15/12/2009 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα ήταν παγωμένη και ο Καραμανλής γελούσε

Αυτή τη σκηνή άξιζε να την δούμε, αλλά ρε παιδί μου πολύ βάρβαρες ώρες βάζουν τις κοινοβουλευτικές ομάδες να συνεδριάζουν. Άκου δέκα το πρωί. Εργάτες είναι;

Η κυρία Ντόρα λοιπόν καθόταν πρώτο τραπέζι πίστα και είχε δίπλα της (όπως βάζουν στην εκκλησία τα εξαπτέρυγα) τους βουλευτές Γιώργο Κοντογιάννη και Σίμο Κεδίκογλου. Πίσω της καθόταν ο κ. Κιλτίδης.  Παρακολούθησε την ομιλία του Σαμαρά ψυχρή και αμίλητη και χειροκρότησε μόνο στο τέλος.

Αξιοσημείωτο. Αυτή τη φορά δεν έγινε αντικείμενο θαυμασμού και λατρείας από βουλευτές. Ούτε χαιρετούρες, ούτε τίποτα.

Αντιθέτως ο Καραμανλής κάθισε στα πίσω έδρανα, ήταν ευδιάθετος και όλη την ώρα έλεγε καλαμπούρια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hπειρώτης avatar
    Hπειρώτης 15/12/2009 13:43:44

    mono gia καλαμπουρια ειναι ο χονδρός, κατεστρεψε την οικονομια και κανει καλαμπουρια

    • σταμ avatar
      σταμ @ Hπειρώτης 15/12/2009 13:51:25

      σωπα ρε συ Ηπειρωτη....που ησουνα κρυμμενος τοσο τρομερος οικονομολογος

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ Hπειρώτης 15/12/2009 20:46:11

      Ηπειρώτη, τόσα καταλαβαίνεις τόσα λές.
      Από που ενημερώνεσαι από τα Νέα, την Ελευθεροτυπία ή το Πρώτο Ψέμμα;
      Η πλύση εγκεφάλου που σας έχουν κάνει τα Γιωργοκάναλα είναι τέτοια που η κριτική σας σκέψη έχει βαρέσει μπιλοζίρι εδώ και χρόνια.

    • nobody avatar
      nobody @ Hπειρώτης 16/12/2009 00:45:43

      @σταμ, ελευ8ερος:

      Tωρα εσεις οι δυο δηλαδη...ειστε σχετικοι με τα οικονομικα;; :D :D

      Ο Καραμανλης χρησιμοποιησε το spread για να στηριξει τεχνηεντως το ΑΕΠ.....Ελεος!!!...

      Διαβαστε τους κατατε8ειμενους υπολογισμους της...διακυβερνησης Καραμανλη....Ξερολες

  2. dimitris avatar
    dimitris 15/12/2009 13:45:54

    Παει ο Ροβλιας!

  3. double trouble avatar
    double trouble 15/12/2009 13:58:49

    σαν δε ντρεπεται...ξεφτιλισε την παραταξη...διελυσε την χωρα...και γελαει....αν μπορουσαμε...σαν Ελληνες να αντιδρασουμε..τον ξερουμε τον τροπο...αλλα ολα συγχωρουνται..χαρην της πιο βρωμικης δημοκρατιας της Ευρωπης.....

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ double trouble 15/12/2009 20:47:12

      Γιατί, ήταν σήμερα στη Bουλή ο Σημίτης;

  4. Hπειρώτης avatar
    Hπειρώτης 15/12/2009 14:03:21

    σταμ ...η ιστορια θα τον καταγραψει ως τον ανεπαρκέστερο πρωθυπουργό όλων των εποχων. μονο αυτός θα μπορουσε να χασει απο το georgaki με 10 μοναδες. και το γραφω αυτο αν και τον ψησισα τρεις φορες.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Hπειρώτης 15/12/2009 14:09:34

      Καλά ρε συμπατριώτη, ανεπαρκής, ΟΚ, να το δεχτώ, αλλά οι λοιποί "σύντροφοι" τι βλέπανε και τι κάνανε επί τεσσεράμισυ χρόνια; Τζιτζίκια πεταλώνανε;
      Δρυός πεσούσης, πάς ανήρ ξυλεύεται;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 15/12/2009 14:16:44

        Eπι 4,5 χρονια η οικονομια αναπτυσσοταν με 4% ρυθμο το χρονο.
        Μην το ξεχναμε.Την κατω βολτα την πηραμε μετα το φθινοπωρο του 2008.

