#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2012 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΝΔ ανεβαίνει, αλλά η μάχη με τον ΣΥΡΙΖΑ θα είναι σκληρή



 

Τη μεγάλη ανατροπή πέτυχε μέσα σε 10 μέρες η Νέα Δημοκρατία κερδίζοντας πέντε ποσοστιαίες μονάδες, με αποτέλεσμα όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά με τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά να πάρει κεφάλι στην πρόθεση ψήφου.

Η δημοσκόπηση της Pulse που δημοσιεύει αύριο ο «Τύπος της Κυριακής» δείχνει ότι το άνοιγμα του Αντώνη Σαμαρά προς τις κεντροδεξιές δυνάμεις αποδίδει καρπούς καθώς συσπειρώνει τη μέχρι χθες διασπασμένη βάση της.

Στην πρόθεση ψήφου, η μάχη της Ν.Δ. με τον ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται ότι θα είναι σκληρή καθώς τα δύο κόμματα εμφανίζουν άνοδο σε αντίθεση με τα υπόλοιπα τέσσερα κόμματα που βρίσκονται σε πτωτική τροχιά. Εκτός από το ΠΑΣΟΚ που δεν εμφανίζει καμία μεταβολή στο ποσοστό του, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες φαίνεται ότι έχουν χάσει μισή μονάδα μέσα σε 10 μέρες, μία ποσοστιαία μονάδα το ΚΚΕ και επίσης από μισή η Χρυσή Αυγή και η Δημοκρατική Αριστερά. Πτωτικοί και οι Οικολόγοι Πράσινοι, που εμφανίζονται μακριά από το στοίχημα της εισόδου στη Βουλή, σταθερός αλλά σε μεγάλη απόσταση από το πολυπόθητο 3% ο ΛΑ.Ο.Σ., κλείνει το μάτι στο Κοινοβούλιο η Δημιουργία Ξανά μετά τον πολιτικό γάμο με τη Δράση του Στέφανου Μάνου.

Η συμφωνία της Ντόρας Μπακογιάννη με τον Αντώνη Σαμαρά είχε θετικό αντίκτυπο στην πλειοψηφία της κοινής γνώμης (47%) και έγινε ομόφωνα αποδεκτή από τους γαλάζιους ψηφοφόρους (76%).

Η ακτινογραφία στην πρόθεση ψήφου ανά ομάδα ηλικίας δείχνει ότι παραμένουν οι αναλογίες των εκλογών της 6ης Μαΐου όπως προκύπτει από την ανάλυση των exit polls: έτσι, στην ομάδα από 18 έως 44 ετών, η δύναμη τόσο της Ν.Δ. όσο και του ΣΥΡΙΖΑ είναι αυξημένη κατά δέκα μονάδες.

Η συσπείρωση είναι μεγάλη στη Ν.Δ. και βρίσκεται στο 85%, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ χάνει προς το γαλάζιο στρατόπεδο έξι ποσοστιαίες μονάδες. Το ΠΑΣΟΚ «δίνει» επίσης 6 μονάδες στη Ν.Δ. και 5 στον ΣΥΡΙΖΑ, ενώ μεγάλες είναι οι μετακινήσεις στο «σώμα» των Ανεξάρτητων Ελλήνων που η συσπείρωσή του βρίσκεται στο 46% και χάνει τόσο προς τη Ν.Δ. όσο και προς τον ΣΥΡΙΖΑ από 18 ποσοστιαίες μονάδες.

Μεγάλες απώλειες καταγράφει το ΚΚΕ που βλέπει τη δύναμή του να έχει υποχωρήσει στο μισό, η Χρυσή Αυγή βρίσκεται σε κάμψη από τις εκλογές της 6ης Μαΐου, καθώς έχει χάσει μιάμιση μονάδα, ενώ μικρή είναι η υποχώρηση των ποσοστών της Δημοκρατικής Αριστεράς.

 

Τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα

 

Όπως επισημαίνει ο ΓΔ της Pulse RC, Γ. Αράπογλου στον αυριανό "ΤτΚ" η ανοδική πορεία των δύο πρώτων -σύμφωνα με την κατάταξη των εκλογών της 6ης Μαΐου- κομμάτων συνεχίζεται. Η Νέα Δημοκρατία καταγράφει αξιόλογη άνοδο των ποσοστών της, με αποτέλεσμα να φθάνει και να ξεπερνά ελαφρώς τον ΣΥΡΙΖΑ. Από αυτή τη διαπίστωση, αλλά και από τις απαντήσεις σε αντίστοιχο ερώτημα της έρευνας, οι προσχωρήσεις στελεχών φαίνεται να βοηθούν τη Νέα Δημοκρατία. Από τα υπόλοιπα κόμματα, το ΠΑΣΟΚ διατηρεί τα εκλογικά του ποσοστά, ενώ όλα τα άλλα «συμπιέζονται», λίγο έως πολύ.

