Η ΝΔ χάνει τις αστικές περιοχές και τη νεολαία
30/05/2014 09:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ χάνει τις αστικές περιοχές και τη νεολαία

Η μοναδική κατηγορία στην οποία η ΝΔ έχει συντριπτική διαφορά από τον ΣΥΡΙΖΑ είναι ... οι ηλικιωμένοι και οι συνταξιούχοι.

Τα νούμερα των εκλογών συνεχίζουν να βγαίνουν και να δίνουν τροφή για σχόλια και αναλύσεις σχετικά με το τι ψηφίζει ο κόσμος, που πάει η προτίμηση του λαού και τι πρέπει να διορθώσουν τα κόμματα, ειδικά η ΝΔ, αν θέλουν να μείνουν στο παιχνίδι. Σύμφωνα λοιπόν με τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών η ψήφος ανά αστικότητα κατοικίας και ηλικιακή κατηγορία έχει ως εξής:

Αστικά Κέντρα

ΣΥΡΙΖΑ 26.1, ΝΔ 21.6, ΧΑ 8.2, Ελιά 7.6, Ποτάμι 7.2, ΚΚΕ 6.2, ΑΝΕΛ 3.6, Υπόλοιπα: 19.5

Ημιαστικά

ΣΥΡΙΖΑ 28.1, ΝΔ 24.6, ΧΑ 8.2, Ελιά 5.8, Ποτάμι 7.0, ΚΚΕ 7.6, ΑΝΕΛ 2.9, υπόλοιπα: 15.8

Αγροτικά

ΣΥΡΙΖΑ 26.8, ΝΔ 24.4, ΧΑ 13.0, Ελιά 10.0, Ποτάμι 5.0, ΚΚΕ 4.7, ΑΝΕΛ 3.3, υπόλοιπα: 12.7

ΗΛΙΚΙΕΣ

18-24

ΣΥΡΙΖΑ 39.5, ΝΔ 10.5, ΧΑ 21.1, Ελιά 2.6, Ποτάμι 5.3, ΚΚΕ 2.6, ΑΝΕΛ 5.3, υπόλοιπα 13.2

25-34

ΣΥΡΙΖΑ 25.5, ΝΔ 17.3, ΧΑ 10.2, Ελιά 5.1, ποτάμι 9.2, ΚΚΕ 7.1, ΑΝΕΛ 3.1, υπόλοιπα: 22.4

35-44

ΣΥΡΙΖΑ 34.8, ΝΔ 13.9, ΧΑ 13.9, Ελιά 2.5, Ποτάμι 10.1, ΚΚΕ 5.1, ΑΝΕΛ 3.8, υπόλοιπα: 15.8

45-54

ΣΥΡΙΖΑ 32.0, ΝΔ 12.9, ΧΑ 10.5, Ελιά 4.3, Ποτάμι 7.4, ΚΚΕ 6.3, ΑΝΕΛ 3.9, υπόλοιπα: 22.7

55-64

ΣΥΡΙΖΑ 25.7, ΝΔ 20.9, ΧΑ 9.9, Ελιά 8.3, Ποτάμι 5.9, ΚΚΕ 7.5, ΑΝΕΛ 3.6, υπόλοιπα; 18.2

65+

ΣΥΡΙΖΑ 18.5, ΝΔ 37.9, ΧΑ 5.1, Ελιά 14.5, Ποτάμι 4.6, ΚΚΕ 4.6, ΑΝΕΛ 2.8, υπόλοιπα: 17.2

Όπως βλέπουμε λοιπόν, η μοναδική κατηγορία στην οποία η ΝΔ έχει συντριπτική διαφορά από τον ΣΥΡΙΖΑ είναι η τελευταία, οι ηλικιωμένοι, οι συνταξιούχοι. Αυτονόητο θα πει κανείς αφού μετά τα 65, ο κόσμος γίνεται πιο… συντηρητικός στις επιλογές του, επομένως και στην ψήφο του. Η ΝΔ, λοιπόν, αν στις επόμενες εκλογές δεν θέλει να χάσει κι αυτή την κατηγορία θα πρέπει να προσέξει την υπόθεση με τις συντάξεις και τις επικουρικές. Κινήσεις που ψαλιδίζουν το έσχατο εισόδημα των συνταξιούχων και την αξιοπρέπειά τους, θα της βρει μπροστά το κόμμα.

Από την άλλη, όταν σε όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες προηγείται ο ΣΥΡΙΖΑ αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται αυτή τη στιγμή τη ΝΔ. Οι νέοι την αποδοκιμάζουν και ελκύονται από τα ψέματα του Τσίπρα γιατί η ΝΔ δεν τους δίνει ένα όραμα. Η ανεργία στους νέους είναι στο 60%, επομένως, είναι λογικό να στρέφονται σε άλλες πολιτικές επιλογές. Αλλά και στην παραγωγική ηλικία, από 34 μέχρι τα 54 η ψήφος έχει αριστερή στροφή διότι ζητά λύσεις στα προβλήματά του. Εργάζεται σκληρά, θέλει να φτιάξει τη ζωή του αλλά η κρίση τον έχει τσακίσει και γι’ αυτό αποδοκιμάζει τα κόμματα της κυβέρνησης.

Ιδιαίτερα ανησυχητικό είναι φυσικά το αποτέλεσμα στην ηλικία 18-24 όπου η Χρυσή Αυγή έχει διπλάσια ποσοστά από την ΝΔ (10%) . Στα νέα παιδιά στρέφεται το νεοναζιστικό κόμμα και τα κερδίζει. Με τα τατουάζ, τους αγκυλωτούς σταυρούς που κανείς δεν έμαθε στους νέους τι σημαίνει. Με τις ξανθιές γκόμενες του Κασιδιάρη, με τον άκρατο λαϊκισμό και τον υπερπατριωτισμό από αμόρφωτους Χρυσαυγίτες που αγνοούν τι είναι πατρίδα. Και φυσικά με τα όπλα, τους τσαμπουκάδες, το υφάκι του μπράβου και τα στρατιωτικά παραγγέλματα. Όλα τα πολιτικά κόμματα θα πρέπει να σκεφτούν και να δράσουν πάνω στις πραγματικές αιτίες που στρέφουν τα παιδιά στη νεοναζιστική οργάνωση.

Σε ότι αφορά την αστικότητα της ψήφου, κι εδώ η ΝΔ θα πρέπει να κάνει την αυτοκριτική της. Γιατί ένα αστικό κόμμα έχει χάσει τις αστικές και ημιαστικές περιοχές. Γιατί προσφέρει στον ΣΥΡΙΖΑ, το προνομιακό αυτό πεδίο, δηλαδή της εκπροσώπησης της αστικής τάξης από ψεύτικους αστούς. Από γαλουχημένους με την εξαρχειώτικη νοοτροπία που κρύβουν μέσα από τα κοστούμια τους ο Τσίπρας και η παρέα του.