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ ψυχραιμια 15/12/2009 14:38:20

          Όχι επί 4,5 ψυχραιμία μου , επί δεκαετία υπήρχε ανάπτυξη υψηλότερου ρυθμού του μ.ο της ευρωζώνης.Το ερώτημα είναι από που προέκυπτε αυτή η ανάπτυξη.

          Ήταν ανάπτυξη παγκόσμια που πήρε μαζί της όλες τις αναπτυσόμενες χώρες?Ήταν ανάπτυξη επιχορηγούμενη από την Ε.Ε?

          ή μήπως

          ήταν ανάπτυξη δημιουργούμενη από τις επιτυχημένες πολιτικές των κυβερνήσεων του Πασοκ και της ΝΔ (χαχαχαχαχαχαχαχα)

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 15/12/2009 15:01:33

          Ολα μαζι.Μεγαλα εργα και κοινοτικα πλαισια,τουρισμος και ρεκορ συναλλαγματος απο ναυτιλια καθως και ιστορικα χαμηλα επιτοκια που δημιουργησαν μια νεα εποχη αντιπαροχης στην οικοδομη.
          Δε διαφωνω οτι ο Καραμανλης συνεχισε την εποχη Σημιτη.
          Υπενθυμιζω ομως οτι ολοι προβλεπαν υφεση μετα τους Ολυμπιακους.Αυτη την υφεση Καραμανλης-Αλογοσκουφης την απετρεψαν με το να αποφυγουν τα σκληρα μετρα πραγμα ομως που κρατησε το δημοσιο χρεος κοντα στο 100% του ΑΕΠ οποτε οταν κτυπησε η παγκοσμια κριση αμεσως τεθηκε θεμα αξιοπιστιας.Αραγε η μη ηπια προσαρμογη θα ηταν καλυτερη;κανεις δε γνωριζει.
          Ο Καραμανλης ειναι υπευθυνος για τη μη-επανιδρυση του κρατους οπως ελεγε.

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ ψυχραιμια 15/12/2009 15:19:49

          Όχι φίλε , δεν ήταν όλα μαζί.΄Ήταν τα δυο πρώτα μόνον.Μάλιστα θεωρώ ότι η διαχειριστική πολιτική και των δυο παρατάξεων αυτής της παγκόσμιας και ευρωπαικής ανάπτυξης ήταν επιζήμια ως προς το που θα μπορούσε να φτάσει αν η διαχείριση ήταν πιο μελετημένη (στοχευμένη) και λιγότερο απατεωνίστικη.

        • alone avatar
          alone @ ψυχραιμια 15/12/2009 15:38:20

          Asta ta paramuthia. Me daneika ,eisagwges kai katanalwsh mono. To anaptuxiako protypo poy eythynetai gia ta shmerina xalia. Einai poly arga gia epanalamvaneis
          to psemma pou xekinhse o Shmiths.Ekeino ths isxyrhs Elladas.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Sic transit gloria mundi 16/12/2009 00:55:08

        ώπα, μαζευτήκαμε πολλοί ηπειρώτες εδώ! :)
        Ο Καραμανλής συνεχίζει να έχει την εκτίμηση των μη ψηφοφόρων της Νέας Δημοκρατίας. Οι ψηφοφόροι της λογικό να είναι πικραμένοι, κατ΄ εμέ κακώς διότι υγιής δημοκρατία σημαίνει εναλλαγή των κομμάτων εξουσίας και εναλλαγή των ηγετικών ομάδων τους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Hπειρώτης 15/12/2009 14:10:56

      Η επιδραση μιας παγκοσμιας κρισης ειναι παντα πολυ μεγαλη.
      Ο Βενιζελος πηρε 230 στους 300 βουλευτες το 1928 και απο την πτωχευση της Ελλαδος του 1931 λογω της παγκοσμιας κρισης αλλαξαν τοσο οι ισορροπιες ωστε αρχισε η κυριαρχια της δεξιας στην Ελλαδα και δεν ξαναβγηκε.

      • man8os avatar
        man8os @ ψυχραιμια 15/12/2009 14:21:39

        Βεβαια ο Βενιζελος ηταν αυτο που θα λεγαμε κεντροδεξιος...

