#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2011 15:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ λέει το σωστό, αλλά με ...λάθος τρόπο



Στη Νέα Δημοκρατία διαπράττουν ένα επικοινωνιακό λάθος το οποίο αποπροσανατολίζει τον κόσμο και, μοιραία, δημιουργεί την εντύπωση ότι και ο Αντώνης Σαμαράς  θα κάνει περίπου τα ίδια, μ’ αυτά που κάνει ο Γιώργος,  αλλά με διαφορετικό …..τρόπο!

Είναι το περίφημο επιχείρημα «διαφωνούμε με τον τρόπο, αλλά συμφωνούμε με τον στόχο»,  όπου στόχος είναι η μείωση του ελλείμματος και του χρέους.

Στην πολιτική μπορεί  να λές το ….σωστό, αλλά με λάθος τρόπο!

Αυτό ακριβώς κάνει η Νέα Δημοκρατία!

Πρώτη προτεραιότητα και πρώτος στόχος πρέπει να είναι η επανεκκίνηση της οικονομίας.

Μετά όλα τα άλλα!

Αν δεν  αρχίσει η ανάκαμψη ούτε οι …τρόποι θα αποδώσουν, ούτε οι …στόχοι θα επιτευχθούν!

Και με τον Μνημόνιο όχι μόνο δεν έχουμε ανάπτυξη, αλλά  οδηγούμαστε όλο και πιο βαθειά στην  ύφεση!

Αρα δεν αρκεί να λένε ότι θα αλλάξουν …τον τρόπο.

Η χώρα πρέπει να αλλάξει πολιτική και κατεύθυνση  και να επαναπροσδιορίσει τους στόχους της!

Γιατί με το μνημόνιο οδηγούμαστε στην καταστροφή.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 09/06/2011 15:43:41

    Επιτέλους, πες τα!!

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2011 15:47:04

    Το ΜΝΗΜΟΝΙΟ δυναται να το ανατρεψει ΜΟΝΟ Ο ΛΑΟΣ!!Οταν οι Τραπεζιτες και οι παπαγαλοι τους δουν τον Λαο αποφασισμενο και ΑΝΕΝΔΟΤΟ στην εφαρμογη του επαισχυντου και "Banksterikou" Μνημονιου, τοτε θα αλλαξουν τα πραγματα.Και θα ειναι ευκολοτερα για τον Ηγετη που θα κληθει να αναλαβει τις τυχες της Χωρας.Και τον μονο που φοβουνται οι Τραπεζιτες ΟΠΟΥ ΓΗΣ, ειναι τον ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΣΗΚΩΜΟ ΤΟΥ.Γιατι και οι ιδιοι-πολυ περαν της υλης που πολυλατρευουν-εχουν χιλια δυο αλλα πραγματα για να φοβηθουν....Εκει ερχεται Ο ΗΓΕΤΗΣ που εχει τον λαο πισω του και εφαρμοσει μια πιο ανθρωπινη πολιτικη.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2011 16:16:02

      ΠΟΙΟΝ ΛΑΟ ΧΡΗΣΤΟ ? ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΣΥΓΧΥΣΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ? ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΛΑΘΟΣ ΗΓΕΤΕΣ ?
      η ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ "ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" ?

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/06/2011 15:47:39

    2010. Εσοδα 50 δις εξοδα 75 δις
    Πες μας εσυ το μαγικο τροπο να μηδενιστει το ελλειμα για να μην εχεις αναγκη δανεια μνημονια κλπ, με μετρα που να στεκουν και να αποδωσουν αμεσα 25 δις.
    Εγω μονο σταση πληρωμων του χρεους ξερω και επιστροφη στη δραχμη, εσυ?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ koinos_nous 09/06/2011 19:11:21

