#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2012 20:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Λιλή Μαρλέν τώρα και στα Ελληνικά!

Η ΥΠΟΓΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΥΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ



Ελληνικά SS τον ήλιο χαιρετούν

Πολεμιστές με ένα σκοπό

Τελείωσε η θλίψη και η ανοχή

Hρθε επιτέλους αυτή η στιγμή

Η γη η ματωμένη θα καθαρθεί.

Τραγούδι: «Ελληνικά SS»

Των Hellenic Stompers

Τον ήλιο χαιρετούν λοιπόν τα «Ελληνικά SS» και αυτός ο στίχος τουλάχιστον δικαιώθηκε. Καθώς στον ήλιο βγήκε μετά την εκλογική του επιτυχία ο νέος αυτός θίασος της ελληνικής πολιτικής σκηνής. Μαύρες μπότες και μπλούζες, κοντά μαλλιά ή ξυρισμένα κεφάλια, ναζιστικοί ή «απολλώνιοι» χαιρετισμοί, φασιστικά και εθνικιστικά σύμβολα, φράσεις, κωδικοί. Και βέβαια μουσική, πολλή μουσική, καθώς εδώ και σχεδόν μια εικοσαετία ανθεί στη χώρα μας μια μεγάλη στην ποικιλομορφία της «εθνικιστική μουσική σκηνή» όπως αποκαλείται. Μπάντες με ονόματα όπως Razorblade Nightmare, Cause of Honour, No Surrender, Hellrise, Pogrom, Σταυροφορία, Hellenic Stompers, Hellgrinder, Der Sturmer, White Pride Rockers, Wolfnacht, είναι μόνο η επιφάνεια του μουσικού χαλιού που ντύνεται με άφθονο χορό, μπύρα σε μικρά κλαμπ σε όλη τη χώρα, σε αυτοσχέδιους συναυλιακούς χώρους, σπάνια σε υπαίθριες συναντήσεις της Χρυσής Αυγής και των παραφυάδων της, αλλά σε μεγάλη συχνότητα στο Διαδίκτυο.

Εκεί συναντάμε σχεδόν όλο το φάσμα της συγκεκριμένης σκηνής που δεν φοβάται να παραδεχτεί τι ακριβώς πιστεύει: «Η πολιτικοποιημένη μουσική δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι το Α και το Ω της απαρχής μιας κοινωνικής κουλτούρας που οδηγεί έναν νέο άνθρωπο, ώστε να αφυπνιστεί και να ακολουθήσει δυναμικά τον δρόμο του πολιτικού αγώνα» δηλώνει το site Τerra Patria (Πατρώα Γη), ένα ελληνικό δικτυακό μαγκαζίνο της συγκεκριμένης μουσικής.

Είναι όμως η εθνικιστική μουσική τόσο σημαντική πολιτικά; Αρκούν μερικά σύγχρονα παραδείγματα για το πώς μπορεί να γίνει φυτώριο στελεχών: Γιώργος Γερμενής, εκπροσωπεί πλέον το υπόλοιπο Αττικής ως βουλευτής της Χρυσής Αυγής, αν και οι οπαδοί τον ξέρουν καλύτερα ως Kaiada, μπασίστα του black metal συγκροτήματος Naer Mataron (που κινείται στο χώρο του παγανισμού). Απόστολος Γκλέτσος, βουλευτής Φθιώτιδας σήμερα, αλλά γνωστός ως Τόλης88, του συγκροτήματος Hellenic Stompers, που οι στίχοι του άνοιξαν το άρθρο. Αρτέμης Ματθαιόπουλος, υποψήφιος βουλευτής της Χρυσής Αυγής στις Σέρρες και μπασίστας του βορειοελλαδίτικου γκρουπ Pogrom που τραγουδά «Κοίτα τα σκουπίδια νιώθουν αντιφά (σιστες), Τα λόγια είναι φτώχεια, στη μούρη μια γροθιά».

Μα ακόμη πιο σημαντικό από τα πρόσωπα, είναι πως η υπόγεια αυτή μουσική σκηνή είναι συνήθως και κεντρικό στοιχείο μύησης στον «μαγικό» κόσμο του ελληνικού εθνικισμού. Με τα δικά της blog, με μικρά περιοδικά και δισκογραφικές εταιρίες, με τοπικές σκηνές, δυναμικό στίχο, ρυθμούς punk, metal, hardcore, σκληραγωγημένους θεατές που χορεύουν pogo πέφτοντας ο ένας πάνω στον άλλον, είναι μια κλασικά επιτυχημένη συνταγή για το νεανικό κοινό. Που βιώνει αδρεναλίνη και τεστοστερόνη μαζί με αλκοόλ και στο τέλος μια σαφή βιωματική πρόταση: Λύση είναι ο επιθετικός εθνικισμός. Οπως μας διαβεβαιώνει το Terra Patria «Ισως, όπως κατάφερε η ροκ μουσική κάποια στιγμή να εισχωρήσει στη νεολαία, καταφέρει κάποτε και ο δικός μας ήχος να έχει ανάλογη απήχηση σε ευρύτερα στρώματα του νεολαιίστικου κοινού».

Στίχοι με στόχο!

Σφάξε έναν Αλβανό Σφάξε έναν πολιτικό Εναν αναρχικό, πουτάνας γιο Σφάξε έναν αράπη.

Ετσι τραγουδούσαν το 1998 οι Hellgrinder, πολύ πριν το μεταναστευτικό ζήτημα γίνει σημαία της ελληνικής ακροδεξιάς. Οι στίχοι των εθνικιστικών συγκροτημάτων είναι συνήθως σαφείς και στοχευμένοι. Πολιτικά κόμματα, ειδικά της αριστεράς, αναρχικοί, Εβραίοι, ξένοι γενικά, Τούρκοι οπωσδήποτε, αλλά και «καθαρόαιμοι» Ελληνες βρίσκονται απέναντί τους, εφόσον χαρακτηρίζονται αδιάφοροι και συμβιβασμένοι. Οι στίχοι, ελληνικοί, αγγλικοί αλλά και γερμανικοί, κινούνται σε μοτίβα εθνικιστικά και μιλιταριστικά, με πολλούς νεοφασιστικούς συμβολισμούς. Υπάρχει άφθονη βία, γοτθικές και αρχαιοελληνικές αναφορές, υποσχέσεις επιστροφής, εκδίκησης για την προδοσία, και τελικά ανάδειξης μιας Νέας –δικής τους– Τάξης. Τα τραγούδια που βρίσκονται εύκολα στο Youtube είναι μόνο μια γεύση, αλλά η παράθεσή τους στο χαρτί τα αδικεί, πρέπει να τα «ζήσει» κανείς στη ζωντανή εκτέλεσή τους.

ΧΡΗΣΤΟΣ Γ. ΚΤΕΝΑΣ στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/05/2012 20:40:11

    ...Απόστολος Γκλέτσος, βουλευτής Φθιώτιδας σήμερα, αλλά γνωστός ως Τόλης88...
    Χα χα χα!!!
    "Σπάστε κεφάλια, σπάστε τις μπάρες, δεν πληρώνω.... ουγκκκκ"!
    Καλά κάνει ο Δαναός, και το πιο σκληρό ροκ που ακούει είναι Τάμτα!!!

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Strange Attractor 11/05/2012 21:28:34

      Γιατί η Τάμτα, δεν μπορεί να γίνει ροκ;
      ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ. ;)
      Τον Δαναό πάντως θα τον ... χορέψει :) :) :)

    • agitatoras avatar
      agitatoras @ Strange Attractor 12/05/2012 08:12:55

      ΤΟ 88 ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ; ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥΣ. 18 ΚΑΙ 88

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/05/2012 20:44:32

    Είναι κι ανορθόγραφοι..γράφουν τη ''Λάρισα'' με δύο σ....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 11/05/2012 20:46:07

      sorry, συμπλήρωση...
      Πίσω από τον αοιδό κρύβεται το -αλα; δηλαδή όλο μαζί: Τρίκαλα Μπόις;;;

      • Underdog avatar
        Underdog @ ΕΥΑ 12/05/2012 02:16:01

        Μη βιάζεσαι. Παλαιότερα γραφόταν με δυο σσ γιατί ήταν αρχαία ονομασία και προφερόταν παχύ το σ. Στην αγγλική γράφεται με δυο ss (Larissa). Αυτό είναι εύκολο να το βρεις γιατί .

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΕΥΑ 12/05/2012 12:11:32

        Unterdog, Lapis Lazuli
        Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας...βεβαίως έχετε δίκιο για το -ισα, -ισσα στη Λάρισα...το έχω δει κι εγώ να αναφέρεται έτσι σε διάφορα κείμενα. Ήταν περισσότερο ειρωνικό αφού στη φωτό υπάρχει ένα συνονθύλευμα συμβόλων...
        ΥΓ: Έχω την εντύπωση ότι το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη Άμφισα, αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ...

    • Lapis Lazuli avatar
      Lapis Lazuli @ ΕΥΑ 12/05/2012 01:27:47

      Η υποκειμενικότητα της ανορθογραφίας...

      Σε κείμενα του Πλουτάρχου (και όχι μόνον) η Λάρισσα αναφέρεται σαφώς με δύο "σ" (βλέπε π.χ. την αναφορά της πόλεως στο βιβλίο "Βίοι Παράληλλοι-Βίος Πομπήιου")...αλλά και πληθώρα νεωτέρων στοιχείων όπως η πλειοψηφία των παλαιοτέρων επιγραφών που έβλεπε κανείς σε καταστήματα της πόλεως, στα ΚΤΕΛ Λαρίσσης αλλά και η αναφορά της ονομασίας της πόλεως σε τοπικές εφημερίδες τις προηγούμενες δεκαετίες (μέχρι και τη δεκαετία του '70) έφεραν σαφώς την ονομασία της πόλεως με δύο "σ"...
      Αυτό που μαθαίναμε ως "ορθή" γραμματική στο σχολείο (γραμματική Τριανταφυλλίδη) ήταν απλά μία προσπάθεια να οριοθετηθούν και να καθορισθούν τα χαρακτηριστικά της δημοτικής γλώσσας χωρίς αυτό να προσλαμβάνει και χαρακτήρα "αληθούς"... η γραμματική του Τριανταφυλλίδη ανέφερε χαρακτηριστικά:
      <>
      Τελικά για να καταλήξω στο συμπέρασμα...δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος γραφής της λέξεως "Λάρισσα" ή "Λάρισα"...και οι δύο είναι ορθοί τρόποι γραφής...απλώς ο δεύτερος τρόπος έχει επικρατήσει του πρώτου τις τελευταίες τρεις-τέσσερις δεκαετίες...

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Lapis Lazuli 12/05/2012 08:32:31

        Και πόσες άλλες λέξεις, που εμείς αλλιώς τις μάθαμε και τώρα αλλιώς τις βρίσκουμε.
        Μεγάλες αλλαγές βρε παιδί μου, τα τελευταία 3-4 χρόνια που τελείωσα το σχολέιο :)

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ dikefalosaitos 12/05/2012 09:01:40

          30-40 εννοείς;

  3. Σ. avatar
    Σ. 11/05/2012 21:23:02

    Και τραγούδι κατά του κοινοβουλευτισμού με αναφορές σε Καραμανλή, Παπανδρέου και Σημίτη: h*tp://www.youtube.com/watch?v=FW68zFS7hgc

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/05/2012 21:47:09

    Εἰλικρινά,ἀπό τόν τίτλο τοῦ ἂρθρου,περίμενα πώς θά ἀκούσω τό Lilli Marlen στά Ἑλληνικά,γιατί σάν τραγούδι μ' ἀρέσει,ἒχω ἀκούσει τήν Νανά Μούσχουρη νά τό τραγουδάει.Καλύτερα ὃμως,γιατί σίγουρα θά τό ''σκότωναν''.

