#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/12/2011 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ αντιπολιτεύεται συμπολιτευόμενη και συμπολιτεύεται αντιπολιτευόμενη



Τον Ιανουάριο του 2012 θα διοριστούν τελικά οι 400 νεοεκλεγμένοι καθηγητές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με την απάντηση του Αναπληρωτή Υπουργού (ή καλύτερα ,Υπουργού Αναπληρωτή) Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων κ. Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου, σε ερώτηση του Γραμματέα Πολιτικού Σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτή Λαρίσης, κ. Μάξιμου Χαρακόπουλου. Όπως σημειώνεται με Υπουργική Απόφαση εγκρίθηκαν 400 θέσεις Εκπαιδευτικών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι 349 εκ των οποίων πρόκειται να διοριστούν μέλη ΔΕΠ στις 2 Ιανουαρίου του νέου έτους.

Αν και δεν γνωρίζουμε αν η ερώτηση είχε υποβληθεί πριν από  την ανάληψη των καθηκόντων του κ. Αρβανιτόπουλου (και δεν στάθηκε δυνατόν να το μάθουμε μιας και όλο τα Σαββατοκύριακα πηγαίνω στο Hollywood την μια για την Σκάρλετ και τη  άλλη για την Σαρλίζ) πρόκειται στην ουσία για τη μέθοδο με την οποία το κόμμα θα «πετάει». Οι μισοί θα αντιπολιτεύονται και οι άλλοι μισοί θα ασκούν εξουσία.

Στις ερωτήσεις που έχουν ένα ευρύτερο ενδιαφέρον δεν θα απαντούν, για να μπαίνουν στον Κοινοβουλευτικό Έλεγχο της Ολομέλειας και να γίνεται σφαγή.

Μιλάμε για ντέρμπι που θα καθηλώνουν τον ψηφοφόρο-τηλεθεατή. Κεφαλογιάννης εναντίον Αβραμόπουλου, Τζαβάρας VS Δήμα, Σπηλιωτόπουλος κόντρα στον Αρβανιτόπουλο, ο Χατζηδάκης να καταθέτει ερώτηση στον Μουρμούρα.

Έτσι η ΝΔ θα  μονοπωλεί την πολιτική και παραπολιτική επικαιρότητα και θα βγει άνετα αυτοδύναμη στις εκλογές. Μιας και στο ΠΑΣΟΚ ψάχνουν το «φιλόσοφο που θα άρχει» για να αντικαταστήσουν τον στοχαστή, θα παίξει όλους τους ρόλους η ΝΔ. Και η Αριστερά αν θέλει κανένα ρεπό, υπάρχουν «λενινιστικά» στελέχη της ΝΔ να τους καλύψουν…

Στην πραγματικότητα το «κόλπο» είναι παρμένο από τα τριάντα χρόνια του «λαού στην εξουσία» (ΠΑΣΟΚ στην Κυβέρνηση). Οι κυβερνητικοί βουλευτές του ΠΑΣΟΚ υπήρχαν περίοδοι που ήταν οι μόνοι "αξιόπιστοι" αντιπολιτευόμενοι…

Και ο Σαρκοζί αυτά έκανε με την τριγωνοποίηση (για να δείτε δηλαδή πόσο καλά γνωρίζουμε το θέμα)

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δικερως avatar
    Δικερως 11/12/2011 11:57:51

    Και πολυ καλα κανει!
    (Απαντηση στον τιτλο).

  2. sawas avatar
    sawas 11/12/2011 14:09:10

    Μ.Ο. κάνεις λάθος

    η επίκαιρη ερώτηση κατατέθηκε από τον Παπακωνσταντινου, όχι αυτόν τον άλλον, του ΚΚΕ.

    δες εδώ h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lpq_n4Zo2co

    Ο Αρβανιτοποιυλος απλά πρέπει να "σκουπίσει¨ ο,τι αμόλησε η προϊσταμένη του τόσα χρόνια.

    ...και αν ο ίδιος βοήθησε στην κατασκευή του 4009/2011 τότε θα πρέπει και ο ίδιος να μαζέψει τα "παράσημα" (τουλάχιστον με μορφή ερωτήσεων) από την συμπολιτευόμενη αντιπολίτευση..... όπως το ΠΑΣΟΚ λίγο πιο παλιά
    h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3xOGnLDBxBg

    • factorx avatar
      factorx @ sawas 11/12/2011 14:58:35

      Να μην σχολιάζουμε οτι θέλουμε

      ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

      Αθήνα, 10 Δεκεμβρίου 2011


      ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΕ ΜΑΞΙΜΟ ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟ:



      Αρχές του 2012 διορίζονται 400 νεοεκλεγμένοι καθηγητές σε ΑΕΙ



      Τον Ιανουάριο του 201 θα διοριστούν τελικά οι 400 νεοεκλεγμένοι καθηγητές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με την απάντηση του Αναπληρωτή Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων κ. Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου, σε ερώτηση του Γραμματέα Πολιτικού Σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτή Λαρίσης, κ. Μάξιμου Χαρακόπουλου. Όπως σημειώνεται με Υπουργική Απόφαση εγκρίθηκαν 400 θέσεις Εκπαιδευτικών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι 349 εκ των οποίων πρόκειται να διοριστούν μέλη ΔΕΠ στις 2 Ιανουαρίου του νέου έτους.



