opfer zu bringen. Sie können nicht zu verschwenden. Ich glaube, die Mentalität der Vergangenheit in der Vergangenheit angehören. Und wir müssen zusammen gehen können.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σερτης avatar
    σερτης 05/05/2010 01:12:24

    δε νομιζω οτι αξίζει να σχολιασουμε αυτούς που στην ιστορία θα μείνουν εφάμιλλοι του τσολακογλου και του κωλεττη......

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 01:14:25

    Εμετική και πορτοφολού.
    Άκου εκεί φιλελεύθερη.
    Το νέο ανέκδοτο: "Η Ντόρα φιλελεύθερη" χο! χο!

    • tzager avatar
      tzager @ Orestios 05/05/2010 08:23:39

      Όχι εσύ είσαι γεννημένος φιλελεύθερος...

      Για Λακωνία μεριά καλά πας!

  3. GreenHorses avatar
    GreenHorses 05/05/2010 01:18:10

    Ιδιος ο μπαμπας φτου φτου το DNA πέρασε ατόφιο.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 05/05/2010 01:20:48

      Ο δικός τους άνθρωπος από τα Καρπάθια

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 05/05/2010 01:23:10

    Οι Μητσοτάκηδες είναι φιλελεύθεροι. Παίρνουν ελεύθερες προσφορές για δουλειές, τσιμέντα, ξενοδοχεία, αποστασίες, ότι λάχει, και γενικώς έχουν ελευθέριες απόψεις για την Δημοκρατία. Και ποτέ μα ποτέ δεν πήραν ελευθερίες (χεχεχε took liberties) με λεφτα τρίτων

    Όπως λέμε εργατικοί, τίμιοι... εεε το πολύ άνντρες δεν κολάει

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 05/05/2010 01:28:19

    Μα αν έκανε αλλιώς, η Αγγέλα θα της έστελνε τον Χριστοφοράκο σε συσκευασία δώρου!

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ χελιδόνι 05/05/2010 01:37:45

      τον ξέχασα αυτόν... και την Φεροστάαλ

  6. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 05/05/2010 01:35:43

    Όποιο κανάλι και να ανοίξεις τις φάτσες των Μητσοτάκηδων βλέπεις. Τα ΜΜΕ είναι μπορδέλλο, τελείωσε.

    Προχτές τον 92 χρονο μπαμπά να μας δίνει υποδείξεις τήρησης του συντάγματος λες και αυτός στην πολιτική του ζωή το τηρούσε.
    Χτες τη θυγατέρα να μιλάει στα γερμανικά στη γερμανική τηλεόραση λες και θα της πέσει ο πωπός να μιλήσει ελληνικά με μεταφραστή.
    Σήμερα τον γιο το στερνοπούλι να λέει ότι του κατεβάζει και αυτουνού η γκλάβα στη ΝΕΤ.

    Έλεος πια και οι γιαγιάδες στο χωριό τους πήρανε χαμπάρι...

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Αγανάκτηση 05/05/2010 01:43:57

      Αφου σχεδόν όλα πράσινη γραμμή έχουν...

  7. GreenHorses avatar
    GreenHorses 05/05/2010 01:43:23

    Αχτουνκ

    • pizza avatar
      pizza @ GreenHorses 05/05/2010 02:37:04

      Συμφωνω

  8. sawas avatar
    sawas 05/05/2010 02:06:05

    και στην ερωτηση:
    ...Sie waren selber in politische Verantwortung, Sie waren Außenministerin, Sie waren Oberbürgermeisterin von Athen, haben Sie nicht gesehen was da eigentlich auf Ihr Land und damit auch auf Europa zukommt?

    ...είχατε η ίδια την πολιτική ευθύνη, ήσασταν υπουργός εξωτερικών, ήσασταν δήμαρχος Αθηνών, δεν είδατε λοιπόν τι έρχεται κατά την χώρα σας και επομένως στην Ευρώπη?

    απάντησε άλλα αντί άλλων (Αθήνα-Δημαρχία, μπλα, μπλα μπλα),

    Παλιά της τέχνη κόσκινο…….που θα μου πει πως οι νοοτροπίες του παρελθόντος θα μείνουν στο παρελθόν.

    Ζουν και βασιλεύουν οι νοοτροπίες του παρελθόν μαζί της……

    Να πάει να το βρει και να μείνει εκεί…..

