#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2011 23:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Κρήτη θα παραμείνει ...πράσινη;

[caption id="attachment_95809" align="alignnone" width="550" caption="Το ΠΑΣΟΚ Κρήτης με τον Γιώργο σε παλιές καλές στιγμές! (cretalive.gr)"][/caption]

Τελικά η πολιτική ζωή στον τόπο μας έχει πάρει ποδοσφαιρική χροιά.

Είναι σαν να έχει γίνει λοβοτομή στον κόσμο. Σαν να μην βλέπει και να μην καταλαβαίνει τίποτα με αποτέλεσμα να ψηφίζει με την νοοτροπία “οπαδού”!

Επειδή λοιπόν έρχεται το Πάσχα, οι κοινωνικές υποχρεώσεις αυξάνονται και η συναναστροφή με φίλους και συγγενείς είναι απαραίτητη, φοβάμαι όσα θα ακούσω.

Δεν χρειάζεται να σχολιάσω ότι αναγκαστικά πλέον θα παρευρεθώ σε “πράσινες” παρέες τις οποίες συνειδητά αποφεύγω μήνες τώρα.
Στην Κρήτη ζω!

Έχοντας πάρει μία πρόγευση ξέρω ήδη τι θα συναντήσω.

Κατ' αρχάς είναι οι αμετανόητοι “πρασινοφρουροί”.
Γι΄ αυτούς όλα πάνε καλά.
Σωθήκαμε από την κακιά δεξιά που μας έφερε ως εδώ, το μνημόνιο ήταν μονόδρομος, οδεύουμε σε σωστό δρόμο και σύντομα θα βγούμε από την κρίση για να ξαναζήσουμε ζωή χαρισάμενη με το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία!

Ύστερα έχουμε τους απλούς ΠΑΣΟΚους.
Αυτοί είναι παραδοσιακά ΠΑΣΟΚ γιατί τους βοήθησε ο Αντρέας και συνεχίζουν να πίνουν νερό στο όνομά του.
Είναι κάπως προβληματισμένοι με τα όσα γίνονται και με την μείωση των εσόδων τους αλλά ελπίζουν ακόμα.
Είναι σίγουροι ότι, αν όλα πάνε καλά, ως “παραδοσιακοί οπαδοί” θα είναι οι πρώτοι που θα δουν τη διαφορά και το ΠΑΣΟΚ δεν θα τους αφήσει έτσι.
Στο κάτω-κάτω Παπανδρέου κυβερνάει πάλι και “η Κρήτη είναι μαζί του”!

Μία άλλη κατηγορία είναι αυτή των πολύ προβληματισμένων ΠΑΣΟΚων.
Αυτοί είναι αγχωμένοι και ιδιαιτέρως ανήσυχοι για το μέλλον τους.
Βλέπουν και καταλαβαίνουν ότι η κυβέρνηση μας πάει στα βράχια, ψελίζουν ότι το μνημόνιο ούτε μονόδρομος ήταν ούτε θα λύσει το πρόβλημα (που σαφώς δημιούργησε η κακιά δεξιά!), βρίζουν τα νέα πρόσωπα του ΠΑΣΟΚ που καταστρέφουν την εικόνα του, γκρινιάζουν για την πολιτική που εφαρμόζει η “σοσιαλιστική” κυβέρνηση... αλλά θα ξαναψηφίσουν ΠΑΣΟΚ γιατί είναι μονόδρομος και δεν υπάρχει άλλη λύση!
Για το καλό του τόπου, βεβαίως-βεβαίως!

Αυτές είναι οι κατηγορίες μεγάλου μέρους του πληθυσμού στο “πράσινο νησί”.
Τους συναντάς παντού!

Οι έχοντες ψηφίσει ΠΑΣΟΚ στις προηγούμενες εκλογές οι οποίοι όμως το μετάνιωσαν, έχουν αρχίσει και πληθαίνουν.
Αυτοί που την δεκαετία του '80 ονομάστηκαν “κοψοχέρηδες” και ήταν σπάνιο είδος στην Κρήτη, σήμερα αυξάνονται καθημερινά και δεν το κρύβουν.
Δεν παύει όμως ότι παραμένουν λίγοι σε σχέση με τους αμετανόητους.
Κρήτη είναι αυτή!

Είναι γεγονός πάντως ότι μέχρι τώρα πας μη σοσιαλιστο-αριστερός δεν μίλαγε πολύ.

Ως εδώ όμως!
Τέρμα οι καλοί τρόποι!

Αυτή τη φορά τα Πασχαλινά τραπέζια θα έχουν άλλο... χρώμα!
Η ανοχή είναι συνενοχή και εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να γίνω συνένοχος στο έγκλημα!

Τώρα θα με ακούσουν όπως τους άκουγα και εγώ δεκαετίες τώρα.

Αν κάποιος θέλει και μπορεί... ας ξυπνήσει!
Αν όχι... τουλάχιστον θα σοκαριστεί από τις αντιδράσεις ανθρώπων από τους οποίους  δεν το περίμενε και ποιος ξέρει... μέχρι τις εκλογές έχουμε χρόνο.

Μπορεί μέχρι τότε να ψάχνουν που θα κρυφτούν!

Απλή κοινή λογική...

http://koinos-topos.blogspot.com/

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 23:54:12

    Ας αρχισουν οι φιλοι συμπατριωτες Κρητικοι να ζουν στους στιχους του Ψαραντωνη...
    να βγαλουν τον ροκ χαρακτηρα τους...
    το ΠΑΣΟΚ ειναι ντισκο φιβερ

    ΠΠ

  2. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 10/04/2011 00:02:54

    Αφου είχαν φτάσει να δηλώνουν ανα πέντε πόντους στα χωράφια τους και δέντρο ελιάς για να παίρνουν τρελά λεφτά απο επιδοτήσεις και οχι μόνο, γιατί να μην ψηφίζουν? Μπας και ο τρισμέγιστος Πάγκαλος αυτούς είχε στο μυαλό του πρώτα λέγοντας μαζί το φάγαμε, υπονοώντας το λαδάκι της χρονιάς?
    Βέβαια τα πρόστιμα που πληρώναμε κάπου εκει στις Βρυξέλες δεν τα υπολογίζαμε τότε, ούτε μας ένοιαζαν. Το ΘΑΣΟΚ να είναι στην εξουσία, απο δω παει αυτή η χώρα και κάποιο με γεμάτες τσέπες.