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ Hπειρώτης 15/12/2009 20:58:17

      Ηπειρώτη, έχεις με την οικονομία όση σχέση έχω εγώ το κοφτό βελονάκι.
      Το να μην καταλαβαίνεις πάει στο κόρακα, δεν είσαι και υποχρεωμένος, αλλά το να αναμεταδίδεις τις αηδίες των καναλιών και των εφημερίδων δείχνει επιπολαιότητα.
      Και εξηγούμαι:
      Έχεις συνειδητοποιήσει ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΡΙΣΗ;
      Έχεις ιδέα τί σημαίνει συστημικό πρόβλημα σε παγκόσμιο επίπεδο;
      Με ποιά σοβαρότητα κρίνετε τον Κ.Κ. όταν δεν έχετε ακόμη δεί πόσο μεγάλο οικονομικό προβλημα αντιμετώπισε τον τεέυταίο χρόνο;
      Για να σου δείξω το μέγεθος της επιπολαιότητάς σου το Σεπτέμβρη του 2008 είχαμε καταφέρει να ρίξουμε το έλλειμμα στο 2,6% (ήταν 7,9% το 2004), το οποίο όμως πήγε σε μόλις 13 μήνες πάνω από 8%.
      Κανείς δεν επιτρέπεται να κρίνει τον Κ.Κ. σήμερα.
      Θα τον κρίνει η ιστορία, ανάλογα με την εξέλιξη της παγκόσμιας κρίσης που είναι σε εξέλιξη.
      Όταν οι επόμενοι καταφέρουν και ξαναγυρίσουν τα δεδομένα της οικονομίας στο ίδιο επίπεδο με το Σεπτέμβρη του 2008, τότεθα τους κρίνουμε όλους μαζί.
      Ελπίζω αυτό να μην κρατήσει καμιά 15-αριά χρόνια, γιατί με τα τότε δεδομένα ο Κ.Κ. θα μας φαίνεται ο καύτερος που είχαμε ποτέ.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ελεύθερος 17/12/2009 12:40:58

        Κακή πρόβλεψη, αγαπητέ ελεύθερε.
        Ορισμένες χώρες (και η Ελλάδα φυσικά, αλλά τι να πεί κανείς για ΗΠΑ, Βρετανία κτλ) "ποντάρισαν" στη συνέχιση της οικονομικής μεγέθυνσης του '90 και του 200-2005. Συνέχισαν τους ίδιους χειρισμούς ώς προς το δημόσιο δανεισμό, έρριξαν φορολογικούς συντελεστές (σωστό για περιόδους μεγέθυνσης, καταστροφή όταν "φρενάρει"), έριξαν επιτόκια στεγαστικών, συνέχισαν σύνθετα χρηματοικοινομικά προιόντα (εμείς τα ...τιμημένα ομόλογα). Την ίδια ώρα οι Γερμανοί πουλούσαν μαζικά δολλάριο και φόρτωναν τοννους ράβδων χρυσού στο κρατικό τους θησαυροφυλάκιο.
        Φυσικά οι υπουργοί (Αλογό κτλ) και οι οικονομικοί σύμβουλοι, αυτά εισηγούνταν. Η ευθύνη ΚΚ είναι ότι ΑΥΤΟ το επιτελείο είχε και όχι άλλο. Υπήρχαν όμως τότε στη ΝΔ άνθρωποι με εναλλακτική οικονομική προσέγγιση; Αμφιβάλλω. Ευθύνεται επίσης, επειδή δεν έλαβε υπόψη τις εναλλακτικές διεθνείς προσεγγίσεις, και κομματικών Ευρωπαικών εταίρων.
        Το πρόβλημα ήταν συστημικό σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά φοβάμαι και σε εθνικό. Υπήρξε ολική ανεπάρκεια του εγχώριου συστήματος, πολιτικού και οικονομικού, να προβλέψει, διαχειριστεί την κρίση και απαλύνει έγκαιρα τις συνέπειες. Αλλά δεν είμασταν η μόνη χώρα με τέτοια ανεπάρκεια.
        Τώρα η νέα κυβέρνηση (και η οικονομία μας, κι εμείς όλοι), είμαστε αναγκασμένοι να τραβάμε για μερικά χρόνια κουπί στον κάμπο.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 17/12/2009 13:06:22

