16/10/2011 22:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ θα καταργήσει το χαράτσι στα ακίνητα

Η κ. Σπυράκη βγήκε σήμερα στο Mega και είπε ότι η ΝΔ "θα καταργήσει το χαράτσι για τα ακίνητα και θα παρουσιάσει ισοδύναμο μέτρο". Και όπως γίνεται κάθε βράδυ το έπιασαν αμέσως τα κυβερνητικά παπαγαλάκια και άρχισαν: "η ΝΔ θα διατηρήσει το χαράτσι, απλώς θα του αλλάξει το όνομα".

Διερωτώμεθα: η κ. Σπυράκη δεν διαβάζει τις ανακοινώσεις της ΝΔ; Δεν γνωρίζει τις θέσεις της;

Στις πρόσφατες προτάσεις της ΝΔ για το νέο φορολογικό σύστημα που θα φέρει ως κυβέρνηση αναφέρεται συγκεκριμένα:

"Κατάργηση του επαχθούς τέλους φορολόγησης ακινήτων που επιβάλλεται μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και αντικατάστασή του από το ΕΤΑΚ (που δεν εισπράττεται σήμερα), τα έσοδα από την αύξηση του ΕΚΚΟ στα ακίνητα και την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/10/2011 22:37:27

    Η Σφυράκη είναι ένα κλασικό δείγμα πασοκανθρώπου. Δουλεύει σε ένα κατεξοχήν κρατικοδίαιτο κανάλι (Μέγκα) και υποστηρίζει τον εργοδότη της. Τίποτε παραπάνω. Μην της δίνετε πολύ σημασία.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/10/2011 22:41:58

      Μανώλη, εμείς δεν της δίνουμε σημασία, η ΝΔ όμως την έχει παντού καλεσμένη πρώτο-τραπέζι-πίστα και της δίνει αποκλειστικές ειδήσεις. Δεν έχουν μάθει τίποτα εκεί στη ΝΔ από φαινόμενα τύπου Λούλη, Κύρτσου και Ρουσόπουλου;

  2. Wolf avatar
    Wolf 16/10/2011 22:48:27

    Να σας πω, δε γίνεται να ασχολούμαστε νυχτιατικα με την καθε μία, που θέλει να πιστεύει ότι ξαφνικά έχει αποκτήσει αξία, επειδή την έβαλαν να λέεi ανοησίες, γιατι δεν τις επιτρέπουν να πει το αληθινό ρεπορτάζ!!!
    Ασε που κι αυτο για να το κάνει πρεπει να πάρει χαμπάρι τι γίνεται γύρω της!!! Αλλα χλωμο το βλέπω. Ζει και αυτη τις τελευταίες ημέρες της "δόξας" της...

    • Kennan avatar
      Kennan @ Wolf 16/10/2011 23:17:43

      Αληθεύει οτι είναι συμμαθήτρια του Ραγκούση;

  3. anonymous avatar
    anonymous 16/10/2011 22:59:50

    Αν η ΝΔ είναι συνεπής πρέπει να βγει και να πει ότι θα φορολογεί μόνο τα προσοδοφόρα ακίνητα. Δεν το λέει όμως. Και το ΕΤΑΚ φόρος είναι και μάλιστα επαχθέστερος του χαρατσιού γιατί πιάνει μέχρι και τις πέτρες στην κυριοεξία. Αν ένας βοσκός στη Γαύδο έχει κληρονομήσει από τον παππού του ένα παραλιακό ακίνητο και βόσκει τα πρόβατά του θα του το πιάσουν ως μεγάλης αξίας και θα του βάλουν ΕΤΑΚ τον οποίο δε θα μπορεί να πληρώσει και θα πρέπει ή να πουλήσει το ακίνητο ή να πάει η εφορία να του το βγάλει στον πλειστηριασμό. Στην Εκάλη είχαν κληρονομήσει οικόπεδα και είχαν χτίσει σπίτια μέσα από το 1950 και μένουν. Μισθωτοί είναι δεν είναι πλούσιοι. Με το ΕΤΑΚ έπρεπε να δίνουν όλο το μισθό για φόρο. Σωστά τα λέει η Σπυράκη λοιπόν.
    Μπορεί να πονάει τη ΝΔ αλλά ας αλλάξει άποψη για το θέμα όσο είναι νωρίς.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ anonymous 16/10/2011 23:46:56

      Σωστές οι παρατηρήσεις σου. Μπορεί κάποιος να έχει κληρονομήσει μία έκταση σε νησί που παλαιότερα θεωρείτο άγονη, αλλά τώρα έχει τουριστική αξία, ειδικα με το σύστημα της εκτός σχεδίου που (κακώς) ισχύει. Ενδεχομένως, ο άνθρωπος αυτός να μην έχει χρήματα να κάνει ο,τιδήποτε στην έκταση αυτή, απλά την φυλάει για τα παιδιά ή τα εγγόνια του. Αν τώρα ο συγκεκριμένος κληθεί να πληρώνει ΕΤΑΚ για την άγονη αυτή έκταση (άσχετα με τα πραγματικά του εισοδήματα), το πιο πιθανό είναι ότι θα αναγκαστεί να την πουλήσει, ώστε να μην τον επιβαρύνει. Ποιός θα την αγοράσει; Κάποιος που έχει τη δυνατότητα να χτίσει εκεί, άρα ο φτωχός πρώην ιδιοκτήτης θα γίνει φτωχότερος και ο πλούσιος νέος ιδιοκτήτης πλουσιώτερος.
      Αυτή είναι φιλελεύθερη πολιτική ή μήπως σοσιαλιστική; Κάτι μου λέει ότι προς σοσιαλισμό μυρίζει το πράγμα...

