#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2010 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Κάτια Μακρή λύνει το πρόβλημα των συμβασιούχων



Ως κοινός θνητός έχω τις αδυναμίες και τα βίτσια μου. Και δεν μιλάω μόνο για το τσιγάρο. Τρελαίνομαι να παρακολουθώ Τράγκα. Τη βρίσκω με τα τσαλίμια του. Γουστάρω. Το κακό είναι πως για να απολαύσω Τράγκα, πρέπει να δω και την …Κάτια Μακρή. Την άλλη, πέραν της Όλγας, ...εκπρόσωπο τύπου του ΠΑΣΟΚ.

Να παρουσιάζει αμάσητη κάθε πράσινη περικοκλάδα  από το ανεξάρτητο κάστρο της δημοσιογραφίας που λέγεται ΑΛΤΕΡ, καθώς και στο  άλλο μετερίζι της αδέσμευτης ελευθεροτυπίας, τον Real FM.

Η οποία, καταρχήν, μας είπε σήμερα το εξής αμίμητο: «γιατί δεν δοκιμάζουν οι συμβασιούχοι του δημοσίου τις δυνάμεις τους στον ιδιωτικό τομέα»; Που να δοκιμάσουν γλυκειά  μου; Στα μαγαζιά με τα λουκέτα;

Στη συνέχεια, κάνοντας «διάλογο» με τον πρόεδρο των συμβασιούχων εργαζομένων στην Ακρόπολη, κάποιον  Χασομέρη!!! (έτσι τον λένε), τι βρήκε να του πει, προκειμένου να τον βάλει στη θέση του; «Εγώ είμαι δημοσιογράφος, δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος. Δεν παρακάλεσα σε γραφεία πολιτικών για να βρω δουλειά…».

Μα καλά, μια τόσο μεγάλη δημοσιογράφος και δεν κατάλαβε πως το κόμμα που υποστηρίζει με τέτοιο μένος, είναι αυτό που επί δεκαετίες εξέθρεψε το κομματικό ρουσφέτι και γαλούχησε αυτό που σήμερα πήγε να λοιδορήσει; Δεν πήρε χαμπάρι πως το πράσινο κομματικό κράτος είναι αυτό που έχει ξεφτιλίσει κάθε έννοια αξιοκρατίας και ισονομίας στο δημόσιο; Τι σόι ρεπόρτερ είναι; Μόνο στα πράσινα πολιτικά γραφεία κάνει ρεπορτάζ;  Και τώρα έρχεται να αποστομώσει έναν από αυτούς  που είδαν πράσινο φως και μπήκαν, απαξιώνοντας τους δημόσιους υπαλλήλους συλλήβδην;

Βέβαια δικαιολογείται. Αφού κάνει μόνο κυβερνητικό ρεπορτάζ, είναι λογικό οι μόνοι δημόσιοι υπάλληλοι που γνωρίζει, να είναι αυτοί που είτε είναι μόνιμα αποσπασμένοι στα πράσινα πολιτικά γραφεία, σταυρώνοντας ψηφοδέλτια και φτιάχνοντας καφέ, είτε κάποιοι άλλοι γλιτσεροί που κατοικοεδρεύουν σε αυτά, προκειμένου να πετύχουν κάποιο ιδιοτελές ρουσφέτι ή κάποια υπηρεσιακή τους ανέλιξη. Δικαιολογείται λοιπόν.

Κα Μακρή, για να μαθαίνετε , υπάρχουν πολλοί, μα πάρα πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι, με τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, που όμως δεν έγλειψαν πολιτικάντηδες για να διοριστούν, και που έδωσαν εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ, ή προσκόμισαν πτυχία κλπ. παλαιότερα, για να μπουν βάσει μορίων, και πάει λέγοντας.