          Την τριετια Μητσοτακη υπηρχε εσωτερικη αντιπολιτευση με σοβαρη αντιπροταση (Εβερτ - Κανελλοπουλος - Δημας).
          Απο αυτους ο Εβερτ ηταν περισσοτερο πολιτικος εκπροσωπος ενω οι αλλοι δυο οικονομολογοι.Η αντιπροταση ηταν πιο κρατικιστικη απο τη νεοφιλελευθερη ορθοδοξια της εποχης.Τωρα ,ισως επειδη ο ιδιος ο Καραμανλης δεν θεωρειτο νεοφιλελευθερος αντιπολιτευση υπηρχε απο τους νεοφιλελευθερους κυριως εκτος κομματος (Μανος,Ανδριανοπουλος) ενω η Ντορα το ειχε βουλωσει για να μη πουν οτι "υπονομευει".Απο τους τρεις παλιους ο Εβερτ ηταν ανενεργος λογω ηλικιας,ο Δημας επιτροπος στην ΕΕ και ο Κανελλοπουλος εχει πεθανει.
          Αλλα και το περιβαλλον ΟΝΕ ειναι διαφορετικο.Ουτε υποτιμηση κανεις,τα επιτοκια ειναι χαμηλα και ο ανταγωνισμος απο τους αλλους Βαλκανιους με χαμηλη φορολογια αγριος.Βασικα το προβλημα πια περναει στο Αναπτυξης-πρεπει να σκεφθεις δραστηριοτητες που να ειναι ανταγωνιστικες.

  5. man8os avatar
    man8os 15/12/2009 14:03:32

    Ηταν καλος ο Καραμανλης... Ο καλυτερος ρητορας που εχει η βουλη. Μπορει καπως αργος αλλα τελειος ομιλητης.

  6. spm avatar
    spm 15/12/2009 14:06:22

    KRIMA, PAEI AUTO TO GLYKO XAMOGELO

  7. NM avatar
    NM 15/12/2009 14:10:02

    de 8a eixate dei kubernhs xwris karamanlh oute se 50 xronia. htan o kaluteros hgeths pou eixe h parata3h.

  8. loretta avatar
    loretta 15/12/2009 14:20:39

    Ο Κεδικογλου την εκανε την κωλοτουμπα του το βραδι που ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα...ο κοντογιανοπουλος χτες η προχθες σε καποιο δελτιο ειδησεων...!

    Ο πανμεγιστος κιλκισιωτης οψιμος πολιτικος του λαικισμου ειμαι πολυ περιεργη να δω τι θα κανει...!! προφανως εχει λαβει το μυνημα οτι θα παει σπιτι του αδιαβαστος..!

    ολα τα στελεχη που ηταν γυρω απο την θεοδωρα ειναι θεμα χρονου να την πουλησουν...Συνεπως μονη και απογυμνωμενη....τι θα κανει? θα βγαλει τον παπαδρακουμελ να βγαλει το φιδι απο την τρυπα????

  9. man8os avatar
    man8os 15/12/2009 14:23:49

    Μπα ... Θα κατσει φρονιμα. Ξερει οτι και ο Παπαδρακουμελ δε μπορει αυτη τη στιγμη να την σωσει. Αλλοιως η σπιτι της η θα παρει τον δρομο τον μακρυ της εξοριας....

  10. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 15/12/2009 14:31:47

    Ακόμα είναι νωρίς. Μόνο στις επόμενες εκλογές και το ποσοστό που θα πάρει η ΝΔ θα φανεί ποιό είναι το μέλλον της Ντόρας στο κόμμα.

  11. αρης avatar
    αρης 15/12/2009 15:15:53

    παντως το μεχρι χθες πρωτοπαλικαρο του ο ανδριανος τον απεφυγε συστηματικα...μονος και ερημος ο ηγετης που οδηγησε την ΝΔ στην εξουσια αλλα και στη ερημο της αντιπολιτευσης...ετσι ειναι η πολιτικη σκληρη...εκει που εισαι πανω μπορει να βρεθεις κατω...θεωρω οτι μολις τελειωσει το honeymoon για τον αντωνη θα αρχισουν τα δυσκολα...η πιατσα βουιζει οτι η διασπαση ειναι προ των πυλων....οσο αποδυναμωμενη και να παρουσιαζουν καποιοι την ντορα μπορει να στην κανει την πολιτικη ζημια...και τοτε καληνυχτα εξουσια...κρατω κιολας την προφητικη εκφραση του αντωνη σημερα στην κ.ο. "μεχρι να μας ψηφισει ο ελληνικος λαος θα υπηρετουμε....."

