#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2010 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Κύπρος διδάσκει Εθνική Πολιτική



Ποιος το πίστευε. Και ξαφνικά η Κύπρος έγινε μεγάλος παίχτης. Εν μια νυκτί. Η γερμανική πρεσβεία στη Λευκωσία, ενημέρωσε το προεδρικό ότι η Άγγελα Μέρκελ θέλει να επισκεφθεί το νησί.

Αυτό λίγες μόνο μέρες μετά την επίσκεψη του Ρώσου προέδρου Ντιμίτρι Μεντβέντεφ. Με το που κυκλοφόρησε το νέο, ο Σύριος πρόεδρος ειδοποίησε την δική του πρεσβεία να μεταφέρει στον πρόεδρο της Κύπρου, Δημήτρη Χριστόφια «ότι επιθυμεί να τον δει πριν την κυρία Μέρκελ».

Προχθές ολοκληρώθηκε και η «έκτακτη» επίσκεψη του Λιβάνιου πρωθυπουργού. Η πλειονότητα των Κυπρίων πολιτών διερωτούνται «τι έγινε και ξαφνικά όλοι αυτοί μας θυμήθηκαν;». Οι πιο υποψιασμένοι ήξεραν.

Το βράδυ της Παρασκευής έσκασε και η βόμβα: Ο κ. Χριστόφιας ειδοποίησε τον Γενικό Γραμματέα του ΟΗΕ, Μπαν Κι Μουν «ότι δεν έχει χρόνο να μεταβεί στην Νέα Υόρκη γιατί πρέπει να παρευρεθεί στην σύνοδο κορυφής της ΕΕ και αμέσως μετά, θα υποδεχθεί τον Σύριο ομόλογο του, Μπασιάρ Αλ Ασσαντ». Προηγήθηκε επείγουσα πρόσκληση του Κι Μουν προς την κυπριακή κυβέρνηση και την τουρκοκυπριακή ηγεσία για τριμερή συνάντηση, με στόχο την επίλυση του Κυπριακού.

Τριάντα έξι χρόνια τώρα οι Κύπριοι χιλιοπαρακαλούσαν για μια τέτοια πρόσκληση. Και πανηγύριζαν όταν κάποιος έλληνας αξιωματούχος (ανεπίσημα πάντα για να μην ενοχληθούν οι Τούρκοι) επισκεπτόταν την Λευκωσία. Σπανίως πήγαιναν στο νησί αξιωματούχοι από άλλες χώρες, για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Και τώρα ο κ. Χριστόφιας δήλωσε ότι είναι πολύ busy για να δει τον γ.γ. του ΟΗΕ!! Τι μεσολάβησε;;;

Οι γεωτρήσεις έδειξαν πετρέλαιο. Πολύ πετρέλαιο. Στα ανοικτά της Κύπρου με την Συρία, τον Λίβανο και την Αίγυπτο. Μόνο που το μεγαλύτερο μέρος πέφτει εντός της κυπριακής υφαλοκρηπίδας. Ρώσοι, Γερμανοί και λοιποί συνωστίζονται για να εξασφαλίσουν συμφωνίες προς όφελος εταιριών της χώρας τους. Τα οικονομικά συμφέροντα ανέκαθεν υπαγόρευαν την εξωτερική πολιτική. Γι' αυτό και η κ. Μέρκελ δεν διστάζει να επισκεφθεί την «μικρή» Κύπρο. Ο Δ. Χριστόφιας κατάλαβε που πάει το πράγμα και άνοιξε το παιχνίδι. Θέλετε κομμάτι από την πίτα; Βάλτε πλάτες να κλείσει το Κυπριακό, είπε. Την πρώτη επίσημη πλάτη έβαλε η Ρωσία. Αμέσως τσίμπησε και το Βερολίνο. Η Ουάσινγκτον, που παρακολουθεί τις εξελίξεις με ιδιαίτερη αμηχανία, χτύπησε την πόρτα της Λευκωσίας μέσω του Μπαν Κι Μουν. Μόνο που η Λευκωσία είπε no thanks guys, δεν βιαζόμαστε και άρχισε να στρώνει το χαλί βάζοντας τους δικούς της όρους.

