#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2008 10:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ζήμενς πλήρωνε και επί κυβέρνησης ΝΔ

Όπως είναι γνωστό, η αμερικανική δικηγορική φίρμα «Debevoise & Plimpton» που ερευνά το σκάνδαλο της Ζημενς διεθνώς, έχει στην Ελλάδα εκπρόσωπο της τον κ. Αλ. Λυκουρέζο. Η φίρμα έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με το 2%, που όπως καταγγέλλουν πρώην ανώτατα στελέχη της Ζήμενς, έδινε η εταιρεία από τον κύκλο εργασιών της της σε ελληνικά πολιτικά κόμματα για να της κάνουν τη δουλειά. Δεν γνωρίζουμε ποια επακριβώς από τα στοιχεία που έχει βρει η εν λόγω φίρμα, έχει θέσει στη διάθεσή της ελληνικής Δικαιοσύνης ο κ. Λυκουρέζος. Το έγγραφο όμως της «Debevoise & Plimpton» που δημοσιεύουμε σήμερα δείχνει την καταβολή συνολικά στην εταιρεία Fairways Estates συνολικού ποσού 1. 750.000 EUR, δια μέσου άλλων περίεργων εταιρειών που φαίνονται στην φωτογραφία, μαζί με τα αντίστοιχα ποσά. Τα ποσά αυτά διακινούνται από τον Ιούλιο του 2004 έως τον Οκτώβριο του ίδιου έτους. Επί κυβερνήσεως της ΝΔ δηλαδή.

Η Fairways Estates, με γραφεία στο Kanary Wharf του Λονδίνου και έδρα τις βρετανικές Παρθένες Νήσους, φέρεται από τον διαχειριστή των «μαύρων ταμείων» της Siemens, τον Ράινχαρντ Σίκατσεκ, να τροφοδοτείται με 2 - 3 εκατ. ευρώ τον χρόνο από το 2% του κύκλου εργασιών της Siemens Hellas. Ο εισαγγελέας κ. Παναγιώτης Αθανασίου έχει ήδη ζητήσει το άνοιγμα του λογαριασμού της 0233-0233/702389 στην Τράπεζα UBS της Βασιλείας. Η Fairways Estates ελεγχόταν από τον κ. Μιχάλη Χριστοφοράκο.

Η Fairways Estates συνδέεται με δυο μεγάλες προμήθειες, που αφορούν τον ΟΣΕ και την ασφάλεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο κ. Σίκατσεκ στις καταθέσεις του αναφέρει ότι ο τότε γενικός διευθυντής της Siemens Ελλάς κ. Μιχάλης Χριστοφοράκος του είχε πει πως χρειαζόταν χρήματα για να «λαδώσει» εκπροσώπους 4 υπουργείων (Εσωτερικών, Δ. Τάξεως, Άμυνας, Αθλητισμού και «άλλο ένα») προκειμένου να πάρει η κοινοπραξία SAIC /Siemens το έργο της ολυμπιακής ασφάλειας.

Ερώτημα: Καλά, επί ΠΑΣΟΚ καταλάβαμε ήδη γιατί πλήρωνε η Ζήμενς. Επί ΝΔ όμως γιατί συνέχιζε να πληρώνει; Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος; Οι κ. Χριστοφοράκος και Δενδρινός γνωρίζουν τίποτα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 111 avatar
    111 20/06/2008 10:55:49

    Ωπα, να τα τα ωραια και οι νέες αποκαλυψεις!!!!

  2. Suhoi avatar
    Suhoi 20/06/2008 11:02:13

    Τι αφορουν όλα αυτά (και άλλα ακόμα); Το φοβερό και τρομερό C4i (Χριστοφοράκος-Δενδρινός από Ζημενς-υπουργείο Δημόσιας Τάξης-υπουργείο Αμύνης επί ΝΔ), έργα στον ΟΣΕ ή ΕΡΓΟΣΕ (υπουργείο Μεταφορών επί ΝΔ)...;

    Υπάρχουν όμως και πληρωμές το 2003 (επί ΠΑΣΟΚ, στα ίδια υπουργεία. Αραγε θα κλάψουν κι'αλλο οι "εκσυγχρονιστές" του Σημίτη. Γιατί κάτι τέτοιο φαίνεται.

    Προς το παρόν όμως, μάλλον είναι η σειρά της κυβέρνησης να κλάψει για ταξιδάκια στην Ελβετία (πρόκειται για την κορυφή του παγόβουνου).

  3. Factorx avatar
    Factorx 20/06/2008 11:13:22

    Τον Ιούνιο του 2007 η δικαιοσύνη έβαλε στο αρχείο δύο έρευνες σχετικά με τις προγραμματικές συμφωνίες του ΟΣΕ από καταγγελίες που είχαν την αφετηρία τους ενόσω η Νέα Δημοκρατία βρισκόταν στην αντιπολίτευση. Οι προγραμματικές συμφωνίες δρομολογήθηκαν τον Δεκέμβριο του 1997 με εντολή της κυβέρνησης και ήταν ύψους 630 εκατομμυρίων ευρώ.
    Ο όρος εφαρμογής τους ήταν η κατασκευή του τροχαίου υλικού στην Ελλάδα, αλλά το 2000 οι ρήτρες αυτές καταργήθηκαν έπειτα από επίμονα αιτήματα των εταιρειών Siemens και Bombardier. Ενώ το υλικό έπρεπε να παραδοθεί το 2001 οι ρήτρες καθυστέρησης ουδέποτε εφαρμόστηκαν.
    Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, που κατήγγειλε τις συμβάσεις, δεν έκανε το παραμικρό για να τις τροποποιήσει, ο πρώην υπουργός Μεταφορών κ. Μ. Λιάπης ήλθε μάλιστα επανειλημμένα σε σύγκρουση με υπηρεσιακούς παράγοντες του ΟΣΕ που αντιτίθεντο στην εφαρμογή της.

  4. Swell avatar
    Swell 20/06/2008 11:22:37

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ

  5. anonymous avatar
    anonymous 20/06/2008 11:38:04

    Σύμφωνα με τον Χατζατζάρη, δες εδώ:

    http://ca.youtube.com/watch?v=6WH0mKykNHQ&NR=1

    όταν μιλούσε στη Βουλή για το κουκούλωμα της υπόθεσης των ομολόγων, "εάν υπάρξουν νέα στοιχεία, να κατατεθούν στην δικαιοσύνη για να 'ξανανοίξει' η έρευνα". Ιδού λοιπόν τα στοιχεία για τις συμβάσεις του ΟΣΕ, ξανάνοιξε την υπόθεση κ. Χατζατζάρη. Άς δούμε τον βίο και πολιτεία του Μισέλ!
    Ας δούμε ποιός ανέλαβε από τον Ζαχόπουλο στο Υπουργείο Πολιτισμού.
    Ρεζίλιδες!!!

  6. Nick avatar
    Nick 20/06/2008 11:42:06

    Τσουνάμια έρχονται. Και θα είναι πολλών μέτρων.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2008 11:58:57

    μα η μεγέθυνση και παραλαβή του ατελούς c4i επι ΚΚ του β' δεν έγινε; ο ΟΣΕ είναι ψιλά, δεκάρες, αλλά μπλεέκι και αλλους του Ράϊχ. Το ΡάΙχ, δεν είναι αυτό που ήταν, δήθεν...είναι το ίδιο διεφθαρμενο, οι Γερμανοί έχεουν γίνει και αυτοί αρπάχτρες και βρήκαν πρόσφορο έδαφος και εδώ.

    φαντάσου να αρχίσει να κελαηδεί κανείς για τα καζάνια της ΔΕΗ (πες τα συνταξιούχε) ή το αεροδρόμιο. Ολα εν καιρώ αντιαμερικανισμού.

    εν πάσει περιπτώσει, τους περισσότερους πασόκους τους έχει αναφέρει και έιναι ούτως ή άλλως εκτός. Οι καινούργιοι με τα καινούργια κουστουμάκια; που τα βρήκαν; σε καιρό ύφεσης... Οι άλλοι είχαν και το χρηματιστήριο για προκάλυμμα...

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 12:16:42

    Οι Γερμανοί ήταν πάντα αρπάχτρες κι επικίνδυνοι.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2008 14:23:09

    και χωρίς να θέλω να παώ την κουβέντα αλλού, που και ποιος ξεκίνησε το θέμα των μιζών της απανταχού Ζήμενς;

    δηλαδή εάν τελικά γίνει κάποια εκδοχή καθαρσης εδώ, ποιόν θα έχουμε να ευχαριστούμε εμείς οι ραγιάδες;

    (όχι τον Λυκουρέζο... αλλά ζεσταίνει)

  10. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2008 14:23:33

    kala prin mia ebdomada o DSA den ehi diagrapsi ton Likurezo ??? ti pehnidakia pezonte me tous ""dikigorous""

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/06/2008 15:11:54

    Για Κούγια ξέρουμε (δεν έχει διαγραφεί αλλά έχει παραπεμφθεί με το ερώτημα της οριστικής διαγραφής) όχι για Λυκουρέζο. Αν έχει γίνει κάτι για το Λυκουρέζο δεν έχει δει το φως της δημοσιότητας. Το μόνο που ξέρω για το Λυκουρέζο είναι ότι είναι υπόδικος για την Αιξωνή.

  12. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2008 15:20:47

    pantos to diabasa stin Avgi tin prigoumeni ebdomada tora den litourgi to ilektroniko

  13. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2008 15:27:58

    tora pou i germani piran ton OTE tha to kanoun filo ke ftero .
    Na doume me tin DEH POS ksebleksi o Sanidas ke Koliokostas meta tin katadiki apo to simboulio ipourgon eki na doun ta matakia tou Taki pos tha astrapsun pou mono avksisis epibali .
    Na doume pou pigan ta 13 tris. drh tou 1999 pou eginan tora 1,5 dis euro .
    ara tha skame plaka .

  14. Xase avatar
    Xase 20/06/2008 15:45:20

    Ακου που πηγαν τα 13 τρις, Ο αγων δια την σιαγων ρε φιλε.

  15. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2008 15:57:18

    Kati hrises olimpiades 2004 ,kati spitakia tis "plakas"
    to kefaleo tis DEH pou ine ???