24/08/2008 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «Μαύρη Παρασκευή» που άλλαξε τα πολιτικά δεδομένα

Ένας χρόνος έκλεισε σήμερα από την «Μαύρη Παρασκευή» της 24ης Αυγούστου 2007. Παρόμοια τραγωδία με πρωτοφανή αριθμό των νεκρών και μπαράζ καταστροφικών πυρκαγιών, ιδιαίτερα στην Πελοπόννησο, δεν έχει ξαναζήσει η χώρα μας. Το κράτος απεδείχθη ανίκανο να υπερασπίσει τον βασικό λόγο ύπαρξής του, τη μόνη πηγή νομιμοποίησης του, την προστασία της ζωής των πολιτών του και των περιουσιών τους. Και αντί να ζητήσει συγνώμη για το κακό που δεν απέτρεψε, είδαμε και τον επικεφαλής του να περιφέρεται στον τόπο της καταστροφής παριστάνοντας με ένα στρατιωτικό μπουφανάκι τον στρατηγό απάνεμο και να μιλάει για ανύπαρκτες ασύμμετρες απειλές. Συντελέσθηκε έτσι μέσα σε λίγες ημέρες μια τόσο βίαιη αποδόμηση της εμπιστοσύνης των πολιτών προς την πολιτική ηγεσίας που όχι μόνο δεν έχει προηγούμενο σε στατιστικές μετρήσεις, αλλά συνεχίζει μάλιστα να διευρύνεται.

Οι πολίτες αντιλαμβάνονται πλέον ότι δεν διαθέτουν ούτε την πολιτική εκπροσώπηση ούτε έναν ικανό κρατικό μηχανισμό που θα υπερασπίσει τα αυτονόητα και στοιχειώδη της ζωής τους, της ελευθερίας τους και της αξιοπρέπειάς τους. Το πολιτικό σύστημα έχει ολοφάνερα καταρρεύσει, αδυνατεί να ανταποκριθεί σε θεμελιώδεις κοινωνικές ανάγκες. Ελλείψει όμως ηγετών και οραμάτων η αποδόμηση αυτή δεν βρίσκει προς το παρόν διέξοδο. Έτσι, κουρασμένοι, απογοητευμένοι, βαριεστημένοι από τις καθημερινές υποχρεώσεις, αγχωμένοι από τα διογκούμενα χρέη τους, οι πολίτες είναι υποχρεωμένοι να υποστούν μια παρατεταμένη φάση ρευστότητας στο πολιτικό σκηνικό που θα μεγεθύνει τα αδιέξοδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/08/2008 22:37:02

    Που την είδατε την αλλαγή των πολιτικών δεδομένων? Τα σκάνδαλα έχουν προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά.

  2. Sakis avatar
    Sakis 24/08/2008 22:38:13

    Ε εντάξει βρε Φάκτορα.

    Δεν είπε κανείς οτι λειτούργησε καά ο κρατικός μηχανισμός αλλά όχι και οτι ήτανε εντελώς ανύπαρκτος. Μην τα μηδενίζεις όλα...

    Δηλαδή να έρθει πάλι ο κρατικός μηχανισμός του ΠΑΣΟΚ που λειτουργούσε σε περίπτωση καταστροφών στην εντέλεια για να δούμε μια άσπρη μέρα...

    Εύχομαι μόνο να μην μας βρει πάλι κανενας σεισμός όπως το 1999 που έβγαινε έξω ο λειτουργών κρατικός μηχανισμός και η μίζα για να μην σου βάλουνε κόκκινο σταυρό (γκρέμισμα) αλλά κίτρινο (ανακατσκευή) είχε καθιερωθεί σε 1.000.000 δρχ. η οποία (μίζα) εν μέρει πληρώνονταν και μέσα σε πολιτικά γραφεία...

  3. Sakis avatar
    Sakis 24/08/2008 22:39:09

    πολιτικά γραφεία του κρατικού μηχανισμού του ΠΑΣΟΚ εννοείται...

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/08/2008 22:44:32

    Κρίμα μόνο για τους ανθρώπους που χάθηκαν.

  5. Από άλλο πλανήτη avatar
    Από άλλο πλανήτη 24/08/2008 23:11:12

    Αν ισχύει η ανάλυση, γιατί "τα καμμένα, ψήφισαν αυτούς που τους έκαψαν;"

  6. rs avatar
    rs 24/08/2008 23:33:19

    Factor,
    έχεις απόλυτο δίκαιο. Βλέπεις όμως πως το θέμα για τα "γαλαζοπράσινα παπαγαλάκια" είναι ποιός "μηχανισμός" ήταν ο χειρότερος.
    Δυστυχώς όχι μόνο δεν έχουμε μνήμη αλλά δεν έχουμε πιάσει πάτο ακόμη. Έχουμε να δούμε πολλά ακόμη.

  7. thanos avatar
    thanos 25/08/2008 01:22:39

    Εκτως απο το ΠΑΣΟΚ που φταιει παντα...φταιει και ο στρατηγος ανεμος...μικρε Sakis μηπως ξερεις που ειναι τα 200.000.000 Ευρωπουλα που ηταν για τους πυροπληκτους?

    3.Sakis Μηπως θυμασαι ποιοι επανδρωσανε τις τεντες εξω απο το δημαρχειο της Ζαχαρως και μοιραζανε τα τριχιλιαρα στους τσιγανους προεκλογικα??

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/08/2008 01:54:16