    • giorgio kaisaris avatar
      giorgio kaisaris @ SOTHROPOULOS 10/04/2011 19:46:50

      σωστος

  3. kinesis avatar
    kinesis 10/04/2011 00:11:03

    Εὐάγγελος Λεμπέσης - Ἡ Τεράστια Κοινωνικὴ Σημασία τῶν Βλακῶν ἐν τῷ Συγχρόνῳ Βίῳ
    Διαβάζοντάς το, δεν χρειάζεται κανένα άλλο σχόλειο για τις συμπεριφορές.

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 10/04/2011 00:20:55

    Είστε άδικοι.
    Οι Κρητικοί ως γνήσια τέκνα του μεγάλου Βενιζέλου και οπαδοί της μεγάλης Δημοκρατικής και προοδευτικής παράταξης, έσπευσαν πρώτοι να κατοχυρώσουν την Ελληνική ΑΟΖ στο Λιβυκό Πέλαγος. Δηλώνοντας υπερβολικό αριθμό ελαιοδέντρων για την συνολική έκταση της Κρήτης τα "φύτευαν" τελικά στην θάλασσα!
    Για παράδειγμα, 200.000 χιλιάδες δένδρα επί 1 τετραγωνικό ανά δένδρο, σύνολο 200.000 τετραγωνικά.
    Αν η Κρήτη είναι μόνο 100.000 τετραγωνικά, η Ελλάδα κέρδιζε έτσι 100.000 τετραγωνικά μέτρα ΑΟΖ!
    Έχουν μυαλό οι Κρητικοί.
    Γιατί να το κρύψομεν άλλωστε!!!!!!!

  5. anonymous avatar
    anonymous 10/04/2011 00:32:49

    Εγώ έχω μια άλλη ιδέα όλοι οι Πασόκοι κρητικοί να δώσουν από 100000 Ευρώ ο καθένας και μαζί τα φάγανε για να ξεχρεώσουμε. Στο κάτω κάτω της γραφής είναι άτιμο να ψηφίζουν αυτοί να μειωθεί ο μισθός των άλλων. Αν τους έμεινε ακόμα κάτι από την κρητική λεβεντιά.

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 10/04/2011 00:36:51

    ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΧΑΛΑΣΩ ΑΛΛΑ...
    ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ πχ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ Η ΚΡΗΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!
    Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!
    ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ...

  7. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2011 01:11:53

    Εγλω στην θέση σου θα καθόμουν να έκανα κέφι την μίρλα τους.
    Δεν αξίζει να ασχολείσαι με ανθρώπους που δεν έχουν αξίες.

  8. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 10/04/2011 01:44:00

    Είναι τραγικό να μπερδεύεις τον Βενιζέλο με το GAP, είναι τραγικό να ψηφίζουν κάποιον ο οποίος γλωσσικά αφελληνισμένος ελέγχει την τύχη τους και την τύχη μας. Οταν το καταλάβουν θα είναι αργά.

  9. Μάρκος avatar
    Μάρκος 10/04/2011 01:51:26

    Πότε θα καταλάβετε επιτέλους ότι οι Κρητικοί είναι τα πιο συντηρητικά λαϊκά στρώματα κι ότι η μαγκιά και η λεβεντιά για αυτούς είναι απλά παραμύθια; Το απέδειξαν στην Χούντα, που δεν έριξαν ούτε "στρακαστρούκα" κατά του καθεστώτος. Ήταν βλέπετε ο μπαρμπά-Στέλιος από την Κρήτη, δεν ήθελαν να τους πάρουν και τις άδειες οπλοφορίας, οπότε οι "λεβέντες" έγιναν "πάπιες"...και από τότε, παραμένουν....

    • Χανιώτης avatar
      Χανιώτης @ Μάρκος 11/04/2011 02:12:57

      Ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα πέσανε πολλές στρακαστρούκες, ε; Δε γνωρίζεις προφανώς ότι η Κρήτη (και ειδικότερα τα Χανιά) είναι το μοναδικό μέρος της χώρας που η Χούντα δεν κατάφερε να περάσει το "δημοψήφισμα" με τα ποσοστά που ήθελε. Στα Χανιά επίσης εκδίδονταν μια από τις 3 μόνο επαρχιακές εφημερίδες τις οποίες έκλεισε στρατοδικείο επί Χούντας (Εθνική Φωνή). Και άλλα πολλά που δεν είναι της παρούσης.

  10. skopelosnews avatar
    skopelosnews 10/04/2011 02:01:21

    η επιδότησης τελειώνουνε και τότε θα δεις πόσοι θα μείνουν οπαδοί .

  11. man8os avatar
    man8os 10/04/2011 02:59:13

    Για την Κρητη χρειαζεται ειδικη μεριμνα. Συμπαραστκομαι στους Κρητικους αδελφους γιατι η Κρητη ειναι ευλογημενος τοπος με ολα τα καλα της Γης. Ελπιζω να περασει αυτη η λαιλαπα του ΠΑΣΟΚ και να τελειωνουμε με αυτη την ασθενια.

