#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2011 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ καβάλα στο κύμα



Η κοινή γνώμη είναι πεπεισμένη για τρία πράγματα:

α) Ότι ο Παπανδρέου μας οδήγησε προσχεδιασμένα, μεθοδευμένα   στο ΔΝΤ δηλαδή μας εξαπάτησε συνειδητά. Μάλιστα σε  τελευταία δημοσκόπηση ένα μεγάλο ποσοστό των πολιτών  πιστεύει ότι ευνοεί   συμφέροντα ξένων χωρών.

β) Ότι δεν έχει τις απαιτούμενες  ικανότητες για να διαχειρισθεί μια τόσο σύνθετη κατάσταση.

γ) Ότι τα συγκεκριμένα μέτρα δεν οδηγούν σε λύση του ελληνικού προβλήματος.

Δηλαδή οριστικά  ο Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ, έχουν χάσει τον ηθικό και πολιτικό δεσμό που απαιτείται για να κυβερνήσεις μια χώρα.

Παράλληλα κάθε Έλληνας  έχει συνειδητοποιήσει ότι το πρόβλημα της χώρας είναι βαθειά πολιτικό και κοινωνικό και μετά οικονομικό.

Κάθε Έλληνας γνωρίζει ότι όλες οι δραστηριότητες της χώρας  διοικούνται από αντίστοιχες ληστοσυμμορίες όπως αυτές που επικρατούν στο  ελληνικό ποδόσφαιρο, και μας προκαλούν ασφυξία

Χρειαζόμαστε «απελευθέρωση», από την διαφθορά, την ημιμάθεια,  την μετριότητα, την αναξιοκρατία, την οικογενειοκρατία και την παρεοκρατία

Παρά την κάθετη πτώση του ΠΑΣΟΚ η ΝΔ δεν εμφανίζει αντίστοιχη άνοδο, γιατί ακόμα δεν έχει πείσει τους πολίτες ότι αποτελεί την ελπίδα που μπορεί να ηγηθεί της χώρας.

Δεν έχει καταφέρει να συναντήσει εκείνα τα υπόγεια κοινωνικά ρεύματα που αθόρυβα αναλύουν, συνθέτουν, αποκρυπτογραφούν τα τεκταινόμενα και προετοιμάζονται.

Πράγματι οι  χειρισμοί  Σαμαρά, ήταν απαραίτητοι γιατί  απογύμνωσαν ΠΑΣΟΚ και Παπανδρέου στα μάτια των πολιτών, και προστάτεψαν την ΝΔ από την περιθωριοποίηση της.

Πράγματι ο ίδιος έχει ισχυρό προσωπικό ηθικό πλεονέκτημα και κρυστάλλινο βίο.

Αυτό εκτίμησαν οι νεοδημοκράτες και τον έκαναν αρχηγό.

Όμως τα παραπάνω δεν  επαρκούν  για να δημιουργήσουν πλειοψηφικό πολιτικό και κοινωνικό ρεύμα.

Για να πείσεις σήμερα την δύσπιστη κοινωνία  χρειάζεσαι όραμα, σχέδιο και εργαλεία εφαρμογής.

Το όραμα θα δημιουργήσει τον απαραίτητο συναισθηματικό ενθουσιασμό για να σε ακολουθήσουν οι απογοητευμένοι ώστε να σαρώσεις αγκυλώσεις και διαπλοκή.

Το σχέδιο θα δείξει προεκλογικά την μέθοδο τον δρόμο τις θυσίες που πρέπει να κάνουμε για να μην αποτελούμε τους απόβλητους της Ευρώπης.

Τα εργαλεία είναι οι άνθρωποι που καλούνται να εργαστούν για την νέα  ελληνική πραγματικότητα.

Τέτοια αξιόπιστα εργαλεία η ΝΔ σήμερα δεν  έχει .

Πρέπει να τα βρει και να τα προσκαλέσει.

Είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι βουλευτές  που απέτυχαν  παταγωδώς ως υπουργοί της κυβέρνησης Καραμανλή, θα τα καταφέρουν σε πολύ πιο δύσκολες συνθήκες.

