#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2012 10:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ στο λάκκο με τα φίδια, με τον "σταυρό στο χέρι"



Τα έχουμε γράψει δεκάδες φορές. Η ΝΔ πάει "με το σταυρό στο χέρι" απέναντι στο γνωστό αδίστακτο και ανελέητο ΠΑΣΟΚ. Όσα συνέβησαν μετά την τελευταία σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών επιβεβαιώνουν για μια ακόμα φορά ότι πρέπει να αλλάξει συνολικά το μοντέλο πληροφόρησης. Είναι αδιανόητο να παίζουν παιχνιδάκια ο τελειωμένος Παπανδρέου και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος (και πρώην αρχισυντάκτης του Συγκροτήματος Ψυχάρη) και η ΝΔ να μην αντιδρά και να κάνει ...fair play. Σε ζούγκλα με τα θηρία διεξάγεται ο πολιτικός αγώνας, στο λάκκο με τα φίδια,  και όχι σε σεμινάρια ...πολιτικής δεοντολογίας.

Δεν γίνεται λοιπόν η ΝΔ να πηγαίνει μονίμως με τον "σταυρό στο χέρι"

Για παράδειγμα, από χθες πήξαμε στην παραπληροφόρηση. "Οι εκλογές αναβάλλονται για τον ... Σεπτέμβριο" γράφει ο ένας. "Πλήρης στήριξη στον Παπαδήμο για τα νέα μέτρα" γράφει ο άλλος. Τίποτα από αυτά δεν συνέβη. Απλώς μεταφράζουν ως αποφάσεις της σύσκεψης τις προσωπικές επιθυμίες του ΓΑΠ. Και η ΝΔ παρακολουθεί...

Δείτε λοιπόν τους πραγματικούς διαλόγους που δεν έβγαλε όπως αποδείχθηκε τελικά ότι έπρεπε να κάνει αμέσως η ΝΔ, αλλά άφησε δυο ημέρες το ΠΑΣΟΚ να κάνει παιχνίδι.

Οι πραγματικοί διάλογοι στην σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών

Όπως γράψαμε ήδη το θέμα των εκλογών ετέθη από τον Καρατζαφέρη με την στήριξη του ΓΑΠ ο οποίος ζήτησε οι εκλογές να γίνουν το ...2013. Αξίζει να σημειωθεί ότι το βασικό επιχείρημα του Καρατζαφέρη ήταν ο ...κίνδυνος της Αριστεράς, επειδή αν κατά τον ίδιο οι εκλογές γίνουν αμέσως μετά το "κούρεμα" και την υπογραφή της δανειακής, το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ θα ξεσηκώσουν τον κόσμο.

Η απάντηση του Α. Σαμαρά ήταν σαφής και κατηγορηματική: "Η κυβέρνηση παραμένει ειδικού σκοπού και η συγκυβέρνηση δεν μπορεί να είναι μακράς πνοής.. Θα είμαστε αναξιόπιστοι προς την κοινωνία αν οι εκλογές δεν γίνουν όποτε έχουμε συμφωνήσει. Ο κόσμος θέλει να εκφραστεί και η διενέργεια εκλογών είναι αυτή που θα διασφαλίσει την πολιτική σταθερότητα. Όσο πιο πολλά αντιλαϊκά μέτρα πάρει αυτή η κυβέρνηση τόσο πιο πολύ θα αυξηθεί η αγανάκτηση του κόσμου. Οι εκλογές πρέπει να γίνουν το συντομότερο δυνατό. Θα λειτουργήσουν ως βαλβίδα ασφαλείας, ο κόσμος πρέπει να εκφραστεί»

(Ο Λ. Παπαδήμος παρακολουθούσε απαθής, αφήνοντας τον ΓΑΠ και τον Καρατζαφέρη να δουλεύουν για πάρτη του)

Για το θέμα του εκλογικού νόμου

Παπανδρέου: «Η παρουσία τριών κομμάτων στην κυβέρνηση είναι ευκαιρία να δούμε και άλλα θέματα. Θα μπορούσε να υπάρξει ευρύτερη συναίνεση σε θέματα όπως οι αλλαγές στη φορολογία, ακόμα και αλλαγές που προσεγγίζουν τα προβλήματα του πολιτικού συστήματος όπως αλλαγές στον εκλογικό νόμο και υιοθέτηση της λίστας»

