#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2012 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ στην κυβέρνηση, το ΠΑΣΟΚ στην ... εξουσία



Θα το έχετε βεβαίως καταλάβετε όλοι ότι για μια ακόμα φορά η ΝΔ έκανε το ακατόρθωτο: να κατέχει δηλαδή τύποις την εξουσία και τους υπουργικούς θώκους, αλλά την χώρα να κυβερνά το "σύστημα ΠΑΣΟΚ". Παλαιότερα, η εξήγηση του παραδόξου αυτού ήταν σχετικά απλή: οι νεοδημοκράτες έπαιρναν σε κάποιες εκλογές την κυβέρνηση, το σύστημα ΠΑΣΟΚ τους άρχιζε τις σφαλιάρες και τελικά συγκυβερνούσαν με την μερίδα του λέοντος να συνεχίζει να πηγαίνει στους πράσινους και στους γαλάζιους το "κάτι τι" τους για να μην γκρινιάζουν.

Σήμερα η εξήγηση είναι ...ανόητη. "Δεν πρέπει να δημιουργούμε προβλήματα στον Βαγγέλη που αντιμετωπίζει εσωκομματικά προβλήματα" λένε στην κυβέρνηση. Και αφήνουν τους ΠΑΣΟΚους να αλωνίζουν και τον Βενιζέλο να ελέγχει ουσιαστικά το δημόσιο με το 10%.

Μιλάμε δηλαδή για την απόλυτη παράνοια. Την οποία μάλιστα ο γνωστός θεωρητικός εγκέφαλος της κυβέρνησης της δίνει και ιδεολογική χροιά. "Δεν πρέπει να δυσκολεύουμε τον Βενιζέλο και τον Κουβέλη", λέει. Αντιθέτως, "ο στόχος μας πρέπει να είναι η ενσωμάτωση". Τι να εννοεί άραγε; Να φτιάξουν ένα νέο γαλαζοπράσινο κόμμα; Να συσπειρωθούν σε ένα νέο κόμμα οι εναπομείναντες "συστημικοί" της πολιτικής σκηνής; Πράγμα το οποίο άλλωστε το βλέπουμε να συμβαίνει μπρός στα μάτια μας. Σαν .... "συστημικός ΣΥΡΙΖΑ" μοιάζει η κυβέρνηση, με τρεις συνιστώσες, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ.

Τελικά, λέτε αυτοί οι φοβεροί ΠΑΣΟΚοι να διαχυθούν οι μισοί στην δεξιά και οι άλλοι μισοί στην αριστερά και να συνεχίσουν έτσι να μας κυβερνούν στον αιώνα τον άπαντα;

Δείτε επίσης τι συμβαίνει με τον καταπράσινο ΣΔΟΕ. Είναι ασύγκριτα πιο ισχυρός από το Μαξίμου και κατάφερε να ελέγχει μέχρι το πολιτικό παιχνίδι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 28/09/2012 16:04:53

    Σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω ποιός είναι ο ....θεωρητικός εγκέφαλος της Κυβέρνησης.
    Για το ....εγκέφαλος.....

    • Χμμμμ avatar
      Χμμμμ @ Αδέξιος Δεξιός 28/09/2012 16:18:41

      Μηπως να του κάνατε κανένα update του λογισμικού; Μπορεί να κόλλησε κανέναν trojan απο τις τόσες επαφές με μολυσμένα κόμματα

      • Θεόδωρος Βλαχόπουλος avatar
        Θεόδωρος Βλαχόπουλος @ Χμμμμ 28/09/2012 17:53:17

        Ο ...γνωστός θεωρητικός της κυβέρνησης, με η χωρίς εγκέφαλο, κύριοι, τα έχει όλα σε ρέγουλα!!
        Σε συνεννόηση και αντ' αυτού ...βεβαίως, βεβαίως!
        Σου λέει: Η ΝΔ δεν πρόκειται να επιβιώσει των μέτρων, το Πασοκ το ίδιο, για τη ΔΗΜΑΡ ούτε λόγος!
        Άρα λίγο απο δω, λίγο απο κει, το πιάνουμε το 18-19% όλοι μαζί!!
        Στις παρούσες συνθήκες αυτό το ποσοστό φαντάζει δυσθεώρητο, άσε που σίγουρα είναι ρυθμιστής!!
        Γι΄αυτό, σου λέει, τι μας πειράζει η συμπόρευση σε ένα κόμμα με Χρυσοχοιδη, Λοβέρδο, Διαμαντοπούλου, Τόνια Αντωνίου και όλα τα άλλα καλόπαιδα! Και εμείς διασωζόμαστε, και παραμένουμε στο παιχνίδι!!
        Όσο για τους ρόλους, θα τα βρούμε!!
        Για όλους έχει η μοιρασιά!!
        Για τους ...ηλίθιους τους ΝΔκράτες, ας πρόσεχαν και ας διάβαζαν ανάμεσα απο τις ...γραμμές!!!

  2. IOANNIS avatar
    IOANNIS 28/09/2012 16:09:09

    ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/09/2012 16:11:24

    «Τελικά, λέτε αυτοί οι φοβεροί ΠΑΣΟΚοι να διαχυθούν οι μισοί στην δεξιά και οι άλλοι μισοί στην αριστερά και να συνεχίσουν έτσι να μας κυβερνούν στον αιώνα τον άπαντα;»

    Μπρρρρρρρ

  4. Pileas avatar
    Pileas 28/09/2012 17:00:47

    Τρέμω μόνο μην τελειώσει ο καπνός της πίπας από τα Tabacco Shops και ο δυνατός εσπρέσο από τη Βαλαωρίτου. Τότε θα καταρεύσει η χώρα.....