      Η απάντηση του Αναπληρωτή Υπουργού στον κ. Χαρακόπουλο έχει ως εξής:

      «Με την αριθμ. ΔΙΠΠ/ΦΕΠ.1/86/οικ.16572/22-8-2011 Απόφαση του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης εγκρίθηκαν 400 θέσεις Εκπαιδευτικών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξ αυτών οι 349 διατίθενται για μέλη ΔΕΠ των Πανεπιστημίων. Επίσης, σε εφαρμογή της παρ. 10 του αρθ. 49 τουΝ.3943/2011 (ΦΕΚ 66Α731-3-2011) ζητήθηκε από το αρμόδιο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης η απαραίτητη εκ του ως άνω νόμου βεβαίωση τήρησης του λόγου μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις στο σύνολο των φορέων, με το αριθμ. Φ.117/97/76683α/Β2/27-10-2011 έγγραφο της αρμόδιας Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας.

      Προσφάτως, με την αριθμ. ΔΙΠΠ/Φ.ΕΠ.1/92/οικ.21722/4-11-2011 Απόφαση του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης τροποποιήθηκε η αριθμ. ΔΙΠΠ/ΦΕΠ.1/86/οικ.16572/22-8-2011 Υπουργική Απόφαση και ο διορισμός του ανωτέρω αριθμού μελών ΔΕΠ θα πραγματοποιηθεί την 2-1-2012.

      Επίσης, λόγω της απαίτησης της βεβαίωσης απογραφής ως προαπαιτούμενου για την δημοσίευση διορισμών, που καθιερώνεται στη διάταξη της παρ. 9 του αρθ. 49 του Ν.3943/2011, ζητήθηκαν από τα Πανεπιστήμια με το αρ. Φ.122.1/303/123123/Β2/26-10-2011 έγγραφο της αρμόδιας Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας, οι σχετικές βεβαιώσεις απογραφής προκειμένου να είναι πλήρεις οι Πρυτανικές πράξεις διορισμού.

      Ως εκ τούτου συνάγεται ότι το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, κατά το μέτρο που το αφορά, προέβη σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να ολοκληρωθεί σημαντικό μέρος των νέων διορισμών μελών ΔΕΠ το συντομότερο δυνατό».

      • sawas avatar
        sawas @ factorx 11/12/2011 16:22:29

        Ομολογώ πως ξέχασα αυτήν την ερώτηση. Είναι βλέπεις πολλές οι ερωτήσεις που κατέθεσαν όλα τα κόμματα για το συγκεκριμένο ζήτημα.

        Για την ιστορία έχουν καταθέσει ερώτηση:

        ΠΑΣΟΚ Νασιωκας (29/10/10)
        ΚΚΕ 15/11/10
        ΣΥΡΙΖΑ 23/11/10
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 14/01/11
        ΝΔ Στυλιανιδης 24/01/11
        ΔΗΜ.ΑΡ. 02/02/11
        ΝΔ Ταλιαδουρος 08/02/11
        ΠΑΣΟΚ Νασιωκας 09/02/11
        ΣΥΡΙΖΑ ΕΠ. ΕΠ 10/03/11
        ΝΔ Σπηλιωτοπουλος Αρης 21/03/11
        ΝΔ Νικολοπουλος (αναφορά) 07/04/11
        ΝΔ Γιαννακης Μ 27/04/11
        ΝΔ Μητσοτακης Κ 04/05/11
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 02/05/11
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 06/05/11 (Α.Κ.Ε.)
        ΝΔ Κωνσταντινιδης Ε. 04/04/11
        ΝΔ Σπηλιωτοπουλος Α. 04/05/11
        ΛΑΟΣ Ροντουλης 10/06/11
        ΝΔ Νικολοπουλος Ν. (αναφορά) 01/08/11
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 03/08/11 (Α.Κ.Ε.)
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 29/09/11 (αναπάντητη)
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 08/11/11 (αναπάντητη)
        ΔΗΜ.ΑΡ. 09/11/11 (αναπάντητη)
        ΠΑΣΟΚ Σκραφνακη Μ. 09/11/11(αναπάντητη)
        ΝΔ Χαρακοπουλος 18/11/11
        ΠΑΣΟΚ Κεγκερογλου (αναφορά) 24/11/11
        ΣΥΡΙΖΑ Κουρακης 28/11/11
        ΚΚΕ 28/11/11
        ΑΝΕΞ. Οικονομου Β. 29/11/11
        ΚΚΕ Παπακωνσταντινου 06/12/11
        ΠΑΣΟΚ Βουγιας 06/12/11
        KKE EΠ. ΕΠ. 07/12/11

        Εντύπωση προκαλεί πως ο Αρβανιτοπουλος επιλεκτικά απάντησε στον Χαρακοπουλο ενώ υπάρχουν πολλές αναπάντητες ερωτήσεις πριν από αυτόν.