Σαμαράς: «Οι αλλαγές αυτές δεν είναι δουλειά αυτής της κυβέρνησης, αλλά της επόμενης. Η ατζέντα αυτής της κυβέρνησης έχει καθοριστεί στη συνάντησή μας υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και δεν αλλάζει. Αυτή η κυβέρνηση είναι ειδικού σκοπού»

Μισθολογικό, 13ος και 14ος μισθός

Σαμαράς: «Δεν μπορούμε να πάμε σε άλλα μέτρα που ενισχύουν την ύφεση. Ενδεχόμενη μείωση του 13ου και του 14ου μισθού θα ανεβάσει την ύφεση κατά 4 μονάδες»

Σε αυτό το σημείο φαίνεται πως συμφώνησαν και οι άλλοι δύο αρχηγοί, οπότε ο κ. Παπαδήμος μάλλον μένει μόνος του με τον ... κ. Δασκαλόπουλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 22/01/2012 10:48:06

    Το πρόβλημα εκτός από επικοινωνιακό, είναι και αγωνιστικό. Η ΝΔ παίζει σύστημα Χελένιο Χερέρα, αντι Γκουαρντιόλα (...για τους νεότερους, ο εφευρέτης του κατενάτσιο)

  2. occultist avatar
    occultist 22/01/2012 10:55:44

    Και ο προσκείμενος στην Ν.Δ τύπος τι έκανε???

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ occultist 22/01/2012 12:24:34

      υπαρχει???

      • NIKOS avatar
        NIKOS @ Ιοκαστη 22/01/2012 13:03:28

        Ο ΤΡΑΓΚΑΣ.

        • man8os avatar
          man8os @ NIKOS 22/01/2012 17:39:22

          Ποιος Τραγκας? Ο Τραγκας κανει πολεμο και ο Σαμαρας δεν φαινεται να τον εχει παρει για καμια βολτα στη Συγγρου να του εξηγησει πως εχει η κατασταση και για ποιο λογο τη διαχειριζεται με αυτο το τροπο.

          • Y. avatar
            Y. @ man8os 22/01/2012 19:36:03

            Λάθος. Αυτά που ξέρανε, να τα ξεχάσουνε. Ο κάθε κατεργάρης, στο πάγκο του, κι ο Τράγκας, παό τους πρώτους

  3. steven avatar
    steven 22/01/2012 11:03:55

    Καλημέρα

    η ΑΛΗΘΕΙΑ , η ΣΥΝΕΠΕΙΑ , η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, και η ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ είναι η μονη διέξοδος

    τους άλλους θα τους φάει το ΜΑΥΡΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

    Ο ΕΛΛΗΝ

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/01/2012 11:18:37

    "Η ΝΔ πάει "με το σταυρό στο χέρι" απέναντι στο γνωστό αδίστακτο και ανελέητο ΠΑΣΟΚ. "
    Αγαπητέ Φάκτορα είναι απαράδεκτο η Ν.Δ να πηγαίνει με το σταυρό στο χέρι και μάλιστα να συμμετέχει στο φιάσκο αυτό. Δεν θα της βγει σε καλό. Η βάση είναι εξαγριωμένη και απογοητευμένη. Δεν είναι δυτατόν να μπορούμε να εμπιστευτούμε τον Α.Σ που ξεκίνησε αντιμνημονιακός και τελικά αποδέχεται PSI κλπ. Δεν μας ενδιαφέρει η διαπραγμάτευση για το PSI το οποίο θα θάψει τη Χώρα. Εκτός αν όταν αναφέρονταν σε επαναδιαπραγμάτευση εννούσε το PSI μέσα από την παρούσα κυβέρνηση.
    Υπάρχει τρελή απογοήτευση και τεράστιο πολιτικό κενό. Τη δεδομένη στιγμή αυτός που θα καλύψει το πολιτικό κενό με τις θέσεις του και τη στάση του, ακόμη και outsider να είναι, θα κερδίσει όλους εμάς.
    Κουραστήκαμε να μαθαίνουν στου κασίδι το κεφάλι. Αρκετά. Φάκτορα θα καταλάβω αν δεν το αναρτήσεις ότι έχω ξεφύγει .... Καλή Κυριακή.