Τα βλέπει αυτά ο Γιώργος; Έτσι θα μπορούσε να παίζεται το παιχνίδι. Όχι να μοιράζεται το Αιγαίο στα δύο. Ας πάρει κανένα μάθημα από τους «μικρούς».

ΦΚ

ΥΓ: Α, και George. Και η Κύπρος είναι υπό επιτήρηση λόγω υψηλού ελλείμματος. Η Κομισιόν έστειλε ραβασάκι ότι «μέσα σε 3 χρόνια πρέπει να μειώσετε το έλλειμμα στο 3%». Η Λευκωσία απάντησε «εμείς είμαστε αριστερή κυβέρνηση και κάνουμε κοινωνική πολιτική. Δεν υπάρχει περίπτωση να κόψουμε μισθούς και συντάξεις. Θα μειώσουμε το έλλειμμα, αλλά σε 5 χρόνια». Και αμέσως ανακοίνωσε έκτακτο επίδομα για όλους ύψους 300 ευρώ. Για να τους σπάσει τα νεύρα. Εκνευρίστηκαν οι Βρυξέλλες που πήγαν να απειλήσουν με κυρώσεις. Για να πάρουν την αποθεωτική απάντηση «εάν μας πιέσετε, θα βάζουμε βέτο σε όποια απόφαση πάει να περάσει η ΕΕ μέχρι την δευτέρα παρουσία». Φοβήθηκαν οι Βρυξέλλες ότι η «κομμουνιστική κυβέρνηση της Κύπρου» δεν το' χει και πολύ να αποφασίσει έξοδο από την ευρωζώνη και σιώπησαν. Βρε, τσαμπουκά οι μικροί!!!

Αλήθεια, με τις γεωτρήσεις στο Αιγαίο, τι γίνεται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 29/12/2010 13:55:28

    μια ζωη καρπαζοεισπρακτορες ειμαστε.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Enzo 29/12/2010 14:17:57

      Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότες,θα φωλιάζουν ηγέτες.....

  2. sawas avatar
    sawas 29/12/2010 14:18:42

    Εξαιρετικη αναλυση........

  3. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 29/12/2010 14:19:53

    Μπράβο ρε Φάκτορα!
    Μίλα γαμώ την τρέλα μου, να ξυπνήσει ο κόσμος!
    Να αρχίσει στα χαστουκάκια τους υπαλληλίσκους κυβερνήτες μας και να τους στείλει στον αγύριστο.
    Να γίνει κοινή πεποίθηση, ότι οι προδότες της πιο παλιάς Ευρωπαϊκής Ιστορίας, και οι πουλημένοι στην Τουρκιά, θα φύγουν νύχτα και τρέχοντας, αν προλάβουν.

  4. yiannis avatar
    yiannis 29/12/2010 14:23:50

    κάπως υπερβολικό το όλο άρθρο.
    Δεν είπε κάποιος να κοπούν συντάξεις στην Κύπρο. Όσον αφορά στους μισ8ούς, οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Κύπρο αμοίβονται πέραν του κανονικού και από τη στιγμή που το δημόσιο χρωστάει, πρέπει να γίνει μείωση του μισθού τους αργά ή γρήγορα. Απειλή για αποχώρηση από την ευρωζώνη δε συζητήθηκε καν.
    Επίσης η κυβέρνηση Χριστόφια κυβερνάει πολύ δεξιά. Ανεργεία, δε δίδεται βοήθεια σε άνεργους πτυχιούχους, υψηλόμισθοι διευθυντές, αυξήσεις στα είδη πρώτης ανάγκης, πετρέλαιο και ενοίκια κτλ.
    Η εξωτερική πολιτική βελτιώθηκε χάρη στο Χριστόφια. Οι ξένοι εταίροι έρχονται λόγω του ότι ο πρόεδρος άφησε στην άκρη τους λαϊκισμούς και τις προκαταλήψεις, συμμάχησε με το Ισραήλ και το λόμπυ, ανέπτυξε σχέσεις με τις ΗΠΑ και τη Χίλαρυ Κλίντον, έκανε συμφωνία με το Κατάρ, μίλησε στο Κρεμλίνο. Σχέσεις τις οποίες αν κάποιος Έλληνας υπουργός εξωτερικών επιχειρούσε, θα λέγατε ότι ξεπουλάει.
    Πετρέλαιο πάντα υπήρχε. Απλώς οι ξένοι ασχολήθηκαν περισσότερο λόγω της καλής εξωτερικής πολιτικής.

  5. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 29/12/2010 14:27:21

    Μάθημα προς Ελλαδίτες πολιτίκους δεξιά και αριστερά , πώς ασκείται η σύγχρονη εθνική πολιτική .

  6. AUD avatar
    AUD 29/12/2010 14:27:47

    αααα οι κύπριοι αδελφοί μας...

    ρε ως πότε θα τρώμε καρπαζιές???... τι φοβόμαστε τελικά???

    τι είναι αυτοί και οι πολιτικοί μας που το παίζουν builderbergers και σκ&τά ????

    ως πότε????????????

  7. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 29/12/2010 14:28:38

    διαφωνώ απόλυτα με την αγιοποίηση που παραθέτεις. ΑΠΟΛΥΤΑ. Προχτές σε ένα καλαθοσφαιρικό αγώνα έγιναν επεισόδια μεταξύ οπαδών του ΑΠΟΕΛ και της Αστυνομίας. Ήμουν στον αγώνα και σε πληροφορώ ότι ο κόσμος φώναζε στους ΜΑΤατζήδες "αλήτες, προστατεύετε τους βρωμότουρκους και δέρνετε τους Έλληνες".

    Την επόμενη μέρα ο "Πρόεδρος" ανακάλυψε ότι ο σωβινισμός και ο φασισμός είναι βαθιά ριζωμένος στις ψυχές κάποιων ούτως καλούμενων Ελλήνων. Και μας υποσχέθηκε ότι θα τον ξεριζώσει με κάθε νόμιμο μέσο. Όπως έκανε με την εισβολή στο σπίτι του Ξενή Ξενοφώντος (που το μόνο που έκανε ήταν ένα σχόλιο στο blog christofias-watch). Όπως έκανε στη Νέα Υόρκη όταν μιλούσε για την εισβολή των δύο μητέρων-πατρίδων. Όταν έλεγε ότι το θέμα των Βρετανικών Βάσεων θα το λύσουν τα children and grandchildren of both of Greek and Turkish Cypriot.

    Διάβασε και λίγο ιστορία "ΦΚ". Πολύ γρήγορα περνάς στην κατηγορία των υμνητών των ντίντηδων, εσύ που τους κατηγορούσες χτες.

  8. Κρης avatar
    Κρης 29/12/2010 14:39:16

    Κάντε Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ) τώρα!!!
    12/08/2009
    http://www.antinews.gr/?p=11422

    ''τον ύπνο του δικαίου'' διάγωμεν

    @@@

  9. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 29/12/2010 14:46:03

    «Άκυρη και παράνομη με βάση το Διεθνές Δίκαιο είναι η παρουσία του τουρκικού στρατού στην Κύπρο και όχι η συμφωνία της Κυπριακής Δημοκρατίας με το Ισραήλ για την οριοθέτηση της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης», δήλωσε ο Κύπριος πρόεδρος Δημήτρης Χριστόφιας, σχολιάζοντας δηλώσεις του Τούρκου υπουργού Εξωτερικών Αχμέτ Νταβούτογλου.

    «Ο κ. Νταβούτογλου δεν νομιμοποιείται, ούτε με τον καταστατικό χάρτη των Ηνωμένων Εθνών, ούτε με το Διεθνές Δίκαιο, να είναι τόσο κυνικός και τόσο αλαζόνας», συμπλήρωσε ο κ. Χριστόφιας.

    «Η Κυπριακή Δημοκρατία είναι ανεξάρτητο και κυρίαρχο κράτος και ασκεί τα κυριαρχικά της δικαιώματα και τα κυριαρχικά της καθήκοντα, με την υπογραφή διαφόρων Συμφωνιών, οι οποίες εκπηγάζουν ακριβώς από το Διεθνές Δίκαιο και από το Δίκαιο της Θάλασσας, όπως έχει εγκριθεί και συνομολογηθεί από τα Ηνωμένα Έθνη», τόνισε και κατέληξε λέγοντας πως εκείνος που παρανομεί είναι ο κ. Νταβούτογλου και η χώρα του....
    ΠΑΙΔΕΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ?
    ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΛΕΩ, ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΩΑ ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ ..

  10. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 29/12/2010 14:49:26

    κ.Kρανιδιώτη, ή Κύπρος ότι επέτυχε ή πετυχαίνει,είναι γιατί ό λαός της εδώ και 50 χρόνια βρίσκεται σε διαρκή θέση μάχης, διατηρώντας πολύ υψηλό τό φρόνημά του και παραμένοντας ασυμβίβαστος, από τίς συγκυρίες(πολέμους),πού τόν έχουν πλήξει,ή τού επιβάλλουν,τό ιδιο κάνει.
    Ακριβώς όπως και τό Ισραήλ.Και αυτό είναι πού αναγνώρισαν και σεβάστηκαν οι Ισραηλίτες, επισφραγίζοντας τήν συμφωνία συνεκμετάλευσης ΑΟΖ μαζίτους.
    Τόν Αξιόπιστο ,Εθνικά υπερήφανο Λαό,πού σέβεται τόν ευατό του,θέλει ο καθείς για σύμμαχο και εταίρο.
    Ευτυχώς για εμάς, οι Κύπριοι διαινωνίζουν στήν εποχή μας ,τήν ιστορία τών Ελλήνων...

  11. thpr avatar
    thpr 29/12/2010 14:55:18

    Μαύρη γάτα άσπρη γάτα αρκεί να πιάνει ποντίκια

  12. vonchristofrakos avatar
    vonchristofrakos 29/12/2010 15:56:14

    να πούμε όμως, ότι ο πρώτος που άνοιξε το θέμα των ΑΟΖ και έκλεισε μάλιστα την πρώτη συμφωνία με την Αίγυπτο ήταν ο καταγγελόμενος απο Μητσοτακέϊκο-Παπανδρέου, για την άρνηση του στο σχέδιον Ανάν, Παπαδόπουλος. Δεν τον πολυπήγαινα, αλλά αυτός ήταν.

  13. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 29/12/2010 16:53:49

    αυτοι εχουν προθυπουργο που ανεβηκε να φαει εμεις εχουμε προθυπουργο που ανεβηκε για να φτοιαξει διεθνη καριερα.

    δυστηχως δεν θα τον κρεμασουμε ποτε

  14. sauraki avatar
    sauraki 29/12/2010 16:59:16

    Ο δικός μας πάει Ερζερούμ...

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/12/2010 17:23:34

    Γι'αυτό αγαπώ την Κύπρο.

    Γιατί αποδεικνύει σ'εμάς τους Ελλαδίτες ότι όταν ο Έλληνας δεν μεταμορφώνεται σε τρομοκρατημένο τσιουάουα που γαβγίζει αλλά "να" να του κάνεις κατουριέται πάνω του, όταν ο Έλληνας δεν εκφυλίζεται σε νεο-οθωμανό άθεο ευρω-λιγούρη φωταδιστή χατζηαβάτη, τότε μπορεί να πετύχει θαύματα.

    Επίσης, η Κύπρος δείχνει σ'εμάς τους Ελλαδίτες πώς θα ήταν η Ελλάδα αν δεν καταδυναστευόταν από το αθηνοκεντρικό κράτος και τους απογόνους των κοτζαμπάσηδων και των φοροεισπρακτόρων τής Υψηλής Πύλης. Μη νομίζετε ότι η προδοσία τής Κύπρου από την Ελλάδα που άνοιξε την πόρτα στην τουρκική εισβολή το 1974 ήταν τυχαία. Έτσι τιμώρησε η Αθήνα την Κύπρο που κατάλαβε τι σήμαινε υποδούλωση στην Αθήνα κι αντί για Ένωση άρχισε να ζητά Ανεξαρτησία.

    Κύπρος, σ'αγαπώ!

  16. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 29/12/2010 18:02:41

    ετσι ειμαστε εμεις οι ελληνες για να κτυπησουμε την κυβερνηση μας τωρα δινουμε συγχαριτηρια κ στη κυπρο,ξεχναμε οτι αγωνιζονται πανω απο 50 χρονια...πεστετο καθαρα αγαπητοι φιλοι οτι ο ΓΑΠ δεν κανει τιποτε κ οτι μας εφερε την τροικα κλπ...εαν αυτος φταιει να τον διωξουμε να φερουμε,πεστε μου ποιον να μαθω κ εγω,για να μας σωσει...εγω βλεπω εργαζονται,σημαντικο δεν κλεβουν επι του παροντος,κοβουν δαπανες,κυνηγανε φοροφυγαδες,οτι μπορουν τελος παντων,ερχονται σε συγκρουση κ με τα δικα τους λαμογια κλπ,κλπ.λιγη αυτοκριτικη φιλοι μου κ κανετε κ εσεις κατι για την πατριδα σας,η οποια το ξερω παντα θα σας πληγωνει...καλη σας χρονια...

  17. General V avatar
    General V 29/12/2010 19:06:34

    Ο Χριστόφιας παίζει το παιχνιδάκι ΤΟΥ μια χαρά. Ανεβάζει το ΑΚΕΛ, κάνει πατριωτική πολιτική (παράδοξο αλλά υπαρκτό) και αναβαθμίζει το κύρος της Κόρης.
    Ο GAP παίζει το παιχνίδι ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ μια χαρά.Διαλύει τη χώρα,επιτίθεται στα όσια και τα ιερά του Έθνους (δεν πιστεύει σε αυτά άλλωστε) και χαντακώνει τη Μητέρα.
    Νομίζω,πως κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

  18. koinos_nous avatar
    koinos_nous 29/12/2010 19:57:32

    Φαηλο οι ντιντηδες παρεξηγηθηκαν!!!
    Δειτε ειδησεις στο ΑΛΤΕΡ
    χαχαχα.

  19. thanos avatar
    thanos 29/12/2010 21:40:34

    Πολύ γρήγορα ξεχάστηκαν οι ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ του Χριστόφια.
    Κ η παρελκυστική πολιτική του στο Κυπριακό.
    Δεν απορρίπτω το άρθρο κ την επιτυχία της Κυπριακής κυβέρνησης, αλλά το μαύρο άσπρο είναι πρακτική του Πασόκ. Μην το υιοθετούμε

  20. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 29/12/2010 22:00:47

    Δεν είμαστε ικανοί όχι να παράγουμε δική μας πολιτική , αλλά ούτε και να αντιγράψουμε άλλη , πχ. την κυπριακή που έχουμε τις ίδιες συνθήκες.

  21. The Don avatar
    The Don 29/12/2010 23:18:05

    Πες τα, ρε άνθρωπε, μπας και ξεμπλέξουμε από τους εφιάλτες...

  22. slooth avatar
    slooth 29/12/2010 23:30:17

    Εξωτερική πολιτική δεν γίνεται από κανένα κράτος όταν βρίσκεται σε δεινή οικονομική κατάσταση. Κι εμείς βρισκόμαστε σε πολύ δραματική κατάσταση. Οικονομικά και πολιτικά. Εχουμε υπογράψει δύο συμφωνίες που αναγνωρίζουμε ζωτικά συμφέροντα της Τουρκίας στο Αιγαίο. Τί περιμένετε να κάνουν οι Τούρκοι; Με ποιό κράτος έχουμε υπογράψει ΑΟΖ. Με κανένα. Και ούτε θα το κάνουμε. Και καλίτερα να μην το κάνουμε στη κατάσταση που είμαστε. Ολοι μας θεωρούν καμένο χαρτί. Με τι μούτρα θα βγούμε στα διεθνή φόρα να κάνουμε συμφωνίες; Θα προτιμούσα αυτά τα μηνύματα στα blogs-συμπεριλαμβανομένου και του παρόντος- να είχαν παραλήπτες τον πρωθυπουργό και το επιτελείο του. Το ξέρω, το αφτί τους ακούει μόνο τη τρόϊκα. Θα πρέπει να τους κάνουμε όμως ν' ακούσουν εμάς.

    • night star avatar
      night star @ slooth 30/12/2010 09:41:43

      Eσενα ειδικα δεν πρεπει να σε ακουει κανεις, γιατι μεσα απο ενα καλλυμα δηθεν κριτικης καλλιεργεις την ηττοπαθεια και τη μοιρολατρεια. Μπορει η Ελλαδα να εχει οικονομικες δυσκολιες, αλλα πολιτικα τα παει μια χαρα, η επανιδρυση θα ερθει παρα τις κασσανδρες. Και στο παρελθον, μετα το 1897 η Ελλαδα ηταν κατω απο διεθνη οικονομικο ελεγχο, ομως αυτο δεν την εμποδισε το 1912-1913 να γραψει μια απο τις πιο ενδοξες σελιδες της ιστοριας της. Οταν πιασεις πατο, μονο ενας δρομος υπαρχει, αυτος που οδηγει ξανα στην κορυφη.

      • Enzo avatar
        Enzo @ night star 30/12/2010 09:47:58

        ναι αλλα εκει που επιασες πατο και λες ενταξει τωρα δεν μενει παρα να παω επανω, μπορει να φυγει και ο πατος!!!
        σε αυτο το σταυροδρομι βρισκεται η Ελλαδα.

  23. kiriakos avatar
    kiriakos 30/12/2010 00:34:53

    παιδια ο χριστοφιας παραδιδει την κυπρο στους τουρκους.δεν ζητε εδω για να καταλαβενετε τι γινετε.ο τουρκοσπορος

    • A.M. avatar
      A.M. @ kiriakos 30/12/2010 10:13:07

      Πές μας κάτι περισσότερο εκτός απ τον αφορισμό.
      Επειδή εμείς (εγώ σίγουρα) δεν ζούμε εκεί κάτω και δεν καταλαβαίνουμε.
      Πώς ειδικά ο Χριστόφιας παραδίδει την Κύπρος στους τούρκους;
      Ποιές ενέργειές του δείχνουν ότι κάνει κάτι τέτοιο;
      Αν θέλεις γίνεσαι λίγο σαφέστερος..
      ..θα μας βοηθήσεις να καταλάβουμε και εμείς.
      Δεν έχω κάποια συμπάθεια στον Χριστόφια αλλά αυτό που λές δεν το καταλαβαίνω .. πως γίνεται;

  24. arcas avatar
    arcas 30/12/2010 10:26:07

    Μήπως θα πρέπει να... ενσωματωθούμε με τη Κύπρο για να σωθούμε.....!!!!

  25. of8almos avatar
    of8almos 30/12/2010 11:19:57

    Τα σέβη μου πρός την πολιτίκή ηγεσία της κύπρου.
    Να ένας πολιτικός που αξίζει να του σφίξεις το χέρι για αυτό που κάνει και όχι για αυτό που ΘΑ κάνει...

  26. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 30/12/2010 13:28:30

    Ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα,να περιμένουμε να βγούν πρώτα τα κλωσσόπουλα από τα αυγά. Ο κ.Χριστόφιας και η πολιτική του,χρήζουν επιφύλαξης,οι τελευταίες εξελίξεις φαίνονται καλές, τα διεθνή κοράκια μυρίστηκαν χρήμα, γιαυτό επισκέπτονται την Κύπρο, και όχι γιατί σέβονται τον κυπριακό λαό, γιατί 40 χρόνια τώρα τον έχουν γραμμένο, παρ'όλες τις προσπάθειες των Κυπρίων διπλωματών και όχι μόνο,τα συγχαρητήρια όμως αξίζουν στον Κυπριακό λαό,θυμηθείτε το ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν,κατόπιν δημοψηφίσματος. Προσωπική εκτίμηση: Μεγάλη προσοχή σε όλες τις κινήσεις της κυβέρνησης της Κύπρου,και ο λαός στην τσίτα.

