#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2010 15:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα δεν ήξερε τίποτα γιατί … ταξίδευε



Κατά την τριήμερη επίσκεψή της στην Κρήτη, η ανεξάρτητη βουλευτής Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε σε τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό: «Δεν έχω πλήρη εικόνα όταν ήμουν υπουργός Εξωτερικών, καθώς ταξίδευα συνεχώς για διάφορα σημαντικά θέματα, όπως είναι το Σκοπιανό. Δεν μπορούσα να αποδεχθώ τη λογική της υπονόμευσης της κυβέρνησης ή του κόμματος σου, για να πας μπροστά. Τώρα θεωρώ ότι για την περίοδο εκείνη θα μπορούσε να υπάρχουν και τρίτες λύσεις, που εκείνη την εποχή δεν είχα επιλέξει».

Και πρόσθεσε:  «υπάρχουν δημιουργικές δυνάμεις στη χώρα μας. Τα κόμματα δημιουργούνται από κοινωνικές δυνάμεις που θέλουν να εκφραστούν. Θα το δούμε αυτό στο μέλλον. Αυτή τη στιγμή προέχει η πατρίδα μας».

Είναι δυνατόν να λέει τέτοια πράγματα και να μην παθαίνουν βραχυκύκλωμα τα ραδιόφωνα;

Σε ποιους νομίζει ότι απευθύνεται;

Οι δημιουργικές δυνάμεις της χώρας είναι οι κουμπαριές της, οι φίλοι επιχειρηματίες και οι εύκαμπτοι κονδυλοφόροι;

Ένα απλό πράγμα πρέπει να κάνουν στο Γραφείο Τύπου της ΝΔ. Να καταγράψουν πόση έκταση καταλαμβάνει καθημερινά η κάλυψη της Ντόρας από τα ΜΜΕ και πόση του Σαμαρά.

Για να μάθει και ο κόσμος τι συμβαίνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 25/05/2010 16:03:10

    Ενας τέτοιος καλότροπος, καλοπροαίρετος, και χριστιανικής ηθικής άνθρωπος αποκλείεται να είναι κόρη Μητσοτάκη.
    Τεστ DNA τώρα για να αποδειχθεί η αλήθεια.
    Ντόρα ζητούμε συγνώμη που σε παρεξηγήσαμε.

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 25/05/2010 16:11:53

    και ο Γιωργακης το ιδιο πουλαει..οτι ηταν στα εξωτερικα και δεν ηξερε...
    ρεμαλια

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Aggelos 25/05/2010 16:16:35

      ..οι εκλεκτικές συγγένειες κι οι συμμαχίες..δεν κρύβονται!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aggelos 25/05/2010 16:19:08

      Ούνα φάτσα, ούνα ράτσα.

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 25/05/2010 16:15:42

    Δεν κρύβεται πλέον ο ιστός της αράχνης (στις διεθνείς σχέσεις, στα ΜΜΕ,στον επιχειρηματικό κόσμο, στο πελατειακό κράτος,...), που στήθηκε επί Κοσκωτά, για την στήριξη της οικογένειας Μητσοτάκη κι ισχύει ακόμη και σήμερα......

    Οποιος έχει μάτια..βλέπει και κρίνει.
    Οποιος έχει συμφέροντα....ξεπουλάει συγγενείς, φίλους και πατρίδες!

  4. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2010 16:16:43

    Είπε κι άλλα ωραία η κόρη του Μητσοτάκη.
    Ξέχασε να πεί πως ψήφισε ΝΑΙ στην καταστροφή της χώρας.

  5. ψιλιασμενος avatar
    ψιλιασμενος 25/05/2010 16:26:54

    Ντόρα,
    ...το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις???

  6. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 25/05/2010 17:09:43

    Μόνο γέλια προκαλεί η θρασύτητα της κας Μητσοτάκη. Μια ζωή αφιερωμένη στην ωραιοποίηση της εικόνας της από τα διεφθαρμένα μέσα και κέντρα εξουσίας. Πόσα απίδια χωρά ο σάκκος, τώρα θα φανεί. Η ώρα της αλήθειας έφτασε. Ο σάκκος είναι τρύπιος δυστυχώς για την ίδια και, ευτυχώς για όλους μας. Μπορεί να τα καταφέρει μόνη της; Να η ρόδος να και το πήδημα.

