20/11/2008 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα δηλώνει πως θα αναγνωρίσουμε το Κόσσοβο

Τα ΜΜΕ των ...Σκοπίων μεταδίδουν ότι η Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε σε Αλβανούς δημοσιογράφους ότι «η 'Ελλάδα θα αναγνωρίσει σύντομα την ανεξαρτησία του Κοσόβου», επειδή «το ποτάμι δε γυρίζει πίσω» και «η Αθήνα πρέπει να δεχθεί τη νέα πραγματικότητα»

Greek Foreign Minister Dora Bakoyannis says Athens will soon recognise Kosovo's independence because it has to accept the reality of the situation. Speaking to Albanian media, Bakoyannis declared that Greece will soon recognise Kosovo's independence, although stop short of naming a date for this decision. "I don't know what will happen later. I can say that we don't actually recognise Kosovo, but we will soon," she stated.Bakoyannis blamed the delayed recognition on regional conflicts and goals that have inflicted the Balkans for many years but admitted that the truth cannot be changed."Kosovo's problem is one of the oldest problems of the Balkans. We do not recognise its independence based on the principle of territorial integrity, but on the other side we know that the flow of the river cannot change," she said.

Bakoyannis added that Greece has good relations with Kosovo.
"We have opened an office there, and deal with affairs between people," she said.Meanwhile, the Greek Foreign Minister also highlighted excellent relations with Serbia. "With Serbia, we have had excellent relations for a long time. We support their ambitions to join the European Union and hope that during the last couple of years improvements have occurred there, which will allow them to become closer to the EU," she said. Greece is one of the five European Union member states that have still not recognised Kosovo's independence. The others are Romania, Spain, Slovakia and Cyprus.Since declaring independence in February of this year, Kosovo has been recognised by 52 countries around the world.http://macedoniaonline.eu/content/view/4497/46/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 20/11/2008 17:28:28

    @ Factorx
    Το είπαμε χθες
    H (ευρύτερη) Αγία Οικογενεία και ο …Σόρρος
    26 t Says:
    November 19th, 2008 at 11:58 pm
    Greece will recognise Kosovo.
    In an interview with the Albanian TV channel Vizion Plus, Bakoyannis said Greece will recognise Kosovo’s independence very soon.

  2. t avatar
    t 20/11/2008 17:39:52

    Υπουργείο Εξωτερικών mfa.gr/
    Συλλυπητήριο μήνυμα της Υπουργού Εξωτερικών, κας Ντόρας Μπακογιάννη, προς τον Τούρκο ομόλογό της κ. A. Babacan
    Η Υπουργός Εξωτερικών, κυρία Ντόρα Μπακογιάννη, απέστειλε συλλυπητήριο μήνυμα στον Τούρκο ομόλογό της, κ. Ali Babacan, για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στον συνοριακό σταθμό Aktutun κοντά στην πόλη Semdinli, καταδικάζοντας απερίφραστα αυτή τη στυγνή πράξη βίας.

    Αφορά την επίθεση Κούρδων ανταρτών σε στρατιωτικό φυλάκιο του Τουρκικού Στρατού, στις 03.10.2008. Οι Κούρδοι αντάρτες υποστηρίζουν, πως σκοτώθηκαν 17 Τούρκοι στρατιώτες.

  3. Swell avatar
    Swell 20/11/2008 17:56:26

    Ή ξέρεις τι σου γίνεται ή σε λένε Ντόρα Μπους Μπακογιάννη.

  4. ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ avatar
    ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ 20/11/2008 18:13:14

    Ο "ΕΦΙΑΛΤΗΣ" ....ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑΚΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΕΠΙ ΤΟ ΕΡΓΟΝ.............
    Η ΝΤΟΡΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΡΓΥΡΩΘΟΥΝ...........
    ΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ...Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ FUN ΠΑΡ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΕΘΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ...
    YΓ: ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΑΡΧΗΓΟ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ.....ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΝΑ ΤΗΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΤΗΣ.... ΤΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΘΑ ΦΑΜΕ!!!!!!

  5. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 20/11/2008 18:34:28

    @ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ
    ΠΕΣ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΟ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ. ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ….

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 18:41:34

    Μπραβο Ντορα μας.

    Τουλαχιστον η οικογενεια δεν μας κανει εκπληξεις !

    ΠΠ

  7. potamiotis avatar
    potamiotis 20/11/2008 20:12:00

    ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟΥ,ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΛΑΚΚΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΝΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕΣΑ(ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ)...

  8. Κάλχας avatar
    Κάλχας 20/11/2008 21:17:54

    Πρόεδρος της Δημοκρατίας Μπαμπάς Κων/νος
    Κόρη Πρωθυπουργός
    Υιός ΥΠΕΞ
    ...

  9. Lara avatar
    Lara 20/11/2008 22:53:27

    Ποιος μπαμπας καλε; αυτος διανυει το σταδιο οψιμης σηψης.

  10. isnogood avatar
    isnogood 21/11/2008 00:42:09

    ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ - ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ: Ο ΣΑΑΚΑΣΒΙΛΙ ΚΑΙ Ο ΘΗΛΥΚΟΣ ΓΙΟΥΣΕΝΚΟ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  11. Σαος avatar
    Σαος 21/11/2008 09:05:56

    Σιγά μην βγει η Ντόρα πρωθυπουργός! Σε περίπτωση ανάληψης αρχηγίας από την Ντόρα, η ΝΔ θα χάσει ψήφους από την Μακεδονία, αλλά πιστεύω, και από άλλες περιοχές. Λίγοι την χωνεύουν. By the way, γιατί π.χ. το "ποτάμι" για την Βόρειο Ήπειρο "γύρισε πίσω"; Α, εκεί διεκδικούν Έλληνες και κάνει τζίζ, ενώ εμείς κυρά Ντόρα κοιτάμε να δώσουμε και τίποτα από τα δικά μας, έτσι; Αναρωτιέμαι αν η κυρά Ντόρα ονειρεύεται ανεξάρτητη Κρητική Κοινοπολιτεία (κάτω από την εποπτεία του Νεο-Οθωμανικού κράτους του Ερντογάν-Πασά) και είπε να διαμελίσει και να χαρίσει την υπόλοιπη Ελλάδα.

  12. HM avatar
    HM 21/11/2008 11:09:15

    Η δήλωση για αποδοχή τετελεσμένων είναι προφανώς ατυχής (στα πρόθυρα εσχάτης προδοσίας για να λέμε την αλήθεια) όταν γίνεται από Έλληνα υπουργό εξωτερικών.
    Δεν θα μπορούσε να δηλώσει τουλάχιστον πως το ίδιο μέτρο πρέπει να ισχύει και για τους αλβανών του σκοπιανού μορφώματος;

  13. Rogue avatar
    Rogue 21/11/2008 11:41:34

    Ατυχώς, οι αναγνώστες του σκεπτόμενου δικτυακού τόπου, αλλά και άλλων ομοίων, αντιστοιχούν στο 1% του πληθυσμού. Ασφυκτιούν δε απελπιστικά, όταν καλοπροαίρετα προσπαθούν να αυζητήσουν και να ενημερώσουν όσους έχουν ως προσλαμβάνουσα ενημέρωση τηςν τηλεόραση.

    Και που το μάθαμε (ουδεμία έκπληξη μας προκάλεσε), τί να το κάνουμε; Όταν η εθνική μας φούσκα έχει πλάτες από μήντια και αβάντες από παντού, φυσικά και είναι η πιο δημοφιλής πολιτικός.

    Η μόνη Ντοροκτόνος ερώτηση που βρήκα να πιάνει είναι η εξής: "πείτε μου κάτι σημαντικό που έχει να δείξει ως προσωπικό επίτευγμα".