14/11/2010 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ πάει για έξι περιφέρειες

Οι κάλπες έκλεισαν πριν από λίγο

Είναι φυσικά πολύ νωρίς ακόμα για να κάνουμε προβλέψεις.

Όμως με βάση τις υπάρχουσες πληροφορίες και εκτιμήσεις η  ΝΔ πάει για έξι περιφέρειες:

Πελοπόννησος (όπου δίνεται μεγάλη μάχη)

Κεντρική Μακεδονία

Δυτική Μακεδονία

Θεσσαλία

Ήπειρος

Βόρειο Αιγαίο.

Στους τρεις μεγάλους Δήμους (Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλονίκη) διεξάγονται πραγματικά ντέρμπι και είναι νωρίς για συμπεράσματα αν και φαίνεται να προηγούνται σε όλους οι υποψήφιοι της ΝΔ.

Αν σκεφθεί κανείς ότι πριν από ένα χρόνο η ΝΔ έχανε σε όλες τις περιφέρειες, τότε το σημερινό αποτέλεσμα θα αποτελεί μια πολύ μεγάλη επιτυχία του Αντώνη Σαμαρά



ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 14/11/2010 19:27:25

    Δυστυχως το μεγεθος του θριαμβου μειωνεται απο την τεραστια αποχη.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 14/11/2010 20:58:03

      Ενθουσιαστικα νωρις.
      Για ακομη μια φορα βιαστικα να μιλησω...

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/11/2010 19:43:53

    Δεν συμφωνώ με το συμπέρασμα. Αυτό το συμπέρασμα ισχύει για τον Α γύρο. Στον β γύρο δεν έγινε καλή δουλειά, ειδικά στον τομέα της πολιτικής δουλειάς. Η ΝΔ έπεσε σε πολλές παγίδες του ΠΑΣΟΚ στην εβδομάδα που προηγήθηκε...

  3. Gabi avatar
    Gabi 14/11/2010 19:46:11

    anatoliki makedonia kai thraki?

    • Factorx avatar
      Factorx @ Gabi 14/11/2010 19:47:52

      Μάχη με ...τουρκικά λεωφορεία

  4. aristotelis avatar
    aristotelis 14/11/2010 19:46:15

    Συμφωνώ με τον Επώνυμο, από ότι φαίνεται τα αποτελέσματα στον β΄γύρο δεν είναι καλά. Αλλά ας περιμένουμε για να μιλήσουμε επί συγκεκριμένων αποτελεσμάτων

  5. ΚΑΨΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΑΨΙΩΤΗΣ 14/11/2010 19:46:37

    ΣΑΦΗ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΧΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΟΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΑΝ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ "ΘΑΦΤΗΚΕ" ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΝΤΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΝΤΗΔΩΝ. ΑΠΟΨΕ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΠΕΚΟΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙ Ο "ΞΥΛΙΝΟΣ". Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ Η ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ Ν. Δ. ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΑΝΑΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΠΟΤΗΡΙ" ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΔΕΝ Θ' ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙ Ο ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΗΓΕΤΗΣ...!

  6. irida avatar
    irida 14/11/2010 19:47:41

    Έτσι και χαθεί η Αθήνα εγώ θα το διασκεδάσω!!! Όχι γιατί επιθυμώ τον Καμίνη αλλά γιατί θεωρώ τελείως άστοχη την υποψηφιότητα Κακλαμάνη..Θα δείξει. Ακόμα κι αν εκλεγεί τελικά ο Κ. θα παραμείνει στο μηδέν σε όλα τα επίπεδα..Για μένα..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ irida 14/11/2010 19:55:36

      Συμφωνώ. Όμως στη Θεσσαλονίκη, αν εκλεγεί ο Μπουτάρης, θα σκάσω...

      • man8os avatar
        man8os @ Επώνυμος 14/11/2010 19:59:23

        Και μετα ΧΑ 20%!!
        Δεν αισθανομαι καλα....

      • irida avatar
        irida @ Επώνυμος 14/11/2010 19:59:49

        δεν θα εκλεγεί ο Μπουτάρης..αποκλείεται..κράτα το..

      • ο παγωτατζής avatar
        ο παγωτατζής @ Επώνυμος 14/11/2010 20:17:45

        Μπουτάρης ...γιοκ Επώνυμε!
        Μας τελείωσε τό πιάτο

        • ο παγωτατζής avatar
          ο παγωτατζής @ ο παγωτατζής 14/11/2010 20:22:30

          .....Καθώς και Μπόλαρης...
          Εχουμε όμως ....Ζορρό, ισπανικό μενού,ανευ μαστιγίου και ξίφους.

    • anonyme avatar
      anonyme @ irida 14/11/2010 20:42:26

      Δεν πιστεύω να κερδίσει τελικά ο καμίνης.Η διαφορά είναι
      μόλις 400 ψήφοι αυτή τη στιγμή και μόλις στο 11% αυτών που έχουν ψηφίσει.Όσο περνάει η ώρα ο κακλαμάνης θα ανεβαίνει.

      • irida avatar
        irida @ anonyme 14/11/2010 20:56:28

        παντως η Θεσσαλονίκη να ετοιμάζεται για ...δωρεάν τσόντα από το tv100!!!!!!!!! ε ρε γλέντια!!!!!!!!!
        πάντως παιδιά ο κόσμος έχει σιχαθεί γενικώς...κι η αποχή είναι τεράστια κι εκεί πρέπει να εστιαστεί η πολιτική...στο γιατί και να γίνουν τομές..πάλι υπάρχει η ευκαιρεία...το θέμα είναι αν θα αξιοποιηθεί....από όλους..

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/11/2010 19:56:25

    Στο 2ο γύρο έπεσε ύπνος βαθύς.
    Για ακόμη μια φορά ο Σαμαράς μόνος του ανέλαβε όλο το έργο των εκλογών για το κόμμα.
    Για ακόμη μια φορά φαίνεται η επιτακτική ανάγκη εκκαθαριστικών επιχειρήσεων στο κόμμα προκειμένου να ξεβρωμίσουμε από τα φαντάσματα του παρελθόντος.
    Για ακόμη μια φορά φανερώνεται η ανάγκη εφαρμογής πραγματικής αντιπολίτευσης από τη ΝΔ στο πεζοδρόμιο και όχι με θεωρίες αμφιβόλου νοήματος και περιεχομένου.Διότι οι έκτακτες και κρίσιμες ιστορικά στιγμές που ζούμε θέλουν αγώνα και όχι φιλοσοφία.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/11/2010 20:26:44

    Μακάρι να μπορούσα να συμμεριστώ την αισιοδοξία σας παιδιά...

    Ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ, πάντως, στο μεγάλο αγωνιστή Β. Μιχαλολιάκο...

    • zackii avatar
      zackii @ Επώνυμος 14/11/2010 21:54:58

      Eπώνυμε σε παρακολουθώ και σέβομαι τις απόψεις σου -ακόμα κι αν διαφωνώ σε κάποια μερικές φορές. Πρέπει να ξέρουμε ότι διαχρονικά όλες -πλην Μητσοτάκη ίσως- οι κυβερνήσεις ψηφίζονται γιά 2 τετρετίες. Αυτή ίσως να ήταν η δεύτερη αν δεν είχε κάνει τόση ζημιά ο ΚΚ.

  9. man8os avatar
    man8os 14/11/2010 20:53:45

    2 Συμπερασματα.
    Ο Ψωμιαδης και ο Κακλαμανης εφτασαν στα ορια τους.
    Μετα τη ληξη της θητειας τους να αποσυρθουν.
    Στο Ιονιο και στο Β.Αιγαιου εχουμε ανατροπες.
    Στην Θρακη τα Τουρκικα πουλμαν εκαναν την δουλεια τους...

  10. irida avatar
    irida 14/11/2010 22:14:36

    Σα βρεμένη γάτα ο Νικήτας!!!! Η αλαζονία τιμωρείται...κι οι λάθος επιλογές προσώπων και το lifestyle!!