#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2008 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα της μπόμπας

Βασίλειο της «μπόμπας» έχει καταντήσει η νυχτερινή ζωή της χώρας, γράφει σήμερα ο ΕΤ, καθώς οι έλεγχοι για τα νοθευμένα ποτά είναι σχεδόν ανύπαρκτοι, ενώ οι νόμοι δεν εφαρμόζονται. Το κέρδος από τις «μπόμπες» φτάνει μέχρι και τα 10 ευρώ το μπουκάλι. Πολλαπλασιάστε το με τα δεκάδες χιλιάδες μπουκάλια που καταναλώνονται στην καλοκαιρινή σεζόν για να δείτε για τι λεφτά μιλάμε (και μίζες στις ελεγκτικές αρχές). Η προέλευση των νοθευμένων ποτών είναι κυρίως από κράτη της Ανατολικής Ευρώπης, όπως η Βουλγαρία, η Αλβανία και η Ουγγαρία. Μόνο σε μία περίπτωση, φέτος στον Κιθαιρώνα, εντοπίστηκε βυτιοφόρο να μεταφέρει 10 τόνους λαθραίου και νοθευμένου αλκοόλ. Μάλιστα το βυτιοφόρο, εκ Βουλγαρίας, είχε κρυφές δεξαμενές για το παράνομο αλκοόλ, γεγονός που μαρτυρεί ότι ανήκει σε οργανωμένο κύκλωμα. Το κράτος γνωρίζει την κατάσταση που επικρατεί με τη νοθεία των ποτών αλλά φυσικά δεν κάνει τίποτα. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε μια γενική έφοδο που έκανε μικτό συνεργείο του ΣΔΟΕ και του Χημείου του Κράτους στην παραλιακή το 2005 εντόπισε 39 κέντρα διασκεδάσεως που πωλούσαν μόνο «μπόμπες». Ωστόσο τίποτα δεν έγινε πέραν των τυπικών… προστίμων. Διαβάστε όλο το θέμα εδώ: http://www.e-tipos.com/newsitem?id=47198 και ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης είναι να σταματήσουμε να πίνουμε έξω. Εγώ αυτό κάνω.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βγάζουν λεφτά από τις μπόμπες; avatar
    βγάζουν λεφτά από τις μπόμπες; 07/08/2008 14:01:09

    αφού το κέρδος από το κανονικό μπουκάλι είναι τόσο που δεν αξίζει να το νοθεύσεις... μόνο γύφτοι μπορείνα ασχολούνται με αυτό, σαν παραγωγοί και καταναλωτές

  2. Xase avatar
    Xase 07/08/2008 14:20:59

    Καλα φιλε δεν ξερεις τι λες. Με λιγη ανισολη και μπλε οινοπνευμα που κανει 80 λεπτα μπορω να σου φιαξω ουζο που να λες τι ωραιο πραγμα ειναι αυτο. Και με κανα δυο κιλα πατατες και ζαχαρι και μαγια της μπυρας μπορω να σου φιαξω βοτκα καλυτερη απο αυτη που πινεις. Και ολη η Αθηνα ειναι γεματη εσσανς και μπορεις να κανεις τα παντα τζαμπα. Μαθε πρωτα λαι μετα πες για τους γυφτους. Αυτα ταφιαχνα στην Γερμανια την δεκαετια του 70.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/08/2008 16:11:06

    Να πίνουν μπύρα. Κάποτε πήγα κάπου και μου έβαλαν μπόμπα. Ένα ποτό πήρα. Με πείραξε στο στομάχι και πονούσα 2 μέρες. Από τότε τέλος μόνο μπύρα.

  4. fantomas avatar
    fantomas 07/08/2008 16:13:40

    (και μίζες στις ελεγκτικές αρχές).
    ΕΑΝ ΑΥΤΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ. ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ, ΕΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ!
    ΕΡΩΤΩ?
    ΠΟΣΟΙ ΕΣΤΩ ΔΙΓΜΑΤΟΛΥΠΤΙΚΟΙ ΕΛΕΝΧΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ?
    ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης είναι να σταματήσουμε να πίνουμε έξω. Εγώ αυτό κάνω.
    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙΚΟ ΚΡΑΣΑΚΙ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΑΚΙ!
    ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Factorx?

