#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2013 12:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ διέγραψε τον Λιάπη

[caption id="attachment_239256" align="alignnone" width="600" caption="Μια άλλη εποχή: Καμμένος, Παπαγεωργόπουλος, Λιάπης, Τζαννετάκης, Μάνος κλπ"][/caption]

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Με απόφαση που πήρε, χθες, η Κεντρική Επιτροπή Δεοντολογίας της Νέας Δημοκρατίας, διαγράφεται από τα μητρώα μελών του Κόμματος για αντιδεοντολογική συμπεριφορά, ο κ. Μιχάλης Λιάπης, σύμφωνα με όσα προβλέπει το Καταστατικό του Κόμματος».

Αναβλήθηκε για τις 30/12 η δίκη του πρώην υπουργού

Ο κ. Λιάπης, ο οποίος κατηγορείται για ψευδή βεβαίωση και πλαστογραφία, επρόκειτο να δικαστεί σήμερα στο Β΄Αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο, ωστόσο η δίκη αναβλήθηκε για τις 30 Δεκεμβρίου.

Ο πρώην υπουργός, διά του συνηγόρου του, καθώς ο ίδιος δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο, ζήτησε ολιγοήμερη αναβολή προκειμένου να προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Σύμφωνα με τον συνήγορό του, τα τέλη κυκλοφορίας για το 2013 ήταν πληρωμένα και θα πληρωθούν και τα τέλη κυκλοφορίας για το 2014. Επίσης έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες και ήρθη η ακινησία του οχήματος του κ. Λιάπη κι έχουν επιστραφεί οι πινακίδες από την εφορία.

Στα έγγραφα που θα προσκομίσει ο πρώην υπουργος θα αποδεικνύεται ότι έχει ήδη πληρώσει τα πρόστιμα που του επιβλήθηκαν (500 ευρώ για το ανασφάλιστο αυτοκίνητο και 120 ευρώ για κοτσαδόρο και φιμέ τζάμια).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mailman avatar
    mailman 19/12/2013 12:42:46

    Φαγανε τα παιδια της πρασινης λαιλαπας αλλα κ τα δεξια δεν κανουν πισω.Τοσο αλητεια κ αδιαφορια στις αρχες απο πρωην υπουργου?

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ mailman 19/12/2013 16:39:35

      "Και η μυλωνού τον άντρα της με τους προμηθευτάδες"!

  2. πΔπ avatar
    πΔπ 19/12/2013 12:45:15

    Όταν συνελήφθη, είχε ή δεν είχε πλαστές πινακίδες στο αυτοκίνητό του;
    Η Πλαστογραφία είναι ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.
    "...όταν λέμε Κακούργημα, εννοούμε Κακούργημα..." (παραφράζοντας τον... Θείο!)

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ πΔπ 19/12/2013 15:30:06

      Ναι, είχε ήδη τις πλαστές πινακίδες. Η πλαστογραφία δεν είναι πάντα κακούργημα. Αρχικά, έτσι είχα νομίσει κι εγώ.

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Επισκέπτης 19/12/2013 16:08:15

        Δηλαδή είναι ala cart ;)

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ πΔπ 19/12/2013 17:45:55

          περίπου...

  3. Avariel avatar
    Avariel 19/12/2013 12:54:19

    Δεν πιστεύω να σας έκανε εντύπωση ότι ο Σαμαράς διέγραψε τον Λιάπη. Πλέον όλοι το αναγνωρίζουν ότι ο πρωθυπουργός έχει ξεκαθαρίσει προ πολλού μέσα του ένοιες όπως το νόμιμο και το ηθικό...

    • Ν. avatar
      Ν. @ Avariel 19/12/2013 14:20:27

      *γκουχ* Βενιζέλος *γκουχ*

  4. Ήρων avatar
    Ήρων 19/12/2013 12:57:53

    Η είδηση θα είχε αξία να φιλοξενηθεί στην στήλη σας αν η ΝΔ και ο Σαμαράς έκανε τα στραβά μάτια σε αυτή την περίπτωση. Κάτι τέτοιο όμως θα φάνταζε σενάριο επιστημονικής φαντασίας στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.

  5. benny avatar
    benny 19/12/2013 13:09:10

    ρε avariel με τον Βενιζελο δεν υπαρχει νομιμο κ ηθικο ? ποτε θα τον διαγραψει ?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ benny 19/12/2013 13:39:58

      Καλά, πλάκα μας κάνει ο Κεφαλογιάννης? Χθες δεν έλεγε ότι δεν είναι μέλος? Όχι τπτ άλλο ήμουν και ειρωνικός σε έναν συνσχολιαστή (αν και τελικά κι αυτός ήταν λάθος, αφού τον διέγραψαν τον Μισέλ).

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 19/12/2013 13:44:24

        Κατά λάθος πάτησα απάντηση αντί για νέο σχόλιο, my bad.

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/12/2013 13:23:13

    Ἄδικα πάντως ἄκουσε τόσα σχόλια δύο μέρες τῶρα ὁ Λιάπης,ἔχει πραγματικά οἰκονομικό πρόβλημα ὁ ἄνθρωπος,ἀφοῦ καί τό ΤOUAREG τό πουλάει ὅσο ὅσο γιά νά πληρώσει...:http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4485155/

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/12/2013 14:17:46

    Δε μου ήταν ποτέ συμπαθής ο σνόμπ κος Λιάπης ,αλλα αν μη τι άλλο ,απο σεβασμό στη μνήμη του Κωνσταντίνου Καραμανλή, θα έπρεπε να περιμένουν τουλάχιστον την εκδίκαση της υπόθεσης.

    Αλλα στην ειδυλλιακή Ελλάδα του 2013 το "τεκμήριο αθωότητος" είναι πιά γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/12/2013 21:53:08

      Μα ομολόγησε.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΚΜ 20/12/2013 08:33:08

        Τροχαία παράβαση ομολόγησε.

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/12/2013 18:49:20

          Τι να ομολογήσει, δηλαδή; Ότι οι πινακίδες ήταν πλαστές; Ότι δεν είχε ασφάλεια; Ότι δεν είχα καταβάλει τέλη κυκλοφορίας;

          Όλα τα παραπάνω είναι γνωστά στην τροχαία. Τι να ομολογήσει;

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Επισκέπτης 21/12/2013 11:57:08

            Αυτό ακριβώς θέλω να πώ, διαχωρίζω την τροχαία παράβαση απο την πλαστογραφία. Αν πραγματικά ήταν πλαστές οι πινακίδες ,και το γνώριζε ,τότε σίγουρα πάει αλλού το πράγμα. Αυτό είναι που πρέπει να διευκρινισθεί στο δικαστήριο.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 21/12/2013 12:28:41

            Μα πώς στην ευχή να μην γνώριζε ότι είναι πλαστές; Μόνος του δεν τις παρέδωσε; Φύτρωσαν καινούργιες πάνω στον προφυλακτήρα;

  8. Free Democrat avatar
    Free Democrat 19/12/2013 14:18:44

    Αντανακλαστικά εντατικής...

  9. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 19/12/2013 15:24:45

    Πολλά γράφτηκαν ήδη και θα γραφούν για τον Λιάπη. Δεν είδα να γράφεται πουθενά η ζημιά που κάνει με το παράδειγμα που δίνει, γι αυτό πρέπει να δικαστεί αυστηρότατα.

    Αν εγώ αύριο κάνω το ίδιο, θα πέσω άραγε στα μαλακά, όπως αυτός; Θα την ξεσκαπουλάρω μ' ένα πρόστιμο; Θα δω πρώτα τι πρόστιμο θα φάει και ... ίσως να συμφέρει, παρά να πληρώνω τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, φόρο πολυτελείας κλπ.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Επισκέπτης 19/12/2013 17:13:45

      Όχι δε θα πέσεις στα μαλακά, και πολύ καλά θα σου κάνουν! Γιατί δηλαδή ίσα κι όμοια όλοι? Σοσιαλισμό έχουμε ή τίποτα τέτοια εμετικά? Ο Άξιος, ο Ισχυρός, αυτός που έχει αποδείξει την αξία του στο παρελθόν (τόσος κόσμος τον ψήφιζε παλιά) θα είναι πάντα πιο πάνω, και πρέπει να είναι, πως να το κάνουμε δηλαδή? Έπεσε σε ένα παράπτωμα αυτός ο μέγας πολιτικός άντρας - εγνωσμένης προσφοράς στην πατρίδα. Έτσι θα τον αντιμετωπίσουμε ίσα κι όμοια με τον οποιοδήποτε τυχαίο υπήκοο που αποφεύγει να πληρώνει τους φόρους και τα χαράτσια του επειδή τάχα δεν έχει εισόδημα λόγω κρίσης? Αλίμονό μας...

  10. yiannos avatar
    yiannos 19/12/2013 15:59:43

    Η νομική δίωξη του Μισέλ είναι ορθή, η διαγραφή του από την ΝΔ είναι γελοία.

    Εάν διέθεταν κρεμμαστούς κήπους στη ΝΔ θα τους έδειχναν στη Βουλή παραπέμποντας τον Βενιζέλο για τα υπορήχια σε Εξεταστική.

  11. takis400 avatar
    takis400 19/12/2013 16:22:46

    και ξαφνικα εκει που δεν ειχε τι να κανει,ειπε να βγαλει βολτα μετα απο ενα χρονο,15 μερες πριν τελειωσει ο χρονος το τζιπ και εβαλε πλαστες πινακιδες,ανασφαλιστο,αντι να το κανει μια βολτα στη γειτονια του το εβγαλε σε κεντρικη λεωφορο και παραβιασε στοπ μπροστα σε αστυνομικους,ετσι για το χαζι της περιπετειας και οι ατσιδες δημοσιογραφοι το ανακαλυψαν σε 5 λεπτα.
    Την αλλη μερα εκανε παρεμβαση ο πρωθυπουργος για το θεμμα,στο διαλλειμα του απο την ψηφοφορια για τα υποβρυχια.
    ΥΓ.οι αδερφοι Γκριμ ηταν απλα γατακια μπροστα τους.