Γιατί η ΝΔ που εξέφραζε όσο κανένα άλλο κόμμα την αστική τάξη και κατάφερε να απομονώνει τον άκρατο λαϊκισμό, ακόμη και από τα δεξιά της, έχει γίνει τώρα θεατής της… άλωσης από τον ΣΥΡΙΖΑ.

Όσο για τις αγροτικές περιοχές, αν και ποτέ η ΝΔ δεν είναι παραδοσιακά ισχυρά ερείσματα, αφού τους κάμπους τους είχε αλώσει το πράσινο κράτος, θα πρέπει να γίνουν τεράστιες προσπάθειες ώστε να μην βαφτεί ροζ ο χάρτης στις επόμενες εκλογές. Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να τάζει τα πάντα στους αγρότες, αλλά η ΝΔ δεν πρέπει να της αφήσει ελεύθερο το πεδίο να αλωνίσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/05/2014 09:23:18

    Το σημαντικότερο όλων είναι το ποσοστό της ΧΑ στους έως 24 ετών. Και η ευθύνη για αυτό το αίσχος είναι στην παιδεία (εκπαιδευτικό σύστημα και γονείς). Ας αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους που δεν ξέρουν τα παιδιά ότι ΧΑ=νεοναζί=θαυμαστές του Χίτλερ που μακέλεψε τον τόπο μας μόλις 70 έτη πριν. Οι γονείς τους και οι δάσκαλοι τους έχουν πει τι ακριβώς έκαναν τα ες-ες στην Ελλάδα μας;

    • Ανέστης avatar
      Ανέστης @ Γεώργιος Τ. 30/05/2014 10:30:00

      Eίναι πιο πολύπλοκο το ζήτημα. Ο υιός μου (19) ψήφισε ΧΑ λόγω των δυο ταινιών "300". Μιλάει η εικόνα εδώ και όχι η λογική.

      • NEMESIS avatar
        NEMESIS @ Ανέστης 30/05/2014 11:32:24

        Αμ δεν ειναι οι ταινιες. Ειναι 33 αιωνες ηρωϊκης θεωρησης του κοσμου που μιλουν στην ψυχη του μικρου. Εμεις καψαμε το μυαλο μας απο τον μπαφο, τις αριστερες μπουρδες και τις λεξιλαγνικες αποστροφες του οψιγαμιου μιγα.Εμεις φτιαξαμε ενα κοσμο σαπιο οπως εκεινος του 1204. Μακαρι τα παιδια να δουν τη Δοξα των ετων 961-1025

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ NEMESIS 30/05/2014 17:26:51

          'Οντως, "33 αιώνες ηρωϊκής θεώρησης του κόσμου", εκφραζόμενοι στα έτη των τριών αυτοκρατόρων της Μακεδονικής Δυναστείας, εμπνέουν τον νεαρό και τους ομοίους του και στέλνει στο Δημοτικό Συμβούλιο,των εκπεσόντων σήμερον Αθηνών,την Ουρανία Μιχαλολιάκου,θυγατέρα της βουλευτού κας Ζαρούλια, πρός ανάκτησιν της προτέρας δόξης!...tout va bien!

        • Ίων και Ελευθέριος avatar
          Ίων και Ελευθέριος @ NEMESIS 30/05/2014 23:18:06

          πολύ ενδιαφέρον το σχόλιό σου, προσυπογράφω, εύγε

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ανέστης 30/05/2014 14:44:39

        Μα αυτό είναι το θέμα. Λείπει η λογική (πολύ κακό) και η ωριμότητα (σχετικά φυσιολογικό) από τη νεολαία.

    • Georgia Town avatar
      Georgia Town @ Γεώργιος Τ. 30/05/2014 10:34:49

      Eδώ που τα λέμε και στο σχολείο μια χαρά τα λένε... Εγώ θυμάμαι ακόμα πως μας έλεγαν οι δάσκαλοι ότι το περίφημο ΟΧΙ το είπε ο ελληνικός λαός. Τον Μεταξά τον προσπερνάνε σαν γραφική παρουσία.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Georgia Town 30/05/2014 15:23:08

        Γεωργία, εμάς σε ομογενειακό σχολείο της Ευρώπης, μας ήρθαν από την Ελλάδα το Σεπτέμβριο του 1981 καθηγητές οι οποίοι "απαιτούσαν" τη Ρωσία να την λέμε "Σοβιετική Ένωση"!!!

        • fyler avatar
          fyler @ Marcelos 31/05/2014 17:09:54

          αφου Σοβιετική Ενωση λεγόταν χαζουλη ....

        • my way avatar
          my way @ Marcelos 01/06/2014 12:42:09

          Ρε για κοίτα κάτι απαιτήσεις...

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Γεώργιος Τ. 30/05/2014 15:13:13

      Οι δάσκαλοι δεν ξέρουν οι ίδιοι για τις θηριωδίες των Ες-Ες και του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ, όχι να τα μάθουνε και στα παιδιά... Ξέρουν άραγε οι ίδιοι οι δάσκαλοι τι έγινε στο Άουσβιτς ή στο γκουλάγκ του Μακαντάν;;; Ξέρουν άραγε οι δάσκαλοι για τους 200.000 νεκρούς από την πείνα κατά τη γερμανική κατοχή και το κάψιμο των χωριών από τα Ες-Ες ή μήπως ξέρουνε για την "Πηγάδα" ή τα 55.000 Ελληνόπουλα (ηλικίας 4-12) που τα απήγαγε ο ΕΑΜ-ΕΛΑΣ από τα χωριά της Ηπείρου και της δυτικής Μακεδονίας και τα έστειλε για "επιμόρφωση" στην Ρωσία, στην Τσεχία ή στην κόλαση του Τσιαουσέσκου με σκοπό όταν νομιμοποιούνταν το ΚΚΕ στην Ελλάδα να έχουνε έτοιμες στρατιές στελεχών;;;; Πού να τα ξέρουν αυτά οι δάσκαλοι, να τα μάθουν και στα παιδιά... Ξέρουν μόνο για τη Γιουροβίζιον...

  2. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 30/05/2014 09:52:33

    Και τους συνταξιούχους θα τους χάσει εάν δεν πάρει μέτρα ΑΜΕΣΑ η κυβέρνηση. Υπομονή - υπομονή όλα όμως έχουν ένα όριο. Όπως έχασε αστυνομικούς και στρατιωτικούς ( τους οποίους θεώρησε δεδομένους ο Αντώνης αλλά μετά το δούλεμα που τους έριξε ,αυτοί ψήφισαν Συναδινό και Επιτήδειο) Στο κάτω - κάτω δεν θα χάσει η Βενετιά βελόνι εάν ανέβει και μια τετραετία ή για οκτώ χρονάκια ο ΣΥΡΙΖΑ. Με αυτή τη ΝΔ προσωπικά εμένα δεν με συνδέει τίποτα πλέον.

