31/07/2009 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα Μπακογιάννη αναφέρεται μεταξύ των υποψηφίων για ΥΠΕΞ της ΕΕ



Το περιοδικό Economist αναφέρει το όνομα της υπουργού Εξωτερικών Ντόρας Μπακογιάννη μεταξύ των υποψηφίων για τη μελλοντική θέση του «υπουργού Εξωτερικών» της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως προβλέπεται από τη Συνθήκη της Λισσαβόνας.

Το άρθρο του έγκυρου βρετανικού περιοδικού σημειώνει ότι πιθανοί υποψήφιοι για τη θέση αυτή είναι επίσης ο Σουηδός τέως υπουργός Εξωτερικών Καρλ Μπιλντ, ο οποίος όμως δεν αποδέχεται την υποψηφιότητα, ο Όλι Ρεν, ο τέως Επίτροπος της ΕΕ αρμόδιος για τη Διεύρυνση, και η Ούρσουλα Πλάσνικ, πρώην υπουργός Εξωτερικών της Αυστρίας.

Το άρθρο αναφέρεται κυρίως στην προβλεπόμενη από τη νέα Μεταρρυθμιστική Συνθήκη της ΕΕ θέση του προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, για την οποία ως υποψήφιοι προκρίνονται προς το παρόν ο Τόνι Μπλερ, τέως πρωθυπουργός της Βρετανίας καθώς και οι Φελίπε Γκονθάλεθ, Πάαο Λιπόνεν, και Βοφγκανγκ Σιούσελ, τέως επικεφαλής των κυβερνήσεων αντίστοιχα, της Ισπανίας, της Φινλανδίας και της Αυστρίας.

Η Συνθήκη της Λισσαβόνας πρέπει να εγκριθεί με δημοψήφισμα από τους Ιρλανδούς πολίτες προκειμένου να τεθεί σε ισχύ. Το δημοψήφισμα αναμένεται να διεξαχθεί στα τέλη Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου.  Ο ιρλανδικός λαός απέρριψε με ποσοστό μεγαλύτερο του 54% τη Μεταρρυθμιστική Συνθήκη στο μοναδικό δημοψήφισμα που διενεργήθηκε στην ΕΕ επί της Συνθήκης τον Ιούνιο του 2008.

 www.in.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 31/07/2009 22:25:27

    Γιατί όχι;
    Η Ντοράκλα έχει αποδείξει ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να ακολουθεί και να εφαρμόζει άνωθεν εντολές.

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 31/07/2009 22:32:40

    "Συναδει", που λενε οι Ευρωληγουρηδες με την ανυπαρκτη ευρωπαϊκη εξωτερικη πολιτικη.

  3. OTC avatar
    OTC 31/07/2009 22:49:04

    ΑΠΟ ΤΟ ://www.facebook.com/DoraBakoyannis

    factorx: όποιος θέλει ας μπει εκει να τα διαβάσει

  4. sakis avatar
    sakis 01/08/2009 01:11:40

    Πω πω μεγαλεία!Χαλάλι ρε παιδιά και το όνομα Μακεδονία, και το Αιγαίο και ότι άλλο χρειαστεί εμείς εδώ είμαστε. Μπράβο!Εύχομαι τέτοια τύχη και στις καυρα Ρινούλας του μπακάλη τη κόρη!Μπράβο.

  5. thouthou avatar
    thouthou 01/08/2009 01:22:51

    Μακάρι! Και ΥΠΕΞ της ΕΕ, και βασίλισσα του Σαββά, και πρέσβυρα της γαλαξιακής αυτοκρατορίας, και ό,τι καλύτερο.... Μακριά από τον απαυτό μας, και όπου νά'ναι... Να δώσουμε και κάτι παραπάνω ρε παιδί μου, δεν πειράζει για έναν τόσο σπουδαίο σκοπό......

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 01/08/2009 03:03:10

    Αν και αυτό θα ήταν η χαρά των Αμερικάνων που ποθούν να διαλύσουν την Ε.Ε, η Ντόρα θα γίνει Υπουργός της Ε.Ε όσο έγινε Επίτροπος κι ο Σημίτης ο οποίος διέδιδε οτι από μέρα σε μέρα αναλαμβάνει Επίτροπος και τελικά δεν τον πήραν ούτε για κλητήρα...