Ο πολιτικός χρόνος τρέχει επικίνδυνα γρήγορα και αν δεν ανοίξει η ΝΔ βηματισμό ώστε να προσπεράσει το Πασοκικό πολιτικό πτώμα κινδυνεύει να γίνει μέρος του προβλήματος και να την προσπεράσουν οι εξελίξεις.

Aris. A

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/07/2011 17:01:01

    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ...Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΙΕΖΕΤΑΙ ΑΦΟΡΗΤΑ..ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΄΄ΚΑΜΙΚΑΖΙ΄΄, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ...ΑΞΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ

    • Loukas avatar
      Loukas @ ΕΥΑ 01/07/2011 20:21:26

      Φιλτατη Ευα,

      και τι νομιζεις?

      Νομιζεις μπηκαμε στο αεροπλανο (και παροτρυναμε κι αλλους) και ηρθαμε αρον-αρον να ψηφισουμε Σαμαρα στις εσωκομματικες για να βλεπουμε το Σαμαρα να κραταει "ισορροπιες"???

      Αμα ηταν ετσι, κι η Ντορα θα τις λραταγε τις ισορροπιες δεν χρειαζοταν να κανουμε ολοκληρη στρατιωτικη επιχειρηση...

      Δεν εχετε παρει χαμπαρι οτι εξαιτιας των "ισορροπιων" του Σαμαρα ειναι τον Κομμα στο 21%???

      Δεν εχετε παρει χαμπαρι οτι ο κοσμος της πλατειας (και γενικωτερα) λεει "μια απο τα ιδια" οταν βλεπει ολα τα ορφανα του Καραμανλη να υπουργοποιωνται επι Σαμαρα ελεω "ισορροπιων"???

      Στο τελος θα μεινουμε με τις "ισορροπιες" στο χερι...

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Loukas 01/07/2011 23:07:57

        Loukas

        Οποιος παίρνει αποφάσεις και δεν είναι ρεαλιστής δεν κάνει για ηγέτης.

        Κοίταξε αντικειμενικά ο Σαμαράς τι είχε να αντιμετωπίσει:

        Ενα διαλυμένο και απαξιωμένο κόμμα.

        Στο εσωτερικό τον Ντορικό πυρήνα που έλεγχε διαβάσεις και γεφύρια.

        Την σοβαρότερη οικονομική κρίση

        Ενα κόμμα στην αυλή του το Λαος που το έσπρωναν όσο μπορούσαν μέχρι 10% του έδιναν και έγραψαν δακρύβρεχτα άρθρα ακόμα και ο Παπαχελάς,

        Το σύνολο των ΜΜΕ απεναντί του.

        Και τον ξένο παράγοντα που του ζητούσε φορτικά να γίνει ο καρπαζοεισπράκτορας του Παπανδρέου.

        Μέσα σε λιγότερο από δύο χρόνια πέτυχε:

        Να αδρανοποιήσει το φαρμακερό Μητσοτακέικο με χειρισμούς μοιράζοντας θέσεις τομεαρχών με αποτέλεσμα σήμερα η Ντόρα να αυτοδιαλύεται.

        Μετά τις τελευταίες καρπαζιές στον Καρατζαφέρη να έχει εξαφανισθεί ένα εικοσαήμερο.

        Να δείξει στους ξένους ότι δεν πρόκειται να γίνει το παιδί για τα θελήματα και πιστεύω κόντραρε με πολύ μεγάλο προσωπικό κόστος.

        Ξεβράκωσε τον Παπανδρέου τον ανάγκασε να παραιτηθεί να κάνει ανασχηματισμό να αναβαθμίσει τον Βενιζέλο, η Ντόρα να ψηφίσει παρών ο Καρατζαφέρης οχι, και αυτός να μένει σταθερός στην θέση του.

        Η χαμηλή ποιότητα του πολιτικού προσωπικού δεν είναι μόνο πρόβλημα της ΝΔ είναι πρόβλημα του συνόλου του πολιτικού συστήματος δες Καιλή Νταλάρα.

