#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2011 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ θα χτυπήσει το Μνημόνιο από μέσα

[caption id="attachment_133243" align="alignnone" width="600" caption="Σκάρλετ σου έρχομαι"][/caption]

Τα υπουργεία Εξωτερικών και Άμυνας πήρε η ΝΔ. Τουλάχιστον σου λέει ας διασφαλίσουμε την επικράτεια…

Αφήστε που η ΝΔ θα χτυπήσει το Μνημόνιο «εκ των έσω»…

"Πέμπτη φάλαγγα" στα σπλάχνα μιας μνημονιακής Κυβέρνησης…

Ο δε κ. Μουρμούρας ελπίζουμε να φανεί αντάξιος του επωνύμου του και να μην τους αφήσει σε χλωρό κλαρί στην Καραγιώργη Σερβίας.

Ο Άδωνις αισθάνεται ασφαλής με τον κ. Χρυσοχοϊδη προϊστάμενο. Τα Χριστούγεννα αντί για δέντρο θα στολίσουμε καράβι, αφού ανέλαβε τη ναυτιλία.

Δεν έχουμε λεφτά για νέα στολίδια, αλλά αν βγει  Μπουμπούκος-καπετάνιος θα κάνει θραύση στις χριστουγεννιάτικες αγορές.

Γι’ αυτό δεν πρέπει κανείς να βιάζεται να εκφραστεί. Αποσύρω όλες τις ενστάσεις μου για τη νέα Κυβέρνηση, αφού εξακολουθεί να είναι υφυπουργός ο Πεταλωτής. Θα συνεχίσει το εμπνευσμένο και αλάνθαστο έργο του στο χώρο της Δικαιοσύνης (ήλιε νοητέ).

Σε περίοδο άγριας φοροεπιδρομής, πρωτόγνωρων περικοπών και τρομακτικής έλλειψης ρευστότητας μόνο 48 μέλη απαριθμεί η νέα Κυβέρνηση.



Θα πάρουν και καμιά τριανταριά συμβούλους ο καθένας, να προσθέσουμε καλλίπυγους γραμματείς, ορκισμένους Φαρισαίους και μεροκαματιάρηδες οδηγούς-κλητήρες, τους φθάνει δεν τους φθάνει η έκτη δόση μέχρι τον Φεβρουάριο.

Ο κάθε πικραμένος πήρε χαρτοφυλάκιο. Για να το κάνει χαρτοπόλεμο…

Με πρωτοσέλιδο «Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με μπλε και μαύρους κόκκους», βγήκε η Ελευθεροτυπία. Ωραίος τίτλος.  Αρκεί να συνεχίσει έτσι αντιπολιτευόμενη, πάρει δεν πάρει το δάνειο…

Το όχημα της Κυβέρνησης  είναι ΠΑΣΟΚ σαν εξωτερική εμφάνιση, σαν κινητήρας, σαν επιδόσεις. Το navigator είναι ΝΔ και τα πλαστικά στο εσωτερικό ΛΑΟΣ…

Κατά τα λοιπά ο καθένας το βλέπει από τη σκοπιά του: για το ΠΑΣΟΚ είναι «Κυβέρνηση σωτηρίας», αφού τους διασώζει, για τη ΝΔ «Κυβέρνηση ανάγκης» αφού συμμετέχει «θεσμικά» και με βαριά καρδιά, για το ΛΑΟΣ είναι Κυβέρνηση Ενότητας αφού συμμετέχει ο Βορίδης με τον Γεωργιάδη ταυτόχρονα. Τον Πλεύρη τον έριξαν, μάλλον επειδή είναι πιτσιρικότερος των υπολοίπων. Και ο αρχηγός Καρατζαφέρης έδειξε χαρακτήρα. Δεν πήρε ο ίδιος Υπουργείο. Σου λέει άσε τους άλλους να υπογράφουν…

«Το νέο κυβερνητικό σχήμα είναι 80% ΠΑΣΟΚ, 10% ΝΔ, 10% ακροδεξιά και 100% μνημόνιο» σχολίασε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, αναφερόμενος στη σύνθεση της νέας κυβέρνησης.. «Εδώ και δυο χρόνια, στην Ελλάδα ασκείται μια πολιτική που έχει μετατρέψει την Ελλάδα σε διεθνές και ευρωπαϊκό πειραματόζωο, με στόχο να μεταδοθεί αυτή η πολιτική και στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες» είπε.

Να ο στόχος της κυβέρνησης Παπαδήμα: να σταματήσουν τα «πειράματα» και να βγούμε από το επίκεντρο της διεθνούς επικαιρότητας. Μόνο ο ΓΑΠ άντεχε τόση δημοσιότητα, ως γνήσιος σταρ.