  7. aris53m avatar
    aris53m 01/08/2009 08:15:04

    ε ρε "έντονα διαβήματα" που έχουν να πέσουν ....

  8. ataktos avatar
    ataktos 01/08/2009 10:51:37

    Αφού δεν ακούγετε το όνομα του Δρακουμέλ τότε όλα εξηγούνται…μας πήραν πρέφα και οι κουτόφραγκοι ...

  9. G. Apostolopoulos avatar
    G. Apostolopoulos 01/08/2009 12:15:20

    Η έλλειψη παιδείας και εκπαίδευσης της Ντόρας (δεν έχει ούτε κανονικό Πανεπιστημιακό Πτυχείο, απλώς τέλειωσε το Γερμανικό Γυμνάσιο στο...Παρίσι και μιλά κάτι σκοτωμένα Βαβαρέζικα) αποκαλύφθηκε στο έπακρο αφότου ο Αχμέτ Νταβούοτγλου ανέλαβε ΥΠΕΞ στη Τουρκία. Ο νεοθωμανός και παντουρκιστής αυτός κύριος έχει
    - Πτυχείο στα Οικονομικά
    - Πτυχείο στις Πολιτικές Επιστήμες
    - Μάστερ στη Δημόσια Διοίκηση
    - Ph. D. στις Διεθνείς Σχέσεις
    - Τακτικός ΚΑΘΗΓΗΤΉς ΑΠΌ ΤΟ 1999

    και έχει βραχυκλώσει παντελώς την ούτως ή άλλως χωρίς στρατηγική εξωτερική μας πολιτική.
    Η Ντόρα είναι μια Αλόγα, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο..
    Θυμηθείτε τις συναντήσεις της με τη Κοντολίζα, την οποία κοιτούσε με δέος επειδή δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τις σκέψεις της.

    Όμως αφού ο Μπαρόζο (ένας άλλος Mr. Τίποτα) έγινε Πρόεδρος της Ε.Ε.
    μην αποκλείετε τίποτα..

  10. OTC avatar
    OTC 01/08/2009 12:51:06

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΕ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΕΔΩ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΟΝΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ.

  11. ΡΙΖΟΒΟΛΟΣ avatar
    ΡΙΖΟΒΟΛΟΣ 01/08/2009 13:31:37

    Στο καλό και να μη μας γράφει!!!Μπορεί να πάρει μαζί της τον μπαμπά της ,τον Γιωργάκη,τον Χρυσοχοΐδη,τη Δαμανάκη,τον Βαλλιανάτο και όλο τον υπόλοιπο εκσυγχρονιστικό συρφετό;

  12. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/08/2009 19:44:28

    Αυτό το άρθρο δεν το κατάλαβα.

    Θεωρώ δεδομένο ότι δεν θα αναφερόταν το όνομα άν προηγουμένως δεν υπήρχε αναμμένο τουλάχιστον ένα μικρό πράσινο φωτάκι.

    Η μία εξήγηση λέει, καλή η πρόταση, προσδίδει κύρος και πόντους για την κούρσα της διαδοχής που βρίσκεται σε εξέλιξη.

    Μιά άλλη εξήγηση όμως λέει, ότι το μαγαζί έφτασε πλέον στο μηδέν, επομένως έχει την δυνατότητα να κάψει όχι μόνο τον επόμενο αρχηγό αλλά και τον μεθεπόμενο, οπότε η διαδοχή αυτή την στιγμή είναι στην πράξη απολύτως .... μή επιθυμητή. Η προαγωγή στην Ευρώπη είναι μία καλή διέξοδος.

    Και μία τρίτη εξήγηση λέει ότι πάμε για πλήρη αναδασμό στα πολιτικά οικόπεδα, οπότε φεύγειν ευσχήμως και επιστρέφειν σε έτερον σχήμα.

    Ιδωμεν.