#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2012 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ισπανία γιατί δεν ζητάει βοήθεια από την Κίνα και τη Ρωσία;



Είναι ορατό το ενδεχόμενο, ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, η Ισπανία να ζητήσει τη βοήθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη σωτηρία του τραπεζικού της συστήματος.

Νομίζω ότι είναι εύλογο το ερώτημα:

Η Ισπανία γιατί δεν αναζήτησε τα απαιτούμενα κεφάλαια εκτός Ευρωζώνης; Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, γιατί δεν προσέφυγε στη Κίνα, τη Ρωσία ή την Αμερική, Βόρεια και Λατινική, όπου έχει ισχυρές προσβάσεις;

Δεν το έκανε γιατί προφανώς δεν υπήρξε ενδιαφέρον ή τα επιτόκια δεν θα ήταν ελκυστικά.

Αυτά για όσους μας παραμυθιάζουν, ότι μπορεί να καταγγείλουμε τη δανειακή σύμβαση και την  άλλη μέρα η Ελλάδα θα ...πλημμυρίσει από κεφάλαια τρίτων χωρών.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/06/2012 17:31:58

    Πέστα ρε Ροδινέ. Εδώ υπάρχει ένα 7% (ονόματα δεν λέμε, τον Πάνο λατρεύουν) που πιστεύει ότι θα μας ρίξουν χρήμα ... οι Ελ!!!!!

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 09/06/2012 17:34:16

      Σημαδια της παρακμης μας

    • m.s avatar
      m.s @ Strange Attractor 09/06/2012 22:09:31

      Βρε Πανούλη λες να έχουν και οι Ισπανοί τίποτα πετρέλαια και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι. πήγαινε να τους ανοίξεις τα μάτια. πες τους :
      exete kargas barelos petreleos , megala san ta las ameletitas tauros.

  2. Ewiak Ryszard avatar
    Ewiak Ryszard 09/06/2012 17:42:03

    Αυτή η κρίση δεν είναι τυχαία. Η Αγία Γραφή λέει: «Και [ο βασιλιάς του βορρά] θα γυρίσει στη γη του με μεγάλη ποσότητα αγαθών [1945], και η καρδιά του θα είναι εναντίον της άγιας διαθήκης [αθεϊστικό κράτος ]. Και θα ενεργήσει [υψηλή δραστηριότητα στη διεθνή σκηνή] και θα γυρίσει στη γη του [1991-1993. Η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης και της Σύμφωνο της Βαρσοβίας. Τα ρωσικά στρατεύματα επέστρεψαν στη γη τους]. Τον προσδιορισμένο καιρό θα επιστρέψει [η μεγάλη ύφεση στην Ευρώπη, η αποσύνθεση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΝΑΤΟ. Πολλές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ θα επιστρέψει στη ρωσική σφαίρα επιρροής]. Και θα μπει στα νότια [Γεωργία]· αλλά δεν θα είναι όπως την πρώτη φορά [1921] και όπως την τελευταία φορά [2008]». (Δανιήλ 11:28, 29) Στη συνέχεια οι ΗΠΑ θα επιτεθεί η Ρωσία. (Δανιήλ 11:30α) Θα είναι ένα πυρηνικό πόλεμο. (Αποκάλυψη 6:4) «Μαχαιρα μεγαλη» = πυρηνικό όπλο. Αυτό είναι «η αρχή της γέννησης τύψεις». (Ματθαίος 24:7, 8)

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Ewiak Ryszard 09/06/2012 18:15:27

      φίλε ο Δανιήλ είναι 100 χρόνια μπροστά ... όταν έπαιζε με 2 λίμπερο και πέρναγε από το Τορίνο οι άλλοι ακόμα πάιζανε 4-4-2 ρόμβους και αηδίες

      για το Ματθαίο το Γιανούλη δεν το ήξερα ότι είναι τόσο γνώστης !!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ EVANGELOS 09/06/2012 20:32:45

        Και να σκεφτείς ότι σε λένε Ευάγγελο, πολύ χιούμορ έχει καμιά φορά η μοίρα...

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ TopGunZ 09/06/2012 21:57:16

          φίλε Τοπ Γκαν χαιρετίσματα στα αδέρφια μας Γκους και Μάβερικ και το φίλο μου τον Αισμαν ...

