#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2011 11:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ, η «τριγωνοποίηση» και …τρίγωνα Πανοράματος!



Διάβασα στο ΒΗΜΑ ρεπορτάζ με τίτλο «Η αντιμνημονιακή διεύρυνση του Σαμαρά»,

Όπου, μεταξύ άλλων υπογραμμίζει ότι ο Πρόεδρος της Ν.Δ. προτίθεται να υιοθετήσει την περίφημη θεωρία της «τριγωνοποίησης» την οποία, με επιτυχία,  εφάρμοσαν οι κύριοι Κλίντον, Μπλέρ και Σαρκοζί.

Κατ’ αρχήν, αυτό δεν είναι …..«τριγωνοποίηση».

Το  τι είναι …τριγωνοποίηση το είχε εξηγήσει το Antinews εδώ: http://www.antinews.gr/2011/06/19/107423/

Αυτό που περιγράφει το ΒΗΜΑ είναι οι παρωχημένες πλέον στρατηγικές των κομμάτων εξουσίας στην Ελλάδα, τα οποία για να διευρύνουν την κομματική τους επιρροή, έκαναν κάποιες προεκλογικές μεταγραφές, συνήθως για το ψηφοδέλτιο επικρατείας.

Να θυμίσω το ΠΑΣΟΚ που κατά καιρούς  είχε φιλοξενήσει στα ψηφοδέλτια του,  τους  Μαύρο, Ζίγδη, Μάρκο Βαφειάδη,  Γλέζο, Μπούτο, Μάνο, Ανδριανόπουλο, Κοντογιαννόπουλο, Δαμανάκη, Αδρουλάκη…

Και η Ν.Δ. απαντούσε με Θεοτόκη, Κοκκέβη, Πεσματζόγλου, Τσουδερού, Θεοδωράκη, κ.λ.π.

Το ΒΗΜΑ εμφανίζει, λοιπόν,  τον Πρόεδρο της Ν.Δ. να επιδίδεται σε ξεπερασμένες παρασκηνιακές διαβουλεύσεις για μεταγραφές του κ. Στάθη Παναγούλη και του υιού του κ. Γ. Λαμπράκη προκειμένου να πραγματοποιήσει ….άνοιγμα  προς  την …πατριωτική αριστερά και το κέντρο και τις …αντιμνημονιακές δυνάμεις.

Ύστερα για να ενισχύσει το επιχείρημά του, κάνει και μια αναφορά στην επιστολή που είχε στείλει ο Μίκης στον Σαμαρά όταν εξελέγη αρχηγός της Ν.Δ.

Ο Μίκης είναι δημοφιλής για όλα τα σενάρια!

Το ΒΗΜΑ δεν  παραλείπει φυσικά, να αναφέρει και  την επίσκεψη του κ. Γλέζου  στα γραφεία της Ν.Δ.,  η οποία, ως γνωστόν , είχε άλλο  αντικείμενο! Ενώ κάποιοι άλλοι που πληροφορούνται από τους διαδρομιστές του κυλικείου της Συγγρού μας πληροφορούν ότι η ΝΔ μπορεί να κατεβάσει και τον γιό της αείμνηστης Βουγιουκλάκη - σε λίγο θα μας πουν ότι ψάχνουν και την δισέγγονη της Βέμπο

Με την ίδια λογική το ΒΗΜΑ μπορεί σε επόμενο άρθρο του να ισχυριστεί ότι και ο κ. Τόμπσεν, που κατεβαίνει στη Συγγρού, θα μπορούσε να είναι εν δυνάμει …υποψήφιος, ως άνοιγμα στις ….μνημονιακές δυνάμεις.

Να σοβαρευτούμε.

H N.Δ. πρέπει να κερδίσει την κοινωνία. Να επιδιώξει τη δημιουργία μιας ευρύτατης κοινωνικής πλειοψηφίας με πρόγραμμα, θέσεις και αρχές και ξεκάθαρο προσανατολισμό.  Και όχι ευκαιριακές ….μεταγραφές.