    • N. avatar
      N. @ Μιχάλης 30/05/2014 10:05:58

      Φυσικά και θα χάσει η Βενετιά βελόνι,φίλτατε, εάν κυβερνήσει ο Σύριζα για 4 ή 8 χρόνια.Θα έχουν αποδημήσει στον Κύριο οι ψηφοφόροι της (τωρινής) ΝΔ.Λίγο είναι αυτό?

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Μιχάλης 30/05/2014 11:33:33

      Ζούμε ημέρες Σεπτεμβρίου 2009; Βιώνουμε την αδιαφορία με την οποία αντιμετωπίστηκε από τους Νεοδημοκράτες (και τον παραιτημένο Καραμανλή) η άνοδος του ΓΑΠ στην εξουσία; Πόση ανωριμότητα τέλος πάντων αυτός ο λαός; Να μην έχουμε διδαχθεί τίποτε και να ετοιμαζόμαστε να επαναλάβουμε τα ίδια ακριβώς λάθη σε λιγότερο από πέντε χρόνια; Εμείς οι υπόλοιποι τι φταίμε όμως;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Διογένης 30/05/2014 13:32:44

        Mέρες 1981.Πάντα συνέβαινε αυτό.Το 1981 η ΝΔ πήρε 7% στις ηλικίες που ψηφισαν για πρώτη φορά ενώ πήρε 36% στο σύνολο.Και τότε υπήρχαν σχόλια ότι θα πεθάνουν οι ψηφοφόροι και θα εξαφανισθεί.Οι γέροι ψηφοφόροι του 1981 πέθαναν αλλά πολλοί από τους νέους του 1981 ψηφίζουν τώρα ΝΔ. Η σημερινή κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από το 1981.Τότε το υπόλοιπο 93% ήταν όλο αριστερότερα της ΝΔ ενώ τώρα μοιράζεται σε δεξιότερα (ΧΑ) και αριστερότερα (ΣΥΡΙΖΑ).Μεγαλώνοντας όλοι στρώνουν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μιχάλης 30/05/2014 14:47:43

      Η Βενετιά εννοείται πως δε θα χάσει αλλά η Ελλάδα με κυβέρνηση Τσίπρα θα χάσει Θράκη, μισό Αιγαίο και το όνομα Μακεδονία. Χαλαρά. Άσε το τι θα γινόταν με τον πόλεμο αριστεράς με ΧΑ και χωριστά με Εκκλησία. Απλά η Αίγυπτος, η Συρία και η Ουκρανία θα είχαν ένα κράτος κλώνο. Και εσύ το λες τίποτα; Εμ για αυτό δεν πάμε καλά σαν χώρα. Έχουμε ιεραρχήσει τα πάντα λάθος. Και ενώ την έχουμε πατήσει δεκαετίες τώρα, μυαλό δε βάζουμε!

      • SotR avatar
        SotR @ Γεώργιος Τ. 30/05/2014 16:27:08

        Ενώ τώρα δεν έχουν "χαθεί"

  3. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 30/05/2014 10:35:39

    Εντυπωσιακά στοιχεία.

  4. Ιδιώτης avatar
    Ιδιώτης 30/05/2014 11:27:57

    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Οι νέοι που λειτουργεί το μυαλό τους στοιχειωδώς, θα μεταναστεύσουν και οι υπόλοιποι που θα μείνουν θα εκλείψουν σιγά σιγά. Σε μια χώρα γερόντων είναι πολύ καλό για ένα κόμμα να έχει ψηφοφόρους τους γέρους. Θα κυβερνάει στους αιώνες. Θα εντάξει τις συντάξεις στα διάφορα ΕΣΠΑ, θα απειλεί συνέχεια τους συνταξιούχους με "κόψιμο συντάξεων", κόψιμο φαρμάκων", "κόψιμο καυσίμων" και αυτοί τρεμάμενοι θα το ψηφίζουν. Η ΕΕ δεν έχει πρόβλημα να χαραμίζει 7-8 δις ετησίως για τις συντάξεις αυτών που θα δίνουν δημοκρατικό άλλοθι τους τοποτηρητές του οικοπέδου της. Που δεν τα χαραμίζει δηλαδή, πάλι σε αυτούς γυρνάνε μέσω της κατανάλωσης προϊόντων. Από το Λιντλ ψωνίζουν... Τζάμπα της βγαίνει της ΕΕ (των λαών)... Μη δειλιάζεις ΝΔ, προχώρα χωρίς τη νεολαία, δεν τη χρειάζεται η νέα Ελλάδα.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Ιδιώτης 30/05/2014 11:35:13

      Αηδία και οργή με κατακλύζει από την χαιρεκακία που γεννά ο εξυπνακισμός. Σαν να μην μάθαμε τίποτε από το 2009. Ό,τι μας συμβαίνει μας αξίζει τελικά.

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ Διογένης 30/05/2014 11:43:48

        Αααα, αυτό είναι βέβαιο! Θα το ξαναγράψω με άλλα λόγια να το εμπεδώσουμε: "Όπως στρώνει, κοιμάται ο καθένας". Αλλά δε νομίζω πως δεν ήταν μέσα στο σχέδιο να φτάσει η νεανική ανεργία 65%. Αυτό δε γίνεται από "ατύχημα". Αυτό πρέπει να μεθοδευτεί συστηματικά για να επιτευχθεί. Προς τα 'κει πρέπει να κατευθυνθεί η αηδία και η οργή σας.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ιδιώτης 30/05/2014 14:48:58

          Άρα προς τον ΓΑΠ, που τα κοίμιασε με το Σύριζα, που θέλει να ψηφιστεί από τους χρυσαυγίτες...

