#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2010 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ευρώπη θα αλλοιωθεί, αν δεν πληρώσει τον… Καντάφι



Η Ευρώπη κινδυνεύει. Και πέφτει μάλιστα,  θύμα εκβιασμού. Όπως γράφει η εφημερίδα Daily Telegraph, τα χριστιανικά, λευκά κράτη της Ευρώπης θα πλημμυρίσουν από Αφρικανούς λαθρομετανάστες, εκτός και αν η ΕΕ πληρώσει στη Λιβύη 6 δισεκατομμύρια δολάρια, ώστε αυτή να μπορέσει να καταπολεμήσει την αθρόα  λαθρομετανάστευση.

Όπως λέει ο Moammar Gadhafi: «Εμείς πρέπει να σταματήσουμε την παράνομη μετανάστευση. Αν δεν το κάνουμε, η Ευρώπη θα γίνει μαύρη, και θα γεμίσει από ανθρώπους διαφορετικών θρησκευμάτων, θα αλλάξει ριζικά».



Μέχρι σήμερα, η Λιβύη έχει εισπράξει μόλις περίπου 65 εκατομμύρια δολάρια από την ΕΕ, ενώ η Σουηδία αρνείται να της πουλήσει αεροσκάφη επιτήρησης.

Ο Gadhafi έκανε τις παραπάνω δηλώσεις στη διάρκεια της  Συνόδου Αφρικής-ΕΕ στη Τρίπολη. Το θέμα της φετινής συνόδου ήταν η συνεργασία, όμως ο Λίβυος ηγέτης επικεντρώθηκε κυρίως σε επιθετική ρητορική. Κατήγγειλε τους διεθνείς οργανισμούς όπως τον ΟΗΕ, τη Παγκόσμια Τράπεζα, και τον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου, τους οποίους χαρακτήρισε ως «εργαλεία της αποικιοκρατίας που θα πρέπει επιτέλους να καταργηθούν».

Ο κ. Παπανδρέου τι έκανε άραγε για το θέμα αυτό; Τον απασχόλησε κατά την διάρκεια της παραμονής του στην Λιβύη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. triptokarudos avatar
    triptokarudos 01/12/2010 15:31:22

    παίδες μην είσθε δηκτικοί και δεικτικοί για τον πρωθυπουργό ημών των Ελλήνων

    εδώ εγένετο εις εκ των κορυφαίων στοχαστών του 21ου αιώνος

    που καιρός για πολιτικές αδέσμευτες αποφάφασεις

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/12/2010 15:48:59

    Ένας γύφτος.
    Ένας Global asshole.
    Και μια τέντα.

    Τρελλές Σφαίρες 2 & 1/2

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Προφήτης 01/12/2010 15:50:50

      Και η "αισθησιακή ξανθιά" ουκρανή νοσοκόμα του, χε-χε..

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Professor Moriarty 01/12/2010 16:09:19

        o μουστακαλής είναι η νοσοκόμα; Αληθεύουν οι φήμες...

        • occultist avatar
          occultist @ archaeopteryx 01/12/2010 16:34:04

          Ποιον μουστακαλή εννοείς;; Τον λευκό ή τον σκούρο;; Γιατί πιθανόν να είναι διαφορετικός ο ρόλος τους.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ archaeopteryx 01/12/2010 18:01:20

          Όχι, οι διαρροές ήταν για ουκρανή νοσοκόμα από την οποία ο λίβυος είναι πολύ εξαρτημένος (το άλλο θα περιέχεται στα x-classified που δεν διέρρευσαν..χα-χα)

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 01/12/2010 18:04:49

            Galyna Kolotnytska

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Professor Moriarty 01/12/2010 19:35:19

            Κόβει καλές βεντούζες η ουκρανέζα νοσοκόμα;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Προφήτης 01/12/2010 15:59:12

      Please ..είναι προσταατευόμενο είδος..δεν κυνηγείται!
      Τό είδος ηγέτη πού κάθε καθωσπρέπει.....muslim state πρέπει να έχει.