Συνολικά πάντως οι εντυπώσεις μοιράζονται μεταξύ των δύο διεκδικητών της πρώτης θέσης - με μικρές σχετικά διαφορές. Συνεχίζει να διατηρεί υπεροχή ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ στο ερώτημα «Καταλληλότερος για πρωθυπουργός», αν και οι περισσότεροι πολίτες επιλέγουν τη Νέα Δημοκρατία ως το κόμμα με το πιο αξιόπιστο οικονομικό πρόγραμμα. Στις ηλικίες άνω των 60 χρόνων -όπου ανήκουν οι πιο σταθεροί ψηφοφόροι- η διαφορά υπέρ της Νέας Δημοκρατίας είναι μεγάλη. Αντίθετα, στις νεότερες ηλικίες -που είναι οι πιο δυναμικές και με τη μεγαλύτερη προοπτική- ο ΣΥΡΙΖΑ υπερέχει…

Τα παραπάνω επιβεβαιώνουν πόσο πιο σύνθετες και περίπλοκες είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες θα διεξαχθεί αυτή η προεκλογική μάχη - όπως ακριβώς συμβαίνει και με τους προβληματισμούς των πολιτών.

Αυτό φαίνεται να προκύπτει και από τις απαντήσεις στα υπόλοιπα ερωτήματα. Παρά τις πολλαπλές προειδοποιήσεις για κίνδυνο εξόδου από το ευρώ, η πλειονότητα των πολιτών δεν έχει πεισθεί ότι είναι υπαρκτή η πιθανότητα μιας τέτοιας εξέλιξης! Σχεδόν οι μισοί θα ψηφίσουν αξιολογώντας το σύνολο των προτάσεων και των προγραμμάτων των κομμάτων και άλλοι τόσοι θα επιλέξουν με βάση τη στάση κάθε κόμματος απέναντι στο Μνημόνιο. Η λύση της «επαναδιαπραγμάτευσης» επιλέγεται από τους 2 στους 3 ψηφοφόρους, ενώ ο 1 στους 4 προτιμά την καταγγελία του!

Παρά τα απλουστευτικά διλήμματα που τίθενται (Δεξιά ή Αριστερά, Ναι ή Οχι στο Μνημόνιο, Ευρώ ή Δραχμή κ.λπ.) και παρά τις έξωθεν παρεμβάσεις, οι προβληματισμοί είναι αρκετά πιο σύνθετοι και οι πολίτες θα σταθμίσουν πολλά, πριν κάνουν την τελική τους επιλογή στις 17 Ιουνίου.

Γι’ αυτό και τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα. Αν μάλιστα διατηρηθούν τα σημερινά δεδομένα -με μικρές διαφορές, σε κάποια ερωτήματα υπέρ του ενός και σε άλλα υπέρ του άλλου-, η μάχη για την πρώτη θέση θα είναι σκληρή και ίσως συνεχιστεί μέχρι και την τελευταία μέρα.

( περισσότερα στον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 26/05/2012 18:39:00

    Ο καθενας μας, μπορει μεχρι και τη τελευταια μερα, να πεισει καποιον οτι δεν ειναι δυνατον να αφησουμε την Ελλαδα στο ελεος των μπαχαλακηδων και των εθνομηδενιστων... Μεχρι και λιγες ωρες πριν τη καλπη, μπορουμε με συζητηση και λογικη να δειξουμε σε εναν συμπολιτη μας, οτι μπορει η Ν.Δ να μην εχει μαγικες λυσεις, να μην υποσχεται θαυματα, αλλα ειναι η μοναδικη επιλογη που διασφαλιζει ενα νορμαλ αυριο σ' αυτη τη χωρα.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Μικρασιάτης 26/05/2012 19:51:05

      Το νορμάλ αύριο το ζούμε κάθε μέρα τα τελευταία 2 χρόνια ,ευχαριστώ δεν θα πάρω(δεν ψηφίζω συριζα)

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Ανδρέας 28/05/2012 00:38:09

        Γιαυτο που ζεις φιλε Ανδρεα τα τελευταια 2,5 χρονια φταινε κατα 95% οι ΓΑΠ, ΠΑΠ, Μπενυ. Σεβαστο οτι θες να ψηφισεις κατι αλλο σ' αυτες τις εκλογες, αλλα σ' αυτες τις εκλογες δεν υπαρχει τριτος δρομος. Ειναι Ν.Δ. και Α. Σαμαρας , 'Η Συριζα και Τσιπρας. Κι ο θεος μαζι μας...

