#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2012 22:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Εμπορική άρχισε πρώτη την εφαρμογή του εργασιακού μεσαίωνα



Αποκάλυψη τώρα για το ποιοι ήταν οι κουκουλοφόροι που κάρφωσαν στην τρόικα τα μέτρα που έπρεπε να ζητήσει και που πριν ακόμη υπογραφεί η συμφωνία άρχισαν να διαλύουν τις εργασιακές σχέσεις.

Ενώ οι πολιτικοί αρχηγοί βρίσκονται ακόμη στο Μαξίμου η Εμπορική τράπεζα ανακοίνωσε ότι προχωρά στην κατάργηση των επιδομάτων που προβλέπονται στην επιχειρησιακή σύμβαση, προκαλώντας έτσι μειώσεις στις αποδοχές των εργαζομένων κατά 17% - 18%. Άμεση ήταν η αντίδραση του συλλόγου των εργαζομένων της τράπεζας, οι οποίοι αποφάσισαν την προκήρυξη 48ωρης απεργίας για την ερχόμενη Παρασκευή και Δευτέρα.

Η επιχειρησιακή σύμβαση, που καταργήθηκε με την απόφαση της διοίκησης της Εμπορικής, είχε λήξει τον περασμένο Ιούνιο και μέχρι και το Δεκέμβριο παρέμενε σε ισχύ λόγω της μετενέργειας.

Έτσι, ανακοινώθηκε με εγκύκλιο της διοίκησης προς όλο το προσωπικό πως σταματά-αναδρομικά από 1η Ιανουαρίου- η καταβολή των επιδομάτων που είχαν κατοχυρωθεί μέσα από επιχειρησιακές συμβάσεις (από το 1994 και μετά).

Πρόκειται μεταξύ άλλων για το επιχειρησιακό επίδομα (που ανέρχεται σε 11.76%), την προσαύξηση που καταβάλλονταν με το επίδομα ισολογισμού ύψους 770 ευρώ, το επίδομα δικτύου, τις προσαυξήσεις που προβλέπονταν επί των επιδομάτων ευθύνης / βαθμίδας για ορισμένα καταστήματα (50%, 30% και 15% ανάλογα με το κατάστημα) και το επίδομα επικινδυνότητας (χρηματαποστολών).

Είναι ουσιαστικά η πρώτη εφαρμογή του εργασιακού μεσαίωνα που ζητά η τρόικα και προοιωνίζεται το τι θα ακολουθήσει από εδώ και στο εξής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Themis avatar
    Themis 08/02/2012 23:03:15

    Ξύλο και πάλι ξύλο ... η Δημοκρατία ... μας τελείωσε!!!

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/02/2012 23:18:50

    Αγροτικη Πιστη.....Κρεντι Αγκρικολ παρακαλω....

    Και που σαι ακομα !

    Αντωνη ΟΧΙ !

  3. vasilis avatar
    vasilis 08/02/2012 23:21:09

    τραλα λι τραλαλο δηλ τι δεν εχουν καταλαβει ακομα οι ελληνες οτι θα δουλευουν για 300 ευρω τον μηνα αν ειναι τυχεροι / την εχουν πατησει δεκαδες λαοι ετσι πριν τους νεοελληνες που πιστευαν πριν μια δεκαετια οτι το ζουν το ονειρο στις μπουζουκερι / αυτα περι απεργιας εχουν πολυ γελιο κατι σαν τους αγροτες που καθε χρονο πιναν τσιπουρα στις εθνικες οδους για να συνεχισουν την πλακα στην οποια τους εμαθαν χρονια / ετσι παιδια απεργειστε και με ενα μαγικο τροπο τα λεφτα θα ξαναρθουνε πισω

  4. ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΤΗΣ 09/02/2012 00:08:27

    Όλη η φασαρία γίνεται για να μπορούν οι ξένοι- που αλωνίζουν στην χώρα μας και που θέλουν να βάλουν χέρι στις λεγόμενες ΔΕΚΟ - να στέλνουν περισσότερα κέρδη στις χώρες τους. Αλήθεια σε τι θα ωφελήσει την οικονομία της χώρας αν τα κέρδη των επιχειρήσεων αυτών φεύγουν όλα στο εξωτερικό; Οι αποικιοκράτες που μας κυρίευσαν μέσω του ΠΑΣΟΚ πριν και μέσω τις κυβέρνησης;;;; Παπαδήμου τώρα δεν θέλουν να αφήνουν ούτε ψίχουλα για μισθούς στους ιθαγενείς. Όλα τα λεφτά έξω στους Μερκοζί.
    Ιδιαίτερα οι κερδοφόρες επιχειρήσεις γιατί αυτές θέλουν οι ξένοι σε τι επιβαρύνουν το κράτος; Είναι οι μοναδικές που δίνουν ακόμη λίγη ζωή στην αγορά. Αν λοιπόν οι Παπαδήμοι συνεχίσουν το καταστροφικό τους έργο δεν νομίζω ότι θα υπάρξει έλληνας εγκλωβισμένος στα κομματικά δεσμά .
    Το ποσοστό όλων μαζί των Παπαδήμων δενπρέπει να ξεπεράσει το 20 %.