  3. xmmm avatar
    xmmm 01/12/2010 16:33:56

    παντα ετσι δεν γινοταν? οι εισβολες και οι μεταναστευσεις απωθουνταν και με δωροδοκια. το θεμα ειναι οτι προς το παρον το προβλημα το αντιμετωπιζει μονο η ελλαδα που ισλαμοποιεται ραγδαια

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/12/2010 16:46:12

    Γειααααα σου ρε γΚαντάφι παοκτσάκι τρελό που πουλάς τρέλα όλο τον κόσμο...!!!

    Πόσα θέλει ρε το άτομο;;;6δις;;;
    Άντε τσοντάρετε να του τα δώσουμε.
    Δεν γουστάρω να πληρώνω τους φλώρους τους αλμπίνους ρε.
    Να τα δώσουμε το παλικάρι αυτό που πουλάει τρέλα τους ΟΗΕδες και τους ΔΝΤαδες και θα κάνει πάρτυ "άλλαξε-ο-κολιές" με τις ρέστες του Μπερλουσκόνι.

    Τι παλικάρι είσαι εσύ ρε γμτ...!!!

  5. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 01/12/2010 17:00:23

    Να δω τον καταλληλότερο ουκρανέζα νοσοκόμα, και τι στον κόσμο!

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/12/2010 17:16:09

    Τα βάφει ο Καντάφι; (κάνει και ρίμα)

    Θραξ Αναρμόδιος

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2010 17:29:49

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΚΑΤΟ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!.ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΤΑΦΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ !!!!,ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ.

    • man8os avatar
      man8os @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2010 19:17:32

      Ελπιζω αλλα να μην κανανε...

  8. aristeidis avatar
    aristeidis 01/12/2010 19:29:19

    κρατηθείτε στον έβρο γιατί ακόμα γελάμε με το ανέκδοτο οτι η τουρκία θα μας καταλάβει με λαθρομετανάστες,σειρά των βορείων

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/12/2010 19:57:29

    Δεν μας αφορα ο Κανταφι.Μπορει να σταματησει μονο τη μεταναστευση απο την Αφρικη και θα τον πληρωσουν Γαλλοι και Ιταλοι.
    Εμεις εχουμε προβλημα και απο την Ασια.Οταν λεω εμεις δε βαζω μεσα τον Παπανδρεου.Αυτος δεν εχει κανενα προβλημα.

  10. lampros avatar
    lampros 01/12/2010 20:04:15

    Ασχέτως του αστείου, μεγάλος ο Καντάφι...

    Ο άνθρωπος θέλει να φέρει λεφτά στη χώρα του.

    Αντί να πουλάμε στην Ελλάδα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια εξυπηρέτηση στην Ευρώπη (λεφτά για να προσέχουμε τα συνορά που είναι και δικά σας, αλλιώς θα σας τους στείλουμε όλους εκεί), εμείς κάνουμε το αντίθετο: και τους μπάζουμε όλους, και τους πληρώνουμε από την τσέπη μας...

    Δηλαδή το κράτος μας δεν φτάνει καν την Λιβύη σε σκέψη...

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 01/12/2010 20:26:02

    Αυτό το γελοίο παρανοϊκό δολοφονικό και άπληστο υποκείμενο με τη μαυρογιαλούρα, τη φιλήδονη Ουκρανέζα «ξανθιά νοσοκόμα», τις 300 αμαζόνες και τα τσαντίρια του, μονίμως ΠΛΑΤΙΝΟπληρώνουμε με τ’ ΑΡΜΕΓΜΕΝΑ και ΚΛΕΜΜΕΝΑ Ελληνικά πετρέλαια και διαμονές του στις 6στερες Ελούντες, από εποχής μιμής και πατρός του σημερινού προσκυνημένου.

    «Στον αραβικό κόσμο η γυναίκα είναι σαν το έπιπλο. Μπορείς να το αλλάξεις όποτε θες και κανείς δεν θα ρωτήσει, γιατί το έκανες».

    «Περιμένω με ανυπομονησία την ημέρα που η Τουρκία θα γίνει ο Δούρειος Ίππος της Τροίας για το Ισλάμ στην Ευρώπη» 17/06/2010

    Βρε ούστ απ’δω καθήκι άπλυτο του κερατά.