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 26/05/2012 18:56:00

    Απο Καμμενο και Χρυση αυγη υπαρχουν ακόμη πολλά περιθώρια να παρει ψηφους η ΝΔ..Στα αστικα κεντρα και στις ηλικιες κατω των 45 πρεπει να ριξουν μεγαλο βαρος πιστευω.

  3. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 26/05/2012 19:07:23

    To άνοιγμα του Σαμαρά απέδωσε καρπούς, η μήπως ο φόβος του θηρίου ;;

  4. greatzoglo avatar
    greatzoglo 26/05/2012 19:21:19

    Παιδια, ανεβηκα στην Αθηνα αυτη την εβδομαδα και δεν μου αρεσε το κλιμα.
    Σε πηγαδακια που ετυχε να ακουσω σε διαφορα σημεια πολυσυχναστου χωρου (νοσοκομειο) ολοι μιλουσαν υπερ του Τσιπρα, οταν προσπαθουσε καποιος να πει αντιθετη αποψη, μονο που δεν τον λυντζαραν!

    • juliet avatar
      juliet @ greatzoglo 26/05/2012 20:05:46

      Πήγε μετά τον Τσίπρα ...απλήρωτοι ήταν που τους είπε ότι μόλις πάρει τα χρήματα από τους 600.000 θα τους πληρώσει ....και βιάζονται όλοι.
      Γι'αυτό όταν βλέπεις πολλούς ..μάλλον σε συνιστώσες έπεσες.

  5. synpkes avatar
    synpkes 26/05/2012 19:23:09

    Μικρασιάτη είσαι σίγουρος ότι θέλεις να αφήσεις την χώρα στο έλεος της Ντόρας με την καφετιερα ;;;;;;; Αλήθεια την πλήρωσε ;;;;;

  6. Free Mind avatar
    Free Mind 26/05/2012 19:26:12

    Τα αποτελέσματα όλων των τελευταίων μετρήσεων δείχνουν ένα πραγματικό derby!!!!

    Έχω την αίσθηση όμως μιλώντας με κόσμο ότι μάλλον η δυναμική του Συ.Ριζ.Α. τουλάχιστον στους νέους μέχρι 45 ετών είναι αδιαμφισβήτητη!

    Εκτιμώ ότι τελικά η εκλογική ανατροπή θα συντελεστεί και αυτό θα είναι και το ουσιαστικό τέλος της Μεταπολίτευσης! Ο Τσίπρας ήδη εκλαμβάνεται ως καταλληλότερος για πρωθυπουργός (!!!), ένα ποιοτικό στοιχείο των ερευνών που θα ήταν αδιανόητο πριν από δύο εβδομάδες!!!!

    Αν το κόμμα της ριζοσπαστικής Αριστεράς στις εβδομάδες πριν τις εκλογές παρουσιάσει ένα σοβαρό και αξιόπιστο οικονομικό πρόγραμμα, τότε η πλάστιγκα θα γύρει σίγουρα υπέρ του, καθώς αυτό είναι και το πιο αδύνατο σημείο του στο δημόσιο διάλογο μέχρι τώρα.

    Προβλέπω ότι το ποσοστό της Ν.Δ. δεν θα ξεπεράσει το 26-27% και το αντίστοιχο του Συ.Ριζ.Α. θα ξεπεράσει τελικά το 30%! Το Πα.Σο.Κ. θα κινηθεί ελαφρά ανοδικά (και αυτό λόγω της συσπείρωσής των ψηφοφόρων του στην Κρήτη) αλλά δεν θα ξεπεράσει το 15%. Οι Ανεξ. Έλληνες θα αποτελέσει έκπληξη αν καταφέρουν να συγκρατήσουν τα ποσοστά τους στα επίπεδα του 7%. Αντίθετα η Χρυσή Αυγή θα κινηθεί πτωτικά αλλά θα διατηρήσει τις δυνάμεις της και δεν θα πέσει κάτω από το 5%. Η Δημ. Αριστερά εκτιμώ ότι όσο πλησιάζει η ημερομηνία των εκλογών θα χάνει δυνάμεις προς τον Συ.Ριζ.Α. κυρίως αλλά και προς το Πα.Σο.Κ. και δεν θα ξεπεράσει τελικά το 4%. Το Κ.Κ.Ε. θα αποδειχθεί ο μεγάλος χαμένος των εκλογών και θα υποστεί βαριά ήττα κατρακυλώντας σε ποσοστά κάτω από το 5%!!! Οι Οικολόγοι και το Λα.Ο.Σ. φυσικά και δεν θα καταφέρουν να μπουν στη Βουλή, ενώ η Δημιουργία Ξανά-Δράση αντίθετα θα περάσει το όριο του 3% και θα αντιπροσωπευθει στο Κοινοβούλιο.