  9. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 05/05/2010 02:35:25

    Το ζητημα μας ειναι η πατριδα μας, οχι οι απατριδες. ΟΧΙ στον συμβιβασμο με τον εχθρο μας, το ΔΝΤ. Τουρκια, Σκοπια, ΓΑΠ, ΜΜΕ και τα τρωκτικα οπου ειναι και η κυρια.

  10. Kostas avatar
    Kostas 05/05/2010 03:56:56

    μπορει καποιος να μας κανει μεταφραση ?

  11. xristakis41 avatar
    xristakis41 05/05/2010 06:33:56

    Η κ. Μπακογιάννη έλαμψε δια της απουσίας της γενικά από την ενεργή πολιτική της όταν η χώρα την είχε ανάγκη.
    Μη έχετε απαιτήσεις από έναν επαγγελματία πολιτικό, όταν μέλημά του είναι το προσωπικό συμφέρον και μόνο.

  12. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 05/05/2010 07:26:38

    Και σε ελεύθερη απόδοση:

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Ποιος ο λόγος της επίσκεψής σας εδώ;

    Άρτεμις Μάτσα: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας...

  13. xaroylhs avatar
    xaroylhs 05/05/2010 07:38:57

    ...εσσεν χιαηζεν μιτ εζιγκ γκεκοητεν φραου...

    • xaroylhs avatar
      xaroylhs @ xaroylhs 05/05/2010 07:50:45

      ..και ο GAP και η D.BAC στο ίδιο μήκος κύματος σε όλα τα σχέδια σωτηρίας από το σχέδιο Α(υ)νάν μέχρι το σχέδιο σωτηρίας της οικονομίας . Βρέ μήπως Α.νανίζονται και δεν το έχωμε πάρει ..μυρωδιά!!!

      • tzager avatar
        tzager @ xaroylhs 05/05/2010 08:30:43

        Γιατί εσύ πιστεύεις ο,τι όποιο σχέδιο κι αν παρουσιαστεί τώρα για τη Κύπρο θα είναι καλύτερο απ'το Ανάν; Τρέφεις αυταπάτες και δε προτείνεις εναλλακτική λύση. Τι; Διχοτόμηση και προσάρτηση της Β. Κύπρου στη Τουρκία;

        Είστε τσάμπα μάγκες!

      • nikos kriti avatar
        nikos kriti @ xaroylhs 05/05/2010 08:48:06

        φίλε tzager το περίφημο σχέδιο Ανάν τι πρότεινε δηλαδή ; παραμονή Τουρκικών στρατευμάτων , διάλυση της σημερινής Κυπριακης δημοκρατίας , συγκυβέρνηση , βέτο της Τουρκίας στην ΕΕ (δια των Τουρκοκυπρίων) ..κοντολογής : Παράδοση όλου του νησιού στούς Τούρκους , μήπως διαφωνείς;

      • popolaros avatar
        popolaros @ xaroylhs 05/05/2010 08:50:50

        tzager ααιι στην αραβαντινού..

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ xaroylhs 05/05/2010 13:21:18

        Tzager,
        kalutera dixotomimeni Kyprow kai kathari, para na erthei oli i mplempa tis Anatolis stin Central Europe. Outos i allios, i Kypros dianemei ta kondylia gia ta katexomena. Opote sti kyriolexia xestikane.

        Ante min amolisoun kai kanena S 300........

  14. Lewnidas avatar
    Lewnidas 05/05/2010 08:52:47

    μια σημειωση! τα γερμανικα της δεν ειναι απταιστα.παντως η σχεση του μιτσοτακαιηκου με τους γερμανους κραταει πανω απο μισο αιωνα.

  15. popolaros avatar
    popolaros 05/05/2010 08:59:28

    ντορίτσα...σου την έφερε ο καλαματιανός.

  16. diasapollon avatar
    diasapollon 05/05/2010 09:11:31

    Γιατί σας πείραξε που η Ντόρα είναι φιλελεύθερη,θα ακολουθήσει και αυτή μαζί με το σόϊ της το δρόμο των φιλελευθέρων όπως Ανδριανόπουλος,Μανος κλπ,μόνο που άργησαν να πάνε στον χώρο που ανήκουν.

  17. lotofagos avatar
    lotofagos 05/05/2010 10:09:37

    Ο δημοσιογραφος ρωτησε: Καλα εισασταν υπουργος εξωτερικων, δημαρχος Αθηνας, και δεν βλεπατε τις σπαταλες?...
    Απαντηση: .... αλλο θεμα...

  18. GK avatar
    GK 12/05/2010 09:02:28

    PERASTIKA