Φαντάζομαι ότι ο κατά τα άλλα καλός  συντάκτης του άρθρου, μάλλον τα  …τρίγωνα Πανοράματος είχε κατά νού.  Και μεταξύ μας, δεν τον κατηγορώ καθόλου!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μνημων avatar
    Μνημων 18/07/2011 11:49:34

    Οπωσδηποτε τα τριγωνα πανοραματος γιατι ειναι αυθεντικα. Το αυτο και με την πολιτικη πρεπει να πεισεις για την ορθοτητα και καθαροτητα των αποψεων σου ωστε να σε ακολουθησουν και οχι γιατι εισαι για ολα τα γουστα οτι" τα κανεις ολα και στον χωρο σου"οπως λενε καποιες κυριες, γιατι τοτε δεν εισαι κομμα αλλα κατι αλλο.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/07/2011 11:54:57

    Ψηφίζω και εγώ ...τρίγωνα Πανοράματος!

    • yiannos avatar
      yiannos @ Κώστας Ροδινός 18/07/2011 21:17:02

      Θυμάμαι άρθρα σου στα οποία αναφερόσουν στην ανάγκη πατριωτικής συστράτευσης διαφορετικών πολιτικών προελεύσεων ανθρώπων. Τι άλλαξε;

      • yiannos avatar
        yiannos @ yiannos 18/07/2011 21:20:17

        Λάθος έκανα. Ο Φαήλος τα έγραφε αυτά. Προφανώς δεν συμφωνείτε σε όλα.

  3. kostas* avatar
    kostas* 18/07/2011 11:58:47

    ο Στάθης ο Παναγούλης ηταν και στην Πολιτική Άνοιξη . Μη ξεχναμε επισης τη σχεση του προέδρου με τον Ανδρεα Λεντακη αλλα και οτι στην Πολιτική Ανοιξη ειχαν βρεθει αρκετοι "Αριστεροι" . το τι μπορει να ενωσει ολους αυτους τους ανθρωπους η σκεψη σε αυτο μπορει να δημιουργησει κατι καινουργιο και μονο παρωχυμενο δεν ειναι ... Σαπισε πια η κριτικη στο οτι κανεις εισαι αριστερος εισαι δεξιος κτλ .Λες και ο μεταναστης οταν κλεβει κλεβει μονο τον Δεξιο ...Λες και οταν βλεπουμε τον ΜΕταναστη να υποφερει λυπατε μονο ο Αριστερος...λες και τα Γλομπ οτι πονανε μονο οταν βαρανε αριστερους και ειναι σαν χαδι οταν αυτα δερνουν δεξιους ... Μειναμε σε αυτα τοσα χρονια και ξεχασαμε οτι ειμαστε Ελληνες ...

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ kostas* 18/07/2011 12:17:22

      Φίλε μου καλέ, επειδή έζησα την "Ανοιξη" από τα γεννοφάσκια της, επίτρεψέ μου να σου πώ ότι σ'αυτήν προσήλθαν τότε μερικοί original αριστεροί και όχι μαχητές του Dolce ή του DaCapo.Βεβαίως και εισχώρησαν και σαπρόφυτα πάσης φύσεως και αποχρώσεως.Είπαμε, στην Ελλάδα ζούμε.Ευελπιστώ τώρα ο Α.Σ. να έχει συνετιστεί και να βλέπει "σα κάτω" τι ακριβώς γίνεται.Πάντως με παλαιά "υλικά" και γιούς-κόρες-ανήψια-κουμπάρους και λοιπούς συμπαρομαρτούντες, δουλειά δεν πρόκειται να γίνει.Αν έτσι, τότε θα το ρίξω κι εγώ στα τριγωνάκια Πανοράματος

  4. jkr avatar
    jkr 18/07/2011 11:59:12

    Ο άλλος από πίσω σαν τον Βαλβέρδε (πιωμένο) δεν είναι;;