Το να εξισώνετε λοιπόν τον Έλληνα δημόσιο υπάλληλο με τη γλοιώδη καρικατούρα του που αντικρίζετε στις καθημερινές σας επαφές με τους πολιτικάντηδες, είναι το λιγότερο άστοχο και άδικο.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bromoskylo avatar
    bromoskylo 14/10/2010 22:34:45

    Τι δουλειά κάνει η Κάτια Μακρή;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ bromoskylo 14/10/2010 22:44:11

      Εκπρόσωπος ατύπου.

    • Ιωαννης Ένατος avatar
      Ιωαννης Ένατος @ bromoskylo 14/10/2010 22:44:34

      Πως σε λένε εσένα; αυτό κάνει!!

      • bromoskylo avatar
        bromoskylo @ Ιωαννης Ένατος 14/10/2010 23:05:46

        συμφωνώ απόλυτα (αλλά με ελληνικούς χαρακτήρες)

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ bromoskylo 15/10/2010 10:17:09

      Πρέπει πρώτα να δούμε αν η κυρία δεν συμπεριλαμβάνεται στις καταστάσεις των δημοσιογράφων της Γεν.Γραμματείας Τύπου που δεν πατούν στο Υπουργείο και πληρώνονται μέχρι και υπερωρίες, κι έπειτα να υιοθετήσουμε τις κραυγές της περί του αδεσμεύτου του επαγγέλματός της.

  2. Kasut avatar
    Kasut 14/10/2010 22:36:48

    Ανεξαρτητα με το τι ειναι η Μακρη εχει δικιο. Στην εποχη των παχιων αγελαδων που υπηρχαν δουλειες στον ιδιωτικο τομεα ολοι στριμωχνονταν στον βουλευτη για συμβαση. Και τελος παντων δεν μπορει η χωρα να διατηρει πλεον ενα τοσο μεγαλο δημοσιο.

    • bromoskylo avatar
      bromoskylo @ Kasut 14/10/2010 22:42:50

      Για ποιά εποχή μιλάς;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kasut 14/10/2010 22:43:01

      Πρώτον: Άλλο δημόσιος υπάλληλος (που λοιδόρησε η Μακρή) και άλλο συμβασιούχος υπάλληλος του δημοσίου.
      Δεύτερον: Με το σκεπτικό σου, ας δοθεί η Ακρόπολη (και άλλα πολλά) σε ιδιώτες προς εκμετάλλευση, ώστε να μη χρειάζεται να πληρώνει το δημόσιο τους υπαλλήλους.
      Τρίτον: Πιστεύω ακράδαντα πως ένα μεγάλο ποσοστό ΔΥ είναι όντως από ανεπαρκείς έως επικίνδυνοι, μέχρι και σαμποτέρ. Αλλά για αυτό, φταίνε τα κόμματα που τους καλύπτουν. Όχι η έννοια του δημοσίου τομέα που στην Ελλάδα την ξεφτίλισαν τα ίδια τα κόμματα εξουσίας και όχι μόνο.

      • Kasut avatar
        Kasut @ Strange Attractor 14/10/2010 23:08:29

        Για το δευτερο συ ειπας. Εγω δεν το υποστηριξα αυτο. Εγω υποστηριζω πως εφοσον τελειωνει η συμβαση πας σπιτι σου.

      • Kasut avatar
        Kasut @ Strange Attractor 14/10/2010 23:10:42

        Για το 3 οντως φταινε τα κομματα ε και? Αν τα κομματα αποφασισουν εστω και ακομψα να τους κοψουν θα μουτζωνουμε? Και η κακουργα η κενωνια ενδεχομενως δημιουργησε τον Κορκονεα, δεν σημαινει πως πρωτα θα φτιαξουμε την κοινωνια και μετα θα κλεισουμε μεσα τον Κορκονεα.

      • lampros avatar
        lampros @ Strange Attractor 15/10/2010 02:32:56

        Kasut

        """Εγω υποστηριζω πως εφοσον τελειωνει η συμβαση πας σπιτι σου."""

        Είπες και εσύ τη σαχλαμάρα σου...