  12. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 19/12/2013 17:50:18

    Δύο χρόνια κυκλοφορούσε με πλαστές πινακίδες ο Μιχάλης Λιάπης!

    Λογικό. Δεν μπορεί να είναι οι μπαταρίες του τζιπ δύο χρόνια αφόρτιστες!!

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/12/2013 19:02:05

    Δε μπορούμε να συγχαροούμε τη ΝΔ, φιότι έκανε το αυτονόητο.
    Το έκανε δε υπό την πίεση των γεγομότων κι όχι ως αυτόβουλη ηθική επταγή.

  14. θηραία avatar
    θηραία 19/12/2013 19:25:02

    Τα μμε βγάλανε στην αρένα τον μισελ, για να μην αναρωτιόμαστε τι έγινε σήμερα στην ευελπίδων με τον πετράν!!! ...ωραίες γιορτές θα κάνουν πάλι οι πρώην εργαζόμενοι του κοσμικού θαλασσοδανειομυκονιάτη!

  15. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/12/2013 19:34:52

    Δεν μπορώ να φανταστώ τον Μισέλ με λαμαρίνες και μπογιές να φτιάχνει πλαστές πινακίδες!

    Αν τελικά αποδειχθεί πως μιλάμε για παράβαση του ΚΟΚ και τίποτε άλλο?

    Και να μην ξεχνάμε πως την ίδια στιγμή που σταυρώνεται ο Λιάπης , οι κατηγορούμενοι για το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου που κατέστρεψε χιλιάδες οικογένειες ,κάνουν πάρτυ για την απαλαγή τους!

    Αυτό μ'αρέσει σ'αυτή τη χώρα: Οτι και να κάνεις ,δεν ξεφεύγεις απο τη Δικαιοσύνη!!!!!!!!!!!!!!

  16. τάσος avatar
    τάσος 19/12/2013 20:28:42

    αυτή η φωτογραφία δε γίνεται

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ τάσος 20/12/2013 08:48:49

      Τα φαινόμενα απατούν:

      Δεξιά απ'τον Λιάπη (οπως τους βλέπουμε)

      -Τζανής Τζανετάκης ,ενας καλός, αξιοπρεπέστατος άνθρωπος ,που κάποτε ,σαν κυβερνήτης υποβρυχίου , έκανε τους Αμερικάνους να παθαίνουν παράκρουση, καθώς "βούλιαζε" (σε ασκήσεις βέβαια) τα αεροπλανοφόρα τους για την πλάκα του!

      - Στέφανος Μάνος: Ενας θαυμάσιος επιχειρηματίας (απο τις λίγες περιπτώσεις στην Ελλάδα που ένας επιχειρηματίας επέλεξε να μπεί στην πολιτική ,αντί να κινεί τα νήματα απο το παρασκήνιο) και καλός υπουργός ,με πρωτοποριακές για την εποχή του ιδέες. (βέβαια ,την μετέπειτα πολιτική του πορεία ,μόνο σε πρόβλημα υγείας μπορώ να την αποδώσω!)

      - Ιωάννης Βαρβιτσιώτης: Κύριος με κεφαλαίο Κ ,και ένα πολιτικό στέλεχος διαμετρήματος που πολύ θα θέλαμε να είχαμε σήμερα...

      Για τους αριστερά του Μισέλ ,προτιμώ να μην σχολιάσω! Διαφορά απο γενιά σε γενιά??

  17. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 19/12/2013 23:39:34

    Επειδη ελαχιστοι εκτος απο τα νηπια ειναι αγγελοι στη γη και οι περισσοτεροι γιναμε διαβολοι στα τριαντα χρονια των εκπροσωπων του λαου που ηλθε στην εξουσια , μερικοι απο τους 0ποιους χαστουκιζαν και τροχονομους γιατι τολμησαν οχι να βεβαιωσουν παραβαση , αλλα γιατι εκαναν παρατηρηση σε φιλους τους , να δουμε ποσα κουκια θα μετρα ο δυνατος Αρχηγος μας - που διαγραφει αναπολογητο τον αυτοδιαγραφεντα απο τον Σεπτεβριο του 2009 Λιαπη, ο οποιος δε ζητησε συγγνωμη απ ολους μας - στις εκλογες που ερχονται. Και εκεινο το ''ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω '' του Χριστουλη μας που πηγε .Καλα Χριστουγεννα και στους πετροβολουντες δικαιους και αδικους, των οποιων παντως ,οπως η ψυχη ολων μας , ειναι αβυσσος.