      Κόβεις τις επιχορηγήσεις....ξέρεις πόσα δις γλιτώνεις; Θα φωνάζουν βέβαια δημοσιογράφοι και Μέγαρα...
      Πλαφόν στις συντάξεις ...καμία πάνω από 3,000 με τα επικουρικά
      Μειώνεις τις εργοδοτικές εισφορές κατά 20% δίνοντας 5% αύξηση στους μισθούς κάτω των 1,500 €
      Έχεις γίνει φθηνότερος κατά 15% σε όλες τις επιχειρήσεις εντάσεως εργασίας.
      Έχεις 5% αύξηση της κατανάλωσης.
      Έχεις φορολογικά έσοδα καθώς έχεις ρίξει στην οικονομία (μην μιλήσουμε πολλαπλασιαστικά απλά αθροιστικά τον πρώτο χρόνο) 20% περισσότερα.
      Έχεις δημιουργήσει ζήτηση, επενδύσεις και θέσεις εργασίας.
      Τον δεύτερο χρόνο μειώνεις φορολογικούς συντελεστές....
      Συνεχίζεις τον κύκλο.

      Τα γράφω στα Αντινέα από το 2008 ... δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό το έχει κάνει και άλλοι ...

      Μόνο με ανάπτυξη και αύξηση του ΑΕΠ σώζεσαι διαφορετικά τα νούμερα δεν βγαίνουν...

      ΥΓ

      μην ξανά μιλήσουμε ότι για διασταυρώσεις, μηχανογράφηση, ένα ασφαλιστικό - συνταξιοδοτικό ταμείο κλπ
      Σκέψου πχ να διασταυρωθεί το Ε1 των 45 δις που έφυγαν από πολίτες έξω... το κάνει η Γερμανία εμείς απλά κοιτάμε και περιμένουμε να μας πουν τι να κάνουμε ο κάθε Ρεν...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 09/06/2011 19:19:51

        ...και συγνώμη Δραχμή θέλουν μόνο τα λαμόγια που έχουν € έξω...

  4. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/06/2011 15:59:22

    Πές τα!!!!!

  5. Kαθιστός Ταύρος avatar
    Kαθιστός Ταύρος 09/06/2011 16:03:20

    Πάρα πολύ καλό άρθρο.
    Διότι κανένας δεν είχε σκεφθεί την επανεκίνηση της Οικονομίας.
    Επιτέλους και ένας που τα λέει !!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kαθιστός Ταύρος 09/06/2011 16:16:20

      H επανεκκίνηση ήταν το κεντρικό σημείο στο Ζάππειο, αλλά μετά ...έμπλεξαν με τους ....τρόπους και τους ....στόχους, όπως λέει ο Αδέξιος.

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2011 16:09:17

    Στην συνειδηση πολλων (που οι περισσοτεροι ουτε καν ψηφισαν ΠΟΤΕ την ΝΔ), ο Σαμαρας κατεχει την θεση του επερχομενου Ελληνα "Κιρχνερ"!!!Μακαρι να μην μας διαψευσει.

  7. spiros avatar
    spiros 09/06/2011 16:23:23

    Αντί για επεναάσταση λέμε: Επανεκίνηση : Το σλόγκαν.

  8. Game Over GAP avatar
    Game Over GAP 09/06/2011 16:33:48

    κορυφαια φωτο!

    απο που? τι ειναι?

    • factorx avatar
      factorx @ Game Over GAP 09/06/2011 17:34:47

      Ιάπωνες στον Β’ παγκόσμιο πόλεμο. Συνοδευεται με την εξής λεζάντα.