    Τα κόμματα εκτός Βουλής δεν θα ξεπερνάνε το 4-5% και έτσι θα αυξάνεται το ποσοστό που θα πρέπει να έχουν τα κόμματα που θα συνασπιστούν για το σχηματισμό κυβέρνησης με απόλυτη κοινοβουλευτική πλειοψηφία.

    Ιστορικές και άκρως ενδιαφέρουσες εξελίξεις!!!!

    • Theo avatar
      Theo @ Free Mind 26/05/2012 20:35:27

      συμφωνώ στα περισσότερα εκτός από το ποσοστό του Μάνου-Τζήμερου. Δεν νομίζω οτι τελικά θα κατορθώσουν να ξεπεράσουν το φράγμα του 3%!
      Η δυναμική του Σύριζα δεν μπορεί πλέον να ανασχεθεί!
      το βλέπεις πλέον παντού!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Free Mind 26/05/2012 21:27:07

      Καταπληκτικό! δηλαδή ο Σύριζα θα κερδίσει ακόμα ένα σχεδόν 16%, δηλαδή πάνω από 1.οοο.οοο ψήφους. Έμπαινε Τσίπρα!!!! Και όλη αυτή η δυναμική χωρίς ούτε καν ένα σοβαρό οικονομικό πρόγραμμα, από ένα κόμμα με επιεικώς ανθελληνικές θέσεις στα υπόλοιπα ζητήματα, που βάδισε προς τις εκλογές της 6ης Μαΐου με πρόγραμμα για την οικονομία το οποίο 3 μέρες μετά χαρακτήριζε ως "παλιό" και με στελέχη τα οποία αναιρούν το ένα το άλλο! Δηλαδή ένα κόμμα το οποίο στηρίζεται μόνο στον λόγο ενός 37αρη αρχηγού του οποίου το μόνο πλεονέκτημα είναι ακριβώς αυτό...ότι είναι νέος, υπόσχεται τον ουρανό με τ' άστρα (όσο δεν στριμώχνεται) και καταγγέλλει τους πάντες και τα πάντα, πρώτα απλά και μονομερώς και μετά "πολιτικά". Και έτσι θα βγει κυβέρνηση...στου κασίδη το κεφάλι...τα χάπια μου (ξανά)!!!

      • Theo avatar
        Theo @ GreekInLux 26/05/2012 21:41:12

        μην συγχέεις το τι θέλεις με το τι τελικά θα έρθει!
        μερικά πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν, δυστυχως η ευτυχως (εξαρτάται απο ποια μερια είσαι!)

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ Theo 26/05/2012 21:56:15

          Δεν συγχέω, παρατηρώ. Κι αν τελικά (δεν) δώσει ο Θεός και μας κατσικωθεί στο κεφάλι ο μίστερ Τσίπρας πάλι θα παρατηρώ...τους Έλληνες που θα χαίρονται που τιμώρησαν. Και μετά πάλι θα παρατηρώ, όταν θ' αρχίσουν να σκέφτονται τι έκαναν, όχι για την έξοδο απ΄ το ευρώ. Αυτή δεν ξέρω αν θα έρθει. Μα για τ' άλλα, που είναι για μένα εξίσου μεγάλα, και δεν θα είναι και το στομάχι γεμάτο για να νομίζει ο Έλληνας ότι παρηγορείται. Και σκέφτομαι και το κυνήγι που έχει να πέσει από το νέο καθεστώς, γιατί τέτοιο θα είναι, για να ξηλωθούμε μια και καλή οι δεξιοί και να λουφάξουμε. Όπως έγινε τότε το 81. Ούτε εγώ το θέλω το μνημόνιο και τους διάφορούς να μου κουνούν το δάχτυλο...κι εγώ έχω ανθρώπους που υποφέρουν, τους παρατηρώ κι αυτούς, αλλά δεν επιλέγουν το εύκολο και φαινομενικά όμορφο. Πολλά παρατηρώ γενικώς και θλίβομαι. Κι εσάς παρατηρώ όμως, και την απόλυτη σιγουριά σας για κάποια πράγματα. Εγώ ποτέ δεν θεώρησα τίποτα δεδομένο, εσείς πέστε μου όμως πως το κάνετε, θέλω να μάθω. Ίσως έτσι να μπορέσω να γίνω λιγότερο παρατηρητικός και περισσότερο ευτυχής.