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ αρης 15/12/2009 21:04:08

      Έλα βρε Άρη, δεν είναι προσθαφαιρέσεις η πολιτική δύναμη.
      Εάν η ντόρα πάρει καμπόσους λερωμένους και κάνει δικό της κόμμα, στις επόμενες εκλογές η Ν.Δ. θα ανέβει 10 μονάδες.
      Σούμπιτο το κέντρο θα έλθει στη Ν.Δ. από όπου ξεκίνησε.
      Το μητσοτακέϊκο πάντα έδινε λαβές για κριτική από το πασόκ, δεν ρωτάς και κανα κεντρώο συγγενή η φίλο να σου πεί τη γνώμη του;

      • flora avatar
        flora @ ελεύθερος 16/12/2009 01:43:40

        οχι να κανει και η ντορουλα πολιτικη ζημια....εκει θα γελασει ο καθε πικραμενος!αν η ντορα φυγει απο τη νεα δημοκρατια εκει θα ερθει και το τελος της.πρεπει να εισαι πολυ φανατικος μητσοτακικος για να ψηφισεις το κομμα της ντορουλας!ελεος δηλαδη!

  12. kanis avatar
    kanis 15/12/2009 15:28:57

    Η σημερινή φωτο της Ντόρας, που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, με το βαπτιστικό γαλάζιο σακάκι, τα σταυρωμένα χέρια, τα σφιγμένα χείλη και το τρελό μάτι, είναι η καλύτερη πιστοποίηση του πόσο "καλός φαντάρος της παράταξης" είναι!!!

  13. alejandro avatar
    alejandro 15/12/2009 15:30:47

    αν θελετε να βρειτε τον πιο αναξιοπιστο πρωθυπουργο της Ελλαδας, αυτος ειναι ο Ανδρεας ο Παπανδρεου.
    Απο τα ζιβαγκο και τα Εοκ και Νατο το ιδιο συνδικατο, και εξω οι βασεις του θανατου, εγινε κυριος Αρμανι με κοστουμια και ΕΟΚ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ, ροζ βιλες και ευρωκουλτουρα.Ας γελασω.
    Ειναι ο ιδιος που πηρε τα δισεκατομμυρια κονδυλια της ΕΟΚ (81-85) και αντι για επενδυσεις βολεψε ημετερους, και Τσοβολα δωστα ολα. Αυτα πληρωνουμε τωρα.
    ΟΠως επισης πληρωνουμε την αυξηση των δημοσιων υπαλληλων οπου επι ημερων του 81-89 μπηκε ολη η πλεμπα.
    ΚΛητηρες εγιναν διοικητες σε μια νυχτα.Ο θαυμαστης του Κανταφι και του ανθρωποφαγου δικτατορα, αυτος ειναι κατα μεγαλο ποσοστο η ριζα του κακου. Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους.
    Ναι τεραστια λαθη του Καραμανλη, αλλα εσεις του Πασοκ, οσο και να θελετε το παρελθον θα σας στοιχειωνει.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ alejandro 15/12/2009 21:08:37

      Alejandro,

      εχεις απόλυτο δίκιο!

      Οι ορδές των πρασινοφρουρών που μπήκαν τότε στο Δημόσιο ήταν άνευ προηγουμένου.

      Δεν φτάνει που τους πληρώναμε μισθούς από τον κρατικό κορβανά χωρίς να προσφέρουν έργο και χωρίς να είναι χρειαζούμενοι...

      Τώρα ήρθε η ώρα να πάρουν παχυλές συντάξεις και εφάπαξ για έργο που δεν προσέφεραν ποτέ...

      • Hase avatar
        Hase @ Lavazza 15/12/2009 21:39:32

        Να και μια φορα που συμφωνω απολυτα μαζι σου. Και με τον Αλεξανδρο φυσικα. Ακουσα σημερα και τον Μητσοτακη στο Μεγκα που ειπε πως ενας δημοσιος υπαλληλος παιρνει 40% περισσοτερα χρηματα απο εναν ιδιωτικο υπαλληλο και εχει και την μονιμοτητα. Το ΠΑΣΟΚ διογκωσε τον δημοσιο τομεα, και τα αποτελεσματα τα βλεπουμε σημερα.

