09/12/2008 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Μαύρη Δευτέρα της κυβέρνησης Καραμανλή

Σύμφωνα με εκτιμήσεις παραγόντων της αγοράς, περί τους 2.000 έως 3.000 εργαζόμενους αναμένεται να μείνουν χωρίς εργασία μέσα στην περίοδο των Χριστουγέννων εξαιτίας τω εκτεταμένων καταστροφών των τριών τελευταίων ημερών. Οι ζημιές, σύμφωνα και με υπολογισμούς του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Λιανικής Πώλησης Ελλάδος αγγίζουν τα 100 εκατ. ευρώ, ποσό όμως που ενδέχεται να φθάσει σε ακόμα μεγαλύτερα ύψη εάν υπάρξει συνέχιση των οδομαχιών και συγκρούσεων στα μεγάλα αστικά κέντρα.

«Η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη. Δυστυχώς οι αστυνομικές δυνάμεις και η κυβέρνηση φάνηκαν ανίκανες να προστατεύσουν τις περιουσίες του κόσμου» αναφέρει στο http://www.protothema.gr/ ο Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Λιανικής Πώλησης Ελλάδος Αντώνης Μακρής.

Ο ίδιος αναφέρει πως με πρώτους υπολογισμούς «εάν κρίνουμε από το ότι το 20-25% του συνολικού ετήσιου τζίρου των επιχειρήσεων πραγματοποιείται τις ημέρες των Χριστουγέννων, καθημερινά οι εμπορικές επιχειρήσεις χάνουν από 0,8 έως 1% των πωλήσεων τους. Πρόκειται για μια αναπάντεχη ζημιά, που αποτελεί τη χαριστική βολή για έναν ολόκληρο κλάδο».

Διαβάστε έναν (επίσημο) απολογισμό των χθεσινών γεγονότων εδώ:

Ο πρώτος απολογισμός των επεισοδίων

(στη δεύτερη φωτογραφία διαδηλωτές στη Θεσσαλονίκη)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 09/12/2008 16:10:59

    Γειά σου φίλε Φακτωρα… σου θυμίζω πως σε προηγούμενο ποστ, μου είχες απαντήσει ως εξής, με αφορμή πορταίτο του δολοφονημένου νεαρού από το protothema.gr:
    Factorx Says:
    December 7th, 2008 at 6:30 pm
    @nas: μου φέρνεις ως παράδειγμα σχόλιο της εφημερίδας των dvd, της Τσέκου, της Ντόρας κλπ κλπ;
    Και τώρα σε ρωτάω εγώ:
    Καλά ρε Φακτωρα, μας παραπέμπεις στο site της εφημερίδας του Θέμου, της Ντόρας και των dvd; Διαβάζεις κι εσύ... protothema.gr; τόσο γρήγορα σου τέλειωσαν τα «αντι-κουτόχορτα»;
    Δεν κρατάω κακίες... αλλά όπως εσύ θυμάσαι τι έγινε πριν 15 και 20 χρόνια...εμείς οι "κουτοί" έχουμε μνήμη για δύο-τρείς μέρες...

  2. Factorx avatar
    Factorx 09/12/2008 16:15:59

    @nas: Δεν γλιτώνω με τίποτα μ΄ εσας που έμπλεξα, όπως βλέπεις. Σωστός. Αλλά όπως εσείς τα παίρνετε στο κρανίο με κάτι δικό μου που διαφωνείται, το αυτό και για μας. Όμως εκείνο που παρέθεσες εσυ ήταν ΣΧΟΛΙΟ. Εδω έχουμε βαλει την ειδηση, οχι την γνωμη της εφημερίδας.

  3. nas avatar
    nas 09/12/2008 16:29:14

    Δεν έχει σημασία, αλλά δεν ήταν σχόλιο. Είδηση ήταν... αλλά, πάμε παρακάτω... έχω μιά απορία: εάν έλληνας με μαγαζάκι, έπαιρνε πιστόλι και καθάριζε καμιά δεκαριά αλλοδαπούς (ή και ημεδαπούς) τη στιγμή που του ρήμαζαν το μαγαζί, ποιός θα ήταν ο χαρακτηρισμός που θα του δίνατε(με); Θα ήταν ρατσιστής; θα ήταν φασίστας; θα δικάζονταν ισόβια;

  4. tony avatar
    tony 09/12/2008 16:30:03

    αυτή η κατάσταση συμφέρει στους δυνατούς του εμπορίου.Καθαρίζονται οι μικροί μένουν οι μεγάλοι.
    Την άλλη μέρα παίρνουν μπρος οι μηχανισμοί Τειρεσίας
    εφορία τεβε,και στο επόμενο ΑΣΕΠ 300000 άνθρωποι πάνε στό δημόσιο.Η πυραμίδα καθαρίζεται και η ταξική κοινωνία παίρνει ζωή γιά μερικά χρόνια ακόμη.Νεα υπερθεάματα μας ετοιμάζονται από την άλλη πλευρά του
    Ατλαντικού.Αν θέλεται επαναστατική πράξη σπάστε την τηλεώραση σας και κάψτε τον καναπέ σας.
    Ωχ πάλι κουράστηκα από την επανάσταση.Πάω στον καναπέ να την πέσω.
    Η γυναίκα μου σημερα μου είπε.<>

  5. tony avatar
    tony 09/12/2008 16:30:57

    εχει ωραία μερα πάω στο συλαλητήριο.

  6. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 16:50:22

    Mπράβο Τόνυ. Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ σημαντική "παράπλευρη απώλεια".
    Όλος ο κόσμος που θα ψώνιζε στις γιορτές από το κέντρο ανακατευθύνεται ήδη στα μεγάλα μωλ, τα οποία ξεφύτρωσαν ξαφνικά σαν τα μανιτάρια, στα οποία και θα παραμείνει. Δεν αντιστρέφεται πλέον αυτή η τάση. Ο κόσμος δεν πρόκειται ποτέ να επιστρέψει στο ευρύτερο κέντρο, του οποίου η γκετοποίηση ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες με βίαιο τρόπο.

  7. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/12/2008 16:51:05

    Λόγια του καναπέ:Μπακοδήμου, Κούγιας, Σεργουλόπουλος, και κάτι κατίνες του χαχανητού και της σκουπιδοκλειδαρότρυπας,ήταν χθεσινο-σημερινοί νέο- πανελίστες με άποψη για την στρατηγική της αστυνομίας,το αν ειναι σημαντικό να μιλάμε για ζημιές και αποζημιωσεις οταν η Ελλάδα πρέπει να θρηνεί και δεν ξέρω τι άλλο. Και μόνο ενας Θεοδωράκης απο την διανόηση αυτής της χώρας άρθρωσε μια κουβέντα. Εμείς βουβοί. Μιλάει η Χριστίνα Λαμπίρη.

  8. nas avatar
    nas 09/12/2008 16:55:01

    @7: σωστή η εκτίμηση τα περί ολοκλήρωσης της γκετοποίησης. Έτσι κι αλλιώς, κάθε πρωτεύουσα ή κάθε μεγάλη πόλη του εξωτερικού που...σέβεται τον εαυτό της έχει και το γκέτο της. Γιατί όχι η Αθήνα; και μάλιστα το κέντρο της;

  9. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 17:13:48

    Συμφωνώ nas, είναι πολλοί αυτοί που θέλουν όλο τον πλανήτη ένα γκέτο.