    • Dimi avatar
      Dimi @ Nίκος Θ. 25/05/2010 23:10:24

      Νίκο, πιστεύω ότι θα κάνει κόμμα με πιασάρικο όνομα και
      άφθαρτους πολιτικούς γιά να κτυπήσει τον κ. Σαμαρα.

      Δυστυχώς γιά ίδια, ΔΕΝ έχει τις απαιτούμενες ηγετικές
      δεξιότητες και εχέγγυα να γίνει αρχηγός ενός κόμματος,
      το οποίο θα προσδώσει Προστιθέμενη Αξία (Αdded Value)
      στη ζωή των ταλαιπωρημένων και βαθειά υποψιασμένων Ελλήνων.

      Σημασία ΔΕΝ έχει τι πιστεύει η ίδια γιά τον εαυτό της.
      Σημασία εχει κι οι άλλοι να έχουν την ίδια γνώμη γιά
      το άτομό της. Την οποία, a priori, ΔΕΝ έχουν.

      Σημασία έχει ότι, νοήμονες νέοι και άφθαρτοι πολιτικοί,
      ΔΕΝ θα θελήσουν να στιγματιστούν στη συνείδηση των
      ψηφοφόρων τους. Εμπλεκόμενοι στον ιστό της αδιαφάνειας,
      χρηματισμού, φθοράς, φιλαρχίας, καμαρίλας κλπ., έχοντας
      ως αρχηγό κόμματος μιά υπέρμετρα ματαιόδοξη και
      ανασφαλή αρχηγό, με «βεβαρημένο» πολιτικό παρελθόν.

      Η οποία απεγνωσμένα, αποζητά την επιβεβαίωση.
      Η οποία όμως, ΔΕΝ έρχεται.

      Η οποία, λόγω καταβολών, έχει τη ψευδαίσθηση ότι η
      κοινωνία της χρωστάει. Αν και η ίδια, μέχρι σήμερα,
      ΔΕΝ έχει λογοδοτήσει γιά τις πολιτικές της πράξεις
      στην κοινωνία.

      Η οποία φαίνεται ν’αδιαφορεί για την υστεροφημία της.
      Και ν’αγνοεί το σοφόν του έγκαιρου και αξιοπρεπούς
      «αποσύρεσθαι»..

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/05/2010 17:12:31

    "Σε ποιους νομίζει ότι απευθύνεται;"

    Σε μαλ...ες.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 25/05/2010 17:14:55

      διατί να το κρύψωμεν άλλωστε...

  8. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 17:17:38

    Τι λέει ωρέ, το χαμένο;
    Ταξίδευε; Με τι ταξίδευε; με κάρο; Στις εσχατίες του κόσμου μαθαίνουν οι κάτοικοι τις πομπές της Πάρις Χίλτον σε χρόνο dt, και εκείνη δεν είχε ιδέα τι συμβαίνει; Καλά ρε άνθρωποι, είναι δυνατόν να τα ακούνε αυτά, επαγγελματίες της πληροφορίας και να μην έχουν ακουστεί τα γέλια τους στο Voyager; Εκτός και αν τα σήματα τα υπέκλεπταν Αρειανοί- όχι της Θεσσαλονίκης...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 17:25:39

      Έλα ντε. Σήμερα, δεν μπορεί να πεί κάποιος "δεν ήξερα".
      Μπορεί να πεί ότι είναι αναλφάβητη.