  12. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 10/04/2011 03:27:54

    Εγώ πάντως καλοί μου φίλοι και οι παρέα μου, έχουμε πάρει μια απόφαση. Δεν θα πηγαίνουμε σε μέρη που είναι από το ΔΝΤ. Δεν θα πηγαίνουμε σε μέρη που είναι ευχαριστημένοι από την πολιτική του ΠΑΣΟΚ. Δεν θα πηγαίνουμε σε μέρη που όλα είναι καλά γι' αυτούς, και αυτό διότι δεν έχουν επηρεαστεί από την κρίση, δεν τους ενοχλεί η ανεργία, δεν τους έχει ακουμπήσει απολύτως τίποτα... είναι με λίγα λόγια ευτυχισμένοι. ΟΚ. Θα πηγαίνουμε λοιπόν σε μέρη που οι άνθρωποι υποφέρουν. Κρήτη, Δωδεκάνησα, Αχαΐα, Ηλεία, Αρκαδία, Στερεά Ελλάδα, και κάτι ακόμα ψηλά...ΤΕΛΟΣ. Δεν έχουν ανάγκη από τα χρήματα μου, είναι όλα καλά γι' αυτούς, γι' αυτό και αλλάζω πορεία.

    • juliet avatar
      juliet @ DARK-BLUE 10/04/2011 10:40:26

      Καλημέρα,ποιός σου είπε οτι ευτυσμένοι άνθρωποι;Αχαΐα είναι και η Πάτρα ,και θα σου πω απο παιδικά μου βιώματα,δεν χαμπερίζουν,και επι χούντας τα βράδια παίζανε κλεφτοπόλεμο με την αστυνομία ,στις τωρινές εκλογές άλλαξαν δήμαρχο δεν βγήκε Πασοκ.Αλλά φταίει και η ΝΔ,πάντα για τη Πάτρα μιλάω.Τώρα για Νομαρχία ,άστα ...τους τα λέω όταν τύχει και κατεβώ ,οτι είναι βλάκες,οτι το ΓΑΠ δεν είναι απο την Αχαΐα,είναι made in USA.Τους πονάει όταν τους πει γιατί δώσανε το αίμα τους ,ξεκληριστήκανε απο τους Γερμανούς ,Καλάβρυτα,και το ΓΑΠ,τους σέρνει φτωχούς και ζητιάνους ,αυτούς που δώσανε Επανάσταση και Ελευθερία, στην ΕΛΛΑΔΑ.
      Το Πασοκ τους είχε αγκαλιάσει τους έδωσε το Εγώ τους ,που όλοι οι βουλευτές της δεξιάς τους έβλεπαν αφ΄υψηλού,δεν ξέρανε να κάνουν πολιτική, κοιτούσανε τη πάρτη τους,πρέπει να λέγονται τα πράγματα με τ΄όνομά τους.
      Πιστεύω οτι τα πράγματα θα άλλάξουν στη Αχαΐα,θέλω να το πιστεύω.
      Εκεί που αμφιβάλλω είναι η Εύβοια.Και η Αιτωλοακαρνανία βογκάει.Το παιγνίδι παίζεται απο το πόσο θα πεισθεί ο κόσμος οτι θα αλλάξουν οι νοότροπιες των πολιτικών.

      • DARK-BLUE avatar
        DARK-BLUE @ juliet 10/04/2011 14:47:32

        Ποια Νομαρχία και Δημοτικές ; ο Νομός Αχαΐας είναι ένας καταπράσινος νομός, πανευτυχισμένους πράσινους ανθρώπους, και με ιδιαίτερη συμπάθεια στο μνημόνιο... ούτε διόδια δεν τους αφήνω. Το ίδιο ισχύει για την Κρήτη, και για όλους τους πράσινους ευτυχισμένους νομούς. Ας πηγαίνουν οι ευτυχισμένοι ΠΑΣΟΚοι εκεί να μοιράζονται την ευτυχία τους.

    • juliet avatar
      juliet @ DARK-BLUE 10/04/2011 11:01:17

      @Manos
      @Bill pontik
      Πλάτων:
      ''Ο ι τιμές και η δόξα των γονέων αποτελούν ανεκτίμητο θησαυρό για τα παιδιά''.

  13. bill pontik avatar
    bill pontik 10/04/2011 09:11:04

    ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΥ 40 ΕΧΑΣΑ 3/4 ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΛΕΜΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΛΙΜΟΚΤΩΝΟΝΤΑΣ....ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΕΧΑΣΑ ΠΑΛΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Η ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΗΜΙΩΝ ΠΑΡΕΤΗΣΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΡΗΤΗ.

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ bill pontik 10/04/2011 10:24:44

      Δεν είπαμε ότι οι Κρητικοί δεν είναι παλληκάρια. Παλληκάρια είναι και παρά είναι, αλλά είναι μόνο λίγο κουζουλοί αυτό είναι όλο.

    • manos avatar
      manos @ bill pontik 10/04/2011 10:35:48

      Πατριώτη,

      Και μένα η οικογένειά μου μετείχε σε πολέμους. Ο παππούς μου πολέμησε και στην Μικρά Ασία, και στους Βαλκανικούς. Ο πατέρας μου πήγε στην επιστράτευση. Εγώ είμαι πρόθυμος να κάνω το ίδο για το Εθνος, αλλά όχι και για το κράτος του γιωργάκη.
      Το κακό έχει παραγίνει με το πασοκ στον τόπο μας.
      Ξέρεις πολύ καλά πόσο παραμελημένη είναι η Κρήτη και ειδικά από το πασόκ.
      Και παρ'όλα αυτά βγαίνει πρώτο κόμμα. Αν αυτό δεν είναι κάλος τότε τι είναι?
      Μας έχει δεδομένους ο κερατάς. Δες το ΒΟΑΚ από Σητεία έως Χανιά. Ο πιό επικίνδυνος εθνικός δρόμος στην Ελλάδα. Το αεροδρόμιο στο Καστέλλι. Τίποτα.
      Τα φράγματα για την αντιμετώπιση της λειψυδρίας. Η καθυστέρηση της αρκούδας.
      Τις προάλλες διάβασα άρθρο στο οποίο ο Αρναουτάκης προωθεί σχέδια για σιδηρόδρομο. Αντε γειά.
      Τα χωράφια παραμελλημένα, και οι αγρότες ρουφάνε ακόμα τις επιδοτήσεις.
      Θες να κάψεις τους 300, μαζί σου και εγώ.
      Η νοοτροπία του τόπου μας απεικονίζεται από το εξής:
      Την περίοδο του Σημίτη, ρωτήσαν ένα μπάρμπα γιατί ψηφίζει πασοκ αφού δεν τραβάει. Αυτός απάντησε΅Εκιά θα τους ψηφάω μέχρι να μάθουνε"

