#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2010 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «Νέα Ελλάδα» της Ντόρας και το οικογενειακό «DNA αποστασίας»



Θα διαβάσατε ενδεχομένως διάφορα ... παπαγαλάκια δημοσιεύματα περί της Ντόρας που «τα έχωσε στον Σαμαρά» στην ΚΕ της ΝΔ το Σάββατο, για το «βαρύ κλίμα διαφωνιών» που υπάρχει στο κόμμα της αντιπολίτευσης κλπ κλπ.

Στην πραγματικότητα τίποτα από αυτά δεν συνέβη. Και το πραγματικό κλίμα περιέγραψε καλύτερα όλων η εικόνα στον Alter που έδειχνε τη Ντόρα να γυρνάει πίσω της το κεφάλι αλαφιασμένη για να δει πόσοι χειροκροτούν τον Σαμαρά.

Μέχρι και ο Άρης Σπηλιωτόπουλος την άδειασε κανονικά λέγοντας «Πρέπει να ξέρουμε πότε μιλάμε και τι λέμε. Επίσης, πρέπει να ξέρουμε πότε πρέπει να σιωπούμε, γιατί έτσι βοηθάμε το κόμμα».

Οι πληροφορίες μας λένε ότι η Ντόρα είχε ετοιμάσει σκληρή αντεπίθεση στον Σαμαρά (περί «άνευρης αντιπολίτευσης» κ.α.), αλλά προτίμησε να μην την κάνει τελικά, όταν είδε το κλίμα μέσα στην ΚΕ. Έτσι αντί της «σκληρής αντιπολίτευσης στον Σαμαρά» είδαμε μια άνευρη ομιλία της Ντόρας και μια ουσιαστική ομιλία Σαμαρά που δεν της άφησε κανένα περιθώριο.

 Διαβάστε εδώ πως εξήγησε ο Σαμαράς την αντιπολιτευτική τακτική της ΝΔ στην οικονομία, το Σχέδιο Καλλικράτης, τον εκλογικό νόμο και την μετανάστευση.

 Και εδώ την ομιλία της Ντόρας Μπακογιάννη στην ΚΕ της ΝΔ

 Και μετά διαβάστε και την ανάλυση που κάνουμε για τον Μεσαίο Χώρο και τον … Λούλη για να διαπιστώσετε μόνοι σας ποιος κάνει άνευρη αντιπολίτευση, με γενικότητες παντός καιρού, και ποιος όχι.

Η γνώμη μας είναι ότι η έντονη νευρικότητα της Ντόρας μετά την συνεδρίαση της ΚΕ , όσα είπε στη συνέχεια σε συνάντηση φίλων της ιδίας και του συζύγου της Ισίδωρου Κούβελου, αλλά  κυρίως η ιδιοσυγκρασία της (δεν μπορεί να ανεχθεί ρόλο κάτω από τον Σαμαρά) οδηγούν στην δημιουργία νέου κόμματος.

 Πότε θα το κάνει και πώς θα το πει («Νέα Ελλάδα» έχει γραφεί) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 Όπως γράφεται, η ίδια πιστεύει ότι φεύγοντας από τη Ν.Δ. θα πάρει μαζί της και εν ενεργεία βουλευτές. Το Πρώτο Θέμα έγραψε επίσης χθες ότι «θέλει να τη διαγράψει ο Σαμαράς για να φτιάξει νέο κόμμα».

 Αντιθέτως ο Κώστας Μητσοτάκης εμφανίζεται να διαφοροποιείται από μια τέτοια κίνηση, «επειδή θα προκαλούσε ζημιά στον Κυριάκο».

 Μας λένε δηλαδή ότι η Αγία Οικογένεια έχει τριχοτομηθεί και άλλα θέλει ο Μητσοτάκης, άλλα η Ντόρα και άλλα ο Κυριάκος.

 Quiz για νοήμονες αναγνώστες: «αλλάζει το οικογενειακό DNA»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alejandro avatar
    alejandro 25/01/2010 10:29:33

    Αν της εχει μεινει στοιχειωδη αξιοπρεπεια της κυριας Ντορας, καλο θα ηταν να μας αδειασει την γωνια και μαλιστα συντομα, μιας καιτελικα δεν ηταν τιποτα αλλο παρα ενα εξαπτερυγο που ο μοναδικος σκοπος της ηταν η θεση της αρχηγου στο κομμα. Η σφαλιαρα που εφαγε ομως απο τον πυρηνα της Ν.Δ, ηταν ηχηρη.Και ποναει ακομα..

  2. Nike Tras avatar
    Nike Tras 25/01/2010 10:46:14

    Η πόρτα είναι ορθάνοιχτη!!! Με το καλό Ντόρα μου!