  5. parsifal avatar
    parsifal 11/05/2012 21:51:42

    Η "Λιλή Μαρλέν" δεν εχει τίποτε το ναζιστικό... Εγινε το ασμα- υμνος των Βρετανών Κομάντος στην Β. Αφρική και μάλιστα το είχαν μεταφράσει στα αγγλικά. Επρόκειτο για ενα λαικό γερμανικό ασμα και χάριν παιδιάς παρέφραζαν τον στίχο Wie einst Lili Marleen ως "δεν θα ξαναδεί (ο γερμανός στρατιώτης την Lili Marleen οπως πρώτα"για ευνόητους λόγους. Το τραγούδι εγινε επιτυχία και στις ΗΠΑ στην διάρκεια του πολέμου και η εξαιρετική απόδοση του απο την Μ. Ντίτριχ ΔΕΝ εγινε στην ΝΑζιστική Γερμανία ενώ η ιδια ηχογράφησε αυτό και αλλα τραγούδια για ψυχολογικές επιχειρήσεις της OSS (πρόγονος της CIA). Ναπούμε οτι κάποια στιγμή ο Goebbels απαγόρευσε την μετάδοση του απο το Ραδιόφωνο ;
    Προσωπικά το εχω για ring tone οταν με καλεί η σύζυγος μου και καλό είναι να είμαστε λιγότερο "κολλημένοι" και εμπαθείς με την Χ.Α. !

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ parsifal 12/05/2012 10:57:19

      Είναι παλιά και τυπική η σύγχυση του "Λιλή Μαρλέν" με το "Έρικα"...

  6. Σπορέας avatar
    Σπορέας 11/05/2012 22:35:24

    Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε να ανοίγουμε και κανένα λεξικό, ας είναι και του Μπαμπινιώτη.
    Ο εθνικισμός και ο πατριωτισμός ήταν βασικά χαρακτηριστικά αυτής της παράταξης.
    Αν αυτό άλλαξε επειδή δεν αρέσει στα ορφανά του Στάλιν, ρεβιζιονιστικά ή ρεφορμιστικά μου είναι αδιάφορο, ας βγει θαρετά οποιοσδήποτε δεξιός να ενημερώσει και εμάς που δεν το πήραμε ακόμα είδηση.
    Ο ναζισμός και ο φασισμός είναι άλλου παπά βαγγέλιο.
    Μην τσιμπάτε στην προπαγάνδα των μαρξιστών - λενινιστών.

  7. Lichnee avatar
    Lichnee 11/05/2012 23:30:28

    Ενώ η σκηνή του Hip hop των αναρχικών στην Ελλάδα είναι καλύτερη:
    Tus - Μέτρα αστυνομικά: h*tp://www.youtube.com/watch?v=vM-dphyKBhk

    Ορθολογιστές - Αυτό που μας ενώνει: h*tp://www.youtube.com/watch?v=qLcEWzaY8HQ&feature=related

    Προειδοποίηση:Η γλώσσα και στα 2 "τραγούδια" είναι ιδιαίτερα επιθετική και χυδαία.

  8. Το παιδί της πλατείας avatar
    Το παιδί της πλατείας 12/05/2012 02:28:52

    Παιδιά ελπίζω ότι η Χ.Α δεν θα ειναι στην επόμενη βουλή όσοι τους ψήφισαν ας τους χαίρονται κάφροι και νεοναζί που το παίζουν πατριώτες
    Πάντως φασίστας ειναι και ο Αλέξης Τσίπρας που όπως διάβασα στο τροκτικό δεν θέλει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας να καλέσει την Χρυσή Αυγή, αυτή ειναι η δημοκρατικότητα του?
    http://troktiko.eu/2012/05/tsipras-se-papoulia-mh-kaleseis-thn-chrusi-augi/

  9. pascal avatar
    pascal 12/05/2012 03:07:18

    Ελεος με την αριστερη προπαγανδα εχει εισχωρησει παντου, σωστα λεει καποιος πιο πανω για ανρχικη χιπ χοπ σκηνη κτλ, οτι ειναι αριστερο καθαγιαζεται και οτι αναφερεται στην πατριδα , το εθνος και την αγαπη γι αυτα τα 2,αμεσως δαιμονοποιειται....(χωρις να αποτελει δικαιολογια για την Χ.Α.).

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ pascal 12/05/2012 13:19:51

      Τώρα και εσύ τι θες να πεις?
      Τα "Ελληνικά SS" του Δήμιου αναφέρονται στην αγάπη στην πατρίδα;
      Έλεος!