Στην Ιπποκράτους τον υποδέχτηκαν μετά βαΐων και κλάδων, με επευφημίες  και συνθήματα, σαν γνήσιο λαϊκό ήρωα. Οι αφοσιωμένες σε αυτόν δυνάμεις θα τον ακολουθήσουν ως τη Σύρτη…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 12/11/2011 16:39:38

    ο Παπαδημος ακουσα να λεει οτι χρειαζεται αλλο μειγμα πολιτικης νομιζω.. αν ισχυει αυτο.. μυριζει Σαμαρας..

  2. pikras57 avatar
    pikras57 12/11/2011 16:41:42

    ..νάσαι καλά ΜΟ!!!!!!!!!

    • Enjoy Capitalism avatar
      Enjoy Capitalism @ pikras57 12/11/2011 20:46:34

      ....γελάσαμε !

  3. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 12/11/2011 17:01:23

    Οι προσπάθειες για χιούμορ στη σουρεαλιστική χουντοκατάσταση που ζούμε έχουν σοβαρά υπονομευθεί .... Το ΒΗΜΑ (όπως ΟΛΟΙ περίμεναν) έχει δημοσκόπηση με 78% πανηγυρίζοντες Έλληνες για τη χάρη που μας κάνει ο Παπαδήμος να μας σώσει (και αυτός ..).

  4. Τασος avatar
    Τασος 12/11/2011 17:08:27

    Ερωτώ. Με απλά λογία το Μνημόνιο δεν είναι μια ιδέα, εχει ορους και ολα αυτά είναι λεφτά πολλά λεφτά; από που θα τα πάρει, από Πάγκαλο ή από το Ελληνικό Λάο που μαζί τα φάγαμε;;;;

    Μην τρέφομαι αυταπάτες, έχουμε τα κότσια να σπάσουμε αυγά ;;;
    'Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται'' Μ.Αλέξανδρος μπροστά στον Γόρδιο δεσμό!

  5. ΒΕΝ avatar
    ΒΕΝ 12/11/2011 17:09:13

    Δηλαδή θα γίνουν τροτσικιστές, όπως έλεγε παλιά ο Ευαγγελάτος ...

  6. Tassos avatar
    Tassos 12/11/2011 17:10:13

    Υπάρχει το ΚΚΕ και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ για όσους δεν τους καλύπτει ο Σαμαράς...

    • Aris lalidis avatar
      Aris lalidis @ Tassos 12/11/2011 17:16:19

      Tι ΚΚΕ και ΑΝΤΑΡCIA αγαπητε; Eδω καναμε αμαν και πως να βρουμε εθναρχη και θα τον εγκαταλειψουμε;

    • mastihas avatar
      mastihas @ Tassos 13/11/2011 10:35:23

      Τασσο υπαρχει και η γνωμη των αγανακτησμενων, υπαρχουν και οι Σπιθες και το ΕΠΑΜ, υπαρχει ο Συριζα και αλλοι διακοσιοι. ξερεις εκτος απο το Σαμαρα και τα αλλα ακρα που γραφεις για να δειξεις ποσο ανωτερη πολιτικη υποστηριζεις υπαρχουν και καποιοι αλλοι οσο και αν σου φαινεται περιεργο που βλεπουν αλλου τη λυση χωρις να παρακαλανε για να μεινουν στη θεση τους ή για να διοριστουν καπου.

  7. nikos avatar
    nikos 12/11/2011 17:13:32

    Θα κτυπήσει από μέσα το μνημόνιο ποιός ; και πόσο βαθειά ; Εδώ παραδώσαμε αμαχητί το κόμμα στο Γιωργάκη και μου λες από μέσα, σοβαρευτείτε επιτέλους , μας έχετε πικράνει πολύ δεν πάει άλλο

  8. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 12/11/2011 17:15:56

    Χαχαχαχα Μ.Ο έγραψες!

  9. Τασος avatar
    Τασος 12/11/2011 17:18:56

    'Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει, αν θέλει να παραμείνει μεγάλος, να είναι ικανός να πολεμήσει...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης...Μόνον διότι πρέπει...''
    Εγώ τον ψήφησα τον Σαμαρα, και τώρα έχω εθνικές απαιτήσεις ! τον Έβλεπα σαν τον Τασσο Παπαδοπουλο.... και κατι αλλο δεν γουσταρω τους Ναιναικους!!!