  3. άστεγος avatar
    άστεγος 25/01/2010 10:59:02

    Εάν η Νέα Δημοκρατία ξεφορτωθεί, με οποιοδήποτε το Μητσοτακέϊκο, θα ξαναπάρει αμέσως το μεσαίο χώρο, που ακούει Αγία Οικογένεια και βγάζει σπυριά.
    Μακάρι να φύγει η Θοδώρα, χίλιες φορές μακάρι.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ άστεγος 25/01/2010 13:54:27

      Αν τελικά φύγει η γεροντομπεμπέκα από τη ΝΔ θα υπάρξουν σίγουρα μερικές εβδομάδες αναταράξεων αλλά μετά, τα κέρδη της ΝΔ θα είναι πολύ μεγάλα. Το μόνο σίγουρο είναι πως η κοπέλα (λέμε τώρα..) βρίσκεται εμπρός ενός στρατηγικού αδιεξόδου!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ άστεγος 25/01/2010 14:08:17

      Το κακό είναι ότι ο Σαμαράς, λόγω χαρακτήρα, δεν είναι πολύ πιθανόν να τη διαγράψει. Αυτή δεν θα φύγει μόνη της, θα επιδιώξει τη διαγραφή της. Αν έχει αποφασίσει να φύγει, όμως, ίσως η τακτική Σαμαρά να αποδώσει πολλαπλάσια από ό,τι μια γρήγορη διαγραφή αλα Καραμανλή-Σουφλιά του 1998.

  4. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 25/01/2010 11:06:04

    Η κ Μητσοτάκη-Μπακογιάννη-Κούβελου καλά θα κάνη ν' αφήσει τα πείσματα και τις ψευτοπαληκαριές. Επαιξε,έχασε και τώρα 2 λύσεις έχει: η να συμμαζευτεί και να βοηθήσει το κόμμα της και τον αρχηγό του για χάρη του Ελληνικού λαού όπως έχει χρέος η να πάει στο σπίτι της. Βέβαια υπάρχει και 3η λύση λέγεται ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ, θα 'χει ακουστά.... Και κυρίως ας αφήσει τα 'μούτρα' στα συνέδρια και τις κομματικές υποχρεώσεις της, προκειμένου να μη τη βλέ πουμε έτσι λές και της φταίμε εμείς και όχι το κεφάλι της.. Βγαίνει άσχημη στο φακό. Αν αυτή είναι Κρητικιά... ποσως ενδιαφέρει, ειδικά τους Μεσσήνιους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ιωάννης ο Μεσσήνιος 25/01/2010 11:28:11

      Ας μην τρομάζουμε με τη λέξη "αποστασία". Δεν έχει ούτε κατά προσέγγιση τη φόρτιση που είχε σε άλλες εποχές. Ειδικά η εν λόγω κυρία, αν "αποστατήσει", θα πάρει ό,τι πήρε κι ο μπαμπάκας της το '97 (με το βραχύβιο "Κόμμα Νεοφιλελευθέρων" που είχε ιδρύσει).

    • Dimi avatar
      Dimi @ Ιωάννης ο Μεσσήνιος 25/01/2010 12:12:00

      Zητούμε επίσης από την κ. Μητσοτάκη-Μπακογιάννη-Κούβελου να σέβεται τον χώρο της Βουλής, τον οποία προφανώς, θεωρεί καφενείο.

      Η φωτογραφία της με το απλανές βλέμμα και οργισμένο ύφος να παιζει το κομπολόϊ της καθισμένη στα έδρανα της Βουλής, την χαρακτηρίζει, και την τραυματίζει στη συνείδηση των Ελλήνων φηφοφόρων, ΝεοΔημοκρατών και μη.

  5. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 25/01/2010 11:23:22

    Η Νέα Δημοκρατία δεν ανήκει σε καμμία οικογένεια, ανήκει στο λαό που την ψηφίζει.
    Εάν αυτό δεν αρέσει σε μερικούς μπορούν, σαν ελεύθεροι πολίτες, να φύγουν.
    Να πάνε αλλού.
    Bye, bye, αριβερντέτσι, so long και καλή τύχη.

  6. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 25/01/2010 11:25:28

    Τρία είναι τα σενάρια: κάθεται και συνεχίζει τη σημερινή, αδιέξοδη τακτική της, κάνει το περίφημο νέο κόμμα ή πάει σπίτη της. Με τα σημερινά δεδομένα, το δεύτερο αποκλείεται. Ούτε ο Κιλτίδης δεν θα την ακολουθήσει. Θα τρώει τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη. Εδώ φαίνεται ότι δεν θα την ακολουθήσει ούτε ο... Κυριάκος. Το πρώτο δεν μπορεί να το κάνει για πάρα πολύ καιρό, διότι θα την πάρουν με τις πέτρες και ήδη δεν έχει πολλά περιθώρια. Οπότε μένει πιο πιθανό το τρίτο, που είναι το καλύτερο για όλους μας.

    Αν πιστέψουμε τα όσα έγραψε ο στρατηγός Γρυλλάκης και τα μάθαμε εδώ στο antinews (http://www.antinews.gr/?p=21134), τότε με την αποχώρηση της Ντόρας θα κλείσει ο κύκλος της υπονόμευσης που, σύμφωνα με τα λεγόμενα του Γρυλλάκη, άνοιξε κάπου το 1991. Μακάρι.

  7. kanis avatar
    kanis 25/01/2010 12:25:40

    Φεύγοντας, να μην ξεχάσει, να πάρει μαζύ της και τον Κυριάκο...και να κλείσει και την πόρτα πίσω τους, γιατί έπιασε και κρύο!

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ kanis 25/01/2010 13:30:26

      Εμ έχουμε και το κούλη... αριβεντάτσι ρόμα και αέρα στα πανιά της...

      επίσης κάτι Σίμους και κάτι σκυλακάκηδες μην ξεχάσει η κορη του δράκουλα.

  8. spm avatar
    spm 25/01/2010 13:06:31

    Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε. Η χρήση της λέξης Ελλάδα, για κομματικό μηχανισμό, απαγορεύεται από το το Συνταγμα της χώρας.
    Μπορεί να το πεί όπως αλλοιως θέλει αρκεί να μη χρησιμοποιήσει τον όρο Ελλάδα.
    Επίσης οσο γρηγορότερα το κάνει το κομμα της η κα Μπακογιάννη, τόσο το καλύτερο -please Ντόρα κανε το τωρα-.

    Τέλος Φακτορα, ως αναφορα το οικογενειακό DNA, ο παππούς μου έλεγε -οπως πιθανον και ο δικός σου-:
    παιδί μου ο λύκος τομάρι αλλάζει, μυαλά ποτέ!!!

    Αν σε καλύπτω εχει καλώς.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ spm 25/01/2010 13:36:45

      Aφού δεν μπορεί να κρύψει την αγάπη της για τη χώρα τι να κάνει; Όσο για τα περί οικογενειακού DNA δε συμφωνώ με οποιαδήποτε θεωρία δεν αναγνωρίζει τη δυνατότητα του ανθρώπου να έχει ελεύθερη βούληση και να επιλέγει ακόμη και ενάντια σε οποιοδήποτε κατεστημένο. Ωστόσο, σίγουρα υπάρχουν οικογενειακές νοοτροπίες που επηρεάζουν πολύ τη στάση των ανθρώπων κι επιπλέον πολλοί δε θέλουν να διαφοροποιηθούν από αυτά που έκαναν οι γονείς τους.

  9. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 25/01/2010 13:29:03

    Το καλύτερο δώρο στην ΝΔ θα κάνει για να τελειώσουμε και με την οικογενειοκρατία... και να μηνούν στην ΠΑΣΟΚΑΡΑ τα σκήπτρα που είναι και μεγάλη δημοκρατικά παράταξη.

  10. enas avatar
    enas 25/01/2010 13:36:04

    Η ΝΔ τον π...ζει με την Αγία οικογένεια και την εσωστρέφια και οι πρασινοι εργολάβοι κάνουν πάρτυ χωρίς αντιπολίτευση.
    Και τα 'λεγες ρε αρχαίε...ξέρεις πολλά

    http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_7460.html

  11. loretta avatar
    loretta 25/01/2010 13:38:11

    XA XA Nτοραααα θα συρθεις μεχρι στο συνερδριο του Ιουνιου....θα καεις τελειως και μεταααααα η θα φυγεις απο μονη σου ....γιατι δεν θα σου κανει τη χαρη ο ΑΝΤΩΝΗΣ....η θα το μουκωσεις στην γωνια τιμωρια...!!

    Διαλεξε και παρε...αλλο δρομο δεν εχεις το ξερεις οτι εχεις τελειωσει!!!

    Τα πηρες τα μυνηματα το Σαβ/κο....καλυτερα μυνηματα δεν θα ερθουν και το ξερεις...οπως και ολοι γυρω σου.

    Περαστικα ΝΤΟΡΟΥΛΑ.

  12. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 25/01/2010 13:40:36

    τι γραφει ο ανθρωπος?
    http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=75&smid=400&ArticleID=1282&reftab=37&t=Ντόρα-Μπακογιάννη:-έμαθε-το-μάθημα-της-Siemens-

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ papadopoulos takis 25/01/2010 13:52:12

      οργανώνεται προκαταβολικά ο φίλιος Τύπος

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ papadopoulos takis 25/01/2010 13:56:38

      Ε ο Τάσος μας, δεν είναι αυτός της καθημερινής και ΣΚΑΙ του αλαφούζου ή κάνω λάθος;

  13. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 25/01/2010 14:09:15

    κανενα αυτος ειναι

  14. kanis avatar
    kanis 25/01/2010 14:37:24

    Το σύνδρομο της "θιγμένης γκόμενας", υπήρξε ανέκαθεν αντιερωτικό.
    Στην ηλικία της δεν το έχει μάθει ακόμη;
    Κι η πολιτική ενέχει έντονα ερωτικά στοιχεία...αλλά ούτε αυτό το γνωρίζουν στο Μητσοτακέικο, αλλιώς, θα είχαν φροντίσει δεόντως!
    Εκείνοι, όπως και τα εξαπτέρυγά τους, ξέρουν μόνο από σχέσεις συναλλαγής... Γι΄αυτό και χάνουν ...άλλωστε!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ kanis 25/01/2010 17:11:28

