#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ζήμενς κοροϊδεύει κατάμουτρα την κυβέρνηση

[caption id="attachment_176149" align="alignnone" width="580" caption="Για να μην ξεχνάμε και τον κ. Παπαδήμο (εδώ στα 100α γενέθλια της Ζήμενς στην Ελλάδα)"][/caption]

Καλά, εκεί στην κυβέρνηση βλέπουν τι υπογράφουν ή βάζουν όπου να’ναι την υπογραφή τους; Διότι εάν διάβαζαν τη συμφωνία που κύρωσαν με τη Siemens, θα έβλεπαν ότι τους κοροϊδεύει κατάμουτρα.

Η συμφωνία ελληνικού Δημοσίου και Siemens, με την οποία μπαίνει ταφόπλακα στο μέγα σκάνδαλο, με το γνωστό αποτέλεσμα να μην την πληρώσει ούτε η γερμανική εταιρεία, ούτε τα λαμόγια του πολιτικού και κρατικού προσωπικού που έκλειναν τις συμβάσεις μαζί της, είναι επιεικώς διάτρητη σε πάρα πολλά σημεία.

Το Antinews θα επισημάνει σήμερα μόνον ένα από τα κραυγαλέα: Το γεγονός ότι ενώ η Siemens δεσμεύεται, μέσα από το κείμενο της συμφωνίας μάλιστα, για 600 θέσεις εργασίας στην εταιρεία, ήδη με τις συνεχείς απολύσεις και απομακρύνσεις που κάνει, έχει ρίξει τον αριθμό των εργαζομένων της περίπου στους 300 (κι’ από αυτούς, οι πιο πολλοί είναι μαθητευόμενοι και με μπλοκάκια). Και για να μην πει κανείς κυβερνητικός ότι αυτά είναι άγνωστα, παραθέτουμε το δημοσίευμα του Τύπου της Κυριακής προ των εκλογών, όπου αποκαλύπτεται η κοροϊδία. Ιδού τι αναφέρεται εκεί:

«Σοβαρά ερωτηματικά γεννώνται από τη συμφωνία που έκλεισε το υπουργείο Οικονομικών, όταν επικεφαλής του ήταν ο κ.Ευ.Βενιζέλος, με τη Siemens. Ειδικότερα, μια από τις σημαντικές παραμέτρους που στηρίχθηκε η συμφωνία ήταν οι αναπτυξιακές επενδύσεις που θα έκανε η Siemens, καθώς και η αύξηση του αριθμού των εργαζομένων σε αυτήν. Ωστόσο, από έγγραφο το οποίο προ εβδομάδων διακινήθηκε μεταξύ των στελεχών της Siemens Hellas, φαίνεται ότι ούτε καν ο αριθμός των εργαζομένων που δήλωσε ότι απασχολεί η εταιρεία, δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια. Γεγονός που γεννά αρκετά ερωτηματικά ως προς το εάν η γερμανική εταιρεία, μετά την αποκάλυψη του σκανδάλου, πράγματι άλλαξε, όπως η ίδια υποστηρίζει, και λειτουργεί με διαφάνεια.

Με τη συμφωνία ουσιαστικά εδίδετο αμνηστία στη γερμανική εταιρεία για το μεγαλύτερο σκάνδαλο στη Μεταπολίτευση και άνοιγε ο δρόμος για να ξαναμπεί στα μεγάλα έργα. Ωστόσο, ως όλα δείχνουν, οι «άνθρωποι» του κ.Βενιζέλου ούτε καν ήλεγξαν τι υπέγραφαν. Να σημειωθεί πως στο κείμενο που υπέγραψαν οι δύο πλευρές, αναφέρεται ότι «εντός του 2012, θα γίνει επένδυση ύψους 100 εκ. ευρώ στην Siemens Ελλάδας, ώστε να διασφαλιστεί η συνεχιζόμενη παρουσία και δραστηριότητα της εταιρείας, η οποία απασχολεί σήμερα περισσότερους από 600  εργαζόμενους». Και σε άλλο σημείο γράφτηκε ότι «η Siemens εξετάζει την πραγματοποίηση επένδυσης κατασκευής νέου εργοστασίου παραγωγής στην Ελλάδα, προϋπολογισμού άνω των 60 εκατομμυρίων ευρώ που θα οδηγήσει στην απασχόληση άνω των 700 ατόμων». Τότε πολλοί ήταν επιφυλακτικοί, αφενός διότι τα 100 εκ.ευρώ δεν ήταν «επένδυση», αλλά η τακτική ετήσια χρηματοδότηση της «μαμάς» Siemens προς το ελληνικό παράρτημά της, αφετέρου επειδή η κατασκευή «νέου» εργοστασίου, είναι κάτι που συζητά εδώ και δύο χρόνια η εταιρεία, αλλά ακόμη δεν έχει τίποτε ξεκαθαρίσει.