    • ακοματιστος avatar
      ακοματιστος @ Τασος 12/11/2011 18:09:22

      Δεν πειράζει και εγω ψηφισα Παπανδρεου, καλα να πάθουμε!!!!!!!!!!!!!
      Ελπίζω τα παθηματα να μας γίνουν μαθήματα!!!!!!!!!!!!!!!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/11/2011 17:24:40

    Ένα ανεκδοτάκι που πολύ μου άρεσε ως προς τη σημειολογία του:
    Η κυρία πάει να εξομολογηθεί στον ιερέα του χωριού..
    -Πάτερ μου αμάρτησα...απάτησα τον άντρα μου...
    -Α, τέκνο μου..! μα σε γνωρίζω τόσα χρόνια..ποτέ δεν έδωσες κανένα δικαίωμα...
    Καθάρισε την ψυχή σου..από το χωριό μας είναι το παλικάρι;
    -Ε...όχι, από το διπλανό χωριό..
    -Από το διπλανό; τους ξέρω όλους..ποιος είναι;
    -Ε, να...είναι ο παπάς...
    -Α, α, α, α..κορίτσι μου..μεγάλη αμαρτία..μα και το δικό μας το χωριό δεν έχει παπά;

  11. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 12/11/2011 17:38:18

    Πως εννοείς από μέσα ορέ πατριώτη, όπως η ωραία Ελένη την Τροία; Να λάβουμε υπ΄ όψη όμως ότι άντεξε δέκα χρόνια να την απαυτώνει ο Πάρης. Δεν γνωρίζω αν την πείραζε βέβαια, εμένα όμως με πειράζει και δεν το αντέχω.

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 12/11/2011 17:38:20

    Στην Ιπποκράτους τον υποδέχτηκαν μετά βαΐων και κλάδων, με επευφημίες και συνθήματα, σαν γνήσιο λαϊκό ήρωα. Οι αφοσιωμένες σε αυτόν δυνάμεις θα τον ακολουθήσουν ως τη Σύρτη… Αυτή η παράγραφος τα λέει όλα. Το μόνο που τους ένοιαζε και τους νοιάζει είναι η ΕΞΟΥΣΙΑ, το άρμεγμα της εξουσίας, δεν πάνα γ@μηθεί η πατρίδα αυτοί να είναι επάνω και να λυμαίνονται δύναμη, χρήμα, εξουσία και ότι προκύψει.

  13. Tassos avatar
    Tassos 12/11/2011 17:42:14

    Να το γράψω εδώ παρότι άσχετο: Εγραψε ένα ιταμό άρθρο ο γιός της Μητσοτάκη στο Protagon. Ο φλώρος που παριστάνει τον δήμαρχο Καρπενησίου. Ειρωνεύεται και βρίζει (έτσι νομίζει ο μπούλης) τον Σαμαρά. Εγραψα ένα σχόλιο που εγκρίθηκε γιατί δεν είχε τίποτα υβριστικό, αλλά μετά από μία ώρα εξαφανίστηκε. Τους έγραψα ένα email (όλοι πασοκόσκυλα είναι εκεί μέσα) που τους γράφω τί δουλειά κάνουν οι μανάδες τους και δεν ξαναπατάω εκεί μέσα. Το γράφω για να δείτε τί πιέσεις θα ασκηθούν στον Σαμαρά από όλες τις κατευθύνσεις. Δεν πρέπει να τον αφήσουμε έρμαιο των αθλίων (διαπλοκής, Πασόκων, Ντοροξεφτιλισμένων).

  14. Nikolaos avatar
    Nikolaos 12/11/2011 17:59:42

    Μιλήσατε για κ. Μουρμούρα, για κ. Αδ. Γεωργιάδη, για κ. Πεταλωτή. Διαβάστε τώρα και κ. Λοβέρδο για κ. Βαρτζόπουλο και θυμηθείτε τις καθορισμένες καθύλη και κατά χρόνο αρμοδιότητες της νέας Κυβέρνησής μας. "Καλωσορίζω τον εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενο νέο υφυπουργό Υγείας, κ. Βαρτζόπουλο. Δεν τον γνώριζα, είναι γιατρός με σπουδές που κατοχυρώνουν την επάρκεια του. Θέλω να δηλώσω ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει καμία καχυποψία στις σχέσεις μας. Από Δευτέρα, πέραν των αρμοδιοτήτων του κ. Αηδόνη, θα συζητήσουμε και όποιες άλλες θελήσει να αναλάβει. Άλλωστε ο μέχρι τώρα συλλογικός τρόπος δουλειάς μας θα συνεχιστεί, ΟΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ. ... Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω πως στην απόφαση του Πρωθυπουργού συνεκτιμήθηκε το γεγονός ότι στο υπουργείο Υγείας ήμασταν τέσσερις και κατόπιν της απαίτησης του κ. Σαμαρά ελήφθη η απόφαση για την αντικατάσταση του κ.Αηδόνη. ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ."
    Τώρα μπορείτε και εσείς να αναλύσετε τα ως άνω λεχθέντα. Εγώ τα ανέλυσα. Και σημείωσα το θέμα α) της τελικής υπογραφής και β) της δυσκολίας κατανόησης από τον κ. Λοβέρδο της απαίτησης του κ. Σαμαρά να τοποθετηθεί ο κ. Βαρτζόπουλος ως υφυπουργός στο Υπουργείο Υγείας.