          H παναγία μαζί τους

  3. Economist avatar
    Economist 09/06/2012 17:47:38

    Ο στρατιώτης ενδιαφέρεται να είναι άθικτη η πανοπλία του. Η Ελλάδα είναι ένα κομμάτι από την πανοπλία της Ρωσίας. Η Ισπανία δεν ενδιαφέρει τη Ρωσία. Αλλά και να την ενδιάφερε κανείς δεν πετάει τα λεφτά του σε χαμένες υποθέσεις. Η Ελλάδα δεν είναι χαμένη υπόθεση.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Economist 09/06/2012 21:29:59

      :D

  4. tiramola avatar
    tiramola 09/06/2012 17:55:50

    Λάθος θυμάμαι ότι εγκαλούσατε τον ΓΑΠ γιατί δεν ζήτησε βοήθεια από Ρώσους ή Κινέζους?

    • adidrust avatar
      adidrust @ tiramola 09/06/2012 18:48:29

      ναι καλά και επιλεκτικά ΔΕΝ θυμάσαι ότι ο ΑΣ συζητούσε για επενδύσεις στην Ελλάδα ΚΑΙ από τους Ρώσσους...

      we mean business

  5. Tasos avatar
    Tasos 09/06/2012 18:08:56

    Τα Ισπανικά φιλέτα δεν έχουν απαξιωθεί τόσο όσο τα Ελληνικά (κυρίως μέσω της ατελείωτης πτώσης στο ΧΑ αλλά και άλλων παραγόντων) οπότε δεν είναι το ίδιο εύκολα ανταλλάξιμα σε ένα θεωρητικό δάνειο από τρίτους. Επιπλέον "αγοράζοντας" ανταλλάγματα εντός της Ελλάδας έχεις άμεση πρόσβαση σε όλο το πετρελαϊκό πανηγυρι που έχει στηθεί μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας - Κύπρου - Ισραήλ. Οι Ρώσοι να πάνε να ασχοληθούν με την ηβιρική για ποιό λόγο? Για να χουν πρόσβαση για μπάνια στη Μαγιόρκα? Δε νομίζω. Ας σταματήσει όμως κι αυτό το πράγμα σε κάθε χώρα που οδεύει για μνημόνιο να λέμε "ααα αυτοί γιατι δε δανείστηκαν από τη Ρωσία".
    Το θέμα δεν είναι αν δανείστηκαν ή όχι αλλά ότι εμείς, δια νόμου, ΔΕ μπορούμε να δανειστούμε από τρίτους κάτι που είναι προφανές ότι σημαίνει πως οι δανειστές θέλουν να πληρωθούν ΜΟΝΟ με τους τρόπους που θεωρούν αυτοί σωστοί ενώ η λογική λέει ότι ένας δανειστής αδιαφορεί που θα βρείς τα λεφτά αρκεί να τον πληρώσεις κι ας πάρεις δάνειο από τον Α Κενταύρου.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 09/06/2012 18:09:32

    Τα έχουν τάξει τα λεφτά στον ανεξάρτητο κουραμπιέ και δεν περισσεύουν για τους υπόλοιπους.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/06/2012 18:34:30

    H Iσπανια ανηκει πραγματικα στη Δυση.Δεν ψαχνει λυσεις εκτος του δυτικου κοσμου.
    Η Ελλαδα οχι.Και αυτο δεν περιοριζεται μονο σε αριστερους αλλα και σε "λαικοδεξιους" ρωσοπληκτους.

    • Economist avatar
      Economist @ ψυχραιμια 09/06/2012 21:25:32

      Επειδή η γενιά μου μεγάλωσε με τις ταινίες του Σταλόνε δεν μπορώ να πω ότι είμαι ρωσόπληκτος. Μάλλον θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου αμερικανόφιλο. Για πολλούς όμως αμφιβάλω εάν είναι αμερικανόφιλοι ή κάτι άλλο. Αλλά ο Θεός μας έδωσε και μυαλό να σκεφτόμαστε.
      Το καλοκαίρι του 2010 με ρώτησε κάποιος νοσοκομειακός που άνηκε στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. από το 1981 πως θα πάνε τα πράγματα στην Ελλάδα. Του απάντησα: εάν είχες μια επιχείρηση και ερχόταν ο Γεώργιος Παπανδρέου και σου ζητούσε εργασία σε τι θέση θα τον έβαζες; Αφού σκέφτηκε δυο – τρία δευτερόλεπτα μου απάντησε: ούτε κλητήρα. Τότε του είπα: έδωσες την απάντηση μόνος σου.
      Εάν φίλε Ψυχραιμία ήσουν στη θέση του Πούτιν θα άφηνες να καταστραφεί η Ελλάδα;

  8. deldio avatar
    deldio 09/06/2012 19:10:11

    Ήμαρτον άνθρωπέ μου. Υπάρχει όρος στην 1η δανειακή σύμβαση που απαγορεύει να αναζητηθούν κεφάλαια για την πληρωμή του χρέους από τρίτους εκτός των δανειστών. Πώς θα έμπαινε τέτοιος όρος τότε στην Ελλάδα εάν δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση; Το ότι αυτό δεν υπάρχει στην περίπτωση της Ισπανίας δεν συνιστά απόδειξη ότι δεν υπήρχε αυτό τότε και σε εμάς! ΕΛΕΟΣ!

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 09/06/2012 20:06:58

    Στην Ρωσία πέφτει πείνα και τον γοννέων και εσύ περιμένεις λεφτά.

    Αντε καμιά πίστωση στο αέριο που σου πουλάνε να σου δώσουν και πολύ είναι.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Aris. A 10/06/2012 17:34:24

      Έχεις χάσει πολλά επεισόδια από την εποχή του Γέλτσιν. Έκτοτε έχει αλλάξει θεμαματικά η κατάσταση. Φυσικά, έχουν δρόμο ακόμα μέχρι να πιάσουν το μέσο βιοτικό επίπεδο της Δυτικής Ευρώπης αλλά αυτό είναι διαφορετικό ζήτημα από τα οικονομικά των ταμείων του κράτους. Αυτό το γνωρίζουμε άλλωστε κι από την χώρα μας, που έχει υψηλότερο κατα κεφαλήν ΑΕΠ από Κίνα, Ρωσία και Βραζιλία αλλά έχει χρεωκοπήσει.

      Η πραγματικότητα είναι ότι Ρωσία έχει τα ταμεία της γεμάτα μετρητό και αυτό της δίνει ειδικό βάρος σε μια περίοδο γενικευμένης κρίσης, όταν όλη η Ευρώπη είναι βυθισμένη στα χρέη. Όσο για τα βερεσέ στο γκάζι, τα δίνει σε πελάτες που έχουν εκείνοι πρόβλημα ρευστότητας (πχ Ουκρανία και Λευκορωσία) και μάλιστα τείνει να τα περιορίσει τώρα τελευταία.

      Φυσικά, ότι έχει γεμάτα ταμεία δεν σημαίνει ότι η Ρωσία (και ειδικά επί Πούτιν) θα αρχίσει να τα ξοδεύει σαν νεόπλουτος. Κινείται στοχευμένα - ειδικά μέχρι να ισχυροποιήσει περαιτέρω την θέση της. Εγώ δεν βλέπω να έχει κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Ρωσία η περίπτωση της Ισπανίας. Αντιθέτως, η περίπτωση της Ελλάδος, παρουσιάζει μεγαλύτερο ενδιαφέρον, όπως και να το κάνουμε.

  10. κοσταρικας avatar
    κοσταρικας 09/06/2012 20:17:18

    Γιατι ομως δεν ζηταει βοηθεια ακομα ,τουλαχιστον οχι επισημα? Μηπως επειδη οι Ισπανοι δεν σκεφτονται οπως ο Ελλην που παντα περιμενει τον απομηχανη θεο ,ο οποιος κατα προτιμηση ειναι και Ευρωπαιος!!!!!!

  11. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 09/06/2012 20:36:23

    Η Ισπανια -κι' η Πορτογαλια και η Ιρλανδια0 δεν αναζητουν λυσεις εκτος της αθλιας πλεον Ε.Ε των τραπεζιτων και των τοκογλυφων, γιατι κι η δικες τους κυβερνησεις ειναι εξισου δεσμιες των ιδιων συμφεροντων που κρατανε μεχρι τωρα δεσμια και την Ελλαδα. Ειναι τοσο απλο. Η ιδια πολιτικη νοοτροπια των διορισμενων μαριονεττων που παριστανουν τους ηγετες εχει τα ιδια ακριβως αποτελεσματα. (Μακαρι βεβαιως η Ε.Ε να μπορουσε να γινει κατι σαν κι αυτο που ονειρευονταν καποτε ο Ντελορ, προς το παρον ομως οδηγειται ολοταχως προς την διαλυση).

    • Mάνια avatar
      Mάνια @ Μ.Γ 09/06/2012 22:56:47

      Το πιο σωστό σχόλιο!
      ΒΕβαια οπως ειπε και καποιος αλλος σχολιαστης απο πανω, δεν θα τους εδιναν ετσι και αλλιως -η Ρωσία και η Κϊνα-μιας και δεν τους ενδιαφερει και τοσο η Ισπανία και δεν ειχαν ξεκινησει συνεργασίες στενες
      οπως εκανε εδω ο Καραμανλης στην Ελλαδα!

  12. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 09/06/2012 22:31:21

    Γιατί δυστυχώς για αυτούς δεν εχουν Πάνο Καμμένο και Α(συναρτητους) Έλληνες να το σκεφτούν και να το υλοποιήσουν.
    Προσοχή μη διαρρεύσει η πληροφορία και μας πάρουν το υπερόπλο μας "Πανος Καμμένος"

  13. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 09/06/2012 22:51:38

    "Η Ισπανία γιατί δεν ζητάει βοήθεια από την Κίνα και τη Ρωσία;"
    Μα κε Ροδινέ η απάντηση είναι πανεύκολη.
    Επειδή δεν είναι follower του Πάνου, ώστε να παίρνει ιδέες.
    tweet tweet Παναής@καψερός.ομπρώς

  14. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 09/06/2012 23:15:47

    Ωραία αλλά γιατί δεν βάζεται το ερώτημα στην σωστή του βάση;Γιατί έφτασε και η Ισπανία(μετά απο Ελλάδα/Πορτογαλία/Ιρλανδία) στο σημείο να ζητήσει βοήθεια;Γιατί μετά απο αυτήν είναι πιθανόν και η Ιταλία να κάνει το ίδιο;Αυτά για όσους βλέπουν μέλλον σε αυτήν την ΕΕ που μας θέλει απλά καταλανωτές.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Ανδρέας 09/06/2012 23:24:12

      ....και για να το προχωρήσω λίγο περίμενω να δώ τους όρους αυτής της συμφωνίας και μετά θα μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη.

  15. δρόμος avatar
    δρόμος 09/06/2012 23:56:14

    κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά του τότε με το σήμερα, τιραμόλα - έλα, όλοι γνωρίζουμε ότι είσαι πιό έξυπνος από τόσο ...

  16. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/06/2012 00:10:16

    Ναι ,για να ζεσταίνεται όλη η Ευρώπη απο το δικό μου αέριο.

  17. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 10/06/2012 00:28:14

    Η Ισπανία θα λάβει για τις τράπεζές της μέχρι και (100) εκατό δισεκατομμύρια ευρώ βοήθεια από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Στήριξης. Από το ποσό αυτό εκτιμάται ότι 40 έως 60 δισεκατομύρια θα πάνε για την επανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και τη σταθεροποίηση του ισπανικού τραπεζικού συστήματος. Το υπόλοιπο ώστε να δημιουργηθεί μια ζώνη άμυνας της ισπανικής οικονομίας και να διατηρησει την εμπιστοσύνη των αγορών. Μένει να αποσαφηνιστούν το επόμενο διάστημα οι ακριβείς όροι της σύμβασης. Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να εφαρμοστεί στην Ισπανία ένα αυστηρό πρόγραμμα λιτότητας όπως τα αντίστοιχα για την Ελλάδα, την Ιρλανδία και την Πορτογαλία. Οι λόγοι σαφείς και κατανοητοί. Η διαφορετικότητα του ισπανικού προβλήματος .

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Εύμηλος 10/06/2012 00:37:13

      Σε κανέναν δεν δείχνουν εμπιστοσύνη οι αγορές όταν πρόκειται για δανεικά.Η Ισπανία πήρε λίγο καιρό ηρεμίας και σταθερότητας μήπως και βρει καμιά φόρμουλα ΔΝΤ αλλά με άλλο προφίλ,πιο ευγενές και φιλικό.
      Η Ισπανία δεν είναι κατ'αρχήν μια χώρα,όποιος την έχει επισκεφτεί το νιώθει σε όλες τις εκφράσεις-εκφάνσεις.Πολιτική,ποδόσφαιρο,ομιλίες,ήθη και έθιμα φωνάζουν "είμαι διαφορετικός¨...Οι απειλές περί εμφυλιου είναι πολύ βάσιμες,εφόσον ένα πρόγραμμα λιτότητας αρχίζει να τους "ξεζουμήζει"

  18. kitsos avatar
    kitsos 10/06/2012 08:15:41

    Βρε καλως τον . Που εισαι βρε ψυχη εσυ?
    Εισαι με τον Μπενυ τωρα η πιστος στον ΓΚΑΠ?

  19. thanasis avatar
    thanasis 11/06/2012 13:26:39

    Μου αρέσουν αυτοί που κοροιδεύουν τον Καμμένο, που λέει αυτά που έλεγε ο Σαμαράς πριν 6 μήνες.
    Μου αρέσει που αυτοί που θα ψήφιζαν ΝΔ, όταν ο Σαμαράς έλεγε όχι στο μνημόνιο και "εμείς δεν εκβιαζόμαστε" και άλλα ωραία ανέκδοτα, θα τον ψηφίσουν και τώρα...
    Αλλά δε μου αρέσουν αυτοί που δεν καταλαβαίνουν ότι:
    Ήταν ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα φτάναμε σε αυτήν την κρίση ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΟΥΡΓΗΘΗΚΕ η νομισματική ένωση. Δεν μπορεί να είναι εξίσου ανταγωνιστικές χώρες που:
    -Έχουν διαφορετικό χρέος ως προς το ΑΕΠ τους
    -Έχουν διαφορετικό ποσοστό μετοχών την κεντρικής τους τράπεζας.
    Ήταν σχεδιασμένο να φτάσουμε σε αυτή την κρίση ώστε οι λαοί να απαιτήσουν την πολιτική ενοποίηση της ΕΕ...
    "We need global governence" έλεγε ο Γιωργάκης...

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ thanasis 11/06/2012 13:52:09

      Ψεύτης ή αδιάβαστος; Ή και τα δύο;

      Ώστε ο Καμμένος λέει αυτά που έλεγε ο Σαμαράς ε;
      Διάβασε λίγο τι λέει ο Καμμένος. Αντιγράφω από την "εθνική αντιπρόταση"= πρόγραμμα Καμμένου, σελίδα 18:

      "Καταγγελία Μνημονίου Ι και ΙΙ, Καταγγελία των αντίστοιχων Δανειακών Συμβάσεων
      και Κατάργηση όλων των σχετικών Εφαρμοστικών Νόμων.
      Οι ανωτέρω καταγγελίες θα γίνουν μόνον εφόσον περιέλθει ο έλεγχος της ΤτΕ στο
      Ελληνικό Δημόσιο, αφού η ΤτΕ λειτουργεί ως αντιπρόσωπος του Ελληνικού Δημοσίου
      στις σχετικές συμβάσεις, ενώ θα έχει ήδη τεθεί το ζήτημα των Γερμανικών
      Αποζημιώσεων στα αρμόδια Διεθνή Δικαστήρια και τη Διεθνή Κοινότητα και θα έχει
      προηγηθεί η Ανακήρυξη της Ελληνικής ΑΟΖ, η εξασφάλιση βραχυπρόθεσμης
      ρευστότητας και εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης του Ελληνικού Δημοσίου και
      μετά την ολοκλήρωση του λογιστικού ελέγχου του Δημοσίου Χρέους, με τον
      προσδιορισμό του επαχθούς και επονείδιστου μέρους αυτού, προκειμένου η Ελλάδα να
      έχει στη διάθεσή της ισχυρά διαπραγματευτικά όπλα και εναλλακτικές λύσεις
      χρηματοδότησης, για να μη διακινδυνεύσει η ρευστότητα του Ελληνικού Δημοσίου, οι
      εισαγωγές και η καταβολή μισθών και συντάξεων"

      Προσέχουμε τι λέει ο θεομπαίχτης:Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ:
      1.Η ΤτΕ περιέλθει στο Δημόσιο.
      2.Θα έχει τεθεί στα διεθνή δικαστήρια το θέμα γερμανικές αποζημιώσεις.
      3.Θα έχει ανακηρυχθεί η ΑΟΖ.
      4. Το καλύτερο. Που δείχνει πόσο ψεύτης λαικιστής είναι ο Καμμένος και πόσο άσχετοι είναι όσοι τον πιστεύουν:Θα καταγγείλει το Μνημόνιο μόνο όταν έχουμε εναλλακτικές πηγές χρηματοδότησης!!! Που όλοι ξέρουμε πως δεν έχουμε! Γιατί δεν μας λέει ποιές είναι; Καταλαβαίνετε οι άσχετοι οπαδοί του πως εμμέσως παραδέχετε πως αν δεν υπάρχουν εναλλακτικές πηγές χρηματοδότησης δεν μας συνφέρει η καταγγελία, αφού γράφουν πως ΕΦΟΣΟΝ βρεθούν τέτοιες πηγές θα το καταγγείλουν.
      5. Μετά την ολοκλήρωση του λογιστικού ελέγχου.

      Δηλαδή: -από τα 1,2,3 και 5 προκύπτει πως η καταγγελία πάει για χρόνια πίσω αφού χρόνια αρκετά θέλουν οι διαδικασίες αυτές.
      -από το 4 προκύπτει πόσο λαικιστές και ψεύτες είναι οι Καμμένοι που παραδέχονται πως μόνο με εναλλακτικές πηγές χρηματοδότησης νοείται καταγγελία. Και αφού αυτές ΔΕΝ υπάρχουν , άρα μία τρύπα στο νερό, ένα δόλωμα για οργισμένους άσχετους η καταγγελία.

      Ο Σαμαράς, που να χτυπιέστε κάτω, τα ίδια φωνάζει χρόνια τώρα: το Μνημόνιο είναι υφεσιακό, θέλει επαναδιαπραγμάτευση. Και η επιστολή που καταγγέλει ο αρχιλαικιστής Καμμένος και έγινε αποδεκτή μιλάει για "τροποποιήσεις" και είναι το μόνο διεθνές έγγραφο που έχει η χώρα που κατοχυρώνει τις αλλαγές στο Μνημόνιο. Αλλά ο τυφλωμένος( ή βαλτός;) λαικιστής Καμμένος καταγγέλει την επιστολή που κατοχυρώνει τα εθνικώς ωφέλιμα!!!
      Αυτοί είστε! Άσχετοι, αδιάβαστοι, θύματα...Εσείς είστε οι ένοχοι για την κατάντια της χώρας. Και από τις 18/ 6 από τους οπαδούς των λαικιστών Καμμένου και Τσίπρα θα ζητήσουμε ευθύνες, αν στραβώσουν τα πράγματα. Για άλλους φωνάζατε για ελικόπτερα, σας βλέπω πρώτη θέση.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/06/2012 14:02:50

    Της Ισπανίας το πρόβλημα εντοπίζεται στις χρεωκοπημένες ιδιωτικές τράπεζες , όπως της Ελλάδας στο υπερχρεωμένο Δημόσιο - τροφοδότη της ιδωτικής κατανάλωσης και πλουτισμού.
    Είδατε ποτέ την Ρωσία ή την Κϊνα να σώζουν τράπεζες ή ν' αγοράζουν τράπεζες; Αυτά τα κάνουν μόνον οι ΗΠΑ και ΗΒ (τις δικές τους) και η Ιαπωνία (δικές τους και ξένες).
    Είδατε ποτέ την Ρωσία ή την Κϊνα να διασώζουν ή δανείζουν χώρες με χρεωκοπημένο Δημόσιο;
    Τα μόνα που διασώζουν - μέχρι κάποια χρονική στιγμή - είναι κυβερνήσεις χωρών όπου έχουν στρατηγικά συμφέροντα, βλ. Συρία.
    Οι όμορφες αυταπάτες όμορφα Καίγονται.