#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2011 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ στηρίζει Ψωμιάδη



Δεν σχολιάζουμε δικαστικές αποφάσεις, τις οποίες η ΝΔ σέβεται δηλώνει η αξιωματική αντιπολίτευση, η οποία, πάντως, ξεκαθαρίζει πως στηρίζει τον κ. Ψωμιάδη.

"Ασφαλώς στηρίζουμε τον κ. Ψωμιάδη και ευχόμαστε να ξεπεράσει σύντομα τη δικαστική και τη διοικητική περιπέτεια", δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος Γ.Μιχελάκης, ο οποίος ανακοίνωσε πως ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς είχε δύο φορές τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Ψωμιάδη, μια πριν την ανακοίνωση της απόφασης και μια μετά.

Στη ΝΔ υπενθυμίζουν πως ο κ. Ψωμιάδης προτού να προχωρήσει στη μείωση του προστίμου είχε τη σύμφωνη γνώμη και της νομικής του υπηρεσίας, ενώ επισημαίνουν πως ο τότε νομάρχης προέβη στην κίνηση αυτή για ανθρωπιστικούς λόγους.

Υπενθυμίζοντας πως η διοικητική ποινή δεν επιβάλλεται από δικαστικά όργανα, αλλά από τον Γενικό Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης και ουσιαστικά από τον αρμόδιο Υπουργό, ο εκπρόσωπος της ΝΔ ζητά από τον κ. Ραγκούση να λάβει υπόψη του ότι ο νόμος για τον "Καλλικράτη" ισχύει από 1-1-2011 και δεν έχει αναδρομική ισχύ, όπως και το γεγονός ότι η επιβολή της αργίας διατάσσεται όταν η ποινική παράβαση έχει τελεστεί από πρόσωπο που έχει την ιδιότητα του Περιφερειάρχη κατά το χρόνο που συνέβη η παράβαση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/04/2011 16:01:06

    Ομοίως και ο υποφαινόμενος.
    Διότι "...τώρα, τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους,
    οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις",
    που λέει και ο ποιητής.

  2. elias avatar
    elias 11/04/2011 16:56:26

    Σαν να λέμε: ''Μου ηρθε να πληρώσω μια κλήση, αλλά ήταν με το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, γιατι τώρα πηρα ενα Φιατ''. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε να το 'χει ψάξει λίγο το θέμα ο Μιχελάκης και να ξέρει τι λέει...

  3. ΚΜ avatar
    ΚΜ 11/04/2011 17:22:44

    Καλά κάνει η ΝΔ, εν προκειμένω. Όποιες ενστάσεις κι αν έχει κάποιος προς την πολιτεία του Παναγιώτη Ψωμιάδη, εδώ περα έχουμε να κάνουμε με ένα νομιμοφανές πραξικόπημα. (Και δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να υπενθυμίσω τον ντόρο που έκανε το ΠΑΣΟΚ το 2007 για την Φώφη Γεννηματά, για την οποία ο νόμος ήταν σαφέστατος).

    Δεναμφισβητείται η ποινή του δικαστηρίου (κι ας είχε χίλια ελαφρυντικά ο τότε Νομάρχης) αλλά καβάλα σε αυτή την ποινή πάνε να στηρίξουν ένα πραξικόπημα και να ακυρώσουν την ψήφο των πολιτών. Καλά θα κάνουν όλοι να σεβαστούν τους θεσμούς και να μην τους κακοποιούν κατά πώς τους βολεύει. (Οι δημοκρατικών πεποιθήσεων πολίτες έστω, γιατί για τα άκρα δεν έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις).

    Και ίσως θα χρειάζονταν, και νωρίτερα ακόμα να είχε γίνει αυτή η ανακοίνωση από την ΝΔ γιατί όλες αυτές τις μέρες τα φερέρωνα της «προόδου» οργιάζουν.

  4. juliet avatar
    juliet 11/04/2011 17:31:14

    απόλυτος!!!
    Αισχύλος:''Ο καθένας έχει τη συκοφαντία έτοιμη στο στόμα του''.

  5. irida avatar
    irida 11/04/2011 17:33:59

    Κακώς κατ εμέ. Το δικαίωμα του κάθε πολίτη να ζητάει επιείκια από την πολιτεία είναι σεβαστό. Αλλά αρμόδιος δεν είναι ο Ψωμιάδης. Κι αναρωτιέμαι: μόνο 1000 λίτρα έβαλε βενζίνη ήτανε νοθευμένη; Πρώτη φορά και τελευταία το έκανε ο άνθρωπος αυτός; Μήπως τον ανάγκασαν κιόλας; Το δικό μου δικαίωμα να βάζω καθαρή βενζίνη στο αυτοκίνητο ποιός θα το προστατέψει; Κανείς; Κι εν πάσει περιπτώσει ο Ψωμιάδης έχει κι άλλες δίκες μπροστά του. Σήμερα δε ξεπέρασε τον εαυτό του στα κανάλια. Λες κι η χώρα είχε μόνο αυτό το θέμα. Το γιατί οι Πασόκοι θέλουν να εκπέσει είναι εύκολο να γίνει κατανοητό. Στρέφεται αλλού η προσοχή και φαίνονται κι αδιάφθοροι.Γιατί η ΝΔ τσιμπά πάντα δεν κατάλαβα!

    • elias avatar
      elias @ irida 11/04/2011 17:53:11

      Συμφωνω απόλυτα. Ασε που όπως λέγεται υπήρχε κατ' εξακολουθηση νόθευση των καυσίμων στο συγκεκριμένο πρατηριο. Δηλαδή αν πάρεις δείγμα νοθευμενου καυσιμου ενός λίτρου, η αξία της παράβασης είναι.. ένα ευρώ; Παιδιά διορθώστε το λάθος πριν είναι αργά, γιατί ο κόσμος σαν μασάει απο τέτοια πλέον, δεν είναι ανεκτικός σε αυτά... θέλετε μικροκομματικά οφέλη και μεγαλοζημίες απο την κοινωνία;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ elias 11/04/2011 17:58:34

        Ηλία, για όλα αυτά που λες, καταδικάστηκε από το δικαστήριο. Το θέμα δεν είναι η καταδίκη: Είναι η «χρήση» της καταδίκης (όσο κι αν κάτι τέτοιο δεν στέκει νομικά) για να τον κηρύξουν έκπτωτο και ακυρώσουν το εκλογικό αποτέλεσμα .

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΚΜ 11/04/2011 18:11:35

          Δεν τρέχει τίποτα και να χάσει το αξίωμα, έχει φροντίσει να αναλάβει ο αδερφός του.
          Η περιφέρεια Μακεδονίας θα συνεχίσει να εκπροσωπείται επάξια..

          • loretta avatar
            loretta @ tiramola 11/04/2011 20:28:10

            Aς πιασουμε και λιγο πασοκ βρε Τιραμολα...

            Σοκάρει η αναφορά του πορίσματος στους συνδικαλιστές Γ. Κοντάκη, Στ. Μαρκάτο και Ι. Μίχα. «Σημειώνουμε» επισημαίνεται «ότι κατά τον έλεγχο που διενεργήσαμε στα Ναυπηγεία (ΕΝΑΕ) διαπιστώθηκε ότι ο κ.Κοντάκης ήταν κατά το κρίσιμο διάστημα πρόεδρος του συνδικάτου των εργαζομένων στην ΕΝΑΕ, ενώ στη διοίκηση ήταν και οι κκ. Ι.Μίχας και Στ.Μαρκάτος.
            Σύμφωνα με τα έγγραφα-καταγγελίες που απεστάλησαν στην υπηρεσία μας,οι Μίχας και Μαρκάτος από τα έτη 1.1.2007 ως τις 31.12.2010 ήταν νομάρχης και αντινομάρχης Πειραιά, πλην όμως πληρώνονταν από τα ΕΝΑΕ ...Και οι τρεις καταγγέλλεται ότι μετείχαν στις διαπραγματεύσεις και εκφράζονταν ευνοϊκά υπέρ των γερμανικών εταιρειών...» .
            ... Και οι τρεις εκλήθησαν ως ύποπτοι για ανωμοτί εξηγήσεις από τις εισαγγελείς κυρίες Πόπη Παπανδρέου και Ευγενία Κυβέλου που διερευνούν την υπόθεση.

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ loretta 11/04/2011 21:23:43

            loretta

            Σιγά την είδηση εδώ και χρόνια βούιζαν τα ναυπηγεία για τον ρόλο Κοντάκη, Μίχα.

            Μην κοιτάς που η κυβέρνηση Καραμανλή κοιμόνταν και θώπευε το πράσινο παρακράτος, και ανέχονταν μαθήματα ηθικής από τον Μίχα.

            Που να ακούσεις για σπίτια σε Λονδίνο και Παρίσι που έχουν συνδικαλιστές.

          • loretta avatar
            loretta @ Aris. A 11/04/2011 21:48:32

            το αναφερω επειδη μιλαμε για..ισονομια και ισοπολιτεια....και επειδη το ΠΑΣΟΚ...δεν κανει λεει επιλεκτικες διωξεις....λεω εγω τωρα.

          • juliet avatar
            juliet @ Aris. A 12/04/2011 07:18:51

            ξέχασες και τη New York τελευταία,τελευταία...2009-10

        • Κωσταντινος Π. avatar
          Κωσταντινος Π. @ ΚΜ 11/04/2011 18:31:01

          εαν ειχε καταδικαστει εγκαιρα, πχ. σε ευθετο νομικο χρονο, θα ειχε τη δυνατοτητα να καταθεσει υποψηφιοτητα για περιφεριαρχης?

  6. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2011 17:48:26

    Ραγκούση δώσε τόπο στην οργή για ανθρωπιστικούς λόγους.

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 11/04/2011 18:49:47

      εδω δινουν ακομα τοπο στον ΓΑΠ...!! εξαλλου ο ΓΑΠ ειναι υπερ της ισονομιας και ισοπολιτειας..!! χαχα ας γελασω τιραμολα!!

      • juliet avatar
        juliet @ loretta 11/04/2011 19:54:51

        @Λορέττα
        καλησπέρα,έχετε γίνει το θέμα του πρωΐνού ,του μεσημεριανού,του βραδινού μεγαλεία η Σαλονίκη.
        Πάω για προπόνηση,τώρα όταν γυρίσω θα γράψω και του Τιρα μόλα ,άρχισα να τον συμπαθώ,που ξέρεις πες πες στο τέλος θα ψηφίσει Σαμαρά.
        Φιλέ ,είμαι απο τα μέρη του Μεγάλου Κανό και δε σε πειράζει αν λέω και κανένα αστείο.
        Λορέττα, στο τέλος θα τον κάνουμε δικό μας!!αν και αντέχει ακόμη,μετά το Πάσχα αν δε σουβλιστούμε όλοι τον κόβω να αλλαξοπιστεί.

        • loretta avatar
          loretta @ juliet 11/04/2011 20:09:12

          χαχα βρε Julliet λες να γινει τετοιο θαυμα? αν γινει παντως εχουν ελπιδες οι ελληνες!!

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 11/04/2011 19:21:56

      Ακη,Ακη είσαι εδώ;

  7. Πάνος Καμμένος avatar
    Πάνος Καμμένος 11/04/2011 18:02:19

    Είδατε τελικά ότι όλο το Σαββατικύριακο ορισμένοι φίλοι μου τα ¨ψέλνατε¨ τζάμπα. Αγαπώ όσο και εσείς καί την Ελλάδα καί τήν παράταξη καί τον Πρόεδρο.
    Πάνος

    • progressive avatar
      progressive @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 18:29:13

      Εργα και ημέρες Π. Ψωμιάδη (aka ο Περιφερειάρχης της καρδιάς μας)
      Συνοπτικά, πέρα από την γνωστή καταδίκη, εκκρεμούν:
      Μία ποινική δίωξη για κακούργημα (μεταφορές μαθητών)
      Τέσσερις Προκαταρκτικές (με συντριπτικά στοιχεία) πάλι για κακουργήματα (Κορώνεια, 45άρια, ανύπαρκτα έργα, ΚΕΚ Νομαρχίας Θεσ/κης)

      05/04/2011, faretra.gr
      Υπόθεση πρατηριούχου: Το ιστορικό
      http://faretra.gr/epikairotita/politiki/31985-panagiotis-psomiadis-krinetai-to-politiko-mellon-toy.html

      04/04/2011, Μακεδονία
      #Το ζεύγος Ψωμιάδη αγόρασε μη άρτιο αγροτεμάχιο αξίας εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, το οποίο εμφανίζει ως οικοδομήσιμο.
      #Αποκαλυπτικό πόρισμα ελέγχου με σωρεία παρανομιών της διοίκησης Ψωμιάδη στο ΚΕΚ της νομαρχίας παραδίδεται στη δικαιοσύνη.
      http://www.makthes.gr/news/politics/71731/

      07/03/2011, Λ. Γούτα, aixmi.gr
      Και τα λεφτά χάσαμε και η Κορώνεια πεθαίνει κ. Ψωμιάδη
      http://www.aixmi.gr/index.php/kai-lefta-xasame-korwneia-pethainei/

      29/01/2011, Τύπος Θεσσαλονίκης
      Λίμνη Κορώνεια Υπέρογκο πρόστιμο € 100.000 σε ημερήσια βάση, για την καταστροφή της
      http://www.typosthes.gr/local/2042

      28/01/2011, Αγγελιοφόρος
      Λίμνη Κορώνεια: Ανυπαρξία έλέγχων 2004-2008, συστηματικές μειώσεις προστίμων
      http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=77687

      16/10/2010, Εθνος
      Βατοπέδι: Ο Ψωμιάδης διευκόλυνε τις «ιερές ανταλλαγές»
      http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=37860948

      27/09/2010, Μακεδονία
      Έργα-μαϊμού από Ψωμιάδη αξίας 839.000 ευρώ
      http://www.makthes.gr/news/politics/62049/

      08/10/2010, Τα Νέα
      Ποινική δίωξη για σκάνδαλο των απευθείας μισθώσεων σχολικών λεωφορείων
      http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4593074

      28/04/2010, Ελευθεροτυπία
      Προκαταρκτική εξέταση για τα «45άρια» της νομαρχίας
      http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=156589

      19/02/2009, Πηγή: TVXS
      Παναγιώτης Ψωμιάδης: όταν πέφτουν οι μάσκες
      http://www.remaliaclub.gr/forum/showthread.php?t=1615

      13/03/2009,
      Ρεπορτάζ από την καταδίκη Ψωμιάδη
      http://taxalia.blogspot.com/2009/02/blog-post_5630.html

      • loretta avatar
        loretta @ progressive 11/04/2011 20:12:02

        μια που ψαχνεις τοσο πολυ δεν ψαχνεις να δεις τι γινεται και με τους αντιστοιχους νομαρχες στην υπολοιπη ελλαδα...ετσι ναχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα βρε αδερφε...και μετα ας βαρεσουμε ολοι μαζι...

        δεν μπορει μονο ο ψωμιαδης να ειναι ο σκαρτος νομαρχης λεω εγω τωρα..!!!

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 18:59:34

      μερικα πραγματα ομως πρεπει να εχουν και ενα τελος.
      υπαρχει το νομιμο και το ηθικο.
      το πληρωσε πολυ ακριβα η παραταξη το παραπανω.
      εαν ειχε καταδικαστει εγκαιρα, πχ. σε ευθετο νομικο χρονο, θα ειχε τη δυνατοτητα να καταθεσει υποψηφιοτητα για περιφεριαρχης?

    • juliet avatar
      juliet @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 19:44:26

      ''Ο μόνος τρόπος για να σώσεις τον εαυτό σου είναι το να μάχεσαι συνέχεια για να σώσεις άλλους''-Νικος Καζαντζάκης

  8. Y. avatar
    Y. 11/04/2011 18:29:10

    Το μόνο που θα ευχηθώ, η όλη φάση να λειτουργήσει θετικά από τον Παναγιώτη, προς τον Παναγιώτη, και προς την παράταξη που εκπροσωπείται από τη ΝΔ, στην οποία είναι μέλος και στέλεχος, ανταμοίφθηκε δε γι αυτό, και από το κόμμα, ακι από τους ομοϊδεάτες του, και ως Δημ Σύμβουλος, και ως Νομάρχης, και ως Περιφερειάρχης!

  9. Κάποιος avatar
    Κάποιος 11/04/2011 18:47:19

    Από την στιγμή που δεν έχει την ευθιξία να παραιτηθεί από μόνος του, θα πρέπει να παραμείνει στη θέση του για να θυμόμαστε πόσο Ουγκάντα είμαστε στην πολιτική μας νοοτροπία, μπας και βάλουμε κάποια στιγμή μυαλό, πολιτικοί και ψηφοφόροι μαζί.
    Ο κομματισμός και η μικροπολιτική στις δόξες τους.
    Και δυστυχώς η περίπτωση Πανίκα είναι από τις πιο light για τα πολιτικά δεδομένα της χώρας μας.
    Υπουργοί σε άλλες χώρες παραιτούνται για αντιγραφή σε πτυχιακή εργασία και εδώ ξελασπώνουν σε μια ανάληψη πολιτικής ευθύνης ή οχυρώνονται πίσω από ασυλίες όπως στην περίπτωση της Μ.Αποστολάκη και του διαζυγίου της για το οποίο η Βουλή έφαγε πρόστιμο 19.000 ευρώ από το ευρωπαικό δικαστήριο.
    Μετά απορούν κάποιοι γιατί στις δημοσκοπήσεις τα δύο κόμματα εξουσίας δεν συγκεντρώνουν την προτίμηση ούτε των μισών ψηφοφόρων.
    Συνεχίστε έτσι...

  10. Pl avatar
    Pl 11/04/2011 19:52:53

    Πολυ σωστα επραξε η Ν.Δ στηριζοντας τον Ψωμιαδη.
    Πιστευω τωρα το "ραγκουσης" θα το σκεφτει δυο φορες για να παρει .."διοικητικα μετρα"..

    Φυσικα ειμαι σιγουρος θα προσπαθησουν να τον ξαναστειλουν σε δικαστηριο.
    Τωρα που "γλυκαθηκανε" κιολας? ποιος τους πιανει..

    Αν και πιστευω οτι και ο Ψωμιαδης θα ειναι πιο προσεκτικος τωρα.
    Ξερει οτι εχει απεναντι του ενα υπουλο και αδιστακτο εχθρο.
    Το ηξερε παντα ,θυμαμαι που καποτε του στειλαν το ΣΔΟΕ προεκλογικα ...
    Ειναι βρωμικοι..

  11. factorx avatar
    factorx 11/04/2011 19:57:10

    Η πρόταση ψηφιακής στρατηγικής της Νέας Δημοκρατίας με τον τίτλο «ThessalonikiForward», που αφορά την τουριστική προβολή της Θεσσαλονίκης και της ευρύτερης περιοχής θα παρουσιαστεί σε ειδική εκδήλωση, την Πέμπτη 14 Απριλίου και ώρα 7 μ.μ. στο ξενοδοχείο THE ΜΕΤ (26ης Οκτωβρίου 48).

    Τον Πρόεδρο της ΝΔ κ. Αντώνη Σαμαρά, θα εκπροσωπήσει ο Αντιπρόεδρος του κόμματος κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος.

  12. Παναγος avatar
    Παναγος 11/04/2011 19:57:34

    Σωστη η ενεργεια της Ν.Δ να στηριξει τον Ψωμιαδη.
    Ειμαι σιγουρος τωρα οτι ο "φαστφουντ" υπουργος θα το σκεφτει δυο φορες να παρει διοικητικα μετρα..

    Αλλαπιστευω οτι θα δοκιμασουν να ξαναστειλουν στο δικαστηριο .
    Τωρα που γλυκαθηκαν κιολας? Ποιος τους πιανει.

    Αν και πιστευω οτι τωρα και ο Ψωμιαδης θα ειναι πιο προσεκτικος γιατι ειδε οτι εχει απεναντι του ενα υπουλο και αδιστακτο εχθρο..
    Το ηξερε απο παλια απο τοτε που του στειλανε το ΣΔΟΕ προεκλογικα αλλα τωρα τα πραγματα σοβαρεψαν ..

    • loretta avatar
      loretta @ Παναγος 11/04/2011 20:17:59

      Tελικα τοτε που πηγε το ΣΔΟΕ τι αποτελεσμα ειχε?μαθαμε?

  13. Παναγος avatar
    Παναγος 11/04/2011 20:23:38

    Μια τρυπα στο νερο. Δεν βρηκαν τιποτα . Απλα θελαν να του κανουν ζημια με την αθλια προπαγανδα .
    Μαλιστα θυμαμαι η επικεφαλης του ΣΔΟΕ ηταν γυναικα ,συγγενης (?) καποιου αντιπαλου υποψηφιου ..
    Ειπαμε βρωμικοι υπουλοι και αδιστακτοι πασοκοι. Υποκοσμος.

    • loretta avatar
      loretta @ Παναγος 11/04/2011 21:31:46

      Ε τοτε να το φερουν στο προσκήνιο παναγο...δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα εκμεταλευονται αυτα???

      Εφοσον υπαρχει η λογικη της πολιτικης διωξης τοτε δεν πρεπει να αφηνουν τιποτα απο αυτα να πεφτουν κατω.

  14. elias avatar
    elias 11/04/2011 20:32:38

    Ελεος βρε loretta με αυτή τη λογική, να αρχίσουμε απο τους άλλους και μετά ας πάμε στον Ψωμιάδη και τον κάθε Ψωμιάδη. Ελεος! Και στο κάτω, ποιόν έχεις στο μυαλό σου, πες μας να δούμε αν έχει βάση...

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ elias 11/04/2011 20:39:39

      Το Δεκέμβριο του 2010, υπήρξαν δημοσιεύματα στον παραδοσιακό τυπο για διαπιστωμένες παραβάσεις που αφορούσαν ειδικά: «νοθεία καυσίμων στην περιοχή της Αττικής». Αναφέρονταν τα πλήρη στοιχεία των εταιρειών, καθώς και τα πρόστιμα που τους είχαν επιβληθεί. Επίσης, γενικά, με βάση τα αποτελέσματα των ελέγχων της Νομαρχίας Αθηνών (σε επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα), είχαν δημοσιευτεί τα συνολικά πρόστιμα ύψους 843.201,63 ευρώ που είχαν επιβληθεί σε 124 επιχειρήσεις. Προτρέπουμε, την τάξη των δημοσιογράφων της χώρας να κάνει μία έρευνα για το αν εισπράχθηκαν αυτά τα ποσά των προστίμων (ή αν έγιναν μειώσεις, ή διαγραφές κτλ.).
      ==
      Κατι πηρε το αυτι μου οτι ουτε το 1/20 απο αυτα δεν εισπραχτηκε.
      Δεν ριχνεις μια ματια ??

      • elias avatar
        elias @ Παναγος 11/04/2011 21:00:05

        Αυτό είναι το μεγάλο μου παράπονο, ποτέ δεν γίνεται follow up απο τους δημοσιογράφους για την εξέλιξη των υποθέσεων. Αν υπήρχε ένα μέσο που θα ασχολείτο αποκλειστικά με τέτοια ''ξεχασμένα'' θέματα θα το στήριζα με όλες μου τις δυνάμεις. Θα ήταν το πιο δυνατό ταρακούνημα για την αξιοπιστία -και αποτελεσματικότητα- της κυβέρνησης (και κάθε κυβέρνησης).

    • loretta avatar
      loretta @ elias 11/04/2011 21:23:46

      Δεν εχω καποιον κατα νου αλλα δηλ σε ολη την ελλαδα μονο ο συγκεκριμενος νομαρχης μειωσε προστιμο?Αυτο ρωταω τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
      Και το ειπα σε καποιον σχολιαστη ο οποιος ειχε μπει στον κοπο να ψαξει οτι εχει κυκλοφορησει για τον ψωμιαδη και μονο.

      Εφοσον καταδικαζουμε ολοι μας και εγω μαζι τοτε ας πιασουμε και ολους τους αλλους που ειδες το κακο.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 11/04/2011 21:26:47

        Εξαλλου εφοσον το πασοκ μιλαει για ισονομια και ισοπολιτεια...ας κοιταξει και τους υπολοιπους νομαρχες κτλ κτλ και ας τους βγαλει και αυτους στην σεντρα.
        Για δικαιοσυνη δεν μιλαμε ολοι? Ε ΑΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΟΤΕ.