      • man8os avatar
        man8os @ manos 10/04/2011 12:04:56

        Ετσι μου ειπε και ενας παπους απο την Κρητη.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ bill pontik 10/04/2011 11:39:10

      Σώπα ρε φίλε, μόνο οι Κρητικοί πολεμήσατε στους πολέμους;
      Οι υπόλοιποι Έλληνες κάθονταν;
      Για κάνε λίγο κράτει.

      • man8os avatar
        man8os @ Στέργιος 10/04/2011 12:05:54

        Δε νομιζω να εννοησε κατι τετοιο. Εννοησε οτι και οι Κρητικοι οπως και οι αλλοι Ελληνες πολεμησαν στους πολεμους για την Ελλαδα.

  14. bill pontik avatar
    bill pontik 10/04/2011 09:14:12

    Α ΝΑΙ ΚΑΙ 200 ΔΕΝΤΡΑ ΕΙΧΑ 200 ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ 300 ΣΤΗΝ ΚΡΕΜΑΛΑ ΟΥΤΕ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΟΥΤΕ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΥΤΕ ΜΠΛΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΑΣ

  15. kostas avatar
    kostas 10/04/2011 09:26:11

    Να πάτε τότε στην Καστορία που ψήφισαν 50% τον ''τουρίστα'' στις εκλογές του 2009.

  16. γιαννης avatar
    γιαννης 10/04/2011 09:51:36

    οι χασισεμποροι της ομονοιας και των γυρω αναπτυξιακων περιοχων μαλλον απο ζωνιανα ντοπιο πραμα προμηθευονται.το προγραμμα χρηστων στα νοσοκομεια του λοβερδου κοστιζει.

  17. ποντιος avatar
    ποντιος 10/04/2011 11:21:32

    Η Κρητη ψηφιζει μονοκουκι πασοκ γιατι κονομησε λεφτα επι πασοκ.
    Ολες οι επιδοτησεις της ΕΟΚ(και ΝΑΤΟ ιδιο συνδικατο) αυτοι τις σουφρωσαν..
    Ξερω περιπτωσεις κρητικων (φιλων κατα τα αλλα) που κολυμπουσαν στα λεφτα χωρις να κανουν τιποτα..
    Μιλαμε ελαιοδεντρα,"κηπευτικα" "αξιοποιησεις" φυτωρια, της ποπης γινοτανε..
    Αρκει να ησουν κρητικος και να δηλωνες οτι θα σπειρεις βατομουρα επαιρνες επιδοτηση..Πως να μην ψηφισουν πασοκ??
    Ασε δηλαδη που οι αδειες λαικης λαχαναγορας ειναι ολες κρητικες,η αγορασμενες απο κρητικους..
    Μιλαμε ΓΙΑΑ το αλισβερισι..
    Αμα κοπουν οι επιδοτησεις οι .ωλοι θα σφιξουν.Αλλωστε θυμαμαι πολυ καλα την .."ανοδο" των τρακτερ /παραγωγων/θερμοκηπιων κλπ και λοιπα απο την κρητη προεκλογικα..
    Και το ..κλαμα του (γνωστου) γαπ απο τα ..δακρυγονα...


    Τους πιπιλισανε και λιγο το μυαλο οτι ειναι .."λεβεντογεννα" και "δημοκρατικη" και εβγαλε το ελ.βενιζελο και κατι τετοια και πιστεψανε οτι ψηφιζοντας πασοκ ψηφιζουν ..."δημοκρατια"!!!

  18. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 10/04/2011 11:44:37

    Ξεχάσατε ότι ο Ανδρέας με την Αγαπημένη του (Μιμή) έκανε διακοπές πάντα στην Ελούντα, Οι κρητικοί αυτό το θεωρούσαν μεγάλη τους τιμή !!! Το παλικάρη τους επισης ο ΓΑΠ όταν αποφάσισαν να έλθουν στην Αθήνα έβαλε τα στηβαρά του στήθη του μπροστά, τρώγοντας στην μούρη τα δακρυγώνα της Δεξιάς Χούντας.

    • manos avatar
      manos @ αεροπόρος 10/04/2011 11:52:55

      Γι'αυτό και οι πασόκοι αγροτο-συνδικαλιστές δεν ανεβαίνουν στην Αθήνα τώρα. Μούγκα στη στρούγκα.
      Εκτος αν ακρίβυναν τα καύσιμα οπότε πάω πάσο.
      Τι? ακρίβυναν τα καύσιμα σχεδόν 75 λεπτά?
      Μα από πότε?
      Από το Δεκέμβριο του 2009 που ήταν 1 ευρώ, η βενζίνη στην Κρήτη πουλιέται 1,75 σήμερα.
      Ορίστε αεροπόρε. Δεν φταίει ο ΓΑΠ. Τα παιδιά δεν έχουν λεφτά για βενζίνη. Αν είχαν όμως...

      • juliet avatar
        juliet @ manos 10/04/2011 13:38:57

        οταν ο ΓΑΠ έλεγε λεφτά υπάρχουν αυτούς είχε κατά νου,σκέτη ''πράσινη ανάπτυξη''.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/04/2011 12:38:27

    Σκίζει και ο Παναθηναικός στην Κρήτη.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω!

