#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2010 22:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Νέα Μεταπολίτευση άρχισε και τα κανάλια τα έχουν χαμένα



Ο Παύλος Τσίμας είναι παλιός κομμουνιστής και – ανεξάρτητα από το πώς το έχει  εκμεταλλευθεί  αυτό – ξέρει τουλάχιστον να «διαβάζει» τις εξελίξεις. «Βρισκόμαστε στην πρώτη μέρα μιας εποχής πολιτικών αναστατώσεων» είπε στο δελτίο του Mega

«Δεν έχουμε καμία περίπτωση που να παρέμβει το ΔΝΤ και να έμεινε ανέπαφο το πολιτικό σκηνικό. Θα υπάρξουν πολιτικές μεταβολές...».

Ήταν ο μόνος από όσους ακούσαμε σήμερα στα κανάλια που έδειχνε να καταλαβαίνει τι γίνεται.

Το περιέγραψε ο Αντώνης Σαμαράς  με τον καλύτερο τρόπο στην ομιλία του στην Βουλή: Αισθάνομαι ότι πρέπει να μετρηθούμε με το ΠΑΣΟΚ, όλοι μας» δηλαδή με το γαλαζοπράσινο  «σύστημα ΠΑΣΟΚ» που κυριάρχησε στην μεταπολίτευση. «Θα πρέπει να μιλήσουμε για τη Νέα Μεταπολίτευση. Να ακούσουμε τον κόσμο. Να φύγουμε από ένα πολιτικό σύστημα, που έχει υποταχθεί στον αυτόσυντηρισμό του. Να πούμε ‘’ναι’’ σε μία Αναθεωρητική Βουλή, την οποία θα πρέπει να βάλουμε μπροστά για να περάσουμε τις τομές που σήμερα απαιτεί από εμάς η κοινωνία…»

Στο πλαίσιο αυτό η διαγραφή της Ντόρας αποκτά και μια συμβολική σημασία. Ο Σαμαράς δεν την διέγραψε όταν τον προκαλούσε συνεχώς. Την διέγραψε την στιγμή που κήρυττε την αρχή του πολέμου με το «πολιτικό σύστημα αναδιανομής δανεικών» που «σήμερα χρεοκοπεί».

Αντιθέτως η Ντόρα διάλεξε να φύγει λέγοντας ένα «ναι» στο ΔΝΤ την στιγμή που ο λαός διαδηλώνει στους δρόμους εναντίον του !.

Αυτό και μόνο υποδεικνύει την πολιτική εμβέλειά της, όπως έχουμε επανειλημμένως τονίσει εδώ μέσα.

Τώρα τα γνωστά παπαγαλάκια της προσπαθούν να μεταλλάξουν την πολιτική ανεπάρκεια σε πολιτικό λόγο.

Είπε μεταξύ άλλων ο Πρετεντέρης στο ίδιο κανάλι

«Η δήλωση της Μπακογιάννη είναι ένα κείμενο ουσίας. … Παίρνει ίση απόσταση από τις κυβερνήσεις Κ. Καραμανλή και Γ. Παπανδρέου.  Προσδιορίζει μια πολιτική στάση απέναντι στις εξελίξεις. Αυτά τα σημεία θα τα κρατούσα για το μέλλον»

Δηλαδή, εκτός των προηγουμένων, η Ντόρα τώρα θυμήθηκε να διαφωνήσει με την κυβέρνηση Καραμανλή, ενώ πήρε αποστάσεις από το ΠΑΣΟΚ στηρίζοντάς το στην πιο δύσκολη στιγμή του.

Τι άλλο να πει κανείς….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. otiprepei avatar
    otiprepei 06/05/2010 23:10:19

    Έγραψε η φωτό και οι παρατηρήσεις!

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 23:11:04

    Προπαγάνδα. Αυτό μπορεί να πεί κανείς.

    • tzager avatar
      tzager @ Orestios 06/05/2010 23:30:43

      Μη χρησιμοποιούμε τον Τσίμα επιλεκτικά. Πρωταρχικά καυτηρίασε την ανεύθυνη και αντιφατική στάση Σαμαρά και υπονόησε σχολιάζοντας τη διαγραφή Μπακογιάννη ο,τι μία διασπασμένη κεντρο-δεξιά σίγουρα συνιστά αναδιαμόρφωση του πολιτικού φάσματος.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tzager 07/05/2010 00:33:51

        Εσύ ξέρεις τί πρόκειται να γίνει?

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ tzager 07/05/2010 02:22:41

        Δεν υπάρχει Κεντροδεξιός που να χειροκροτεί τον πρωην πρόεδρο της χουντικής ΕΠΕΝ, Βορίδη.
        Μόνο η κυρία διέπραξε τέτοια Υβρη. Και τέτοιο πολιτικό σαλτιμπαγκισμό συγχρόνως, αφού χειροκροτούσε κόμμα που προ μηνών αποκαλούσε "ακραίο".