      “Yukio didn’t care what the other soldiers in his unit thought: He had found the donkey, and he was damn well going to keep the donkey”.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ factorx 10/06/2011 00:34:19

        Λίγο χλωμό το κόβω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

  9. Λάκης avatar
    Λάκης 09/06/2011 16:34:12

    Ο Σαμαράς αυτές τις μέρες πιέζεται πάρα πολύ να αποδεχτεί το μνημόνιο. Δείχνει όμως να ξέρει τι κάνει. Δικαιώθηκε πάντως στα οικονομικά. Λεπτό ζήτημα η κοινωνική δικαιοσύνη. Τί σκέφτεται άραγε ο Σαμαράς για τους πρόωρους συνταξιούχους; 1000.000 άνεργοι και άλλοι τόσοι πρόωροι συνταξιούχοι; ασυμβίβαστες καταστάσεις. Τί θα κάνει με τους δικαιωμένους των δικαστικών αποφάσεων; Αντώνη τράβα το κουπί και μη σε νοιάζει! Όσο είσαι ηθικός είμαστε μαζί σου.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/06/2011 16:35:36

    Tα συγχαρητήρια μας για την φωτογραφία!
    Απίθανη!

  11. kiki avatar
    kiki 09/06/2011 16:40:56

    Αμ Αδεξιε Δεξιε,
    τοσο καιρο το λεμε, πεστε Εξω απο το Μνημονιο τωρα,
    και να δεις τον λαο να το κατανοει απολυτως.
    Αυτες οι δασυτριχες αποψεις μας βρισκουν μα εντελως αδιαφορους.

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 16:47:11

    ΣΩΣΤΟΣ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ. Υπάρχει και κάτι που λέγετε Αναδιανομή Πλούτου. ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει στην πράξη αυτό; σημαίνει 5 στρέμματα απ' τον έναν, 5 απ' τον άλλο, 10 απ' τον πλούσιο για να έχει και αυτός που δεν ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ 20 Στρεματάκια να ζήσει. Αυτό αν ΦΩΝΑΞΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ το 75% του λαού μαζί του. Τα άλλα εν καιρώ θα έλθουν μόνα τους.

    • juliet avatar
      juliet @ ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 17:50:38

      Πως θα πείσεις τον Ελληνα να το κάνει αυτό ,όταν τόσα χρόνια με την πλασματική υπεραξία της γης τον έμαθες να σκοτώνει για 1 μέτρο;Η απαλλαγή του βρόγχου του δώσε -δώσε και η ανακύκλωση του χρήματος και πάνω απ΄όλα τα κεφάλια μέσα σιγά-σιγά θα ανασάνουμε.Και πάνω απ΄όλα η τιμωρία των ληστών της Πατρίδος ,όχι συναίνεση και πράσινα άλογα .ΤΙΜΩΡΙΑ.Οπου και αν ανήκουν έτσι κερδίζεις και παύεις να είσαι όλοι ίδιοι.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ juliet 09/06/2011 18:29:35

        Μάλιστα!!!

  13. Luisa avatar
    Luisa 09/06/2011 16:57:55

    Ωραιότατη φωτογραφία.
    Ο υπόλοιπος γαϊδουράκος που είναι;
    Μισόν βλέπω εγώ.

  14. juliet avatar
    juliet 09/06/2011 16:58:24

    Α.Δ ,καλό απόγευμα,
    αντε να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους.Ο κόσμος θέλει ξεκάθαρες διεκρινήσεις.Απέναντι υπάρχουνε τύποι που έχουνε πάρει ντοκτορά στο παραμύθι και την αλληγορία.Στη πολιτική και το κόμμα ακόμη αλλάζει το νόημα.
    Αρθουρος Σοπενχαουερ:''Στην πραγματική ζωή,οι ψευδαισθήσεις μπορούν ν΄αλλάξουν τη ζωή μας μόνο για μια στιγμή,όμως στον χώρο των σκέψεων και της διάνοιας,οι λανθασμένες ερμηνείες μπορεί να γίνουν αποδέκτες ως αλήθειες για χιλιάδες χρόνια και να γελοιοποιούν ολόκληρα έθνη,να βουβαίνουν τις ευγενείς επιθυμίες της ανθρωπότητας ,να υποδουλώνουν τους ανθρώπους και να τους λένε ψέματα.Αυτές οι λανθασμένες ερμηνείες είναι οι εχθροί τους οποίους πάντα προσπαθούσαν να πολεμήσουν οι σοφότεροι άνθρωποι στην ιστορία της ανθρωπότητας.Η δυνάμη της αλήθειας είναι μεγάλη,όμως η νίκη της είναι δύσκολη.Παρ΄όλα αυτά,όταν κατακτήσεις αυτή τη νίκη,δεν μπορεί ποτέ να σου αφαιρεθεί''.