        Το να έρθουν νέα και ικανά άτομα στην ΝΔ δεν είναι εύκολη υπόθεση.

        Εχω μια ιδέα πως μπορεί να το πετύχει με προσκλητήριο πραγματικά πατριωτικών δυνάμεων.

  2. blue nile avatar
    blue nile 01/07/2011 17:09:32

    Eπ'ευκαιρίας να εκφράσω ην βαθειά απογοήτευση που νιώθω εγώ και άλλοι από την πόλη μου για τη συμπεριφορά στελεχών της ΝΔ. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι αμετανόητα ντοράκια ή απλά αντισαμαρικοί και με την στάση τους κάνουν το πολύ κόσμο να σιχαθεί το κόμμα και τον αρχηγό του. Μένω στο κέντρο και πολλές φορές τον πολύ πρωινό καφέ πριν τη δουλειά το πίνω σε μαγαζί στέκι παραγόντων και βουλευτών του κόμματος. Επειδή γνωρίζω προσωπικά αρκετούς από αυτούς συνομιλούμε για τις εξελίξεις. Οι περισσότεροι τους είναι καλύτεροι προπαγανδιστές της συναίνεσης από το μεγκάλο κανάλι αν και φροντίζουν να μην το πολυδείχνουν. Όταν έρχονται σε επαφή μς άλλους πολίτες αφήνουν να εννοηθεί ότι η αντιμνημονιακή στάση του Σαμαρά είναι προιόν πονηρής σκέψης για τον προσαιρετισμό ψηφοφόρων και ότι όταν πάρει η ΝΔ την εξουσία θα κυβερνήσει σοβαρά. Από πασόκους περίμενα να τα ακούσω αυτά και θα ήταν και απολύτως φυσιολογικό όχι όμως από στελέχη της ΝΔ με πολύχρονη εμπειρία.
    Στην οικογένεια και στο φιλικό μου περιβάλλον ακόμα και στον επαγγελματικό μου χώρο με κάποιο ρίσκο κάνω αγώνα για να προβληθούν οι θέσεις του Σαμαρά αναλογιζόμενος το άγονο επικοινωνιακό πεδίο που αντιμετωπίζει. Αυτοί τι κάνουν? Είναι ζήτημα αν το 20% απ'αυτούς διαβάζει μπλογκς ενώ όλοι τους επιλέγουν ως μέσο ενημέρωσης τον ΔΟΛ.
    Άχρωμοι άγευστοι και άοσμοι περιφέρουν την μετριότητα τους ενδεδυμένη με μια επιτηδευμένη σοβαρότητα που απωθεί βάναυσα το λαικό ένστικτο ενώ οι δεν έχουν πιστέψει ούτε μια στιγμή την πραγματική αλλαγή του πολιτικού γίγνεσθαι που ευαγγελίζεται ο πρόεδρος.
    Μόνη ελπίδα κάποια παιδιά από τη νεολαία που είχα την τύχη να τους γνωρίσω στις εσωκομματικές και με ξαφνιάσαν ευχάριστα με τη γνώση και τον τρόπο τους.
    Κάτι πρέπει να γίνει και γρήγορα ...

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ blue nile 01/07/2011 17:15:51

      Blue nile.

      Για ποια στελέχη μιλάς.

      Αυτοί δεν είχαν καταλάβει τι γίνεται μέσα στο ίδιο τους το κόμμα και πίστευαν ότι θα βγει η Ντόρα πιστεύεις ότι μπορεί να είναι ικανοί να αναλύσουν τι συμβαίνει στην κοινωνία.

      Κάτσε να δεις στις εκλογές τι έχει να γίνει.

      • Loukas avatar
        Loukas @ Aris. A 01/07/2011 20:24:43

        Γιατι εσυ βλεπεις καποια αλλα στελεχη πουθενα πλην των ορφανων του Καραμανλη που φοβουντε να κυκλοφορησουν στο δρομο???

        Ολοι το Σαμαρα υποστηριζουμε αλλα οχι για να κρατησει "ισορροπιες"!