  9. FRESH avatar
    FRESH 25/05/2010 18:06:37

    απόφοιτος λυκείου είναι έτσι κι αλλιώς. ο μισθός από το υπουργείο οικονομικών συνεχίζει να πέφτει ή πήρε σύνταξη;

  10. oxoxo avatar
    oxoxo 25/05/2010 18:17:47

    "Δεν είχα πλήρη εικόνα όταν ήμουν υπουργός Εξωτερικών, καθώς ταξίδευα συνεχώς για διάφορα σημαντικά θέματα, όπως είναι το Σκοπιανό".
    Οϊμέ, θράσσος απύθμενον! Καλά, νομίζει ότι συνεχίζουμε να είμαστε χώρα των λωτοφάγων; Πως φαίνεται ότι είναι η κόρη του μπαμπά της.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ oxoxo 25/05/2010 18:19:17

      Απ'το χαμόγελο...

  11. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 25/05/2010 18:44:02

    αδερφια γερα μην μου παθετε τπτ απο την συγκεκριμενη ειδηση

    ους λογους για τους οποίους οδηγήθκε στην απόφαση να αποχωρήσει απο τη Νεα Δημοκτρατία, αναφέρει με εκτενη επιστολή της η υποψήφια βουλευτής Λάρισας κα. Θέκλα Παρασκευούδη. Ολοκληρη η επιστολή έχει ως εξης:
    http://www.kosmoslarissa.gr/article/6650/

  12. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 25/05/2010 19:00:15

    καποιος

  13. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 25/05/2010 19:00:16

    καποιος

  14. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 25/05/2010 19:02:12

    καποιος αλλος ειχε πει οτι διαβαζε τα μαθηματα του και δεν ηξερε περι χουντας....η ντορα λεει οτι ταξιδευε...καποιος αλλος θα πει σε λίγο οτι ηταν υπ.πολιτισμου και δε του λεγαν για τα άλλα

  15. Akyros avatar
    Akyros 25/05/2010 21:12:07

    EM TAΞIΔEYE ΓIA TO ....ΣKOΠIANO, EM ΘKATA TA EKANE ΣTO ...ΣKOΠIANO!ΠΛAKA EΧEI H KYPA TOY NOTOY!
    NTOPA MOY TA TAΞIΔIA ΣOY,
    ΞYΔIA ΣOY ΓINAN, ΞHΓA TOYΣ!
    EΞEMΩPANΘH TO AΛAΣ,
    TI ΦTAIΩ EΓΩ O TAΛAΣ!

  16. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 21:34:10

    Oso ghia ta taxidia ths Doras,...Sorry !!!Ξεχάστηκα και γράφω με λατινικούς χαρακτήρες.Αλλά το χειρότερο δεν είν'αυτό.Το χειρότερο είναι πως ξεκίνησα να γράψω,γιά κάτι που πιά δεν αξίζει τον κόπο.Στ' αζήτητα μικρή μου,στ'αζήτητα !!!

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/05/2010 21:35:13

    Κάποιος άλλος, με εξίσου αυτοκρατορικές βλέψεις, δεν ήξερε περί χούντας, διότι τότε διάβαζε....