    • χ avatar
      χ @ Free Mind 26/05/2012 23:07:18

      φιλε καθε βδομαδα που θα περναει με τις βλακειες που λενε οι
      του Συριζα δυσκολα θα περασει το 22%
      γραψε

      ΝΔ 29% ,ΣΥΡΙΖΑ 22% ,ΠΑΣΟΚ 14 %, ΑΝΕΞ 6.5,% ΚΚΕ 6,50 %, ΔΗΜΑΡ 6,00 % , ΧΑ 4,50 % ,ΔΡΑΣΗ 3,2%, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 2,50 % ΛΑΟΣ 1,0% ,ΛΟΙΠΑ 4,80

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 26/05/2012 19:37:29

    Καλά, ἐλπίζω νὰ μὴν φαντάζεστε ὅτι καὶ μὲ ΝΙΚΗ τοῦ Σαμαρᾶ, μὲ μιὰ διαφορὰ μικρότερη ἀπὸ π.χ. 3% μπορεῖ νὰ γίνει δουλειά...

    Ἀπὸ κάθε ἄποψη, τὰ πράγματα εἶναι πολὺ δύσκολα.

  8. wx avatar
    wx 26/05/2012 19:38:18

    είδες τι παλιόπαιδα είναι;

  9. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 26/05/2012 19:46:05

    Εξαιρετικά νέα,μέχρι την ημέρα των εκλογων μπορούμε να πετύχουμε την αυτοδυναμία.

    • 1kris avatar
      1kris @ Ανδρέας 26/05/2012 21:46:23

      ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ

  10. Βρούτος avatar
    Βρούτος 26/05/2012 19:53:15

    Η Ν.Δ. πληρώνει τώρα την πολιτική του κατευνασμού και της κολακείας της Αριστεράς που ακολούθησε εδώ και 3 τουλάχιστον δεκαετίες. Πληρώνει τώρα τα γλυψίματα του Καραμανλή με τις επισκευές στους Αι-Στράτηδες με την υποστήριξη της ψηφιοποίησης των αρχείων του "κόμματος της προδοσίας και του εγκλήματος", την περιφρόνηση των ηρώων που σκοτώθηκαν στο Γράμμο και στο Βίτσι για να καταστείλουν την ζαχαριαδική ανταρσία, την περιφρόνηση στο αίμα των αθώων σφαγμένων στην Πηγάδα και σε χιλιάδες άλλους τόπους μαρτυρίου σε όλη την Ελλάδα, τις κολακείες στον Φλωράκη. Μια ολόκληρη γεννιά από ανεγκέφαλα 20χρονα και 25χρονα, για να μην πιάσω και μεγαλύτερες ηλικίες, αγνοούν ότι ετοιμάζεται να κυβερνήσει ένα κόμμα που εκπροσωπεί τους ιδεολογικούς απογόνους της λαίλαπας που κατέσφαξε την Ελλάδα από άκρη σ' άκρη, που σταύρωσε ιερείς, που έκοβε τα λαρύγγια των Αθηναίων με κονσερβοκούτια για να μην χαλάνε σφαίρες, που έκαιγε ζωντανούς ανθρώπους, που ξεκοίλιαζε εγκύους γυναίκες και σκότωνε τα νεογνά, που εξόρυσσε οφθαλμούς από αιχμαλώτους, που διέπραξε κάθε είδους θηριωδία και προδοσία προκειμένου να καταλάβει με την βία την εξουσία. Για την κατάντια αυτή την ευθύνη την φέρουν ακέραια όλες οι ηγεσίες της ΝΔ, του Σαμαρά συμπεριλαμβανομένου που έσπευσε να δώσει διαπιστευτήρια δημοκρατικότητας στην Αριστερά και στους δημοσιογραφίσκους των καναλιών σνομπάροντας τον Μιχαλολιάκο αλλά δεν έχει κανέναν πρόβλημα να χαριεντίζεται με τις Παπαρήγες και τους Στρατούληδες. Αν πειστώ ότι το αποτέλεσμα είναι όντως αμφίροπο, με το χέρι στην μύτη, θα ψηφίσω ΝΔ. Ετοιμαστείτε για τον 4ο γύρο.

    • GO avatar
      GO @ Βρούτος 26/05/2012 21:23:20

      Η Ν.Δ πληρώνει αποκλειστικά και μόνο την στροφή του Νοεμβρίου του 2011, την μη εξώθηση του Παπανδρέου σε εκλογές τον Δεκέμβριο και την συμμετοχή της στην κυβέρνηση Παπαδήμου.
      Τα έχουν δείξει όλες οι δημοσκοπήσεις. Μην αποπροσανατολίζεστε, δεν φταίει κάτι άλλο.