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ blue nile 01/07/2011 23:43:39

      Εμείς στην Β'Πειραιά έχουμε να δούμε στελέχη από το 2007! Στις εκλογές του 2009 κρυβόντουσταν, αν και δεν φταίνε εξ ολοκλήρου σε αυτό, μιας κι η πολιτική εξόντωση του ΚΚ ήταν στο απόγειο της.

      Αλλά στις δημοτικές του 2010 ήταν ασυγχώρητοι! Αφησαν τους υποψηφίους δημάρχους στο έλεος των καρχαριών, κατά συνέπεια έχασαν και τους δήμους Νίκαιας-Ρέντη και Κορυδαλλού. Το Πέραμα ήταν άλλη περίπτωση γιατί το Ντοράκι είχε πολλή κακή θητεία κι ήταν κερδισμένο από τ'αποδητήρια.

      Σήμερα αντί να οργώνουν πόρτα-πόρτα ΤΙΠΟΤΑ! Εδώ βλέπω την τοπική του ΠΑΣΟΚ κοντά στο σπίτι μου κάθε 5-6 μέρες να μαζεύονται και να οργανώνονται.

      Οργάνωση ΠΑΙΔΙΑ! ΟΡΓΑΝΩΣΗ!

      • Κώστας Σταματάκης avatar
        Κώστας Σταματάκης @ netakias.wordpress.com 02/07/2011 08:45:48

        Εσείς στη Β Πειραιά δεν έχετε ανάγκη από ανανέωση. Έχετε τον Φαήλο που θα σαρώσει

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ blue nile 02/07/2011 09:49:06

      Για πιο Ντοροκόμμα και Ντοράκια μιλάτε. Η κυρία είναι ένα μεγάλο μηδενικό, μια μεγάλη φούσκα. Ρε Φάκτορα κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ και βάλε ένα link την συνομιλία της Ντόρας με τον Χατζηλαλάκι την Τετάρτη το βράδυ στο ALTER, για να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι .

      Η κυρία δεν μπορεί να μιλήσει, να αρθρώσει ένα επιχείρημα, να εκφράσει ένα δομημένο λόγο. Χωρίς τα οτοκιου και τον υποβολέα, η κυρία είναι ένα μεγάλο ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Δεν έχω δει άνθρωπο μορφωμένο σε συνέντευξη με τόσο φτωχό λεξιλόγιο.

      Η κυρία είναι αμόρφωτη και όσοι είναι πραγματικοί νεοδημοκράτες θα πρέπει να ανάβουμε λαμπάδες στην Παναγία της Τήνου, που δεν έγινε αυτή αρχηγός της ΝΔ, γιατί τώρα θα μας είχε περάσει στα ποσοστά και το κόμμα του Καρατζαφέρη.

      Στη συνέντευξη της στο ALTER είπε και το εξείς φοβερό επιχείρημα : «Εγώ πήγα στην Ευρώπη και τους παρουσίασα το πρόγραμμά μου. Μου είπαν ότι το δικό μου είναι καλύτερο από του Σαμαρά». Φοβερό επιχείρημα, όπως λέμε ο δικός μου ο μουσακάς είναι καλύτερος από της γειτόνισσας

      Και κάτι άλλο για το Ντοροκόμμα. Εκτός από τον Κιλτίδη που την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια, πολλά από τα Ντοροστελέχη που τώρα καταλαβαίνουν τι μεγάλο μηδενικό και φούσκα είναι η κυρία αποχωρούν. Περιμένετε σε λίγο θα σκάσουν και ονόματα.

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/07/2011 17:14:36

    Να φύγουν τα τρακαρισμένα και οι μαϊμούδες.

  4. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 01/07/2011 17:21:00

    Πάρα πολύ καλό άρθρο. Ο αρχηγός υπάρχει, αλλά τα στελέχη λείπουν.

  5. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 01/07/2011 17:24:47

    Άρη,
    Κρυστάλλινα λόγια και στοχευμένα..
    Η καλύτερη περιγραφή της σύγχρονης πολιτικής πραγματικότητας...