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/11/2011 18:54:21

    Κυβέρνηση;
    Δεν είναι κυβέρνηση αυτό το τουρλού τουρλού... ΕΚΑΣ είναι: Ενωτική Κυβέρνηση Αναγκαίας Σωτηρίας ...σαν μουρουνέλαιο που Μέρκελ και Σαρκοζί μας πότισαν και διάλεξαν και νοσοκόμα.
    και οι Ιθαγενείς πανηγυρίζουν, από τη Δευτέρα θα στηθούν πάλι στους γκισέδες της ΔΕΗ.

  16. kyparissianews.com avatar
    kyparissianews.com 12/11/2011 20:25:59

    ΕΙΝΑΙ αλήθεια ότι μέσα σε 110 ημέρες μπορεί να συμβούν σημεια και τέρατα ή απλά να μας οδηγήσουν σε ένα μνημόνιο 10ετίας και βάλε, όλα πάντως θα εξαρτηθούν από το κατά πόσον το μείγμα της κυβερνησης θα δουλέψει και αν ο μάγειρας της νέας συνταγής είναι επιτυχημένος ή όχι.....Απο εκει και πέρα σε περιόδους κρίσης πάλι θα μας κοστίσουν ακριβά οι 49 της κυβερνησης και α βάλεις τους συμβούλους θα φτάσουν τους 49Χ10= 490!

  17. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 12/11/2011 20:41:22

    Από που θα κτυπηθεί το "Μνημόνιο";Αντε γειά...

    • factorx avatar
      factorx @ ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 12/11/2011 20:55:14

      Καλά είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις το πνέυμα του κειμένου;

      • ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
        ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ @ factorx 12/11/2011 21:20:34

        Αγαπητέ φίλε "Φάκτορα", επειδή γνωρίζω παλαιόθεν πρόσωπα και πράγματα, άστα να παν στο διάολο.Μπορεί ο Αντώνης με δέκα (10), ναι με δέκα, πρόσωπα να κάνει την ολική ρήξη;Εχει καλώς.Διαφορετικά τι τσαμπουνάμε τώρα.Ενα μόνο θα σου πω και γράψτο να με θυμάσαι:αυτή η περίοδος των 100 ημερών οιονεί συγκυβέρνησης έχει ήδη ανοίξει την όρεξη μερικών εντός κόμματος.Λεπτομέρειες εκ του σύνεγγυς...

  18. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 12/11/2011 22:09:34

    Με όλα αυτά που λέμε, περί "υπονόμευσης του μνημονίου μέσα από την κυβέρνηση" θυμήθηκα ένα τραγούδι που άκουγα στα νιάτα μου... "They sentenced me to twenty years of boredom for trying to change the system from within". Leonard Cohen, "First we take Manhattan". Με καταδίκασαν σε είκοσι χρόνια ανίας, επειδή προσπάθησα να αλλάξω το σύστημα από μέσα... Σήμερα, ποιά θα είναι η τιμωρία;

  19. Α.Π. avatar
    Α.Π. 12/11/2011 23:25:56

    το θεμα ειναι οτι ΓΑΠ εφυγε κυριος. το ΠΑΣΟΚ θα παρει τα πανω του και οταν γινουν εκλογες ψακτε να βρειται ποιος θα ειναι πρωτο κομα.γιατι ξεχνατε οτι ο ΕΛΛΗΝ εχει μνημη χρυσοψαρου και αριστερα αντανακλαστικα....................

  20. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 12/11/2011 23:27:55

    Η τιμωρία σου είναι η ανάγνωση των "Γκάλοπς" των κυριακάτικων εφημερίδων και φυσικά τα δελτία "ειδήσεων" των 20:00.Να μάθεις, βάζεις ή δεν βάζεις μυαλό...

  21. ΒΑΡΒΑΣ avatar
    ΒΑΡΒΑΣ 13/11/2011 21:14:31

    Από ένα προδότη που έριξε μια κυβέρνηση και πρόδωσε τον λαό που αγωνίστηκε και τον Αρχηγό του που τον προώθησε αν και νέος, σε πρωτεύον υπουργείο, τι περιμένεις. Αυτός "εριξε" ψυχρά μία Κυβέρνηση, τον Μητσοτάκη βρίζουν 50 χρόνια και μόνον αυτόν, που διαχώρισε την θέση του, ΜΑΖΙ με όλη την ηγετική κοινοβουλευτική ομάδα της Ένωσης Κέντρου, από τον ΓεροΠαπανδρέου που είχε ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ

  22. Android avatar
    Android 14/11/2011 16:05:36

    θα χτυπήσει απο μέσα? Χαχαχα γελάνε και τα τσιμέντα!