30/09/2010 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ επιμένει για τρίτη ημέρα για τον Schioppa

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β΄ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, αναφερόμενος στο θέμα που έχει προκύψει με τα όσα είπε ο σύμβουλος του Πρωθυπουργού Tommaso Schioppa, περί «προοδευτικής αναδιάρθρωσης», έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Για τρίτη μέρα, θα επιμείνουμε να καλούμε τον Πρωθυπουργό να πάρει θέση για το μεγάλο πολιτικό ζήτημα, που έχει δημιουργηθεί από τα γραφόμενα του συμβούλου του κ. Schioppa, στους Financial Times, περί “αναδιάρθρωσης του χρέους”.

Με τα όσα είπε ο Πρωθυπουργός στους δημοσιογράφους, σήμερα το μεσημέρι, περισσότερο εκτίθεται ότι επιχειρεί να συγκαλύψει το θέμα, παρά δίνει τις απαιτούμενες εξηγήσεις».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 30/09/2010 20:02:30

    Βαρατε αλύπητα...που θα παει θα βγει ο μογλη να απαντησει....οτι χαθηκε στη ζουγκλα!!

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/09/2010 20:07:48

    ...Σιόπα καλέ που θα απαντήσει

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 30/09/2010 21:21:45

    Πάντως είναι ιδιαίτερα εντυπωσικό το γεγονός ότι η κυβέρνηση με το ρεκόρ ξένων και διαπρεπών συμβούλων (αρκετοί νομπελίστες) στην νεοελληνική ιστορία είναι από τις πλέον αποτυχημένες και ασυνάρτητες, επίσης στην νεοελληνική ιστορία.
    Συμπέρασμα: Δεν φταίνε οι σύμβουλοι. Τί να σου κάνουν οι νομπελίστες και οι διεθνούς φήμης οικονομολόγοι όταν ο "πρωθυπουργός" δεν νογάει;
    Κληρονομικό χάρισμα γαρ. Θυμάστε τον ομώνυμο θείο του στις εκπομπές του Λεβέντη;
    Αυτή είναι η πικρή αλήθεια, που καμιά ΝΔ δεν θα τολμήσει να την πει...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΒΙΣ 30/09/2010 22:42:04

      Που τον θυμήθηκες αυτόμ ρε θηρίο! Πράγματι, απ'ότι φαίνεται το ανήψι είναι φτυστό ο Θείος (και τι Θείος!)

      Αλί και τρισαλί, δυστυχώς χειρότερα και από μοναρχία δυτικού μεσαιωνικού τύπου, με κρετίνους βασιλείς "κληρονομικώ δικαίω"...

      Εκείνοι είχαν δικαιολογία. Η δικιά μας, tiramola, ποια είναι?

      Κυβέρνηση Βάλιας Πετούρη έχουμε...

  4. δρόμος avatar
    δρόμος 30/09/2010 21:41:47

    πολύ δεν πάει, να δίνουμε λεφτά που ΔΕΝ υπάρχουν, για να στηρίζουμε - μέσω άσχετων συμβούλων - πρωθυπουργό που δεν νογάει?

  5. aengus avatar
    aengus 30/09/2010 22:43:21

    Η αντιπολίτευση να ερευνήσει τον εσμό των ξένων συμβούλων που συνωστίζονται στην αυλή τού Πινόκιο. Τελευταίο κρούσμα στον χώρο της ΠΑΙΔΕΙΑΣ -- ο άνθρωπος που διέλυσε τα ολλανδικά πανεπιστήμια και Νο 2 της Παγκόσμιας Τράπεζας…. Οι επιλογές των συμβούλων είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ!

  6. Ψυλλιασμένος avatar
    Ψυλλιασμένος 01/10/2010 12:10:19

    Στην Ισπανία υπήρξε βασίλισσα που έμεινε γνωστή ως "Ιωάννα η Τρελή".
    Εδώ έχουμε τον "Γιώργο τον Κουτοπόνηρο".