  6. axis avatar
    axis 01/07/2011 17:30:00

    Είναι αδιαμφισβήτητο ότι χρειαζόμαστε νέο αίμα. Νέα πρόσωπα. Ανανέωση. Ό,τι έκανε ο Ανδρέας το 74 με αυτούς που "δεν τους ήξερε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους" και κυβερνά ακόμα την Ελλάδα μέσα από τον τάφο του. Εκτός αν δεχθούμε ότι η αφρόκρεμα των νεοδημοκρατών βρίσκεται ήδη στα έδρανα της βουλής...

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ axis 01/07/2011 18:13:44

      έλεος! με τίποτα! Η "αυριανή κυβέρνηση" της ΝΔ δεν εκπροσωπείται (και δεν πρέπει) ούτε από το 5% των σημερινών βουλευτών της. Αυτό, με λίγα λόγια, σημαίνει πως είτε δεν θα υπάρξει "αυριανή κυβέρνηση" είτε πως υπάρχει "Plan B" στο μυαλό του Αντώνη. Σε κάθε περίπτωση, πέρασαν ανεπιστρεπτί οι μέρες που μας πάρκαραν σαν πρόβατα δεξά και ζερβά· τώρα μυριζόμαστε τη σαπίλα από μακριά...

  7. kostas* avatar
    kostas* 01/07/2011 17:31:23

    ‎"Από σένα η Άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή. Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσαμε το πι..." Οδυσσέας Ελύτης

  8. dadelos avatar
    dadelos 01/07/2011 17:38:34

    Η Ελλάδα χρειάζεται πραγματικό πρωθυπουργό και οχι πρωθυπουργό΄΄γλαστρα΄΄ όπως είναι ο GAP.

  9. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 01/07/2011 17:54:40

    Αγαπητοι φιλοι νεα υλικα για νεα κατοικια αλλως δεν βλεπω μονοκομματικη κυβερνηση νδ...μπορει ο σαμ να ελθει πρωτος αλλα κυβερνηση δεν θα σχηματισει...τα γκαλοπ τον φερνουν πρωτο αλλα με ποιον θα συνεργασθει,με κανεναν νομιζω κ οσο ποιο αργα γινουν οι εκλογες τοσο το καλυτερο, γιατι τα πραγματα θα δυσκολεψουν παρα πολυ...ενα που πρεπει να κανει η νδ θα πρεπει να βελτιωσει την εξωθεν μαρτυρια πχ,με ελκ...δεν μπορει να τον κατακρινουν αδελφα κομματα κ να κανουμε οτι δεν συμβαινει τιποτε,γιατι εαν βγει απο εκει θα ζητησει οικονομικη βοηθεια...δεν θελω να πω τι του προσαπτουν εξω,τα οποια τα αναπαραγει η προπαγαντα κ αντε να πεισει μετα τον κοσμο...νομιζω οτι αυτα τα δυο εναι κ οι λογος που το κομμα δεν τραβαει οσο πρεπει,το πασοκ καταρρεει κ δεν το καρπουτε η νδ...παλαια υλικα κ εξωθεν μαρτυρια πρπει να προσεχθουν τωρα που ειναι καβαλα στο κυμα ...

  10. zame avatar
    zame 01/07/2011 18:17:12

    ...Ο αρχηγός υπάρχει, αλλά τα στελέχη λείπουν !
    δεν ειναι καπως..αυτο τωρα.
    που κανονικα θα επρεπε να γινεται & να υπαρχει το αδιαχωριτο..
    γιαυτο νομιζω πως ΙΣΩΣ θα πρεπει να Προηγουνται & να Προβάλλονται περισσότερο οι θεσεις της παραταξης.. απο τον Αρχηγο της παραταξης.

  11. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 01/07/2011 18:42:12

    οταν θα ερθει η ωρα του σταυρου πρεπει οι νδτες να διωξουν ολα εκεινα τα νεοφιλελλευθερα ντορακια ,ξερουν αυτοι ποιοι ειναι σε καθε νομο και να ψηφισουν νεους και αφθαρτους ανθρωπους που να ειναι κοντα στο σαμαρα οταν θα γινει πρωθυπουργος .εχει η παραταξη στελεχη .πετυχημενους επιχειρηματιες ανθρωπους της αγορας ανθρωπους που δουλευουν και ξερουν τι θα πει μεροκαματο .αυτους να παρει μαζι του ο σαμαρας μαζι του.

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/07/2011 18:53:17

    Συμφωνώ με το αρχικό κείμενο.Απλά,θ'αλλάξω λίγο τις λέξεις.Πρώτον το κείμενο χρησιμοποιεί τη λέξη όραμα.Δηλαδή,να αγκαλιάσει τη μεγάλη πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας που απαιτεί δικαιοσύνη,εθνικές αντιστάσεις και να σταματήσει η κοινωνικο-οικονομική κατρακύλα.Δεύτερον το κείμενο μιλά για σχέδιο.Δηλαδή μια πληρέστατη πολιτική πρόταση επί όλων των θεμάτων.Τρίτον το κείμενο αναφέρεται σε εργαλεία που είναι οι άνθρωποι.Δηλαδή ενα επιτελείο μαχητικών και καταρτισμένων ατόμων που να είναι δίπλα στο πολίτη και να επεξηγεί τα πάντα.Το κείμενο κινείται στη σωστή κατεύθυνση και θίγει ουσιαστικά ζητήματα.

  13. drider avatar
    drider 01/07/2011 18:58:25

    Μια συνέντευξη του Richard-Wolff στην Νέλλη Ψαρρού. Νομίζω ότι είναι πολύ αποκαλυπτική στο ρόλο που παίζει ο Παπανδρέου και ως προς ποίων τα συμφέροντα εξυπηρετεί.

    Προτείνω από το τελευταίο μέρος της συνέντευξης να δείτε το κομμάτι που αναφέρεται στη διαπραγμάτευση του χρέους (από 14:07), και πόσο πραγματικά είναι ανόητο διαπραγματευτικά να ισχυριζόμαστε ότι θα το αποπληρώσουμε ολόκληρο. Βεβαίως όλη η συνέντευξη έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

    h**p://www.nellypsarrou.com/index.php?option=com_content&task=view&id=289&Itemid=80

  14. mitikas avatar
    mitikas 01/07/2011 19:06:56

    Οι άνθρωποι που αναζητά ο αρθρογράφος είναι αυτοί που έχουν αποφασίσει ή σύντομα θα αποφασίσουν,να θυσιάσουν και να θυσιαστούν...Μόνο έτσι το μήνυμα Σαμαρά θα φθάσει στην κοινωνία.Με αυτούς που το πιστεύουν και τον πιστεύουν...

  15. periklis avatar
    periklis 01/07/2011 19:33:47

    factorx: καταρχήν μάθε να γράφεις και μετά έλα να μιλήσουμε

  16. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 01/07/2011 19:46:20

    Επειδη διαβαζω εδω και σε αλλα μπλοκς να φυγει οενας να φυγει ο αλλος μηπως να ηρεμουσαμε λιγακι?Για να κερδισει ηΝΔ στις προσεχεις εκλογες κανενας δεν περισσευει,ολοι χρειαζονται,σκοπος ειναι να καταδειχθει στα στελεχη ο τροπος ναβοηθησουν και οτι ειναι απαραιτητοι.
    Και μην μου αρχισετε με ονοματολογιες,η μαγκια ειναι να πειστουν οτι μεσα στο κομμα υπαρχει ο τροπος δουλειας και εκφρασις για ολους χωρις φεουδα και καρεκλες.

  17. Y. avatar
    Y. 01/07/2011 19:56:11

    “…χρειάζεσαι όραμα, σχέδιο και εργαλεία..”
    Μπράβο Άρη!!!

  18. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 01/07/2011 20:03:37

    Άχρηστους να μας κυβερνάνε έχουμε και τώρα φίλε...

    • NIK THE GR avatar
      NIK THE GR @ (A)θανάσης 01/07/2011 20:16:58

      Δεν διαφωνω,ο ηγετης κρινεται απο τις επιλογες της διοικησις τοσο πριν οσο και μετα την μαχη.