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ GO 26/05/2012 21:59:35

        Ναι ενώ την ιδεολογική μάχη την δώσατε και την κερδίσατε την περίοδο της μεταπολίτευσης, γιαυτό προσπαθούν το 2012 να εξηγήσουν ακόμα στον κόσμο βασικά πράγματα όπως οτι οι επιχειρηματίες δε είναι κακοί άνθρωποι και ότι δεν είναι καλό να διώχνεις τους επενδυτές.

        • GO avatar
          GO @ Ανδρομέδα 26/05/2012 22:28:08

          Η ιδεολογική μάχη έχει κερδηθεί από μακρού χρόνου, παγκοσμίως. Δεν τίθεται θέμα.
          Τα υπόλοιπα είναι μικροπολιτική κομματικών σκοπιμοτήτων.

  11. Δίσκος Γ. avatar
    Δίσκος Γ. 26/05/2012 19:54:03

    Τό σκεφτόμουν, αλλά η συζήτηση με έναν φίλο ο οποίος αποφάσισε να υποστηρίξει τον ΣΥΡΙΖΑ γιά να τού χαριστούν τα χρέη στην ΔΕΗ... (δέν το σχολιάζω, δέν το χαρακτηρίζω), με έπεισε ότι η ΝΔ (ακόμα και με την Μπακογιάννη...sic) είναι η μόνη λύση γιά την προστασία της χώρας και των εθνικών μας συμφερόντων.

    Επιλέγω το ολιγότερο κακό..!

  12. Zaneta avatar
    Zaneta 26/05/2012 19:59:02

    "Η συμφωνία της Ντόρας Μπακογιάννη με τον Αντώνη Σαμαρά είχε θετικό αντίκτυπο στην πλειοψηφία της κοινής γνώμης (47%) και έγινε ομόφωνα αποδεκτή από τους γαλάζιους ψηφοφόρους (76%)."
    . . . . . . . . .
    Σαρκάζει τὸ κρεβάτι τὴ χαρά τους
    κι αὐτοὶ λὲν πὼς ἔτριξε·
    δὲ λὲν πὼς τὸ κρεβάτι ὁραματίζεται
    μελλοντικοὺς θανάτους.
    Από τη 'ΝΥΧΤΑ' του Κ. Καρυωτάκη...

  13. konstantinos avatar
    konstantinos 26/05/2012 20:01:36

    Κανεναs εφησυχασμοs. Eφεξηs θελω τον προεδρο ενωτικο. Παμε ολοι μαζι. Εχθροs μαs η κριση η εξαθλιωση του λαου και οχι οι εξαλοσσυνεs του Τσιπρα. Ειμαστε .λιγοι δεν εχουμε την πολυτελεια διχασμου. Οποτε αυτο εγινε το πληρωσαμε ακριβα Βλεπε εμφυλιο, 1922 κλπ. ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΑ. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

  14. Γιάννης avatar
    Γιάννης 26/05/2012 20:04:45

    Ας μη μιλάμε για αυτοδυναμία γιατί τα ίδια λέγαμε και για τις 6/5/2012, καλύτερο μικρό πολύ μικρό καλάθι παρά δήθεν ψιλοσίγουροι για αυτοδυναμία.

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/05/2012 20:36:35

    Πάμε γερά και ταπεινά να πείσουμε και άλλο κόσμο ότι μόνο η ΝΔ μπορεί να σώσει τη χώρα.

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 26/05/2012 20:41:09

    «Ο μεγαλύτερος κίνδυνος, για τους περισσότερους, δεν είναι μήπως βάλουν κάποιον πολύ υψηλό στόχο που δεν θα μπορέσουν να πετύχουν, αλλά μήπως ο στόχος είναι πολύ χαμηλός και τον πετύχουν.» ~Μιχαήλ Αγγελος (1475-1564) Ιταλός γλύπτης και ζωγράφος

  17. NTUA avatar
    NTUA 26/05/2012 20:41:33

    Μακάρι να 'βγώ ψεύτης. Αλλά με εκπλήσσει ότι κανείς δεν αναρωτιέται, μήπως μ' αυτές τις τελευταίες (προ της δεκαπενθημέρου απαγορεύσεως) δημοσκοπήσεις τα "καθεστωτικά" μέσα παίζουν τα ρέστα του... Για θυμηθήτε, τί έδιναν στα κόμματα οι ανάλογες έρευνες των συγκεκριμένων εταιρειών πριν από τις εκλογές της 6ης Μαΐου.