        • irida avatar
          irida @ loretta 11/04/2011 21:38:56

          loretta, έχεις δίκιο αλλά ξέρεις πως οι υπόλοιποι δεν πιάνανε στασίδι στα κανάλια. Η δημοσιότητα έχει θετικά άλλα έχει κι αρνητικά πράγματα.Κι αυτά πληρώνει ο Ψωμιάδης, μάλλον κι αυτά. τον προβεβλημένο θα κυνηγήσουν όχι τον τοπικά προβεβλημένο. Κι ασφαλώς κι υπάρχουν πολλοί με πολλά στην πλάτη. Αν ήταν ας πούμε βουλευτής θα την είχε γλιτώσει λόγω της ασυλίας.Ο τρόπος όμως που είδα σήμερα πως χειρίζεται το θέμα δεν θα του βγεί.Αυτές τις μέρες εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν άκουσα θετικά σχόλια για το θέμα ούτε υπέρ του Ψωμιάδη. Ο κόσμος έχει πολλά προβλήματα για να νοιάζεται για τον αν θα εκπέσει ή όχι. Σκασίλα του μεγάλη όταν ο άλλος είναι άνεργος ή έχει άλλες δυσκολίες.. Οι πολιτικοί μηδέ των τοπικών αρχόντων εξαιρουμένων στην κοσμάρα τους να ασχολούνται με το εγώ τους όταν οι άλλοι δυσκολεύονται να τα βγάλουν πέρα. Οι καιροί είναι πολύ ανατρεπτικοί και δεν είναι βέβαιο το τι μπορείς να περιμένεις. Κάτι που χτες επικοινωνιακά έβγαινε σήμερα γυρνά μπούμερανγκ. Ας το καταλάβουν όλοι. Δεν ξεγελιέται ο πολίτης εύκολα πια΄Παλιά ναι, του πετάγανε το κόκκαλο και του έφτανε. Σήμερα όμως δεν έχει ούτε αυτό. Γίνεται επομένως πολύ απαιτητικός. Εκτιμώ..Κι ας τους πιάσουν όλους, με αφήνει αδιάφορη τελείως. Είτε ΠΑΣΟΚ είτε ΝΔ είτε ό,τι άλλο. Ας πάει ο καθε΄νας όπου αξίζει!!

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 11/04/2011 21:51:43

          Ιριδα

          για να μην παρανοησουμε τελειως ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑ ...και οχι κατεντολη!!

          Συμφωνουμε πιστευω σαυτο.

          συνεπως δεν παει ο πανικας να ειναι media freak οι δημοσιογραφοι εχουν αλλη υποχρεωση θεσμικη.

        • irida avatar
          irida @ loretta 11/04/2011 21:56:31

          Εννοείται πως οι δημοσιογράφοι δεν πρέπει να ενεργούν κατ εντολή.Άσχετα με το τι στην πραγματικότητα συμβαίνει. Συμφωνούμε σε αυτό.Κι ίσως και σε άλλα..Πως ας πούμε βγάζουν στη σέντρα επιλεκτικά..γιατί;; εύκολο να συμπεράνει κανείς. Όλα πια(το όλα σχετικό) είναι πιο καθαρά.

        • Aris. A avatar
          Aris. A @ loretta 11/04/2011 22:35:03

          ιριδα

          Θα σε μαλώσω σε βρίσκω εκτός γραμμής και πήγες και στο προσυνέδριο του ΔΗΣΥ.

          Δεν έμαθες ότι η Ντόρα αυτή την φορά επισκέφθηκε τον Ψωμιάδη ενώ την προηγούμενη που ήθελε να το παίξει προοδευτική είχε δει μόνο τον Μπουτάρη.

          Εαν η κολητή σου μυριστεί ότι ο Ψωμιάδης θα κάνει κόμμα για να χτυπήσει την ΝΔ ίσα που βλέπω να βγάλει δήλωση στήριξης του και να κλάψει γοερά στην αγκαλιά του.

          Με τους Μητσοτάκηδες που έμπλεξες ποτέ μην ανοίγεσαι.

        • irida avatar
          irida @ loretta 11/04/2011 22:49:43

          Ax! βρε Άρη, το έχω υπόψη!!χαχαχαχα Αλλά θυμήσου πως τον άδειασε στις εκλογές για τις περιφέρειες. Τώρα γιατί πήγε; Δικιά μου κι η απορία. Άμα μάθω θα σε..ενημερώσω.μήπως όμως την προσκάλεσαν; Προβληματισμό καταθέτω όχι γνώση. Για σκέψου! Γιατί άραγε; Δεν μπορώ να σου πω, δεν μπορώ ν ακούσω πίσω από κλειστές πόρτες. Ωστόσο με προβλημάτισε.. Και που σαι; Ούτε γι αστείο ξανά. Εγώ δεν παίρνω γραμμή από κανένα και καμιά. Σε κανένα κομμάτι της ζωής μου.

        • Aris. A avatar
          Aris. A @ loretta 11/04/2011 23:45:02

          ιριδα

          Η Ντόρα έχει τέτοιο μένος εναντίον της ΝΔ και του Σαμαρά που θα κάνει οτιδήποτε για να κάνει ζημιά.

          Αν έπρεπε στις εκλογές να στηρίξει Μπόλαρη το έκανε.

          Αν τώρα πρέπει να στηρίξει Ψωμιάδη θα το κάνει.

          Εχεις δομημένη σκέψη είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι η Μπακογιάννη ασκεί πολιτική με αρχές και κανόνες;;

          Το έχω ξαναγράψει.

          Μου θυμίζει την κυρία με τα τηγανόψωμα.

        • irida avatar
          irida @ loretta 12/04/2011 07:34:05

          aris καλημέρα. εσύ δηλαδή πιστεύεις πως μόνο η Ντόρα ασκεί την πολιτική χωρίς νόμους και κανόνες κι όλοι οι άλλοι κυκλοφορούν με αυτούς στην καρδιά; Κι αλήθεια υπάρουν στην πολιτική νόμους και κανόνες; Ή μήπως ο νόμος είναι ένας: υπόγειος και σκοτεινός; Μην υπερβάλλουμε. Εγώ ως άτομο, όπως είπες, με δομημένη σκέψη αρνούμαι πια να πιστέψω σε πρόσωπα. Έχω δε κάθε δικαίωμα να αναζητώ το καλύτερο, όπου το βρω, αν το βρω. Αν ήμουν η Ντόρα θα χα κι εγώ παράπονα από το Σαμαρά, για λόγους που αγνοώ, αλλά μάλλον θα χα. Η ιστορία αυτό δείχνει. Κι έχω πει κι άλλη φορά πως η πολιτική είναι πολυσύνθετη. Επομένως η απλή σκέψη καλός και κακός δεν ισχύει. Για κανένα. Κατά τη γνώμη μου. Για το άλλο σχόλιο θα σου απαντήσω παρακάτω.

    • juliet avatar
      juliet @ elias 12/04/2011 07:42:35

      εννοεί και απερχόμενους,που είναι και του κυβερνώντος κόμματος,είσαστε αφελείς.....αν νομίζετε οτι κόπτονται για τη νομιμότητα, επί Σημίτη που ήτανε όλοι αυτοί;τους φταίει ο Σημίτης μετά, σοβαρευτείτε.....και ΕΜΕΙΣ ...ότι μας ΣΥΜΦΕΡΕΙ και το νόμιμο και ηθικό για αργότερα!!!
      Καλημέραααα!!!

  15. Πάνος Καμμένος avatar
    Πάνος Καμμένος 11/04/2011 20:36:01

    Φύλαγε τσίλιες στην δολοφονία του Γουελς, άνοιγε την στοά στήν ληστεία της τράπεζας Εργασίας, σιδέρωσε την Σπυριδούλα, απήγαγε 614 παιδιά αφού τα παρέσυρε μέσω facebook, είναι στό καρτέλ κόκας στην Κολομβία, έστειλε συνεργείο στήν Ιαπωνία απο την περιφέρεια Μακεδωνίας γιά πλιάτσικο ,ψαρεύει με δυναμίτες το καλοκαίρι, αλλά όσο και να χτυπιέστε ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΤΟΝ ΣΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΩΝΙΑΣ.
    ΠΑΝΟΣ

    • irida avatar
      irida @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 21:20:14

      Καλά κρασιά!!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 21:20:56

      Οι συνέπειες του μνημονίου όμως κύριε Καμμένο εσένα δεν σε αγγίζουν.
      Εσύ δεν έχεις πρόβλημα.
      Το γεγονός όμως ότι φτάσαμε σε αυτό το χάλι πληρώνοντας τις συνέπειες οι απλοί πολίτες είναι επειδή πάνω από τη χώρα και τους πολίτες βάζεται το συμφέρον της παράταξης.
      Και έχεις και το θράσος να κάνεις και πλάκα...
      Αλλά δε φταίς εσύ...
      Όταν έχεις τις σίγουρες λορέτες και ιουλιέτες που θυμόνται τους...άλλους κάθε φορά που στέλεχος του κόμματός τους κατηγορείται, σε παίρνει να κάνεις και αστειάκια...

      • Πάνος Καμμένος avatar
        Πάνος Καμμένος @ tiramola 11/04/2011 21:43:27

        Τιραμόλα εγώ στό πόρισμα γιά την πρόσθεσα και 2 στελέχη της Ν.Δ.
        Οσο γιά το τί έπαθα απο το μνημόνιο δές τί κατέθεσα στή βουλή και ας μου δώσει ο Φάκτωρας το e-mail σου να σου στείλω όλα μου τα δάνεια και την οικονομική μου κατάσταση τώρα και μόλις μπήκα στη πολιτική.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 12/04/2011 07:44:44

        Tiramola, τί έγινε?
        Σε τσάκισε το μνημόνιο του GAP?
        Σε άγγιξε το μακρύ χέρι του και σου έκλεψε το εισόδημα?
        Εντούτοις εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι να ψοφήσει κι η κατσίκα του γείτονα.
        Γι' αυτό δεν θα πας ποτέ μπροστά.

    • loretta avatar
      loretta @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 21:35:14

      Αγαπητε Πανο

      και με ολο το θαρρος ουτε εγω πουλαω το ονομα την ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΑΣ
      Το θεμα φιλτατε ειναι εσεις οι πολιτικοι εκει στην συγγρου τι κανετε επαυτου? Ο τρεμοπουλος βγαινει και κανει δηλωσεις να σου πεφτουν τα μαλλλλλια μεσα στο ευρωκοινοβουλιο...ΕΜΕΙΣ ΤΗΣ ΝΔ. ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ???
      Γιατι δεν ακουω τιποτα και πουθενα και οταν ακουω φτανουμε στα ορια της γραφικοτητας και αυτο μονο ζημια μας κανει.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 23:12:28

      Κύριε Καμμένε απλά για την ιστορία αν θέλετε απαντάτε στην ερώτηση μου γιατί καταλαβαίνω ότι είναι και κάτι που μπορεί να μην θέλετε να δημοσιοποιηθεί.

      Στην συνάντηση με τον Ψωμιάδη στο αεροδρόμιο Μακεδονία πήγατε με δική σας πρωτοβουλία ή μεταφέρατε μήνυμα ως εκπρόσωπος του κόμματος.

      • Πάνος Καμμένος avatar
        Πάνος Καμμένος @ Aris. A 12/04/2011 00:05:18

        Πήγα με πρωτοβουλία μεγάλου αριθμού βουλευτών της Ν.Δ. Που βρεθήκαμε το πρωί στη βουλή αφού βέβαια συνενοήθηκα με το κόμμα.
        Είναι πλέον απόλυτα σαφές ότι καί ο Πρόεδρος είχε επικοινωνήσει με τον περιφερειάρχη καί είχαμε ξεκάθαρη εικόνα ότι ανεξάρτητα απο την δικαστική απόφαση που δέν σχολιάζουμε ετοιμάζεται παράνομη παρέμβαση μέσω διοικητικής ποινής.

    • progressive avatar
      progressive @ Πάνος Καμμένος 12/04/2011 11:44:40

      Σκέψου λίγο τι μου λες. Ότι προτιμάς να είναι πατριώτης και ας είναι και κλέφτης. Αν θέλεις να δεις τι σημαίνει πατριώτης, να διαβάσεις τα Απομνημονεύματα του Στρατηγού Μακρυγιάννη. Το μόνο που σας ενδιαφέρει όλους, (μα όλους) είναι ο προσωπικός πλουτισμός. Και αντί να ζητήστε συγνώμη για τον Ψωμιάδη, τον στηρίζεται κιόλας. Τι να πω... Ότι και να πω θα μου το κόψουν το σχόλιο, άσε που θα πέσω στο επίπεδο σου...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ progressive 12/04/2011 15:11:24

        Εκτίθεσαι προοδευτικέ (ο λαός την έχει πλέον για βρισιά αυτή τη λέξη, εσύ την κρεμάς ταμπέλα στο λαιμό σου;) τόσο όταν λες ότι δήθεν θα σου κόψουν το σχόλιο όσο και όταν στρεψοδικείς, κατηγορώντας τον Ψωμιάδη για κλοπή - για άλλο καταδικάστηκε! Και θεωρείς ότι έχεις και επίπεδο...