Η συμφωνία ανακοινώθηκε στις 8 Μαρτίου 2012. Περίπου την ίδια περίοδο, τα σχετικά στοιχεία της Siemens για το διάστημα έως το τέλος Μαρτίου 2012, έδειχναν ότι η εταιρεία απασχολεί πολύ μικρότερο αριθμό εργαζομένων από αυτόν που η ίδια δήλωσε (600) κατά τις διαπραγματεύσεις της με την ελληνική πλευρά. Ειδικότερα, οι εργαζόμενοι αορίστου και ορισμένου χρόνου, οι απασχολούμενοι με δελτίο παροχής υπηρεσιών, και με άλλες ευέλικτες μορφές εργασίας, ακόμα και οι μαθητευόμενοι, δεν ξεπερνούν τους 363. Πολύ περισσότερο, ενώ η εταιρεία εμφανίζεται να δεσμεύεται για αύξηση της απασχόλησης, έως τις 31-3-2012, απέλυσε 243 άτομα, ενώ έως το Σεπτέμβριο του 2012, θα διώξει άλλα 11. Επίσης, από το 2009 έως τις 31-3-2012, προσελήφθησαν 121 άτομα, και συνταξιοδοτήθηκαν άλλα 30. Να σημειωθεί ότι η εταιρεία λειτουργεί με μεγάλο «δανειζόμενο προσωπικό» (160 άτομα). Οι «δανεικοί» εργαζόμενοι όμως, επουδενί μπορούν να θεωρηθούν προσωπικό της εταιρείας. Αντίθετα, κάτι τέτοιο δείχνει ότι η Siemens δίδει μεγάλο κομμάτι του έργου της σε άλλες εταιρείες».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 25/08/2012 11:11:28

    Ο κ. Κωστόπουλος, που φαίνεται στην φωτογραφία στα " γενέθλια" της SIEMENS , άκουσε όλα αυτά που ειπώθηκαν τότε και μας τα μεταφέρετε και έχει λυθεί στα γέλια.
    Ο δέ κ. Παπαδήμος χαμογελά ειρωνικά σαν να λέει " καλά... Μή φάτε....."

  2. Κλέων avatar
    Κλέων 25/08/2012 11:48:02

    Όταν τα έγραφα εχθές, κάποιοι έσπευσαν να με λοιδωρήσουν...

  3. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 25/08/2012 13:01:00

    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΣ
    ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΥΘΥΝΗ.ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΗΔΕΣ ΠΙΝΟΥΝ Σ'ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

    • kuklos.dim avatar
      kuklos.dim @ ΑΓΡΟ 27/08/2012 23:30:53

      Μόνο σ’ αυτή την χώρα πολιτικοί που αποδεδειγμένα χρηματίζονταν από πολυεθνικές εξακολουθούν και γυρνάνε ελεύθεροι, ενώ πολίτες πάνε φυλακή για χρέη της τάξης των 500 Ευρώ.

      Μόνο σ’ αυτή την χώρα η συγκάλυψη των σκανδάλων των πολιτικών αποτελεί νόμο του Κράτους (Νόμος περί ευθύνης υπουργών).

      Μόνο σ’ αυτή την χώρα όποια εξεταστική επιτροπή και αν γίνει καταντάει παρωδία.

  4. Pilot avatar
    Pilot 25/08/2012 14:30:58

    Ακομα και μια κακη συμφωνια οταν εφαρμοστει εχει καποια θετικα αποτελεσματα.
    Το να λεει η siemens οτι εχει 600 ατομα προσωπικο ενω δεν εχει...... ειναι ακομα μια ΑΠΑΤΗ.
    Ολοι οι νομοι κρινονται απο τα δικαστηρια(βασικη αρχη του δικαιου)
    δεν υπαρχει ενας ΕΙΣΑΓΚΕΛΑΙΑΣ να ελενξει εαν εργαζονται 600 ατομα στην εταιρεια και εαν εγινε ακομα μια φορα αλλη μια απατη???????????????

  5. δημης avatar
    δημης 25/08/2012 14:56:53

    "Η Ζήμενς κοροϊδεύει κατάμουτρα την κυβέρνηση"
    -ΠΟΙΟΙ ;;;; ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ;;;;;
    -ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Ο...ΚΥΡΙΟΣ ...ΜΙΖΟΦΟΡΑΚΟΣ ΚΑΤΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΡΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ..ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ.."ΠΡΟΘΥΜΟΥΣ " ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑΞΗ (ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ) ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΙΖΕΣ....
    ΤΕΡΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΜΙΖΩΝ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.... ΘΑΜΠΕΙ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΤΑΞΙΣ...

  6. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 25/08/2012 16:04:06

    Ένα άλλο συνοδευτικό δωράκι προς τους Γερμανούς "φίλους μας"!!!
    http://www.geekalerts.com/sock-sandals/

  7. Siegfried avatar
    Siegfried 25/08/2012 17:12:53

    Στην υπογραφή της σχετικής απόφασης σερβιρίστηκε καφές φίλτρου στους παρισταμένους από καφετιέρα της καταδικασμένης εταιρείας. Αντί για μίγμα κόκων καφέ χρησιμοποιήθηκαν αποξηραμένοι λωτοί (σε σκόνη, που βοηθούν στην αμνησία) και κουλουράκια λαδιού (πολύ λαδιού...). Για να σκουπισθούν οι δοκιμάσαντες τα κουλουράκια από το πολύ λάδι, αντί για κοινές χαρτοπετσέτες χρησιμοποιήθηκαν απομιμήσεις χαρτονομισμάτων αξίας 200.000 γερμανικών μάρκων (σε κούτες που μετέφεραν αφιλοκερδώς οι κκ. Μαντέλης, Τσουκάτος και Γεωργίου). Οι ιθαγενείς που απόλαυσαν το θέαμα μακρόθεν, από τις παραλίες που λούονται λόγω καύσωνα, ξέσπασαν σε ζητωκραυγές συνδευόμενες από ρυθμικές κινήσεις των χεριών. (Λόγω απόστασης δεν ήταν δυνατό να διαπιστωθεί αν ήταν τα λόγια ήταν παιάνες ή βρισιές, και οι κινήσεις των χεριών χειροκροτήματα ή μούντζες). Έλληνες ομογενείς του εξωτερικού πάντως (όπως ο κ. Χριστοφοράκος στη Γερμανία) μπουκωμένοι μέχρι το λαιμό όπως ήταν, κόντεψαν να πνιγούν από τα ακατάσχετα γέλια που τους προκάλεσε το θέαμα της υπογραφής. Ζήτω η Ελλάς, ζήτω η ανεξαρτησία, ζήτω η λαϊκή κυριαρχία, ζήτωσαν οι εκλεγμένοι ηγέτες του έθνους! Και ζήσαμε εμείς καλά (ως ραγιάδες) και αυτοί (ως απατεώνες και αποικιοκράτες) καλύτερα...

  8. Siegfried avatar
    Siegfried 25/08/2012 17:26:33

    Το παραπάνω λαϊκό παραμύθι, όταν ΔΕΝ το διηγούνται MEGAλες γιαγιάδες μπορεί να αποκοιμίζει ζωηρά παιδιά (αλλά και ενήλικες) για χρόνια...

  9. TasosC avatar
    TasosC 25/08/2012 17:33:36

    Παρατήρηση 1η: Η υπόθεση κάποια στιγμή έπρεπε να τελειώνει γιατί δεν συνέφερε απ΄όλες τις πλευρές την Ελλάδα να έχει αποκλεισμένο ένα ευρωπαϊκό κολοσσό δεδομένου ότι οι εναλλακτικές οδηγούσαν στην επιλογή και εξάρτησή μας από άλλα επικίνδυνα μονοπώλια, χώρια τα έργα που λιμνάζουν (π.χ Μετρό), αλλά και γιατί διπλωματικά μας αφαιρούσε και δεν μας πρόσθετε.
    Παρατήρηση 2η: Με βάση την 1η μου παρατήρηση (υποκειμενική πάντα) , όσοι χειρίστηκαν την υπόθεση (προηγούμενη Βουλή, Βενιζέλος, νυν Υπ.Αν αλλά και ο Σαμαράς ως νυν πρωθυπουργός) έκαναν τις χειρότερες δυνατές επιλογές, θέλοντας δικαιολογημένα την εταιρεία στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο πρωθυπουργός να πάει ένα σπουδαίο ΄΄δώρο΄΄ στην Μέρκελ και να εισπράξει σοκολατάκια και φοντάν .
    Συμπέρασμα δικό μου: Η υπόθεση siemens αποδεικνύει για μία ακόμη φορά την Ελληνική διαπραγματευτική ανικανότητα σε όλα τα επίπεδα (οικονομικά, διπλωματικά , αλλά και στο ανώτερο πολιτικό επίπεδο) και αναδεικνύει την φτώχεια και δουλοπρέπεια του πολιτικού μας κατεστημένου.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/08/2012 19:09:35

    Μην αντιμετωπίζουμε όμως "ιστορία" (και "αμαρτία") 5 δεκαετιών σαν χθεσινή...
    Άδικο είναι για την σημερινή κυβέρνηση να λέμε ότι "κοροιδεύτηκε" από την Ζήμενς.
    Εδώ τόσοι και τόσοι κάναν τουμπεκί, διαχρονικώς...
    h**p://www.antinews.gr/2012/08/23/175942/#comment-1036526

  11. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 25/08/2012 19:43:38

    Και με τον τρόπο που τελείωσε η υπόθεση προκύπτει το εξής διδακτικό για τους νέους: "Αν είσαι κουβαρντάς, κανέναν μην ρωτάς". Η δημοκρατική παιδεία (το βαθύτατο έλλειμμα της οποίας έχουν εντοπίσει πολλοί) δίδεται και μέσω του παραδείγματος. Τι παράδειγμα πήραν από την υπόθεση οι νέοι μας (και αυριανοί ηγέτες); Το ίδιο ακριβώς που τους παρέχει η (αιωνίως ψευδώς βαπτιζόμενη "για τελευταία φορά") περαίωση φορολογικών υποθέσεων και τακτοποίηση πολεοδομικών παρανομιών.

    Εφαρμόζοντας αυτή την (ελαφρών ηθών) ρεαλπολιτίκ, τρώμε λίγο λίγο τα σπλάγχνα μας, αποδομούμε αρχές και αξίες. Και χωρίς τα τελευταία δεν έχουμε μέλλον ως έθνος.

    Τα όποια ωφέλη είναι βραχυπρόθεσμα, το ροκάνισμα των θεμελίων όμως είναι για πάντα.

    Κρίμα και ντροπή!

  12. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 26/08/2012 22:03:02

    Λυπάμαι βαθύτατα! Το μόνο που δεν περίμενα ποτέ, ήταν κονέ ξανά με την αμαρτωλή Μίζενς. Αντίθετα ήλπιζα σε βαθειά διερεύνηση της υπόθεσης και στην ανάδειξη όλων εκείνων που λέρωσαν τα χέρια τους. Κάτι τέτοια μου ενισχύουν την πίστη πως η ατιμωρησία ήταν και παραμένει η μεγαλύτερη πάθηση που έχουμε ως κράτος. Κι από ότι φαίνεται ανίατη!

  13. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 28/08/2012 06:17:13

    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Η SIEMENS TON ΛΑΟ.ΞΥΠΝΑΤΕ