  5. drider avatar
    drider 28/09/2012 17:14:33

    ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι ένα... τους ενώνουν τα χρέη:

    Leandros Rakintzis, Greece's independent inspector-general of public administration, believes the financial crunch the two big parties face is proof that Greece's political funding system is flawed. "This is all about the exchange of favors," he said. "These parties cannot pay the debt so it's a vicious circle in which they come to depend on the banks. It creates an interdependence of politicians and banks."

    Πηγή: Reuters
    h**p://www.reuters.com/article/2012/09/27/us-greece-politics-parties-idUSBRE88Q0EA20120927

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/09/2012 17:21:48

    Εύστοχος τίτλος και ο βενιζέλος τον υπασπιστή του με υπογραφή ΝΔ τον έστειλλε παράτυπα σε μη προβλεπόμενη θέση και χωρίς τα τυπικά προσόντα στο εξωτερικό , για κονόμα.
    Από αυτά και από άλλα η ΝΔ πήρε 18,5 %και όπως πάει στις επόμενες μπορεί να είναι και πίσω από την ΧΑ.

  7. kwstas avatar
    kwstas 28/09/2012 17:22:39

    Το πρόβλημα εντοπίζεται στη μαλακία των Δεξιών. Ψοφάνε για λεζάντα και τρέμουν μη και δεν τους χαϊδέψουν οι "αριστερούληδες". Ρε μαλάκες, αυτοί δε σας ψηφίζουν στον αιώνα τον άπαντα απ΄τη μια κι από την άλλη γαμάτε τους ψηφοφόρους σας για να σωθεί η Παρτίδα (ναι παρτίδα εννοώ). Και το χρήμα τρέχει right through...

  8. panos avatar
    panos 28/09/2012 19:26:07

    Μας δουλευουν και τα δυο κομματα ψιλο γαζι. Οσο εχουν τα πελατακια τους στο απυροβλητο ουτε η κριση θα περασει ουτε η χωρα θα σωθει. Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τα κομματα και οχι η ΠΑΤΡΙΔΑ, τα ιδια σ@@@@ ειναι και τα δυο κομματα. Αν τσακισουν το πελατειακο συστημα ειναι σαν να σπαζουν τα ποδια τους, με αποτελεσμα να διαλυθουν.Για 200,000 χιλιαδες κοπριτες θυσιαζουν ενα ολοκληρο ΛΑΟ, να το χαιρομαστε το κομμα μας, αλλα οι αγνοι ΔΕΞΙΟΙ ΤΟΥ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ και εχουν καταλαβει πλεον οτι τα δυο ΠΡΩΗΝ μεγαλα κομματα ειναι τα ιδια.

  9. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 29/09/2012 00:55:20

    Αυτή δεν είναι λα'ι'κή ούτε πατριωτική δεξιά.Γι'αυτό και τα όρια με τους πράσινους είναι δυσδιάκριτα.Υποψιάζομαι ότι ανέκαθεν υπήρχε η κρυφή επιθυμία να ταυτισθούν μ΄αυτούς.

  10. Jim Bim avatar
    Jim Bim 29/09/2012 10:04:39

    Η αξιοκρατια είναι το ζητούμενο στην διακυβέρνηση. Δεν έχει σημασία εάν το λαμόγιο είναι Πράσινο ή Γαλάζιο, σημασία θα πρέπει να έχει η ιση αντιμετώπιση για όλους !!!!! Αυτό είναι το στοιχημα που πρέπει να κερδίσει η κυβέρνηση ..

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 29/09/2012 10:39:07

    Η Ελλάδα τελεί υπό καθεστώς αιχμαλωσίας.
    Νοοτροπίες κρατικισμού, φαυλότητας, διαφθοράς, ναρκισισμού κατέχουν πλέον ηγεμονική θέση σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας μας.
    Οι νοοτροπίες αυτές έχουν μπολιάσει ως ιδεολόγημα των σύνολο των πολιτικών δυνάμεων, των μηχανισμών του Κράτους, των ΜΜΕ συμπεριλαμβανομένων, καθώς και το πλήθος εκείνων των κοινωνικών στρωμάτων που απολάμβανε και τυτόχρονα υποβάσταζε το καθεστώς της φαυλότητας.
    Πρόκειται δηλαδή για την παρασιτική κοινωνική, οικονομική και πολιτική ελίτ που ρήμαξε τη χώρα.

    Σήμερα, οι ηγεμονικές αυτές ελίτ δίνουν απεγνωσμένα μάχη να σώσουν το τομάρι τους. Η αγωνία τους αυτή τις κάνει επικίνδυνες για το Έθνος.

  12. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 29/09/2012 11:43:24

    Έπιασε δουλειά ο Γιώργος Παπανδρέου... Η αίθουσα όπου θα παραδίδει τα μαθήματά του φέρει τον αριθμό 166...
    Τυχαίο; Όχι, ο Γιώργος Παπανδρέου δεν τηλεφώνησε στο ΕΚΑΒ. Απλώς κυκλοφόρησε το φυλλάδιο του....
    Σύνδεσμος:

    http://gr.news.yahoo.com/ο-γιωργάκης-ξανασχεδιάζει-την-ευρώπη-080543302.html

    Συμπέρασμα: ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!