      Κανίς, γειά σου ντε! μόνον που το σύνδρομο της θιγμένης γκόμενας δεν γεννήθηκε στις 29 Οκτώβρη... ;)

  15. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 25/01/2010 15:13:04

    Όχι μόνο δεν αλλάζει το DNA αλλά θα μεταφερθεί αυτούσιο στις επόμενες 100 γενιές Μητσοτάκηδων.
    Άρρωστοι άνθρωποι..

  16. trochalos avatar
    trochalos 25/01/2010 16:08:32

    Στο καλό και με την νίκη,πάω να ετοιμάσω το μπαϊράκι και να καθαρίσω το δοχείο των δακρύων.¨Οσο για το DNA των Μητσοτάκιδων....ο λύκος κι αν εγέρασε....

  17. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 25/01/2010 16:31:06

    ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΡΕΠΕΤΕ ΤΗΝ Ν.Δ.ΝΑ ΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΕΙΑ ΤΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΑΝΑΛΩΝΕΣΘΕ ΝΑ ΒΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ; ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΥΛΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΡΙΧΝΕΤΕ,ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΦΑΓΟΜΑΡΑ ΠΟΥ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ Ν.Δ. ΚΑΙ ΤΡΙΒΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΝΤΟΡΑ ΟΠΩΣ ΚΕΘΕΤΑΙ,ΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ, ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΟΜΠΟΛΟΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ; ΒΡΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΠΑΣΟΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΣΠΕΙΡΕΤΑΙ ΖΙΖΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΝΔ; ΠΑΛΙΑ ΣΑΣ ΤΕΧΝΗ ΚΟΣΚΙΝΟ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΣΟΚΟΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΥΜΜΑΖΕΥΤΕΙΤΕ, ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ Η Ν.Δ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ 1000 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΑΤΙ ΕΙΣΘΕ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΑ ΜΑΖΕΨΕΙ;

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 25/01/2010 16:40:56

      μαθήματα ορθογραφίας δεν κάνουν στην Αραβαντινού;

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 25/01/2010 18:34:58

      Ο Σαμαράς της έδωσε της Ντόρας πολλές ευκαιρίες αλλά η Θοδώρα (που υποκριτικά έλεγε μάλιστα ότι παραμένει στρατιώτης κλπ) έχει καταλάβει ότι η ηλικία της δεν της δίνει τη δυνατότητα να ελπίζει σε τίποτε στο μέλλον.
      Προτιμάει λοιπόν να κάνει κακό στην κεντροδεξιά παράταξη παρά να παραδεχθεί ότι ο λαός δεν τη θέλει. Κατά τα άλλα δεν είναι αρχομανής απλά αγαπάει τη χώρα και το κόμμα της.
      Εδλώ γελάνε!
      Τί γελάνε, ξεκαρδίζονται.
      Φαντάσου να την είχαμε βγάλει και Πρόεδρο τί δικτατορία θα είχε εγκαταστήσει στη Νέα Δημοκρατία.
      Να φύγει να πάει αλλού, να γλυτώσουμε από το μπελά.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 25/01/2010 21:07:13

      Δεν είναι τίποτα υπάρχουν και οι θαυμαστές της ντόρας μπορεί να το φέρει βαρέος που ακόμα και στο νησί της Κεφαλονιάς είδε την πλάτη του Αντώνη.

  18. Liebknecht avatar
    Liebknecht 25/01/2010 16:48:36

    Και 'γω για ΠΑΣΟΚους σας έκοψα ρε Φάκτορα, αλλά κάποια πουλάκια σάς χαρακτήρισαν Κομμουνιστοληστοσυμμορίτας. Δια τι να το κρύψωμε άλλωστε....:)

    • Factorx avatar
      Factorx @ Liebknecht 25/01/2010 17:13:30

      Κλαά γράφεις στο email σου οτι είναι "doulos". Τίνος όμως;

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ Liebknecht 25/01/2010 20:12:20

      Του Θεού, βέβαια...

  19. ΝΜ avatar
    ΝΜ 25/01/2010 17:00:16

    ο μαρκόπουλος ρε παιδιά τι κάνει; σπουδαία επιλογή και αυτή...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΝΜ 25/01/2010 17:12:54

      (Κοίτα που έγινα και υπερασπίστρια νεοδημοκράτη βουλευτή! αλλά δεν το μπορώ το άδικο!)
      Θα τον φάτε στη μάπα για πολλά χρόνια, και στην πρώτη γραμμή του πυρός κιόλας, ξύδι.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΝΜ 25/01/2010 18:33:47

      να χαρώ εγώ πολιτική σκέψη! να την χαίρεται η νέαδημοκρατία που την εκθρέφει, χάρη σ΄ αυτήν βλέπει τριανταπέντε χρόνια τη σκόνη του πασοκ συνεχώς μπροστά της!

