01/03/2009 23:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Μέρκελ σαμποτάρει την βοήθεια στις Ανατολικές Χώρες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2009 00:13:24

    Σε χώρες όμως της Ανατολικής Ευρώπης και συγκεκριμένα σε Ουγγαρία και Τσεχία έχει εργοστάσια η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία. Ένα μάλιστα από αυτά αναστέλλει ή ανέστειλε παραγωγή προσωρινά. Εκεί πως θα ακροβατήσει η καγκελάριος;

  2. ataktos avatar
    ataktos 02/03/2009 07:25:49

    αλλενάκι-θα πρέπει να περιμένουμε την βίαια παρέμβαση της αγοράς και στην χωρά μας για να ισορροπήσουμε (μαύρα και άχαρα)!!!

  3. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 02/03/2009 07:54:33

    Επομενο ηταν τωρα μαλιστα, που η προεδρια ειναι στα χερια τους, να επωφεληθουν απο την παρουσα κατασταση και με αμυθητα λαφυρα, που θα αποκομησουν, να συνεχισουν το φλερτ με τους αμις, ως ειθισται στη σλαβικη κουλτουρα.
    Σ' αυτους παντα οι Ευρωπαιοι ηταν και θα' ναι υπαιτιοι, καθε φορα, που επεφταν στις δαγκανες του λυκου απ' τα Ουραλια.
    Για να επιβεβαιωθει το ρητο:
    "αλλου τρως και πινεις
    κι αλλου πας και το δινεις"

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2009 09:49:44

    Μην ανησυχείτε, η εκπρόσωπός μας στο Ευρωκοινοβούλιο (κα Ματσούκα) είναι σε εγρήγορση. Τα ύπουλα σχέδια των αργυρόνητων δεν θα περάσουν. Έχει και αυτή σχέδιο. Πρέπει να την στηρίζουμε.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/03/2009 10:57:38

    Δεν ειναι κακη ειδηση αυτη για την Ελλάδα.Οι ανατολικοι ζητουσαν λεφτα για τους εαυτους τους,τις εκτος ευρωζωνης χωρες.

  6. stelios avatar
    stelios 02/03/2009 13:22:23

    1@ αλλενακι,
    και ποιος σου ειπε οτι δε μπορει να βοηθησει μονον τις γερμανικες εταιριες στην Ουγγαρια?
    Δηλαδη γιατι να πληρωσει τον Ουγγρο που απο ξυπολητος εμαθε στα λουσα και απο κει που περιμενε στην ουρα με το δελτιο για 200 γρ.κρεας εφτασε με δανεικα να φισκαρει τα αεροπλανα για διακοπες στην Ταυλανδη?
    Και ο καθε γελοιος νεογιαπις να ζητα...180 δις δολαρια για να συνεχισει να το παιζει συνεταιρακι του Μπους και χορηγος του καθε Σακασβιλι?
    Ολα τα υπολογισανε,ποσα τους λειπουν και τα ρεσατ,εκτος απο ενα:ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΣ!!!!!Ειναι εκτος της διανοητικης τους εμβελειας,απο καπου θα γινει το θαυμα και θα βρεθουνε νομιζουν...

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2009 14:27:55

    @6 stelios: αυτό που έγραψα για τη μονάδα που ανέστειλε ή αναστέλλει παραγωγή στη μία χώρα πρέπει να ισχύει. Δηλαδή ίσως να μην μπορέσει να σώσει κάτι ούτε και με αυτόν τον τρόπο. Εξάλλου τις μονάδες με φθηνό εργατικό κόστος που έφτιαξε εκεί τις στέρησε από Γερμανούς εργαζόμενους, η λογική είναι ίδια παντού.

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/03/2009 19:24:10

    Οταν αρχισει το κοινωνικο νταμπιν,τα πραγματα μπερδευονται παντα.Καποιον ριχνεις,για να κερδισεις εσυ,αλλα κι εσυ το κανεις,γιατι θα το κανει καποιος αλλος.
    Οταν η Κινα βγηκε προς τα εξω,με μεροκαματα 3 Ευρω,λεω εγω τωρα,πλακωσανε οι ξενοι και κανανε εταιριες εκει,για να εκμεταλλευτουν τα φτηνα μεροκαματα.Ετσι,χαθηκαν θεσεις για τους ντοποιους.
    Και οσο η οικονομια ανεβαινε,αυτο δεν πειραζε,γιατι ολοι ειχανε να φανε.Τωρα ομως που πηρε την κατω βολτα,βγηκαν στην επιφανεια ολοι αυτοι οι δαιμονες και μας τρομαζουν.
    Ευχομαι να μη μας φανε κιολας.

  9. Helmut avatar
    Helmut 03/03/2009 15:15:49

    Οι ανατολικοευρωπαίοι, Τσέχοι, Πολωνοί και λοιποί, που διαχρονικά ήταν πιστά τσιράκια του Μπους και οι χειρότεροι ευρωσκεπτικιστές, που διέλυαν εκ των έσω κάθε προσπάθεια ευρωπαϊκής ενότητας, τώρα στα δύσκολα θυμούνται την ΕΕ και ζητούν λεφτά;

    Να πάνε στον αγύριστο να τα ζητήσουν λεφτά από το φιλαράκι τους τον Μπους ή τον Μπλερ...

    Καλά τους κάνει η Μέρκελ και τους διαολοστέλνει...

  10. αλλενάκι avatar