          • Ιδιώτης avatar
            Ιδιώτης @ Γεώργιος Τ. 30/05/2014 16:47:02

            Α, γεια σου. Όπως από το 1944 έως το 1974 για 30 χρόνια, για ό,τι κακό συνέβαινε ή επρόκειτο να συμβεί στην Ελλάδα, έφταιγαν οι... κομμουνιστές. Έχουμε καιρό... Τηρουμένων των αναλογιών, ως το 2040, θα μπορεί η ΝΔ να κυβερνά (αγκαλιά με Βενιζέλο, Πασόκ, και γιατί όχι τον ΓΑΠ) και να κατηγορεί τον... ΓΑΠ, τον Σύριζα, τους κομμουνιστές και τους χρυσαυγίτες για όλες τις εθνικές καταστροφές που "ατυχώς" μας συμβαίνουν. Αυτή η τακτική σε συνδυασμό με το παραπάνω για επιδότηση συντάξεων από την ΕΕ κλπ, θα λειτουργεί θαυμάσια στα μυαλά των υπερηλίκων ψηφοφόρων: "Ψηφίστε γιατί χωρίς εμάς και τη στοργική ΕΕ, θα χάσετε συντάξεις, φάρμακα κλπ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ θα έρθει κι ο Συριζα, οι κομμουνιστές, κλπ να σας πάρουν τις... καταθέσεις και τα σπίτια. Είναι εκπληκτικό! Ακόμα και με 100% ανεργία η ΝΔ θα έχει ένα σίγουρο 20-25% σε κάθε εκλογική αναμέτρηση! Και θα αρχίζουν να την ξαναψηφίζουν και οι νέοι σιγά σιγά αφού θα συνειδητοποιούν και να εμπεδώνουν με τον καιρό ότι ο μόνος τρόπος να επιβιώνουν θα είναι τα χαρτζηλίκια των παππούδων.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ιδιώτης 30/05/2014 17:13:05

            Όταν πετάς τη μπάλα στην εξέδρα ελλείψει επιχειρημάτων η καλού επιπέδου ειρωνεία δε σε σώζει...

          • Ιδιώτης avatar
            Ιδιώτης @ Γεώργιος Τ. 31/05/2014 00:04:08

            Τη βρίσκεις καλού επιπέδου επειδή ξέρεις πως είναι σχεδόν η πραγματικότητα.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ιδιώτης 31/05/2014 17:06:22

            Έτσι είναι αν έτσι σε βολεύει να πιστεύεις... Και ποτέ δεν πάω κόντρα στην αλήθεια όσο κι αν με πονάει. Το έχω από μικρός το κουσόυρι. Και εδώ η αλήθεια είναι ότι άλλοι μας έθαψαν 100 μέτρα κάτω από το έδαφος επί δεκαετίες και τώρα τα ακούει αυτός που μας ανασύρει από τον τάφο λίγο-λίγο επειδή δεν μας έβγαλε πάνω ακόμη. Αυτός φταίει ή το βάθος της τάφρου που μας έριξαν; Για σκέψου λίγο εσύ και όσοι νομίζετε εύκολο να ξεφύγεις από τέτοια δόκανα που μας έστησαν οι μέσα και οι έξω ενώ ταυτόχρονα έχουμε αντιπολίτευση που και στα σωστά πάει κόντρα...

          • Ιδιώτης avatar
            Ιδιώτης @ Γεώργιος Τ. 01/06/2014 11:08:03

            Συχνά και η αλήθεια είναι υποκειμενική. Εξήγησέ μου όμως, ποιοί είναι οι "έξω" που "στήσαν τα δόκανα"? Εφόσον υπάρχουν τέτοιοι τότε τί ακριβώς κάνει σήμερα εναντίον τους αυτός που λες ότι "μας ανασύρει από τον τάφο λίγο-λίγο"?

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ιδιώτης 01/06/2014 12:34:49

            Οι απέξω είναι ακριβώς οι ίδιοι που απειλούσαν τον Καρμανανλή όταν θα υπέγραφε τη συμφωνία για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, ενώ ταυτόχρονα έδινε στην κινέζικη Κόσκο μέρος του ΟΛΠ, δεν βοηθούσε το σχέδιο Ανάν και μπλόκαρε τα Σκόπια στο Βουκουρέστι. Το έκανε δημοσίως σε συνέντευξή του ο πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα τότε. Και τον έριξαν με συνεργασία ΓΑΠ-Σύριζα-αναρχικών-πρακτόρων που έβαλαν φωτιές και Μητσοτακέικου. Συμπτώσεις ότι σήμερα μετά το μνημόνιο που έβαλε στην Ευρώπη το ΔΝΤ μέσω της τρόικας, και πάλι οι ίδιοι παίζουν συγχρονισμένα παιχνίδια κόντρα στο Σαμαρά που και αυτός τα βρήκε με Πούτιν για φυσικό αέριο, ΟΣΕ, λιμάνια, προχωράει για την εξόρυξη κοιτασμάτων, έρχεται για επενδύσεις ο κινέζος πρωθυπουργός, αγνοεί τους Γερμανούς για τα Σκόπια, περιφρονεί τον Ερντογάν για τους ιεροδιδασκάλους του κοριανίου στη Θράκη, άλλαξε το βιβλίο-έκτρωμα της ΣΤ δημοτικού της Ρεπούση, και προχώρησε πρώτη φορά μετά από 70 χρόνια στην καταμέτρηση του χρέους της Γερμανίας από την καταστροφή της Ελλάδας στους 2 ΠΠ; Ένα απλό ερώτημα: αν τα καταφέρει, θα έχει κάποιος άλλος πολιτικός μέλλον αν συγκριθεί με τα κατορθώματα Σαμαρά; Όλοι άχρηστοι και μικροί θα φαίνονται αν με τέτοιες συνθήκες μας βγάλει από το τέλμα. Αυτή είναι η αιτία που λυσσάνε οι μέσα να μη τον αφήσουν να προχωρήσει ομαλά.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ιδιώτης 01/06/2014 12:37:58

            Να προσθέσω και τις υποκλοπές από την Πρεσβεία σε βάρος του Καραμανλή και Στρατηγών ενώ υπήρχαν οι επαφές με Ρωσία για να δέσει καλύτερα η ιστορία που δυστυχώς πολλοί Έλληνες δεν έχουν πιάσει το νόημά της ακόμη και για αυτό δεν βρήκαν άκρη με το ποιος προσπαθεί να κάνει τι σήμερα.

  5. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 30/05/2014 12:01:52

    Oι κατεστραμμένοι και πολυκυνηγημένοι κάτοχοι ακινήτων... στα αστικά κέντρα διαμένουν! Συνεπώς...

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 30/05/2014 12:03:53

    Όπως φαίνεται στις ευρωεκλογές,η Ν.Δ. έχασε και όχι χάνει,και εννοώ προσωρινά,τη νεολαία. Πράγμα αντιφατικό με το γεγονός ότι στις φοιτητικές είναι πάντα πρώτη εδώ και χρόνια. Όχι ότι οι φοιτητικές είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας,αλλά έχει τη σημειολογία του. Τι εννοώ; Ότι οι νέοι είτε από αντίδραση, είτε από χαβαλέ ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ και κυρίως Χ.Α. Το πιό ανησυχητικό για μένα συμπέρασμα είναι ότι η Ν.Δ. χάνει τις παραγωγικές ηλικίες, μεταξύ 24-64. Τους ανέργους,τους νοικοκυραίους,τους νέους γονείς,αυτούς που έχασαν τη δουλειά τους λίγο πρίν βγούν στη σύνταξη...Όλοι αυτοί έχασαν πιά την εμπιστοσύνη τους, όχι απλά στη Ν.Δ. και το Σαμαρά με τον προσωπάρχη του το Βενιζέλο,αλλά στη δυναμική που θα μπορέσει να έχει από δώ και πέρα το κόμμα. Στο αν θα είναι ικανό πιά από δώ και πέρα να τα καταφέρει. Δέ ξέρω πώς θα μπορέσει να μεταπείσει όλες αυτές τις κατηγορίες ψηφοφόρων μέχρι τις εκλογές,εκείνο που ξέρω όμως,είναι ότι με το Βενιζέλο στο σβέρκο και με όλη αυτή την οικονομική αστάθεια και τη βαριά φορολογία,το βλέπω από πολύ δύσκολο εως αδύνατο να τα καταφέρει. Και πολύ φοβάμαι ότι και τον ουρανό με τ' άστρα να τάζει από δώ και πέρα ο Τσίπρας, πολλοί σαν χάνοι θα τον πιστεύουν...

  7. epifanios avatar
    epifanios 30/05/2014 12:21:04

    Αυτα μη τα κανετε βουκινο, θα γινει πογκρομ γερων στη χωρα.

  8. George N avatar
    George N 30/05/2014 12:29:48

    Μακάβριο αλλά ελπίζω η σκέψη για εκλογές τον Σεπτέμβριο να μην έγινε όταν φάνηκε ότι μόνο στους 65+ έχει ρεύμα η ΝΔ! Ίσως στην επαρχία έχεις καλύτερη τύχη με ένα βουκολικό όνομα όπως το Ποτάμι μια και δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί έχει αυτή την διαφορά με τις αστικές περιοχές. Να σκεφτούμε την Νέα Ραχούλα για όνομα. Πιό σοβαρά ο λόγος που στα αστικά κέντρα και στις νέες ηλικίες η ΝΔ έχει πάθει καθίζηση είναι γιατί εκεί ακριβώς έχει γυρίσει την πλάτη της. Τώρα τι δυναμική έχει ένα κόμμα που βασίζεται στην τέταρτη ηλικία δεν θέλει πολλή φαντασία.

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 30/05/2014 12:49:52

    Τοσα χρονια ολες οι βαθμιδες της εκπαιδευσης ειναι φεουδο της αριστερας, ολα τα ινδαλματα τους ηθοποιοι, τραγουδιστες, gay, γκλαμουριαρηδες ειναι ολοι πετυχημενοι αριστεροι, το μοντελο αναπτυξης κι επιτυχιας που εχουν στο μυαλο τους ειναι ο κρατικοδιαιτος σοσιαλισμος της αρπαχτης. Και κριση να μην ειχαμε αντε να ηταν λιγο διαφορετικα τα ποσοστα. Προς τι η εκπληξη; Αυτο για να αλλαξει θελει μερικες δεκαετιες και αλλαγη νοοτροπιας. Βλεπετε να εχει αλλαξει κανενας μυαλα; Ακομα πιστευουμε, σαν τον idiotη παραπανω, οτι μας εχουν βαλει στο στοχαστρο οι ξενοι, οι Αριεανοι και το συμπαν ολοκληρο. Με Τσε και βενισερεμος θα γεμισουν το στομαχι;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Jimakos 30/05/2014 13:54:36

      Τζιμακο η ανεπαισθητη ειρωνεια σου....τσακιζει κοκκαλα!

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Ρηνα 30/05/2014 15:01:29

        !!!!!!!!!!!!!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Jimakos 30/05/2014 22:20:35

      Ούτε με Τσε ούτε με gay(θα γεμίσουμε το στομάχι), ούτε όμως με φόρους και χρέη...Και για να σοβαρευτούμε, πόσα χρόνια θέλουμε για να ερευνήσουμε την λίστα Λαγκάρντ?

  10. rien appris, rien oublie avatar
    rien appris, rien oublie 30/05/2014 12:56:21

    Η κοινωνική συμμαχία που στηρίζει την κυβέρνηση είναι η συμμαχία του φόβου και του βολέματος: Φόβος για να μην χαθεί η σύνταξη των 400 ευρώ, και βόλεμα επειδή όποιος έχει κάποια δουλειά ή εισόδημα, όσο μικρό και αν είναι αυτό, τρέμει μην χαθεί απότομα με τον ΣΥΡΙΖΑ (θα χαθεί αργά και βασανιστικά με την κυβέρνηση βέβαια αλλά ποιος θέλει να το παραδεχτεί;). Το γεγονός ότι αυτή η συμμαχία ψηφίζει την κυβέρνηση, σε μια χώρα τηλεόπληκτων γερόντων, δείχνει ότι τα περί νέου αναπτυξιακού προτύπου είναι φούμαρα. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μπορούν να στηρίζονται σε καμπάνιες τρομοκράτησης των γερόντων και των εξαρτωμένων τους, στην απάθεια ή την μετανάστευση των νέων και σε μερικές χάντρες για τους ιθαγενείς (πλεόνασμα κλπ) για να κερδίζουν εκλογές στον αιώνα τον άπαντα χωρίς καμιά ελπίδα για τους 'απέξω' (άνεργους, νέους). Με το μπόνους των 50 εδρών, ένα 42% και για τους δυο αρκεί, και θα το ξαναπάρουν όταν γίνουν εθνικές εκλογές. Οι αριθμοί μιας παρακμάζουσας γηράσκουσας χώρας είναι μαζί τους.

  11. orion avatar
    orion 30/05/2014 13:24:23

    Ας σταματησει η ΝΔ να στελνει στην τηλεοραση ολα τα παλαιοκοματικα απομειναρια.Ειναι δυνατον αυτα τα φαντασματα να συγκινησουν καποιον νεο;Τωρα μαλιστα που θα ξαναεμφανιστουν οι αποτυχοντες του ΠΑΣΟΚ,Λομβερδος ,Μοσιαλος και αλλοι που εχουν ταυτιστει με τα πιο σκληρα μετρα του μνημονιου θα πανηγυριζουμε οπως ο Βενιζελος για το επομενο ποσοστο στις επερχομενες εκλογες.Που ειναι τα νεα στελεχη της ΝΔ;;;;;;

  12. Marcelos avatar
    Marcelos 30/05/2014 15:19:41

    Διάβασα σήμερα ότι εξιχνιάστηκε η δολοφονία της 82χρονης γιαγιάς στα Εξάρχεια που δολοφονήθηκε μπροστά στα μάτια του δισέγγονού της. Δράστες τρεις Μαροκινοί που μπήκαν μέρα-μεσημέρι στο διαμέρισμα για να κλέψουν ότι βρουν... Μέχρι τώρα φοβόσουν να κυκλοφορήσεις στο δρόμο, από εδώ και πέρα φοβάσαι και μέσα στο σπίτι σου... Κι εμείς συζητάμε εδώ μέσα για το τι έκαναν τα Ες-Ες πριν 70 χρόνια...

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/05/2014 15:41:52

    Οι μεγαλύτερες ηλικίες είναι εκ των πραγμάτων πιο συνετές στη σκέψη, πιο συγκρατημένες και δεν παίρνουν εύκολα και επιπόλαια αποφάσεις.Δεν είναι ψυχοπαρορμητικές και με άλλα λόγια το σκέφτονται δυό φορές πριν αποφασίσουν κάτι! Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω ότι τα παραπάνω αποτελούν και τις καλλίτερες προϋποθέσεις για τη λήψη και των σωστότερων αποφάσεων, θέλω να επισημάνω ότι άπαξ ο ηλικιωμένος πεισθεί να αλλάξει γνώμη, το θέμα έληξε και δυσκολότατα μεταπείθεται πλέον . Με αυτά θέλω να πω ότι οι ηλικιωμένοι έδωσαν σίγουρα και κυριολεκτικά την τελευταία ευκαιρία στη ΝΔ. Αν αυτή εξακολουθήσει να τους μειώνει τις συντάξεις ,να απαξιώνει καθημερινά την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με ταυτόχρονη επιβάρυνση των δαπανών υγείας, τότε είναι κάτι πιο πάνω από σίγουρο ότι η ΝΔ θα κάνει παρέα με το ΠΑΣΟΚ και στα εκλογικά ποσοστά! Και να μην ξεχνάμε ότι τα 2,5 εκατομμύρια ανέργων και υποαπασχολουμένων, συντηρούνται από το υστέρημα των συνταξιούχων παππούδων και πατεράδων ! Αλίμονο αν σταματήσει ή περιοριστεί και αυτή η δίαυλος, τότε η έκρηξη βρίσκεται προ των πυλών!!!

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ ΝΤΙΝΟΣ 30/05/2014 20:03:04

      όταν πήρε ο Γιωργάκης 47% και ο Σημίτης 2 εκλογές οι ηλικιωμένοι τότε ήταν "χαλάσμένοι" ? επίσης οι τωρινοί ηλικιωμένοι τότε που ήταν παραγωγικοί ψήφιζαν ΜΑΝΙΩΔΩΣ Πασόκ , τώρα που γεράσανε τους έπιασε η πρεμούρα τη ανασφάλειας ? δεν μας αφήνουν κι εμάς να βγάλουμε κανα μεροκάματο λεω εγώ που είμαι επιπόλαιος και όταν πάω 70 να ξαναέρθει μνημόνιο δεν με πειράζει

  14. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 30/05/2014 15:43:09

    Οι νεαροί έχουν την τάση να πειραματίζονται και να ρισκάρουν περισσότερο γιατί αισθάνονται πως έχουν τον χρόνο να διορθώσουν κάποιο λάθος (time is on their side). Η ανεργία στους νέους είναι 60-65% ενώ στους άνω των 65 είναι μηδενική. Επίσης οι μεγαλύτερες ηλικίες βλέπουν πολύ περισσότερη τηλεόραση και να επηρεάζονται από αυτή. Τέλος οι νέοι δεν "θυμούνται" το παρελθόν γιατί δεν το έχουν ζήσει. Ζούνε σε ένα διαρκή ενεστώτα και αμφισβητούν την γνώμη των ηλικιωμένων γιατί τους θεωρούν είτε παρωχημένους είτε υπεύθυνους για την κακή πορεία της χώρας.

  15. Ρηνα avatar
    Ρηνα 30/05/2014 15:48:53

    Μετρημενο το σχολιο σου Ντινο.

  16. airman avatar
    airman 30/05/2014 18:23:50

    Αλέξη, εμείς κάνουμε μια σοβαρή προσέγγιση/ανάλυση των δεδομένων. Μη παρασύρονται στελέχη του και "ξεσαλώνουν", όπως στο ΣΚΑΪ νωρίτερα που κάποιος ισχυρίστηκε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πάρει την πλειοψηφία των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ και τους μισούς περίπου της ΝΔ. Τώρα πως αυτοί αθροίζονται σε σκάρτο 27% είναι ένα άλλο ζήτημα.

  17. πολίτης avatar
    πολίτης 30/05/2014 18:30:51

    H NΔ χάνει λόγω των πολιτικών που εφαρμόζει. Και ο Σύριζα να ήταν εξουσία θα αποδοκιμαζόταν. Μου προξενεί κατάπληξη η άποψη ορισμένων ότι ο ορυμαγδός της ζωής μας ισοδυναμεί με σωτηρία της χώρας. Σε ποιο σύμπαν ζουν; Δηλαδή όποιος δε συμφωνεί, είναι αυτομάτως ένας τεμπέλης που δεν επιθυμεί καμιά εποικοδομητική αλλαγή; Αν είναι κάποιος αριστερός, είναι αυτόματα ανθέλληνας; Αν δεν είναι σύμφωνος με την ιδιωτικοποίηση του νερού π.χ. εμποδίζει την πρόοδο; Όσο για τις ηλικίες και τη ΧΑ, η εκπαίδευση έχει ευθύνες, το λέω σαν εκπαιδευτικός αριστερός και καθόλου άπατρις. Έχουμε αμβλύνει αρκετά την ιστορία, σε βαθμό να την καπηλεύονται όπως τους βολεύει οι Χρυσαυγίτες. Δεν είναι αμόρφωτοι οι δάσκαλοι όπως ειπώθηκε, οι κατευθυντήριες γραμμές δίνουν το πρόσταγμα. ΄Οσο για τα εθνικά θέματα, δεν είναι απαραίτητη η ανοησία ορισμένων αριστερών διανοούμενων για να ανησυχήσουμε όλοι. Οι Τούρκοι αγοράζουν αβέρτα ό,τι πουλάμε και αλωνίζουν στη Θράκη. Όλως περιέργως, μόνο το ΚΚΕ θίγει θέματα εξωτερικής πολιτικής. Ξυπνάτε από όλα τα κόμματα.

    • Nik avatar
      Nik @ πολίτης 30/05/2014 22:29:23

      Σωστός.

    • tk avatar
      tk @ πολίτης 31/05/2014 03:45:15

      Απλά φίλε μου, ζουν στην γυάλα αυτό είναι το θέμα. Και τελικά ή είναι ανίκανοι ή έχουν δόλο, πές μου τι απ'τα δυο ισχύει, ή αν θες και τα δυο ίσως, λέω ίσως. Μετά ψάχνονται γιατί πως και τι... Αν ζούσαν έξω πιθανότατα θα είχαν φουντάρει πολλοί απ'αυτούς όπως πολλοί άλλοι. 'Ολοι έχουν τα όρια τους, ποιος λοιπόν μπορεί να αξιολογήσει αυτά τα όρια, τα όρια του καθενός. 'Ολα τα άλλα είναι θεωρίες και λόγια, η σιωπή λέει περισσότερα κι απ'τα ωραιότερα λόγια, εδώ και χιλιάδες χρόνια. Τα έχουμε κάνει όλα αχταρμά, ταμπέλες, φιλοσοφίες του κ@λου κλπ. Η αλήθεια κι η δικαιοσύνη δεν έχουν χρώμα, ούτε...παρατάξεις. Είναι όπως το φως με το σκοτάδι, το τελευταίο δεν υπάρχει καν, είναι απλά απυσία φωτός. .-

  18. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 30/05/2014 19:57:46

    εφόσον και αν τα στοιχέια είναι σωστά , είναι φανερό ότι πρόκειται ΠΕΡΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΧΑΖΟΜΑΡΑΣ να είναι όλοι οι παραγωγικοί άνθρωποι εναντίον μιας κυβέρνησης και αυτή να παραμένει επειδή ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ

  19. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 30/05/2014 21:21:06

    Κοκκινα δανεια.Τιποτε αλλο.Τα κοκκινα δανεια .Η γενναια ,περα απο καθε προσδοκια ΛΥΣΗ ειναι ο τρομος του Τσιπρα .Τιποτε αλλο.

  20. Κυνας avatar
    Κυνας 30/05/2014 21:34:25

    [...Στα νέα παιδιά στρέφεται το νεοναζιστικό κόμμα και τα κερδίζει. Με τα τατουάζ, τους αγκυλωτούς σταυρούς που κανείς δεν έμαθε στους νέους τι σημαίνει. Με τις ξανθιές γκόμενες του Κασιδιάρη, με τον άκρατο λαϊκισμό και τον υπερπατριωτισμό από αμόρφωτους Χρυσαυγίτες που αγνοούν τι είναι πατρίδα. Και φυσικά με τα όπλα, τους τσαμπουκάδες, το υφάκι του μπράβου και τα στρατιωτικά παραγγέλματα...] Και εδω ακριβως ειναι που ξεκινα το "γιατι" χανει η ΝΔ τους νεους.... Aυτη ειναι η αποψη ενος βολεμενου και χορτατου μεσηλικα μεσοαστου για τους λογους τους οποιους ΝΟΜΙΖΕΙ οτι οι νεοι ψηφιζουν ΧΑ και οχι οι πραγματικοι λογοι , οπως καποτε ειχαν παρομοια αποψη οι τοτε μεσηλικες μεσοαστοι για τωρινη γενια ως προς το "τι κανουν οι νεοι τα βραδυα στα στεκια που συχναζουν".... Υποθετω οτι οταν καποιος δεν μαθαινει απο την ιστορια ειναι οντως καταδικασμενος να την επαναλαμβανει.

  21. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 30/05/2014 21:39:40

    Πιστεύω ότι μετά τα εκαθαριστικά της εφορίας θα επέλθει και η συντριβή της ΝΔ. Μεγάλα λάθη (αδικίες) στον τρόπο φορολόγησης της μεσαίας τάξης. Δυστυχώς η παρτίδα δεν σώζεται, είναι πλέον αργά.

  22. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 30/05/2014 22:07:42

    Η Χώρα για να....ξεβρωμίσει πρέπει να περάσουν κάμποσα χρόνια να διαλυθούν τα κρατικίστικα κόμματα, να τσακιστεί η μεταπολίτευση, να μας τελειώνουν οι ανεπάγγελτοι πολιτικοί, να σβήσουν...τα τζάκια, να φύγουν από το δημόσιο...με εθελουσία οι παραθυροβαλμένοι, να καταργηθεί η μονιμότητα και μετά να ξυπνήσουμε....Σε ένα χρόνο από τώρα κανένα κόμμα δεν θα ξεπερνά το 15-20% να είστε σίγουροι.

  23. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 30/05/2014 22:22:30

    Είναι πράγματι λυπηρό να διαπιστώνει κανείς ότι οι Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, οι Αρχές Διοίκησης και Οργάνωσης Επιχειρήσεων και όλα τα συναφή οικονομικά μαθήματα του Γυμνασίου και του Λυκείου πήγαν στράφι. Είναι ταυτόχρονα και εξοργιστικό οι 700 χιλιάδες των δημ υπαλ να επιλέγουν ΣΥΡΙΖΑ επειδή κάποιοι τόλμησαν να τους κόψουν το διχίλιαρο και ετοιμάζουν αξιολόγηση. Η Ν.Δ δεν πρέπει να υποχωρήσει. Ας λουστεί ο ελληνικός λαός τις επιλογές του. Αφού η τριακονταετία του ΠΑΣΟΚ δεν μας δίδαξε ας πάμε σε μια σύντομη θητεία ΣΥΡΙΖΑ μπας και χωνέψουμε ότι είμαστε μεγάλα κορόιδα.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ MantisKalhas 31/05/2014 07:32:47

      Τι διχίλιαρο μάντη μου; Βγές λίγο από τη λέσχη μπίλντεμπεργκ να δείς την αλήθεια...

    • μη μερισματούχος avatar
      μη μερισματούχος @ MantisKalhas 31/05/2014 11:58:30

      Εκτός τόπου και χρόνου το διχίλιαρο που αναφέρεις. Σκόπιμα συγχέεις τους παχυλά αμοιβόμενους υπαλλήλους των δεκο & των διαφόρων ανεξάρτητων αρχών που ακόμη και σήμερα δεν έχουν πέσει κάτω από τα 1800ευρώ με τους δυ του στενού δημοσίου τομέα (δασκάλους, στρατιωτικούς κ.λ.π.) που έπαιρναν πριν την κρίση 1300 το πολύ και τώρα είναι στα 900-1000 το πολύ. Δεν πειράζει. Ζήσε κι εσύ το μύθο σου.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ μη μερισματούχος 01/06/2014 00:01:51

        δηλαδή εάν έγραφα ότι από 1300 πήγες στα 900 αλλάζει κάτι; Εσύ ψηφίζεις όποιον σου δίνει ή όποιον ενεργεί προς το κοινό καλό; Αυτό λέγεται ενασχόληση με τα κοινά; Δε φτάσαμε εδώ σήμερα επειδή κάποιοι έκαναν κοινωνική πολιτική με δανεικά που θα πληρώσουν τα παιδιά σου; Σου υφάρπαξαν την ψήφο και ακόμη και σήμερα με αυτά που μου γράφεις καταλαβαίνω ότι σου την υφαρπάζουν ακόμη. Ντροπή!!!