  12. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 01/12/2010 20:40:03

    Ο Καντάφι είναι Λίβυος και αγαπάει τη Λιβύη. Ο γαπ "αγαπάει την Ελλάδα σαν Έλληνας, κυρία Στάη". Γι' αυτό και ο πρώτος σκέφτεται πως θα τα αρπάξει για τη χώρα του και ο άλλος για την πάρτη του.

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 01/12/2010 20:48:07

    Κυβέρνηση: “Προχωράμε άμεσα σε έρευνες για πετρέλαιο, αρχικά στο Ιόνιο”
    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

    “Υπάρχει αμεσότατη ανάγκη να προχωρήσουμε, ιδιαίτερα στην περιοχή του Ιονίου και της Δυτικής Ελλάδας, στον εμπλουτισμό των ερευνητικών δεδομένων που υπάρχουν. Διότι τα στοιχεία είναι αρκετά αισιόδοξα ότι μπορούμε να έχουμε πολύ θετικά αποτελέσματα”.

    Τα παραπάνω δεν ειπώθηκαν ούτε σε εκπομπή του Κώστα Χαρδαβέλλα, ούτε γράφτηκαν στην ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ (και οι δύο είχαν δεχθεί σκληρή κριτική την περασμένη άνοξη όταν άνοιξαν τον φάκελο “Πετρέλαια στην Ελλάδα”).

    Ειπώθηκαν χθες στην Βουλή από τον υφυπουργό ΠΕΚΑ Γιάννη Μανιάτη, ο οποίος ταυτοχρόνως προανήγγειλλε την κατάθεση νομοσχεδίου, μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου το αργότερο, με το οποίο θα ιδρύεται Εθνικός Φορέας Έρευνας Υδρογονανθράκων. Υπολογίζεται ότι μέσα σε ένα χρόνο θα έχει δώσει τις πρώτες άδειες έρευνας και συνεκμετάλλευσης υδρογονανθράκων.

    Ο Φορέας θα προκηρύξει δημόσιους διαγωνισμούς ώστε να γίνουν έρευνες στη χώρα και στο βαθμό που αυτές αποδειχθούν θετικές στη συνέχεια θα προχωρήσει η αξιοποίηση και εκμετάλλευση κοιτασμάτων είτε πετρελαίου, είτε φυσικού αερίου.

    Απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του ΛΑΟΣ, Κ. Βελόπουλου σχετικά με τα κοιτάσματα πετρελαίου στο Ιόνιο Πέλαγος και αλλού, ο κ. Μανιάτης παρότι ξεκαθάρισε ότι δεν θα τοποθετηθεί για το που και πόσο πρέπει να προχωρήσουν οι έρευνες – καθώς πρόκειται για ένα πολύ σύνθετο θέμα.

    Ο ερωτών βουλευτής από την πλευρά του είπε πως η Ελλάδα βρίθει πετρελαίων σε τέτοιο βαθμό ώστε η αξιοποίηση του ορυκτού της πλούτου να αποσβέσει το δημόσιο χρέος της χώρας κι όμως ουδέποτε οι κυβερνήσεις διαχρονικά ασχολήθηκαν με το τόσο σοβαρό αυτό θέμα αν και τόνισε πως το ΥΠΕΚΑ έχει κάνει σημαντικά βήματα.

    Στο μεταξύ, σύμφωνα με νεότερες δηλώσεις του τεχνικού συνεργάτη των ΕΛΠΕ, Κωνοφάγου «Μεγάλες και σοβαρές εταιρίες της Αμερικής έχουν εκπονήσει μελέτες που δείχνουν ότι στο τρίγωνο Αιγύπτου-Κρήτης- Λιβύης έχουν εντοπιστεί 16 τρισεκατομμύρια κυβικά μέτρα φυσικού αερίου» ενώ ο ίδιος συμπληρώνει ότι “η Ελλάδα θα πρέπει να τακτοποιήσει την οικονομική της ζώνη (ΑΟΖ) όπως έκανε η Κύπρος που για τα επόμενα 100 χρόνια θα λύσει το πρόβλημά της”.