  15. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 09/06/2011 17:06:02

    η αληθεια ειναι πως λιγοι απο μας πιστευουν πως ο Σαμαρας θα κανει κατι διαφορετικο, ακομα και παραδοσιακοι ψηφοφοροι της ΝΔ δυσκολευονται να ξεφυγουν απο τη λογικη του ολοι ιδιοι ειναι,
    θελει ανοιγμα επικοινωνιακο, και επιθεση (εκτος αν τα κραταει για μετα) γιατι λυπαμαι που θα το πω, το αντιμνημονιακο προφιλ πασχει, στην μεταφορα του στους πολιτες, υπαρχουν μεσα ενημερωσης που μπορουν να γινουν μπροσταρηδες σε αυτη την προσπαθεια και νομιζω οτι τα ξερουν

  16. Γιώργης avatar
    Γιώργης 09/06/2011 17:12:28

    « Όσο είσαι ηθικός είμαστε μαζί σου.»

    ...ἀκόμα καἰ στίς ἀποκοτιές!

    Αύτή εἶναι ἡ φράση πού πρέπει νά γίνει «κτῆμα» στήν Συγγροῦ...
    Καί σίγουρα ἀπαιτοῦνται θυσίες γιά νά εἶναι -άλλά καί νά μείνει- κανείς ήθικός.

    Ἡ ἀνταμοιβή ὅμως εἶναι αὐτή πού θά ΑΝΑΣΤΗΣΕΙ τήν Χώρα!

  17. Δηλαδη... avatar
    Δηλαδη... 09/06/2011 17:15:14

    Δηλαδη θες να μας πεις οτι δεν ξερουν ακριβως πως να εκφρασουν αυτο που θελουν να κανουν? Τι ειναι παιδακια που δεν ξερουν να μιλησουν? Εγω νομιζω οτι ξερουν ακριβως τι λενε και ειναι για σιγουροι για τον τροπο που το λενε,τωρα το τι θα ηθελες εσυ να ακουσεις ειναι αλλο θεμα.

  18. juliet avatar
    juliet 09/06/2011 17:19:15

    τον καμάκωσε ο Πάγκαλος!!

  19. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2011 17:43:11

    Πρεπει να εξηγηθουν καποια βασικα πραγματα στον λαο για να αποφευχθει η συγχυση:
    1.Ζουμε υπο συνθηκες ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ.
    2.Ουτε λογος για υπαρξη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (ως δε φαντασιακο ονειρο) μοιαζει η ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που αναμενουν οι απολυτως δικαιολογημενα εξεγερμενοι των πλατειων.
    3. Οι πολιτικοι οσα λαθη και αν επραξαν, ειναι ομηροι της Τραπεζοκρατιας.
    4. Ο λαος δεν απαιτειται να γνωριζει (ως εντελως αδοκιμα "εκληθη" τον τελευταιο χρονο), τι ειναι τα spreads και τα CDS που δυσχαιρενουν την καθημερινοτητα αλλα και την ζωη του την ιδια.
    5. Οι πολιτικοι θα πρεπει να αποφασισουν: Αν συμπορευονται με τον λαο και τα προβληματα του, η τον θελουν συμμετοχο σε μια τρελλα που απαιτει να αποπληρωθουν απο τον ιδιο (λαο), αβλεψιες και λαθη του παρελθοντος των ιδιων (πολιτικων).
    6. Επισης οι πολιτικοι ταγοι του τοπου θα πρεπει να αποφασισουν αν θελουν οι ιδιοι να εχουν το τιμονι της Οικονομικης Διακυβερνησης του τοπου και οχι οι Τραπεζιτες.
    7. Θα πρεπει επισης να μας εξηγησουν (αν και λιγο πολυ το "φανταζομαστε"), απο που εκπορευονται ολα αυτα τα εξοντωτικα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ.
    8. Γιατι--αιφνης--διαπιστωθηκε η "αντιπαραγωγικοτητα" των ΔΥ., η οποια δεν δυναται να γινει "κατανοητη" απο τους παπαγαλους των ΜΜ"Ε" (παντελως αγνωστο το τι ΙΔΙΟΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ), και γιατι με τετοια σφοδροτητα προσπαθουν να δημιουργησουν τεχνητο ΜΙΣΟΣ στην ηδη πανταχωθεν βαλλομενη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
    9.Που το πανε, εν τελει??
    10.Θα αντιδρασουν --η στο τελος θα ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ--ΣΤΑ ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΦΙΟΖΙΚΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ???

  20. Νικος avatar
    Νικος 09/06/2011 17:49:09

    Στο παρακάτω βίντεο δείτε -εκτός από τις αυστηρές δηλώσεις της ευρωπαϊκής ηγεσίας προς το Σαμαρά- το χαρακτηριστικό διάλογο της Άννας Διαμαντοπούλου και του Γιάννη Μιχελάκη στο χθεσινοβραδινό δελτίο του MEGA.

    Η Υπουργός Παιδείας -σε μια από τις ομολογουμένως καλύτερες εμφανίσεις της- αποστομώνει το γκαφατζή εκπρόσωπο της ΝΝΔ, όταν του λέει: «Με ποιον θα επαναδιαπραγματευθεί το μνημόνιο ο κ. Σαμαράς από τη στιγμή που οι δανειστές μας δεν δέχονται επαναδιαπραγμάτευση; Με τον... εαυτό του;»!...!

    Εκεί είναι που τα χάνει ο Μιχελάκης και προσπαθεί να δημιουργήσει «κατάσταση» με φωνές και διαμαρτυρίες για το χρόνο που μίλησε η κ. Διαμαντοπούλου και τις λοιπές γνωστές σοφιστείες των τηλεπαραθύρων.

    http://www.youtube.com/watch?v=O6gqiwnFaG8&feature=player_embedded#at=170

    Είναι όμως ήδη αργά. Η πολιτική γύμνια της NΝΔούλας φάνηκε για άλλη μια φορά, παρά την «υψηλή προστασία» του νταβατζηδοκάναλου.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Νικος 09/06/2011 18:48:05

      Εἶδες τί σκληροί «διαπραγματευτές» εἶναι ἐκεῖ στήν Εὐρώπη...
      Ἔχει κατατρομάξει ἡ Ἀννούλα πού δέν σηκώνουν οὔτε λέξη, καί κατσάδιασε τήν ...ΝΔούλα καί τόν Μιχελάκη πού πῆγαν καί τούς ...ἐνόχλησαν, -σάν δέν ντρέπονται...
      Ἄσε πού ὁ Μιχελάκης «τά 'κανε στά βρακιά του» κιόλας..., ἀπό τήν Ἀννούλα «-σε μια από τις ομολογουμένως καλύτερες εμφανίσεις της-»...
      Ὁ ἀγώνας τώρα δικαιώνεται!

      Ἔεε ρε, σανίδα βρεμένη...

    • Johnny Rep avatar
      Johnny Rep @ Νικος 09/06/2011 19:51:14

      Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις Νίκο?
      Ακούς εκεί ο γκεμπελοδίαυλος υποστηρικτής της ΝΔ. Έπεσα κάτω από την καρέκλα από τα γέλια...

      Πάντως άξιος ο μισθός του τμήματος Νέων Τεχνολογιών της Ιπποκράτους. Μοντάζ στα βίντεο του youtube μην ακουστεί καμιά απάντηση από τον Μιχελάκη.

      Όσο για το πόσο άξια είναι η Αννούλα του χιονιά, κάνε μια βόλτα από οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα, οποιασδήποτε βαθμίδας εκπαίδευσης και πες το αυτό να δεις τι θα ακούσεις και πόσα φάσκελα θα μαζέψεις...