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ ΝΜ 25/01/2010 18:38:03

      @ ΝΜ,
      Κούλη, γράφεις και στα μπλόγκς τώρα;

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΝΜ 25/01/2010 18:43:18

      ΝΜ συμφωνώ με ΒΚΣ! Και στο λέει ένας ψηφοφόρος της ΝΔ, αλλα επ ουδενί ΝΔημοκράτης!!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΝΜ 25/01/2010 19:10:48

      Τώρα, ποιος έκανε την αδικία, είναι μεγάλη ιστορία.

      Ο Σαμαράς, που στήριξε όσο κανένας την υποψηφιότητα Μητσοτάκη το 1984 και τον έβγαλε αρχηγό, πέντε-έξι χρόνια μετά την προσχώρησή του στη ΝΔ, για να τον διώξει μετά σαν τον πρώτο τυχόντα ο Μητσοτάκης;

      Ο Σαμαράς, που προσπαθούσε να υπερασπιστεί την υπόθεση της Μακεδονίας στα διεθνή φόρα, για να τον υπονομεύει από πίσω ο Μητσοτάκης, που ήθελε να πουλήσει πετρέλαια στη γειτονική χώρα;

      Ο Σαμαράς, που τον διώξανε οι πολιτικοί αρχηγοί, για να υιοθετήσουν την πολιτική του;

      Ο Σαμαράς, που έφαγε το μεγάλο δούλεμα από τον Έβερτ τον Οκτώβριο του 1992 με τη δήθεν "ταυτόχρονη" παραίτηση από βουλευτές, που κινδύνευσε να εξαφανιστεί πολιτικά;

      Ο Σαμαράς, που με τη στάση του απέτρεψε μια επαίσχυντη ήττα-συμβιβασμό λόγω υπονόμευσης εκ των έσω;

      Αγαπητέ, την προδοσία πολλοί ηγάπησαν, τον προδότη ουδείς. Εάν ο Σαμαράς ήταν πράγματι προδότης, δεν θα τον εκλέγαμε οι Νεοδημοκράτες αρχηγό μας στις 29 Νοεμβρίου. Ανήκω σε αυτούς που τον φώναζαν προδότη, τότε, το 1993, διότι δεν ήξερα ότι πίσω από τις πλάτες μας ο Μητσοτάκης και το σινάφι του πρόδιδε την πατρίδα μας. Τώρα όμως το πληροφορηθήκαμε και κατανοήσαμε το λόγο για τον οποίο ενήργησε όπως ενήργησε τότε. Να είναι καλά το διαδίκτυο που μας ενημέρωσε για όλα

      Με τέτοια σας φλομώνει τώρα η Ντορούλα μας, με τη δήθεν μεγάλη επιστροφή το Νοεμβριο; Έτσι σας είπε; Ε, με αυτά θα μείνετε στην ατελείωτη πολιτική ξεφτίλα. Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. Όταν εμείς θα χειροκροτούμε τον Αντώνη πρωθυπουργό, εσείς ακόμη θα ψάχνετε να δείτε πώς γίνεται και οι Έλληνες ψηφίζουν Αντώνη και καταψηφίζουν την εκλεκτή σας στο κόμμα του μηδέν κόμμα κάτι που θα φτιάξει. Να τη χαίρεστε.

      Πάλι καλά που δεν είσαι και φαν του μητσοτακισμού. Είσαι ένας αγνός αντισαμαρικός. Σε πιστέψαμε.

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 25/01/2010 19:33:07

      @blimblomblim

      αθώες παιδούλες στην πολιτική δεν υπάρχει, οπότε μη μου λες για εξαπάτηση σαμαρά απο το μίλτο. σχετικά με το αν ήθελε να πουλήσει την ελλάδα και πετρέλαια κλπ ο δρακουμέλ, δεθα μπω στον κόπο να απαντήσω. δεν τα πιστεύω όπως δεν πιστεύω θεωρίες συνομωσίας. ο ελληνικός λαος τον καταδίκασε.

      το που θα οδηγήσει ο σαμαράς τη νδ το εγγυται η προηγούμενη εμπειρία του (0,κάτι). το κρίμα λοιπόν είναι για όλους εμας που μάθαμε να δίνουμε αγώνες για να επικρατεί το κόμμα και τώρα θα αναγκαστούμε να περιμένουμε να περάσει απλά ο χρόνος.

      αντι-σαμαρικός ΌΧΙ (δε μου χει κάνει και τίποτα, πολιτική εκτίμηση διατυπώνω και στο τέλος - τέλος μου είναι και συμπαθής επειδή δεν είναι απόγονος), μητσοτακικός όχι (τα παμε αυτά).