  16. factorx avatar
    factorx 11/04/2011 21:13:47

    @Πάνο Καμμένο: χαλαρώστε παρακαλώ, κι εμείς αγαπάμε την Μακεδονία, ούτε θα δώσουμε τίποτα στον Σόρος (Θεός φυλάξει), αλλά δεν κάνουμε έτσι. Ούτε είμαστε περιφερειάρχες, βουλευτές, πολιτευτές, υπουργοί, πρωθυπουργοί. Και από πότε τα αυτονόητα γίνονται υπερασπιστικά επιχειρήματα σε ποινικές δίκες; Και φυσικά και το ΠΑΣΟΚ εκμεταλλεύεται πολιτικά την δίκη, αλλά αν θυμάσθε καλά ούτε εσείς ούτε εγώ σε πολύ δυσκολότερες περιστάσεις δεν επικαλεσθήκαμε την ιδιότητα του πατριώτη και του μακεδονομάχου για να υπερασπίσουμε εαυτούς. Ούτε καταστήσαμε συνυπεύθυνους και συνένοχους πολιτικές παρατάξεις; ΟΚ;

    Και αν θυμάμαι καλά η ίδια δίκη αναβλήθηκε και προεκλογικά. Τότε δεν είχαμε "πολιτική εκμετάλλευση";

    • irida avatar
      irida @ factorx 11/04/2011 21:28:53

      Έχεις δίκιο factor!! εδώ κυκλοφορούν νοήμονες, τέτοια επιχειρήματα δεν επαρκούν για να καλύψουν κάθε είδους ανεπάρκειες..

    • Πάνος Καμμένος avatar
      Πάνος Καμμένος @ factorx 11/04/2011 21:35:33

      Αγαπητέ Φάκτωρα,
      δέν αναφέρομαι στη δίκη ούτε στη δικαιοσύνη τετοιο δικαίωμα δέν έχω.

      Ενοχλούμαι όμως να προαναγγέλλουν την έκπτωση απο το αξίωμα που του έδωσε ο Ελληνικός λαός βάση μιάς διοικητικής ποινής που έραψαν και έκοψαν εκ των υστέρων 6 χρόνια μετά, και ενώ ακόμη και στην πιό τραβηγμένη περίπτωση αναφέρεται στην ιδιότητα του περιφεριάρχη που δέν κατείχε τότε.
      Ο αντίπαλος του δε προεκλογικά το χρησημοποιούσε σαν επιχείρημα ως απειλή αφού δέν "απέδωσε" ο έλεγχος του ΣΔΟΕ καί γνωρίζοντας οτι αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν παρανομήσει ο διορισμένος γενικός γραμματέας εκτελώντας κυβερνητική εντολή.
      Δέν εμπλέκεται ούτε η Ν.Δ. ούτε εγώ στην ποινική δίκη, μόνο στην πολιτική δίωξη αναφερόμαστε που συνδέεται μέ τήν παράνομη πιθανή διοικητική ποινή.

      Εσύ πιστεύεις ότι αν ήταν μέρος του συστήματος και δέν τους χάλαγε την σούπα
      δέν θα είχε τελειώσει με την προσφυγή στον Αρειο Πάγο?
      Θυμάσαι άλλους με κακουργήματα κατασκοπίας ?

      • factorx avatar
        factorx @ Πάνος Καμμένος 11/04/2011 21:46:58

        Ξέρετε καλύτερα από μένα ότι ο Ψωμιάδης και άλλοι/ες διάφοροι/ες μαζί όλο αυτό το life style συστηματάκι ειναι αποτέλεσμα της μεσαιοχωρίτικης πολιτικής του Καραμανλή και της ΝΔ επι τόσα χρόνια. Αν η ΝΔ είχε ιδεολογία δεν θα υπήρχαν. Φτάσαμε έτσι διάφορα προιόντα επικοινωνιακών γραφείων να παριστάνουν τους πολιτικούς επειδή δηλώνουν "πατριώτες". Και τελικά κάνουν τον ίδιο κακό στον πραγματικό πατριωτισμό με την Χούντα που ήταν η αιτία να λασπολογουν επί δεκαετίες την δεξιά.

        Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό: δεν θα μιλήσω για σκάνδαλα επειδή δεν εχω στοιχεία κλπ. Τι θα πείτε όμως να ο κ. Ψωμιάδης προτείνει για περιφεριεάρχη τον αδελφό του που ηταν σύμφωνα με όσα διαβάζω κολητός του Βενιζέλου; Δεν σας θυμίζει ένα άλλο αδελφικό "διδυμο" αυτό; Πιάνουμε ο ένας το ένα κόμμα και ο άλλος το άλλο;

        • Πάνος Καμμένος avatar
          Πάνος Καμμένος @ factorx 11/04/2011 21:51:35

          Τώρα υπογράφω αυτά που λές,έτσι είναι
          Πάνος- χωρίς V+O και CIVITAS-

        • ares avatar
          ares @ factorx 11/04/2011 22:55:44

          καμία χούντα ή αριστερά δεν έβλαψε τον προοδευτικό νοικοκύρη, τον πατριώτη. Αυτός ψήφιζε πάντα λαϊκά. Η μετεμφυλιακή κοινοβουλευτική δεξιά έκανε ερείπια την ψυχή του και μαζί την γλώσσα του και την ίδια την σημαία, για να επιβάλει αυτό που σήμερα ορθά λέτε lifestyle. Αυτό μάλλον θα προσπαθήσει ο Σαμαράς να αναστυλώσει.

    • ares avatar
      ares @ factorx 11/04/2011 22:12:55

      Θεός φυλάξοι !

  17. g.p. avatar
    g.p. 11/04/2011 21:40:34

    να τον χαιρεται η Ν.Δ.
    Ας εχει ομως στο μυαλο του ο Σαμαρας οτι ο κοσμος εχει ξυπνησει και εχει χασει και την υπομονη του, οπως επισης οτι ο κατηφορος του Καραμανλη αρχισε οταν υπερασπιστηκε τον Βουλγαρακη.
    το αν εχουν κανει αλλοι χειροτερα του Ψωμιαδη και την γλυτωσαν δεν ειναι δικαιολογια,
    και τι στο καλο σημαινει 'το εκανα για ανθρωπιστικους λογους?' απο που και ως που εχει δικαιωμα να δινει συγχωροχαρτια σε απατεωνες που κλεβουν τον καταναλωτη ?

  18. Aris. A avatar
    Aris. A 11/04/2011 21:47:23

    Νομίζω ότι κακώς επικεντρωνόμαστε στο νομικό τμήμα του θέματος.

    Το ερώτημα είναι εάν πολιτικοί τύπου Ψωμιάδη έχουν να προσφέρουν τίποτα στην Ελλάδα ειδικά στην κατάσταση που βρισκόμαστε σήμερα.

    Εαν αυτό το μοντέλο διοικητικής λειτουργίας με τις ατέλειωτες ώρες τηλεοπτικής παρουσίας τους αφόρητους λαικισμούς και τα άπειρα καραγκιοζιλίκια μπορεί να παράξει πραγματική πολιτική.

    Εγώ λέω όχι.

    Δεν κάνει ο Ψωμιάδης όπως δεν έκανε ο Κουλούρης όπως δεν κάνει ο Καπελέρης.

    Φρου φρου και αρώματα και αποτέλεσμα τίποτα.

    Επιπλέον με αναγουλιάζει το ύφος και η αλαζονεία του Ψωμιάδη.

    Προσόν αποτελεί για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τα κοινά η σοβαρότητα και το ήθος.

    Εαν η ΝΔ θέλει να εκπροσωπήσει πραγματικά το νέο και να συναντήσει τον κόσμο που είναι απογοητευμένος από την πολιτική δεν μπορεί να το κάνει με Ψωμιάδηδες στην πρώτη γραμμή.

    Εμένα με καλύπτει η ¨διπλωματική" ανακοίνωση της ΝΔ. Οποιος ξέρει να διαβάζει καταλαβαίνει.

    Κατά τα λοιπά οι θεωρίες συνωμοσίας περί πολέμου στον Ψωμιάδη από τον Σόρος και λοιπούς είναι αστεία πράγματα.

    Εαν είσαι επικίνδυνος πραγματικά για τέτοιους μηχανισμούς σιγά μην είχες τόσες ώρες παρουσίας στην τηλεόραση της διαπλοκής.

    Το πλέον εμμετικό για πολιτικούς τύπου Ψωμιάδη είναι ότι εμπορεύτηκαν και εκμεταλλέυτηκαν τον γνήσιο πατριωτισμό που έχουν μέσα τους και συναντάς μόνο στην Μακεδονία.

    Στην Μακεδονία είναι έντονο το Μικρασιάτικο και το Ποντιακό στοιχείο.

    Ανθρωποι που έχουν ζήσει τον ξεριζωμό και την προσφυγιά και έχουν ευαισθησίες πραγματικές στα εθνικά θέματα.

    Επιπλέον για κυνηγημένους ανθρώπους όπως οι Πόντιοι υπάρχει έντονο το συναίσθημα της αλληλεγγύης και της υποστήριξης ομοιδεατών.

    Και εκεί έχτισε καλά ο Ψωμιάδης.

    Κάνει όμως το μεγάλο λάθος να μην έχει συνειδητοποιήσει ότι έχει κουράσει πολύ κόσμο και είναι ένα βήμα πίσω από αυτό που απαιτεί η εποχή.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Aris. A 11/04/2011 21:57:06

      aris. A
      ==
      Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση χολη.
      Ανθρωπε μου δεν σου αρεσει η μουρη του,το στυλ του το τετοιο του τα τετοια του.. ποτε να μην σου αρεσει!!
      Γιατι ομως πρεπει σωνει και καλα να ειναι ετσι?? Γιατι να μην μου αρεσει εμενα φερ ειπειν?? Νταντα μου σε εχρισα???

      Και τελος παντων αρεσει στη πλειοψηφια των Θεσσαλονικεων ,δεν σου αρκει ουτε αυτο??? Α! η πολυ εκλεκτικος η πολυ ...αντε να μην πω τωρα..

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Παναγος 11/04/2011 22:14:23

        Πανάγος

        Φαντάζομαι μας επιτρέπεις να γράφουμε την γνώμη μας έτσι δεν είναι;;

        Αν δεν σου αρέσει μπορείς να μην την διαβάζεις δικαιωμά σου είναι.

        Επίσης κανείς ούτε σου απαγόρεψε ούτε σε έκρινε αρνητικά επειδή πιστεύεις σε πολιτικά πρόσωπα τύπου Ψωμιάδη όπως κάνεις εσύ άκομψα σε όσους έχουν αντίθετη άποψη με σένα.

        Για την ιστορία επειδή διάβασες και δεν κατάλαβες δεν έχω τίποτα με τον Ψωμιάδη.

        Εχω πρόβλημα με το πολιτικό πρότυπο τύπου Ψωμιάδη που κατα καιρούς έχουν υπηρετήσει και άλλοι βουλευτές νομάρχες δήμαρχοι.

        Για αυτό γράφω για Κουλούρηδες, Καπελέρηδες σε παλαιότερους σχολιασμούς για Μπίστηδες,Κουναλάκηδες, Γιακουμάτους και λοιπούς τηλεορασοπαραγώμενους πολιτικούς.

        Η δημοκρατία είναι κάτι σχετικό φίλε μου μερικές φορές.

        Απλά αν υπερίσχυε πάντα της κοινής λογικής και της επιστήμης η γη δεν θα γύριζε και δίκιο θα είχε η ιερά εξέταση και όχι ο Γαλιλαίος.

        Κατά τα λοιπά εάν έκανα μια ανάλυση των εκλογικών αποτελεσμάτων που έχει φέρει ο Ψωμιάδης είμαι σίγουρος ότι η δύναμη του φθίνει χρόνο με τον χρόνο.

        Αν θέλεις θα έχει ενδιαφέρον να το ψάξεις για να δεις και αριθμιτικά πόσο έχει κουράσει.

        • Παναγος avatar
          Παναγος @ Aris. A 11/04/2011 22:28:46

          Ενταξει συμφωνοι.
          Για την ιστορια να σου πω οτι δεν ειμαι ψηφοφορος του.
          Απεχω απο Θεσσολονικη μια ωρα με το ..τηλεφωνο.

          Αλλα μου αρεσει το στυλ του .Μου αρεσει οταν τα βαζει με τους δημοσιογραφους των καναλιων και τους δουλευει ενω η πλειοψηφια των "κυριλε" "σοφων" "ευγενικων" και λοιπες αλλες ειδικοτητες καθονται "Σουζα"!!!

          Τελος παντων .
          Τα εκλογικα του ποσοστα ειναι γεγονος οτι λιγοστεψαν την τελευταια φορα. Αλλα παρακολουθησα ενα ανηλεητο και ανισο πολεμο απο τα ΜΜΕξαπατησης.
          Ελπιζω να ετυχες καμμια φορα στην ΤιΒι Ψωμιαδης vice μπολαρης!! Και πιθηκος να ηταν ο Ψωμιαδης θα τον ψηφιζα προκειμενου να ψηφισω μπολαρηνννν.....,
          Ε! μα πια .
          Και τελικα αφου οι επιλογες μας ειναι περιορισμενες και οι δυνατοτητες ψηφου προκαθορισμενες τι μπορουμε να κανουμε??