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/07/2011 12:11:47

    Η μεγάλη παράταξη της Νέας Δημοκρατίας,φυσιολογικά,πρέπει να έχει ΠΛΟΥΣΙΑ πείρα από πειράματα ''δήθεν'' πολλυσυλλεκτικότητας.Τα ονόματα που αναφέρονται στο αρχικό κείμενο,σίγουρα,θα βοηθήσουν σε διευρύνσεις της ΝΔ προς όλους τους πολιτικούς χώρους,πέραν της Κεντροδεξιάς.ΟΜΩΣ,εκείνο που προέχει είναι η παράταξη ν'αποκτήσει ΕΝΙΑΙΟ,ΚΑΘΑΡΟ και κατ'επέκταση,ΙΣΧΥΡΟ πολιτικό λόγο.Να δείξει στο σύνολο της κοινωνίας ότι παρουσιάζει ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ βηματισμό χωρίς πανσπερμίες απόψεων,περίεργες ενοχές και ύποπτες σιωπές οπου θα προκαλούν ΣΥΓΧΥΣΗ στη κοινή γνώμη.Το παρελθόν έχει ΔΙΔΑΞΕΙ πως όταν γίνονται ανοίγματα και,ταυτόχρονα,απουσιάζει η ύπαρξη ΠΕΙΣΤΙΚΗΣ,ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗΣ και ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗΣ πολιτικής ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ,τότε η άνοδος στην εξουσία θα είναι ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ,ΣΥΝΤΟΜΟΤΑΤΗ και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ για τη πατρίδα και τη παράταξη...Και κάτι ακόμα.Η κοινωνία ΕΚΤΙΜΑ τη παράταξη εκείνη που ΔΕΝ ντρέπεται να υπερασπίζεται ό,τι πρεσβεύει και στο τέλος ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙ τη πιστή ΣΥΝΕΠΕΙΑ και το ΔΙΑΦΑΝΟ προσανατολισμό εκείνης της παράταξης...Η Νέα Δημοκρατία οφείλει ν'απαλλαγεί από νοοτροπίες και τακτικές που την ΕΒΛΑΨΑΝ,ΠΟΛΛΑΚΙΣ,τις τρεις τελευταίες δεκαετίες,και να βγει ΔΥΝΑΜΙΚΑ,μπροστά,παρουσιάζοντας το ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ-ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ λόγο που,κατά κόρον,ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ο πρόεδρός της.Η κοινωνία ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ,οι πολίτες ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΝ στη πιο βάρβαρη και δεινή οικονομική κρίση,η εθνική αξιοπρέπεια δέχεται,συνεχώς,ΕΛΕΕΙΝΑ χτυπήματα από κυβερνώντες και ξένους....Η Νέα Δημοκρατία,ας πάψει να είναι ΟΜΗΡΗ του κακού εαυτού της και των αδιέξοδων στρατηγικών του παρελθόντος και ας ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ το πρόσωπο που η πατρίδα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και οι συνθήκες το ΑΠΑΙΤΟΥΝ.....

  6. blue nile avatar
    blue nile 18/07/2011 12:23:48

    ...καλά τα τρίγωνα με τη ποιότητα τους στα γνωστά πανοραμίτικα ζαχαροπλαστεία να παραμένει σταθερή αλλά ... πλέον πολλά από τα πολύ καλά γλυκά στη Θεσσαλονίκη τα τρως σε εστιατόρια και δεν είναι τρίγωνα... λυπάμαι που μετά τη βιομηχανοποίηση του Χατζή βλέπω στη πόλη μου μια κατακόρυφη πτώση στη γεύση των σιροπιαστών...ίσως ακούγομαι υπερβολικός αλλά μόνο στην γενέτειρα των γονιών μου Ξάνθη ευχαριστιέμαι γλυκά πλέον... Παπαρασκευάς για καριόκα, πούρο, κασετίνα φουντουκιού και ανεπανάληπτο σαραγλί ενώ στον ραψωδό Τζεμίλ παίζει η καλύτερη τουλούμπα ever μικρή σκουρόχρωμη πάνγλυκεια και τραγανή, η απόλυτη αγαπημένη μου , επικό σεκέρ παρέ και ταούκ κιοκσού να κλαις...για τα κιλά που παίρνεις...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ blue nile 18/07/2011 12:27:32

      Blue Nile,
      και εσύ Θρακιώτης;
      Είμαστε αρκετοί για την πρώτη θρακιώτικη σέχτα του Antinews;

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Κώστας Ροδινός 18/07/2011 17:30:57

        Είμαστε,είμαστε!

    • blue nile avatar
      blue nile @ blue nile 18/07/2011 12:27:34

      ...είναι τόσο αστείοι όλοι αυτοί οι καθεστωτικοί δημοσιογραφίσκοι που η όλη η αγωνία τους είναι το πως θα πλήξουν το Σαμαρά δημιουργώντας εντυπώσεις και περνώντας το διαρκές μήνυμα ότι όλοι είναι μια από τα ίδια που προτιμώ να γράφω για γλυκά...άει σιχτίρ...

      • blue nile avatar
        blue nile @ blue nile 18/07/2011 12:30:40

        Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Θεσσαλονίκη. Και οι δυο γονείς μου όμως γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στη Ξάνθη. Μαμά από Πόλη, μπαμπάς από Σμύρνη. Δεν έχω ζήσει ποτέ στην Ξάνθη όμως πάω πολύ συχνά. Νομίζω ότι η καταγωγή σας είναι από Έβρο?

        • blue nile avatar
          blue nile @ blue nile 18/07/2011 12:33:00

          Μάλιστα στην Ξάνθη ψηφίζω...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ blue nile 18/07/2011 12:34:39

            Και εγώ στον Εβρο!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ blue nile 18/07/2011 12:33:59

          Σωστά!
          Εζησα εκεί μέχρι τα 18 μου...
          Μετά, σπουδές και μετακινήσεις....
          Αλλά ο τόπος γέννησης, είναι άλλο.
          Δεν αλλάζει...

          • blue nile avatar
            blue nile @ Κώστας Ροδινός 18/07/2011 12:41:43

            Ναι εγώ δεν το ζω ακριβώς έτσι, αγαπώ πολύ και τα Χανιά που έζησα τα φοιτητικά μου χρόνια, όμως περπατώντας στην παλιά πόλη στην Ξάνθη περνάει από το μυαλό μου όλη η ιστορία της φαμίλιας μου ...κάποιες φορές έχω συγκινηθεί κιόλας... οι εκλογές είναι κοντά συνήθως όταν πάω στη Θράκη μένω στην Κομοτηνή οπότε αν υπάρχει λίγος χρόνος θα μπορούσα να πεταχτώ μέχρι την Αλεξανδρούπολη για ένα γρήγορο καφεδάκι μαζί και με άλλους της σέχτας...

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ blue nile 18/07/2011 14:44:25

        "είναι τόσο αστείοι όλοι αυτοί οι καθεστωτικοί δημοσιογραφίσκοι που η όλη η αγωνία τους είναι το πως θα πλήξουν το Σαμαρά "

        Προβάλλουν τον Τσίπρα ως εναλλακτική πρόταση!!!

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/07/2011 12:37:24

    -Η καλύτερη τριγωνική επίθεση στο ποδόσφαιρο αποτελούνταν από τους Πελέ, Ζαϊρζίνιο και Ριβελλίνο.
    -Τις καλύτερες τριγωνικές επιθέσεις στο μπάσκετ τις έκαναν ανέκαθεν οι θρυλικοί Σικάγο Μπουλς με Μάικλ Τζόρνταν, Σκότι Πίπεν και Οράτιο Γκραντ.
    -Η καλύτερη ταινία με θέμα το κλασσικό ερωτικό τρίγωνο ήταν η Καζαμπλάνκα.
    -Ο πατέρας της τριγωνομετρίας θεωρείται ο Ίππαρχος.
    -Τα καλύτερα τρίγωνα φτιάχνονται στο Πανόραμα

    Τώρα, τα πολιτικά τρίγωνα που αναφέρει ο συντάκτης του Βήματος μοιάζουν με αυτό των Βερμούδων. Όποιος εισέρχεται εκεί, μέσα εξαφανίζεται μυστηριωδώς...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/07/2011 12:46:54

      Γιάννη,
      είσαι ...μικρός και συγχωρείσαι, αλλά ξεχνάς το Τοστάο απο τη Βραζιλία και τον Κούκοτς από τους Μπούλς!

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/07/2011 12:50:49

    ΟΚ

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/07/2011 12:56:59

    Έχει ζέστες τώρα..τα πάσης φύσης τρίγωνα και οι μπαλαντέρ, αποπροσανατολίζουν, κουράζουν και παχαίνουν! (ως γνωστό άμα δοκιμάσεις, ...γλυκαίνεσαι! )

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 18/07/2011 18:55:42

      "ως γνωστό άμα δοκιμάσεις, …γλυκαίνεσαι! " Και που να δοκιμάσεις Εύα "Τσ' Μιρόπ'ς το τρίγωνο" αλλά επειδή αποκλείεται να το ξέρεις κι αυτό, όταν θα 'ρθεις με το Ροδινό και το Φαίλτορα προς τα πάνω τότε θα σας το πω....

  10. dead by dawn avatar
    dead by dawn 18/07/2011 13:01:55

    Να προσεχουν εκει στην Νεα Δημοκρατια,γιατι διαβασα ενα ρεπορταζ για την επιλογη των υποψηφιων στα ψηφοδελτια της Θεσσαλονικης (Θεσσαλονικιος γαρ)
    και ειδα οτι ειναι τιγκα στους γιους και τις κορες πρωην βουλευτων,πρωην αντιδημαρχων κλπ..,δηλαδη και παλι ο νεποτισμος παει συνεφο.
    Δεν καταλαβαινουν αυτοι οι φωστηρες οτι η πολιτικη κουλτουρα,επειτα απο το κινημα των αγανακτισμενων,εχει πια προχωρησει στην Ελλαδα,και ο κοσμος δεν προκειται πια να ανεχθει γιους και κορες στα ψηφοδελτια ?
    Θα μου πειτε,ας μην τους ψηφισουν.
    ΟΧΙ κυριοι,να μην μπουν στα ψηφοδελτια,τερμα η οικογενειοκρατια,οι Παπανδρεου οι Καραμανληδες,οι γιοι και οι κορες.
    Φτανει πια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ dead by dawn 18/07/2011 13:37:40

      +100000

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/07/2011 13:08:38

    Ναι, το ξέρω, δεν ήμουν παρών στο Παγκόσμιο του 1930 όπως η αφεντιά σου
    Αλλά Τοστάο και Ζέρσον ήτανε "χαφάρες" που λέει κι ο γίγας Αλέφαντος και όχι κυνηγοί.
    Ο δε μέγιστος Κούκοτς, ήταν σταρ στο δεύτερο three pit.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/07/2011 13:23:32

      Ο Ροδινός όταν ήταν 12 χρονώ, ήταν "ούζο", μάζευε τη μπάλλα στο παγκόσμιο του `30.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 18/07/2011 13:28:09

        Σε θυμάμαι ρε Strange να έρχεσαι με τη μαγκούρα σου να ζητάς να περάσεις μέσα χωρίς εισιτήριο.
        Σε είχε διαλύσει και η κρίση του 1929 και έχασες τη Βιομηχανία σου!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 18/07/2011 13:37:06

          Τι μου τα θυμίζεις;
          Έχασα 20 χρόνια απ τη ζωή μου τότε.
          Καλά πού`ρθε η κατοχή και ξανάφτιαξα περιουσία!

  12. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 18/07/2011 15:20:47

    Όσο η Ν.Δ. δεν αξιοποιεί το υπάρχον δυναμικό της (στην ΟΝΝΕΔ, στις ΔΑΚΕ, στις ΝΟΔΕ κλπ.) θα ανακυκλώνει αυτά τα παρτάλια των 6 - 7 γνωστών οικογενειών από το παρελθόν και θα βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Πότε θα καταλάβουν όλοι αυτοί οι εθελοτυφλούντες ότι οι καιροί έχουν αλλάξει και η αδυναμία προσαρμογής σημαίνει απομόνωση (εσωστρέφεια τη λένε κομψά) ; Ένας φίλος λέει ότι "τα βαριά βιογραφικά έριξαν τη χώρα στα βράχια ....". Δε μας λείπουν οι σούπερ επιστήμονες, οι Έλληνες που να αγαπούν την Ελλάδα μας λείπουν και τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στη Ν.Δ. - σίγουρα περισσότεροι απ' ό,τι σε άλλους πολιτικούς χώρους.

  13. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/07/2011 16:02:02

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΛΑΙΜΠΕΛΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΡΦΙΖΟΤΑΝ ΝΑ ΧΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ
    ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΗΣ Ν. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.
    ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ . ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ.............

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/07/2011 16:26:55

      !!!

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 18/07/2011 16:27:40

    O Άρης Ραβανός δεν υπογράφει το άρθρο;
    Εξ ορισμού δηλαδή αναξιόπιστο και ανάξιο σχολιασμού...

  15. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 18/07/2011 17:36:17

    Φαίνεται πως κανείς δεν προβληματίζεται για τα ποσοστά της ΝΔ σε καιρούς μνημονίου και μεσοπρόθεσμου...

    Ας γνωρίζουν όμως τόσο οι θιασώτες του νεποτισμού, όσο και τα golden boys/girls του στείρου κομματικού σωλήνα ότι οι καιροί άλλαξαν και οι πολίτες ανακτούν με γοργά βήματα τη χαμένη (και εξωνημένη) δημοκρατική τους συνείδηση.

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/07/2011 22:00:14

    danae
    είσαι εξπέρ σ΄όλα τα εδέσματα!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 18/07/2011 23:37:33

      Ρώτα το Strange να σου πει! Σας περιμένουμε!