  20. giannis avatar
    giannis 10/04/2011 12:47:03

    Η Κρήτη είναι πράσινο νησί και καλά....κάνει, τρώγανε πάντα καλά από τις
    πασοκικές κυβερνήσεις. Τα βούρλα.... της Εύβοιας όμως που βγάζουν δεύτερο
    πράσινο νησί μόνιμα την Εύβοια (Ευβοιώτης είμαι) και ποτέ δεν είδε κάτι από
    τους πασόκους το νησί αυτό;

    • juliet avatar
      juliet @ giannis 10/04/2011 13:35:53

      '@ giannis
      φίλε μου,ανέλυσε την λέξη Ευβοεύς και θα καταλάβεις γιατί ψηφίζουν Πασοκ.Μη παρεξηγηθείς ,ο άνδρας από εκεί είναι και τους ξέρω καλά ,Πασοκ και ξερό ψωμί,ας είναι καλά οι βολευτάδες σας!!!!

  21. kinesis avatar
    kinesis 10/04/2011 13:29:11

    Παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας επί του θέματος, απογοητεύομαι. Ο λόγος; Μα συζητάτε ακόμα και σήμερα για Κρήτη και άλλα μέρη, αν ψηφίζουν παραδοσιακά το τάδε ή το δείνα κόμμα. Ήμαρτον. Έτσι καθιστάτε επίκαιρο το σλόγκαν γνωστής διαφήμισης, τροποποιημένο: Τυχαίο που φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Δε νομίζω.

  22. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 10/04/2011 13:58:30

    Λοιπον ας τα βαλουμε σε μια σειρα .....επειδη καταγομαι απο την Κρητη και ζω τα τελευταια 20 χρονια στο νησι...

    1) Η Κρητη εχει πανω απο 600.000 ψηφοφορους και ειναι η περιφερεια με τη μικροτερη αποχη στην Ελλαδα αν το ΠΑΣΟΚ παιρνει 60% ++ ας δειτε οτι σχεδον μονη της εχει η διαφορα στο 1ο με 2ο κομμα

    2) Λογω λανθασμενης γνωσης της Ιστορικης αληθειας κατα ενα διαβολεμενο τροπο πολλοι κρητικοι Θεωρουν το ΠΑΣΟΚ σαν συνεχεια του κομματος φιλελευθερων και του Βενιζελου...................ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΟΦ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΜΑΖΕΨΕ ΤΟ ΓΕΡΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΖΙ ΤΗ ΣΥΝΑΡΧΗΓΙΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ απο οπου στο τελος εμεινε ο Γερος και το μετετρεψε σε ενωση κεντρου. (Θυμιζω οτι πιο Αγγλοδουλος και αντικομμουνιστης απο το Γερο δεν υπηρχε ευθυνεται και για τον εμφυλιο και κολλησε και τη ρετσινια στη Δεξια)
    3) Η Κρητη ας μη τρεφει κανεις ψευδαισθησεις θα δωσει παλι σοτ ΠΑΣΟΚ υψηλο ποσοστο και η εκτιμηση μου ειναι οτι θα εχει μικρη καμψη και δεν απειλειται καθολου απο τη Ντορα.Αντιθετως η Ν.Δ ειναι αυτη που θα πιεστει περισσοτερο ελεω Ντορας μιας και ενα αλλο κουσουρι στο Νησι ειναι ο υπερμετρος τοπικισμος και θα επηρεασει πολλους αυτο.
    4) Η κρητη εχει μεγαλο αγροτικο και κτηνοτροφικο πληθησμο που εχει εισπραξει πληθος επιδοτησεων με ΄΄Πανωγραψιματα΄΄ με βουλευτες που ειναι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ στο ρουσφετι και με πολλα συμφεροντα οι περισοτεροι ΠΑΣΟΚΟΙ με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναι ΒΟλεμενοι υπαρχουν και καποιοι που επαναστατουν αλλα κακα τα ψεμματα ειναι μειοψηφια.....

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ Αλεξανδρος 31/05/2011 19:37:09

      Όχι 600.000, αλλά 405.000 ήταν τα έγκυρα στις εκλογές του 2009 στην Κρήτη.

  23. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 10/04/2011 18:18:18

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ... ΓΕΝΙΚΑ...
    http://koinos-topos.blogspot.com/2011/04/ii.html

  24. factorx avatar
    factorx 10/04/2011 18:26:55

    Εδώ απαντάνε Κοινέ Νου

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ factorx 10/04/2011 18:29:15

      ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΑΚΤΟΡΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ...

  25. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 10/04/2011 19:39:37

    Οι άνθρωποι είναι απλώς χύμα στο κύμα.
    Αντικειμενικά καλοί άνθρωποι, φιλόξενοι, άνθρωποι της παρέας. Όμως πολύ ρηχοί απο άποψη πολιτικής παιδείας. Υπεραπλουστεύουν τα πράγματα όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Αλέξανδρος με αποτέλεσμα να θεωρούν το Σοσιαληστ(ρ)ικό ΠΑΣΟΚ ως ιστορική συνέχεια των Φιλελευθέρων. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι όχι απλά δύο διαφορετικά αλλά δύο αντίπαλα πολιτικά συστήματα. Επίσης δεν μπορούν να καταλάβουν ότι οι πανωεπιδοτήσεις, που παίρνουν τόσα χρόνια, είναι η ανήθικη συμπαιγνία μεταξύ αυτών και των άθλιων Βουλευτών της περιοχής τους, που στερεί πόρους απο άλλες περιοχές που έχουν πραγματική ανάγκη . Γι' αυτό οι άνθρωποι χρειάζονται βοήθεια. Πώς; Όχι με την τακτική του να μην ξαναπατήσουμε στα "πράσινα" νησιά και πόλεις. Αλλά πηγαίνοντας ΜΟΝΟΝ εκεί και προσπαθώντας να τους ξεστραβώσουμε ακόμη και με τσαμπουκά. "Ως πότε παληκάρια" θα κρυβόμαστε; Αυτή την υπόθεση πρέπει όλοι να την πάρουμε στα χέρια μας. Μήπως κάποτε και ξυπνήσει αυτός ο λαός.

  26. SAVAS avatar
    SAVAS 10/04/2011 20:17:37

    Η αλήθεια είναι ότι η Κρήτη έχει ένα κόλλημα με το ΠΑΣΟΚ. Ωστόσο πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί, ακόμα και τώρα που οι συνθήκες οικονομικής κρίσης είναι πολύ άσχημες για όλους.

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι το συγκυβερνών κόμμα του συστήματος (ΝΔ) ποτέ του δεν θυσίασε τα φεουδαρχικά του στελέχη στο νησί, έτσι ώστε να δώσει κίνητρο στους Κρητικούς να αλλάξουν στάση προς το ΠΑΣΟΚ και να ψηφίσουν έστω τη ΝΔ. Πάντα τα στελέχη της ΝΔ στη Κρήτη και φαίνεται και απο τη κατάσταση της ΝΔ στη Κρήτη ότι δεν έδωσαν ποτέ σημασία στο λαϊκό κίνημα αλλά μόνο στα συμφέροντα ορισμένων δικών τους πάνω στο νησί. Αυτοί εξουσίαζαν τη ΝΔ πάνω στη Κρήτη και έτσι την κατάντησαν. Δεν συμπερίφέρθηκαν ποτέ στη Κρήτη έτσι όπως της άξιζε, αντίθετα το ΠΑΣΟΚ με τα γνωστά του κόλπα και τις ταμπέλες του εξουσίαζε στο νησί.

    Ωστόσο, θα πρέπει να γνωρίζουνε όλοι εδώ που μας διαβάζουν πως οι Κρητικοί, περίμεναν η κρίση να αργήσει να τους αγγίξει, αλλά δυστυχώς η κρίση ήρθε πολύ γρηγορότερα απ' ότι την περιμένανε.

    Παρ' όλα αυτά βέβαια, δεν θα περίμενε κανείς το ΠΑΣΟΚ να χάσει μεγάλο κομμάτι της δύναμης του πάνω στο νησί αλλά τα αποτελέσματα δεν θα είναι και τόσο καλά και εδώ γι' αυτούς. Το ΠΑΣΟΚ δεν πάει σε εκλογές γιατί καμία Κρήτη και καμία Πάτρα δεν μπορεί να το σώσει.

    Το θέμα είναι στη Κρήτη αλλά και σε άλλες περιοχές της Ελλάδος, πασοκικές και μη, να καταλάβουν ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι να ακολουθήσουν έτσι ώστε κατεστημένα, (που στη Κρήτη, πιστέψτε με, είναι πολύ δυνατά) να πέσουν και τότε σίγουρα θα έρθουν καλύτερες μέρες και για τα τοπικά θέματα αλλά και γενικότερα όλης της χώρας.


    Και κάτι τελευταίο για τις ταμπέλες που είπα προηγουμένως, έχει να κάνει με τις τύψεις και με αυτά που θα ήθελες να ήσουν αλλά όταν έπρεπε δεν τα έκανες. Και πιστέψτε στη Κρήτη έχουν πολλές ταμπέλες.

  27. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 11/04/2011 00:08:29

    'Ετσι είναι όπως τα λέει ο man8os. Και μην λέτε για την αγωνιστικότητα των Κρητικών γιατί είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι ούτε συμβιβασμένοι ήταν ποτέ, ούτε κιοτήδες. Κατά την επταετή δικτατορία στρακαστρούκες δεν έπεσαν σε ΌΛΗ την Ελλάδα. Δυστυχώς κύριοι αλλά έτσι είναι. Ο κόσμος είχε απηυδήσει από ένα σάπιο πολιτικό σύστημα των τελών της δεκαετίας του 60 με την απίστευτη δημαγωγία κυρίως της Ένωσης Κέντρου, με τους αριβισμούς της τότε Αριστεράς και με τα παιχνιδάκια του παλατιού και με τις κινήσεις αποστασίας του Μητσοτάκη που αποδέχθηκε και ανέχθηκε μια δικτατορία του στρατού που ανάλαβε "τας τύχας του Έθνους" ... με τις ευλογίες των ΗΠΑ. Η ριζοσπαστικοποίηση και μαζικότητα του κινήματος κατά της δικτατορίας υπήρξε μόνο μέσα στους κόλπους νέων ανθρώπων, νέων επαγγελματιών και φοιτητών και κυρίως στην Αθήνα και Θεσ/νίκη από το 1972 και μετά δηλαδή τα δύο τελευταία χρόνια μέχρι την πτώση της.
    Τέλος, ο Ανδρέας Παπανδρέου ο οποίος ως γνωστόν ήταν ολίγον δειλός, αφού επέστρεψε στην Ελλάδα όταν ήταν ασφαλές αυτό να το κάνει και αφού έκαναν την επικίνδυνη δουλειά του εκδημοκρατισμού οι Δεξιοί, εκμεταλλεύτηκε την αίσθηση αδικίας του αριστερού κόσμου ανά τη χώρα και όσον αφορά την Κρήτη η οποία δεν είχε αριστερούς (όπως δεν είχε και εμφύλιο, και αυτό δείχνει ότι δεν έχουν μόνο κακά, κλείνει η παρένθεση) πείσθηκε κατά πλειοψηφία ότι ο Ανδρέας είναι η συνέχεια της παράδοσης του βενιζελισμού και της Ένωσης Κέντρου όπου είχε παραδοσιακά τους περισσότερους οπαδούς λόγω καταγωγής του Ελ. Βενιζέλου.

    Συντάσσομαι με το Μάνθο και προσθέτω ότι όταν ο Σαμαράς γίνει αποδεκτός από την πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών ως ηγετική πατριωτική λύση που θα μας βγάλει από το ΔΝΤ και θα μας χαράξει μια εθνικά αξιοπρεπή αναπτυξιακή πορεία τότε θα απαλλαγεί και η Κρήτη από την "παιδική" ασθένεια του Πασοκ και της ελπίδας ότι αυτό θα μας βολέψει όπως όπως σε μια μίζερη αργομισθία.

  28. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 11/04/2011 02:52:37

    Ναι, υπάρχει κόλλημα με το ΠΑΣΟΚ που σωστά είπατε πιο πάνω οφείλεται στην ιδέα του ότι ΠΑΣΟΚ = Βενιζελισμός (;) και ότι πρόκειται για πατριωτική παράταξη. Δυστυχώς και το '22 θυμάται ο κόσμος και τους δοσίλογους της κατοχής που κατόπιν έγιναν "κολώνες" της κοινωνίας και πάνω εκεί παίζουν με τα αντανακλαστικά του.

    Όσο αφορά τις επιδοτήσεις, τις μαϊμού, όχι τις κανονικές, της επωφελήθηκε μια στενή κομματική ελίτ. Στις υπόλοιπες υπήρχε μια υπερκομματική συνεργασία σε επίπεδο τοπικών κοινωνιών. Αυτές τις φάγαμε όλοι μαζί.

    Μετά είναι τα ρουσφέτια, παραγραφές αδικημάτων (απο τροχαία μέχρι "εμπορία", συμπεριλαμβανομένων και των φορολογικών) και νομική υποστήριξη που μπροστά της το λεγόμενο παραδικαστικό ωχριά. Τι να φτουρίσει ο Μαρκογιαννάκης (τέως) ή ο Κεφαλλογιάνης; αυτοί είναι ερασιτέχνες μπροστά τους.

    Ε, αφήνω για το τέλος τις κουτσουκέλες με την κληρονομική δημοκρατία εντός της ΝΔ, δέστε τι έγινε στο Ρέθυμνο με τον Σχοινά και την Όλγα...

    Θέλω να ψηθώ, εσείς μπορείτε να με ψήσετε;


    Ex Μοντανιέρος

  29. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 11/04/2011 10:19:05

    ναι θα παραμενει πρασινη....18% θα παιρνει το πασοκ και 15% η ΝΔ

  30. καινός avatar
    καινός 11/04/2011 12:53:00

    λυπάμαι πολύ που υπάρχουν τέτοιου είδους σχόλια. Επίσης λυπάμαι πολύ που δημοσιεύονται τέτοια άρθρα που ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ τέτοια σχόλια.

    Και πολύ περισσότερο από εσένα, antinews, που αναδημοσιεύεσαι από πολλούς άλλους.

    Έφτασε εδώ που έφτασε το antinews, και καιρός είναι να γίνει λίγο πιο επιλεκτικό στην αρθρογραφία του γιατί πλέον επηρεάζει πολλούς.

    Αν θέλετε να ξέρετε γιατί η Κρήτη ψηφίζει πασόκ, το είπε ο Αλεξανδρος@10/04/2011 στις 1:58 pm.

    Τα λέει όλα στο σημείο (2), και το έχω πει και εγώ και άλλοι. Τώρα που το λύσαμε το θέμα, μπορούμε να επικεντρωθούμε σε κάτι που πραγματικά μας ενώνει και όχι σε αυτά που μας χωρίζουν; Εχω ψιλοβαρεθεί να προσπαθώ να αποδείξω ότι - ως κρητικός - δεν είμαι ελέφαντας, όπως επίσης έχω χοντροβαρεθεί να προσπαθώ να εξηγήσω γιατί ΔΕΝ φταίνε οι Κρητικοί αλλά οι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ και η πολιτική της ΝΔ. Οι πρώτοι γιατί εθιζαν τους κρητικούς στην "κλεψιά" ώστε να θεωρούν το πανογράψιμο - overuse επιδοτήσεων κάτι απόλυτα φυσιολογικό! Σαν να λέμε "ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ". Οι άνθρωποι δεν έφταιγαν.

    Για τους πολιτικούς της ΝΔ δε θα μιλήσω, ότι και να πω αφού δεν υπάρχει ιδία πείρα θα με πειτε... Κρητικό!

  31. Δαίδαλος πατήρ Ικάρου avatar
    Δαίδαλος πατήρ Ικάρου 23/05/2011 19:48:37

    ΑΝΑΘΕΜΑ το ΠΑΣΟΚ και όλη την ΚΡΗΤΗ που το ψηφίζει 40 χρόνια!!!
    Έχω βαρεθεί ν' ακούω για Λεβέντες Κρητικούς, για Λεβεντομάνες και άλλα τέτοια κουραφέξαλα!!!
    Εκεί κάτω στην Κρήτη, το μόνο που βλέπουμε είναι ένας λαός, ο Κρητικός, που ντροπιάζει την ιστορία των προγόνων του, ντροπιάζει όλη την Ελλάδα, ντροπιάζει όλους τους Έλληνες!
    Ξεχνάει και ντροπιάζει την ιστορία από τον Μινωικό πολιτισμό μέχρι τους αγωνιστές του 1940!
    Μετά το 1974, έρχεται το χάος στην Κρήτη! Αποβλακώνονται όλοι! Γυρνάνε 100 χρόνια πίσω!
    Ο Αντρέας Παπαντρέου τους πουλάει πατριωτισμό με το να εκθειάζει και να στήνει προτομές του Ελ. Βενιζέλου σε όλη την Ελλάδα!
    Αρχίζει και τους μοιράζει τα διάσημα πακέτα Ντελόρ!
    Τους χαρίζει πεντοχίλιαρα, τους διαγράφει όλα τα χρέη, διορίζει στο δημόσιο όλα τα παιδιά τους!
    Ενώ την ίδια στιγμή, θάβει την εγχώρια αγροτική παραγωγή!
    Χτίζει αυθαίρετες βίλες στην Ελούντα και αφήνει τους Αμερικάνους να κάνουν ότι θέλουν στην Σούδα!
    Προωθεί υπόγεια και αφήνει ανεξέλεγκτο το λαθρεμπόριο Ναρκωτικών!
    Τα Ζωνιανά γίνονται η πρωτεύουσα και ο παράδεισος της Κοκαΐνης/Ηρωΐνης στην Μεσόγειο σε συνεργασία με την Σικελική μαφία!
    Δίνει παράνομες άδειες για ξενοδοχεία! Δεν είναι τυχαίο που Κρήτη έχει τα περισσότερα Ναρκωτικά και τα περισσότερα Ξενοδοχεία απ' όλη την υπόλοιπη Ελλάδα!!!
    Η αγροτική παραγωγή μηδενίζεται. Κανένα αναπτυξιακό έργο δεν συντελείται!
    Οι ίδιοι δρόμοι παραμένουν εδώ και 40 χρόνια! Οι ίδιοι κατσικόδρομοι και καρόδρομοι σε όλους τους νομούς της Κρήτης!
    Σε κάθε πρωτεύουσα των νομών, σε κάθε πόλη, σε κάθε κωμόπολη, αντί να βλέπουμε περήφανους και τίμιους αγρότες, μεγαλογαιοκτήμονες, εργατικούς οικογενειάρχες κρητικούς...
    Αντικρίζουμε σήμερα κουτοπόνηρους αγράμματους τοπικούς άρχοντες, κρυφοεμπόρους ναρκωτικών, τεμπέληδες χαβαλετζήδες, μαχαιροβγάλτες και μεθύστακες!
    Γουστάρουν ακόμα το ΠΑΣΟΚικό κολάρο. Είναι τα παιδιά και τα εγγόνια αυτών που τους γέμισαν "πράσινα" πεντοχίλιαρα!
    Όποιον και να ρωτήσεις στην Κρήτη τί ψηφίζει, θα σου πει αμέσως και με παρησσία, ΠΑΣΟΚ !!!
    Δεν είναι τυχαίο! 9 στους 10 Κρητικούς ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και είναι περήφανοι κιόλας!!!
    Ανάπτυξη μηδέν, όχι μόνο στον τόπο τους αλλά, και στο μυαλό τους! Αυτοί οι Κρητικοί δεν έχουν τον Θεό τους!!!
    Τον Θεό τους, είπα; Μα Φυσικά!
    Το ξέρετε ότι, ο "βαθυπράσινος" (πρώην υπουργός) Μανώλης Σκουλάκης και νυν δήμαρχος Χανίων, προχώρησε την Κυριακή 10 Απριλίου 2011,
    στην κατεδάφιση του κτιρίου του Λιμενικού Περιπτέρου, το οποίο θεωρούσε ότι απέκρυπτε το γειτονικό κτίριο, γνωστό και ως Γυαλί Τζαμί,
    παλιό τέμενος της οθωμανικής εποχής;;;!!!
    Σκοπός του βαθυπράσινου Κρητικού Δημάρχου είναι να δοθεί το υπό πλήρης αναπαλαίωση(!) για λατρευτικούς σκοπούς(!) στους ΛΑΘΡΟμετανάστες της Υπατίας!!!
    Ναι, καλά διαβάσατε! Στους γνωστούς ΛΑΘΡΟμετανάστες εκβιαστές της Υπατίας (του ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ) και όλους τους Λαθραίους Μουσουλμάνους που απαιτούν(!) δικό τους Τζαμί στα Χανιά!!!
    Και αντίδραση; Καμμιά!!!

  32. Δαίδαλος πατήρ Ικάρου avatar
    Δαίδαλος πατήρ Ικάρου 23/05/2011 19:49:21

    ...συνέχεια
    Πρόσφατα, ξένα σκοτεινά κέντρα προπαγανδίζουν (μέσα από διαφημίσεις της VODAFONE και τοπικών αεροπορικών εταιριών όπως η SKY Express)
    [Δείτε εδώ το αίσχος! http://www.greekislands.gr/skyexpress/index_gr.html],
    την ανεξαρτοποίηση του Νησιού, προβάλλοντας μια ψευτοσημαία με ένα κόκκινο αστέρι από την εποχή κατοχής των Οθωμανών Σουλτάνων Τούρκων!
    Κι όμως! Υπάρχουν πάρα πολλοί Κρητικοί, που δεν γνωρίζουν την ιστορία της ψευτοσημαίας, φωνάζουν για ανεξαρτοποίηση, λένε ότι μπορούν να ζήσουν αυτόνομοι χωρίς να είναι κομμάτι της Ελλάδας!
    Από πίσω απ'όλη αυτή την ιστορία, κρύβονται Ισραηλινοί επιχειρηματίες που θέλουν ν' αγοράσουν την Κρήτη "για μιά χούφτα δολάρια"!!!
    Κι έτσι όπως πάνε τα πράματα, θα την αγοράσουν την Κρήτη! Θα ανεξαρτοποιηθεί η Κρήτη με λάβαρο την ψευτοσημαία του Σουλτάνου Τούρκου!
    Κι ενώ οι Κρητικοί, οι αρχιτεμπέληδες κουτοπόνηροι βολεψάκηδες ψευτόμαγκες, θα κάθονται στις ταβέρνες πίνοντας ρακί χορεύοντας πεντοζάλι και τραγουδώντας μαντινάδες...
    την ίδια ώρα, τα αφεντικά τους, Ισραηλινοί και Τούρκοι θα εξορύσσουν το Φυσικό αέριο και το Πετρέλαιο, κάτω απ' το νησί τους...
    με την συμμετοχή των 2 πετρελαιοφόρων-τάνκερ, του αρχιμαφιόζου συμπατριώτη τους Βαγγέλη Μαρινάκη!
    Του Βαγγέλη Μαρινάκη του Κρητικού προέδρου του Ολυμπιακού και του έκτου κατά σειρά προέδρου της σούπερ λίγκας, με τα στημένα πρωταθλήματα !!!
    ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΡΗΤΗ! ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ !!!