      νοσταλγός της προοπτικής κυβερνησιμότητας ΝΑΙ και δυστυχώς θα παραμείνω απ' ότι φάινεται. και να μου πει κανείς θέλω κόμμα με ιδεολογία κλπ κλπ κλπ, ας κλείσει και την πόρτα. ΌΛΑ τα κόμματα έχουν ιδεολογία. δε χάσαμε λόγω ιδεολογίας το 09, λόγω βλακείας χάσαμε. σκέψου πως έπεσε η αμμόχωστος και κάνε τον παραλληλισμό.

  20. Quicky avatar
    Quicky 25/01/2010 17:23:15

    Πώς το έλεγαν οι Παναθηναικοί στον Τζίγκες? Φ Υ Γ Ε ! ΟΥΣΤ!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Quicky 25/01/2010 18:35:49

      Ενημερωμένω σε βλέπω! Με τον Γιαννακόπουλο είσαι;

    • Quicky avatar
      Quicky @ Quicky 26/01/2010 11:25:48

      Με τον Ζαγοράκη!ΠΑΟΚ-Θρησκεία-Νέα Δημοκρατία : )

  21. ΝΜ avatar
    ΝΜ 25/01/2010 17:37:39

    χαρά εσυ...

  22. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 25/01/2010 17:44:19

    και βέβαια χαρά! επιτέλους κόβεται ο βήχας στα παιδάκια που κληρονομούν την βουλευτική έδρα και την εξουσία από τους μπαμπάδες τους! εσύ γιατί σκούζεις; ήταν ο μπαμπάς σου βουλευτής;

  23. ΝΜ avatar
    ΝΜ 25/01/2010 17:48:35

    έχεις δίκιο ο ΑΣ πολεμάει έμπρακτα την οικογενειοκρατία...

    όχι δεν είμαι βουλευτής, αλλά ούτε και εν δυνάμει θαυμαστής κανενός...

  24. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 25/01/2010 17:55:30

    το εν δυνάμει είναι σκέτη δυστυχία. προσωπικά προτιμώ τους ξάστερους ουρανούς. δηλώνω θαυμαστής των ευφυών, για παράδειγμα: http://www.lygeros.org/Interviews.php (την είχα την ιστοσελίδα του στα προς ανάγνωση, αλλά η συνέντευκή του στο Κ ήταν σκέτη αποκάλυψη!) και ασχολούμαι με τους διαπλεκόμενους και σφουγκοκωλάριους μόνον όταν μου κρύβουν το φως από τον ήλιο.

  25. ΝΜ avatar
    ΝΜ 25/01/2010 17:59:12

    ο μαρκόπουλος - που έσπευσες να εκθειάσεις και υπερασπιστείς - είναι "φωτισμένος" και αυτός;

  26. athina kehagia avatar
    athina kehagia 25/01/2010 18:13:25

    to (NEA ELLADA)den mporei na xreisimopoiithei apo tin ntora h opoiondipote allon dioti einai ANTISYNTAGMATIKO efoson iparxei h ELLADA. ta, nea smirni,nea iwnia, nea makri p.x, dilwnoun onomasies perioxwn stin mnimi ekeinwn pou eimastan anikanoi na eleutherwsoume.tropon tina xamenwn diladi.ti upainisonte oi fostires pou tin sumbouleuoun?tha prepei na xreisimopoiei tous idious sumboulous pou tin odigisan sto apotelesma tis eklogis proedrou tis ND:

  27. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 25/01/2010 18:19:07

    Του Μαρκόπουλου αγαπητέ μου τού τά ΄χαν μαζεμένα γιατί είχε το θάρρος να υπερασπίζεται τον Σαμαρά τίς πρώτες μέρες τρομοκρατίας που κανείς δεν τολμούσε να αμφισβητήσει την ιερή σας αγελάδα και τον βάλαν στη μπούκα που τόλμησε να προτείνει στον Επίτιμο να μαζευτεί (αντί να του πει ωμά να πάψει να καπηλεύεται ιδέες άλλων), τέτοιο θράσσος δηλαδή! και όλα τα πληρωμένα μμε και η νομενκλατούρα, σαν την Άντζελα που δεν βρήκε κανένα ψεγάδι του Αρούλη αλλά όλως ξαφνικά έμεινε ενεή από τις αναθέσεις του Μαρκόπουλου, μας τα έχουν κάνει κουδούνια ένα μήνα τώρα. ε, για να κλείσουμε τον κύκλο: θα τον φάτε για πολλά χρόνια στη μάπα, ξύδι.

  28. ΝΜ avatar
    ΝΜ 25/01/2010 18:27:15

    μην παίρνεις και όρκο για αυτά που λες. μετράτε μέρες. τέλος νοεμβρίου πάμε γι' άλλα. και για να κλείσω ούτε ψήφισα, ούτε υπήρξα ποτέ fan του μητσοτακισμού. απλά όταν κάνεις αδικία, θα τη βρεις μπροστά σου και οι εν λόγω μας καταδίκασαν σαν παράταξη σε πέτρινη δεκαετία (94-04). ο προδότης και ο αποστάτης είναι το ίδιο. και παραμένουν πάντα.