        Δεμ διασπάστηκε καμία Κεντροδεξιά. Απλα διεγράφη μια ακροδεξιά νεοφιλελεύθεη βουλευτής. Που είναι-ή μάλλον θα έπρεπε να είναι - και υπόλογη για σειρά ποινικών υποθέσεων.

  3. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 06/05/2010 23:11:39

    Εμενα μου μυριζει νεο δεξιο κομμα ......

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Crash&Burn 06/05/2010 23:16:29

      Ε, ναι αφού ο πρετεντέρ είπε οτι αυτά τα σημεία θα τα κρατούσε για το μέλλον..

    • zonitis avatar
      zonitis @ Crash&Burn 06/05/2010 23:58:41

      Εχεις δικιο. Μεχρι εδω εφτασε η βρωμα

  4. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 06/05/2010 23:12:15

    Άει σιχτίρ στα ΛΑΜΟΓΙΑ. Μόνο αυτό.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 23:16:10

    ο Πρετεντέρης can kiss my ass, που λένε στο χωριό.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ archaeopteryx 06/05/2010 23:19:17

      καλά κάνεις και του στέλνεις το μήνυμα στα Αγγλικά γιατι κι αυτός σαν τον ΓΑΠ μιλάει καλύτερα Αγγλικά απο Ελληνικά.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ otiprepei 06/05/2010 23:27:46

        στο πρετεντοχώρι σαξωνικά μιλάνε...
        αντε γιατί ξεχάσαμε και που γεννηθήκαμε!

      • Crash&Burn avatar
        Crash&Burn @ otiprepei 06/05/2010 23:29:41

        μαλλον στα γερμανικα θα ηταν καλυτερα

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ otiprepei 06/05/2010 23:40:16

        Μήπως τον μπερδεύεις με άλλον; Να σε πάω μια βόλτα στο Φάληρο;

    • loretta avatar
      loretta @ archaeopteryx 07/05/2010 00:13:57

      .....archeapteryx....

      νομιζουν οι καφροι αυτοι ολοι οτι....they will keep as in dark and feed us bullshit!!

      συνεπως καλα τα λες...they can kiss my ass and hit the road....!!

      και ο τελευταιος να κλεισει και την πορτα...!! ΑΡΚΕΤΑ.

  6. george1 avatar
    george1 06/05/2010 23:23:29

    Εχει έλλειψη απο νεοφιλελεύθερες πολιτικές αυτή η χώρα και θα προκύψει τώρα με τη Ντόρα! Ο πολιτικός που με βάση ένα αξιόπιστο εναλλακτικό πρόγραμμα θα μας απαλλάξει απο το ΔΝΤ και θα θέσει τις βάσεις για ένα νεό παραγωγικό μοντέλο της χώρας θα είναι ο ηγέτης των επόμενων ετών. Α να μην ξεχάσω το ΔΝΤ στη Ρουμανία ζήτησε μείωση κατά 25% των μισθών και κατά 15% των συντάξεων καλή συνέχεια...

  7. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 06/05/2010 23:32:14

    ΠΟΤΕ θα επιστρέψει η Αττική οδός στο κράτος, ως προκύπτει από την συμφωνία;
    ΓΙΑΤΙ δεν διεκδικείται, μπιρμπιλογιωργάκηδες;
    ΑΝ τα ημερήσια εσοδα είναι 1.5 εκ.ευρώ....το χρέος της χώρας δεν αποσβένεται;;;;;
    Η θειά μου η γεροντοκόρη από τη σύνταξη του στρατηγού πατέρα της θα την αποσβέσει ;;;;;;

  8. kapten avatar
    kapten 06/05/2010 23:35:51

    Άντε παρεούλα με τον ΓΑΠ.

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 06/05/2010 23:38:35

    Μετά τις σημερινές εξελίξεις δημιουργούνται νέα δεδομένα όχι μόνο στην πολιτική, αλλά και στην οικονομία, για την οικονομία τίποτα πλέον δεν εμπνέει σιγουριά και βεβαιότητα,
    όλα δείχνουν ότι πολύ δύσκολα θα επιτευχθούν οι στόχοι των μέτρων, μέρα με τη μέρα η ύφεση θα βυθίζει τη χώρα και την κυβέρνηση,
    η εφημερίδα New York Times σε σημερινό άρθρο εκτιμά ότι το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ θα ξεπεράσει το 145% στο τέλος του 2011,

  10. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/05/2010 23:42:35

    Σε λιγότερο από μισή ώρα βγαίνει έξιτ πολ στη Βρετανία. Οι τελευταίες πληροφορίες λένε πως δεν παίρνουν 326 έδρες οι Τόρις, άρα όλα είναι ανοιχτά. Αύριο οι αγορές θα κάνουν πάρτι και οι δόλιοι θα βαυκαλίζονται.