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/07/2011 20:24:44

    Άρη, οι αναλύσεις που καταθέτεις για την ΝΔ είναι πάντα καίριες .
    Μπράβο, γιατί στο δημόσιο λόγο συνήθως ακούγονται είτε επιθέσεις είτε γλειψίματα.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Προφήτης 01/07/2011 23:20:32

      Προφήτη σε ευχαριστώ.

      Είχα πολύ καιρό να δω τηλεόραση και είδα κάποιες ανούσιες πολιτικές συζητήσεις που συμμετείχαν και νεοδημοκράτες βουλευτές.

      Αυτό που με πείραξε ήταν ότι δεν άκουσα μια λέξη συμπόνοιας για τον κόσμο που περνάει τόσα.

      Για τους άνεργους των 55 ετών που είναι τελειωμένοι για τους μικρομεσαίους που χάνουν κόπια ζωής για τους νέους που προσπαθούν να φωνάξουν.

      Ουτε μια λέξη συμπαράστασης ούτε μια λέξη κατανόησης.

      Μπορείς να κυβερνήσεις πραγματικά μια κοινωνία όταν δεν μπορείς να την νοιώσεις;;

      Στην συνείδηση των Ελλήνων γίνονται κοσμοιστορικές αλλαγές που θέλουν χρόνο να κατασταλλάξουν και να πάρουν κατεύθυνση και να παράξουν αποτέλεσμα.

      Ομως πάντα έστω και αργά πιστεύω ότι ο κόσμος καταλαβαίνει το σωστό.

      Προσωπικά μετά και το ξύλο που έριξε στον κόσμο πιστεύω ότι το Πασόκ είναι μια τελειωμένη υπόθεση στην συνείδηση της κοινωνίας.

      Υπάρχει μια διάθεση σιχαμάρας όχι για τα μέτρα που παίρνει αλλά για όλα τα χρόνια υποκρισίας που τάιζε τον κόσμο.

      Ο κόσμος καταλαβαίνει ότι έχει να κάνει με μια αδίστακτη παρέα που είναι διατεθιμένη να κάνει τα πάντα αρκεί να κυβερνάει.

      Αυτό όμως που έχει πετύχει όλη αυτή η ανελέητη προπαγάνδα είναι να πιστεύει ο κόσμος ότι χωρίς όλα αυτά τα ψέματα θα είχαμε χρεοκοπήσει και θα είχαμε καταστραφεί.

      Η κοινωνία είναι σαν ένα άνθρωπο που πιστεύει ότι είναι άρρωστος απεχθάνεται αυτόν που του δίνει το φάρμακο αλλά τον ανέχεται γιατί πιστεύει ότι με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον ζει.

      Η στάση Σαμ θέλει χρόνο για να ωριμάσει και να αποδώσει στην ψυχή των πολιτών.

      Δυστυχώς δεν βοηθιέται από κανέναν.

      Είδα την Κανέλη πως στραπάτσαρε τον Παπαχρήστου.

      Ειδες ποτέ κανέναν της ΝΔ τους οποίους ειρωνεύεται συστηματικά να τον αντιμετωπίσει με τον αντίστοιχο τρόπο.

      Με χεσμένους και φοβισμένους που να πας.

      • Y. avatar
        Y. @ Aris. A 02/07/2011 00:20:44

        Μόνο ο Τζαβάρας με το Μέγκα, και ο Μιχελάκης με σκάϊ και αλτερ (μέχρι τώρα)