  5. Στεργιος avatar
    Στεργιος 22/01/2012 11:57:44

    Επιχείρηση τρομοκράτησης του Αντώνη Σαμαρά από τον Αντρέα Λοβέρδο!!!
    Ένας απίστευτος λαικιστής δελφίνος του ΠΑΣΟΚ, ο ανεκδιήγητος Αντρέας Λοβέρδος, ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΑΜΕΣΑ τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης στην εκπομπή Πρωινό του ΜΕΓΚΑ και άφησε άναυδους τους παρουσιαστές, να μην κάνει εξεταστική επιτροπή για την οικονομία όταν γίνει πρωθυπουργός και να αφήσει ήσυχο τον Γιώργο Παπανδρέου! Είπε ακριβώς:
    όποιος αγγίξει τον Γιώργο Παπανδρέου θα γίνει ΜΑΚΕΛΕΙΟ στην Ελλάδα!!!
    Το μόνο ΜΑΚΕΛΕΙΟ κύριε Λοβέρδο που θα γίνει, θα είναι εκείνο
    του Στέφανου Χίου στο ΚΟΝΤΡΑ!
    Και ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην καλλιεργείς την ΕΧΘΡΟΠΑΘΕΙΑ στον ελληνικό λαό
    http://www.taxalia.blogspot.com/2012/01/blog-post_22.html#more

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ? ΤΙ ΑΠΑΝΤΑ ? ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΑΚΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ.

    • Y. avatar
      Y. @ Στεργιος 22/01/2012 19:43:55

      Στις εσωκομματικές τους, θέλει να πάρει τους ΓΑΠικούς. Κόττα είναι

  6. Lampros avatar
    Lampros 22/01/2012 12:11:43

    Τα πασοκοσκυλα παμε να τα αντιμετωπισουμε με γατακια, και αβροφροσυνες... Εχουμε τον Σαμαρα απο την μια ξοδευει τονους πολιτικου κεφαλαιου, και τον Αβραμο, να γουσταρει να βλεπει τον εαυτο του να ειναι Υπουργος.
    Καπου στο ενδιαμεσο, θα χασουμε τον Καμμενο, που εχει ξελαρρυγιαστει να φωναζει..

  7. ΑΡΒΙΟΣ avatar
    ΑΡΒΙΟΣ 22/01/2012 12:12:40

    Αλλα λογια να αγαπιομαστε...!! Καποτε πρεπει να δεχτουμε ειτε το ασπρο, ειτε το μαυρο. Δεν μπορεις να υπηρετεις δυο κυριους. Ειτε εχεις σταθερη γραμμη, ακλονητες ιδεες, εμπιστοσυνη στον λαο κ ζητας ΑΜΕΣΑ εκλογες, ακομη κ με κοστος προσωπικο, ειτε ακολουθεις τη γρμμη του ¨τραβατε με κ ας κλαιω¨ κ ψηφιζεις (χωρις να το θελεις βεβαια, ¨αγαπη μου δεν ειναι αυτο που νομιζεις¨!!) την ΠΑΠΑΔΗΜΙΑ κυβερνηση. Αν δεν μπορεις κυριε Σαμαρα να καταλαβεις ,ακομη, οτι το επειγον αυτη την στιγμη ειναι να πεσει η αυλαια του τσιρκου στο οποιο θελημενα συμμετεχετεις, τοτε καληνυχτα ΕΛΛΑΔΑ....!!!

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ ΑΡΒΙΟΣ 22/01/2012 13:07:56

      ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΒΡΕ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ.ΤΕΤΟΙΟΙ ΗΜΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ.

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/01/2012 13:11:42

    @Lampros & Φάκτορα:
    Αγαπητοί αν δεν το μάθατε τον χάσαμε τον Καμμένο. Είναι το outsider που αναφέρομαι πιο πάνω στο σχόλιό μου. Στο Τύπο της Κυριακής σήμερα διαβάστε τη συνέντευξή του. Στις 19/02, ανακοινώνει την πολιτική του κίνηση με δημιουργία κόμματος. Στο twitter χθες έγραψε "φύγαμε και ο Θεός βοηθός". Το κενό θα καλυφθεί και οι ψήφοι δεν θα έχουν χρω

    • Kennan avatar
      Kennan @ ΜΠ 22/01/2012 13:30:51

      Όποιος αυτήν την στιγμή αποδυναμώνει τη ΝΔ και τον Σαμαρά για να κάνει άλλο κόμμα είναι αχαρακτήριστος.

      Όποιος νομίζει οτι είναι περισσότερο πατριώτης από εμας τους άλλους είναι τουλάχιστον δημαγωγός

      Ας κάνει λοιπόν την κίνησή του και ο Καμμένος να πάρει ο,οο1% και να εξαφανιστεί τελείως απο το προσκήνιο. Αν μη τι άλλο δεν θα διασκεδάζουμε κιόλας

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Kennan 22/01/2012 17:55:16

        !!!

    • Οπλουργός avatar
      Οπλουργός @ ΜΠ 22/01/2012 14:26:58

      Που τα διαβάζεις αυτά; Στα sites των εμπόρων όπλων; Των πρώην υπασπιστών του Σπηλιωτόπουλου και των ΤΟΡ; Ξυπνάτε. ξεχνάτε τι έκαναν στον Καραμανλή; "Φίλοι Σαρκοζί" θα το πει ο Καμμένος το κόμμα;

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/01/2012 13:12:17

    χρώμα.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ ΜΠ 22/01/2012 13:42:01

      Ο Καμμενος μιλαει πολυ σωστα και οσο περναει ο καιρος αρχιζει να εκφραζει ολο και περισσοτερους ανθρωπους απο ολο το -πρωην- πολιτικο φασμα. Oποιος δεν το βλεπει αυτο απλως εθελοτυφλει.

      • concerned avatar
        concerned @ Μ.Γ 22/01/2012 18:38:04

        Όποιος δε βλέπει τη δυναμική και το αρχηγικό ένστικτο του Σαμαρά, απλά εθελοτυφλεί... Πήρε ένα κόμμα με -10,6% και σε δυόμιση χρόνια θα είναι Πρωθυπουργός. Με σοβαρή πρόταση, με ρεαλισμό και φυσικά με δικαίωση των θέσεων του. Θα δούμε τον Καμμένο μετά από 4 μήνες... Και άλλοι... ξεκίνησαν, αλλά στην πορεία πάτωσαν. Νομίζω ότι πήραν τα μυαλά του αέρα. Ευκαιριακούς πολιτικούς η Ελλάδα είχε πολλούς, για αυτό έφτασε και εδώ που έφτασε.

      • Y. avatar
        Y. @ Μ.Γ 22/01/2012 21:38:48

        Τι είπε ο Αβέρωφ, για μαντρί και λύκους? Το έχει νιώσει στο μεδούλι του και ο Σαμαράς. Από κει και πέρα, σταθμείστε τα βεληνεκή Σαμαρα με Καμμένο, και θα βγάλετε τα συμπεράσματά σας για την επιτυχία, ενδεχόμενου κόμματος του Καμμένου

  10. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 22/01/2012 13:27:10

    Κάποια στιγμή καλό θα ηταν να αποφασίσουμε τι ακριβώς περιμένουμε απο τον Σαμαρά.Απ΄τη μία ζητάμε να μην τα τινάξει όλα στον αέρα και απο την άλλη να αποχωρήσει αμέσως απο την κυβέρνηση.Δεν ξέρω αν αρέσκονται ορισμένοι σε αυτό το μπέρδεμα αλλά είπαμε "ορισμένου σκοπού-ορισμένου χρόνου".Κάτι άλλο δεν μπορεί να υπάρξει

  11. ΑΡΒΙΟΣ avatar
    ΑΡΒΙΟΣ 22/01/2012 13:30:35

    Oι Ελληνες ειναι σαν τους εφηβους. Βιωνουν ακραια τα συναισθηματα τους, ειναι παρορμητικοι, ευκολοπιστοι (ιδιαιτερα σε οτιδηποτε ξενοφερτο), ενω παραλληλα ψαχνουν εναγωνιως τον ηγετη που θα τον ακολουθησουν πουλωντας ακομη κ την ψυχη τους! Τοτε κ μονο τοτε, οπως μας διδασκει η ιστορια μας, καταφερνουμε κ μεγαλουργουμε. Το εφηβικο μας σφριγος, η εφηβικη μας αυτοπεποιθηση, ακομη κ η εφηβικη μας αποκοτια, ειναι ικανα με την καθοδηγηση ενος πραγματικου ηγετη (π.χ. Λεωνιδας, Περικλης,Αλεξανδρος,Κωνσταντινος,Ιουστινιανος.....Παλαιολογος,Κωλοκοτρωνης,Βενιζελος,Μεταξας ....κλπ..κλπ...κλπ) ακομη κ τον κοσμο να αλλαξει, κ οχι μονο την Ελλαδα. Ξερει κανεις σας τετοιο ηγετη σημερα?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΑΡΒΙΟΣ 22/01/2012 14:34:59

      Την Καϊλή!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Strange Attractor 22/01/2012 15:30:33

        Κρύβε λόγια εσύ!

      • yiannos avatar
        yiannos @ Strange Attractor 22/01/2012 19:02:47

        αχ ναι

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/01/2012 14:06:47

    Ο Α.Σ δεν βγήκε από παρθενογέννεση. Ήξερε τί έλεγε όταν μας καλούσε να τον εμπιστευτούμε. Μόνον που δεν μας είχε πει για ποιό λόγο να το κάνουμε, από ένστινκτο και μόνον;; Εκ του αποτελέσματος (συμπολίτευση, νερό στο κρασί της ημερομηνίας των εκλογών -από Μάρτη σε Απρίλη- η αποδοχή του PSI και της δανειακής η οποία δεν μπορεί μετά να την διαπραγματευτεί αφού θα την έχει ψηφίσει), θα κριθεί στις εκλογές. Ξεκίνησε αντιμνημονιακός, τί έγινε στην πορεία;;; Γιατί αυτή η μεταστροφή;;; Τα μυστικά γκάλοπ αναδεικνύουν την αποδόμηση της βάσης και τη διαφωνία 30 βουλευτών της Ν.Δ για την πολιτική του Α.Σ. Αν θέλουμε να μας χαιδεύουν τα αυτιά οκ. Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, πρέπει οι κεραίες μας να είναι τεντωμένες και τα αυτιά μας ανοικτά, γιατί επέρχονται μεγάλες αλλαγές στον πολιτικό χάρτη της Ελλάδος. Ο κύβος ερρίφθη.

    • factorx avatar
      factorx @ ΜΠ 22/01/2012 14:20:25

      Είναι κουραστικό να απαντώ συνεχώς, αλλά δεν αντέχω άλλο την παραπληροφόρηση, έλεος.

      1. Ποιό "νερό στο κρασί των εκλογών"; Μερικές εβδομάδες παράταση δέχθηκε μόνο και θα τον πετάξουμε γι αυτό στην πυρά; Θα καταστραφεί το έθνος να γίνουν οι εκλογές τον Απρίλη;Σας πετάει το ΠΑΣΟΚ μπαλάκια και τα χάβετε και μετά κατηγορείται τον Σαμαρά;
      2. Που είδες αποδοχή του PSI και της δανειακής; Ακόμα δεν τέθηκαν ΚΑΝ σε συζήτηση
      3. Που είδες να στηρίζει το μνημόνιο και τα μετρα. Δεν διαβαζεις όλες τις εφημεριδες, δεν ακούς τα κανάλια που τον εκβιάζουν να το κάνει;
      4. Ποιά είναι τα "μυστικά γκάλοπ"; Που τα ξέρεις εσυ;

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 22/01/2012 17:53:19

        Το γεγονος ειναι ενα φακτορα: δεν υπαρχει αυτοδυναμια και τα γκαλοπ δε μας δινουν πανω απο το 33,5 του Καραμανλη.

  13. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 22/01/2012 14:29:38

    Η υποκριτική στάση της ΝΔ και η εμμονή της στο αξίωμα περί κυβέρνησης ειδικού σκοπού ( τέτοιο πολιτικό μόρφωμα δεν υφίσταται, προφανώς πρόκειται περί συγκυβέρνησης, ο κόσμος το αντιλαμβάνεται ασχέτως του τί πιστεύουν στη Συγγρού) κάνει κακό και στη χώρα και στο ίδιο το κόμμα. Όποιος έχει μυαλό βλέπει οτι εκλογές τώρα είναι καταστροφικές για τον τόπο, διότι θα εξασθενήσουν τα αστικά κόμματα ( ο εθνικός χώρος να το πω παλαιομοδίτικα) και θα εκτοξευθούν τα ποσοστά της αριστεράς. Ο Καρατζαφέρης, ως μακράν ο εξυπνότερος πολιτικός αρχηγός ,κρούει εδώ και καιρό τον κώδωνα του κινδύνου, αλλά κάποιοι στη ΝΔ ονειρεύονται υπουργεία και κλείνουν τα μάτια και τα αυτιά.
    Εξάλλου η παγίδα του "ειδικού σκοπού" ευνουχίζει πολιτικά τη ΝΔ, διότι ενώ υποχρεώνεται να στηρίξει επαχθή, αντιλαϊκά μέτρα στον τομέα της οικονομίας, δεν μπορεί ταυτοχρονα να επιβάλλει την ατζέντα της σε άλλα εξίσου σημαντικά ζητήματα, όπως η λαθρομετανάστευση, τα εθνικά, η ΑΟΖ κτλ.
    Θα μπορούσε να φανεί οτι " υποχωρεί" ( σοφά πράττοντας) μεταθέτοντας την ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών το 2013 με αντάλλαγμα την άμεση κατάργηση του νόμου Ραγκούση για την ιθαγένεια. Θα πετούσε έτσι το μπαλάκι στο ΠΑΣΟΚ, το οποίο κατόπιν αν αντιδρούσε θα φαινόταν οτι θέτει εν κινδύνω το μέλλον του τόπου, προκειμένου να ικανοποιήσει τις ιδεοληψές τινων στελεχών του και τα συμφέροντα των μελλοντικών Αφροπακιστανών ψηφοφόρων του.
    Ας αρχίσει η ΝΔ να συγκυβερνά από τώρα λοιπόν, εφαρμόζοντας το πρόγραμμά της και εκθέτοντας τους λοιπούς εταίρους αν διαφωνήσουν κάπου μαζίτης. Τώρα απλά σύρεται από τον ΓΑΠ ( κυρίως) και τον Καρατζαφέρη.

  14. victoria (true) avatar
    victoria (true) 22/01/2012 15:20:14

    Ο πρόεδρος πρέπει να οργανώσει μία ομάδα αντεπίθεσης. Δεν έχει όλα τα γκανιάν του κόσμου ΟΚ, αλλά ας δοκιμάσουν λίγο φροντιστήριο, τι θα γίνει! Αν δεν τελειώσει το ΠΑΣΟΚ τώρα, θα φταίει μόνο η νδ.
    Και να ξεθολωσουμε λίγο με τι ψηφίζουμε, τι όχι και γιατί, γιατί αλλιώς δεν βγαίνει (και δικαίως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει).

    Ας ειπωθεί η αλήθεια και να δούμε πού πάμε. Εκλογές να δούμε τις επιλογές μας και να μετρηθούμε.

  15. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/01/2012 16:04:55

    Σιγα τα αιματα Αντρικο !Τα πασοκια στην βαση εχουν παθει κολουμπρα και δεν ξεμυτιζουν με τιποτα με ενα ''αι στο διαλο λαμογια'' διαλυθηκαν !Με τον ΓΑΠ στο ειδικο δικαστηριο εξιλεωνονται κι'αυτα και μαλλον θετικα το βλεπουν να ξεκαθαρισουν μια κι εξω μ'αυτον !Οι πασοκιες του Λοβερδο-Καιλα απευθυνονται στην κομματικη βαση για ψηφοθηρικους εσωτερικους λογους για τις εσωκομματικες εκλογες στην πασοκαρια και πουθενα αλλου !Μπαρουτιες στον αερα ειναι και πομφολιγγες της κακομοιριας του ξεπλυμενου καθηγητου του συνταγματικου δικαιου !Βασιλακη Καιλα -Λοβερδε μην ξεχνας το Γουδι ειναι εδω και σας περιμενει ΟΛΟΥΣ !