  29. katerina avatar
    katerina 25/01/2010 19:43:47

    «Ne nous quitte pas» έχει και ψοφόκρυο
    ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από τους λάτρεις του Brel αλλά το video ήταν πειρασμός
    http://www.dailymotion.com/video/x1olde_ne-me-quitte-pas-sting_music

  30. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 25/01/2010 20:08:45

    Στην Κ.Ε. το Σάβατο , στην ομιλία Σαμαρά ήταν κατάμεστη η αίθουσα . Οταν άρχισε να μιλάει ο Χαρακόπουλος, αλλά μετά η Ντόρα δέκα-είκοσι άνθρωποι είχαν παραμείνει. Με τέτοια δεν γίνονται κόμματα αλλά ούτε και ηρωϊκοι έξοδοι. Θα φάει το κεφάλι της.....

  31. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/01/2010 14:51:58

    Bonne nuit chere Dorette κι όνειρα γλυκά.Πέσε να κοιμηθείς και που ξέρεις;;Μπορεί στον ύπνο σου ν'άρθει η καλή νεράιδα και να σε κάνει κι αρχηγό.Φρόντισε όμω στον ξύπνιο σου,ν'άχεις στο κομοδίνο σου και τα υπογλώσσια.Φιλούμπες.

  32. salonica_4_ever avatar
    salonica_4_ever 26/01/2010 18:28:03

    Τί είναι αυτό άραγε που ενοχλεί τους περισσότερους με τον Μητσοτάκη; Το γεγονός ότι οδήγησε την παράταξη σε ποσοστά του 47%; ότι οι πολιτικές του την τριετία που κυβέρνησε δικαιώθηκαν αργότερα απο τις εφαρμοζόμενες πολιτικές των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ; Ή μήπως ενοχλεί στην Ντόρα, το γεγονός ότι δεν έφυγε ΠΟΤΕ απο την παράταξη; To ότι στήριξε όσο κανείς την κυβέρνηση Καραμανλή και δεν διέφυγε σε μονολόγους την προεκλογική περίοδο; Είστε τουλάχιστον εμπαθής οι περισσότεροι εδώ μέσα. Και ειλικρινά απορώ πως δεν σας κάνει εντύπωση τα κωλυμένα ποσοστά της ΝΔ του κ. Αντώνη Σαμαρά στο 30%. Αυτή είναι η περιχαράκωση κύριοι που τόσο εύκολα λοιδωρείτε μια μεγάλη πολιτικό. Και αν θέλετε να φύγουμε εμείς οι φιλελύθεροι απο την παράταξη, τότε να δω πραγματικά ο παλαιοσυντηριτισμός σας που θα καταλήξει στις εκλογές. Άκου να αλλάξουμε τους συσχετισμούς στην κοινωνία... Η ΝΔ έγινε κυβέρνηση μόλις έπεισε τους πολίτες ότι δεν είναι μόνο Δεξιά. Μητσοτάκης το '90 και Καραμανλής το '04, με το ευφέρημα μάλιστα του πολύ πετυχημένου Μεσαίου Χώρου. Τότε που ο Καραμανλής γευμάτιζε με τον Θεοδωράκη, πήγαινε στην κηδεία του Φλωράκη και δήλωνε θαυμαστής του Άνδρεα Παπανδρέου. Ο κ. Σαμαράς ΕΧΕΙ παρελθόν και το κόμμα του, η ΠΟΛΛΑΝ,είχε καταταγεί στα εθνικιστικά κόμματα. Άντε να πείσετε την κοινωνία ότι δεν είστε παλαιοδεξιοί. Εκτός και αν πιστεύετε ότι θα το πετύχετε αυτό με τον κενολόγο κ. Αβραμόπουλο και την λαλίστατη κα Παπακώστα!

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ salonica_4_ever 26/01/2010 19:48:50

      salonica_4_ever, το κόμμα δεν τεμαχίζεται.
      Αυτά τα κόλπα και οι εκβιασμοί που κοροϊδεύατε τον Κ.Κ. τελείωσαν.
      Ή ασπάζεστε τις απόψεις της πλειοψηφίας του Αντώνη Σαμαρά ή την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια.
      Εάν μέχρι το συνέδριο συνεχίσετε αυτά τα διχαστικά (πχ, εμείς οι φιλελεύθεροι, λες και εμείς οι υπόλοιποι είμαστε σοσιαλιστές) δεν θα έχετε πια την επιλογή, απλά θα κάνετε παρέα εφεξής μόνο με τον Καρατζαφύρερ.
      ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ;

    • salonica_4_ever avatar
      salonica_4_ever @ salonica_4_ever 26/01/2010 21:48:21