        • Η άλυτη εξίσωση avatar
          Η άλυτη εξίσωση @ MantisKalhas 01/06/2014 09:44:55

          Το ...''κοινό καλό'' ε; !!!! Μια τόσο παρεξηγημένη, ιδιοτελώς παρερμηνευόμενη, πολλαπλώς μεταφραζόμενη και ουδέποτε αντικειμενικά ιδωμένη έννοια.... Με θολούς χρησμούς κι εθελότυφλες κρίσεις, η στασιμότητα πριν την πτώση, είναι βέβαιη..... Το Μαντείο, θα καταληφθεί...Είναι ζήτημα χρόνου :-)

          • my way avatar
            my way @ Η άλυτη εξίσωση 01/06/2014 10:06:18

            Προσαρμοστείτε, παρακαλώ. Σταθερότητα, όχι στασιμότητα. Είναι ο τρέχων όρος.

  24. Αντώνης avatar
    Αντώνης 30/05/2014 22:25:13

    Η Ν.Δ. έχασε όλα τα πλεονεκτήματα της με κακή ρητορική. Η κοινωνία παγιώνει την άποψη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να βοηθήσει εκεί που η Ν.Δ. δεν τολμάει ή δεν θέλει. Αν θέλει να ξαναγυρίσει το κλίμα υπέρ της πρέπει να πάρει αποφάσεις έξω από την τρόικα και τα μνημόνια. Είναι πλέον ηλίου φαεινότερο.

  25. dimitrios avatar
    dimitrios 30/05/2014 22:35:09

    και η ΔΑΠ κύριε που θριαμβεύει στα πανεπιστήμια δεν είναι νεολαία; Συμπέρασμα ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζει η αγράμματη νεολαία ;)

    • Η άλυτη εξίσωση avatar
      Η άλυτη εξίσωση @ dimitrios 01/06/2014 12:12:28

      Απλά στις κανονικές εκλογές, ψηφίζει και Η ΑΝΕΡΓΗ ΝΕΟΛΑΙΑ, Η ΜΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΑΓΜΕΝΗ, KAI ΜΗ ΕΧΟΥΣΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.

  26. Μαρια Τ. avatar
    Μαρια Τ. 30/05/2014 22:43:16

    2000 έπαιρναν οι ΔΥ; 1350 έπαιρνε ο καθηγητής άντρας μου με 18 χρόνια προϋπηρεσία και τώρα παίρνει 960...ντροπή σας....

    • George N avatar
      George N @ Μαρια Τ. 01/06/2014 05:34:42

      Είναι λάθος το ότι παίρνει 960. Λάθος όμως ότι είναι τόσοι πολλοί οι καθηγητές και όλων αυτών των ειδικοτήτων. Αναρωτιέμαι αν θα ήσαν έτοιμοι να αξιολογηθούν, να φύγουν όσοι δεν χρειάζονται και να μεγαλώσουν αντίστοιχα οι μισθοί όσων μείνουν. Αναρωτιέμαι αν θα ήσαν έτοιμοι να δεχθούν τον ανταγωνισμό παροχής εκπαίδευσης από άλλους φορείς με τους ίδιους όρους (κουπόνι εκπαίδευσης). Μήπως και εδώ όμως είναι "όλα τα λεφτά, όλα τα κιλά"?

  27. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 31/05/2014 00:01:10

    Μια λεξη τα λεει ολα " οραμα" . Αυτο ειναι που πρεπει να δειξει η ΝΔ. Οχι ψευτικες υποσχεσεις. Καλλιτερα να πει την αληθεια. Εγω ειμαι 52 ετων προερχομενος απο οικογενεια μικροαστικη. Με πιεζαν λοιπον οτι το μελλον μου ειναι στο Δημοσιο. Οταν στραφηκα στον Ι.Τ μετα τις σπουδες μου για καριερα με κοροιδευαν οι φιλοι μου οι εργαζομενοι στην Ολυμπιακη , στον ΟΤΕ και στον ΔΤ. Μου ελεγαν "καλα κοροιδο εισαι ? " 'Εδω καθεσαι και πληρωνεσαι" ...... Αυτο ηταν που μας κατεστρεψε σαν χωρα και οικονομια. Κανενα οραμα , καμια φιλοδοξια , κανενα ονειρο περαν της λαμογιας. Σημερα οι νεοι πρεπει να μαθουν οτι ευκολη ζωη δεν υπαρχει. Τα διακοποδανεια και οι πιστωτικες τελειωσαν. Σημερα μονο η εξειδικευση μετραει, μονο οι καλες σπουδες , μονο οι εξυπνες ιδεες και ο σωστος στοχος . Αυτα ειναι που πρεπει η ΝΔ να κανει. Να αφησει πισω το παλαιοκομματισμο και να κοιταξει μπροστα. Να περασει το νεο οραμα στους νεους και στους μεσηλικες. Ας αφησει τον παλαιοκομματισμο στον ΣΥΡΙΖΑ και στους αλλους. Ας αποστρατευσει επιτελους σκουριασμενους και καρεκλοκενταυρους απο το κομμα. Ας πλησιασει στελεχη με δαφνες τοσο στις σπουδες οσο και στον ΙΤ. Ας αφησει τους γερασμενους ρουσφετολογους και ας κοιταξει το μελλον. Αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα απο την συντηρητικη αριστερα και την Πασοκελια. Ας δημιουργησει ενα επικοινωνιακο προγραμμα στηριγμενο στις δεξιοτητες και στην καλη πλευρα των Ελληνων. Και ας καταπολεμησει επιτελους την φοροδιαφυγη με μαθηματικα μοντελα και οχι τοσο με επισκεψεις του ΣΔΟΕ η εισπρακτικα τυπου Θεοχαρη. Ας ζητησει τεχνογνωσια απο Αμερικη , Γερμανια η χωρες της Β. Ευρωπης. Ας αφαιρεσει αδειες απο Ιατρους , τεχνητες, ελευθερους επαγγελματιες οταν αυτοι φοροδιαφευγουν. Τοτε οι νεοι θα δουν οτι μελλον ειναι στην νομιμοτητα , στην σκληρη εργασια και στην πρωτοποριακη ιδεα.

  28. Tsol avatar
    Tsol 31/05/2014 17:20:20

    Με 50% ανεργία στους νέους, με νόμους ότι οι νέοι από 18 έως 25 θα προσλαμβάνονται με χαμηλότερους μισθούς, με το υπόλοιπο 50% να εργάζεται για 300 έως 600 βαρυά βαρυά ευρώ ενώ έχει πτυχία γνωρίζει πάνω από 2 ξένες γλώσσες τι περισσότερο περίμενε η Ν.Δ. ?? Δηλαδη πίσω από το δάκτυλό μας κρυβόμαστε??