          Θα ψηφισουμε τον λιγωτερο αχρηστο .
          Το μη χειρον βελτιστον..

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ Παναγος 11/04/2011 22:45:51

            Πανάγος

            λες μια μεγάλη αλήθεια.

            Και εγώ κάποια στιγμή συμπαθούσα τον ψωμιάδη επειδή τον κόντραρε ο Πρετεντέρης.

            Εχεις δίκιο.


            Μερικές φορές σκέφτομαι μήπως και επίτηδες του έκαναν τέτοιο πόλεμο για να τον ενισχύσουν.

            Αλλά ο άνθρωπος έχασε το μέτρο.

            Ακου να κάνει κόμμα.

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ Aris. A 11/04/2011 22:52:22

            Ακου να κάνει κόμμα.
            ==
            Δεν τον ακουσα να το λεει αυτο. Και ηθελα σημερα να δω τιβι γιατι θα τον ειχαν ολα τα καναλια αλλα εχω ορκιστει να μην την ξανανοιξω..
            Θα το ειπε πανω στα νευρα του η "εν τη ρυμει του λογου" που λεγανε οι προγονοι μας.

            Αν κανει καμμια τετοια βλακεια θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τον διαγραψω.
            Και θα ειναι και το μοιραιο του λαθος κατα την αποψη μου..

            Θα εξαφανισθει απο το προσκηνιο σε πολυ συντομο διαστημα.
            Εξαφανιστηκαν αλλοι και αλλοι ,πως να αντεξει ο Ψωμιαδης??

      • martin avatar
        martin @ Παναγος 11/04/2011 22:22:36

        @πανάγος,
        δεν αρεσει στη πλειοψηφια των Θεσσαλονικεων. Υπενθυμίζω ότι ο Ψωμιάδης καταψηφίστηκε από τους Θεσσαλονικείς στις εκλογές του 2010. Στη μεγαλύτερη εκλογική περιφέρεια της Κ. Μακεδονίας και δεύτερη μεγαλύτερη της χώρας (Α΄ Θεσσαλονίκης, που περιλαμβάνει όλο το Πολ/κό Συγκρ. Θεσσαλονίκης) ο Ψωμιάδης έλαβε 35,5% στον α΄ γύρο και έχασε καθαρά στο β΄ γύρο με 47,5% έναντι 52,5% του Μπόλαρη. Μάλιστα, έχασε στους 5 από τους 6 καλλικρατικούς δήμους και στους 13 από τους 16 καποδιστριακούς, συμπεριλαμβανομένου του δήμου Θεσσαλονίκης (στον α΄ γύρο έλαβε ποσοστά της τάξης του 28-29% σε Καλαμαριά, Συκιές, Άγιο Παύλο κτλ., ενώ έλαβε 37% στο δήμο Θεσσαλονίκης).

        Και η ήττα αυτή ήρθε απέναντι σε ένα βουλευτή του ΠαΣοΚ επί μνημονίου, τον οποίο, επιπλέον, σχεδόν κανείς δεν ήξερε στη Θεσσαλονίκη 2 μήνες πριν από τις εκλογές.

        Το παραπάνω ήταν το σημαντικότερο γεγονός των εκλογών του 2010 στην πόλη της Θεσσαλονίκης, δεύτερο ήταν η νίκη του Μπουτάρη. Επισκιάστηκε όμως, επειδή με την ψήφο των περιφερειακών νομών (και των χωριών του νομού Θεσ/κης) εκλέχθηκε ο Ψωμιάδης.

        • Παναγος avatar
          Παναγος @ martin 11/04/2011 22:47:01

          Για να μην λεω τα ιδια ,ειπα ποιος ειναι ο λογος που ο Ψωμιαδης πηρε λιγωτερα ποσοστα ,ακριβως απαντωντας στον "αρις".
          Ο πολεμος ηταν ανισος και βρωμικος απο τα ΜΜΕ.

  19. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 11/04/2011 21:49:34

    Exω μερικες απορίες από αυτή την ιστορία.

    Τι δουλειά έχει ο νομάρχης να μεταβάλει πρόστιμο έστω κι 1 ευρώ? Εχουμε σύστημα με άρχοντες σοφούς διοικητές-δικαστές-θρησκευτικούς ηγέτες?

    Τα 5000 ευρώ είναι πρόστιμο για αποτροπή ή επιβράβευση της νοθείας? Αν εγώ ήμουν πρατηριούχος με τέτοιο δεδικασμένο θα αφηνα ανόθευτα μόνο το 0.01% των καυσιμων για την πάρτη μου.

    Μήπως είναι προτιμότερο να επεκταθεί το άσυλο για όλα τα κομματικά στελέχη, ώστε να στήνουμε μία επιτροπή, να μη βγαίνει καμία απόφαση και έτσι να προστατεύουμε το κόμμα μας αποτελεσματικότερα?

    Αν βγω να φωνάζω κατά του Σόρος και των Σκοπίων πόσα ευρώ από τα δημόσια ταμεία δικαιούμαι να καταχραστώ?

    Αυτοί που χαίρονται επειδή ο Σαμαράς καθαρίζει τη ΝΔ από τα βαρίδια και φέρνει στο προσκύνιο ικανότερους πολιτικούς, θεωρούν ότι ο Ψωμιάδης δεν ανήκει στα πρώτα? Θεωρούν ότι ανεβάζει τον ποιοτικό μέσο όρο της παράταξης?

    Τέλος αυτοί που υποστηρίζουν ότι ''εφταιξε, αλλά και πράσινοι τα κάνουνε'' θεωρούν ότι βοηθούν τον Σαμαρά να καταρρίψει το κομβικό επιχείρημα 'ότι όλοι το ίδιο είμαστε''?

  20. ierofantis avatar
    ierofantis 11/04/2011 21:55:59

    Ελπίζω να δεχομαστε ακόμη σε αυτή τη χώρα την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης.

    Ο Πανίκας έχει ήδη καταδικαστεί δύο φορές σε Πρωτοβάθμιο και Δευτεροβάθμιο δικαστήριο για την πράξη του.

    Πράγμα που σημαίνει ότι νομικά, ο δικαστής έκρινε πως παραβίασε το γράμμα και το πνεύμα του Νόμου. Συγνώμη που θα στενοχωρήσω τον Πανίκα, αλλά αυτό είναι ένα στοιχείο που δύσκολα μπορεί να αμφισβητήσει κανείς.

    Πολιτικά τώρα, κάθε κόμμα δικαιούται να συμπαρίσταται σε ένα στέλεχός του, όταν αντιμετωπίζει δικαστικές περιπέτειες. Αλλά τα κόμματα, αν θέλουν να αποτελούν φορείς αρχών και ιδεών και όχι χωνευτήρι κάθε παρανομούντος, οφείλουν να διαχωρίζουν τη θέση τους όταν επέλθει αμετάκλητη απόφαση. Κατά συνέπεια, ορθώς η ΝΔ στηρίζει, αλλά μέχρι εκεί και έως την αμετάκλητη απόφαση.

    Πολιτικά επίσης η όλη υπόθεση έχει και ένα συμβολισμό. Δεν αμφιβάλλω ότι ενοχλεί πολλούς ο λόγος του και η πολιτεία του. Είναι κάρφος στον οφθαλμό των νεοταξιτών.

    Ωστόσο ο Πανίκας θα κριθεί διοικητικά από τον Γενικό Γραμματέα Αποκέντρωσης και κατ' ουσίαν από τον Υπουργό Ραγκούση.


    Στοιχειώδης ευθιξία του ανδρός θα υπαγόρευε να μη δώσει στους πολιτικούς του αντιπάλους την ευκαιρία να εκδόσουν εις βάρος του απόφαση αργίας. Για τον ίδιο, την ιστορία του και την παράταξη που υπηρετεί.

    Ο Πανίκας κανονικά θα έπρεπε αφού με συνέντευση τύπου εξηγήσει στον λαό του και στους ψηφοφόρους του την όλη ιστορία, να κάνει τρία πράγματα.

    Πρώτον, να αποδεχτεί το αδίκημά του.

    Δεύετερον να ζητήσει συγνώμη.

    Τρίτον, για λόγους ευθιξίας, σεβασμού προς τους θεσμούς και για να διευκολύνει την παράταξή του, με την βοήθεια της οποίας αναρριχήθηκε σε υψηλά αξιώματα, να υποβάλλει την παραίτησή του από τα αξιώματά του και να φύγει υπερήφανος και λεβέντης, πριν ο κάθε πασόκος χαμπουργκεράκιας υπουργός του κοινοποιήσει με δικαστικό κλητήρα την απόφαση της θέσης του σε αργία και παύσης του από το αξίωμά του.

    Τα λοιπά δε περί πολιτικής κίνησης, ιδρυτικής διακήρυξης και προετοιμασία κενρικής πολιτικής παρέμβασης είναι αστεία, υστερόβουλα και ζημιογόνα για τον ίδιο και την παράταξη.

    Κανείς δεν αμφισβητεί τους πολιτικούς αγώνες του και το άκαμπτο πολιτικό και εθνικό του φρόνιμα.

    Δεν είναι όμως δυνατό, τη στιγμή που ο τραυματισμένος πολιτικός κόσμος και ειδικά ο παραταξιακός, επιχειρεί να ανασυγκροτηθεί και να ξανακουστεί το κάλεσμά του στους πολίτες, επί τη βάσει αρχών και αξιών, να προκύπτει το πρόβλημα του Πανίκα και ότι χτιζόταν μέχρι τώρα αργά και σταθερά, ξάφνου να κινδυνεύει να γρεμιστεί σαν χάρτινος πύργος.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ ierofantis 11/04/2011 22:09:51

      ierofantis

      Ενω εχοντας δει πολλα γραφτα σου σε εχω σε μεγαλη υποληψη ,στη προκειμενη περιπτωση ομως ξεκινας απο λαθος βαση .
      Απο την παρακατω φραση ,που μονο σαν κρυο ανεκδοτο ακουγεται:

      Ελπίζω να δεχομαστε ακόμη σε αυτή τη χώρα την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης.

      Πιθανον σε καποια σημεια να συμφωνω ,αλλα γενικα ισχυει η αρχη:
      Οταν ξεκινας απο λαθος βαση θα φτασεις σε λαθος αποτελεσμα.
      Ειναι κανονας.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Παναγος 11/04/2011 22:18:48

        Πανάγο, σε ευχαριστώ καταρχήν για τα καλά λόγια.

        Αν δεχτώ τώρα εγώ αυτό που υπονοείς, ότι δηλαδή η δικαιοσύνη δεν είναι ανεξάρτητη, τότε οδηγούμαι σε ατραπούς απείρως επικινδυνότερες από το να δεχτώ ότι η δικαιοσύνη σε λίγες ή πολλές περιπτώσεις κάνει λάθη, ή σε πιο σπάνιες, καπελώνεται από πολιτικές ή οικονομικές σκοπιμότητες...

        Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

        • Παναγος avatar
          Παναγος @ ierofantis 11/04/2011 22:35:40

          ιεροφαντης
          ==
          Η αληθεια ειναι που ποναει και που δεν μπορουμε να την πουμε ευθεως, ειναι και αδικημα μαλιστα.
          Τελος παντων . Μολονοτι δεν ειμαι ψηφοφορος του Ψωμιαδη εκτιμω τον ανθρωπο και θεωρω οτι ειναι ΑΔΙΚΗ και κατευθυνομενη (για να μην πω τιποτα αλλο) η περιπετεια που περναει τωρα.
          Και μπραβο στην Ν.Δ που του παρεσχε αυτη τη -εστω- διπλωματικη στηριξη.

          Οχι ,οταν κερδιζει τη περιφερεια Θεσσαλονικης να πανηγυριζουμε και στα δυσκολα να την ..κανουμε.
          Ειναι ανηθικο,οπως και να το δεις...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Παναγος 11/04/2011 22:41:57

            Προσωπικά φίλε Πανάγο έχω μάθει στη ζωή μου να εφαρμόζω τους νόμους, όσο σκληροί ή άδικοι μου φαίνονται.

            Και απαιτώ από τους άλλους, είτε είναι πολίτες, είτε είναι πολιτευετές, είτε βουλευτές, είτε αιρετοί άρχοντες, είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, να τους εφαρμόζουν όπως εγώ, και ακόμα πιο πιστά.

            Διότι αν έχω εγώ, ως πολίτης της Ελληνικής Δημοκρατίας την υποχρέωση τήρησης και υπακοής στους νόμους, οι αιρετοί άρχοντες και οι ασκούντες την εξουσία επ' ονόματι και για λογαριασμό μου, έχουν δύο φορές παραπάνω υποχρέωση να είναι άμεμπτοι και κρυστάλλινοι.