  18. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 25/05/2010 21:49:36

    Από την επιχειρηματολογία της αυτή και μόνο, φαίνεται ξεκάθαρα ότι η κυρία διαθέτει ! Και μόνο που μας θυμίζει ως δικαιολογία τα "ταξίδια" της ζεματάει τον εαυτό της, αφού εμείς κάνουμε αυτονόητους συνειρμούς και συνδέουμε το «εξωτερικό» με τις «πάγιες» θέσεις της, σε μείζονος σημασίας εθνικά θέματα!
    1.Δηλαδή το ΝΑΙ της στο σχέδιο Ανάν, προέκυψε εκ της απουσίας της στο εξωτερικό, όπου στις συγκεκριμένες κακές «παρέες» της, ουδείς αναφέρεται σε «εισβολή» και σε «κατοχή» τμήματος ενός ανεξάρτητου κράτους!
    2.Δηλαδή την υπόσχεσή της στον Μπους και στην Κοντολίζα, σχετικά με την είσοδο των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ την έδωσε , επειδή χάλασε το τηλέφωνο λόγω αποστάσεως και άκουσε τη λέξη «βέτο» που της είπε ο Καραμανλής ως «βεβαιότατο»!
    3.Δηλαδή όταν επεχείρησε να χαλάσει την προσέγγιση του πρωθυπουργού της με τον Πούτιν, υπερασπιζόμενη την αντιπυραυλική ζώνη του ΝΑΤΟ στην Πολωνία, το έκανε για να διευκολύνει την προσπάθεια του Καραμανλή! Ή μάλλον επειδή «βρισκόταν» πάλι στο εξωτερικό, δεν άκουσε ευκρινώς τη βούλησή του από το «χαλασμένο» τηλέφωνο!
    4.Δηλαδή όταν ήρθε το μήνυμα για τον Καραβέλα, βρισκόταν σε σημαντικές διαπραγματεύσεις στα βάθη του Αμαζονίου και δεν την βρήκαν οι συνεργάτες της για να την ενημερώσουν επί του θέματος! Και όταν επέστρεψε είχε «πετάξει» το πουλάκι, εξέλιξη που την "στενοχώρησε" πάρα πολύ!
    Επειδή λοιπόν είναι γνήσιο τέκνο του επιτίμου, σαφέστατα σε πιο κακέκτυπη έκδοση, θεωρεί ότι απευθύνεται σε αμνήμονες και σε πολίτες που δεν έχουν ίχνος κρίσης. Μπορεί και να έχει δίκαιο, αφού κατάφεραν ως οικογένεια να πρωταγωνιστούν τόσα χρόνια στην πολιτική ζωή του τόπου! Γιατί να μην έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό της ως κληρονόμος; Κι ας έχει αρνηθεί το επίθετο του πατέρα της, ένεκα "τιμής" προς τον Αείμνηστο Μπακογιάννη.
    Ας καταλάβει επιτέλους, πως 50 χρόνια είναι πολλά για την ανοχή και την αντοχή των Ελλήνων, στις μεθόδους και στα παιχνίδια της αθλίας οικογένειάς της!
    Όσο κι αν την παίρνουν στην πλάτη τους επιχειρηματίες, ΜΜΕ, πάτρωνες εκ της αλλοδαπής και εκατοντάδες σύντεκνοι, η σελίδα του Μητσοτακισμού ως ιδεολογία έχει σκιστεί από το βιβλίο της πολιτικής ιστορίας του τόπου! Γιατί αφυπνίζεται ο πατριωτισμός των Ελλήνων, βλέποντας το πού μας οδήγησαν οι διεθνιστές και οι ενδοτικοί!
    Και αυτό το κατάφερε η ίδια, από έλλειψη λίγης υπομονής και προπαντός στοιχειώδους νοημοσύνης!

  19. Nelson avatar
    Nelson 25/05/2010 21:59:23

    ξέρει κάποιος για τον Καρατζαφέρη; Συμβαίνει κάτι σοβαρό; Ούτε ιατρικό ανακοινωθέν ούτε μια ανακοίνωση από το κόμμα. Περίεργο δεν είναι;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Nelson 26/05/2010 00:41:36

      ...οτι θα κάνει κόμμα η κόρη του Δράκουλα με τις χρυσές παρακαταθήκες του ΛΑΟΣ, δεν σου αρκεί;

    • Nancy avatar
      Nancy @ Nelson 26/05/2010 09:04:32

      Μάλλον έχει παγκρεατίτιδα, πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας. Ας μην σχολιάζουμε μέχρι να ανακοινωθεί κάτι.

  20. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/05/2010 08:24:55

    Κι εγώ έχω κάποια κενά τα τελευταία χρόνια στην πολιτική μου ενημέρωση.

    Μεγάλωσαν τα παιδιά,είχα περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου,και έφευγα τα Σαββατοκύριακα για το χωριό.

  21. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 26/05/2010 09:40:51

    Ψέματα μας λέει η εξερευνήτρια. Από μετριοφροσύνη βεβαίως... Δεν ταξίδευε για το Σκοπιανό. Ταξίδευε συνεχώς και δούλευε σκληρά για να καταργηθεί η βίζα για τις ΗΠΑ. Και τα κατάφερε !!! Αλλά δεν το λέει. Από μετριοφροσύνη βεβαίως...