      Επίσης αν είδες στο βίντεο τον Μιχελάκη να φωνάζει, τότε μάλλον χρειάζεσαι οφθαλμίατρο.

      Πάντως θεωρώ ότι η πρακτική σου εργασία στο θέμα "Πως να κάνετε το άσπρο-μαύρο" μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένη, οπότε μπορείς να προχωρήσεις στην επόμενη θεματική ενότητα του ΙΕΚ Τάπερμαν (για να θυμηθούμε και τη συχωρεμένη τη Μαλβίνα) με αντικείμενο "Πως να στρέφετε τη μια κοινωνική ομάδα απέναντι στην άλλη για να περνάτε αντιλαϊκά μέτρα χωρίς αντίδραση"

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Νικος 10/06/2011 02:02:48

      Πως θα είσασταν ευχαριστημένοι εσείς των ΜΕΣΩΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ;
      Να πάει ο αρχηγός της Αντιπολίτευσης και να λέει τα ίδια με τον Γιωργάκη;
      Να πει οκ εσείς έχετε το καλύτερο πρόγραμμα εξόδου από την κρίση;

      Καταλάβετε ένα πράγμα:
      Οι των Βρυξελλών ενδιαφέρονται για την επιβίωση των τραπεζών τους και το πως θα βάλουν χέρι ,στο τζάμπα, την περιουσία και τον πλούτο της χώρας μας.

      Ο Σαμαράς ενδιαφέρεται και μάχεται για την επιβίωση των Ελλήνων!

      Επίσης μην ξεχνάμε οτι η ΝΔ δεν είναι σήμερα κυβέρνηση !
      Ακόμη οτι η διαπραγμάτευση δεν είναι στατικό πράγμα. περνάει από φάσεις , εξελίσσεται και τέλος καταλήγει.
      Σήμερα ο Σαμαράς τους παρουσίασε τις προτάσεις του και τους έδειξε τις προθέσεις του. Δεν περιμέναμε να αποδεχτούν τις προτάσεις του σ΄αυτόν τον χρόνο!
      Το παίζει πολύ σωστά το διαπραγματευτικό παιχνίδι μαζί τους.

      Αυτό που με κάνει να ελπίζω, είναι οτι υπάρχει μια και μόνο ΜΙΑ Ελληνική φωνή στο εξωτερικό που λέει οτι γίνεται κι΄αλλιώς!

      Αυτή τη φωνή θέλω ν΄ακούω, αυτήν εμπιστεύομαι και έχω την βεβαιότητα οτι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα επικρατήσει, πρώτα στο εσωτερικό και μετά στο εξωτερικό!

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Νικος 10/06/2011 02:18:35

      Eπίσης κάτι ακόμη πολύ λυπηρό!

      Ένας άνθρωπος , σχεδόν μόνος του, προσπαθεί μέρα νύχτα, οργώνει την Ελλάδα απ΄ακρου σ΄άκρο, πηγαίνει στο εξωτερικό δίνει την γιγαντιαία μάχη της επιβίωσής μας και μείς τον λοιδωρούμε!

      Αυτό είναι το κουσούρι του Έλληνα, να είναι επιρρεπής στην προπαγάνδα, να τα καταπίνει αμάσητα όλα όσα τεχνιέντως του σερβίρουν!