            Λόγω της ιδιότητας τους, του πολίτη, λόγω του αξιώματός τους και λόγω της ηθικής και παιδευτικής διάστασης του βίου και της πολιτείας τους και για τους λοιπούς πολίτες.

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ ierofantis 11/04/2011 23:02:03

            Στη συγκεκριμενη περιπτωση ισως υπερισχυσε ο ανθρωπισμος .
            Δεν ξερω ,δεν ειμαι απο το περιβαλλον του ,αλλα δεν το αποκλειω .
            Να σου πω την αληθεια ,δεν θα μου προξενουσε καμμια εντυπωση αν εβγαλε και απο την τσεπη του και εδωσε λεφτα στον (απατεωνα) πρατηριουχο που ομως ηταν στα τελευταια του ..

            Πιστευω και εγω τα ιδια θα εκανα,οχι εναν αλλα πεντακοσιες χιλιαδες νομους να παραβιαζα....

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Παναγος 11/04/2011 23:17:30

            Δεν αποκλείω να λειτούργησε ανθρωπιστικά.

            Όπως δεν αποκλείω, με πρόσχημα τον ανθρωπισμό, που είναι και ευκολοχώνευτη δικαιολογία, να έκανε εξυπηρέτηση.

            Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όμως, παρανόμησε.

            Και αυτό πληρώνει τώρα.

            Τον νόμο τον τηρείς ή δεν τον τηρείς. Δεν έχει γκρίζο.

            Τα επιβαλλόμενα πρόστιμα καθορίζονται από τον νόμο και εισπράτονται σύμφωνα με τον Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων.

            Δεν παίζεις με αυτά τα πράγματα...

            Διότι αν τελικώς δεν έκανε εξυπηρέτηση, λυπάμαι που θα το πω, αλλά ίσως δεν ήταν επαρκής για τη δουλειά. Το να μιλάς μόνο για τη Μακεδονία και να κάνεις το Ζορό, δε σε κατατάσσει αυτομάτως στους αποτελεσματικούς και διοικητικά στιβαρούς πολιτικούς άνδρες.

            Εκτός αν είμαστε ικανοποιημένοι μόνο με το φαίνεσθαι και όχι με το είναι.

      • juliet avatar
        juliet @ Παναγος 12/04/2011 10:12:58

        @Πάναγο
        να σου γράψω ενα παράδειγμα δικαιοσύνης
        Δεκαετία του 60 ,Πάτρα.Τότε τ΄αυτοκίνητα λίγα,περνάει ένα και πήγε να με σκοτώσει,ο πατέρας μου του έκανε μήνυση με το σκεφτικό να τιμωρηθεί να μη σκοτώσει παιδί,ξέρεις τότε στις γειτονιές τα παιδιά παίζανε.
        Ο άλλος φαίνεται πήγε σε δικηγόρο και έκανε μήνυση γιατί ο πατέρας μου τον βλαστήμησε και μάλλον τη Παναγία.
        Οταν ήλθε η μέρα του δικαστηρίου ,του είπανε να αποσείρει τη μήνυση και θα πρόσεχε,ο πατέρας μου Ελλήνας του εξωτερικού με άλλες νοοτροπίες και ήθη ,τον πίστεψε,δεν σκέφτηκε οτι ο κουτοπόνηρος βλάχος είχε κανει αντιπερισπασμό ,να του πει απόσυρε και εσύ .
        Φίλε μου,δικάστηκε γιατί βλαστήμησε ,η ζωή η ανθρώπινη δε μετρούσε μπροστά στην υποκρισία τους και την ηθική τους ,με κανένα ελαφρυντικό.
        Μεγαλώνοντας έκανα σημαία τα λόγια του μοναδικού Μυριβήλη:
        ''Η δικαιοσύνη βαστά σπαθί.Σαν της πάρεις το σπαθί ,απομένει μόνο με τη ζυγαριά.Αυτήν την έχουν κι οι μπακάληδες''.
        Το τελευταίο;δικάσανε 77χρονών σε 10 χρόνια,γιατι υπερασπίστηκε τη ζωή του ΣΤΟ σπίτι του ΜΕΣΑ, και σκότωσε τον κλέφτη.Δεν ήξερα οτι τα μαχαίρια τα μεγάλα είναι οπλοχρησία ,να πάω να τα δηλώσω .
        Αυτή είναι η δικαιοσύνη που δίκασε τον Πανίκα.Δεν είμαι απο Βορρά,δεν έχω σχέση με Ψωμιάδη,δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει,αλλά.......

    • loretta avatar
      loretta @ ierofantis 11/04/2011 22:11:52

      Συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση του ierofantis!

    • Y. avatar
      Y. @ ierofantis 11/04/2011 22:29:16

      Το 90% αυτών που γράφεις, υιοθετείται από το 95% των οπαδών της παράταξης.
      Υποστηρίζεται όμως και από το 100% των μη οπαδών της παράταξης, αυτών που βλέπουν με θετική διάθεση την προσπάθεια που επιχειρείται από τον Σαμαρά και τη ΝΔ για μια νέα πολιτική νοοτροπία και ηθική, και που εν δυνάμει είναι μελλοντικοί υποστηρικτές και ψηφοφόροι

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 11/04/2011 22:57:51

        ...για τον Ιεροφάντη

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Y. 11/04/2011 23:17:54

          Το κατάλαβα...

  21. Aris. A avatar
    Aris. A 11/04/2011 22:02:33

    Οι παρατηρήσεις σου αφορούν συμπεριφορές ώριμων και κοντρολαρισμένων ανθρώπων πολιτικών με βάθος μέτρο και ενσυναίσθηση της πραγματικότητας και της αποστολής τους.

    Αν είχαμε όμως πολλούς τέτοιους δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτά τα χάλια.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Aris. A 11/04/2011 22:16:12

      Τα λέω αυτά διότι έχω βαρεθεί πλέον τους ανώριμους, ακοντρολάριστους, ρηχούς, αμετροεπείς και ασυναίσθητους πολιτικούς...

      Τίποτα προσωπικό με τον Πανίκα, για να εξηγούμαστε.

      Τον τιμώ για ότι έχει προσφέρει. Αλλά μέχρι εκεί.

  22. Tassos avatar
    Tassos 11/04/2011 22:55:55

    Ντροπή ρε η κάθαρση να είναι η καταδίκη του Ψωμιάδη γιατί χαμήλωσε το πρόστιμο σ'έναν καρκινοπαθή που πέθαινε. Ευτυχώς που ο Σαμαράς έχει πολιτικό αισθητήριο και δεν καταδίκασε τον μόνο άνθρωπο που κέρδισε για την ΝΔ μια σοβαρή περιφέρεια την ώρα που ξεφτιλιζόμασταν σε κάτι Πελοποννήσους και κάτι Αθήνες. Και το πολιτικό σας αισθητήριο είναι τέτοιο που δεν την σακκουλεύεστε ούτε από το γεγονός ότι την βρώμικη δουλειά κατά του Ψωμιάδη την κάνουν τα ίδια "εργαλεία" του πασόκ όπως και στο Βατοπέδι.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Tassos 11/04/2011 23:13:31

      Δεν τρωγόσαστε με τίποτα, ούτε εσύ ούτε ο Πανάγος.
      Φάτε 30 χρόνια στο κεφάλι ΔΝΤ λοιπόν μπας και συνέλθετε....

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ tiramola 11/04/2011 23:20:50

        Ε, τώρα, είσαι σκληρός...

        Λές και εσύ δεν το τρώς στο κεφάλι το ΔΝΤ...

        Ή δεν το τρώς...;

        Και να χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό...

        "Φάτε..."!

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ tiramola 11/04/2011 23:29:41

        tiramola

        Μέσα από το πάλεμα που γίνεται μεταξύ των νεοδημοκρατών για την περίπτωση Ψωμιάδη θέλω να πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι της διαφορές ΝΔ και Πασόκ.

        Επίσης μέσα από τον χειρισμό του θέματος όπως τον κάνει ο Σαμαράς πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι και τις διαφορές Παπανδρέου Σαμαρά.


        Ο Παπανδρέου πήρε τον Μίχα στο πλευρό του και κλαίγανε μαζί στον Πειραιά ενώ γνώριζε που είναι μπλεγμένος.

        Επίσης γεια χάρη του (εξήγησε μας γιατί του είχε τέτοια αδυναμία) καρατόμησε τον Φασούλα και διακινδύνευσε την εκλογή Σγούρου για να του κάνει το χατήρι να μην βάλει τον Φασούλα στον συνδυασμό.

        Αντίθετα ο Σαμαράς για μια αστεία περίπτωση όπως αυτή του Ψωμιάδη (αν την συγκρίνεις με την περίπτωση των υποβρυχίων) στηρίζει την δικαιοσύνη και είναι ιδιαίτερα προσεκτικός.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Aris. A 11/04/2011 23:47:53

          Έχει προηγηθεί μετά τον Σημίτη πάλεμα μεταξύ των πασόκων που δεν μπορείς να φανταστείς.Για αυτό και ο Παπανδρέου τώρα συγκρούεται ακόμα και με το κόμμα του κάτι το οποίο δεν βλέπω από τον Σαμαρά αφού μάλλον κάνει γαργάρα μέχρι στιγμής στις παγίδες που του στήνουν οι παλαιοκομματικοί πολιτικάντες.
          Το δείχνει και η ανακοίνωση Μιχελάκη.
          Προανακριτική απευθείας για την υπόθεση των υποβρυχίων.Ο πρώην έκλεινε τη βουλή.Οι δύο υποθέσεις δεν συγκρίνονται αλλά οι αντιδράσεις κρίνονται.

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ tiramola 12/04/2011 00:12:17

            Δεν απαντάς στην ουσία.

            Πως για τον Μίχα που βούιζε ο κόσμος ο Παπανδρέου είχε τέτοια αδυναμία;;;

          • Orestios avatar
            Orestios @ tiramola 12/04/2011 07:56:09

            tiramola, παρουσιάζεις έναν Παπανδρέου συναισθηματικά ασταθή, εμπαθή με ανθρώπους, ανίκανο να κατανοήσει την πολιτική πολυχρωμία και διαστρωμάτωση, αιχμάλωτο προσωπικών παθών και εν τέλει εμμονικό με την απόλυτα δύσκαμπτη σκέψη του.

        • loretta avatar
          loretta @ Aris. A 12/04/2011 00:01:55

          Aris

          μην του βαζεις δυσκολα...!!

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ loretta 12/04/2011 00:10:34

            οταν πετύχουμε να φέρουμε τον tiramola και την ιριδα στον δρόμο του θεού θα σταματήσουμε να συμμετέχουμε και στο antinews.

            θα έχουμε κλείσει ως σχολιαστές.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Aris. A 12/04/2011 00:13:11

            ...και θα ανοίξουμε ένα καινούριο κεφάλαιο στη ζωή μας ως Σαο Λιν μοναχοί...

          • loretta avatar
            loretta @ ierofantis 12/04/2011 00:27:51

            Sublime!! συνεχιστε εσεις και εμεις να βαζουμε στοιχηματα σε ποσο καιρο θα γυρισει ο Τιραμολα..εδω το μισο πασοκ κοντευει..να γινει ΑΝΤΙ μνημονιακο και ΑΝΤΙ γαπικο!!

          • juliet avatar
            juliet @ ierofantis 12/04/2011 09:23:05

            @Ιεροφάντη
            Καλημέρα,μας παίρνεις τη δόξα,εγώ άρχισα τον προσηλιτισμό, η Λορέττα προσπαθεί να τον συνεχίσει....σε παρακαλώ μη μας τον προγγάς...
            μάλλον το Τιραμολα θα πάμε ταμένο στη Τήνο,θα κανονίσουμε να συμπέσουμε και με τη Μιμή....
            Πετυχημένο ,άκου Σαο Λιν.....μεγάλα στοιχήματα...μεγάλοι στόχοι.....α,ρε Τιραμόλα ...

          • irida avatar
            irida @ Aris. A 12/04/2011 08:50:50

            aris, μ αρέσει που προσπαθείς να με φερεις στο δρόμο του Θεού.Μπορεί όμως και να είμαι! Γι σκέψου. Και να μην το ξέρω ούτε γω!!χχαχχαχα Σοβαρά τώρα, οι άνθρωποι που βαδίζουν στο δρόμο του Θεού με συνέπεια και πίστη με την αυτοκριτική τους διαρκώς είναι μείον. Μόνο απολαμβάνουν τα προνόμια και τους κόπους υτής της προσπάθειας, τιτάνιας είναι η αλήθεια. Μεγάλο θέμα.Πολύ. Αλλά για να μην κλείσεις ως σχολιαστήςπροτίθεμαι να παραμείνω εκτός δρόμου του Θεού!!Αλλά πρέπει να ορίσουμε και για ποιο Θεό μιλάμε..γιατί κι εδώ μπίνουν υποκιμενικά κριτήρια..
            Καλημέρα..ωραία μέρα σήμερα..ηλιόλουστη..