  5. sotos avatar
    sotos 07/08/2008 19:36:57

    Τσιπουρακι σπιτικο...... ΟΧΙ αυτο που πουλανε οι γυρολογοι!
    Οντας ο ιδιος κατασκευστης και καταναλωτης σπιτικου τσιπουρου ξερω οτι το κοστος με αγορασμενα σταφιλια (μοσχατα, φτιαχνουν την καλλιτερη ρακη), εξοδα αποσταξης κλπ ειναι περιπου 10 Ε το λιτρο!
    Προσεχετε για να εχετε το κεφαλακι ελαφρυ!

  6. Theodore avatar
    Theodore 07/08/2008 21:55:27

    Εγω,πινω μονο λιγο κοκκινο κρασι, που το πινω, πιο πολυ σα φαρμακο για το κυκλοφοριακο, λογω ηλικιας, παρα για να φτιαχτω.
    Ο κοσμος, που πινει μ αυτο το "μενος", γιατι το κανει;
    Αν εχει προβληματα, γιατι δεν προσπαθει να τα λυσει με ενα σωρο αλλους τροπους, απο το να πινει ετσι ασυστολα;
    Ποτε στο παρελθον, οι Ελληνες, δεν επιναν μαζικα ετσι οπως πινουν τωρα.Λιγο κρασι κι αυτο στο τραπεζι, με το φαι.
    Σημερα, ειναι χιλιαδες, που ειναι πια εξαρτημενοι απ αυτο, αλλα δε θελουν να το ομολογησουν, ουτε στον εαυτο τους.
    Εχουμε πια, στρατιες αλκοολικων,αλλα δεν κανουμε τιποτα γι αυτο.
    Κι ας ειναι το πιοτο, υπευθυνο για χιλιαδες τροχαια καθε χρονο, με 1600 νεκρους χωρια οι σακατηδες στα καροτσακια.
    Αυτη η λυσσα με το πιοτο, που το ειπανε "ποτακι" και ετσι το καθαγιασαν και που το διαφημιζουν κατ ευθειαν, η εμμεσα απο τα μπουρδελοκαναλα,που οφειλεται και απο ποτε αρχισε;
    Εγω νομιζω, οτι αρχισε απο την εποχη του ΚΛΙΚ και του λαιφ σταιλ του Κωστοπουλου.
    Εσεις;

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/08/2008 22:32:52

    Μεγαλυτερη βομβα απο τις διαφορες εξαγγελειες δεν υπαρχει!

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 08/08/2008 03:32:50

    Ρε παιδιά, εδώ το ΣΔΟΕ δεν θέλει να δώσει τα στατιστικά του στοιχεία, επειδή ακριβώς δεν έχει κάνει κανέναν έλεγχο για τις μπόμπες, τι λέμε; Οι τελευταίες κυβερνήσεις, και η ΕΛΑΣ, έχουν απαναπαυθεί, επειδή οι "μπράβοι" αποκαθιστούν την "τάξη" στη νύκτα -και έτσι δεν ξοδεύουν δυνάμεις στην αστυνόμευση, εκτός του ότι κάποιοι τα παίρνουν χοντρά- και όλοι οικονομάνε από το λαθρεμπόριο οινοπνεύματος και νοθευμένων. Για να δούμε όμως, ποιοί είναι οι δύο (σίγουρα, ερευνάται για έναν τρίτο κυβερνητικό παράγοντα) που καλύπτουν, μαζί με τον καπνό και τα λαθραία οινοπνεύματα; Κοντός ψαλμός αλληλούϊα, ε, κυρίε υπουργέ μου!

  9. ataktos avatar
    ataktos 08/08/2008 09:58:58

    kala file ago mboro na to kano avto to kolpo ?
    Mono ena kiwernitiko koproskilo ehi tin adia tou bouli !!!Avtos itan ke o logos pou iha protini tin imera enarksis DET na kanoume boikotaz avton ton epikerdon gia ton alogomouri esodon.