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 22/01/2012 16:11:40

    Όπως και ο ΓΑΠ εξέφραζε πολλούς με το "Λεφτά υπάρχουν". Και νομίζουμε μερικοί ότι ο Έλληνας έχει μάθει να μην πιστεύει στα εύκολα τα λόγια τα μεγάλα...φευ...

  17. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/01/2012 16:36:31

    +100000000000

  18. Stripper avatar
    Stripper 22/01/2012 16:40:23

    Και ο Τατούλης ήθελε να κάνει κόμμα επί Καραμανλή και κατάντησε περιφερειάρχης του ΠΑΣΟΚ

  19. Stripper avatar
    Stripper 22/01/2012 16:49:05

    "Ο καμένος μιλάει σωστά"; Γι αυτό τον προβάλλουν τα μπλογκς του ΠΑΣΟΚ; Τα ίδια που ξέσκιζαν τον Καραμανλή και επιτίθενται τώρα στον Σαμαρά;

    "Επιτέλους! Στο πρόσωπο του Πάνου Καμμένου, η κεντροδεξιά και η πατρίδα βρήκε ένα ηγέτη που δεν είναι πουλημένος, ούτε κρυφοgay!"
    Ποιος τα γράφει αυτά; Ο κολητός του Ραγκούση, του ΓΑΠ και πρώην υπάλληλος του Κωστόπουλου του life style και των ξενέρωτων μοντέλων:

    http://www.kourdistoportocali.com/articles/9398.htm

  20. ΝΙΚΟΛΑΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ 22/01/2012 19:30:23

    Πραγματικά , δεν διαφέρετε ιδιαίτερα από κάτι πράσινα κομματόσκυλα που υποστήριζαν τον ΓΑΠ στο "έργο" του, όταν βοούσε όλη η Ελλάδα. Αλήθεια, όσοι γράφουμε ότι το κόμμα και ο Σαμαράς βαδίζουν σε ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ, έχουμε ανοιχτά τα αυτιά μας στην κοινωνία που βράζει εναντίον του. Εσείς που τον στηρίζετε , πού βασίζετε την εμπάθειά σας προς όποιον τολμά να έχει αντίθετη άποψη? Ας αποσύρει τη στήριξή του σ αυτό το μόρφωμα που λέγεται κυβέρνηση Παπαδήμου ο Σαμαράς, επιτέλους, μπας και σωθεί η Πατρίδα πρώτα και το κόμμα μετά.

  21. highlander avatar
    highlander 22/01/2012 19:34:26

    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΞΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ. ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΣΤΙΚΕΣ ΕΥΓΕΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ....ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΗ Η ΝΔ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΒΕΡΔΟ ΑΠΟ ΝΔ. ΚΑΙ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΑΝΑΛΑΤΕΣ. ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΚΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ!!!!

  22. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 23/01/2012 10:31:49

    Αν το ΠΑΣΟΚ θέλει αλλαγή εκλογικού νόμου, δεν έχει η ΝΔ παρά να ετοιμάσει ένα σχέδιο που να τη βολεύει και να το παρουσιάσει στο Γιωργάκη. Αυτός να συμφωνήσει με αυτό και να το ψηφίσουν. Έτσι, μάλιστα, να πάμε σε αλλαγή εκλογικού νόμου. Ταυτόχρονα, θα ήταν μια καλή ιδέα, αν άλλαζε και αυτό το κατάπτυστο 50% στις εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση, γιατί διαφορετικά η παράταξη δεν θα δει ποτέ Δήμο για Δήμο δικό της, αφού η ανεβασμένη αριστερά θα κάνει ό,τι θέλει. Δείτε τη δημοσίευσή μου για το τί θέλει να κάνει η Δημοκρατική Αριστερά στην Αθήνα.