#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2010 16:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ δεν καλεί Σημίτη στην Βουλή



Η ΝΔ δεν προτίθεται να ζητήσει να κληθεί ενώπιον της εξεταστικής επιτροπής της Siemens ο πρώην πρωθυπουργός Κωστας Σημίτης…

Αυτό βέβαια διότι αφήνει να αποφασίσει για τον πρώην Πρωθυπουργό το κόμμα του το ΠΑΣΟΚ…!

«Η ΝΔ δεν ελκύεται από λαϊκισμό, δεν κινείται με πρόθεση συμψηφισμού, ούτε επιθυμεί να εμπλακεί σε πολιτικά παιχνίδια. Παραμένει αμετακίνητη στις αρχές της και είναι σταθερά προσανατολισμένη στην αποκάλυψη της αλήθειας. Αναφορικά με την κλήτευση πολιτικών προσώπων, υπάρχει πρόσφατη απόφαση της εξεταστικής επιτροπής, σύμφωνα με την οποία τέτοια κλήτευση δεν θα γίνει, αν δεν έχουν προκύψει νέα στοιχεία» αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο επικεφαλής των βουλευτών της ΝΔ Κώστας Τζαβάρας και καταλήγει: «Το αίτημα για την κλήτευση του Κώστα Σημίτη, απευθύνεται στον πρόεδρο της εξεταστικής. Το ΠΑΣΟΚ που έχει την "εμπειρία" να καλεί πρώην πρωθυπουργούς χωρίς στοιχεία, ας αποφασίσει για τον κ. Κώστα Σημίτη»…!

Όμως, απ’ ότι φαίνεται το «δημοκρατικό» ΠΑΣΟΚ, το κόμμα της «διαφάνειας» και της «αξιοκρατίας» επιχειρεί να απλώσει ένα δίχτυ προστασίας στον πρώην πρωθυπουργό Κ. Σημίτη. Και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός της άρνησής του να συνταχθεί και με το αίτημα του ΛΑΟΣ που τέθηκε επισήμως, όπως και των άλλων κομμάτων που ενημέρωσαν τον κ. Βαλυράκη τηλεφωνικώς!

Και το προκλητικότερο όλων είναι ότι το ΠΑΣΟΚ στην επιτροπή για το Βατοπέδι χρησιμοποίησε τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα για την  κλήτευση του κ. Καραμανλή…

Την κλήτευση του πρώην πρωθυπουργού Κ. Σημίτη ζήτησε με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της εξεταστικής επιτροπής Σ. Βαλυράκη που διερευνά το σκάνδαλο Siemens ο βουλευτής του ΛΑΟΣ Κ. Αιβαλιώτης.  «Έχω ζητήσει επανειλημμένως, 16 φορές σύμφωνα με τα πρακτικά, την κλήση ως μαρτύρων των τέως Πρωθυπουργών, κ.κ. Μητσοτάκη, Σημίτη και Καραμανλή», αναφέρει στην επιστολή του ο βουλευτής Κ. Αϊβαλιώτης και προσθέτει: «Κατόπιν των εξελίξεων στην προανακριτική επιτροπή για το Βατοπέδι και την πρόταση για κλήση του κ. Καραμανλή ως μάρτυρα, έχω την αίσθηση ότι γίνεται ακόμα πιο επίκαιρη η ανάγκη κλήσης ως μάρτυρα του πρώην πρωθυπουργού Κ. Σημίτη, συνεργάτες του οποίου έχουν δεχθεί ότι έλαβαν χρήματα από στελέχη της Siemens ενεργώντας για λογαριασμό του κόμματος».

Συνεργάτες του Σήφη Βαλυράκη σχολιάζουν πως από τα μέχρι τώρα στοιχεία δεν προκύπτει εμπλοκή του κ. Σημίτη…!!! Ξεχνάνε προφανώς πως οι πιο στενοί του συνεργάτες (Θ. Τσουκάτος, Τ. Μαντέλης) είναι εκείνοι που εμπλέκονται στην υπόθεση. Άλλωστε ο κ. Σημίτης δεν καλείται ως κατηγορούμενος, αλλά για να συμβάλει με τη μαρτυρία του στην υπόθεση, όπως και ο κ. Καραμανλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 22/09/2010 16:54:12

    Για άλλη μία φορά, επίδειξη ανωτερότητας προς κάφρους..Ελπίζω να βγει σε καλό.

  2. Απορίας avatar
    Απορίας 22/09/2010 17:01:20

    Φάκτορα,όποιος έχει τη δυνατότητα καλό θα ήταν να προωθήσειστον Αντώνη(στον ίδιο όμως, και συγγνώμη που το αναφέρω αυτό ,διότι μέσω τρίτων μπορεί να μην φτάσει ποτέ!-ξεκαθαρίζω ότι δεν υποπτεύομαι κανέναν)την παρακάτω πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του προέδρου της Παμμακεδονικής στην Αμερική.
    Και ο πλέον άσχετος(με την καλή έννοια) με το θέμα των Σκοπίων κατατοπίζεται επακριβώς.
    http://www.gataros1.info/2010/09/blog-post_6095.html

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2010 17:04:06

    Εχω παθει σοκ με το αρθρο Ολυμπια, περι Ροκεφελερ και ΑΓ Παπανδρεου !!!
    ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ. Οχι οτι δεν γνωριζαμε τον ΑΓΠ, αλλα το ολον ΠΑΣΟΚ ειναι εκτος ΝΟΜΟΥ !! εξ ιδρυσεως !!!

    Το ποθεν εσχες της οικογενειας εξηγειται τελικα !!! ειδικα το ΠΟΘΕΝ !!!

    Θα γινει θεμα αποψε στα καναλια???

    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2010 17:29:00

      τρελλη εισαι?

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2010 17:15:17

    Δεν ειναι ο αρχιερεας.. ενας απλος ιερεας ειναι με καντηλαναυτη τον αδερφο του και επιτροπους στο παγκαρι το τοτε ΥΣ.

    ΠΠ

  5. Μisha avatar
    Μisha 22/09/2010 17:32:19

    Μετά από αυτό υπάρχει κανείς που αμφιβάλλει πως η Ζημενς τροφοδοτουσε και την ΝΔ εκτός από το ΠΑΣΟΚ;

  6. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 22/09/2010 17:40:11

    Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά αυτή η ανακοίνωση παραπέμπει σε κανονικό δώσιμο του κ. Καραμανλή στην βορρά του ΠΑΣΟΚ.
    Μαζί και με την ψήφιση του νομοσχεδίου, έδωσε κανονικά και τους αυτοκινητιστές.
    Μέσα σε μία ημέρα, θέλησε να αποδομήσει όλες τις καλές εντυπώσεις που άφησε στην ΔΕΘ ο κ. Σαμαράς.
    Έτσι είναι, ή κάτι άλλο συμβαίνει;

    • Green St avatar
      Green St @ ο νοών...νοείτω 22/09/2010 18:13:33

      To κακό που έκανε ο Σημίτης στα χρόνια της διακυβέρνησής του δεν συγκρίνεται με την εποχή διακυβέρνησης του καραμανλή. Δυστυχώς όμως στην περίπτωση του Καραμανλή ισχύει το γνωμικό βρήκαμε παπά να θάψουμε πέντεξι

  7. aengus avatar
    aengus 22/09/2010 18:00:54

    Με γνώση των δεδομένων, κάνει ο Α. τη «τζούφια» διεκπεραίωση…

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ aengus 22/09/2010 18:06:41

      παίζει και αυτή η πιθανοτητα, τζούφιες μπαρουτιές νάχαμε να λέγαμε...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 22/09/2010 18:07:38

        το πολύ πολύ να κάνει καμιά βόλτα ο ΚΚβ από τα γραφεία της εξεταστικής, να πιούνε ένα καφεδάκι παρέα και γεια χαρά νταν μάγκες...

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/09/2010 18:04:30

    Έχω την εντύπωση ότι δεν τον καλεί για να μη φανεί ότι σύρεται από την πρόταση του ΛΑΟΣ, που έκανε την πρόταση πρώτο.
    Αν είναι αυτός ο λόγος, ή απόφαση είναι λάθος, καθώς επίσης και λάθος είναι ότι βρέθηκε δεύτερη στην κούρσα των κλήσεων.

  9. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 22/09/2010 18:30:29

    Θυμίζει Ανδρέα Παπανδρέου, που δεν ήθελε εξεταστικές σε βάρος Μητσοτάκη για υποκλοπές, ΑΓΕΤ,κλπ... και μας έκαψε τη γούνα!