        Στο δια ταύτα της ανάρτησης: Το ΠΑΣΟΚ έκανε πράξη (όπως άλλωστε φαίνεται) την συμπολιτευόμενη αντιπολίτευση (στο συγκεκριμένο ζήτημα και καλά έκανε) πολύ πριν το ασκήσει η ΝΔ.

        Στο δια ταύτα: Ευτυχώς που μοχλός ανάπτυξης είναι τα Πανεπιστήμια, που να μην ήτανε δηλαδή!!!

  3. peter k avatar
    peter k 11/12/2011 14:43:10

    (Έτσι η ΝΔ θα μονοπωλεί την πολιτική και παραπολιτική επικαιρότητα και θα βγει άνετα αυτοδύναμη στις εκλογές.)Γραψτο Μ.Ο. οσο βαζη πλατη ο Σαμαρας σε αυτη τη κυβερνηση 20% με το ζορι θα παρη η ΝΔ οταν αποφασηση ο Σαμαρας να γινουν εκλογες.Ακου αυτοδυναμια.Καλα δεν καταλαβαινεις τιποτα?Νομιζω οτι δεν πρεπει να ζης Ελλαδα.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/12/2011 17:17:18

    Ευφυής ο τίτλος, ευφυές το κείμενο...

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/12/2011 19:40:58

    Εγώ δεν ξέρω ποιος συμπολιτεύεται.
    Εγώ δεν ξέρω ποιος αντιπολιτεύεται.
    Εγώ δεν ξέρω ποιος ρωτά.
    Εγώ δεν ξέρω ποιος απαντά.

    11/12/2011

    ...και στη χώρα μου στα σχολεία δεν υπάρχουν βιβλία
    ...και στα σχολεία θα μοιράζονται συσσίτια

    Ολα τα υπόλοιπα στο χώρο της παιδείας είναι κολοκύθια με ρίγανη...

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 11/12/2011 19:52:26

    Ρε Μικρέ Οδυσσέα ποιά είναι αυτή η Σαρλίζ; Μας κολάζεις! Άφησες την Σκάρλετ για να πας με την δεν θυμάμαι πως την λέγανε. Και τώρα ξανά και με την Σκάρλετ και με την Σαρλίζ! Λίγη ντροπή δεν έχεις;

    • juliet avatar
      juliet @ Χρήστος Δημάρης 11/12/2011 20:21:27

      Χρήστο ,καλησπέρα
      είναι λάτρης του τραγουδιού .....απο τη Κική και τη Κοκό ποιά να διαλέξω .Και φοβάται να πάρει και το Δαναό μαζί του ...

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ juliet 11/12/2011 22:59:18

        ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΠΑΛΩΜΕΝΟ: Καλησπέρα Juliet. Όπως θα έχεις καταλάβει ο Μικρός Οδυσσέας είναι ένας εχθρός της Ορθοδοξίας και του Ελληνισμού. Θες και την απόδειξη; Αντί να μείνει πιστός στην κακομοίρα την Πηνελόπη του, αντί να κάτσει εδώ και να ασχοληθεί με τα προβλήματα της πατρίδας μας, πηγαίνει τα Σαββατοκύριακα στο Χόλυγουντ και σπαταλά την λίμπιντο μια με την Σκάρλετ και μια με την Σαρλίζ!!!

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ Χρήστος Δημάρης 12/12/2011 01:28:15

          Έχετε τη συμπάθεια μου για τα προβλήματα σας αλλά πλέον κάνω διεθνή καριέρα.
          Χρήστο, με όλο το θάρρος μήπως είσαι η Έλένη Λουκά;

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Μικρός Οδυσσέας 12/12/2011 02:02:56

            ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ: Ο φάκτορας είναι η Ελένη Λουκά! Θες και την απόδειξη; Συνεχώς απειλεί το αναγνωστικό κοινό του antinews πως αν δεν πάρει θέση τότε θα καεί στο μεγαλύτερο καζάνι της κολάσεως! Αφιερωμένο εξαιρετικά: http://www.youtube.com/watch?v=wRwwUZLV-IE

  7. factorx avatar