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Aris. A 02/07/2011 01:16:05

        Ξανά μπράβο, τα ίδια που είδες με αποκαρδίωσαν

  20. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 01/07/2011 20:32:38

    Σωστές οι παρατηρήσεις για την επιτυχή τακτική του κ. Σαμαρά.
    Ορθότατος και ο εντοπισμός καίριων αδυναμιών στην Νέα Δημοκρατία. Μόνο που αυτές οι αδυναμίες δεν περιορίζονται απλά σε επίπεδο βουλευτών. Και δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχουν οι μηχανισμοί και οι διαδικασίες εντοπισμού και αξιολόγησης των ΗΘΙΚΩΝ, έμπειρων και ικανών στελεχών οι οποίες και οι οποίοι θα κληθούν να υλοποιήσουν τις πολιτικές επιλογές του κ. Σαμαρά. Ίσως να είναι σήμερα η ΝΔ καβάλα σε κάποιο κύμα. Μια επερχόμενη κυβέρνηση της ΝΔ θα βρεθεί καβάλα σε τσουνάμι και χωρίς την έγκαιρη και άκρως αποτελεσματική προετοιμασία... θα πνιγεί πριν προλάβει να φορέσει το "μαγιό" της.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ StarPowerNone 02/07/2011 02:34:49

      'μηχανισμοι και διαδικασιες και αξιολόγησης των ΗΘΙΚΩΝ, έμπειρων και ικανών στελεχών'
      δεν νομιζω πως χρειαζονται και δε θα το περιοριζα στα στελεχη
      θελω να πιστευω ο'τι απευθυνεται στην κοινωνια
      η κοινωνια 'διαβαζει' και αντιλαμβανεται και το 'signalling' και το 'body language' Σαμαρα, αν διαισθανθουν ο'τι ο Σαμαρας κατι παει να κανει .... θα συρρευσουν αρκετοι 'ηθικοι, ικανοι και εμπειροι'. Μετα θα ειναι ζητημα κρισης/επιλογης το ποιους θα εμπιστευτει -γιατι αν κανει τις καταλληλες κινησεις πολλοι θα ακολουθησουν.

  21. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 01/07/2011 20:51:03

    Όλα καλά, αλλά ο πάκης το βιολί του.
    Πάλι πρώτη μούρη στα μμε.
    Προσοχή λοιπόν, γιατί τα κύματα είναι ατίθασα καμιά φορά και βουλιάζουμε πριν καν το αντιληφθούμε!
    Ο κόσμος θέλει να βλέπει φρεσκαδούρα, υγιή πρόσωπα και όμορφες ιδέες, όχι ανακύκλιση των ίδιων (...)

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Γιώργος Μεσσηνία 02/07/2011 02:31:02

      α) Όσοι παλιοί έβγαινάν στα παράθυρα προ 2009 είναι καμένοι.
      β) Δεν ψήφισαν μόνο Νεοδημοκράτες τον Σαμαρά.
      γ) Ούτε οι νεοδημοκράτες είναι Νεοδημοκράτες πια, είναι απλά Έλληνες (εκτός από τους "δεξιούς" γλύφτες και νταλαβεριντζίδες).

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ daughter of mercy 02/07/2011 16:58:27

        +1000

  22. zame avatar
    zame 01/07/2011 21:20:28

    .. κανενας δεν περισσευει...ουτε μεσαουτε εξω.. στο κομμα υπαρχει ο τροπος δουλειας και εκφρασις για ολους χωρις φεουδα και καρεκλες... ΣΩΣΤΟΣ.ο NIK THE GR

  23. michel platini avatar
    michel platini 02/07/2011 12:52:06

    Kύριες και κύριοι , νομίζω οτι ξεχνάμε γρήγορα.ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ μπούσουλας για να αλλάξει η κατάσταση σε οτι αφορά τα της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ είναι η συνεχείς αναφορά στο κείμενο του Φαίλου Κρανιδιώτη για τους ''ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ'' που συνοστίζονται στην παραταξη.

  24. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 02/07/2011 19:05:07

    Ο Αντώνης Σαμαράς απέδειξε ότι ξέρει ΤΙ, ΠΩΣ, ΠΟΥ και ΠΟΤΕ το κάνει. Μέχρι τώρα με ένα-ΔΥΟ σμπάρους, έχει πετύχει ΠΟΛΛΑ τρυγόνια. Επίσης, γνωρίζει πολύ πιο καλά από εμάς ποιούς έχει στο κόμμα. Τους ξέρει έναν προς έναν! Ε Μ Π Ι Σ Τ Ο Σ Υ Ν Η στον Πρόεδρο της ΝΔ! ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ!