#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2009 19:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ζήμενς, ο Κυριάκος και ο … Άγιος Νεκτάριος.

Σχέσεις ιδιαίτερης προτίμησης, φαίνεται ότι είχαν διαμορφωθεί μεταξύ των πρώην επικεφαλής της Ζημενς Ελλάς, Μιχάλη Χριστοφοράκου και της οικογένειας Μητσοτάκη. Δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς το γεγονός ότι σε εκδηλώσεις της Ζήμενς, παρευρίσκετο ο Κυριάκος και σε κοσμικές εκδηλώσεις της οικογενείας ήταν παρών ο κ. Χριστοφοράκος.

Όπως φαίνεται στη φωτογραφία που δημοσιεύουμε σήμερα, σε εκδήλωση που έγινε προ ετών, όταν ακόμα ζούσε ο αρχιεπίσκοπος, Χριστόδουλος, για την παρασημοφόρηση του άλλοτε επικεφαλής του γερμανικού κολοσσού, Φον Πίρερ, παρών ήταν και ο κ. Κυρ. Μητσοτάκης μετά της συζύγου του, Μαρέεβα. Εκεί βεβαίως, ήταν και ο κ. Χριστοφοράκος. Κατά την εκδήλωση, ο Χριστόδουλος απένειμε στον Φον Πίρερ τον τίμιο σταυρό του Αγίου Νεκταρίου. Ως γνωστόν, πρόκειται για τον «Άγιο της στοργής και της συγγνώμης». Και βέβαια, ήταν απολύτως φυσικό να δοθεί στην Ζημενς. Προφανώς, λόγω της ιδιαίτερης στοργής, την οποία είχε επιδείξει η γερμανική εταιρεία με τα δωράκια και τις παχυλές μίζες προς πάσα κατεύθυνση στην Ελλάδα. Και βεβαίως, είναι πασιφανές ότι αποκλειστικά και μόνον  επειδή επρόκειτο περί του τιμίου σταυρού του Αγίου Νεκταρίου, παραβρέθηκε εκεί και ο Κυριάκος μετά της συζύγου του. Η τελευταία, Μαρέεβα Γκραμπόφσκι, φέρεται να συνδεόταν φιλικά και με την σύζυγο του μέχρι πρότινος πρωτοκλασάτου στελέχους της Ζημενς Ελλάς, κ. Δενδρινού, η οποία κατείχε υψηλόβαθμη θέση στο εν Αθήναις υποκατάστημα της Deutsche Βank (βλέπε «Ούτε η Μεγαλόχαρη δεν μπορεί να κάνει τίποτα πλέον» http://www.antinews.gr/?p=2295).

Να θυμίσουμε επίσης, ότι ο κ. Χριστοφοράκος είχε παραβρεθεί στο γάμο του Κωστή Μπακογιάννη το καλοκαίρι του 2006 στο χωριό Νόστιμο Ευρυτανίας. Ο κ. Κ. Μπακογιάννης παντρεύτηκε την Κάλλια Καμπουρίδου που κατάγεται από την Κύπρο, και είναι ιδιοκτήτρια της αλυσίδας εστιατορίων "eat" (βλέπε «Ένας ενδιαφέρων γάμος» http://www.antinews.gr/?p=1921 και «H (ευρύτερη) Αγία Οικογένεια και ο ...Σόρρος» http://www.antinews.gr/?p=4304).

Γιατί τα θυμηθήκαμε όλα αυτά; Επειδή πολλά λέγονται και γράφονται για την Ζημενς αυτή την περίοδο και για την «μεγάλη» κυβερνητική «αντεπίθεση» που βρίσκεται εν εξελίξει με όπλο το σκάνδαλο. Και επειδή έχουμε την εντύπωση ότι η έρευνα και οι διώξεις θα εξαντληθούν σε κάποιους ΠΑΣΟΚους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 19:47:15

    Δεν ξεχάσαμε τα μιξερ και τους αποχυμωτές που πήρε ο Κυριάκος και όχι μόνο αυτός.

  2. Suhoi avatar
    Suhoi 02/02/2009 19:51:01

    @Strange Attractor

    Τα μίξερ και οι οικοσκευές ήταν το πρόβλημα; 'Η με αυτά προσπάθησαν και προσπαθούν να υποβαθμίσουν το σκάνδαλο (το μεγαλύτερο των τελευταίων δεκαετιών και πολύ μεγαλύτερο από το Βατοπέδιο) και να το κουκουλώσουν;

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 19:54:11

    @2 Συμφωνώ. Ειρωνικά το ανέφερα για να τονίσω και την ψιλικατζίδικη ξεφτίλα τους πάνω απ`όλα.

  4. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 20:04:11

    @3-Όχι και ξεφτίλα κοτζάμ τέκνο του καθάρματος …

  5. Πολιτιστικός επαναστάτης avatar
    Πολιτιστικός επαναστάτης 02/02/2009 20:09:40

    Όλα très banal...
    Κοντεύουμε να γίνουμε ανεπίστρεπτα χώρα βλαχογκλάμουρων. Χριστοφοράκος, Κυριάκος, πάλι Μητσοτάκης, Μαύρος Τζαφέρης, Λαζόπουλος, δικαστήρια, εισαγγελείς, μόνο στρατοδικεία λείπουν...
    ΄Αντε να βγούν οι πάσοκες να τραγουδήσουμε ξανά τουλάχιστον Carmina Burana, να παίξει πάλι το νταούλι και ο ζουρνάς!
    Ούφ, μπούχτισα απομιμήσεις, αφού αλλοίμονο δεν βρίσκεται παρέα ν' ακούσω Μάλερ και Σοστακόβιτς, προτιμώ έστω την αυθεντική Ρίτα Σακελλαρίου του Μεγάλου.
    Αμαρτία ξομολογημένη, μισή συγχωρεμένη. Ήμαρτον Κάρολε μετα της θυγατρός Ελεωνόρας, ήμαρτον Φρειδερίκε, αλλά όχι και να πεθάνω τρώγοντας λασπισμένες μακαρονάδες Ραφήνας.
    Εδώ μας ξενερώσανε μέχρι και οι γαβ-γαβγαδόφλωροι του Στυλιανίδη!

  6. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 20:14:57

    Εδώ η Όλγα με τον Ντερμπεντέρη έχουν πάθει πλάκα και δημόσια χαχαχα κόλλησαν σαν το παλιό γραμμόφωνο

  7. Evros avatar
    Evros 02/02/2009 20:41:27

    Αυτός με το μισό μούσι είναι ο Φορλεμάδης; Αν ναι, η φωτογραφία έχει και προεκτάσεις.

  8. Xase avatar
    Xase 02/02/2009 20:49:39

    Πριν μερικους μηνες, οταν το σκανδαλο της ζημενς ηταν στο φορτε του ο Κυριακος εκανε το παγωνι.
    Η εντολη ηταν, κρυψου, περιμενε και μετα απο λιγο καιρο,"ποιος θα θυμαται" τα ποσα πηρατε εσυ (και η Ντορα) απο την Ζημενς.
    Τον τελευταιο καιρο, ο Κυριακος επανερχεται. Ετσι λοιπον δινει συνεντευξεις σε εφημεριδες και τα σποτακια στην τελεβιζιον προαναγγελουν συζητησεις με την συμετοχη του. Εδω εμεις ομως δεν πρεπει να ξεχασουμε κανενα απο τα ορθια αντερα της πολιτικης, ειτε αυτα ειναι στην ΝΔ, (Λιαπης και οι προαναφερθεντες ισως και αλλοι) ειτε αυτα ειναι στο ΠΑΣΟΚ (Τσουκατος Μαντελης Τζοχατζοπουλος και Σια.)
    Ολοι οσοι τα πηραν απο την Ζημενς τα εχουν παρει απο εμας και απο τα παιδια μας.

  9. Suhoi avatar
    Suhoi 02/02/2009 20:53:54

    @Evros

    Το πιθανότερο (99%) είναι αυτός (ΜΚΟ της Εκκλησίας, «Αλληλεγγύη»). Σωστός ο Εβρος. Σε αναμονή λοιπόν, για τις "δωρεές" που έκανε η Ζημενς στην Αλληλεγγύη.

  10. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 20:56:20

    Αφού ως πρόεδρος αρμόδιας επιτροπής της Βουλής ανέλαβε και «καθάρισε» την περιοχή μας κατ εξουσιοδοτήσει από την τέφρα «του» …εμ ...

  11. daris avatar
    daris 02/02/2009 20:57:53

    ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Factorx? ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ!!! ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΜΕ...ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΑΓΡΟΤΕΣ" ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ!!!

  12. daris avatar
    daris 02/02/2009 20:59:23

    ΕΛΑΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...

  13. Xase avatar
    Xase 02/02/2009 21:10:15

    Παιδια να μην τρελαθουμε κιολας με τους αγροτες.
    Εδω ολοι οι Ελληνες πανε κατα διαβολου δεν πανε μονο οι αγροτες, αυτοι τουλαχιστον θαχουνε να φανε.
    Μπροστα στο σπιτι μου γινεται λαικη αγορα, μονο λαικη δεν ειναι. Οταν ο αγροτης (και μιλαω για τους παραγωγους, ετσι;) πουλαει στην λαικη την τοματα 1,5 Ε και το αγγουρι μισο Ε και το λαδι 80Ε τον τενεκε, ας αφησουμε να μιλησουν και αλλοι.
    Απλα ειναι τα πραγματα .
    Δωσε και σε μενα μπαρμπα.

  14. daris avatar
    daris 02/02/2009 21:17:22

    Xase Says:
    ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΑ ΕΜΠΟΡΟΙ-ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ. Ο ΤΕΝΕΚΕΣ ΤΟ ΛΑΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΓΡΟΤΗ ΠΩΛΕΙΤΑΙ 16χ1,7=27.2 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Φ.Π.Α.....!!!

  15. daris avatar
    daris 02/02/2009 21:18:29

    *** 16 ΛΙΤΡΑ και 1,7 ευρω ανα λιτρο

  16. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 21:26:34

    Για την Ζ δεν είναι η συζήτηση. Τι σχέση έχουν οι αγρότες της Κρήτης; Εκτός κι αν αρχηγός τους είναι ο Κυριάκος της Ζ!

  17. Xase avatar
    Xase 02/02/2009 21:31:17

    15 Daris
    Αμα θελεις να σου στειλω το μειλ μου να συννενοηθουμε να αγορασω δυο τενεκεδες στην τιμη που λες. Μιλαω για καλο λαδι ετσι;;

  18. daris avatar
    daris 02/02/2009 21:32:17

    anonymous Says:
    Μπορεις να συνεχισεις να ασχολεισαι με την Ζ και τον Κυριακο και ολα θα πανε καλα!!! Ισως αν ασχοληθουμε με την Ζ αυριο τα παιδια μας να εχουν ενα καλυτερο μελλον!!!Κριμα!!!

  19. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 21:35:20

    daris...εδώ η έκθεση δίνει ελεύθερο θέμα για το μέλλον των παιδιών μας;

  20. daris avatar
    daris 02/02/2009 21:36:37

    Μιλαω για εχτρα παρθενο ελαιολαδο και μιλαω για τιμη χονδρικης στο ελαιουργειο.Ειμαι παραγωγος στην Κρητη και δεν πουλαω λιανικης.Ξερω ομως οτι οσοι δινουν εδω σε γνωστους και φιλους πουλανε λιανικη τιμη σε τενεκε,εδω στην ΚΡΗΤΗ,το πολυ 40-45 ευρω!!!Μακαρι να εδινα να σου δωσω!!!

  21. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 21:37:48

    Daris ...εστω κι όπως τα λές ...!

    Σε τι χώρα, θα ζουν τα παιδιά μας,με Ντόρα πρωθυπουργό και Κυριάκο Υπουργό Εθνικής Οικονομίας κι ειδικό σε θέματα Προστασίας Περιβάλλοντος;

  22. daris avatar
    daris 02/02/2009 21:41:16

    anonymous Says:
    ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ αλλα επιμενω και δικαιολογησε με ισως γιατι σημερα η ΚΡΗΤΗ νοιωθει πληγωμενη και προδομενη!!!

  23. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 21:44:21

    Υπάρχει άλλη ανάρτηση εδώ μέσα, που συζητιούνται τα αγροτικά της Κρήτης. Γιατί δεν πας εκεί;

  24. daris avatar
    daris 02/02/2009 21:45:17

    anonymous Says:

    Ο.Κ καλο βραδυ!

  25. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 21:50:48

    Daris
    υπάρχουν 2 αναρτήσεις που αναφέρονται στην Κρήτη και αφορούν όχι μόνο τα αγροτικά. Για ρίξε μια ματιά, σαν Κρητικό θα σε ενδιαφέρουν και μάλιστα πάρα πολύ.

  26. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 02/02/2009 22:03:06

    Η χειρότερη κατάρα που μπορείς να ρίξεις σε γύφτο είναι να του φωνάξεις "να σου φύγει ο τάκος" (κανένα από τα γνωστά φορτηγά δεν έχει χειρόφρενο, κι άν φύγει ο τάκος στην κατηφόρα, πάνε οι πατάτες, πάνε τα καρπούζια, πάει και το όχημα).
    Και μοιάζει ότι η χειρότερη κατάρα που μπορείς να ρίξεις στη ΝουΔού είναι να ξεστομίσεις απλά το όνομα "Μητσοτάκης".
    Όμως όχι σύντροφοι, ενίσταμαι, δεν είναι έτσι. Χωρίς το ποσοστό της Νουδού στο Νομό Χανίων (δηλαδή την ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επιρροή του Μήτσακα), και την έμμεση ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επιρροή του στη λοιπή λεβεντογέννα Κρήτη, κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ θα είχαμε τώρα. Μετρήστε τα κουκιά και θα μου αποδώσετε δίκιο.
    Τα φαινόμενα συνήθως απατούν, τα φαινόμενα τα σχετικά με το Μητσοτάκη απατούν απολύτως.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 22:31:49

    @28 Κατέβηκε στο λιμάνι.

  28. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 22:35:22

    θα ήταν φιλαράκαι από το ντοιτσε σουλε

  29. osaperas avatar
    osaperas 02/02/2009 22:36:30

    @29
    Δηλαδή το πρωί που έπαιζε μονότερμα εδώ πέρα δεν ήταν στο λιμάνι;

  30. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 23:07:49

    Bλέπει τον Κυριάκο στη ΝΕΤ τώρα, να πάρει γραμμή

  31. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 09:36:54

    Τι σχέση έχουν οι δέκα υπολογιστές του Κυριάκου και της Ντόρας με την ουσία του σκανδάλου Ζημενς που διερευνάται από την ελληνική δικαιοσύνη ρε παιδιά. Προσπαθούν να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια με τη σχέση Μητσοτακέικου με το Χριστοφοράκο για να μην ασχοληθούμε με τις δουλειές του Δημοσίου που έπαιρνε η Ζημένς και τον τρόπο που τις έπαιρνε.

  32. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 09:56:30

    @35 anonymous

    EEEEEEEEEEEEE μας ακούνε!!!!!!!

    Ούτε τα τηλεφωνικά κέντρα έχουν σημασία;
    Ξέρω, μετά από δέκα χρόνια, ποιός θα τα θυμάται!
    Αναμένουμε τα στοιχεία, λοιπόν και μετά ξαναμιλάμε!

  33. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 10:11:24

    @36 anonymous
    Ασχολήσου εσύ με τους δέκα υπολογιστές του Μητσοτακέικου και άφησε τον Roco και τους υπόλοιπους να κυκλοφορούν ελεύθεροι!

  34. Anideos avatar
    Anideos 03/02/2009 10:27:35

    Προς anonymous 35.............

    τις μίζες δεν τις έπαιρνε μόνο η ΖΙΕΜΕΝΣ. Παραθέτω το ακόλουθο. Καλά θα ήταν η διμοσιογράφοι να κάναν καλά την δουλειά τους και η δικαιοσυνη να μην ήταν τηλεκατευθηνόμενη....

    ῾την σύμβαση 8002 με τον ΟΤΕ την υπέγραψε η ΖΙΕΜΕΝΣ και η ΙΝΤΡΑΚΟΜ ως γνωστόν με αντίστοιχα τιμήματα.
    1. Γιατί κατηγορείτε μόνο η ΖΙΕΜΕΝΣ για κατάχρηση δημοσίου χρήματος? Η καταχράστηκαν και οι 2 χρήματα η κανένας. Τι παράνοια ειναι αυτή? Μας δουλεύει ο κος Ζαγοριανός?
    Η σύμβαση αυτή ανανεώθηκε με τσιμπημένα τιμήματα κιόλας μετά το 2000 και υπογράφτηκε από Μανασή κλπ.
    Γιατί δεν διώκονται και όλοι οι άλλοι που ξαναυπέγραψαν την σύμβαση αυτή έαν είναι όντως ζημιογόνα για τον ΟΤΕ ή τουλάχιστον γιατί δεν έχουν κληθέι από τον ανακριτή??¨

  35. Φραγκοφονιάδες και επίορκοι. Να ποιούς πληρώνουμε. « www.olympia.gr avatar
    Φραγκοφονιάδες και επίορκοι. Να ποιούς πληρώνουμε. « www.olympia.gr 06/11/2009 13:58:50

    [...] Η Ζήμενς, ο Κυριάκος και ο … Άγιος Νεκτάριος: http://www.antinews.gr/?p=5101 [...]

  36. Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις στην Ζήμενς θα βρεις την Αγία Οικογένεια | Search  avatar
    Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις στην Ζήμενς θα βρεις την Αγία Οικογένεια | Search 07/11/2009 21:52:51

    [...] Η Ζήμενς, ο Κυριάκος και ο … Άγιος Νεκτάριος: http://www.antinews.gr/?p=5101 [...]