    • occultist avatar
      occultist @ Tassos 12/04/2011 00:48:33

      Οτι φοβούνται στο ΠΑΣΟΚ προσπαθουν να το ευτελίσουν με την μέθοδο της σαλαμοποιήσεως. Ετσι ροκάνιζαν και τον Καραμανλή κτυπόντας τους ανθρώπους του. Αρχισαν από τον Ρουσσόπουλο, συνέχισαν με τον Βουλγαράκη και τον τελείωσαν με το ""σκάνδαλο"" του Βατοπεδίου, με την συνδρομή των ΄προθύμων ηλιθίων΄ αυτής της παράταξης. Οταν στις τελευταίες εκλογές η Ν.Δ στέγασε στο Καρπενήσι τον υιό της Μητσοτάκη για να προσμετρηθεί στην παράταξη η νίκη του, δεν είδα κανέναν να διαμαρτυθεί. Ουτε οταν έκανε την δήλωση ¨¨ .....φυσικά, εάν κάνει κόμμα η μητέρα μου, είναι δυνατόν να μή προσχωρήσω;;;¨¨

  23. Romios avatar
    Romios 11/04/2011 23:54:35

    Αγαπητέ μου elias δεν τον κατηγορούν τον Ψωμιάδη γιά το ιδιωτικό του αυτοκίνητο. Μήπως μπερδεψες τα θέματα από άλλο σαιτ; Μάλλον μπέρδεψες τα φύκια με τις μεταξωτές κορδέλες ευρισκόμενος σε θύελλα αντιδραστικότητας. Πόση σχέσει έχει το να έχεις ένα Φιατ από το να είσαι Νομάρχης; Αν θέλεις κάντο μου πιό λιανό να το καταλάβω. Μήπως φταίνε οι Βίδες;

    elias είπε:
    11/04/2011 στις 4:56 pm

    Σαν να λέμε: ”Μου ηρθε να πληρώσω μια κλήση, αλλά ήταν με το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, γιατι τώρα πηρα ενα Φιατ”. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε να το ‘χει ψάξει λίγο το θέμα ο Μιχελάκης και να ξέρει τι λέει…

    • elias avatar
      elias @ Romios 12/04/2011 00:19:15

      Εννοώ πως όπως η τροχαία παράβαση σε ακολουθεί, έτσι και το επιχείρημα οτι ''τότε ήμουν νομάρχης, τώρα είμαι περιφερειάρχης'' δεν στέκει. Ούτε είναι δυνατόν να επικαλείσαι την εκλογική επιδοκιμασία.

  24. Romios avatar
    Romios 11/04/2011 23:56:40

    Tassos
    Με βρίσκεις σύμφωνο σε όσα λες

  25. ierofantis avatar
    ierofantis 12/04/2011 00:00:32

    Προανακριτική για τον Άκη, ένα πολιτικα και ηθικά τελειωμένο ον, από πολλού...

    Προλάβατε δε και τον διαγράψατε τυπικώς από το Κίνημα, για να έχετε και την έξωθεν μαρτυρία...

    Οι άλλοι; Ο Γιάννος; Ο Σημίτης; Αγοράσαμε υποβρύχια απεθείας με διακρατική συμφωνία και η Πρωθυπουργάρα ο Σημίτης δεν ήξερε τίποτα;

    Αλλά που να πάει εκεί ο μέγας στοχαστής, ε;

    Μπορεί να καεί ο έρμος...

    Οπότε ας πάει το Κίνημα στον Άκη. Είναι πιο βολικός. Ε, και αν ανοίξει και λίγο το στοματάκι του, ποιος θα τον πιστέψει βρε αδερφέ...!

    • tiramola avatar
      tiramola @ ierofantis 12/04/2011 00:18:24

      Παρασύρεσαι σε λαικισμό, χαρακτηρισμούς και γράφεις πράγματα που δεν πιστεύεις.
      Ας πούμε αν ανοίξει το στόμα του ο Τσοχατζόπουλος, εσύ δεν θα τον πιστέψεις?
      Στα κανάλια θα ουρλιάζουν και θα έχουν πιάσει μόνιμο στασίδι η μισή κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ και του Καρατζαφέρη.
      Άστο, μη γίνεσαι οπαδός, καλά το πήγες μέχρι τώρα.
      Απλώς ο ΓΑΠ τα έχει βαριά και φαίνεται.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ tiramola 12/04/2011 22:21:19

        Για τη ταμπακιέρα πάντως δεν μου απαντάς...

        Για τα βαριά δε του ΓΑΠ, άσε, κράτα και μια επιφύλαξε μωρέ αδερφέ...

    • Στάθης Δ avatar
      Στάθης Δ @ ierofantis 12/04/2011 00:57:11

      Ιεροφάντη

      Θα μου επιτρέψεις μια παρέμβαση:
      Σύμφωνα με ενυπόγραφο άρθρο στην εφημερίδα Κεφάλαιο στις 05/03/2011, άρθρο το οποίο δεν έχει (ακόμα) διαψευθεί, αντίστοιχη δικογραφία είχε πάει στην Βουλή τον Απρίλιο του 2004 από τον τότε εισαγγελέα του Α.Π Δ. Λινό. Η δικογραφία, με σαφείς (μη παραγεγραμμένες τότε) ευθύνες πολιτικών προσώπων, και ευθεία αναφορά στον Ακη, είχε προκύψει μετά από προανακριτική έρευνα 3,5 ετών, έρευνα η οποία δρομολογήθηκε από μηνυτήρια αναφορά στις 06/03/2000 από συνταξιούχο δικηγόρο. Η τύχη της αγνοείται

      Το πλήρες άρθρο:
      h-p://www.speedyshare.com/files/27902358/SynomosiaTisSiwpis.pdf

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Στάθης Δ 12/04/2011 22:23:37

        Δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω αυτό που αναφέρεις.

        Τότε έγινε λάθος.

        Έπρεπε όλοι να είχαν γίνει καγκελάριοι (κοινώς, στα κάγκελα, μαζί με το στοχαστή) με συνοπτικές διαδικασίες...

        Αλλά προτιμήθηκε το σεμνά, το ταπεινά και ο μεσαίος χώρος..

  26. panos avatar
    panos 12/04/2011 02:28:34

    ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΝΔ!

  27. juliet avatar
    juliet 12/04/2011 08:38:15

    Μήπως ζείς στις Βρυξέλες και μας κάνεις πλάκα;Δεν εξηγείται το φάτε....ή σε έχουνε ραντίσει τεζα,αροξολ,μπαΐγκον.... όπως είπε και ένας φίλος και δε ξέρεις ή έχεις χάσει την όρασή σου ,μάλλον βλέπει επιλεκτικά.Οσο για τα Λορέττες και Ιουλιέττες ......εγώ προσοπικά δε θυμάμαι τους άλλους όταν......μήπως εσύ τώρα την εποχή των ισχνών αγελάδων θυμίθηκες να πεις ότι φταίει η δεξιά για τα 25 χρόνια που κυβέρνησε το Πασοκ; και μας έφερε εδώ;
    φίλε μου ,έχω τρομερά γονίδια ,έχεις ακούσει για τα Ματλέζικα μουλάρια;και πάντα σκέφτομαι και δε προσπαθώ να κάνω το μαύρο -άσπρο για να αποδείξω τι; οτι δεν κάνω λάθη;θυμίζεις τους γέροντες που αναπολούν εθνικές αντιστάσεις και εμφύλιους ,αν αγωνίζεσαι όπως είπες ,όλοι το ιδιο κάνουμε , δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι,κοιτάς πως θα επιβιώσεις και όχι να κρατάς τη σημαία των Αμερικάνων.Αν δε σε ενδιάφερε η επιβίωση ,τότε εντάξει.
    Να στο θέσω απλά,μιας και είσαι της αγοράς όπως είπες.Καταφεύγεις στον δανεισμό,πουλάς μέρισμα της επιχείρησής σου ή αγωνίζεσαι πρώτα και μετά αν δεις οτι δεν πάει...πράττεις.Σκέψου έναν λογιστή σου ,να έχει αποφασίσει για σένα ,και εσύ να πληρώνεις άλλου επιλογές.Θα σου άρεσε;Κανένας σήμερα ,ειδικά στο οικονομικό,δεν κόπτεται για τη σωτηρία σου,πόσο μάλλον όταν τα συμφέροντα μεγάλα και τα κοράκια πολλά.
    Αν εμείς δε συσπειρωθούμε και πάψουμε τα εσυ -εγώ σε λίγο ,φίλε Τιραμόλα,κατα τον Αριστοτέλη:''Η φτώχια γεννά επαναστάσεις και εγκλήματα''.
    Πιστεύω στον Σαμαρά,όταν κουβαλάς ΙΣΤΟΡΙΑ δεν πουλάς την ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ, δεν μπορείς να τη πουλήσεις.
    Τιραμόλα,τα πράγματα είναι απλά ,αφήνουμε τα ......και κοιτάμε να σωθούμε.

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 12/04/2011 08:39:42

      @Τιραμολα
      η απάντηση για σένα

  28. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 08:48:28

    ...αν είναι δυνατόν να καταχωρούνται 103 σχόλια για τον παρωχημένο τραγουδιστή Ψωμιάδη, δηλαδή για τις θέσεις διακυβέρνησης της ΝΔ σχετικά με την συμπεριφορά των πολιτικών προσώπων θα γραφτούν 1300 ? αν έχουμε αναγάγει τον Ψωμιάδη σε κεντρικό πρόσωπο της ηθικής της ΝΔ μήπως ο Βουλγαράκης είχε δίκιο από την αντίθετη πλευρά ?

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 09:30:00

      Δεν ήταν τραγουδιστής. Εμπορος ήταν και θα βγει φτωχότερος από την πολιτική απ'ότι πριν μπει σ'αυτήν. Εσύ τί δουλειά κάνεις? Μπορείς να μας πεις ή ντρέπεσαι? Εν πάσει περιπτώσει εδώ το θέμα είναι ότι αντί να πηγαίνουν φυλακή αυτοί που τ'αρπάζουν πάνε μέσα όσοι δεν "τα παίρνουν" αλλά παίρνουν περιφέρειες για λογαριασμό της ΝΔ.

      • juliet avatar
        juliet @ Tassos 12/04/2011 09:35:47

        Τάσσο,καλημέρα,όλοι μια γροθιά....

      • Ηλίας Πιερίδης avatar
        Ηλίας Πιερίδης @ Tassos 12/04/2011 17:38:19

        είμαι τόσο έμπορος αγαπητέ Τάσο που δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε κατ ελάχιστο τις διασυνδέσεις του Πανίκα, α....και .... κάτι ακόμα..δεν πάω σε μνημόσυνα εκτός συγγενών και κοντινών φίλων,.... φοβάμαι μην με παρεξηγήσουν...ρώτησε και στην περιφέρεια Λαγκαδά κάτι ξέρουν... (αυτά τα περί πτωχού σε άλλους όχι σε "γνωστούς")

  29. juliet avatar
    juliet 12/04/2011 09:33:46

    @Η.Πιερίδη
    σου ξεπουλούνε τη ΠΑΤΡΙΔΑ και δε σε μέλλει απ΄οτι φαίνεται και κόβεσαι για τα πεπραμμένα του Ψωμιάδη που σε τελική ανάλυση ,δεν ξέρουμε,αν το 50% και που τον ψήφισε τον ήθελε .
    Οι δικαστές θα πεις, χαχαχα.....
    Οι ελεγκτές θα ξαναπείς,χαχαχα.....
    Οι καταγγέλοντες θα ματαπείς,χαχαχα.......
    Εμμανουήλ Ροΐδης:
    ''Κάθε τόπος έχει την πληγήν του:Η Αγγλία την ομίχλην,η Βλαχία την ακτίδα ,η Αίγυπτος τας οφθαλμίας και η ΕΛΛΑΣ τους.......ΕΛΛΗΝΑΣ''.
    Καλημέρα....

    • Orestios avatar
      Orestios @ juliet 12/04/2011 11:20:37

      Τραγικός ο Ροΐδης.

      • juliet avatar
        juliet @ Orestios 12/04/2011 11:46:51

        @Ορεστης
        ''Οποιος θέλει να κουμαντάρει τους Ελληνες πρέπει να βαστάει ένα δισάκι γεμάτο,εμπρός με τον Χριστό,πίσω με διαόλους και στη μέση με χρυσάφι''.
        Καραΐσκάκης Γιώργης
        Αυτό σου λέει τίποτε;

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ juliet 12/04/2011 17:32:59

      ναι δεν με "μέλει" διότι έχω κάτι υπερπατριώτες σαν τον Ψωμιάδη που λαμβάνοντας τον λόγο χωρίς εμένα για εμένα με εκμεταλλεύονται, άστα κορίτσι μου όταν θα ανέβεις προς τα πάνω θα μάθεις λυτρωτές πλέον δεν ψάχνω, σοβαρούς ψάχνω... άντε γεια

      • Ηλίας Πιερίδης avatar
        Ηλίας Πιερίδης @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 17:34:09

        στην juliet η απάντηση

  30. Παναγος avatar
    Παναγος 12/04/2011 11:02:46

    Ειχα μια απορια απο την αρχη αυτης της ιστοριας .
    Δεν ειδα πουθενα κατι σχετικο..

