#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2010 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ ζητά να κινηθούν οι διαδικασίες για την χάραξη ΑΟΖ



Ο Αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αβραμόπουλος με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Διαρκούς Επιτροπής Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών Υποθέσεων της Βουλής κΝτίνο Βρεττό. ζητά, εκ μέρους της Νέας Δημοκρατίας, να κινηθούν οι διαδικασίες για συζήτηση στην Επιτροπή του ζητήματος της χάραξης Αποκλειστικών Οικονομικών Ζωνών για τη χώρα μας, με βάση το Διεθνές Δίκαιο και το Δίκαιο της Θάλασσας.

Ο Αντιπρόεδρος της ΝΔ τονίζει ότι το ζήτημα είναι ζωτικής σημασίας για την προάσπιση των εθνικών δικαίων και συμφερόντων μας και σημειώνει ότι έχει δημιουργηθεί ανησυχία και προβληματισμός στην ελληνική κοινή γνώμη, τόσο από συγκεκριμένα περιστατικά όπως, η εντεινόμενη δραστηριότητα τουρκικών ερευνητικών σκαφών στο χώρο του Αιγαίου και της Νοτιοανατολικής Μεσογείου και η άρνηση της Αλβανίας να επικυρώσει διμερή συμφωνία με τη χώρα μας για την κήρυξη Αποκλειστικών Οικονομικών Ζωνών, όσο και από δημοσιεύματα του ημερήσιου και εβδομαδιαίου τύπου για διεξαγωγή διαβουλεύσεων, εντός των Διερευνητικών Επαφών που ξεφεύγουν από την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας.

Διαβάστε κι αυτό: Ιστορική Συμφωνία Κύπρου-Ισραήλ για τις ΑΟΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/12/2010 22:25:25

    Μπράβο!Σωστή κίνηση. Συνδεθείτε με τη λογική Μαρκεζίνη

    • Kennan avatar
      Kennan @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/12/2010 22:50:28

      Ξαφνικά μας προέκυψε υπερασπιστής των εθνικών συμφερόντων. Ο τίτλος Sir δεν σε προβληματίζει; Επίσης, η συνεχής προβολή του από τα δόλια ΜΜΕ, δεν σε προβληματίζει;

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ Kennan 19/12/2010 23:02:19

        δε μπα να τον λενε και χαλιφι εσενα τι σε πειραξε?που λεει αληθειες?επειδη βρεθηκε ενας να πει τα αυτονοητα?ελεος με αυτη τη μιζερια!

        • Kennan avatar
          Kennan @ kastroHEL 19/12/2010 23:45:29

          Ο Σαμαράς τα έχει πει από το 93 και οδηγήθηκε σε πολιτική έρημο. Δεν είδα όμως να τον παίζουν τα κανάλια όπως τον Μαρκεζίνη.

          • kastroHEL avatar
            kastroHEL @ Kennan 20/12/2010 09:45:06

            Σωστα...αλλα αυτο δεν αναιρει και δεν μειωνει οσα γραφει και λεει ο Μαρκεζινη...ο οποιος λεει πολλα και ενδιαφεροντα και για τα προσφατα γεγονοτα στην Τουρκια(πχ σχεδιο Βαριοπουλα)

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Kennan 20/12/2010 12:42:55

        Είναι απορίας άξιο πώς ένας τόσο προβεβλημένος στο εξωτερικό Έλληνας ήταν άγνωστος στην Ελλάδα και ξαφνικά μας προέκυψε από το πουθενά.
        Μήπως έχει κάποιος , κάποια εξήγηση?

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 19/12/2010 22:25:33

    Αυτό το παιδί ο Δημήτρης...έχει βαλθεί να μας εκπλήσσει συνεχώς! Από την ανυπαρξία στην πρωτοπορία! Anyway...μπράβο για την πρωτοβουλία και ας άργησε.

  3. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 19/12/2010 22:28:31

    Καιρός ήταν. Άντε γιατί κοντεύουμε να μείνουμε μόνοι εμείς σε όλη την Ανατολική Μεσόγειο χωρίς ΑΟΖ.