  11. τασος γ.θ avatar
    τασος γ.θ 06/05/2010 23:50:04

    Λέγνε ...η μερμήγκα οταν θα χατε φερ φτερά...

  12. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 06/05/2010 23:50:49

    Μακάρι ο Σαμαράς να αποδειχθεί αντάξιος των προσδοκιών πολλών εδώ μέσα.

    Στο μεταξύ η δουλειά των πολιτων είναι στο δρόμο.

    Οργισμένα αλλά ειρηνικά.
    Με συνείδηση των ευθυνών του αλλά χωρίς επιβεβλημένα ενοχικά σύνδρομα.

    Όσο πιο γρήγορα γίνει κατανοητό το φρόνημα του λαού τόσα περισσότερα θα περισωθούν.

  13. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/05/2010 23:57:02

    τσαστά του πολιτικού συστήματος το ΛΑΟΣ πάει με όλους και συμφέρει αρκεί να κινείτε αντίθετα από την ΝΔ.

    Χέρι χέρι πάρτο απόφαση έρχεται άγριο φιστίκι με την Σαρρή και την Γλυκιά θα μείνεις.

  14. xrayman avatar
    xrayman 07/05/2010 00:07:17

    Καλά η κ.Μπακογιάννη δεν είπε ότι είναι στρατιώτης της παράταξη; Οι στρατιώτες δεν υπακούουν στους διοικητές τους; Είδατε πουθενά να κάνουν κουμάντο οι στρατιώτες;
    Ένας πολιτικός πρέπει να λέει την αλήθεια στον λαό. Πότε έλεγε την αλήθεια η κ.Μπακογιάννη όταν δήλωνε στρατιώτης ή τώρα που το παίζει Che;

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ xrayman 07/05/2010 01:56:55

      Έ όχι και Che ρε παιδιά η Ντόρα. Μάλλον προς Batista μου φέρνει εμένα.

  15. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 07/05/2010 00:19:47

    Φακτορα μια ανάρτηση με τα ονόματα που ψήφισαν ναι λείπει.
    Τίποτε άλλο.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/05/2010 00:23:56

    Μα, γιατί να κάνει καινούργιο κόμμα; Υπάρχει φιλόξενος χώρος για τη Ντόρα, στη "Δράση". Ναι, στα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια του 0,7% που χθες ζήτησαν να απαγορευτούν οι διαδηλώσεις. Όπως το Δεκέμβρη, που είχαν ζητήσει να αναλάβει την κατάσταση ο στρατός...

  17. thouthou avatar
    thouthou 07/05/2010 00:30:11

    Συγγνώμη, αλλά βγάλατε νόημα από το αρχικό κείμενο;
    Εγώ μόνο ως αφορμή να παρατεθούν οι δηλώσεις Σαμαρά το είδα....

  18. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 07/05/2010 02:26:27

    Πρετεντέρης: «Η δήλωση της Μπακογιάννη είναι ένα κείμενο ουσίας. … Παίρνει ίση απόσταση από τις κυβερνήσεις Κ. Καραμανλή και Γ. Παπανδρέου. Προσδιορίζει μια πολιτική στάση απέναντι στις εξελίξεις. Αυτά τα σημεία θα τα κρατούσα για το μέλλον»

    Το 'μανιφέστο' του Πρετεντέρη δικαιώνει πλήρως τον τίτλο της ανάρτησης. Το σύστημα νταβατζήδων - ΜΜΕ θα προσπαθήσει απελπισμένα να βρει 'σχήματα' που θα λειτουργήσουν σαν αναχώματα/υποκατάστατα για να συγκρατήσουν τον κόσμο που φυλλοροεί από το κυρίως μαγαζί λόγω οργής. Ειδικά ο Πρετεντέρης έπαιζε (και παίζει) κάργα και τον Βενιζέλο. Κοινό χαρακτηριστικό ότι και στις δύο περιπτώσεις ο Πρετεντέρης αποδείχτηκε κατσικοπόδαρος. Έτερο κοινό χαρακτηριστικό ότι και οι δύο περιπτώσεις έχουν συγγένεια (πολιτική και εξ αγχιστείας αντιστοίχως) με το Μπακατσελέικο της Θεσσαλονίκης (αποστασία του 1965 κλπ). Την ώρα των ανακατατάξεων θα τους βόλευε πολύ ένα 'κεντρώο' σχήμα του μεσαίου χώρου, που τόσο πολύ έχουν πριμοδοτήσει, το οποίο θα μπορούσε να περιλαμβάνει Μητσοτακιστάν, Βενιζέλο και λοιπούς εκσυγχρονιστές. Τέτοια ώρα τέτοια λόγια όμως. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με ένα νέο ελπιδοφόρο σχήμα, αλλά απλά με ανακύκλωση λυμάτων.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 07/05/2010 05:25:12

      Και ότι ανησυχούσα ότι ο Πρετεντέρης πάει να στηρίξει Σαμαρά, σιγά σιγά, μήπως τον γκαντεμιάσει κι αυτόν, όπως όλους όσους υποστήριξε. Τώρα που η Ντοράκλα αυτονομείται, θα τη στηρίξει ο Πρετεντέρ, άρα ησύχασα. Μπορούμε να αισθανόμαστε ασφαλείς από το γκαντέμιασμα του Πρετεντέρ.

  19. Orestios avatar
    Orestios 07/05/2010 02:37:57

    Πολιτικό χάος στην Βρετανία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 07/05/2010 05:28:39

      Μόνον αυτό έλειπε τώρα στην ανθρωπότητα. Αν δεν έχει σταθερή κυβέρνηση η Βρετανία, η ελληνική κατάρρευση θα μοιάζει με ιστορία για μικρά παιδιά. Εκεί να δούμε τι σόι ΔΝΤ θα τους σώσει...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 07/05/2010 06:00:27

        Πολλές διαμαρτυρίες από ψηφοφόρους που τους έδιωχναν από τα εκλογικά τμήματα. λίγοι υπάλληλοι, εκλογικοί κατάλογοι αλαλούμ.
        Και κοινοβούλιο κατακερματισμένο.

  20. Orestios avatar
    Orestios 07/05/2010 05:47:23

    Το spread του 10ετούς στις 1300 μονάδες????????????????????

    Οικονομικός αρμαγεδώνας????????????????????

    • Άργος avatar
      Άργος @ Orestios 07/05/2010 09:01:38

      Καλέ κι υπέροχε Ορέστιε,

      δεν έχει άλλο πλέον σημασία σε τι ύψος κυμαίνεται τώρα το διαφορικό επιτόκιο (spread). Θα είχε, εάν ήμαστε σε θέση να κάνουμε πράξεις που θα εξαρτιόντουσαν από αυτό.

      Όμως δεν είμαστε σε θέση να απευθυνθούμε στις αγορές εδώ και κάμποσες ημέρες (να δανεισθούμε από τράπεζες ως χώρα). Χρειαζόμαστε τέτοιες πράξεις για να καλύψουμε ανάγκες εξυπηρέτησης (πληρωμής), τις οποίες ανάγκες εάν γνώριζε ο κόσμος, θα είχε άλλη στάση από εκείνη που βλέπουμε - περισσότερο στενάχωρη. Μην κατακρίνεις το ήπιο του τόνου μου, σε παρακαλώ, ότι καταβάλω μεγάλη προσπάθεια.

      Ορέστιε, εάν είχαμε βγει από πόλεμο όπως τον Β' Παγκόσμιο, το spread θα ήταν στις 600 με 700 μονάδες. Αυτό αρκεί, πιστεύω, για να γίνει σαφές τι σημαίνειτο άνω των 1.000 μονάδων που είδαμε τώρα. Προσωπικά, το εισπράττω ως συνεχιζόμενη πίεση χωρίς προηγούμενο (κομψό, έτσι;).

      Κι ακριβώς επειδή δεν μας δανείζουν πια οι αγορές, χρησιμοποιείται το Πρόγραμμα Στήριξης, το Δ.Ν.Ταμείο και οι άλλοι μηχανισμοί που (δεν ;) βλέπουμε.

      Δικός σου,
      Άργος.

  21. Άργος avatar
    Άργος 07/05/2010 08:44:28

    "Αισθάνομαι ότι πρέπει να μετρηθούμε με το ΠΑΣΟΚ, όλοι μας" (Σαμαράς)

    "… Παίρνει ίση απόσταση από τις κυβερνήσεις Κ. Καραμανλή και Γ. Παπανδρέου. Προσδιορίζει μια πολιτική στάση απέναντι στις εξελίξεις."(Ντόρα)

    Αυτό είναι η απόλυτη μωρία. Εσωστρέφεια. Αντί να κοιτάνε το εκρηκτικό πρόβλημα, κοιτάνε ποιός είναι πιο ... λεβέντης. Να τους χαιρόσαστε. Εγώ, ... όπως είπε ο Καραϊσκάκης.

  22. Lewnidas avatar
    Lewnidas 07/05/2010 09:18:00

    μα δεν εχουν καταλαβει οτι οσο ποιο πολυ την στηριζουν τοσο ποιο πολυ θα της αντιστεκομαστε. δεν εχουν καταλαβει στο μεγκα οτι στα ματια του κοσμου ειναι ενα καθεστωτικο μεσο προπαγανδας. καμενα χαρτια ολα τους