    • Theo avatar
      Theo @ NTUA 26/05/2012 21:38:23

      δεν θα βγεις ψεύτης!
      αλλά κοντός ψαλμός ....
      η 17 Ιουνίου είναι τρεις βδομάδες μακρυά!

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ NTUA 26/05/2012 21:38:25

      Επίσης ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν τα αποτελέσματα της RASS και της ALCO του "δημοσιογράφου Νίκου". Η RASS ήταν η πρώτη που ανέτρεψε το μέχρι χτες κλίμα που έδειχνε σχεδόν παντού τον ΣΥΡΙΖΑ πρώτο (Public Issue, VPRC, ...).

  18. Βρούτος avatar
    Βρούτος 26/05/2012 20:57:17

    Όχι, δεν είναι "τα ρέστα" των καθεστωτικών ΜΜΕ. Η ΝΔ είναι όντως μπροστά και αυτό φαίνεται από τις αποδόσεις που δίνουν οι bookies. Με τα λεφτά δεν παίζει κανείς αλλά θα είναι όντως ντέρμπυ! Μόλις τώρα που κοίταξα την ΝΔ την παίζουν για νίκη στο 1.8:1 και τους Μπολσεβίκους στο 1.9:1 . Πρέπει να γίνει μια μεγάλη κινητοποίηση σε όλα τα στρώματα της Δεξιάς / Κέντρου, ακόμη και στους ΠΑΣΟΚους. Ψήφος σε ΧΑ, Ανεξάρτητους Έλληνες, ΛΑΟΣ, Δράση/Δημιουργία Ξανά, ΠΑΣΟΚ κ.λπ είναι ψήφος στους Μπολσεβίκους. Θα δείξουμε τις πραγματικές μας προτιμήσεις στις δημοτικές ή στις ευρωεκλογές. Τώρα δεν είναι ώρα για τέτοια. Ντροπή στους Καμμένο, Καρατζαφέρη και Μάνο.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/05/2012 21:34:15

    Μ` αρέσει που ο ΣΥΡΙΖΑ χτυπάει 20αρια στα ποσοστά του, ενώ αν κατέβαινε ξεχωριστά η κάθε συνιστώσα του, θα ήταν όλες στα επίπεδα των ... λοιπών (0.01% η καθεμία).

  20. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 26/05/2012 23:32:59

    Ναι γιαυτό ο Γιωργάκης διαδήλωνε στο λιμάνι να διώξει τις επενδύσεις και μετά οι Έλληνες τον έκαναν Πρωθυπουργό. Επειδή υπάρχει φιλελεύθερη κουλτούρα.

  21. γ.μ. avatar
    γ.μ. 26/05/2012 23:47:41

    Εάν συγκρίνεις τη δυναμική που είχε ο ΣΥΡΙΖΑ την πρώτη εβδομάδα μετά τις εκλογές, με τα τωρινά νούμερα, βγάζεις το συμπέρασμα ότι εκεί που η νίκη του ήταν σχεδόν αδιαμφισβήτητη τώρα παίζεται 50-50! Η ΝΔ δείχνει να επανακάμπτει με γοργούς ρυθμούς και εάν δεν σημειώσει το επόμενο διάστημα κάποιο αυτογκόλ, θα κερδίσει με 3-4 μονάδες διαφορά! Πιστεύω ότι η ΝΔ θα πιάσει το 32% και ο ΣΥΡΙΖΑ θα κινηθεί από 28%-30%! Δεν έχει περισσότερα περιθώρια ανόδου, ενώ η ΝΔ θα πάρει μεγάλο ποσοστό από το 7% του Καμμένου, καθώς και από όσους δεν κατέβηκαν να ψηφίσουν στις 6 Μαίου. Προβλέπω οι Ανεξ. Έλληνες εάν συνεχιστεί το δημοσκοπικό ντέρμπυ, να μπαίνουν μετά κόπων και βασάνων στη Βουλή!

    • dim avatar
      dim @ γ.μ. 27/05/2012 01:41:44

      Όσοι ψηφισαν ΑΝΕΛ, πρέπει να καταλάβουν ότι η στρατηγική τους για καταγγελία κλπ έχει ακυρωθεί στην πράξη από τον ίδιο τον λαό. Με 4% και 5% που μπορεί να πάρουν, το μόνο που μπορεί να καταφέρουν είναι να κόψουν πατριωτικές ψήφους από τη ΝΔ, και να φέρουν στην εξουσία την ατζέντα του Σύριζα που συνεπάγεται την εκχώρησης κάθε ανοιχτού εθνικού μας θεμάτος (Σκόπια, Αιγαίο, Κυπρος, Λαθρομετανάστες κλπ).