      Αγαπητέ "prasinaloga" η επιχειρηματολογία σου δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. "Το κόμμα δεν τεμαχίζεται" , ξεπερασμένη, συντηρητική αντίληψη. Τα σύγχρονα κόμματα οφείλουν να είναι πολυσυλλεκτικά αν θέλουν να λέγονται ΣΥΓΧΡΟΝΑ και στη ΝΔ υπάρχουν διακριτές τάσεις πλέον. "Κόλπα και εκβιασμοί", σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Στο γεγονός ότι η Ντόρα στήριξε ίσως υπέρ το δέον τον Καραμανλή; Στο γεγονός οτι την κατηγορούν γιατί δεν διαφοροποιηθήκε απο την κυβερνητική πολιτική; Συνέλθετε..
      "Ασπαζόμαστε τις απόψεις της πλειοψηφίας του Αντώνη Σαμαρά", ποιές είναι βρε παιδί μου αυτές οι απόψεις να τις μάθουμε και εμείς τα στελέχη της ΝΔ; Ποιές για το Σκοπιανό; Ποιές για τον εκλογικό νόμο; Για τον Καλλικράτη; που πήγε αδιάβαστος στον συνέδριο της ΚΕΔΚΕ χωρίς να έχει προηγουμένως διαβουλευθεί με τους "γαλάζιους" δημάρχους; και να προτείνει παραλλαγή του γερμανικού μοντέλου; ΑΣΧΕΤΟ και χωρίς ουσία η συγκεκριμένη πρόταση.
      "Έάν μέχρι το συνέδριο συνεχίστε αυτά τα διχαστικά", κατάλαβε πλέον φίλε ότι η ΝΔ είναι πολυσυλλεκτικό και πολυτασικό κόμμα, κόμμα αρχών και θέσεων. Δεν είναι κανένα μικρό κόμμα διαμαρτυρίας, όπως η ΠΟΛΛΑΝ, της οποίας μάλλον νοσταλγός είσαι...

    • Quicky avatar
      Quicky @ salonica_4_ever 27/01/2010 06:48:14

      Φίλε μου λυπάμαι που απαντώ έτσι,διότι είσαι και ΠΑΟΚΑΡΑ,αλλά..Να φύγετε,να πάτε αλλού(όχι εσύ,αυτοί που δε σέβονται την απόφαση 800.000 αγνών ανθρώπων που έφαγαν 11 μονάδες στο κεφάλι αλλά στάθηκαν και 2 ώρες στην ουρά για να αποφανθούν για ένα νέο ξεκίνημα).

    • salonica_4_ever avatar
      salonica_4_ever @ salonica_4_ever 27/01/2010 17:39:11

      ... Και για τις 11 μονάδες φταίει η Ντόρα. Για το γεγονός οτι δεν διαφοροποιήθηκε απο την κυβερνητική πολιτική αλλά έμεινε εκεί και στήριζε ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ φταίει πάλι η Ντόρα. Λες και ο Καραμανλής είναι κανένα παιδάκι και άφηνε άλλους να κυβερνούν.
      Η Ντόρα ρε φίλε δεν ήταν αυτή που δεν είχε αντίρρηση, σε αντίθεση με τον Μητσοτάκη, να συμπεριληφθεί ο Σαμαράς στο ευρωψηφοδέλτιο το '04; Εξέφρασε καμία αντίρρηση στο να υπουργοποιηθεί ο Σαμαράς το '09; ΑΥΤΗ δεν βγήκε το βράδυ της '29ης Νοεμβρίου και παραδέχτηκε την ήττα της; Τι θα πει "να φύγετε να πάτε αλλού" ;; Δικό σου είναι το κόμμα που θα μας υποδείξετε και τι να κάνουμε. Το 40% που προτίμησε την Ντόρα για αρχηγό είναι άλλου κόμματος; Αποδεχθήτε τουλάχιστον ότι υπήρξαν και αυτοί οι οποίοι εκτίμησαν την συνέχεια και την συνέπεια της στο κόμμα. ΌΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΧΕΣ. Τελεία και παύλα

  33. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 26/01/2010 20:04:39

    Δύο μόνο βουλευτές αποτόλμησαν να πάνε στην εκδήλωση της Ντόρας στην Θεσσαλονίκη. Ο Κιλτίδης του Κιλκίς και ο Βαγιωνάς της Χαλκιδικής. Πριν από τις εσωκομματικές εκλογές η Ψηλή μάζευε σε κάθε συγκέντρωση τη μισή Κοινοβουλευτική Ομάδα. Ακόμη και οι μεγαλύτεροι γλύφτες άρχισαν να κρατούν αποστάσεις. Εδώ που τα λέμε δεν έχουν και άδικο, από τη στιγμή που ακόμη και ο Κυριάκος ο Μητσοτάκης, έχει εγκαταλείψει την Ντόρα, και χαριεντίζεται με τον Σαμαρά.
    Αυτό γράφουν τα Ντορικά parapolitika. Και κλάαααααααααμα η κυρία ρε παιδάκι μου..