        Για συμβάσεις «μακράς διαρκείας» με επαναπροσλήψεις κλπ για να μην σε ασφαλίσουν δεν έχεις ακούσει τίποτα;

        Για μούφα μαθητείες και «σταζ»;

      • Kasut avatar
        Kasut @ Strange Attractor 15/10/2010 02:49:46

        H σαχλαμαρα ειναι λεξη που καταγεται απο τον Σειριο?

  3. δημης avatar
    δημης 14/10/2010 22:43:00

    Καί βέβαια τα θυμιατά δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι απλά τα αγοράζουν οι πολιτικοί ....σάν θυμιατό τέτοιου είδους καινοητικού βεληνεκούς στον ιδιΩτικό τομέα μιά χαρά τα πάει...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2010 22:46:09

    Δημοσιογραφία αιχμής. Η "Φαλάτσι" των Βαλκανίων. Ακολουθεί και ένα με τον Τοτό.

  5. Greco avatar
    Greco 14/10/2010 22:57:51

    ετσι ειναι στο πασοκ

    οι λεγομενοι εκσυγχρονιστες του σημιτη (ας παρουμε για παραδειγμα τη μακρη) δεν εχουν τιποτα κοινο με τους παλαιοσοσιαλιστες

    αλλα τους ενωνε παντα η κουταλα ,τις τυχον αντιπαλοτητες ξερουν πως να τις θαβουν

  6. bromoskylo avatar
    bromoskylo 14/10/2010 23:24:10

    Στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει αξιοκρατία.

    • Kasut avatar
      Kasut @ bromoskylo 14/10/2010 23:29:07

      Ποιον ιδιωτικο, τα κρατικοδιαιτα καναλια?

    • astris avatar
      astris @ bromoskylo 14/10/2010 23:29:58

      Κοιμάσαι ύπνο βαθύ. Μεγάλες εταιρίες και πολυεθνικές, ελάχιστα διαφέρουν από το Δημόσιο. Κλίκες και κλέψιμο πάνε σύνεφο.

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ astris 15/10/2010 12:08:58

        ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!

        Γι΄ αυτό και όταν γινεται συζήτηση για φαγοπότι δείχνουν προς το δημόσιο για να μην βλέπουν αυτούς...

        • ΕΛΛΗΝ avatar
          ΕΛΛΗΝ @ ΕΛΛΗΝ 15/10/2010 12:10:26

          H παραπάνω αναφορά είναι για τον astris

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ astris 15/10/2010 19:02:59

        Συμφωνώ απόλυτα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ bromoskylo 14/10/2010 23:31:00

      Ειρωνικά το λέει.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/10/2010 00:11:46

    Πάλι καλά που δεν ζήλεψε τη Κοραή, να ρωτήσει τον πρόεδρο των συμβασιούχων για τους τσάμηδες!

  8. Misha avatar
    Misha 15/10/2010 00:15:47

    Ανδρώθηκε δημοσιογραφικά στο Φλας δίπλα στο γίγαντα της λάσπης , κολλητό του Τσουκάτου και του Κόκκαλη, Κακαουνάκη.
    Εκεί που ήταν διευθυντρια η Ελενη Κόκκαλη και είχαν εκπομπή και οι Λυριτζής-Οικονόμου, Τσιμας, Ανδρουλάκης, Αναστασιάδης -Περρής.
    Λέμε για τη Χαριλαου Τρικούπη στα FM.
    Θα είχε ενδιαφέρον η αντιπαραβολή της στάσης της συγκεκριμένης κυρίας επί Σημίτη, Καραμανλή και με την τωρινή. Όποιος έχει πρόσβαση στα αρχεία του Φλας θα βγάλει πολλούς λαγους.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/10/2010 00:24:11

    Ο κ. Χατζηνικολάου και η κα. Μακρή, μήπως έλυσαν και το πρόβλημα με τις οφειλές του ALTER στο δημόσιο;

    Απ' ότι παραδέχθηκε το ίδιο το κανάλι οφείλονται στο δημόσιο ΦΜΥ, ΦΠΑ και δεν ξέρω τι άλλο και έχουν δεσμευτεί λογαριασμοί.

    Αυτό δεν αποτελεί είδηση;

    Αν παρόμοια προβλήματα αντιμετώπιζε μια άλλη εταιρεία εισηγμένη μάλιστα στο Χρηματιστηριο ο κ. Χατζηνικολάου και η κα. Μακρή δε θα ζητούσαν από το υπουργείο να ενεργήσει άμεσα, να εισπράξει τις οφειλές και να οδηγήσει τους οφειλέτες (άλλη λέξη θα έλεγαν, αλλά εμείς είμαστε διακριτικοί) στη φυλακή;

    Εκτός και αν δεν γνωρίζουν...

    Γιατί αν γνωρίζουν, η σιωπή είναι συνενοχή.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Κώστας Ροδινός 15/10/2010 12:03:22

      κ. Ροδινέ

      Εδώ πρόκειται για τον ΟΡΙΣΜΟ του θράσους.

      Οι χρεοστούντες στούς πάντες (και στο Δημόσιο) , κουνάνε το δάχτυλο στους εργαζόμενους σε αντίστοιχες επιχειρήσεις του δημοσίου.

      Και μήν πει κανείς οτι το δημόσιο το πληρώνουμε εμείς

      Γιατι τότε ας απαντήσει ποιός πληρώνει την κρατική διφήμιση που εισπράτουν οι συγκεκριμένες επιχειρήσεις ????

  10. ΜΠΕΝ avatar
    ΜΠΕΝ 15/10/2010 01:11:27

    Αμ έλα που οι Πασοκοι λένε ότι βλέπουν τον Τράγκα, για ξεκάρφωμα, για να παίρνουν γραμμή από τη Μακρή

  11. Le canard avatar
    Le canard 15/10/2010 01:32:11

    Η κυρία Μακρή δεν παρακάλεσε πολιτικούς! Μμμμμ. Δεν ξέρω γιατί ανέβηκε για να μείνει κοντά στην οικία Γ.Παπανδρέου. Προφανώς, επειδή είναι όμορφη, αν και ακριβή περιοχή. Για τα περί "πράσινης προπαγάνδας" της, ουδέν περίεργον. Και όταν κάλυπτε ως "απλή" δημοσιογράφος τα της κυρίας Αγγελοπούλου και των Ολυμπιακών, "εθνικήν" προπαγάνδαν ασκούσε. Και βέβαια, ποτέ της στους Ολυμπιακούς δεν είδε κανένα σκάνδαλο. Ούτε βέβαιαμ, είδε κάτι το σκανδαλώδες στην κίνηση της Μαρίας Αντουανέτας πέρυσι να βάλει λουκέτο στον Ελεύθερο Τύπο. Αντίθετα, έγραφε σε πόσο κακή ψυχολογική κατάσταση ήταν η Γιάννα μετά το λουκέτο, τόσο που είχε ξεσκιστεί στις διακοπές στη βίλα της στις Κυκλάδες. Τόση φιλική επιμονή η κυρία Μακρή στη Γιάννα που δεν υπολόγισε ότι μεταξύ των απολυμένων τότε δημοσιογράφων ήταν και στενό πρόσωπό της.

  12. lampros avatar
    lampros 15/10/2010 02:34:40

    """Στη συνέχεια, κάνοντας «διάλογο» με τον πρόεδρο των συμβασιούχων εργαζομένων στην Ακρόπολη, κάποιον Χασομέρη!!! (έτσι τον λένε), τι βρήκε να του πει, προκειμένου να τον βάλει στη θέση του; «Εγώ είμαι δημοσιογράφος, δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος. Δεν παρακάλεσα σε γραφεία πολιτικών για να βρω δουλειά…»."""