        • kanis avatar
          kanis @ Hase 16/12/2009 00:04:04

          O alejandro μάλλον φθονεί κάποιων σημερινών την επιτυχία.
          Ο Lavazza μάλλον ξεχνά τα εκβιαστικά ρουσφέτια.
          Ο Hase ηθελιμένα αγνοεί τις Μητσοτάκιες αργομισθίες.

          ΩΡΑΙΟΙ κι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ως βάρβαροι!

    • st@vros avatar
      st@vros @ alejandro 15/12/2009 21:55:52

      εχεις μεγαλο δικιο

  14. Kalesanos avatar
    Kalesanos 15/12/2009 15:45:16

    Ετσι ειναι οι βουλευτες στην Ελλαδα μας Ο.Φ.Α(οπου φυσαει ο ανεμος)

  15. mara avatar
    mara 15/12/2009 17:41:07

    Χάθηκε από το πρόσωπο της και το "περιβόητο" χαμόγελο....

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ mara 15/12/2009 21:05:53

      Έτσι και αλλιώς πλαστικό ήταν.
      Εμένα πάντως δεν μούλειψε.

  16. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 15/12/2009 20:13:29

    ....αυτών γάρ σφετέρησιν ατασθαλίοισιν όλοντο,
    νήπιοι, οι κατά βούς Υπερίονος Ηελίοιο
    ήσθιον· αυτάρ ο τοίσιν αφείλετο νόστιμον ήμαρ....
    Ομήρου Οδήσσεια (Ραψωδία ά)

  17. ident avatar
    ident 15/12/2009 22:10:06

    Ο άνθρωπος βρήκε την υγειά του, λίγο το 'χετε;

  18. Michal V. says: avatar
    Michal V. says: 15/12/2009 22:39:46

    Lavazza
    Γειά στο στόμα σου.Να ξαναθυμηθούμε τους χαχόλους της βάσης που έλεγε τότε, ο Ρίζος αν δεν κάνω λάθος.

  19. νικος avatar
    νικος 16/12/2009 09:04:48

    ΕΛΕΓΕ ΚΑΛΑΜΠΟΥΡΙΑ?????
    ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ? ΦΥΛΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ νικος 16/12/2009 19:26:01

      Δηλαδή εσύ πιστεύεις τον ΓΑΠ; Νοσταλγώ ήδη, όχι μόνον τον Αλογοσκούφη, αλλά και το Χριστοδουλάκη. Εκεί με κατάντησε ο ΓΑΠ.

  20. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 16/12/2009 18:52:05

    2-10-2009 ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ(ΟΜΙΛΙΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ).
    ΣΑΣ ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ.
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ.
    ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΤΑΞΑ ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΙ.Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΥΡΙΟ ΚΑΛΑ!!!!
    (Ο ΛΑΟΣ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ).ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ.

    • anonymus avatar
      anonymus @ ΧΡΗΣΤΟΣ 17/12/2009 12:40:28

      Τι λές ρε Χρίστο. Πρώτη φορά μίλαγε ο Καραμανλής, δεν τον είχαμε δεί; Eπί 5,5 χρόνια δεν είχαμε δεί το τι μπορεί η δεν μπορεί να κάνει;
      Ο Μητσοτάκης έλεγε οτι οι Έλληνες ξεχνάνε (σε 10 χρόνια), εσύ είσαι η περίπτωση "ξεχνάω σε ένα μήνα!!"

  21. man8os avatar
    man8os 16/12/2009 19:04:06

    Ημουν κι εγω εκει! Ηταν η καλυτερη ομιλια του Κωσταντινου Καραμανλη του νεοτερου. Και θα πρεπει να ειναι περηφανος και ο ιδιος για αυτη τη προεκλογικη εξτρατεια γιατι τα εδωσε ολα, εκανε οτι μπορουσε αλλα λυγισε χαρη στη βλακεια του Ελληνα να υποκυπτει στον λαικισμο. Και φυσικα ο ηγετης φαινετε στα δυσκολα, οχι στα ευκολα. Στα δυσκολα ο ΓΑΠ φαινετε λιγος,ενω αντιθετα ο Καραμνλης οσο ειχε την ευθηνη της διακυβερνησης του τοπου δεν τα πηγε ασχημα στην οικονομια. Οταν το Μαρτιο το spread εκτοξευθηκε, ο Καραμανλης δε πανικοβληθηκε,αλλα με αισθημα ευθηνης απεναντι στο εθνος δεν αρχισε να φωναζει για να πανικοβαλει το εθνος και τους ξενους δανειστες,αλλα με συστηματικη δουλεια αποκατεστησε σε 2 μηνες τα spread σε τουλαχιστον ανεκτα επιπεδα.Ας μη μηλησουμε για την εξωτερικη πολιτικη που παρα τα σαμποταζ της Ντορας την κρατησε στην εθνικη γραμμη(υπηρχε ωρες ωρες ορατος ο κυνδινος του εκτροχιασμου λογο Ντορας).

  22. Y. avatar
    Y. 16/12/2009 21:54:46

    Στη ζωή (και στη πολιτική), πρέπει να ξέρεις πότε να αποχωρείς από κάτι και από κάπου (το επονομαζόμενο και τάϊμινγκ). Της αρχής ταύτης δοθείσης, ο Καραμανλής είναι ο μεγαλύτερος πολιτικός μάγκας της μεταπολεμικής Ελλάδας. Πραγματικός μάγκας. Ούτε ψευτόμαγκας, μηδέ τζάμπα μάγκας! Κι ας έχει λοιδορηθεί.

  23. aris avatar
    aris 16/12/2009 23:08:53

    Κ.Κ ο νεότερος, συγκρίνετε τον με τον Κώστα Σημίτη και τον ΓΑΠ junior...η διαφορά τεράστια, τόσο σε θέματα εξωτερικής πολιτικής όσο και σε θέματα διαχείρισης της οικονομίας. Απέτυχε βέβαια στην αναδιοργάνωση του κράτους αλλά και στην επανασχεδιασμό της παραγωγικής δομής της χώρας. (Επιτέλους κάτι πρέπει να παράγουμε εκτός από τουρισμό και ναυτιλία και να το πουλάμε στους ξένους). Αλλά για να γίνει αυτό απαιτούνται πολλές γενιές. Υστέρησε επίσης στην δημιουργία ικανών μεσαίων στελεχών που θα έτρεχαν το έργο της διακυβέρνησης της χώρας σε όλα τα επίπεδα. Αλλά όταν ακούω τον Γιώργο να μιλάει για πράσινη ανάπτυξη κοιτάζω γύρω μου και σκέφτομαι (όπως έλεγε παλιότερα και ο ίδιος) σε τι έχω φταίξει...

  24. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/12/2009 08:45:47

    Κάντε υπομονή.Μη βιάζεστε να πετροβολήσετε τον Καραμανλή τον νεώτερο.Αρκετά δεν πετροβολήθηκε από σύσσωμα τα ΜΜΕ,γραπτά και ηλεκτρονικά;Ηδη από τις 8.3.04,την επομένη δηλαδή της θριαμβευτικής εκλογής του,έπιασαν τη λάσπη οι λαλακοτρεμοβαγγελατοκαμπουροοικονομείς και φαρισαίοι.Αλήθεια,που χάθηκε ο Τσιαμτσίκας;;;The terrorist of 20 hours !!!BRRRRRR!!!!!Προφανώς θα φθήνηναν τα κολοκυθάκια και τα μπρόκολα και δεν τ'όχουμε ακόμα αντιληφθεί.Οσο γιά τη Θοδωρούλα,άρχισε το κέντημα από την μπορντούρα στον καμβά,(η Σπανιόλα που χορεύει Flamenco),εκεί στην απέραντη μοναξιά της σκοπιάς του απλού φαντάρου.

  25. ti na pei kaneis avatar
    ti na pei kaneis 17/12/2009 12:20:56

    ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟΒΟΛΗΣΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΕΙΔΟΡΙΣΑΝΕ??????????

  26. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/12/2009 13:22:16

    ti na pei kaneis.....γιά το....μαλλί της αλληνής που θ'άλεγε κι Αννίτα Πάνια.Ελα μου ντέ,πάει πουθενά το μυαλουδάκι σου;Εκτός κι αν είσαι και σύ της σχολής<>.Εδω ,πραγματικά κολλάει το .Καληνύχτα σου και θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες,τρείς του Σεπτέμβρη κλπ, κλπ.Α,ναί:Το σωστό είναι λοιδωρώ.Re-bonne nuit.

  27. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/12/2009 13:27:03

    Pardon mon cher ti na pei kaneis.Ολοι κάνουμε λάθη.Το σωστό,είναι: λοιδορώ.