  21. Νοήμων avatar
    Νοήμων 09/06/2011 18:11:17

    Οι κύριοι της ΝΔ πρέπει να βάλουν και τον εαυτό τους στη θέση του πολίτη και να αφήσουν την πολύ σκέψη και φιλοσοφία γιατί θα τους υπερκεράσουν πολύ γρήγορα οι εξελίξεις.
    Θέλουν να κυβερνήσουν ή όχι ; έχουν κάτι σωστό να προσφέρουν στον τόπο ή όχι; Μπορούν να δώσουν ελπίδα ή όχι:
    Να το πουν ξεκάθαρα και να αφήσουν το κατηχητικό και τις νουθεσίες στην Κυβέρνηση.
    και κάτι τελευταίο που αφορά τα επικοινωνιακά. Ας κοιτάξουν το λεξικό να βρούν και καμία άλλη λέξη εκτός από ''συνταγή΄΄, ΄΄φ'αρμακο΄΄ ,΄΄δόση΄΄ ''μίγμα'' κλπ γιατί κουράζουν και θα μας κάνουν να συμπαθήσουμε τον Πεταλωτή και τον Παπουτσή. Δε μπορώ να βλέπω άλλο π.χ το Σταικούρα να μιλάει με όλες κι όλες 30-40 λέξεις επαναλαμβανόμενες.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Νοήμων 09/06/2011 18:37:37

      Σώωπα, τί λές...;;;
      Τοοοόσο πολύ κουραστικό εἶναι...
      ...ὥστε νά «συμπαθήσεις» κιόλας ...ΚΑΙ τόν Πεταλωτή ΚΑΙ τόν Παπουτσή...
      Πωώπω... Τέτοια όδύνη πιά....!!!
      ...!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Γιώργης 09/06/2011 21:26:19

        @Γιώργη
        σκέψου να συμπαθήσουμε τον Πεταλωτή και τον Σάμινα......Αβυσσος η ψυχή του ατόμου!!!!!

        • Γιώργης avatar
          Γιώργης @ juliet 09/06/2011 21:52:38

          Βεβαίως!
          Καί νά σκεφτεῖς ὅτι τό Σάμινα βρίσκεται περίπου στά ...μισά (τῆς Ἀβύσσου!).

  22. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2011 19:08:18

    Ολοι οι εξακολουθουντες-αντιπαρατεθομενοι-ως ΝΔκρατες (υποστηριχτες Μιχελακη), οι ως ΠΑΣΟΚτζηδες (υποστηριχτες Αννουλας του "χιονια"), χριζουν ψυχιατρικης ερευνας.Δεν εξηγειται διαφορετικα.Χαμπαρι δεν πηραν τι γινεται γυρω τους και εμμενουν σε παλαιοκομματικες ανουσιες κοντρες.Διαβαστε σας παρακαλω τα οσα εγραψα παραπανω.Με ολο τον σεβασμο.Και οι χαρακτηρισμοι που σας αποδιδω (περι ψυχιατρικης εξετασης), μονο σεβασμο-ΚΑΙ ΔΗ ΑΠΟΛΥΤΟ-εμπεριεχουν.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΧΡΗΣΤΟΣ 09/06/2011 20:51:03

      Φαντάζομαι ὅτι δέν συμπεριλαμβάνεις καί τίς "εἰρωνίες" μου στά σχόλιά σου...

  23. Γκοτσης Παναγιωης avatar
    Γκοτσης Παναγιωης 09/06/2011 19:49:11

    Εδω οι πολιτικοί μας δεν έχουν πάρει χαμπάρι καν σε ποιο σημείο βρισκόμαστε και συνεχιζουν να παλευουν για να ανεβουν στην καρεκλα οταν εχει γινει κατανοητο πια ότι η συγκεκριμένη καρέκλα είναι ένα πουκάμισο αδειανό. Και να το κατακτήσουν δεν θα έχουν τι να το κάνουν. Αν δεν γίνουν δραστικές αλαγες και να βγει η νέα δημοκρατία σε 1 το πολύ σε 1,5 χρόνο πάλι στο ίδιο σημείο θα είμαστε και για ανάγκη άμεσων εκλογών θα ξαναμιλάμε.

  24. Enzo avatar
    Enzo 09/06/2011 22:51:15

    Πρέπει να γίνει η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου στην ΝΔ για να πιστέψει ο κόσμος. Το Ζάππειο 2 ήδη ξεχάστηκε, εδω πάμε για νέα Βαστιλλη

    • Γιώργης avatar