  4. kastroHEL avatar
    kastroHEL 19/12/2010 23:02:58

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

  5. anonymous avatar
    anonymous 19/12/2010 23:07:22

    Περιμένετε λίγο μη βιάζεστε. Αφήστε να γίνουν πρώτα οι συμφωνίες με τα γύρω κράτη που θα υιοθετούν τη μέση γραμμή και μετά κάνουμε όποια οριοθέτηση θέλουμε. Όταν υπάρχουν ήδη συμφωνίες πάνω στο τραπέζι από 10 χώρες για την ίδια περιοχή τι θα πει η Τουρκία;
    Ο Αβραμο έπρεπε να περιμένει και η κίνησή του είναι ή λάθος ή προβοκατόρικη για να κάψει το χαρτί της χώρας.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ anonymous 19/12/2010 23:52:01

      Ή μπορεί να έχουν προχωρήσει σε διπλωματικό - υπηρεσιακό επίπεδο αρκετά αυτές οι συζητήσεις σε βάθος χρόνου, και τώρα είναι χρόνος να αρχίσει να παίρνει δημοσιότητα το θέμα...!
      Πάντως συμφωνώ ότι η κίνηση είναι ρισκαδόρικη.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ierofantis 20/12/2010 20:51:52

        Δε νομίζω να έχουν προχωρήσει οι συνομιλίες. Η Αίγυπτος δεν αναγνωρίζει ΑΟΖ στο Καστελόριζο και αρνείται στην Ελλάδα το δικαίωμα να θέσει το ζήτημα της ΑΟΖ για το Καστελόριζο.
        Με την Αλβανία είδες τι έγινε. Μας τα γύρισαν πίσω με δάκτυλο της Τουρκίας. Λένε ότι τους αδικούμε.

        Πάντως δεν πρέπει να έχουν δίκιο για ένα και μόνο λόγο. Στη Λιβύη δώσαμε και λίγο παραπάνω μόνο και μόνο για να πάρουμε την αρχή της μέσης γραμμής. Και στην Αλβανία το ίδιο έχουμε κάνει. Υποχωρούμε λίγο στα σημεία για να μπορέσουμε να κατοχυρώσουμε την αρχή της μέσης γραμμής που θα στήνει στον τοίχο την Τουρκία.

  6. ierofantis avatar
    ierofantis 19/12/2010 23:32:39

    Τα εθνικά θέματα είναι προνομικό πεδίο δράσης για την Ν.Δ.
    Στα εθνικά θέματα πρέπει να διαπιστώσουν οι Έλληνες ότι υπάρχουν πολιτικές δυνάμεις εξουσίας, που δεν έχουν εγκαταλείψει. Ο ΓΑΠ θα αναγκαστεί ή να ξεσκεπαστεί (οπότε το τέλος του θα έρθει γρηγορότερα, καθώς καμία κυβέρνηση δεν θα μπορέσει να φέρει το άγος μιας εθνικής διπλωματικής ήττας μεγέθους), ή τουλάχιστον να απέχει προς ώρας, από ενέργειες και πρακτικές που στην καλύτερη περίπτωση συνιστούν μετακίνιση επί τα χείρω από τις πάγιες ελληνικές θέσεις.
    Σε συνδυασμό με την προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση στη Βουλή για τα εθνικά θέματα, το πράγμα αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον στο πεδίο της βήμα - βήμα αποδόμισης του ηγετικού προφίλ του ΓΑΠ. Ενός πρωθυπουργού που και ανίκανος και απαποτελεσματικός είναι στην οικονομία και επικίνδυνος λόγω υποχωρητικότητας και δουλισμού στα εθνικά θέματα.

  7. parsifal avatar
    parsifal 19/12/2010 23:36:54

    ΑΟΖ σημαίνει και περιφρούρηση της... Τι θα γίνει οταν η "Γιαβούζ" διασχίσει την ΑΟΖ, τα χωρικά υδατα (αλλο απο την ΑΟΖ), φθάσει στο Σούνιο και περάσει απο το διέκπλου Μακρονήσου -Λαυρίου ?

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ parsifal 19/12/2010 23:48:30

      Εξαρτάται...
      Αν κάνεις εξορρυξη πετρελαίου - φυσικού αερίου με συναίτερο, ας πούμε την GasProm, ε, κάποια δυσκολία θα την έχει η Γιαβούζ....!

    • Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
      Μακκις Friss Τσιαβόλο @ parsifal 20/12/2010 00:51:26

      Τίποτα απολύτως δεν θα γινει.

      Την ΑΟΖ μπορεί να την διασχήσει αβλαβως οποιοδήποτε πολεμικό (και εμπορικό ) πλοιο, απο οποιαδήποτε χωρα ενα καιρω ειρήνης.

  8. πελ avatar
    πελ 19/12/2010 23:40:37

    να σας ταραξω την αισιοδοξια αλλα πως θεωρειτε οτι τα εθνικα ειναι προνομιακο για την ν.δ. εδω οι μισοι ελληνες ειναι ετοιμοι να σκυψουν το κεφαλι στον νεοθωμανο πασα με πολύ μεγάλη ευχαριστηση.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ πελ 19/12/2010 23:46:56

      Από που το αντλείς αυτό το συμπέρασμα, αν επιτρέπεις;

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ierofantis 20/12/2010 00:19:32

        Φαντάζομαι το αντλεί από τις πράξεις μας! Και νομίζω ότι δεν έχει άδικο!

        Απλά κοιμώμαστε ακόμη τον ύπνο του δικαίου.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ierofantis 20/12/2010 09:50:30

        Από το ότι κάνεις συζήτηση στα χωριά και σου λένε όλο χαλαρότητα "ε ας δώσουμε μερικές βραχονησίδες αν είναι να μας δώσουνε λεφτά". Λεφτά, λεφτά, λεφτά, αμόρφωτοι νεοέλληνες, Εφιάλτες εν υπνώσει. Τα θυμήθηκα και συγχίστηκα πρωινιάτικα.

  9. Petros avatar
    Petros 20/12/2010 01:35:02

    Επιτέλους!!
    Τους ξύπνησαν οι Κύπριοι.
    Πρώτα η εύκολη ΑΟΖ Ελλάδας -Κύπρου.
    Τώρα θα ξεμπροστιαστεί ο ''πατριώτης'' ΓΑΠ.

  10. Greg avatar
    Greg 20/12/2010 01:46:44

    Τα έχετε παίξει!
    Μια χώρα-ήπειρος και να πάρει την ΑΟΖ ένα νησί-κουκίδα;
    Δεν βλέπετε το χάρτη;

  11. blue nile avatar
    blue nile 20/12/2010 01:52:32

    Kαι τι σημασία έχει αυτό που γράφεις.
    Ας κάνουμε αυτά που πρέπει και μετά βλέπουμε αν οι απέναντι συμμορφωθούν με τη διεθνή νομιμότητα.

  12. Greg avatar
    Greg 20/12/2010 02:04:10

    Αν το καταλαβαίνεις σαν θέμα διεθνούς νομιμότητας, τότε έχεις δίκιο.

    • Greg avatar
      Greg @ Greg 20/12/2010 02:05:37

      μπορεί και όχι, όμως.

  13. against New World order avatar
    against New World order 20/12/2010 02:04:32

    να μην διαπραγματευτούν μόνοι τους τα πασόκια το ΑΟΖ γιατί δεν ξέρουν διαπραγμάτευση και έτσι όπως έχουν κατεβάσει τα παντελόνια θα τα χαρίσουν και αυτά. Το πασοκ είναι για πέταμα. Μόνο από τους φτωχούς ξέρουν και τα παίρνουν εύκολα. Ο Έλληνας για τους κυβερνώντες είναι είδος προς εξαφάνιση

  14. Petros avatar
    Petros 20/12/2010 02:09:22

    Κοτζάμ αυτοκρατορία και μια χούφτα ξυπόλητοι να επαναστατήσουν;
    Η επανάσταση του 21 έγινε ή ακόμα την σκεφτόμαστε;

  15. περαστικός avatar
    περαστικός 20/12/2010 10:01:59

    Δεν μπορώ να διαβάζω ανοησίες καχυποψίας για τον Μαρκεζίνη, επειδή λέει έχει τον τίτλο του Σερ. Ναι. Του τον εδωσε η Βασίλισσα της Αγγλίας για τις υπηρεσίες του. Έχει εργαστεί για δεκάδες ηγέτες σαν νομικός σύμβουλος. Από αυτά αντλεί την εμπειρία του και τις γνώσεις του. Τελειώνοντας μ' αυτά αποφάσισε σε κάποια ηλικία να προσφέρει στην πατρίδα του. Και άρχισε να αρθρογραφεί και να γράφει βιβλία. Κίνησε το ενδιαφέρον και τον καλούν και σε ομιλίες. Έκανε και 1-2 συνεντεύξεις στην τηλεόραση. Αυτό είναι όλο. Προς τι η καχυποψία; Να σβήσει το παρελθόν του; Αντί να κάνουν ορισμένοι σενάρια φαντασίας δεν διαβάζουν καλύτερα αυτά που λέει μήπως μπορούν να βρουν κάτι ενδιαφέρον και χρήσιμο, λέω γω; Αμάν πια με το ελληνικό ζιζάνιο.

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 11:03:50

    μ αρεσει η κινηση. θα παρακολουθησω τη διαδρομη της... θα επιμεινουμε? θα βγουμε στα ΜΜΕ ??? εεεε??? η μεταξυ μας και εντος Βουλης να μην ακουσει τιποτε ο λαος??

    ΠΠ

  17. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 20/12/2010 14:04:48

    Τελ Αβίβ, Ισραήλ
    Η ισραηλινή κυβέρνηση απορρίπτει τις επικρίσεις της Τουρκίας για τη συμφωνία ορισμού των ορίων της αποκλειστικής οικονομικής ζώνης ανάμεσα στην Κύπρο και το Ισραήλ στη Μεσόγειο Θάλασσα, δήλωσε σήμερα εκπρόσωπος του ισραηλινού υπουργείου Εξωτερικών.

    «Η συμφωνία αποτελεί διμερή υπόθεση ανάμεσα στο Ισραήλ και την Κύπρο, η οποία δεν επηρεάζει κατά κανέναν τρόπο μία τρίτη χώρα. Δεν βλέπουμε ως προς ποιο θέμα έχει λόγο μία τρίτη χώρα» δήλωσε ο Γιγκάλ Παλμόρ προθέτοντας:

    «Ενημερώσαμε την Τουρκία για τις διαπραγματεύσεις με την Κύπρο, οι οποίες διεξήχθησαν με πλήρη διαφάνεια».

    Αλλος ισραηλινός αξιωματούχος, που δεν κατονομάσθηκε, χρησιμοποίησε από την πλευρά του λιγότερο διπλωματική γλώσσα: «Οι Τούρκοι επιδεικνύουν έναν θλιβερό κυνισμό καταγγέλλοντας τη συμφωνία με επιχείρημα το γεγονός ότι κατέχουν το βόρειο τμήμα της Κύπρου».

    Το τουρκικό ΥΠΕΞ κάλεσε την Πέμπτη, την προηγουμένη της υπογραφής της συμφωνίας, τον πρεσβευτή του Ισραήλ στην Αγκυρα, Γκάμπι Λεβί, για να διαμαρτυρηθεί για την πρωτοβουλία αυτή.

    Ο υπουργός Εξωτερικών της Κύπρου Μάρκος Κυπριανού και ο ισραηλινός υπουργός Εθνικών Υποδομών Ούζι Λαντάου υπέγραψαν την Παρασκευή στη Λευκωσία διμερή συμφωνία οριοθέτησης των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών των δύο χωρών.

    Η συμφωνία αυτή θα επιτρέψει τη συνέχιση των ερευνών για υποθαλάσσια κοιτάσματα φυσικού αερίου και πετρελαίου χωρίς φόβους διαφωνιών για την εκμετάλλευσή τους.
    Newsroom ΔΟΛ

  18. Intuition avatar
    Intuition 21/12/2010 11:34:50

    Μεγάλη μπουκιά φάτε, μεγάλη κουβέντα μην πείτε...όλοι οι πολιτικοί ειδικά των μεγάλων κομμάτων είναι κατευθυνόμενοι οπότε μην εκπλαγείτε αν τελικά στην χάραξη της ΑΟΖ καταλήξουμε να κάνουμε υποχωρήσεις υπέρ της Τουρκίας. Άλλωστε γιαυτό δημιουργήθηκαν οι "γκρίζες ζώνες" για πετύχουν συνιδιοκτησία στο Αιγαίο μας και κατ'επέκταση στους φυσικούς πόρους του. Σε λίγα χρόνια θα αποκτήσουμε και πετρελαιοπηγές και θα καταντήσουμε σαν την Βενεζουέλα και άλλες τέτοιες χώρες. Δηλαδή; Εμείς φτωχοί με χρέη και οι πολυεθνικές να μας ξεζουμίζουν...Όσοι δεν το έχετε καταλάβει ακόμα λυπάμαι. Λυπάμαι που τους ψηφίζετε ακόμα κοιτώντας μόνο το συμφέρον σας και όχι το συμφέρον της Ελλάδας μας. Εκεί όμως μας έχουν φτάσει...χωρίς παιδεία δεν είμαστε τίποτα!