    • diaforos avatar
      diaforos @ anonymous 16/10/2011 23:54:43

      Ασχολείστε με το δέντρο και χάνεται το δάσος. Το δάσος είναι ο ορυκτός πλούτος. Κανένα κόμμα δεν έχει μιλήσει για αυτό. Είναι η μόνη λύση για την πατρίδας μας. Αξίζουν 5 λεπτά για να το καταλάβετε. Η Σύμβαση Cooper που δέσμευε τον ορυκτό πλούτο της πατρίδα μας για 70 χρόνια έληγε το 2010. Μάλλον οι όροι της δεν ήταν αρκετά ευνοϊκή για τους πετρελαιάδες αφού αν δείτε το ΦΕΚ της χούντας όριζε μεταξύ των ανταλλαγμάτων και τη φορολόγηση του με 50% ναι καλά είδατε με 50%. Το επόμενο και τελευταίο ΦΕΚ επί Σημίτη κατέβασε τη φορολόγηση στο 40% που επίσης ήταν αρκετά υψηλό. Αν γίνει φορολόγηση τέτοιου ύψους δεν χρειάζονται άλλοι φόροι.!!!!!!!! Η πατρίδα μας θα μπορούσε να γίνει το επόμενο DUBAI δηλαδή μηδενική φορολόγηση για τους πολίτες της και να έχει πολύ υψηλές παροχές για παιδεία - υγεία και πολιτισμό. Δείτε τα παραπάνω αναλυτικά και με video εντός του Κοινοβουλίου στο http://diaforos.blogspot.com/2011/10/cooper.html

    • ΒΑΡΒΑΣ avatar
      ΒΑΡΒΑΣ @ anonymous 17/10/2011 00:20:40

      Τα προσοδοφόρα ακίνητα που βγάζουν εισόδημα, φορολογούνται με τον φόρο εισοδήματος. Εαν είναι λίγος, ας μεγαλώσουν το ποσοστό. Πιό κάτω γράφω μία σοφή πρόταση, που διάβασα, του Στεφ.Μάνου.

    • sofia avatar
      sofia @ anonymous 17/10/2011 09:53:22

      ΤΟ ΕΤΑΚ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ, ΑΡΧΙΚΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΕ ΤΗΝ 1η ΚΑΤΟΙΚΙΑ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΦΟΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 1 ΤΟΙΣ ΧΙΛΙΟΙΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΑΚ. ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ (ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΟ).ΜΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΤΟ 1980 ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ 1050 ΕΥΡΩ, ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΙΩΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΤΟ 2010. ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΧΤΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΒΛΑ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΟΥΒΛΑ, ΔΗΛ. ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ (ΦΕΡΟΥΣΑ ΤΟΙΧΟΠΟΙΪΑ) ΕΧΟΥΝ 30% ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ, ΕΝΩ ΤΑ ΠΛΙΝΘΙΝΑ (ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ), ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΧΟΣ ΤΟΙΧΩΝ ΑΠΟ 70 ΜΕΧΡΙ 90 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΩΦΕΛΙΜΟ ΧΩΡΟ, ΕΧΟΥΝ 50% ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ. ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΝΤΑΙ. ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΠΩΣ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΓΙΑΤΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ, ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΑΥΞΗΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ (ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ...ΝΕΟΤΗΤΑΣ ΑΝΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ...) ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΙΔΙΟ ΦΟΡΟ ΣΠΙΤΙΑ ΜΕ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ 550 ΕΥΡΩ ΜΕ ΣΠΙΤΙΑ ΜΕ Τ.Ζ. 1050 ΕΥΡΩ... ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ Η ΠΟΛΥ "ΣΤΟ ΜΑΤΙ" ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΥΤΗ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΑΚΟΜΗ. ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ: " ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, 1ον ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, 2ον ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΕΠΑΡΚΩΣ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΕΘΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ (ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΨΟΥΣ...7.000 ΕΥΡΩ!!!) 4ον Ο ΕΧΩΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΔΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΡΙΖΩΣΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ, 5ον ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΓΚΑΜΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΙ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ...

      • anonymous avatar
        anonymous @ sofia 17/10/2011 10:53:52

        Σε παρακαλώ μη γράφεις κεφαλαία διότι κουράζουν τα μάτια. Κατά τα λοιπά ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις.

  4. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 16/10/2011 23:33:12

    Μισθωτοί στην Εκάλη έχτισαν σε κληρονομημένο οικόπεδο; Μόνο παράγκα με κουρελούδες για πόρτες θα έχτιζαν δηλαδή εκεί. Γιατί, ας πούμε, δεν πούλαγαν το οικόπεδο στην Εκάλη και με τα τρελά αυτά λεφτά δεν πήγαιναν να χτίσουν στην... Ελευσίνα ένα σπίτι ώστε να μη δίνουν τώρα ολόκληρο το μισθό τους σε φόρους. Αλλά στην Εκάλη σίγουρα δεν θα έχτισαν παράγκες, έτσι δεν είναι; ή κάνω λάθος συλλογισμό;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ηφαιστίωνας 17/10/2011 00:11:26

      Σαφώς και κάνεις λάθος. Και ποιος είσαι εσύ που θα πεις σε αυτόν που έχτισε το 1950 στην Εκάλη να το πουλήσει και να πάει στην Ελευσίνα;

    • Απορία avatar
      Απορία @ Ηφαιστίωνας 17/10/2011 00:47:32

      Ξέρεις υπάρχει και η αντιπαροχή Ηφαιστίωνα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Απορία 17/10/2011 00:56:05

        Δεν είναι θέμα αντιπαροχής. Απλά το 1950 ήταν φτηνά. Τότε με μερικές χιλιάδες δραχμές αγόραζες εκτάσεις. Δεν είχαν αξία διότι δεν υπήρχαν δρόμοι και υποδομές και διότι ήταν μακριά από την Αθήνα. Μετά ανέβηκε η αξία τους. Κάποιος λοιπόν που το είχε και που τη δεκαετία του 50 έφτιαξε μια μονοκατοικία, όχι βίλα κλπ. τώρα καλούνται οι κληρονόμοι να πληρώνουν όλη τη σύνταξή τους για τους φόρους κατοχής και μόνο. Και οι άνθρωποι μένουν μέσα. Δεν το έχουν νοικιάσει και δεν το εκμεταλλεύονται.

      • sofia avatar
        sofia @ Απορία 17/10/2011 09:19:46

        ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ (ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟ ΑΛΛΟΙΩΣΕ Ο ΔΑΙΜΩΝ ΤΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟΥ):1)ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΣΥ ΕΝΑ -ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟ-ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ, ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ? ΕΝΝΟΩ, ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΝ ΥΠΕΡΟΓΚΑ Η ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ( ΤΟ ΕΤΑΚ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΙΤΟ, ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΑΜΗΛΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ). 2)ΠΕΡΑΝ ΤΟΥΤΟΥ, Η ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΓΙΔΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ, ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΕ. ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΙ ΔΙΝ ΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΦΠΑ. 3)ΑΝ ΠΑΛΙ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΟΠΩΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΕΚΑΛΗΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΔΟΝΙ, ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΠΑΝΩ ΑΚΡΗ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΚΑΤΩ ΑΚΡΗ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ... ΟΠΙΣΘΙΑ ΣΟΥ. ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΑΚΡΗ ΕΧΟΥΝ ΔΕΣΕΙ ΕΝΑ... ΣΚΑΤΟ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΑΚΡΗ ΕΝΑ ΑΓΓΟΥΡΙ. ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΔΟΝΙ. ΠΟΙΑ ΑΚΡΗ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ????

      • anonymous avatar
        anonymous @ Απορία 17/10/2011 10:55:56

        Το ΕΤΑΚ δεν ήταν προσιτό για τα συγκεκριμένα ακίνητα. Εδώ στο δικό μου πλήρωσα 60 Ευρώ φόρο που δεν ήταν ακίνητο αξίας. Φαντάσου στα άλλα.

  5. Tassos avatar
    Tassos 16/10/2011 23:35:25

    Κουμμουνίστρια είναι ΣΥΡΙΖΑΙΑ και προσωπική δημοσιογράφος του Σουφλιά.

  6. corsair avatar
    corsair 16/10/2011 23:35:36

    Στις πρόσφατες προτάσεις της ΝΔ για το νέο φορολογικό σύστημα που θα φέρει ως κυβέρνηση αναφέρεται συγκεκριμένα:

    “Κατάργηση του επαχθούς τέλους φορολόγησης ακινήτων που επιβάλλεται μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και αντικατάστασή του από το ΕΤΑΚ (που δεν εισπράττεται σήμερα), τα έσοδα από την αύξηση του ΕΚΚΟ στα ακίνητα και την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής“

    Χμ,το ΕΤΑΚ ήδη υφίσταται(αν και μετονομάστηκε από το έτος 2010) αλλά δεν προχωρούν οι εκκαθαρίσεις λόγω προβλημάτων στα δηλωθέντα ακίνητα.Έσοδα από ΕΚΚΟ;Μα δεν υπάρχει οικοδομική δραστηριότητα.
    Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής;Γενικό κι αόριστο.
    Είμαι κατά όλων των φόρων κατοχής επί ακινήτων και το μόνο που πρέπει να φορολογηθεί είναι μόνο η πραγματικά μεγάλη ακίνητη περιουσία.Όλα τα άλλα είναι φορομπηχτικά και ανθελληνικά γιατί τα ακίνητα ήδη υπερφορολογούνται,πόσο μάλλον με τουσ φόρους κατοχής.
    Βέβαια χειρότερα από το ΠΑΣΟΚ δε γίνεται.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ corsair 16/10/2011 23:51:19

      Σωστά, να το τονίσουμε γιατί, άσχετα με το ποιόν της Σπυράκη, η όλη ιστορία μου μοιάζει με πατάτα ολκής εκ μέρους της ΝΔ.
      Δηλαδή, το θέμα είναι αν θα μας ψήσουν (ΠΑΣΟΚ) ή θα μας βράσουν (ΝΔ) όσους τυχόν έχουμε κάποια μικρομεσαία κληρονομική περιουσία, που δεν αποδίδει στο κάτω-κάτω;
      Αν θέλουν να τα πουλήσουμε όλα, ό,τι παλιοχώραφο μας άφησε ο πατέρας ή ο παππούς μας, μπορούν να το πουν καθαρά, να κάνουμε το κουμάντο μας. Δεν χρειάζεται να μας το υποβάλλουν με τρόπο, μέσω των φορολογικών μέτρων...

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΒΙΣ 17/10/2011 00:17:47

        ΒΙΣ εμένα η ΝΔ μου έφαγε φόρο για ακίνητο-χέρσο χωράφι ενός στρέμματος εντός οικισμού σε χωριό 14 χλμ μακριά από θάλασσα 60 Ευρώ. Επειδή ο δήμος ήταν παραθαλάσσιος με πήγε με τιμές παραλίας. 60.000 μου το έβαλε. Από τότε έχουν πουληθεί δυο σπίτια στο χωριό. Το ένα πουλήθηκε 14.000 και το άλλο 25.000. Σπίτια όχι χέρσα χωράφια. Εμένα γιατί μου το έβαλε 60.000 και μάλιστα χωρίς να αφήνει εισόδημα; Το βρήκα από τον παππού μου. Θα το είχα πουλήσει αν είχα κι άλλα λεφτά και συμπλήρωνα για να πάρω κάτι άλλο. Βάρος είναι. Το κρατάω γιατί έτσι το βρήκα.

        • ΒΑΡΒΑΣ avatar
          ΒΑΡΒΑΣ @ anonymous 17/10/2011 08:53:15

          Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά διάβασε και τα χειρότερα.
          Μου έβαλαν 350 ευρώ φόρο για ακίνητο που έχω την ψιλή κυριότητα. Αυτό σημαίνει ότι και να είχε εισόδημα, το εισπράττει ο επικαρπωτής, και δεν μπορώ να το πουλήσω για να απαλλαγώ, πριν πεθάνει ο επικαρπωτής.

          • anonymous avatar
            anonymous @ ΒΑΡΒΑΣ 17/10/2011 10:58:48

            Έπρεπε να ζητήσεις να επιμεριστεί ο φόρος μεταξύ εσού και του επικαρπωτή. Αλλά κατά τα άλλα συμφωνούμε. 350 Ευρώ φόρος σημαίνει ότι έχεις ένα διαμέρισμα. Σου τρώει μισό ενοίκιο με το έτσι θέλω κι μένεις μέσα ακόμη χειρότερα. Πληρώνεις ενοίκιο για το σπίτι σου.

          • ΒΑΡΒΑΣ avatar
            ΒΑΡΒΑΣ @ anonymous 17/10/2011 21:36:58

            Φίλε μου δεν κατάλαβες, ίσως δεν ξέρεις τι είναι ο ψιλός κύριος. Ο Ψ/Κ
            βλέπει από μακρυά το ακίνητο, δεν εισπράττει τίποτε, ούτε το κατοικεί βέβαια και περιμένει πότε θα πεθάνει ο επικαρπωτής για να πάρει όλη την κυριότητα. Αυτά που πλήρωσα ήταν βεβαίως η αναλογία του Ψ/Κ ο επικαρπωτής πλήρωσε άλλα.

  7. ΒΑΡΒΑΣ avatar
    ΒΑΡΒΑΣ 17/10/2011 00:12:33

    Η εκβιαστική απαίτηση, καταβολής φόρου απλώς και μόνον γιατί είσαι κάτοχος ακινήτου, είναι άδικος. Άδικος διότι είναι σε όλους γνωστό ότι υπάρχουν ακίνητα που δεν αποφέρουν εισόδημα. Αν υπάρχει, έχει φορολογηθεί με το φόρο εισοδήματος. Και είναι καταστροφικός γιατί εξωθούν τον ιδιοκτήτη, στο ξεπούλημα της ακινήτου περιουσίας του, αν μπορεί, ειδικά τώρα που η αγορά ακινήτων είναι ανύπαρκτος. Αυτός είναι στόχος ??
    Ο Στέφανος Μάνος έχει κάνει μία πολύ σωστή πρόταση. Να πληρώνουν φόρο μόνο κατά την αγοροπωλησία. Ο Αγοραστής όπως γίνεται και ο πωλητής που θα έχει χρήματα από την πώληση. Και μάλιστα να υπολογίζετε επί της διαφοράς, στις τιμές, κτήσης -- πώλησης, αφού υπολογιστεί ο πληθωρισμός. Δεν είναι πολύ πιο δίκαιο ??

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΒΑΡΒΑΣ 17/10/2011 00:28:41

      Φίλε μου έχεις δίκιο. Μένω στο εξωτερικό. Τέτοιος φόρος δεν υπάρχει. Κάτι τέλη που σχετίζονται με τη χρήση του ακινήτου και κάτι ασφάλειες όπως πυρός περνάνε στα κοινόχρηστα και τα πληρώνει ο ενοικιαστής. Ο ιδιοκτήτης παίρνει το ενοίκιο καθαρό κι εκπίπτουν οι τόκοι του δανείου για την απόκτηση του ακινήτου και τα έξοδα που κάνει για τη συντήρησή του. Στην Ελλάδα δεν εκπίπτει τίποτε και είμαστε φοροκλέφτες ακόμη και για το δεξιό κόμμα. Ντροπή τους.

      • ΒΑΡΒΑΣ avatar
        ΒΑΡΒΑΣ @ anonymous 17/10/2011 08:31:21

        Το εισόδημα από ενοίκιο, δεν φορολογείται ολόκληρο, αφαιρούν ένα μικρό ποσοστό για τις πιθανές συντηρήσεις.
        Η ασφάλεια πυρός των κοινοχρήστων μπαίνει στα κοινόχρηστα αλλά είναι στην κρίση του εκάστοτε διαχειριστή , που θα τα ρίξει. Στον ένοικο η στον ιδιοκτήτη. Η ασφάλεια πυρός του διαμερίσματος χωρίς τα έπιπλα το κάνει ο ιδιοκτήτης χωρίς καμία ανάμειξη ενοικιαστή, ο οποίος μπορεί να κάνει ασφάλεια μόνον για τα έπιπλα του.
        Οι τόκοι δανείου αγοράς συνήθως εκπίπτουν μέχρι τώρα, από τώρα δεν ξέρω.

        • ΒΑΡΒΑΣ avatar
          ΒΑΡΒΑΣ @ ΒΑΡΒΑΣ 17/10/2011 08:40:02

          Εδώ συμβαίνει και το άλλο πρόστυχο. Αν το εγγόνι παραχωρήσει στον Παππού και την Γιαγιά να μείνουν δωρεάν σε ένα διαμέρισμα η και το ανάποδο,(Το ανάποδο συμβαίνει πιο συχνά) βάζουν φόρο στα χρήματα που ΘΑ έπαιρναν ΑΝ το νοίκιαζαν.

        • anonymous avatar
          anonymous @ ΒΑΡΒΑΣ 17/10/2011 11:07:41

          όχι έξω μπαίνει η ασφάλεια όλου του κτιρίου στα κοινόχρηστα. Μου τη έβαλαν, παραξενεύτηκα και το έψαξα. Υπάρχει νόμος που καθορίζει ρητά τι μπαίνει στα κοινόχρηστα. Γενικά πάρα πολλά έξοδα που στην Ελλάδα επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη στο εξωτερικό τα περνάνε στον ενοικιαστή.

  8. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 17/10/2011 00:31:52

    αν η ΝΔ έχει αποφασίσει να καταργήσει το νέο τέλος ακινήτων μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ -όταν έρθει βέβαια στην εξουσία - γιατί δεν μας λέει από τώρα ποιο ισοδύναμο μέτρο θα υιοθετήσει στην θέση του? (γιατί χωρίς ισοδύναμο μέτρο δεν καταργείται τίποτα)......ας το δημοσιοποιήσει λοιπόν για να ξεμπροστιάσει την κυβέρνηση, ότι δηλαδή λαμβάνει μόνο φοροεισπρακτικά μέτρα........σε διαφορετική περίπτωση, έχουμε να κάνουμε με μια απλή προεκλογική εξαγγελία.........

  9. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 17/10/2011 00:36:13

    γιατί η κατάργηση του νέου τέλους ακινήτων με αντιστάθμιση "την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής" είναι τελείως γενικόλογο και αόριστο......όποιος έχει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ για να μειώσει δραστικά την φοροδιαφυγή και συγκεκριμένο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για αυτό, ας μας αναφέρει συγκεκριμένα μέτρα....π.χ θα κάνω αυτό, και αυτό και αυτό......όχι μόνο φραστικά πυροτεχνήματα "θα κηρύξουμε πόλεμο στην φοροδιαφυγή".........

    • ΒΑΡΒΑΣ avatar
      ΒΑΡΒΑΣ @ χόμπιτ 17/10/2011 08:45:55

      Επι τέλους αρχίσαμε να ξυπνάμε, μόνο που ίσως ακόμη, είμαστε λίγοι.

    • anonymous avatar
      anonymous @ χόμπιτ 17/10/2011 11:44:59

      αγαπητέ μου θα σου πω ένα παράδειγμα πολύ φρέσκο. Στη λίστα που δημοσιοποίησαν με τις νεκρές εταιρίες υπάρχουν και μερικά φυσικά πρόσωπα. Ένας εξ αυτών είναι εστιάτορας με σχετικά ακριβό εστιατόριο βαμμένος ΠΑΣΟΚος που στο μαγαζί του πάνε και τρώνε υπουργοί. Αυτός χρωστάει 5-6 εκ στην εφορία. Προφανώς φωνάζει ΠΑΣΟΚ για να μην του ζητήσουν τα λεφτά πίσω ή για να κάνει "ρύθμιση".

      Τη φοροδιαφυγή, όπου υπάρχει διότι πλέον είναι πολύ μικρή και αυτό φάνηκε από το τελευταίο κυνηγητό, την κάνουν δικοί τους και μοιράζονται τα λεφτά μεταξύ τους. Έχουν υπάρξει φωνές για αχυρανθρώπους που από πίσω κρύβονται πολιτικοί. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις "συνεργασίας" πολιτικών με επιχειρηματίες όπου ο πολιτικός κάνει το μπραβιλίκι και ο επιχειρηματίας τρέχει "απερίσπαστος" την επιχείρηση και φυσικά μοιράζονται τα κέρδη.

      Τα παραπάνω σημαίνουν ότι αν θέλουν να την πιάσουν μπορούν. Δε θέλουν όμως διότι είναι οι ίδιοι μπλεγμένοι. Σου θυμίζω επίσης περιστατικό ότι χαρτονόμισμα που πήρε ο Παλαιοκώστας ως λύτρα για κάποια απαγωγή εμφανίστηκε στο υποκατάστημα εθνικής της Βουλής.

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 17/10/2011 08:06:59

    Η Σφυράκη είναι ένα κλασικό δείγμα ασχετοσύνης σε οποιοδήποτε θέμα. Εμετική στην φάτσα αλλά και στον τρόπο που προσπαθεί να πείσει τόσο απροκάλυπτα !!!!!
    Απλώς κλείστε την τηλεόραση...........................

  11. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 17/10/2011 11:06:37

    Η ακίνητη περιουσία δέχεται μεγάλη επίθεση, φορολογική και όχι μόνον. Φορολογικά ο μόνος φόρος που θα έστεκε θα ήταν στο εισόδημα που αποφέρουν, υπολογίζοντας όμως και ένα σοβαρό ποσοστό ως αποσβέσεις ένεκα συντηρήσεων και παλαιότητας και όχι το αστείο 2,5-5 % που ισχύει σήμερα.
    Επι πλέον βάζουν δυσβάσταχτες επιβαρύνσεις με πρόσχημα το περίφημο ενεργειακό πιστοποιητικό (πράσινες μπούρδες) καθώς και η τελευταία εφεύρεση γιά το πανάκριβο πιστοποιητικό νομιμότητας στις μεταβιβάσεις.
    Ακόμη σχεδιάζουν την ταυτότητα κτιρίων, σαν νόμος υπάρχει με τον 3843/2010, τώρα σχεδιάζουν προεδρικά διατάγματα και υπουργικές αποφάσεις γιά την εφαρμογή της. Το περιεχόμενο αυτού του καινούργιου φρούτου είναι τουλάχιστον ύποπτο, αφού θεσπίζει ανά 15 ετία ελέγχους σε ΟΛΑ τα σπίτια και ανά λιγότερα χρόνια σε άλλου είδους χρήσεις. Αυτοί οι έλεγχοι θα γίνονται τάχα γιά εγκατάσταση αυθαίρετων χρήσεων ή αν έγιναν τίποτα αυθαίρετες κατασκευές ως και γιά εκτίμηση της δομικής τρωτότητας. Το κόστος θα είναι μεγάλο, αν δε δεν υπάρχουν τα εκγεκριμένα σχέδια θα υποχρεούμεθα στην ανασύσταση του φακέλου της οικοδομής, με κόστος που θα είναι σαν να βγάζεις καινούργια άδεια. Αν αναλογισθούμε ότι στις Πολεοδομίες πάνω από τις μισές άδειες έχουν γιά διαφόρους λόγους απολεσθεί, ειδικά οι παλαιότερες, και ότι ελάχιστοι από τους ιδιοκτήτες έχουν όλο το φάκελο μιάς οικοδομής, μας περιμένει πολύ μεγάλο χαράτσι αν τελικά το εφαρμόσουν.
    Μην ξεχνάμε επίσης και τον πρόσφατο νόμο περί αυθαιρέτων. Εδώ χρειάζεται μεγάλη προσοχή από τον κόσμο, γιατί ο εν λόγω νόμος ακροβατεί συνταγματικά, υπάρχει ήδη προσφυγή στο ΣΤΕ, άλλωστε και πριν 3 χρόνια ο νόμος γιά τα αυθαίρετα του Σουφλιά κρίθηκε αντισυνταγματικός. Αν δηλαδή δηλώσει κάποιος μιά παράβαση (πχ κλεισμένο δώμα) και εκ των υστέρων έχουμε ακύρωση του νόμου από το ΣΤΕ, τοτε πως θα ξεμπλέξει; Είναι αδιανόητο αλλά και ύποπτο που πάνε να τον εφαρμόσουν μανι-μανι, με πολύ μικρό χρονικό περιθώριο, μόλις δύο μήνες. Θεωρώ ευτύχημα γιά την κοινωνία που τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχει παρά ελάχιστη συμμετοχή.
    Ζητώ συγγνώμη που μακρυγόρησα, αλλά είναι συναφές το θέμα, και θεώρησα υποχρέωση να καταθέσω την άποψή μου στους συμπολίτες μου.

    • ΒΑΡΒΑΣ avatar
      ΒΑΡΒΑΣ @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 17/10/2011 21:49:37

      Ευχαριστούμε φίλε Απόστολε για τον κόπο που έκανες για να μας ενημερώσεις. Πολύ χρήσιμα και κατατοπιστικά. Δυστυχώς δεν θα έχουμε καλά αποτελέσματα, όσο πάνε τα πράγματα και δυσκολεύουν. Όσο πιο λίγη ακίνητη περιουσία τόσο καλύτερα, αλλά από εκεί και πέρα τι κάνεις?
      Ένα γνωστό πολυκατάστημα έχει έτοιμα μοντέλα "διαμερισμάτων" από 25Μ2. Λες να είναι τυχαίο ?

  12. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 17/10/2011 13:54:34

    @ diaforos.......1) Αν υποθετικά βάση αυτής της σύμβασης Cooper "τα ορυκτά της Ελλάδας καθώς και ο υδάτινος πλούτος της, ήταν υπό την αιγίδα ενός Αμερικανικού consortium εταιρειών", γιατί τότε οι Αμερικάνοι τόσα χρόνια ΔΕΝ τα εκμεταλλεύτηκαν δεόντως και για δικό τους όφελος??? .....από το 1949 μάλιστα μέχρι τουλάχιστον το 1974 "έλυναν και έδεναν" στην χώρα μας.........τι λοιπόν τους εμπόδισε τόσα χρόνια να εκμεταλλευτούν τον ορυκτό & υδάτινο πλούτο της Ελλάδας προς όφελός τους?????

    2) η πραγματικότητα όμως (σχετικά με την σύμβαση Cooper) είναι η ακόλουθη :

    α) Το 1936 το ελληνικό κράτος παραχώρησε στις αμερικάνικες εταιρείες Hughh Cooper & Co Inc και Chemical Construction Corporation (με αντιπρόσωπο τον Γ. Ευσταθόπουλο), το δικαίωμα για εκπόνηση μελέτης υδροηλεκτρικών εγκαταστάσεων για εκμετάλλευση των υδάτινων πόρων των ποταμών Αχελώου και Αλιάκμονα και των χειμάρρων Μόρνου και Φειδάρη(ΦΕΚ 481 τεύχος Α’ 30/10/1936…….. http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=en …………)

    β) Με τον αναγκαστικό νόμο Νο 2220/1940 «Περί κύρωσης σύμβασης για την παραχώρηση υδραυλικής δύναμης Αχελώου ποταμού», το ελληνικό κράτος επικυρώνει την σύμβαση με την εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation . Με αυτή την σύμβαση το ελληνικό κράτος παραχωρεί το προνόμιο της εκμετάλλευσης της δύναμης των υδάτινων πόρων του ποταμού Αχελώου του νομού Αιτωλοακαρνανίας , για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας και εκμετάλλευση αυτής. Άρα η σύμβαση αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υδροηλεκτρικά έργα & εγκαταστάσεις στον Αχελώο ποταμό.

    Η εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation συστάθηκε ύστερα από σύμπραξη των εταιρειών Hughh Cooper & Co Inc και Chemical Construction Corporation (που ανέλαβαν την εκπόνηση μελέτης υδροηλεκτρικών εγκαταστάσεων όπως είδαμε παραπάνω – ΦΕΚ 481 τεύχος Α’ 30/10/1936).

    Όντως η σύμβαση έληγε στις 31/12/2010.
    Αλλά τα υδροηλεκτρικά έργα δεν έγιναν ποτέ από την συγκεκριμένη αμερικάνικη εταιρεία - προφανώς λόγω του Β' Παγκοσμίου Πολέμου.