  27. ΦΚ avatar
    ΦΚ 30/12/2010 14:33:02

    Όταν τα χειραφετημένα ανθελληνικά μασωνικά ανδρείκελα διαφεντεύουν την Ελλάδα μας το παρελθόν-παρόν-μέλλον (ίσως) παραμείνει ως έχει. Ο ιστός της προδοσίας εξυφαίνεται εδω και τόσα χρόνια, με μέγιστες προδοτικές κινήσεις όλων των εμπλεκόμενων κομμάτων, εχόντων και μη, εξουσίας. Πως λοιπόν να δούμε κάτι διαφορετικό;
    Θα έπρεπε να στραφούμε στην εσωτερική ανάπτυξη και στην βιομηχανία, εκμεταλεύομενοι τον υπαρκτό ορυκτό και ενεργειακό πλούτο μας και να γράψουμε στους όρχεις μας κάθε περιφερειακό κράτος. Διϋλυστήρια έχουμε, στόλο τάνκερς έχουμε, σχέσεις με τους Άραβες και με την μέση Ανατολή έχουμε, άρα μπορούμε να αναπτύξουμε το δίκτυο διανομής πετρελαϊδών άμεσα σε αυτές τις χώρες. Έπιτυγχάνοντας ενεργειακή ανεξαρτησία για την χώρα μας απο την μία πλευρά (τουλάχιστον στα στρατηγικά ενεργειακά αποθέματα) και κέρδη απο την άλλη. Μια σώφρονος αρχή. Είμαι σίγουρος ότι όλοι το σκεφτόμαστε, αυτοί εκεί πάνω γιατί δεν κάνουν κάτι;
    Τον σοφιανόπουλο με την "Χρωπεί" γιατί τον σταματήσανε όταν ο ίδιος αντλούσε πετρέλαιο επιτυχώς (http://bit.ly/hhqHv2) και η κυβέρνηση Μητσοτάκη τον σταμάτησε (http://bit.ly/eZCV8l). Όταν βλέπεις ότι Έλληνες θέλουν να προσφέρουν και παράγουν έργο (Επιστημονικό, Ακαδημαϊκό, Πνευματικό κλπ.) κάποιοι θέλουν να τους σταματήσουν και είναι πάντα το πολιτικό σύστημα μπλεγμένο. Τον Σοφιανόπουλο τον ανέφερα σαν ένα τρανταχτό παράδειγμα, είμαι σίγουρος ότι ξέρετε και εσείς αντίστοιχες περιπτώσεις. Χαιρετίζω τους πάντες και εύχομαι υγεία σε όλους, ελπίζω η νέα χρονιά να μας βρεί αγωνιζώμενους για την Eλευθερία μας, προσωπικά νιώθω ότι αυτή περιορίζεται όλο και περισσότερο.
    ΦΚ

  28. καινός avatar
    καινός 30/12/2010 15:48:10

    Αγαπητέ ΦΚ, πιστεύω ότι θα αλλάξεις γνώμη για αυτά που γράφεις εδω! Νομίζω ότι το μένος κατά του πασόκ, συντέλεσαν στη διαμόρφωση του υπερβολικά ηγετικού στυλ που προσδίδεις στον Χριστόφια σε αυτή την ανάρτηση.

    "Δενκακό", έτσι να μην ξεχνιόμαστε. Αλλά αν όντως τα πιστεύεις αυτολεξή αυτά που γράφονται, ε, θα αρχίσω να ανησυχώ!

    Ξέρεις, δεν απευθυνόμαστε σε οπαδούς του πασόκ... Ας κρατήσουμε αποστάσεις από το λαϊκισμό.

    Φιλικά ;)

  29. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 30/12/2010 22:26:19

    Να τα βλέπει αυτά ο δικός μας ο Γραικύλος. Ανάθεμά τον.
    Είμαι πολύ εκνευρισμένος μ'αυτούς τους ξανδιάντροπους πολιτικούς που μας κυβερνούν,γιατί άκουγα στον ΣΚΑΙ ένα αφιέρωμα για το τι έλεγαν ακόμη και στις αρχές του χρόνου τόσο ο ΓΑΠ όσο κι'άλλος ο μαθητευόμενος μάγος ο Π"κων/νου και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Ελεγαν άλλα και έκαναν ακριβώς τ'αντίθετα.

  30. ΦΚ avatar
    ΦΚ 31/12/2010 08:44:54

    Προς Καινός,

    Αγαπητέ, δεν υπεραμύνομαι τον Χριστόφια αλλά θεωρώ ότι στο θέμα που συζητάμε μπορώ να αντιπαραθέσω την δική μας πολιτική - κομματική βούληση για κάποια αντίστοιχη γεωστρατηγική κίνηση. Δυστυχώς αυτό που βλέπουμε μέχρι στιγμής από την δική μας κυβέρνηση και τις προηγούμενες είναι ότι έχουμε αφήσει ανεκμετάλλευτη μια δυνητικά εκμεταλλεύσιμη πλουτοπαραγωγική πηγή(ές). Ένα βήμα παραπάνω να κάναμε και θα μπορούσουμε να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο από τον ολοκληρωτισμό και την κοινωνική ισοπέδωση που μας έχει επιβάλει το IMF. Ευελπιστώ πως και εσύ δεν έχεις κομματικές παρωπίδες.