      Ας το σκεφτούν καλά, είναι σάρκα εκ της σαρκός μας και δε πρέπει να χαθεί ούτε μια ψήφος σε αυτές τις εκλογές. Τις συμβάσεις θα τις παλέψουμε και θα τις αλλάξουμε, όχι με καταγγελία αλλα με επιχειρήματα και σωστό σχέδιο, τα εθνικά μας θέματα αν διευθετηθούν με λάθος τρόπο, δεν αλλάζουνε μετά

      • rasputin avatar
        rasputin @ dim 27/05/2012 23:09:36

        Από ΑΝΕΛ θα πάρει πολλούς η ΝΔ φίλε dim , αλλά πάλι θα κάνουν ζημιά .
        Είναι νωρίς ακόμα για χαρές ή λύπες , έχει δρόμο .
        Αν κερδίσει ο Σύριζα αυτό θα γίνει και με ψήφους δεξιών, αλλιώς δεν του φτάνουν .
        Από την άλλη , αν κερδίσει η ΝΔ , αυτό θα γίνει και με ψήφους πασόκων από αστικό μεσαίο χώρο .
        Και τα δύο αυτά ρεύματα είναι υπαρκτά πλέον , να δούμε ποιο θα επικρατήσει .

  22. ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
    ΙΑΣΟΝΑΣ 27/05/2012 09:45:51

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΕΡΑ
    ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ
    ΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΔΗΜΑΓΩΓΟΥΣ-ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ
    ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥΣ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ
    ΟΙ ΜΑΖΕΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ
    ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ
    ΣΑΝ ΑΓΕΛΕΣ ΖΩΩΝ

  23. rasputin avatar
    rasputin 27/05/2012 22:59:58

    Δεν πέσανε έξω οι δημοσκοπήσεις στις εκλογές του Μαίου .
    Ο Τσίπρας κατά γενική ομολογία έκανε το καλύτερο φίνις .
    Το ρεύμα του φούσκωσε στο 15θήμερο της απαγόρευσης , ειδικά μετά την πρότασή του για αριστερή συνεργασία κλπ. Το 12-13% που υπολόγιζαν μετατράπηκε σε 17% , με ταυτόχρονο φρενάρισμα των ποσοστών ΔΗΜΑΡ-ΚΚΕ που πήγαιναν για 7,5% και 10%+ και μεγαλύτερο ψαλίδισμα του ΠΑΣΟΚ που φαινόταν στο 15-16% .
    Η ΝΔ σε καμία πρόθεση ψήφου δεν περνούσε το 20% , μόνο με τις αναγωγές .
    Οι οποίες πήγαν περίπατο γιατί ποτέ δεν τράβηξε αναποφάσιστους για όλους τους γνωστούς λόγους.
    Άλλες εκλογές εκείνες , όλοι θεωρούσαμε ότι κουτσά στραβά θα κάνει κυβέρνηση η ΝΔ με ανοχή από ΠΑΣΟΚ και ΔΗΣΥ (αν έμπαινε) .
    Πολύ χαλαρή ψήφος , την Κυριακή πίναμε καφέ 10 συνάδελφοι (μισοί δεξιοί , μισοί πασόκοι) και ψαχνόμασταν ακόμα τι θα ρίξουμε . Όλοι πήγαμε σε μικρότερα κόμματα , χωρίς καμία σιγουριά για την επιλογή μας .
    Από τους 5 δεξιούς , οι 4 θα ρίξουν ΝΔ τώρα .
    Ο άλλος δυστυχώς πάει στους απέναντι . Εκεί άλλωστε βασίζεται και η πιθανότητα νίκης του Σύριζα , παίρνει και λίγες ψήφους από καθαρά δεξιούς που δεν έχουν ρίξει ποτέ Πασόκ ή αριστερά .

  24. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 28/05/2012 12:53:26

    Καλά, ο Τσίπρας όπως λέτε οι περισσότεροι, δεν λέει τίποτα σοβαρό για την οικονομία. Ο Σαμαράς αλήθεια τι λέει εκτός από αυτά που υπέγραψε στο μνημόνιο; Και πως αλήθεια θα κυβερνήσει με αυτό το συρφετό ακροδεξιών, ντορικών και ακραιονεοφυλελεύθερων που μάζεψε γύρω του; Αυτοί μέχρι χθες αλληλοβρίζονταν δημόσια με τον χειρότερο τρόπο. Αν γίνει κυβέρνηση η Ν.Δ ο Θεός ας βάλει δύο φορές το χέρι του, άλλωστε δεν τους βλέπω να φτάνουν τα Χριστούγεννα.