    Επιπλέον στο άρθρο 11 παράγραφος 2, αναφέρεται ρητά ότι αν για οποιοδήποτε λόγο ή αιτία (ακόμα και για ανωτέρα βία) η υδροηλεκτρική εγκατάσταση Κρεμαστών με όλες τις αναγκαίες εγκαταστάσεις, δεν έχει αποπερατωθεί σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες και δεν έχει τεθεί σε κανονική και συνεχή λειτουργία, μέχρι τις 31/12/1952, τότε η «Ανάδοχος εταιρεία» (δηλαδή η εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation) χωρίς καμιά προειδοποίηση ή απόφαση, θεωρείται έκπτωτη για το σύνολο των παραχωρούμενων προνομίων και δικαιωμάτων με την συγκεκριμένη σύμβαση.
    Αντίστοιχα (άρθρο 11 παράγραφος 5), αν για οποιοδήποτε λόγο ή αιτία (ακόμα και για ανωτέρα βία) η υδροηλεκτρική εγκατάσταση Πρεβέντζας με όλες τις αναγκαίες εγκαταστάσεις, δεν έχει αποπερατωθεί σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες και δεν έχει τεθεί σε κανονική και συνεχή λειτουργία, μέχρι τις 31/12/1957, τότε η «Ανάδοχος εταιρεία» (δηλαδή η εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation) χωρίς καμιά προειδοποίηση ή απόφαση, θεωρείται έκπτωτη για το σύνολο των παραχωρούμενων προνομίων και δικαιωμάτων στις υδροηλεκτρικές εγκαταστάσεις ΚΡΕΜΑΣΤΩΝ & ΠΡΕΒΕΝΤΖΑΣ.
    Τέλος (άρθρο 11 παράγραφος 8), αν για οποιοδήποτε λόγο ή αιτία (ακόμα και για ανωτέρα βία) η υδροηλεκτρική εγκατάσταση Κριεκουκίου με όλες τις αναγκαίες εγκαταστάσεις, δεν έχει αποπερατωθεί σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες και δεν έχει τεθεί σε κανονική και συνεχή λειτουργία, μέχρι τις 31/12/1963, τότε η «Ανάδοχος εταιρεία» (δηλαδή η εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation) χωρίς καμιά προειδοποίηση ή απόφαση, θεωρείται έκπτωτη για το σύνολο των παραχωρούμενων προνομίων και δικαιωμάτων στις υδροηλεκτρικές εγκαταστάσεις Κριεκουκίου(ΦΕΚ 65 τεύχος Α’ 17/2/1940)…………. http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=en ………….)

    γ) Από τα παραπάνω συνάγεται εύκολα το συμπέρασμα ότι εφόσον η εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation δεν αποπεράτωσε σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες και έθεσε σε κανονική και συνεχή λειτουργία (τουλάχιστον) την υδροηλεκτρική εγκατάσταση Κρεμαστών με όλες τις αναγκαίες εγκαταστάσεις μέχρι 31/12/1952, κηρύχθηκε-θεωρήθηκε ΕΚΠΤΩΤΗ για το σύνολο των παραχωρούμενων προνομίων και δικαιωμάτων με την συγκεκριμένη σύμβαση (άρθρο 11, παράγραφος 2).

    δ) Εξάλλου το 1965 –αν δεν κάνω λάθος – η ΔΕΗ κατασκεύασε το Υδροηλεκτρικό φράγμα Κρεμαστών, το οποίο από τότε διαχειρίζεται ανελλιπώς(http://www.dei.gr/Documents/imera.nerou.pdf .....) ........και όχι βέβαια κάποια αμερικάνικη εταιρεία.......και δεν πιστεύω στο σημείο αυτό, κάποιοι να ισχυριστούν ότι η ΔΕΗ δεν ήταν τόσα χρόνια δημόσια επιχείρηση, αλλά θυγατρική αμερικάνικης εταιρείας ή αμερικάνικων συμφερόντων......μην τρελλαθούμε εντελώς......

    ε) Στο άρθρο 52 γίνεται λόγος ότι η εταιρεία Hellenic Hydro – Electric and Metallurgical Corporation μέχρι 31/12/1965 έχει δικαίωμα να ιδρύσει βιομηχανικές εγκαταστάσεις, χρησιμοποιώντας ηλεκτρική ενέργεια από τα συγκεκριμένα υδροηλεκτρικά έργα.
    Κάτι όμως που δεν έγινε ποτέ.

    στ) η απάντηση του αρμόδιου υπουργείου σε ερώτηση βουλευτή για αυτό το θέμα……….. http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/7293119.pdf ……………..

  13. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 17/10/2011 20:04:59

    Μην ασχολειστε με την κυρια,δεν αξιζει,αλλωστε κελαιδισμα κορακου κρα-κρα.
    Η Ελλαδα εζησε και μπορει να ζησει για παντα ,σε μισος πολλων ,μεσα απο τον πολιτισμο και το εμποριο και τα δυο ομως και ο ΚΚ και ο ΓΑΠ τα ειχαν δεκατη και βαλε επιλογη τους.Παρατηρουμε συνεχως να μειωνεται η αξια και των δυο παραπανω εργαλειων με αποτελεσμαολα να πηγαινο
    υν απ το κακο στο χειροτερο.