  5. anonymous avatar
    anonymous 09/02/2012 00:15:05

    Η Εμπορική όπως και διάφορες άλλες τράπεζες ήταν σαπάκι που το φορτώσαμε στους Γάλλους. Δεν έχει βγάλει κέρδη ούτε μια χρονιά. Τώρα ήρθε ο λογαριασμός.

    • Σταυρουλα Α avatar
      Σταυρουλα Α @ anonymous 09/02/2012 12:17:07

      Εσυ που γραφεις ανωνυμα γιατι η Εμπορικη δεν εβγαζε κερδη? γιατι πληρωνε τα μεγαλοστελεχη διορισμενα απο το ημοσιο απο 20.000 και πανω χωρια τα μπονους και γιατι οι Γαλλοι δεν ηθελαν να δειξουν κερδη παροτι το προσωπικο εχει μειωθει στο μισο? Το ξερουμε το σχεδιο κανουμε τις επειχηρησεις προβληματικες αφου τις φαγαμε πρωτα και πεταμε το λαο στο δρομο.

      • Γ ΣΠΥΡΟΥ avatar
        Γ ΣΠΥΡΟΥ @ Σταυρουλα Α 14/02/2012 22:16:50

        Είχαν κέρδη και τα έκρυβαν; Μπράβο σου που το ανακάλυψες! Επειδή πρόκειται για φοροδιαφυγή να το καταγγείλει στο ΣΔΟΕ.
        Αλλα άστο καλύτερα και αυτοί στο κόλπο θα είναι;

    • Γ ΣΠΥΡΟΥ avatar
      Γ ΣΠΥΡΟΥ @ anonymous 14/02/2012 22:11:38

      Η εμπορική έχει συσσωρευμενα χρέη υπερδιπλάσια του μετοχικού της κεφαλαίου (διαβάστε τους ισολογισμους της). Χρεη που σε ενα μερος τους οφείλονται στο κρατικό της παρελθον και στα προνόμια των εργαζομένων της. Ο παραλογισμός κάποιων που πιστεύουν ότι οι επιχειρήσεις μπορούν να λειτουργούν με ζημίες και να δίνουν υψηλους μισθούς είναι εκτος λογικής. Καθε δε συζήτηση με οπαδούς τέτοιων αποψεων δεν μπορεί να οδηγησει πουθενά. Η Ανοικτή επιχείρηση εναι το πρώτο ζητούμενο αυτη την περίοδο της κρίσης .
      Γνωρίζετε ότι οι συνταξιουχοι της εμπορικής κατάφεραν να πετύχουν προνόμια που αγγίζουν το παραλογο. Συγκεκριμενα παίρνουν επικουρικό γύρω στα 1400€ χωρίς βέβαια καμια ανταποδοτικότητα με τις κρατήσεις που κατέβαλαν. Επειδή ήταν αδύνατο να τους καταβληθεί από την τράπεζα το κράτος υποχρέωσε το ΤΕΑΜ (επικουρικό του ΙΚΑ) να τους το καταβαλει. Αυτα για τους υποστηρικτες των προνομίων. Γνωρίζουν οι υποστηρικτές των παραλογων προνομίων ότι αυτοί τα καταβάλλουν μέσω των φόρων. Εαν ναι, γιατί διαφωνούν με τα χαράτσια;
      Τα περί κερδών και χρυσοτόκων πτηνών που θα μας τα πάρουν οι κακοί ξένοι είναι απόψεις που κινούνται εκτος οικονομικής πραγματικότητας ή πιο σωστα είναι προπαγάνδα εκείνων που επιθυμουν την επικρατηση των πετυχημενων σοβιετικών οικονομικών μοντέλων.

  6. Αργύρης Ηλίας avatar
    Αργύρης Ηλίας 09/02/2012 01:02:50

    Το χειρότερο στην δημοσιογραφία είναι ο μιμιτισμός...
    Ποιο είναι το ρεπορτάζ σου λεβέντη μου...
    και επειδή δεν έχεις να σε ενημερώσω από μέσα...
    Οι εργαζόμενοι στην ΕΜΠΟΡΙΚΗ δεν έχουν χάσει ούτε δραχμή σε συτή την διετία του αρμαδεγώνα... και αφού οι συνδικαλιστές κύρηξαν τον ανένδοτο... (κάτι μου θυμίζει αυτό...) λογικό ήταν να πάρουν και το τίμημα

    Ευ πράττειν

  7. NIKOS avatar
    NIKOS 09/02/2012 01:26:50

    (Η Εμπορική άρχισε πρώτη την εφαρμογή του εργασιακού μεσαίωνα) ποιου μεσαιωνα, αυτου που απο οτι φαινεται ψηφισε και ο σαμαρας ?αντωνη κρατα γερα ,σιγα το καλσον ομως.

  8. rotsen avatar
    rotsen 09/02/2012 12:46:28

    Βρήκαν και παίζουν με ένα λαό παρτάκια...μαλθακό... με 130 καταναλωτικές οργανώσεις (για τις καρέκλες που ο καθένας μας πιστεύει οτι κάτι είναι). Μία οργάνωση που να κατευθύνει μποικοτάζ είναι η μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν.