#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2013 19:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ αποδοκιμάζει την δήλωση Πολύδωρα για την Χρυσή Αυγή



(Ανανεωμένο) Την καρδάρα με το γάλα που γράφαμε σε προηγούμενη ανάρτηση, επιδιώκουν να χύσουν ορισμένοι. Φυγόμυαλους να τους πεις; Δυσαρεστημένους γιατί θεωρούν εαυτούς ανώτερους; «Στημένους» από κάποιους που θέλουν να δημιουργήσουν πρόβλημα; Ή απλά δεν πρέπει να ασχολούμαστε μαζί τους;

Μία ημέρα από το προσκλητήριο συστράτευσης από τον Αντώνη Σαμαρά. Μία ημέρα από τη στιγμή που ο πρωθυπουργός έκανε το πρώτο βήμα για να αλλάξουν όλα στο πολιτικό σκηνικό. Και λίγες ώρες από την επιστροφή των κ. Μαρκόπουλου και Σολδάτου ο Βύρων Πολύδωρας έριξε τη βόμβα του. Να συνεργαστεί η ΝΔ με τη Χρυσή Αυγή, είπε, ασχέτως αν αργότερα έκανε μια μικρή.... οπισθοχώρηση λέγοντας ότι εννοούσε να κάνουν μέτωπο τα δύο κόμματα κατά της τρόικας. Αλλά λόγια ν' αγαπιόμαστε δηλαδή. Μάλιστα, μόλις την Κυριακή ο ίδιος ο πρωθυπουργός είχε αναφερθεί στη Χρυσή Αυγή και είχε μιλήσει για νεοναζιστές. Άλλωστε, όπου βρεθεί και όπου σταθεί ο Αντώνης Σαμαράς δε διστάζει να διαφοροποιηθεί από τους ακροδεξιούς φασίστες του κόμματος του Ν. Μιχαλολιάκου.

«Άμα ακούω εγώ, μποξ και πυγμαχία και πώς να εξουδετερώσουμε και να λιώσουμε τον ΣΥΡΙΖΑ ή τη Χρυσή Αυγή, έλεος, είμαστε εκτός τόπου και χρόνου. Πώς να σας το πω καθαρά, εδώ χρειάζεται η ευρύτατη συνεννόηση για μια εθνική άμυνα» ανέφερε αρχικά ο Βύρων Πολύδωρας για να δεχθεί τη διευκρινιστική ερώτηση του δημοσιογράφου που προκάλεσε την απάντησή του που βάζει «μπουρλότο» στο πολιτικό σκηνικό.

«Θα πρέπει να υπάρξει συνεργασία και με τη Χρυσή Αυγή;» τον ρώτησε ο δημοσιογράφος και ο κ. Πολύδωρας απάντησε:«Βεβαίως. Μας έπιασε η ευαισθησία για τη Χρυσή Αυγή η οποία είναι ψηφισμένη από 600 χιλιάδες κόσμο, θα ψηφιστεί από 1 εκατ. και εμείς θα κάνουμε αναμνήσεις του συντάγματος της Βαϊμάρης.

Το ξέρουνε το σύνταγμα της Βαϊμάρης; Ξέρουνε ότι ήταν το πιο προχωρημένο σύνταγμα στην κοινωνική πολιτική της Γερμανίας του Μεσοπολέμου; Ή όλης της ιστορίας του συνταγματικού δικαίου;

Όσοι είστε αντίθετοι να πάτε να το βγάλετε από τον Άρειο Πάγο. Να κάνετε αίτηση να θέσετε το κόμμα εκτός νόμου όπως είπε ο κ. Βενιζέλος, Γίνονται αυτά τα πράγματα; Δεν ηρεμούμε λιγάκι να δούμε τον πόνο μας και την κατάστασή μας;».

Ασφαλώς η ΝΔ τον άδειασε, άσχετα αν κάποιοι, ειδικά στο Mega διαπίστωσαν ότι η αντίδρασή της ήταν «χλιαρή». Τι ήθελαν δηλαδή. Να πλακώσει στο ξύλο η Ασημακοπούλου τον Πολύδωρα για να ικανοποιηθούν;

“Περίεργη δήλωση…“, χαρακτήρισε η εκπρόσωπος τύπου της ΝΔ Άννα Ασημακοπούλου όσα ανέφερε σε συνέντευξή του στο Ρ/Σ BHMA FM ο βουλευτής του κόμματος Βύρων Πολύδωρας για τη Χρυσή Αυγή.

«Γιατί είναι αυτονόητο ότι η Νέα Δημοκρατία δεν θα μπορούσε ποτέ να συνεργαστεί με τους νεοναζί», τόνισε η κα Ασημακοπούλου.

Εν πάση περιπτώσει, αν ο κάθε βουλευτής ή ο κάθε πικραμένος έχει άποψη, ας την κρατήσει για τον εαυτό του. Ας μη δίνει πάσες στον ΣΥΡΙΖΑ να κάνει μαγκιές κι ας μη δημιουργεί πρόβλημα σε χρονική στιγμή που υπάρχει ένα προσκλητήριο συστράτευσης.

Και στο κάτω – κάτω ισχύει και για τον κ. Πολύδωρα ότι και για τους υπόλοιπους. Εδώ ο κόσμος χάνεται κι αυτοί... αρμενίζουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 01/07/2013 20:05:01

    Η κόρη του πληρώνεται ακόμα από τον Ελληνικό λαό;

    • giorgos avatar
      giorgos @ Δρυς 01/07/2013 23:10:35

      Αφηστετα αυτα .αν ο πολυδωρας δεν ειναι λαγος -ελπιζω-να ειναι να καταλαβαν επιτελους δηλ. στη συγγρου οτι τα ψηφαλακια φευγουν με βαπορια προς Χ.Α και το ανθηστικε μονος ο πολυδωρας μπραβο του.τα υπολοιπα ειναι για εσωτερικη καταναλωσι.εδω συνεργαζεσαι με τον βενιζελο που επρεπε να ειχε ειδη συληφθει και τους επιασε ολους ο πονος για αυτα που ειπε ο βυρων

      • τάσος avatar
        τάσος @ giorgos 02/07/2013 21:55:11

        σωστός.

  2. Α3 avatar
    Α3 01/07/2013 20:21:26

    Έχουμε χάσει κάθε μέτρο, νομίζω.
    Δηλαδή, δεν καταλαβαίνουν κάποιοι ότι το ότι είμαστε δεξιοί δε μας κάνει αντικοινωνικούς, αντιδημοκρατικούς, σαδιστές κλπ? Φυσικά και να βάλουμε πλάτη για να λυθούν τα προβλήματα (λαθρομετανάστευση, ανεργία των Ελλήνων κλπ) για να ισορροπήσει η κατάσταση αλλά οι περισσότεροι από εμάς δε θέλουμε να ταυτιζόμαστε με τους παγανιστές (=αντίχριστους) ναζιστές.
    Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν κάποιοι ότι Ελληνισμός (=φιλοσοφία του μέτρου και του φωτός) και ναζισμός είναι ασύμβατες έννοιες? Για όνομα του Θεού!

    • Κυψελιώτης avatar
      Κυψελιώτης @ Α3 01/07/2013 20:25:34

      Και ποιός σου είπε ότι ο Ελληνισμός είναι συνώνυμος της κλεψιάς,της απάτης,της προδοσίας,της μίζας και της ατιμωρησίας του ΠΑΣΟΚ;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Α3 02/07/2013 08:55:23

      Το κακό είναι όμως, ότι η νδ συνεργάζεται μια χαρά με τους φυγόδικους του πασοκ. Δεν είναι ωραίο το κάδρο σαμαρά-μπένι. Ο κοσμάκης αυτό λέει, τι να κάνουμε;

  3. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 01/07/2013 20:22:17

    Μέγα κουταμάρα.
    Εγώ επιδοκιμάζω την δήλωση Πολύδωρα.
    Στις επόμενες εκλογές με ποιόν θα συγκυβερνήσει η ΝΔ;
    Με το ΠΑΣΟΚ του 4% ή μήπως με το ΣΥΡΙΖΑ που έχει καταντήσει το κλουβί με τις τρελές;;;;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κυψελιώτης 01/07/2013 21:07:24

      Mε τη ΧΑ παντως αποκλειεται εκτος αν θελει να βγαλει την Ελλαδα απο την ΕΕ.Συμμετοχη παρομοιων κομματων σε ευρωπαικες κυβερνησεις απαγορευεται.

      • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
        ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ ψυχραιμια 01/07/2013 21:29:01

        και με τον διαολο θα συμμαχησουν ...Ποτε μην λες Ποτε....

      • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
        ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ ψυχραιμια 01/07/2013 21:34:02

        ΝΑ ΧΑΡΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ......

        ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΝ, ΛΕΩ ΑΝ, ΕΚΑΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΝΔ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑ, Η ΕΥΡΩΠΗ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΓΕ ΕΞΩ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΟΜΙΜΕΣ, ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.....ΜΜΜ....

        ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ, ΕΥΡΩΠΗ (ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΗΣ ΠΑΡΕΑΣ) ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ,ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΚΑΙ ΚΤΛ, ΚΤΛ, ΚΤΛ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ..??? ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ....????

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 01/07/2013 23:06:39

          Να χαρώ εγώ κουτοπόνηρη λογική...

          Θα ειπωθεί προεκλογικά η υποτιθέμενη συνεργασία;
          Γιατί αν ειπωθεί τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

          Γιατί αν άλλο βγάζει η κάλπη και άλλο οι λαγοί είναι λίγο διαφορετικό.

          ΥΓ

          και επειδή έχουμε μπερδέψει τις ...βούρτσες στη χώρα, Δημοκρατία είναι και ο νόμιμος (ΝΟΜΟΙ) περιορισμός των δικαιωμάτων της πλειοψηφίας
          για την προστασία των δικαιωμάτων και της ύπαρξης και των μειοψηφιών...
          Για αυτό σε χώρες που βίωσαν τον εθνικοσοσιαλισμό, που είχε βγει από τις κάλπες, τα κόμματα που τον πρεσβεύουν απογορεύονται.

        • kouvari avatar
          kouvari @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 01/07/2013 23:52:35

          Μητρα του φασισμου η Ε.Ε...!!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 02/07/2013 07:00:14

          Nαι,θα σε πεταγε εξω.Ο ναζισμος ειναι απαγορευμενος στην Ευρωπη.Αν σου αρεσει.Και θα ειχες και άλλες συνεπειες απο την Αμερικη.

      • ελλην-1821 avatar
        ελλην-1821 @ ψυχραιμια 01/07/2013 21:51:03

        γιατι η ΧΑ θελει να βγουμε εκτος ΕΕ ; Σοβαρευτειτε ειναι υπερ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ελλην-1821 02/07/2013 07:00:50

          Δεν θα την ρωτησουν οι άλλοι Ευρωπαιοι.

      • Κυψελιώτης avatar
        Κυψελιώτης @ ψυχραιμια 01/07/2013 21:55:43

        Mπορεί να μην συγκυβερνήσουν αλλά δεν αποκλείεται να δεις ψήφο ανοχής..

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ ψυχραιμια 02/07/2013 16:44:58

        Άλλη μία απόδειξη ότι κουμάντο και στα εσωτερικά κάνουν οι Βρυξέλλες. Δημοκρατικό είναι αυτό που εγκρίνει το διευθυντήριο των Βρυξελλών, έτσι δεν είναι;

        Μήπως οι Βρυξέλλες δεν είχαν διώξει το 2000 (;) από τον κυβερνητικό συνασπισμό στην Αυστρία τον μακαρίτη Haider;

  4. βαγόνι avatar
    βαγόνι 01/07/2013 20:23:04

    Άς μήν τα πάρουμε όλα τόσο σοβαρά...η μία ερμηνεία είναι ότι ψηφοθηρεί...
    εντάξει, δεν είναι η σημαντικότερη...μεγαλώνει και πρέπει να προλάβει τραίνα...
    η άλλη που έχει περισσότερο ενδιαφέρον είναι ότι,απο καιρού εις καιρόν,
    υποκύπτει στους πειρασμούς της μέτριας θεατρικότητας του...δεν είναι και ο
    Γκαμπριέλε Ντ'Ανούντσιο που καταλαμβάνει το Φιούμε σε μια νύχτα...!
    Ψυχραιμία,θα δούμε πολλά...guarda e passa!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ βαγόνι 01/07/2013 21:30:36

      Αιχμηρός και εύστοχος !

    • Mara-(old) avatar
      Mara-(old) @ βαγόνι 01/07/2013 22:17:12

      ...χα χα! Ωραίος....

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/07/2013 20:33:27

    Από μικρό κι από τρελλό μαθαίνεις την...αλήθεια.
    Ο Βύρωνας έχει μεγαλώσει πια.

  6. someone avatar
    someone 01/07/2013 20:54:13

    αντε ενας ενας να ξεδιπλωνεται μετα τον τσεκουρατο ο στρατηγος ανεμος

  7. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 01/07/2013 20:56:16

    ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ.......ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ......ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ 8 ΔΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ......ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΒΟΛΕΨΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΨΗ ΤΟΥ ΔΟΛ........ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΝΑ 200ΑΡΙ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ........ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ.........

  8. Αsterix avatar
    Αsterix 01/07/2013 20:59:47

    Mη τρελαθούμε εντελώς, τι είπε ο Β.Π, το αυτονόητο, ότι αφού συνεργαστήκαμε με το ΠΑΣΟΚ & ΔΗΜΑΡ μπορούμε με όλους, ξεχνάτε το 1989 την συν--ια με το ΚΚΕ ( παγκόσμια πρώτη συνεργασία αριστεράς- δεξιάς) δηλ όλοι στη ΧΑ είναι φασίστες και όλοι στη ΝΔ δεξιοί ?
    Αρχίζω να πιστεύω τελικά στη σιωνιστική υποταγή μερικών , αν δεν είναι οι ίδιοι Νεφελίμ.
    Πολλοί νέοι δυστυχώς που δεν έχουν υπομονή , καρτερικότητα , που βράζει το αίμα τους (λαϊκά να το πούμε ) εμείς δυστυχώς τους στέλνουμε εκεί, όταν πήγαιναν το 1980 στην αριστερά ήταν λογικό και σωστό, όταν ερχόντουσαν μετανοιομένοι Ρηγάδες ( εκτός αν είχαν το ελαφρυντικό ότι ήταν μπουρζουάδες) και παραγκωνούσαν μπετοναρισμένους δεξιούς ήταν καλά ?
    Στο φινάλε να μην αλιεύσουμε εμείς κάποιους δυναμικούς ψηφοφόρους ? Μήπως φοβούνται ή δεν αντέχουν κάποιοι γεροκένταυροι ?

  9. Kikos avatar
    Kikos 01/07/2013 21:09:45

    Μια χαρα τα λέει ο Πολυδωρας.
    Οι αλλοι νεοδημοκρατες ας συνεχισουν να χωνουν το κεφαλι τους μεσα στη αμμο.

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 01/07/2013 21:22:42

    Αυτό που ήθελε να πεί ο άνθρωπος όπως το διευκρίνισε , ήταν πως δεν είναι δυνατόν να αγνοούμε ένα εκατομμύριο Ελληνες , και να τους βαφτίζουμε νεοναζί! Είναι χειρότερο κι'απο έγκλημα , είναι ΛΑΘΟΣ!

    Δέν θυμάμαι πάντως την ίδια "δημοκρατική ευαισθησία" όταν συνεργαστήκαμε με τον αιματοβαμένο καπετάν- Γιώτη!

    (Για θυμίστε μου όσοι ξέρετε ιστορία , ποιός έσφαξε μέχρι τον τελευταίο τους άρωστους και τραυματίες Ελληνες φαντάρους στο νοσσοκομείο του Καρπενησίου στις 22/1/1949 , ο Φλωράκης ή ο...Μπαρμπαρούσης?)

    • Θανάσης avatar
      Θανάσης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/07/2013 23:13:14

      Ο Φλωρακης;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Θανάσης 02/07/2013 10:18:16

        Κερδίζετε χρυσούν ωρολόγιον!

    • Απορών avatar
      Απορών @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/07/2013 23:23:42

      Καθόλου δεν ήθελε να πει αυτό: αυτό ήθελε να πει ο κ. Κρανιδιώτης όταν μίλησε ξεκάθαρα για βάση. Ο Πολύδωρας μίλησε για εθνικό μέτωπο εναντίον της τρόικας απο τη ΝΔ και όλους τους άλλους. Άλλος ένας πολιτικάντης που αντί να αναλάβει την ευθύνη να αλλάξει τα κακώς κείμενα ανεξαρτήτως πολιτικού κόστους, δακτυλολοδείχνει την... τρόικα και θέλει και συμμάχους τους ναζιστές! Δεν ντρέπονται λίγο... Με τέτοιες ηλιθιότητες αναρωτιούνται γιατί έφτασε η χρυσή αυγή εκεί που έφτασε... αφού προφανώς σε σχέση με τη ΝΔ είναι πολύ πιο αυθεντικοί εκφραστές της γελοιότητας που είπε ο εν λόγω πολιτικάντης.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Απορών 02/07/2013 10:24:45

        Ναι ,σαφώς περιτύλιξε αυτό που είπε με αρκετή αρλουμπολογία. Αλλα επι της ουσίας τόλμησε να πεί αυτό που λέει η πλειοψηφία του κόσμου της ΝΔ . Οποιος δεν το βλέπει αυτό, απλά στρουθοκαμηλίζει με χωμένο το κεφάλι του στην άμμο της Πολιτικής Ορθότητας...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/07/2013 07:02:08

      Να μην ψηφιζαν ΧΑ ωστε να μη χαρακτηριζονταν νεοναζι.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ ψυχραιμια 02/07/2013 08:59:25

        Μιλάμε για πολύ φασιστίλα. Πω πω πω.....

        • Κράντωρ avatar
          Κράντωρ @ Θησειώτης 02/07/2013 10:29:06

          Δεν έχεις καταλάβει ακόμη.
          Ο τύπος είναι Εβραίος και απειλή τους Έλληνες ότι, άν δεν είμεθα πειθήνιοι, οι Ρότσιλντ , ο Σόρος και άλλα τέκνα του Μαμωνά θα βάλουν τα τσιράκια τους να μας κάνουν νταντά.

  11. Απορών avatar
    Απορών 01/07/2013 21:32:46

    Ας μάθει λοιπόν ο κ. Πολύδωρας ότι "το πιο προοδευτικό σύνταγμα της Βαϊμάρης" (sic) το κατήργησαν οι ναζί ενώ από αυτά που λέει δίνει σε όλους να καταλάβουν ότι οι ναζί το έφτιαξαν. Ημιμάθεια ή βλακεία;
    Με τέτοιους πολιτικάντηδες που απενοχοποιούν εγκληματικές συμμορίες είμαστε άξιοι της μοίρας μας τελικά...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Απορών 02/07/2013 11:48:31

      Αγαπητε Απορωντα
      Απορω που δεν εχετε ακομα διαπιστωσει οτι λεξεις και οροι οπως "εγκληματικh συμμορια", "ναζιστες", "Δημοκρατια της Βαïμαρης" δεν εχουν πια περαση σε πολυ μεγαλο μερος της ελληνικης κοινωνιας. Στο μερος εκεινο δηλαδη που ζει στο πετσι του, τρια χρονια τωρα, τον οικονομικο ναζισμο της Τροïκας.
      Πως θελετε να δωσει σημασια στα λογια αυτα, ο ανεργος που η εφορια του βγαζει το σπιτι στο σφυρι για χρεος 1.600 ευρω; Πως θελετε να δωσει σημασια ο καρκινοπαθης που του εκοψαν τα φαρμακα η ο μονοχειρας που του εκοψαν το επιδομα αναπηριας και τον στελνουν απο επιτροπη σ'επιτροπη για να διαπιστωθει αν ειναι πραγματι μονοχειρας; Πως θελετe να δωσουν σημασια στα λογια αυτα, τα θυματα των ουτsεκαδων κομμαντος του Κολα η των αλλων συμμοριων λαθρομεταναστοληστων καθε προελευσης που λυμαινονται την υπαιθρο; Μονο αν εκλειψουν τετοια φαινομενα θ'αρχισει παλι το πολυ μεγαλο μερος της κοινωνιας να δινει σημασια στα λογια σας. Δυστυχως ομως αυτο δεν φαινεται οτι θα συμβει συντομα!

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Zugzwang 02/07/2013 15:18:55

        "Πως θελετe να δωσουν σημασια στα λογια αυτα, τα θυματα των ουτsεκαδων κομμαντος του Κολα η των αλλων συμμοριων λαθρομεταναστοληστων καθε προελευσης που λυμαινονται την υπαιθρο;" !!!!
        Συγνώμη αλλά σε ποια χώρα ζείτε ??

  12. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 01/07/2013 21:41:20

    Ο Πολύδωρας με την έμφυτη τρέλα που κουβαλάει είδε τα ποσοστά της ΧΑ στις δημοσκοπήσεις και σκέφθηκε ότι εάν αθροίσει 30% ΝΔ + 14% ΧΑ στις εκλογές έχει 44% και 167 εδρες περίπου. Ετσι 'επλασε το σενάριο που θα "τεκμηρίωνε" μία τέτοια "συνεργασία".
    Δεν σκέφθηκε όμως τα εξής:
    1) Ο κόσμος που ψηφίζει ΧΑ είναι αγανακτησμένος με το σύστημα και ξέροντας ότι η ΧΑ θα πάει με τη ΝΔ θα στραφεί αλλού (ακόμα και στον ΑΝΤΑΡΣΥΑ και μην αυταπατάστε-δεν ψηφίζουν ΧΑ επειδή είναι οι ψηφοφόροι ναζιστές αλλά επειδή θέλουν πραγματικά να δώσουν γροθιά στο σύστημα).
    2) Θα συνεργαστεί η ΝΔ με κόμμα που ο εκπρόσωπος τύπου βιαιοπραγεί στα κανάλια εναντίον βουλευτών, που ο κοιν.εκπρόσωπος ουρεί στην είσοδο καναλιού (!!!), που βουλευτής του συλλαμβάνεται στο αεροδρόμιο με γεμάτο όπλο που κατά λάθος εκπυρσοκρότησε? Δηλαδή, η ΝΔ θα αποποιηθεί τις δημοκρατικές αρχές που θεμελίωσε ο Κ.Καραμανλής (ο Α') επειδή κάποιοι ψηφοφόροι στην απελπισία τους και στην απέλπιδα προσπάθειά τους να βρούν σωσβιο στρέφονται στα άκρα μη έχοντας πλήρη διαύγεια να σκεφθούν??
    3) Οπως ειπώθηκε και πιο πάνω, συνεργασία με κόμα στυλ ΧΑ, αποκλείει την ΝΔ από το "Ευρωπαικό γίγνεσθαι" πράγμα που αναιρεί και κάθε σκοπιμότητα μίας τέτοιας συνεργασίας. Ειδάλλως, θα μπορούσε η ΝΔ να συνεργαστεί και με τον Καμμένο και με τον ΣΥΡΙΖΑ ακόμα κλπ.
    4) Εάν η ΝΔ, όπως και το ΠΑΣΟΚ ακόμα και η "ατακτη" (στις συνεργασίες) ΔΗΜΑΡ θέλουν να έχουν μεγαλύτερη στήριξη, τότε ας κοιτάξουν να αλλάξουν και να αποβάλλουν, πρόσωπα, νοοτροπίες και σκοπιμότητες που κυριαρχούσαν οι πελατειακές σχέσεις και όλα τα συνακόλουθα. Ας πούν την ΓΥΜΝΗ ΑΛΗΕΘΕΙΑ και ας δείξουν ΕΡΓΑ και τότε θα δούμε τι θα γίνει με την ΧΑ (θα εξαφανιστεί μόνη της). Οταν όμως συνεχίζει η εγκληματικότητα, όταν δεν κυνηγούν τους λαθρομετασνάστες και δεν κάνουν μαζικές απελάσεις (δεν είναι ότι δεν θέλουν αυτά τα κόμματα, απλά δεν μπορούν και δεν ασχολούνται!), όταν ο κόσμος βλέπει τι λεφτά ξόδευε ο ΓΑΠ για ταξίδια και οι υπάληλοι του ΠΑΣΟΚ λοιμοκτονούσαν απλήρωτοι, όταν βλέπει πολιτικούς να υπόσχονται ενώ ξέρουν ότι αυτά που λένε δεν είναι εφικτό να γίνουν, τότε ναί οι πολιτικοί των "Συστημικών κομμάτων" τον οδθηγούν στη Χρυσή Αυγή για εκδίκηση και ακραία διέξοδο. Ας κοιτάξουν τα κόμματα την εσωτερική κάθαρση και τότε θα δούμε εάν η ΧΑ πάψει να έχει λόγο ύπαρξης πλέον.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ GreekinEurope 01/07/2013 22:43:01

      Σωστος!!

    • karasumi avatar
      karasumi @ GreekinEurope 01/07/2013 22:44:35

      Σωστά.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ GreekinEurope 01/07/2013 23:00:32

      1) : Δεν κατάλαβες ,ο κόσμος δεν θέλει την "ΧΑ θα πάει με τη ΝΔ" , θέλει τη ΝΔ να πάει με την ΧΑ!!! (τουλάχιστον στις θέσεις της σχετικά με λαθρομετανάστευση ,εγκληματικότητα και κάθαρση)

      2) : Συνεργαστήκαμε όμως μια χαρά το 89 με το "κόμμα του εγκλήματος και της προδοσίας" του Φλωράκη, η... συχνουρία του Παππά σε πειραξε?

      3) : Το “Ευρωπαικό γίγνεσθαι” αλλάζει απο μέρα σε μέρα τους κανόνες του: κάτω απο την πίεση της οικονομικής κρίσης και της Ισλαμικής εισβολής, μην εκπλαγείς αν σε λίγα χρόνια το Ευρωπαικό γίγνεσθαι μοιάζει πολύ με αυτό του 1936...

      (τι σχέση έχει η ΧΑ με τον Καμμένο? Συγκρίνεις αμυντική χειροβομβίδα με...νερόμπομπα!)

      4) : Συμφωνούμε απόλυτα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ GreekinEurope 01/07/2013 23:21:15

      Αυτά αγαπητέ τα φωνάζουμε εδώ και καιρό.
      Αλλά κανείς δεν ακούει, επειδή δεν θέλουν να ακούσουν. Δεν θέλουν, επειδή η ελληνική κοινωνία σε μεγάλο βαθμό της έχει βολευτεί με τη λαθρομετανάστευση και εθελοτυφλοί μπροστά στον κίνδυνο μελλοντικής "κοπτοποίησης" των γηγενών Ελλήνων. Αλλά αυτά δεν ενδιαφέρουν την ελληνική αστική πολιτική τάξη. Ούτε τη ΝΔ...Διαφορετικά δεν θα συναντούσες ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ μαύρους να πουλάνε μαϊμούδες πάνω στην ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ και πιο κάτω να πουλάνε ναρκωτικά...Πιο κοροϊδία δεν γίνεται (ε, δεν γίνεται να τους κάνουμε όλους μασκετμπολίστες του NBA, τί να κάνουμε...).
      Και κακά τα ψέμματα, μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού θέλει τους λαθρομετανάστες, επειδή θέλει μαύρη δουλειά, μικρό μισθό και νοοτροπία χαμάλη στον εργαζόμενο. Αυτά δηλαδή που πληροί ο κάθε κουτοπόνηρος Πακιστανός, η χαρά του άξεστου ελληνάρα έμπορα και μικροαστού. Βέβαια, υπάρχουν και τα ρίσκα, όπως ο Πακιστανός στην Εύβοια που κατακρεούργησε και μάλιστα εκ των ενόντων (τσιμεντόπλακα στη "μαμά", κρεμαστήρι ρούχων στο λαιμό για τον "μπαμπά") τους συμφεροντολόγους και απάτριδες εργοδότες του, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα....

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ ΒΙΣ 02/07/2013 00:27:11

        @ ΒΙΣ, συμφωνώ απόλυτα...Δυστυχώς !

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ GreekinEurope 01/07/2013 23:28:39

      Υπαρχει “Ευρωπαικό γίγνεσθαι”;

  13. panas avatar
    panas 01/07/2013 21:45:39

    Μια "γράνα" είπε να σκάψει ο Πολύδωρας πάλι..., για να επικοινωνήσει με το χουντικό κομμάτι που έφυγε...

  14. Απείθεια avatar
    Απείθεια 01/07/2013 21:51:00

    Αν ήταν πιο προσεκτικός στη διατύπωση ο κ. Πολύδωρας θα είχε πει αυτό που ήθελε, χωρίς να προκαλέσει. Επειδή όμως δεν είναι ...αφελής κι Ελληνικά άριστα γνωρίζει, τελικά μάλλον αυτό επιθυμούσε. Να προκαλέσει......

  15. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 01/07/2013 22:31:49

    faxtorx, περισότερο με προβληματισες εσύ με το χαρακτηρισμό 'ακροδεξιοί φασίστες' παρά ο Πολύδωρας ο οποίος αναφέρεται σε ψηφοφόρους και όχι στους ηγέτες της Χ.Α. Είπαμε νεοναζί, νεοναζί, νεοναζί. Όχι ακροδεξιά! Ακροδεξιός είμαι εγώ.

    • GO avatar
      GO @ MantisKalhas 02/07/2013 13:05:36

      Ε, και συ άλλαξε θέση. Εσωτερική αλλαγή, από δεξί εξτρέμ πέρνα στο αριστερό μπακ-χαφ να μας μπερδέψεις.

  16. Tassos avatar
    Tassos 01/07/2013 22:35:34

    Ο άνθρωπος είναι μυαλοφυγόδικος. Η ΕΕ δεν δέχεται την ΧΑ. Και κυρίως δεν την δέχεται η Αμερική. Η μόνη λύση της ΝΔ είναι να λεηλατήσει εκλογικά αυτό το μόρφωμα χουνταίων, ναζί και ...αφελών διαμαρτυρομένων.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Tassos 02/07/2013 12:58:47

      Θα έλεγα καμιά χοντράδα για ΗΠΑ και ΕΕ αλλά τέλος πάντων...

  17. karasumi avatar
    karasumi 01/07/2013 22:43:22

    Ιδού η πόρτα κε Πολύδωρα, μπορείτε να περάσετε έξω...

    • Orgilos avatar
      Orgilos @ karasumi 02/07/2013 15:45:10

      Μήπως να περάσεις εσύ καλύτερα έξω να πας στη ΔΗΜΑΡ ή στη Δράση που είναι και ο φυσικός σου χώρος;

      • karasumi avatar
        karasumi @ Orgilos 03/07/2013 01:31:25

        Εσύ τι μιλάς; Είσαι ήδη στη ΧΑ. Δε σου πέφτει λόγος, εγερθητο.

  18. dinos avatar
    dinos 01/07/2013 22:50:42

    Ας δουμε τωρα τα νεα μετρα και ας αφησουμε τις δηλωσεις διαφορων...ποσα χρονια θα ακουμε οχι αλλα μετρα και συνεχεια θα ερχονται χειροτερα ? ποσο ακομη ?

  19. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 01/07/2013 22:50:50

    Τρώγεστε βρέ παιδιά "περί όνου σκιάς"...
    Δεν βαρεθήκατε πιά να ερίζετε γιά κόμματα; Ποιά κόμματα ;
    Μήπως υπάρχει Δεξιά, Αριστερά ;
    Εάν διαγράφαμε τα κόμματα και τις εξαρτήσεις απ'αυτά και η Ελλάδα θα έπαιρνε μιά βαθιά ανάσα αλλά και οι πολιτικοί θα γίνονταν λιγότερο αλαζόνες και ψεύτες...
    Προσωπικά τους έχω σιχαθεί όλους (υπήρξα πολιτικοποιημένη)
    Στά άρθρα του Antinews αυτών των ημερών τα 7 στα 10 μιλούν γιά ΝΔ, καινούργιο όνομα, συνέδρια, ηρωποιούν τον Σαμαρά, έλεος !
    Ακόμη και άν είναι έτσι , λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει. "Σεμνά και ταπεινά", εδώ θα ταίριαζε.
    Είναι σαν να έχουμε έναν βαριά ασθενή στο νοσοκομείο και πάνω από το κεφάλι του να τσακώνονται οι γιατροί ποιός θα κάνει την εγχείρηση και να θριαμβολογούν γιατί ο τάδε ανέλαβε τελικά τη θεραπεία. Κάπως έτσι το βλέπω και θλίβομαι βαθιά.
    Τώρα γιά το θέμα του άρθρου, θα είχε γίνει τόση φασαρία εάν ο Πολύδωρας σκεπτόταν να ζητήσει τη βοήθεια του ΑΝΤΑΡΣΥΑ ;

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/07/2013 22:55:08

    Όπου κατοικεί ο άνεμος, ακόμα και στρατηγός να είναι, απλά φυσά ...αν δε εγκλωβιστεί σε γράνα, ο άνεμος δεν είναι ούριος να φουσκώνει τα πανιά ούτε την φτερωτή να γυρνά και απλά ...λυσσομανά επιτελώντας έργο καταναγκαστικό αέναης ταλάντωσης...ένα βουητό παράγοντας μονάχα, που δεν έχει σημασία το τι είπε αλλά ποιος το είπε (για να παραφράσω παλαιότερη κοινοβουλευτική ρήση)


    ΥΓ

    Αφιερωμένο στους απλούς συγγραφείς που απλά παραθέτουν λέξεις για μπουσίντο προσαρμοσμένο στην εγχώρια στάση ζωής

    Ἔλα κοντά μου δὲν εἶμαι ἄνεμος.
    Τοὺς ἄνεμους τοὺς κόβουν τὰ βουνά.
    Τοὺς βουβαίνουν τὰ λιοπύρια.
    Τοὺς σαρώνουν οἱ κατακλυσμοί.
    Δὲν εἶμαι, δὲν εἶμαι ὁ ἄνεμος.

    Μενέλαος Λουντέμης για την αντιγραφή προς ντόπιους ...σαν ...μούρα...ΐΐΐ

  21. Α avatar
    Α 01/07/2013 23:04:55

    Σκουριασμένα μυαλά, τίποτα δεν έχουν να πουν τίποτα δεν έχουν να προσφέρουν.
    Το μόνο για το οποίο ενδιαφέρονται είναι να βολέψουν κανέναν δικό τους στο δημόσιο.
    Όταν κάψανε την Ηλεία, ως υπουργός το μόνο που βρήκε να πει ήταν οτι φταίει ο ... στρατηγός Άνεμος...
    Σήμερα εμφανίζεται .... πολύ δημοκράτης , έτοιμος να συνεργαστεί και με το φασισταριό.
    Επιεικώς .... απαράδεκτος...

  22. Χου-χου avatar
    Χου-χου 01/07/2013 23:15:49

    Καλά, ο Βύρων δεν διάβασε Φαήλο ότι η ΧΑ δεν είναι δεξιό κόμμα;

  23. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 01/07/2013 23:27:45

    Χαίρομαι για κάποιους κοκορόμυαλους οι οποίοι προ μιας εβδομάδας προσπάθησαν να χλευάσουν την ερώτηση μου
    "Πως θα αντιδράσει η ΝΔ στην επέλαση της Χρυσής Αυγής..."
    Ωραία αντιδράτε... συνεχίστε...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 10:40:26

      Η αλήθεια είναι ότι η ΝΔ νιώθει τεράστια αμηχανία μπροστά στη ΧΑ, επειδή, τελικά, αυτό το περίεργο τέως γκρουπούσκουλο λεηλατεί κανονικότατα την παραδοσιακή βάση της και όχι μόνο τους "χουνταίους", όπως γράφουν μερικοί αστοιχείωτοι εδώ μέσα, ή τους "βασιλόφρονες", που γράφουν κάποιοι άλλοι, ακόμα περισσότερο αστοιχείωτοι...Και βέβαια, ΧΑ ψηφίζουν και ορισμένοι πρώην Πασόκοι, αν όχι και κουκουέδες. Επειδή προέρχομαι από παραδοσιακή δεξιά (μη χουντική όμως) οικογένεια, γνωρίζω πολύ καλά τι γίνεται στην "κλασική" βάση της ΝΔ. Για εμένα, η ΝΔ έχει κλείσει τον κύκλο της, αλλά και η ΧΑ βέβαια δεν είναι μία δεξιά εναλλακτική πρόταση. Αυτό που λείπει από την ελληνική Δεξιά είναι μία Marine Le Pen και ένα κόμμα με ιδεολογικές θέσεις παρόμοιες, τηρουμένων των αναλογιών, με το Εθνικό Μέτωπο της Γαλλίας και με έμφαση στον αντι-ισλαμισμό και τον υγιή συντηρητισμό (και όχι σε ένα πρωτόγονο αντισημιτισμό). Είναι βέβαιο ότι, μεταξύ των γηγενών λευκών Γάλλων, το Front National παίρνει πολύ πάνω από 20%, απλά τα ποσοστά του πέφτουν λόγω της ψήφου των γαλλοποιημένων Βορειοαφρικανών, υποσαχάριων Αφρικανών και άλλων, ειδικά μουσουλμάνων. Για πάρα πολλούς παραδοσιακά συντηρητικούς Γάλλους, αυτούς που οι γονείς τους ψήφιζαν De Gaulle, το FN είναι η μόνη φυσική επιλογή....

  24. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/07/2013 00:34:55

    Εἶπε κάτι ὁ Πολύδωρας γιά τή Χρυσή Αὐγή.
    Τό θέμα δέν εἶναι μόνο αὐτό πού εἶπε,ἀλλά,κυρίως ἡ προσπάθεια πού καταβάλλει τῶρα ὁ ΣΥΡΙΖΑ ΄νά τό ἐκμεταλλευθεῖ,ζητῶντας μέ δήλωσή τους νά μάθουν ἄν ὁ Βύρων εἶναι ἐκτός κομματικῆς γραμμῆς.
    Αὐτό πού ἀνησυχεῖ ἐπίσης εἶναι ὅτι,κάθε ἀτόπημα ἤ ἀτυχῆ δήλωση στελέχους τῆς Ν.Δ. ὁ ΣΥΡΙΖΑ τό ἀναδεικνύει σέ μέγα θέμα καί στήνει παγίδες,ἐνῶ ἐκεῖνοι ἔχουν στούς κόρφους τους Θεοδωρίδηδες μέ προδοτικές κατά τῆς Πατρίδας μας δηλώσεις κἀί ἡ Ν.Δ. τίς ἀφήνει νά περνοῦν στό ντούκου σχεδόν...
    Ὅσο γιά τό Βύρωνα; Στίς ἐπόμενες ἐκλογές,ἄν τόν κόσμο τόν ἐνοχλοῦν αὐτά πού λέει,ἄς μήν τόν ξαναστείλει στή Βουλή...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 02/07/2013 03:02:58

      Ετσι ακριβως!

  25. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 02/07/2013 01:05:10

    Ως συνηθως οι δηλωσεις του Πολυδωρα παρεξηγουνται.
    Ειναι εξαιρετος ανθρωπος και ο καλυτερος Υπουργος Δημ.Ταξης που ειχε η χωρα μας.Εκτος αν προτιμουσατε Χρυσοχοιδη η Παυλοπουλο.
    Οταν μιλησε στις φωτιες για πρακτορες τα καναλια τον χλευαζαν αλλα τωρα ολοι το πιστευουν.Οσο για τις τωρινες δηλωσεις,αποκλειεται ενας ανθρωπος με τετοια παιδεια να σχηματισει συμμαχιες με ΧΑ η' Αριστερα

  26. fitsoulas avatar
    fitsoulas 02/07/2013 02:43:51

    Ρε Πολύδωρα, είπαμε ότι δεν περισσεύει κανείς, αλλά εννοούσαμε τον Μαρκόπουλο και τον Σολδάτο, όχι τον Κασιδιάρη, λίγο μυαλό θέλει.

  27. περιμπανού avatar
    περιμπανού 02/07/2013 03:04:14

    Αναρωτιέμαι, τι θα έλεγαν για τις σημερινές δηλώσεις του Πολύδωρα, όλοι εκείνοι που εντάχθηκαν στον ελληνικό στρατό και πολέμησαν ηρωικά κατά των ναζιστικών δυνάμεων; ...μάλλον, αν ζούσαν, δεν θα τολμούσε, ούτε να τις ψελλίσει στον εαυτό του!

    ...μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή;
    ...μήπως αρχίζει, να καλλιεργείται εμφυλιοπολεμικό κλίμα;
    ...μήπως κάποιους θα τους βόλευε, να σφαχτούμε μεταξύ μας;
    ...μήπως να κάτσουμε, να σκεφτούμε, ποιός μας φταίει σήμερα;
    ...μήπως να ονοματήσουμε τον εχθρό, που μας έχει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό;
    ...μήπως να δείξουμε ενωμένοι σαν έλληνες, ότι και τα πειραματόζωα αντιδρούν;
    …μήπως να εμπιστευτούμε περισσότερο, εκείνους που μας ενώνουν, για να ξεπεράσουμε το χτυκιό;

    Περιθώρια για αρχομανείς, ακραίους κι επιπόλαιους … δεν υπάρχουν!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ περιμπανού 02/07/2013 13:03:18

      Τρία πουλάκια κάθονταν...

  28. Απείθεια avatar
    Απείθεια 02/07/2013 08:23:46

    ΒΙΣ, πόσο δίκιο έχετε!!

  29. Απείθεια avatar
    Απείθεια 02/07/2013 08:31:32

    '' Αὐτό πού ἀνησυχεῖ ἐπίσης εἶναι ὅτι,κάθε ἀτόπημα ἤ ἀτυχῆ δήλωση στελέχους τῆς Ν.Δ. ὁ ΣΥΡΙΖΑ τό ἀναδεικνύει σέ μέγα θέμα καί στήνει παγίδες,..''
    Αγαπητέ Κυθήριε, γιατί σας ....ανησυχεί η αμφίπλευρα επιλεγμένη τακτική της ΝΔ και του Σύριζα; Έτσι δεν παίζεται αυτό το κουραστικό παιχνιδάκι όσο υπάρχουμε; Γιατί να το αναβαθμίσουν αφού και με τόσο χαμηλό επίπεδο, ακολουθούν τα πρόβατα;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Απείθεια 02/07/2013 11:43:55

      Μά,ἀγαπητή μου Βασίλισσα,ἐξηγῶ στήν ἴδια παράγραφο γιατί μέ ἀνησυχεῖ...

  30. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 02/07/2013 08:50:58

    H X.A του…Βύρωνα Πολύδωρα και αρκετών από εσάς εδώ, δεν είναι ένα ελληνικό κόμμα που πιστεύει στη Δημοκρατία..
    Σπεκουλάρει απλά στα αδύνατα της σημεία και στα φαινόμενα της κατάπτωσης των καιρών, όπως είναι οι συνέπειες της διεθνούς ύφεση, η διαφθορά, η βία, η μετακίνηση δύστυχων ανθρώπων παντός χρώματος, διαφορετικής εθνικότητας, θρησκεύματος κλπ.
    Και εννοώ πως δεν είναι ένα δημοκρατικό κόμμα επί της ουσίας..
    Γιατί η Δημοκρατία είναι το πολίτευμα σε μια διαρκή και αέναη εξελεγκτική πορεία.
    Και δεν διορθώνεις ποτέ την Δημοκρατία πυροβολώντας την..κατάστηθα..
    Η Χ.Α πιστεύει σε δόγματα ξένα που πέρασαν και σκόρπισαν θάνατο, ερήμωση, αυθαιρεσία, απανθρωπιά και οπισθοδρόμηση.
    Δεν θα αναλύσω τις εκατόμβες τω 51 εκατομμυρίων νεκρών του μεσοπολέμου, ούτε την κατά 85% καταστροφή όλων των υποδομών της Ευρώπης,
    Θα σταθώ στην Ελλάδα των 250.000 νεκρών από την πείνα της περιόδου 41 - 42, στις εκτελέσεις και του εμπρησμούς στα Καλάβρυτα, στο Δίστομο, στο Πέτα και σε πολλές άλλες περιοχές,
    Θα επισημάνω και υπενθυμίσω την κλοπή όλων των εφοδίων διατροφής τότε, την εξαφάνιση των αποθεμάτων χρυσού της Τραπέζης της Ελλάδος, τους φουστανελοφόρους γερμανοτσολιάδες, τους ταγματασφαλίτες πρόθυμους συνεργασίας, τους 150.000 νεκρούς στρατιώτες και μαχητές της ελευθερίας από το 40 μέχρι το 45, τον εξανδραποδισμό των ισραηλιτών, των τσιγγάνων και άλλων πολλών με διαφορετικότητα και ασύμβατη φυλιτική συγγένεια με τους Αρίους και πολλά άλλα……...
    Και ερωτώ:
    Σε τι διαφέρουν τα σημερινά φασισταριά των γυμνοκέφαλων (μέσα- έξω) της Χ.Α από εκείνους τους εφιαλτικούς προγόνους τους?
    Γνωρίζω ανθρώπους που ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές την Χ.Α και τώρα προβληματίζονται μεταξύ Καζάκη και Κ.Κ.Ε
    Με λίγο εξυπνότερη και περισσότερο ευέλικτη πολιτική , το Κ.Κ.Ε θα στραγγίξει σε ψήφος την δεξαμενή των εφιαλτικών νοσταλγών του ναζισμού και των ες - ες.
    Όσο για τον ευνοημένο ες αεί (λογω βολέματος της κόρης) Πολύδωρα, θα του συνιστούσα να ψάξει για κανένα καλό γιατρό όσο είναι ακόμη καιρός...

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Ατσαλάκωτος 02/07/2013 09:05:19

      Γιατί ξεχνάς τις άλλες 250000 νεκρών, του συμμοριτοπολέμου που προκάλεσε το κκε, που τόσο θαυμάζεις;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ατσαλάκωτος 02/07/2013 09:16:44

      Και το ΚΚΕ πιστευει σε "δογματα ξενα" και εννοειται εχει κατηγορηθει κατα κορον απο αντιπαλους του οτι δεν ειναι "ελληνικο κομμα".
      Ελληνικοτατα ειναι και το ΚΚΕ και η ΧΑ γιατι οι Ελληνες δεν ειναι ενας επουρανιος λαος χωρις αμαρτιες αλλά εχουν και κομμουνιστες και φασιστες οπως ολοι οι λαοι που αυξανουν σε περιοδο κρισης.

    • WY avatar
      WY @ Ατσαλάκωτος 02/07/2013 10:30:17

      Διά τούς 110.000 σφαγιασθέντες απλούς πολίτες από τίς ορδές τών ληστοσυμμοριτών (1945-1948),,τά 25 εκατ. πολιτών μόνον στήν ΕΣΣΔ (περισσότεροι νεκροί ακόμη κι από τόν πόλεμον μεταξύ Γερμανίας καί ΕΣΣΔ)πού κατέσφαξε/εξόντωσε ό Στάλιν,τήν γενοκτονία 9 εθνοτήτων (Έλληνες,Ποντίους,Εβραίους,Τσιγγάνους,Πολωνούς,Γερμανούς
      τού Βόλγα κ.α.),πού αφάνισε καί πάλι ό ##πατερούλης #,τίς τεράστιες υλικές καταστροφές,πού προεκάλεσαν οί ληστοσυμμορίτες τήν περίοδον τού συμμοριτοπολέμου κι από στοιχεία τού ΟΗΕ έχουν υπολογισθή μεγαλύτερες ακόμη κι από αυτές πού προεκάλεσαν οί Γερμανοί,τούς Γενίτσαρους ΕΛΑΣΙΤΕΣ-ΕΑΟΜΟΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ τού Άρη καί τού Τίτο,σού διαφεύγουν από τήν (ιστορική) μνήμη ή όλα αυτά κι άλλα πολλά εγκλήματα κατά τής ανθρωπότητος καί κατά τού Έθνους μας,από τά σοβιετικά πιτσιλίσματα τού ## πατερούλη ## ,δέν αναφέρονται στίς σελίδες τής ΄δικής σου Ιστορίας?

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ WY 02/07/2013 13:04:30

        Αναπάντητη θα μείνει η ερώτηση σου. Είπε την μπαρούφα και έφυγε...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ατσαλάκωτος 02/07/2013 10:43:55

      Γιατί να ψηφίσω Κουτσούμπα, όταν υπάρχει ο ορίτζιναλ Μπρέζνιεφ; Μπορεί και να μην έχει λιώσει τελείως ακόμα... Καλύτερα να αποφεύγουμε τα ιμιτασιόν προϊόντα...
      Όσο για τους νεκρούς Έλληνες που άφησαν πίσω τους οι ναζί, κατάφεραν οι "δικοί σου" να τους ξεπεράσουν σε αριθμό, πριν και μετά την Κατοχή...Τα θερμά μου συλλυπητήρια....

  31. yianna avatar
    yianna 02/07/2013 08:53:07

    Γραφικός παλαιοκομματικός, ευρύτερη συνεννόηση με τις ηγεσίες των άκρων δεν γίνεται. Θυμάμαι επί εποχής Καρατζαφέρη, που το Πασόκ του χάριζε τα πάντα προκειμένου να κόβει ψήφους από τη ΝΔ, οι εταιρείες μετρήσεων του έδιναν ποσοστά που ούτε κατά διάνοια τα πλησίασε στις εκλογές. Το ίδιο συμβαίνει με τη ΧΑ. Είμαι βέβαιη ότι στις επόμενες εκλογές η ΧΑ θα μειώσει τα ποσοστά της, αρκεί να μην δίνει η κυβέρνηση αφορμές στους ψηφοφόρους σε θέματα, όπως η λαθρομετανάστευση, η ιθαγένεια, ο αντιρατσιστικός νόμος, που στρέφουν τον κόσμο κατευθείαν επάνω της.
    Και σε τελευταία ανάλυση οι πόρτες είναι ανοικτές, όποιος θέλει μπορεί να φύγει. Θεωρώ ανέντιμο να στεγάζεσαι σε ένα δημοκρατικό κόμμα και να εκφράζεις απόψεις για τις οποίες το κόμμα σου έχει πάρει σαφείς θέσεις.

    • George avatar
      George @ yianna 02/07/2013 10:04:25

      Είσαι "βέβαιη" yianna για την μείωση των ποσοστών της ΧΑ αλλά κρατάς και πισινή. Για το 27% της κοινωνίας όμως το κέντρο-σε αντιδιαστολή με τα άκρα -τους έχει προδώσει. Οταν αντιληφθούν ότι απαιτείται ενάμισης χρόνος για να ωριμάσουν οι επενδύσεις (και να μεταφρασθούν σε θέσεις εργασίας) που ΘΑ έρθουν σταδιακά και ΜΟΝΟ όταν και αν φτιάξουμε ένα πλαίσιο συμβατό με αυτές, ίσως τότε το "αρκεί να μην" που γράφεις αποδειχθεί σοφό.

  32. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 02/07/2013 08:57:19

    Και ο κομμουνισμός είναι απαγορευμένος σε αρκετές χώρες της ε.ε. Άρα να αποκλείσουμε ότι κάποτε θα συγκυβερνήσει νδ-κκε, γιατί θα μας πετάξουν έξω;

  33. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 02/07/2013 09:10:27

    Ο Πολύδωρας είναι ένας ακόμη από αυτούς που εύχονται να μετατραπεί
    η Χρυσή Αυγή από Λαϊκό Εθνικιστικό Κίνημα σε ένα ακροδεξιό κόμμα
    (βλ. ΛΑΟΣ) το οποίο στη συνέχεια είτε θα εξαφανιστεί (βλ. ΛΑΟΣ) είτε οι
    οπαδοί της θα επιστρέψουν στο "μαντρί" (ΝΔ). Η Χρυσή Αυγή δεν θα τους
    κάνει το χατήρι. Η Χρυσή Αυγή θα συνεργαστεί μόνο με την Χρυσή Αυγή.

  34. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 02/07/2013 09:15:28

    Δεξια συνιστωσα ο λορδος Βυρωνας!
    Παντως αν ηταν Υπουργος Δημοσιας ταξης οι αλβανοι των Τρικαλων δε θα επαιζαν τοσες μερες κρυφτουλι...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Πατωματζής 02/07/2013 13:06:46

      Ξέρεις πόσοι χρωστάνε στην εφορία 200 και 300 ευρώ και είναι ακόμα ελεύθεροι;!;! Με τους κακομοίρηδες Αλβανούς καλαζνικοφόρους θα ασχολείται η αστυνομία; Τς τς τς...

  35. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 02/07/2013 10:11:54

    Nα τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.Στην κυβέρνηση Παπαδήμου άγνωστο γιατί και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη προωθήθηκε η συμμετοχή του ΛΑΟΣ το οποίο και φυσικά δεν μπορεί να καταγράφει ως ακροδεξιό κόμμα όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμμετείχαν ακροδεξιά στοιχεία με βεβαρημένο παρελθόν.Με την διάλυση του το ΛΑΟΣ μεταφέρθηκε επίπεδο εκλογικής βάσης στο νεοναζιστικό μόρφωμα της Χρυσής Αυγής κατα μεγάλο βαθμό , κάποια δε στελέχη του προσχώρησαν στην Ν.Δ. Με τον τρόπο αυτό η Χρυσή Αυγή απέκτησε στοιχεία νομιμότητας.Ιστορικά η γέννηση του νεοφασιστικού κινήματος στον Ελλαδικό χώρο αποτέλεσε προιόν ξένης παρέμβασης, ως μήτρα του και κοιτίδα του χρησιμοποιήθηκε ο χώρος της Δεξιάς ο οποίος και τον εξέθρεψε προς ίδιο όφελος, λειτούργησε δε ως μηχανισμός αλλοίωσης της λαϊκής εντολής και αποτέλεσε για δεκαετίες βραχίονα άσκησης πολιτικών εξωθεσμικών κέντρων. Σε αυτά τα εμφυλιακά και μετεμφυλιακά σύνδρομα βασίστηκε η δυναμική της , η γεωγραφική χωροθέτηση της εκλογικής της επιρροής το αποδεικνύει περίτρανα.Παράλληλα όμως διατηρεί σημαντικά ερείσματα στον κρατικό μηχανισμό.Το ότι ουδείς έχει καταλάβει πως το νεοναζιστικό μόρφωμα θεωρεί το κράτος ως ιερό , ανωτέρο του Εθνους και θεωρεί την δημοκρατία ως το πολίτευμα εκείνο που λειτουργεί διαβρωτικά προς αυτό και άρα απόλυτα εχθρικό αποτελεί γκάφα ολκής.

    Ο Πρόεδρος της Ν.Δ. και Πρωθυπουργός της Ελλάδας με την συμμετοχή της ΔΗΜΑΡ στην τρικομματική κυβέρνηση προσπάθησε πρώτον πολιτικά να εξισορροπήσει την κατάσταση αντιλαμβανόμενος το ποσο σημαντικός είναι ένας πολιτικός χώρος τέτοιας υφής ο οποίος θα συγκρατεί την Κεντροαριστερά και θα επιτυγχάνει έτσι την ισορροπία του πολιτικού συστήματος.Για λόγους που έχουν αναλυθεί εκτενως η ΔΗΜΑΡ πλέον δεν μετέχει του κυβερνητικού σχήματος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει χάσει την οντότητα της και την αποστολή της.Αυτο το ύψιστης κομβική σημασίας στοιχείο δεν τον έχουν αντιληφθεί ο ιστός της Νέας Δημοκρατίας σε ικανοποιητικό βαθμό.Ετσι με αυθαίρετες παρωχημένες διαχωριστικές γραμμές πολλοί θέτουν την αριστερά ως ταξικό εχθρό και εξομοιώνουν την ΔΗΜΑΡ το ΚΚΕ με τον ΣΥΡΙΖΑ.Ποια καλύτερη πολιτική εκδούλευση θα μπορούσαν να προσφέρουν στο Κόμμα του Κου Τσίπρα;

    Ο Πρόεδρος της Ν.Δ. διέβη τον Ρουβίκωνα κάποιοι όμως δεν έχουν καν πλησιάσει την κοίτη του και αποτελεί άγνωστο να θα αντέξουν την θέα του νερού. Το να ισχυριστεί κανείς ότι ο ιστός αυτός δεν υπάρχει στην οντότητα της Ν.Δ. αποτελεί υπεκφυγή.Υπάρχει και έχει εκφραστεί διαχρονικά με κάθε τρόπο.Το γεγονός της ύπαρξης του εντός της Ν.Δ. το έχουν κατα καιρούς επιβεβαιώσει με πρωτοβουλίες τους οι Κοι Κεφαλογιάννης,Ιωαννίδης, Καράμπελας με την στάση τους έναντι του Κου Κασιδιάρη, οι Κοι Γιακουμάτος, Βορίδης και Γεωργιάδης με την στάση τους στο θέμα της θανατικής ποινής διαχρονικά, ο λαοπρόβλητος "μακεδονομάχος" Κος Ψωμιάδης και τώρα ο Κος Πολύδωρας

    Τα ανωτέρω σε συνδυασμό με τα όσα έλαβαν χώρα αναφορικά με το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο, με το ζήτημα της ιθαγένειας με τα όσα έχουν κατατεθεί για την λαθρομετανάστευση απο κύκλους της Ν.Δ.- και τα οποία είναι σε πλήρη αντίθεση με τα όσα έχει επίσημα καταθέσει ο Πρόεδρος της και Πρωθυπουργός της Ελλάδας- δείχνουν την διολίσθηση εντός τμήματος της Ν.Δ. προς τα δεξιά.

    Αν η διολίσθηση αυτή αποτελεί και τακτικό ελιγμό τότε κυριολεκτικά η Ν.Δ. πατεί σε τρεις βάρκες.Ισορροπία στα όρια της επικίνδυνης ακροβασίας η σκληροπυρηνική δεξιά μπορεί ως πολιτικό εργαλείο να είναι χρήσιμη όμως διαθέτει ιστορικά κατοχυρωμένη δυναμική την οποία και τόπος και το ίδιο το κόμμα της Ν.Δ. την έχει γευτεί πολύ καλά.

    Βασικά στοιχεία της πολιτικής ατζέντας της απουσία ορθολογικής σκέψης, ο απεμπολισμός κάθε έννοιας λογικής, η ανυπαρξία κριτικής συνείδησης και σκέψης , η μετάλλαξη του εθνικισμού σε εθνισμό, ο εξοβελισμός στα τάρταρα του δημοκρατικού πατριωτισμού, η συστηματική καλλιέργεια φόβου,ανασφάλειας , αβεβαιότητας και πανικού ,το μίσος και η έχθρα για κάθε ιδεολογικά αντίθετο, το αναμάρτητο του δεξιού πολιτικού χώρου, η ερμηνεία της Ιστορίας κατά το δοκούν, ο λαϊκισμός.Στοιχεία με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή και τα οποία προέρχονται και απο στελέχη της Νέας Πολιτικής επιτροπής της Ν.Δ..

    Προφανώς και αυτά αφορούν το ίδιο το κόμμα της Ν.Δ. ως Έλληνας Πολίτης και εγώ απλά τα επισημαίνω.Την ιδεολογική της ταυτότητα φυσικά και η ίδια θα την διαμορφώσει μέσα απο εσωτερικές διαδικασίες. Απλά για μια ακόμη φορά καταθέτω την ένσταση μου στην στρατηγική πως στην βάση που αντιμετώπισε η Δυτική Ευρώπη την ακροδεξιά, η Ελλάδα μπορεί να αντιμετωπίσει το Νεοναζιστικό μόρφωμα της Χρυσής Αυγής το οποίο και έχει ρίζες και σε άλλους πολιτικούς χώρους

    Τέλος αναφορικά με την Κα Άννας Ασημακοπούλου εκπρόσωπου της Ν.Δ. θα ήθελα να της επισημάνω κάποια ιστορικά γεγονότα τα όποια και δεν ενθυμείται ίσως. Η Φρειδερίκη του Αννοβέρου υπήρξε μέλος της Χιτλερικής Νεολαίας και με την στάση της και αυτή ανήγαγε το νεοφασιστικό παρακράτος σε συνδιαχειριστή και συνδιαμορφωτή της πολιτικής διακυβέρνησης του τόπου.Ολως τυχαίως σε αυτό συμμετείχαν άπαντες οι συνεργάτες των Γερμανών.Η Ιστορική δε περίοδος που στα ανάκτορα βρισκόταν ο τέως βασιλέας Κωνσταντίνος χαρακτηρίστηκε ως η απόλυτη δημοκρατική εκτροπή, στην οποία πάλι το νεοφασιστικό κίνημα συμμετείχε ενεργά και καθοριστικά.Το ότι κάποιοι φάνηκαν πιο αμερικανόφιλοι στα μάτια μου κα ιστην σκέψη μου δεν κάνει την διαφορά. Φυσικά και δεν ταυτίζω τους νεοναζί με τους Βασιλικούς αλλά και δεν πρόκειται να αποδεχτώ ποτέ την λογική πώς τα ανάκτορα δεν λειτούργησαν αντεθνικά και αντιδημοκρατικά διαχρονικά.

    • Ξένος avatar
      Ξένος @ Δρόλαπας 02/07/2013 18:53:59

      Να σχολιάζεις συχνότερα.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Δρόλαπας 03/07/2013 02:47:15

      @Δρόλαπας: "....η μετάλλαξη του εθνικισμού σε εθνισμό..."

      Μήπως, εκ παραδρομής και ταχύτητας, αυτό είναι λάθος και το αντίθετο σωστό; "Η μετάλλαξη του εθνισμού σε εθνικισμό";

      ΥΓ. Πολύ καλό το σχόλιό σου!

    • Ατσαλάκωτος avatar
      Ατσαλάκωτος @ Δρόλαπας 03/07/2013 09:13:20

      Σημαντική, αξιοπρόσεκτη και εύστοχή πολιτική ανάλυση για τα εν Ελλάδι τεκταινόμενα..
      Σε ότι με αφορά σχετικά με το εδώ χθεσινό μου σχόλιο, δεν πρόκειται να απαντήσω. Και δεν θα απαντήσω ειδικότερα σε εκείνες τις ανιστόρητες και ανακριβείς αναφορές - κραυγές ορισμένων εμπαθών κρυπτοχρυσαύγουλων ακροδεξιών σχολιαστών.
      Εννοώ και αναφέρομαι επιπρόσθετα και στους χειροκροτητές του αλλοπρόσαλλου και μετριότατου ακροδεξιού (γνωστού τοις πάσι) Βύρωνα Πολύδωρα..
      Δεν έχω να γράψω τίποτε περισσότερο και τίποτε ολιγότερο, μιας και το ύπερθεν σχόλιο του «Δρόλαπας» είναι πληρέστατο και επί το λαϊκότερο:
      Σχόλιο για όσκαρ!
      Ας το λάβουν υπόψη τους μερικοί και ας προβληματίζονται σοβαρά στο εξής, πριν αρχίσουν να πληκτρολογούν – πετροβολούν…εκείθεν κακείθεν….

  36. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 02/07/2013 10:33:27

    Αλλά και αυτοί οι “δημοκρατικοί δημοσιογράφοι ρε παιδί μου” ετοιμόλογοι , θα συνεργαστείτε και με την χρυσή αυγή …και άρχισαν τα γνωστά παρατράγουδα για να χτυπήσουν τον Σαμαρά οι “συριζαίοι δημοκράτες” υποστηρικτές των Μάο και Στάλιν.

    Εάν έκανε την ερώτηση θα συνεργαστείτε με τον σύριζα η το ΚΚΕ και έπαιρνε την ίδια απάντηση θα έσταζε το στόμα όλων τους μέλι έτσι;

    Η “Καπιταλιστική Ευρώπη και Αμερική” δεν θέλει τους νεοναζί , ΑΛΛΑ θέλει και υποστηρίζει τους κομμουνιστές;
    Μήπως κάτι δεν πάει καλά στην κατεύθυνση που έχουν πάρει;
    Δεν θα έπρεπε να κρατάνε τις ίδιες αποστάσεις;
    ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ;

    Δηλαδή εάν η Ευρώπη και η Αμερική υποστηρίξουν ΦΑΝΕΡΑ τον νέο-κομμουνισμό ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ (κάτι σαν πασοκ –συριζα) δηλαδή υποστηρίξουν αυτά που σχεδόν κάνουν σιγά σιγά πραγματικότητα (Πολυπολιτισμικότητα , κατάργηση εθνών και θρησκειών , ηλεκτρονική παρακολούθηση στα πάντα και σε όλους τους ανθρώπους (για την φοροδιαφυγή ντε μην πάει αλλού το μυαλό σας) να σκύψουμε το κεφάλι (ως νέο-προλετάριοι) και να πληρώνουμε μια ζωή φόρους στους ΑΦΕΝΤΕΣ εφόσον είναι καθαρό πια ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει (κατά της τρόικας μίλησε ο Πολύδωρας) και διαλύονται καθημερινά ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επιχειρήσεις και ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ που δεν έχουν να πληρώσουν φόρους που το ίδιο αυτό ΚΡΑΤΙΚΟ σύστημα (Ε.Ε.-ΗΠΑ) ΔΙΑΤΑΖΟΥΝ, εμείς τι θα κάνουμε;
    Θα σκλαβωθούμε για να μην μας χαρακτηρίσουν οι νέο-κομμουνιστές ως νεοναζί;

    Πως πάνε οι στραβοί στον Αδη;
    Ο ενας πίσω από τον άλλο λεει μια ΕΛΛΗΝΙΚΗ παροιμια!
    Μήπως πρέπει να δούμε σε ποια κατεύθυνση θέλουμε να βαδίσει η …ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ;

    • WY avatar
      WY @ Ελπιδοφορος 02/07/2013 14:49:04

      Πολλές σύγχρονες δημοκρατικές κοινωνίες (Πολιτικοί + Λαοί),έχουν προσβληθή από τό ##Σύνδρομο Κερένσκυ ##.
      Ή Ιστορία θά δείξει πόσο ακριβά θά στοιχίση αυτό,στά σώματα
      ##τών ασθενών αυτών Δημοκρατιών ##!!!
      Άν καί φοβάμαι πολύ,έλπίζω ή χώρα μας,νά μήν είναι τό πρώτο ΘΥΜΑ καί μάλιστα στό εγγύτατο μέλλον!!!

  37. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 11:59:36

    Αν μου επιτρέπεις να τα συνοψίσω :
    -Αντι-ισλαμισμός
    -Λαθρομετανάστευση
    -Εθνικές θέσεις Αιγαίο - Θράκη - ΑΟΖ...
    -Παιδεία...
    -Κοινωνικό κράτος

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 13:01:08

      Υπάρχει ένα κόμμα που να τα κοιτά όλα αυτά, να πάω να το ψηφίσω;

  38. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/07/2013 15:38:51

    Τί δέν καταλαβαίνεις ἀπό αὐτήν τήν ἐρώτηση;
    Σέ ποιά χῶρα ζεῖς κι ἐσύ;!;

  39. Νικηφόρος Ξιφίας avatar
    Νικηφόρος Ξιφίας 02/07/2013 16:01:49

    Αναγκαζομαι χωρις να θελω να γραψω για τα αυτονοητα τα οποια οι επαιοντες οφειλαν να γνωριζουν.Εγραψα εδω και χρονια και πριν αυτο διαμορφωθει για το μαυρο πολιτικο σκηνικο.Διοτι ηταν απο την αρχη ευδιακριτο οτι με τα μνημονια οι λαικες μαζες θα οδηγουνταν στον εθνομηδενιστικο SYRIZA απο τη μια και απο την αλλη λογω της βιαιης αλωσης της ελληνικης κοινωνιας απο εκατομμυρια λαθρομεταναστες στην ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.Δεν θα επακταθω περισσοτερο στον τροπο και στις πρακτικες που το πρωτο ανθελληνικο κομμα-μορφωμα επεβληθη ταυτοχρονα με την επιβολη των μνημονιων.Ενδεικτικα και επιγραμματικα αναφερω.Υποκλοπες υπονομευση καραμανλη φωτιες 2007 δεκεμβριανα 2008 συμφωνια απο πριν ΓΑΠ με στρος καν για αλωση της ευρωπης απο το τριτοκοσμικο ΔΝΤ.Ταυτοχρονα με την επιβολη του πρωτου μνημονιου και την αποκαλυψη του ολεθριου ψεματος του "λεφτα υπαρχουν" οδηγηθηκαν τεραστιες μαζες που ανηκαν στο ΠΑΣΟΚ στον εθνομηδενιστικο SYRIZA.Γιατι το επομενο βημα ηταν η εξασφαλιση της παραμονης και η επιβολη στη ελληνικη κοινωνια εκατομμυριων λαθρομεταναστων.
    Το ενα σκελος του σχεδιου τους πετυχε απολυτα.Το αλλο το πιο υπουλο ηταν ο εγκλωβισμος των Ελληνων πατριωτων και εθνικιστων σε ενα αλλο μορφωμα το οποιο θα αναλαμβανε να συκοφαντισει και να ανακατεψει καθε ΙΕΡΗ εννοια υπερασπισης της πατριδας με νεοναζιστικα ιδεολογηματα.Μονο ετσι θα μπορουσε να αντιμετωπιστει το ΔΙΚΑΙΟ των ελληνων για πραγματα αυτονοητα.Απο το η μακεδονια ειναι ελλαδα μεχρι το οτι δεν μπορει σε 10 χρονια να εχουν ερθει και να απαιτουν να ζησουν στη χωρα εκατομμυρια λαθρομεταναστες.Ετσι,ανακατευοντας τις ΑΚΛΟΝΗΤΕΣ ΙΔΕΕΣ της ελληνικης πατριωτικης δεξιας με τα ναζιστικα και ρατσιστικα ιδεολογηματα της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ οι ελληνες πατριωτες ειναι εκ των προτερων καταδικασμενοι σε ηττα.Οι εχθροι του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ που απεργαζονται τον αφανισμο του ειναι παντα ενα βημα μπροστα.Εξ αρχης δεν αφησαν καμια αλλη προσπαθεια κανενα αλλο κομμα με καθαρα εθνικιστικα και πατριωτικα χαρακτηριστικα να επιβιωσει.Ο ΛΑΟΣ του καρατζαφερη επαιξε υπουλο ρολο σε αυτο.Σε πληρη συμφωνια με τα διαπλεκομενα ειχε ως μοναδικο εχθρο τον καραμανλη.Στην αρχη εγκλωβισε τους ελληνες πατριωτες οι οποιοι τον στηριζαν μεχρι να δουν τελικα αυτο που εκανε.Γιουσουφακι του ΠΑΣΟΚ και των διαπλεκομενων με μοναδικο σκοπο την πατριδοκαπηλια για ιδιον οφελος του αρχηγου του.Μεγαλη η ευθυνη λοιπον του καρατζαφερη και υπουλος ο ρολος του εκεινες τις εποχες.
    Με την φυγη κυριως του Μακη Βοριδη το αποκομμα του ΛΑΟΣ εσβησε αλλα το σχεδιο των ανθελληνων πετυχε.Οι οργισμενοι συμπολιτες μας οδηγηθηκαν στη ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
    Ετσι αυτοματως επιτυγχανονται οι σκοποι τους.Τα ΔΙΚΑΙΑ του ελληνικου λαου αναφορικα με τα εθνικα θεματα και τη λαθρομεταναστευση συκοφαντουνται αυτοματως αφου υποστηριζονται απο ρατσιστες και νεοναζιστες.Αυτο ειναι ενα προβλημα το οποιο οδηγει συνεχεια σε αδιεδοξα τις υγιης δυναμεις του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.Καμια δυνατοτητα συνεργασιας μεταξυ τους δεν υπαρχει.Αλληλοσπαρασσονται και αυτοαπομονωνονται.
    Για να καταλαβουν ολοι τι λεω φανταστειτε στη θεση της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ να βρισκοταν ενα γνησιο ελληνικο πατριωτικο εθνικιστικο κινημα οπως λογου χαρη το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ του μακη βοριδη.Ολα θα ηταν πιο ευκολα...Φανταστειτε και θα καταλαβεται γιατι καθε προσπαθεια για αναπτυξη ενος τετοιου γνησιου λαικου κινηματος πολεμηθηκε λυσσαλεα και υπουλα.
    Λυσσαλεα απο ολους αυτους που εξ αρχης κατηγορουσαν ως ρατσιστη καθε πατριωτη που ελεγε τα αυτονοητα αναφορικα με τη λαθρομεταναστευση και τα εθνικα θεματα και υπουλα λογω και του ΛΑΟΣ του τυχοδιωκτη και υπηρετη των διαπλεκομενων οπως σε ολους μας εδειξε καρατζαφερη.
    Μπορει η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ να αποτιναξει τον εθνοσοσιαλιστικο χαρακτηρα της και να παιξει το ρολο του αγνου εθνικιστικου κινηματος?Ολοι γνωριζουμε πως ΟΧΙ.Τη στιγμη που η Ελλαδα στεναζει κατω απο την μποτα των μνημονιων και των λαθρομεταναστων αυτοι ασχολουνται με γελοιοτητες οπως η αρνηση του ολοκαυτωματος των εβραιων και επιδιδονται σε διαλεκτικη εμφυλιοπολεμικη ρητορικη μισους με το ετερον τους ημισυ τον εθνομηδενιστικο SYRIZA.
    Χωρις ομως το 15% των αγνων ελληνων πατριωτων λυση ποτε δεν θα υπαρξει.Αυτοι που εκπονησαν το σχεδιο για τον αφανισμο του Ελληνικου Εθνους βρισκονται παντα ενα βημα μπροστα.Ειμαι ιδιατερα απαισιοδοξος γιατι δεν βλεπω πως το 15% θα μπει ξανα στην πολιτικη ζωη.Γνησιο ελληνικο πατριωτικο κινημα σαν το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ του μακη βοριδη δεν ειναι δυνατον πλεον να υπαρξει.Και αν αυτο θα γινοταν θα χρειαζοταν να το ψηφιζει και το 15% που τωρα επιλεγει ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.Μονη ελπιδα να γυριζουν ολοι στην Νεα Δημοκρατια?Το βλεπω δυσκολο για χιλιους δυο λογους.....
    Ολα αυτα θα επρεπε να τα γνωριζουν οπως ειπα στη αρχη οι επαιοντες σαν τον Βυρωνα Πολυδωρα.Αλλα τι να περιμενει κανεις απο ατομα που τη στιγμη που καιγαν την πελοποννησο το 2007 για να ριξουν τον καραμανλη και να οδηγησουν την ελλαδα στα μνημονια αυτα μιλουσαν για τον στρατηγο ανεμο......

  40. Johny avatar
    Johny 02/07/2013 16:03:20

    Η Χρυσή Αυγή είναι πιο κακιά απ' το ΠΑΣΟΚ δηλαδή;

    Το ΠΑΣΟΚ δεν είναι που ρήμαξε επί τριάντα χρόνια την χώρα;
    Το πασοκ δεν είναι που κατάντησε την χώρα πολυπολιτισμικό πάρκο και πάρκινγκ;
    Το πασοκ δεν είναι που έγδυσε τους έλληνες με το χρηματιστήριο;
    Το πασοκ δεν είναι που δημιούργσε τις γκρίζες ζώνες μετά τα Ίμια;
    Το πασοκ δεν είναι που κατάντησε τα εθνικά μας σύμβολα κωλόπανα;
    Το πασοκ δεν είναι που μας έβαλε στο μνημόνιο μέσω γαπ;
    Το πασοκ δεν είναι που έβγαζε με τις χαρτοσακούλες και τα πάμπερς τα εκατομμύρια στην ελβετία;
    Το πασοκ δεν είναι που κατέστρεψε την παιδεία;
    Το πασοκ δεν είναι που διόρισε την μισή ελλάδα στο δημόσιο;
    Το πασοκ δεν είναι που έδινε διαβατήρια σε αλλοδαπούς περίεργης προέλευσης και τους ελληνοποιούσε εν μια νυκτί για ψηφοθηρικούς λόγους;
    Το πασοκ δεν είναι που κατάντησε την χώρα κέντρο του παγκόσμιου δουλεμπορίου, διακίνησης πορνών, διακίνησης ναρκωτικών, διακίνησης λαθραίων όπλων κλπ;

    Και για νάχουμε και καλό ρώτημα ...
    ..το πασοκ σήμερα το ψηφίζουν περισσότεροι Έλληνες από όσους ψηφίζουν ή θα ψηφίσουν Χρυσή Αυγή;

    Και η Χρυσή Αυγή έχει κάνει μεγαλύτερη ζημιά στην χώρα από ότι το πασοκ;

    Αφελείς ερωτήσεις αφελούς πολίτη.
    Δεν περιμένω βέβαια αντικειμενικές απαντήσεις.
    Το ΠΑΣΟΚ συγκυβερνά σήμερα με 4%.
    Η κυβέρνηση Σαμαρά - Βενιζέλου εκφράζει την βούληση του λαού.
    Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!

    • patriotis avatar
      patriotis @ Johny 02/07/2013 16:15:14

      100% δίκιο

    • Α3 avatar
      Α3 @ Johny 02/07/2013 19:05:16

      Και γιατί ρε μεγάλε η επιλογή να είναι με ποιον θα συγ-κυβερνήσει η ΝΔ?
      Το ερώτημα, και μόνο, τίθεται εκ του πονηρού. Η χώρα θέλει κυβέρνηση που να κάνει έργο όχι κυβέρνηση που με το που σχηματίζεται να προγραμματίζει τί θα κάνει στις επόμενες κελογές. Εξ ου και ο περισσότερος κόσμος (55-60%) επικροτεί την απόφαση για την ΕΡΤ, τώρα που καθισε ο κουρνιαχτός. Άρα, να κυβερνηθεί η χώρα χρειάζεται και όποιος το καταφέρει θα έχει αυτοδυναμία σε 2-3 χρόνια από σήμερα. Αυτό είναι στρατηγική-γιατί από τα άλλα τα παλαιοκομματικά χορτάσαμε.
      Επίσης, όταν μου λες να επιλέξω μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΧΑ είναι σα να μου λες να επιλέξω μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης. Και η απάντηση είναι: ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ. Εγώ θέλω μία Ελλάδα να κυβερνάται από με δημοκρατικές και χριστιανικές αρχές και υψηλό εθνικό φρόνημα. Δύσκολο-αλλά τα δύσκολα είναι για εμάς. Περιμέναμε 35 περίπου χρόνια, για την αλλαγή, δε θα κάνουμε πίσω τώρα. Και φυσικά η ΧΑ δεν είναι η λύση-είναι μέρος του προβλήματος.
      Υ.Γ. Δεν ξέρω τί είσαι και δε με ενδιαφέρει είτε είσαι ΧΑ-troll είτε είσαι από αυτούς που λέω αναρχοδεξιούς (ή ΟΦΑ-δεξιούς). Αυτό που ξέρω είναι ότι 20 χρόνια τώρα ήμασταν ελάχιστοι που δηλώναμε καθαροί δεξιοί. Αυτοί γνωρίζαμε και γνωρίζουμε ξεκάθαρα τις διαφορές μας από τους ναζί. Ο Ελληνικός εθνικισμός δεν έχει σχέση με το Γερμανικό εθνικισμό (διάβασε Κονδύλη σχετικά). Ξαφνικά, έχουν ξεπεταχτεί ένα κάρο άσχετοι που από μόδα το παίζουν και Έλληνς και εθνικιστές, αλλά δεν ξέρουν ότι ο συνδυασμός των δύο είναι ασύμβατος με τη ΧΑ. Όταν θα φύγει η μόδα (όπως έφυγε η μόδα του "εναλλακτικού-άπλυτου") κάποιοι από εμάς ακόμα εδώ θα είμαστε... τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.-

      • Johny avatar
        Johny @ Α3 02/07/2013 22:45:42

        Καλά, ΝΔ είμαι μεγάλε και εγώ.
        Δεν βλέπω όμως να τρελλαίνεσαι με την συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ.
        Και αν δεν σε ενοχλεί η συγκυβέρνηση με το πασοκ δεν βρίσκω κανέναν λόγο να σε ενοχλεί η συγκυβέρνηση με ΧΑ.
        Δεν βρίσκω δηλαδή χειρότερη την ΧΑ από το ΠΑΣΟΚ.
        Δύσκολο να το καταλάβεις;
        Ναζί οι μέν (όχι και οι ψηφοφόροι της ΧΑ βέβαια, μέχρι χτές νδ και πασοκ ψήφιζαν οι περισσότεροι). ξεπουλητές της χώρας οι δέ.

        Να συμφωνήσουμε λοιπόν για αυτόνομη δεξιά κυβέρνηση, καθαρή δεξιά.
        Την βλέπεις πουθενά στην γωνία να έρχεται;
        Γιατί εγώ δεν την βλέπω και εκεί που νόμιζα ότι είχα αρχίσει να την βλέπω μου προέκυψε σοσιαλδεξιά αντί για δεξιά.
        Δηλαδή ξανατρώμε στην μάπα το πασοκ της τριακονταετίας που ουσιαστικά κυβερνάει με ποσοστά στο ένα τρίτο της ΧΑ!
        Δεν είναι να τρελλαίνεται κάποιος;

        Επειδή λοιπόν μας προκύπτει αναγκαστική συγκυβέρνηση
        ανάμεσα στην συγκυβέρνηση με πασοκ ή χα εγώ προτιμώ
        συγκυβέρνηση με χα.
        Τόσο κακό είναι;
        Μπορεί να είναι κακό όχι όμως περισσότερο κακό από την συγκυβέρνηση με το πασοκ.
        Το μή χείρον βέλτιστον.

  41. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 02/07/2013 16:07:47

    Δεν είναι "λαγός" αλλά "γάτος" ο Βύρων: Μάζεψε μέχρι στιγμής χιλιάδες ψηφαλάκια.

    • περιμπανού avatar
      περιμπανού @ Ρύκιος 02/07/2013 17:08:20

      ...χάνοντας όμως τις ψήφους των παρασημοφορεμών στρατιωτικών της κατοχής καθώς και των οικογενειών τους!

  42. Πέτρος avatar
    Πέτρος 02/07/2013 16:42:44

    Τι να κάνει και το αυγοτάραχο; Τόσα ξέρει τόσα λέει.

  43. Zugzwang avatar
    Zugzwang 02/07/2013 17:38:04

    Ασε τον Ηλία. Δεν εχει ιδεα τι γινεται τωρα στην Ναυπακτια! Πηγε και αποσπασμα των ΜΕΑ του Λιμενικου. Ελλειψη χωροφυλακης στειλαμε την ακτοφυλακη να κυνηγησει στα βουνα την συμμορια του Κολα...

  44. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 02/07/2013 19:30:46

    @ Nικηφόρε Ξιφία : Πιό πλήρη και ρεαλιστική ανάλυση μέσα σε λίγες γραμμές δεν έχω ξαναδεί. Απάντησες σε πολλές ερωτήσεις πού έθετα στον ...εαυτό μου χωρίς να δίνω απάντηση. Εύγε.
    Γιά τον Βορίδη έχω κάνει τις ίδιες σκέψεις, μία μικρή διόρθωση : το κόμμα του λεγόταν Εθνικό Μέτωπο και όχι Ελληνικό, άν θυμάμαι καλά.

    • Νικηφόρος Ξιφίας avatar
      Νικηφόρος Ξιφίας @ je ne regrette rien 02/07/2013 23:24:30

      @ je ne regrette rien,ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
      Οσον αφορα το κομμα του Μακη Βοριδη λεγοταν Ελληνικο Μετωπο
      Παραθετω και το συνδεσμο απο την wikipedia
      http://el.wikipedia.org/wiki/Ελληνικό_Μέτωπο
      Σημασια εχει οτι καθε αγνη και γνησια, ελληνικη πατριωτικη και εθνικιστικη προσπαθεια,πολεμηθηκε λυσσαλεα για τους λογους που αναφερω επιγραμματικα παραπανω.

      • Je ne regrette rien avatar
        Je ne regrette rien @ Νικηφόρος Ξιφίας 03/07/2013 00:58:50

        Eντάξει@Νικηφόρε, ευχαριστώ !
        Ετσι είναι όπως τα λές, αλλά και ο Μάκης "έριξε νερό στό κρασί του ".
        Κρίμα.

  45. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/07/2013 20:04:39

    Ποιοί "παρασημοφορημένοι στρατιωτικοί τηε κατοχής"??

    Μήπως μιλάμε για τους "αντιστασιακούς" που τους έδωσε συντάξεις ο Αντρέας ,ενώ στη κατοχή ήταν πέντε χρονών ή...αγέννητοι?

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/07/2013 11:40:23

      χα χα χα . καλό...

  46. περιμπανού avatar
    περιμπανού 02/07/2013 21:21:17

    ....ελληνικός στρατός... σχολή ευελπίδων... χακί....παιδιά της ελλάδος παιδιά...
    ΄σουλένε κάτι όλα αυτά...;;;;

    • περιμπανού avatar
      περιμπανού @ περιμπανού 02/07/2013 21:22:04

      @ΣΤΕΛΙΟΣ 8:04

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ περιμπανού 02/07/2013 22:26:38

        Αναφέρεσαι λοιπόν στα "παιδιά της Ελλάδος παιδιά" που πολέμησαν στο Γράμμο και στο Βίτσι, και στο σώμα των αξιωματικών, που οι Αριστεροί χρόνια τώρα χαρακτηρίζουν φασίστες , μοναρχοφασίστες, Ες-Ες , χουντικούς, και μέχρι πρόσφατα τους τιμωρούν με μίσος ,γιατί θέλησαν να παρελάσουν στη Θεσ/νίκη (Ευέλπιδες) ή γιατί φώναξαν πατριωτικά συνθήματα (ΟΥΚ).

        Ναι ,όλοι αυτοί φτύνουν ομαδικά τον Βύρωνα και ψηφίζουν...ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!!

        • περιμπανού avatar
          περιμπανού @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/07/2013 01:53:36

          Το μέγα λάθος ήταν του Καραμανλή... τότε που καιγόταν όλη η Ελλάδα κι ο Βύρωνας του έλεγε αηδίες για στρατηγούς ανέμους.
          Αν εκείνο το βράδυ, τον είχε στείλει, να μάθει αλεξίπτωτο... σήμερα θα ήταν πιο σεμνός!

          ...όσο για τα υπόλοιπα που λες, έτσι πίστευε,
          αν έτσι σε βολεύει!

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ περιμπανού 03/07/2013 11:41:39

            Είσαι τζιμάνι.

  47. τάσος avatar
    τάσος 02/07/2013 21:57:31

    η νδ έχει βορίδη. μπροστά του όλη η χ.α. είναι γατάκια.

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ τάσος 03/07/2013 09:22:46

      Καλά, βλέπω σε λίγο η νδ να κάνει τον Βορίδη... βαρίδι...

  48. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 04/07/2013 11:25:13

    ΕΓΩ περιμένω να δω .....πότε η χρυσή αυγή θα αποδοκιμάσει τον στρατηγό Άνεμο .