    Λοιπον . Η ερωτηση εχει να κανει με την "παρανομια" του Ψωμιαδη να μετριασει υπερβολικα ενα προστιμο σε καποιο (απατεωνα) πρατηριουχο.

    Ο νομαρχης εχει αυτο το δικαιωμα?? Δηλαδη το δικαιωμα/ευχερεια να μειωνει η να διαγραφει προστιμα?
    Βασει νομου??
    Δηλαδη ο νομος του δινει το δικαιωμα κατα την κριση του να μειωνει προστιμα??
    ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ???

    Αν του δινει ο νομος αυτο το δικαιωμα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ οταν το εξασκει??
    Δεν μπορω να καταλαβω.
    Κανω μια τροχαια παραβαση . Μου κοβει μια κληση το οργανο την παιρνω παω στον διοικητη του, του εξηγω την κατασταση και αυτος μου την σβηνει .
    Απο που και ως που ειναι παρανομος?. Εχει το δικαιωμα αυτο .
    Αλλωστε γιαυτο εγινε διοικητης του ..οργανου,γιατι ειναι πιο μορφωμενος,πιο ικανος εχει καλλιτερη αντιληψη των πραγματων και κρινει οτι ΝΑΙ λαθος εκανε το οργανο ..

    Το ιδιο δεν συμβαινει εν προκειμενου με τον νομαρχη Ψωμιαδη??
    Ο νομος ειναι αψυχος αφορα εκατομμυρια ανθρωπους αλλα ολες οι περιπτωσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ.
    Και αφου Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ απο που και ως που παρανομησε? και διασυρεται τωρα καθε μερα??

    Απορια την εχω αγαπητοι μου φιλοι..

  31. Παναγος avatar
    Παναγος 12/04/2011 11:08:31

    Αν ολες οι περιπτωσεις ητανε ιδιες δεν θα χρειαζομασταν αλλωστε και δικαστες.

    Θα ειχαμε τοιχοκολλησει σε καποια σημεια:
    εκανες αυτο? τοση ποινη .
    Εκανες το αλλο? τοση η ποινη .
    Θα ανοιγαμε το κομπιουτερ θα βαζαμε το "google και ψαξε "σκοτωσες" ποινη ισοβια ,εκλεψες? 10 μηνες κ.ο.κ

    Θα γλυτωναμε και απο τους δικηγορους και κυριως και απο τα ..αναδρομικα των δικαστων που καθε τρεις και λιγο τα ζητανε...

    • juliet avatar
      juliet @ Παναγος 12/04/2011 11:41:42

      @Πανάγο
      Ξέρω οτι δειγματοληψίες για τη νοθεία έκανε το ΥΠ.ΑΝ.Τώρα πως το πρόστιμο το έδινε η νομαρχία δεν ξέρω,εκτός αν μεταβιβάσανε αρμοδιότητες στις νομαρχίες γι΄αυτονόητους λόγους.
      Ο φονιάς του Βαρθολομαίου 5,5 χρόνια ,ο φονιάς του κλέφτη ο 77χρόνος 10 χρόνια!!
      Πανάγο,τ΄ακούς ........η δικαιοσύνη!!

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ juliet 12/04/2011 14:37:57

        juliet
        ==
        Nαι .Συγχωρεσε την ειναι ..τυφλη η κακομοιρα.

  32. ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ 12/04/2011 12:58:22

    Τι λέει ο Σαμαράς για τον αδελφό του τον Διονύση;Θα τον δεχτεί ως Περιφερειάρχη;Θα είναι ξεφτίλα...

  33. ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ 12/04/2011 13:25:07

    Και μια γενική ερώτηση:Aν υποθέσουμε ότι μας αγγίζουν τα κείμενα του Φαήλου,ότι καταγγέλουμε και περιφρονούμε τους πατριδοκάπηλους,τους κομπέρ,τους αρκουδιάρηδες,ότι έχουμε την ελάχιστη αισθητική απαίτηση οι άνθρωποι της Ν.Δημοκρατίας να μην είναι γελοίοι,τότε τι ακριβώς υπερασπίζεστε μερικοί στο πρόσωπο του Ψωμιάδη;

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ 12/04/2011 13:42:48

      Το ότι πρώτα θα πάνε φυλακή τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ που καταλήστεψαν τον τόπο και μετά θα δούμε τί ποινή πρέπει να επιβληθεί σε κάποιον που λυπήθηκε έναν ετοιμοθάνατο.

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ 12/04/2011 17:40:56

      ....απορία....(που πιθανόν φίλε εδώ μέσα δεν αγγίζει πολλούς, βολεύονται με τον Ψωμιάδη)

  34. Fanis avatar
    Fanis 12/04/2011 13:39:54

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
    ==
    Καλα τα πας.
    Θα μας στριμωξεις ολους εμας που " τι ακριβώς υπερασπίζεστε μερικοί στο πρόσωπο του Ψωμιάδη";
    Κανε αλλη μια ερωτηση να ..τριτωσει το κακο .
    Να παρεις ..ολοκληρωμενη απαντηση..Μπεεε

  35. skymate avatar
    skymate 12/04/2011 13:44:41

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
    ==
    Καλα τα πας.
    Θα μας κολλησεις στο τοιχο εμας που "τι ακριβώς υπερασπίζεστε μερικοί στο πρόσωπο του Ψωμιάδη"; Δεν θαχουμε τι να πουμε.

    Κανε ακομα μια ερωτηση να ..τριτωσει το κακο.
    Να παρεις ..ολοκληρωμενη απαντηση.
    Μπεεε

    • juliet avatar
      juliet @ skymate 12/04/2011 16:14:29

      @ skymate
      Πες του και το άλλο ο φονιάς του Βαρθολομαίου,τα γερόντια που σκοτωθήκανε για τα μάτια της κοπελιάς,σόμορα και γόμορα,ακουσον -άκουσον ο φονιάς μόνο 5,5 χρόνια, αρα ο Πανίκας που πήγε να δώσει ζωή στον πεθαμένο -ΑΘΩΟΣ...
      χαχαχα

  36. Tassos avatar
    Tassos 12/04/2011 13:45:13

    Και για τους αφελείς που δεν έχουν αντιληφθεί ότι στόχος είναι ο Σαμαράς κι όχι ο κάθε Ψωμιάδης ιδού το άρθρο της Κέζα στο Βήμα http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=395012

  37. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 12/04/2011 14:29:56

    Είναι θετικό ότι καταδικάστηκε ο Παννίκας. Αυτό που έκανε είναι παράνομο. Αλλά δεν αρκεί να σταματήσει η δικαιωσύνη στον Παννίκα όμως. Πρέπει να περάσει και τον Μαντέλη, τον Άκη, τον Λιάπη, τον Τσουκάτο και τα υπόλοιπα φυντάνια.

    Δεν μπορώ να όμως να καταλάβω τι σημαίνει "τον στηρίζει η ΝΔ", ούτε τι δουλειά έχει ο Σαμαράς να τον επισκευτεί.

  38. Παναγος avatar
    Παναγος 12/04/2011 14:42:02

    ο Μήτσος
    ==
    Σωστα τα λες μητσιου΄μ.
    Η δικαιοσυνη αρχισε απο τα πιο .."απεχθη"εγκληματα οπως αυτο του Ψωμιαδη.
    Μετα θα ασχοληθει με τα .."πταισματα" υποβρυχια που γερνουν,τσουκατους-μαντεληδες-πασοκοσκυλα και τα ..συναφη.
    Μπραβο μητσιου΄μ εισαι τσακαλος..

    • juliet avatar
      juliet @ Παναγος 12/04/2011 16:23:22

      @Πανάγο
      Τα υποβρύχια γέρνανε λόγω μη καταμερισμού του βάρους,ο Τσουκάτος δεν ήξερε τι του δίνανε και που τα πήγαινε,ο Ρόκος πάλι έκανε πρόβα το παιδικό του όνειρο να γίνει αρχηγός της συμμορίας ,και τιμήθηκαν , ενώ ο Πανίκας ονειρευότανε να γίνει νομάρχης της Μακεδονίας, και τιμωρήθηκε.

  39. juliet avatar
    juliet 12/04/2011 16:08:47

    @Παναγο
    Πανάγ΄θ΄πατ΄στου χωριού του Πασχ΄.Ιμείς δε 'εχουμ' χωριού.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ juliet 12/04/2011 19:14:35

      juliet
      =
      Θα παμ' να φαμ' κι ταρνι .
      ικι περα τι τκανατε τχωριου?
      Το πούλσαταν?
      Χα!

  40. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 12/04/2011 16:23:03

    @Πανάγο
    πάμε να χτυπήσουμε κανένα υποκατάστημα τράπεζας και αν μας πιάσουν θα τους πούμε ότι πρέπει να ασχοληθούν με ποιό σοβαρά πράγματα όπως τα υποβρύχια, η Siemens, ο Μαντελοτσουκάτος, ο Βουλγαράκης κλπ.

  41. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 17:42:34

    Μια χαρά πάμε χαρά του Πανίκα να έχει στο χέρι όλη τη ΝΔ (με τόοοοσο προβληματισμό περί αυτού).....

    • juliet avatar
      juliet @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 18:21:56

      @Πιερίδη Ηλία
      Δεν κατάλαβες κάτι,αν υπάρχει πρόβλημα ,υποθέτουμε οτι υπάρχει, το λύνουμε εσωτερικά.
      Εχω τη φιλοσοφία,αν θες να πετύχεις κάτι προς όφελος σου,δεν κάνεις ήρωα κανέναν.Εσωτερικές διαδικάσιες, λέει-ακούς και τον αφήνεις να βγάλει μόνος του τα συμπεράσματά του,δημοκρατικές διαδικασίες όχι όχλου.Τι δεδομένη στιγμή υπάρχει σκοπιμότητα.
      Τι σε πονάει περισσότερο οτι σε λίγο θα τρώει ο ένας τις σάρκες του αλλού απο τους ξενόφερτους δυνάστες μας ή τα καμώματα του κάθε Ψωμιάδη,η επαρχία έτσι είναι ,ο γνωστός ,ο φίλος ,ο γείτονας.Δες το και αλλοίως,αν υπάρχει σύμπνοια μπορεί να επιβιώσουμε.
      ''Μην κάνεις ποτέ κάτι αντίθετο με τη συνείδησή σου.Ακόμη κι αν σου το απαιτήσει το κράτος.'':Αΐνστάΐν Αλβέρτο

  42. Παναγος avatar
    Παναγος 12/04/2011 18:50:51

    ο Μήτσος
    ==
    Μητσιου΄μ ,μπερδεμενος εισαι.
    Ο Ψωμιαδης δεν πηγε να κλεψει καμμια τραπεζα .
    Καταλαβε το πρωτα αυτο και συνεχιζουμε μετα με πιο ..συνθετα θεματα.

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Παναγος 12/04/2011 20:47:01

      @Πανάγο
      ήταν τελείως νόμιμη η κίνηση του Πανίκα και τον αδίκησε η άτιμη η κοινωνία; Πήγε να κάνει την καλή πράξη και την πλήρωσε; Και ο Πανταγιάς με τον Νταλάρα κάτι τέτοιο έκανε αλλά δεν τον δίκασαν...

  43. occultist avatar
    occultist 13/04/2011 01:43:10

    Βρε παιδιά, βλέπουμαι το δένδρο και χάνουμαι το δάσος. Τα πράγματα είναι είναι απλά. Ο Νομάρχης είχε δικαίωμα και την αρμοδιότητα να όχι μόνο να μειώσει το πρόστημο αλλά ακόμη και να το διαγράψει;; Σαφώς ΝΑΙ. Ετσι λέει ο νόμος. Ζήτησε και πήρε την ΘΕΤΙΚΗ γνώμη του αρμοδίου νομικού τμήματος;; Σαφέστατα ΝΑΙ. Υπάρχουν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις οτι ενήργησε δόλια ή χρηματίστηκε για να μειώσει το πρόστημο;; ΟΧΙ. Τότε που είναι η παρανομία;;
    Κατά την γνώμη μου έπραξε μέσα στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του. Και αν σε κάποιους δεν αρέσει ας καταργήσουν τις σχετικές διατάξεις, και τους αιρετούς νομάρχη και περιφεριάρχη.