    Και την δουλειά ως άτυπο «γραφείο τύπου» πως την βρήκε; Δεν παρακάλεσε; Προσελήφθη με ΑΣΕΠ;

  13. kiki avatar
    kiki 15/10/2010 07:25:51

    @ Misha,
    Σε ποιον θυτευσε κοντα ειναι τ ενα,ποιος την προωθησε για να γινει ειναι το δευτερο.
    Αυτα περι γλυψιματος Γιαννας δεν τα ηξερα,και οντως καποιος πολυ κοντινος της εμεινε ανεργος μετα.
    Με την Γιαννα,εχουν κοινα σημεια,την ομορφια και την τελεια απαλη σαν κινεζικη πορσελανη επιδερμιδα.
    Αλλο ενα σαπροφυτο του συστηματος.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/10/2010 09:16:24

    «Εγώ είμαι δημοσιογράφος, δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος. Δεν παρακάλεσα σε γραφεία πολιτικών για να βρω δουλειά…».
    Το social engineering στο αποκορύφωμά του από αυτή την ιδιαίτερα προκλητική κυρία!
    Και φυσικά κανένας δεν την έστειλε να πάει από κει που ήρθε!

  15. A.M. avatar
    A.M. 15/10/2010 09:26:20

    «Πόσο πάει;»

    Αυτό πρέπει κάποιος να ρωτήσει την κυρία Μακρή
    (προφανώς αναφερόμενος στο μηνιάτικο που εισπράττει απ το πασοκ).

  16. Poisonous avatar
    Poisonous 15/10/2010 11:27:05

    Η Κατιούλα, εξαιρετικό κορίτσι.

    Θυμάμαι, όταν έβγαινε με στενό μου φίλο, πριν γίνει ομορφούλα με φτιάξιμο δοντιών και άλλων, που μας έλεγε ότι ο στόχος της στη ζωή είναι η τηλεόραση. Τότε έγραφε κάτι μονόστηλα στα Νέα νομίζω ή στη Ελευθεροτυπία. Βέβαια και τότε ήταν από κοντά σε διαφόρους πασόκους υπουργούς και άλλους και σιχαινόταν τον Σιμήτη, σούπερ Ανδεϊκή γαρ.

    Θυμάμαι που ως καλή δημοσιογράφος (παντογνώστης δηλαδή) ένα βράδυ έκανε μάθημα περί της παραγωγής, διακίνησης και εμπορίας τσιμέντου σε... μέλος της οικογενείας που παράγει το σχετικό προϊόν... το οποίο απαξίωσε να της διευκρινίσει ότι ήταν εξαιρετικός γνώστης του αντικειμένου.

    Επιφανειακή (shallow που λένε οι αγγλοφιλία), εμπαθής και εκδικητική θα έλεγα. Ου μπλέξεις...

    • vonchristoforakos avatar
      vonchristoforakos @ Poisonous 15/10/2010 14:54:55

      στο Εθνος ήταν

  17. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 15/10/2010 14:30:18

    Εμφανιζεται η κυρα Κατια στην τηλεοραση μας δουλευει αγρια και εμεις ασχολουμαστε μαζι της ετι περαιτερω!!! Καλα να να παθουμε!!!
    Οσοι δε πιστευουν οτι ο δημοσιος τομεας ειναι διεφθαρεμενος,επικινδυνος και ελεεινος Θα τουσ συμβουλευα οταν εισερχονται σε δημοσια υπηρεσια να λα μβανουν ολα τα παραιτητα προφυλακτικα μεσα οπως ακριβως γινοταν με τν γριππη των χοιρων, αφ ενος για να μην μολυνθουν, αφ ετερου για να βοηθησουν τον ΓΑΠ στην μαχη κατα της διαθορας.

    Υ.Γ. ακουσα τυχαια στο ΣΚΑΙ οτι καποιος συνδικαλιστης της ΓΕΣΕΕ(Ποιος;βρεστε τον εσεις οι αδιαφθοροι)απεκαλεσε τους εργαζομενους στον ιπποδρομο αλογομουρηδες!!! Και εις ανωτερα!!!