  10. armageddon avatar
    armageddon 22/09/2010 19:39:49

    Η ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΑΝ ΚΑΘΗΖΕ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΤΟΥΣ
    ΥΠΑΙΤΕΙΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟΥ,ΟΠΛΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ κλπ ΛΕΗΛΑΣΙΩΝ ΑΠΟ
    ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ...

  11. eiraman avatar
    eiraman 22/09/2010 19:47:26

    Δεν μπορώ να βρω λογική σ' αυτές τις Πολιτικές...
    Απορώ τι συζητάμε δηλαδή!Να έρθει ο Α΄ο Β΄ο μπίξε ο δείξε στις εξεταστικές να μας πει τι;;;Και εμείς καθόμαστε και σχολιάζουμε εαν αυτό το πρότεινε ο ΛΑΟΣ, το ΚΚΕ το ΠΑΣΟΚ και ότι άλλο υπάρχει στη Πολιτική σκηνή...
    Πιστεύουμε δηλαδή ότι αυτοί που μας έφεραν σε αυτή τη κατάσταση δεν γνώριζαν ή δεν γνωρίζουν το πως ήρθαμε εδώ και ψάχνουμε να βρούμε κάποια πληροφορία που μπορεί να μας δώσει ο Καραμανλής ή ο Σιμήτης ή όποιο άλλο πολιτικό πρόσωπο...
    Μα είμαστε τόσο αφελείς;;;;;
    Να έρθει να καταθέσει για τη SIEMENS τι;Τι να πει δηλαδή;
    Ότι δεν ήξερε πως η SIEMENS θα έκανε αυτά τα "κακά" πράγματα;
    Η Γερμανία έκανε και κάνει ότι γουστάρει και προωθεί τη Παγκοσμιοποίηση της οποίας οι ηγέτες της Τραπεζίτες είναι και οι χρηματοδότες της!Τι ψάχνουμε μετά;Έχουμε κάποιοι πολιτικό ερώτημα να ερωτήσουμε τον κ. Σημίτη;Τολμάμε να διερευνήσουμε τις επαφές του με τη Νέα Τάξη πραγμάτων;Τολμάμε να διερευνήσουμε εαν πάσχιζε και πασχίζει για τα Ελληνικά συμφέροντα ή μήπως κύριως στόχος του ήταν η προώθηση της Α΄φάσης της Παγκοσμιοποίησης ώστε να φτάσουμε σήμερα να μας μιλάει ανοιχτά ο κ. Παμπούκης για την Β΄φάση της και ο προθυπουργός για Παγκόσμια Διακυβέρνηση;
    -ΑΥΤΑ ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΤΑ ΕΘΕΣΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ;
    -ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝ ΕΑΝ ΤΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ;
    -ΠΟΤΕ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΛΑΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΦΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΝ ΣΤΙΣ "ΑΓΟΡΕΣ";;;
    -ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΘΗΚΑΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΕΙ;

    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ !!!ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΑΝ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Ή Ο ΑΛΛΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ ΕΞΑΓΝΙΣΤΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ...

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΖΩΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ "ΈΞΩΘΕΝ ΤΟΥ ΠΟΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΟΨΙΔΟΣ" ΕΝΏ "ΈΣΩΘΕΝ ΓΕΜΟΥΣΙΝ ΕΞ ΑΡΠΑΓΗΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΑΣ".

  12. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 22/09/2010 20:40:02

    και εγω καλω τον batman και αμα δεν τα λεει καλα και τον superman.αφου το ξερουμε ρε παιδια οτι στο τελος ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα τα βρουνε (λερομενει την εχουν τη φωλια τους)και ολα καλα,τη μας ταλαιπωρητε?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Νιόνιος-διονύσης 23/09/2010 09:12:57

      Η ΝΔ πώς έχει ακριβώς λερωμένη τη φωλιά της; Μόνο Τσουκάτος και Μαντέλης έχουν πάρει μίζα. Και οι δύο τους δεν ανήκουν στη ΝΔ.

  13. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/09/2010 09:11:34

    Σωστή η τοποθέτηση του Τζαβάρα. Δεν κινούμεθα από πρόθεση συμψηφισμού.