#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2011 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα στα γήπεδα αναστενάζει



Καλά δεν έχει προηγούμενο αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με την ανάρτηση πανό κατά της κυβέρνησης στα ελληνικά γήπεδα. Το σκηνικό ξεκίνησε χθες στο ΟΑΚΑ όταν κάποιοι αγανακτισμένοι πολίτες που φυσικά έχουν το δικαίωμα να είναι και φίλαθλοι, σήκωσαν ένα πανό που έγραφε πολιτικοί λαμόγια, θα σας πνίξει η οργή των εξεγερμένων κ.λπ. Μάλιστα, κάποιοι έβγαλαν και συνθήματα κατά του πρωθυπουργού και της κυβέρνησης.

Ο διαιτητής, προφανώς γιατί είχε πάρει άνωθεν εντολές, διέκοψε το ματς και δε θα το ξεκινούσε αν δεν κατέβαινε το πανό κι αν δεν σταματούσαν τα συνθήματα. Τελικά έτσι έγινε, η Ασφάλεια έψαχνε αυτόν που σήκωσε το  πανό και του κράτησε τα στοιχεία μήπως, άκουσον άκουσον, ήθελε κάποιος βουλευτής να υποβάλει μήνυση.

Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και σε αρκετά ματς της Κυριακής με άλλους διαιτητές να διακόπτουν κι άλλους να μην ασχολούνται.

Και το ερώτημα είναι αν απαγορεύεται να εκδηλώνουν την οργή τους στα γήπεδα οι φίλαθλοι που... τυχαίνει να είναι Έλληνες πολίτες οι οποίοι έχουν πληγεί από τα οικονομικά μέτρα. Αυτό τους πείραξε στην κυβέρνηση; Δεν ακούνε κάθε μέρα στους δρόμους τι βρίσιμο πέφτει και τους πείραξαν οι φίλαθλοι; Ή μήπως είναι ναός το γήπεδο και δεν πρέπει να... υβρίζει κανείς;

Αστεία πράγματα, αν αποδειχθεί ότι κάποιος από την κυβέρνηση έχει δώσει τέτοια εντολή .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/10/2011 22:13:21

    Πρόκειται περί ηλιθίων, (και σαφώς δεν αναφέρομαι στους φιλάθλους που σήκωσαν το πανό).

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 23/10/2011 22:13:41

    Ο μεγάλος τραγουδιστής χοντροτεό θα είναι από πίσω....

  3. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 23/10/2011 22:20:21

    Η Γενια του Πολυτεχνειου που μας διοικει...καμαρωστε την!

    • Y. avatar
      Y. @ ΝΕΚΚ 23/10/2011 22:23:46

      Σωστός!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΝΕΚΚ 23/10/2011 22:40:29

      +10000

  4. Απορία avatar
    Απορία 23/10/2011 22:20:30

    Μας είχαν πρήξει οι "αριστεροί" του ΠΑΣΟΚ ότι ο λαός είπε το '40 και όχι ο Μεταξάς.

    Αυτοί πότε θα το πούνε το ...αμημένο το ΟΧΙ όταν μπουκάρει ο κόσμος στο Μαξίμου;

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Απορία 24/10/2011 14:08:08

      Γρήγορα τα πρόβατα πίσω στο μαντρί!

  5. Y. avatar
    Y. 23/10/2011 22:25:52

    Το ίδιο και στο απιχνίδι της ΑΕΚ, κι ο διαιτητής τις έγραψε τις ντιρεκτίβες

  6. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 23/10/2011 22:34:45

    Εννοείται ότι έπεσε εντολή από την κυβέρνηση! δε θέλει πολύ μυαλό! λες οι διαιτητές που κατεβάσαν τα πανό να θίχτηκαν ξαφνικά; και στην τελική το συγκεκριμένο πανό της φωτό τι βρισιές γράφει; "λαμόγια" και "βολεμένοι" είναι κακές λέξεις;;;; ααααα πιπέρι άλλη φορά!!!!!

    • noldor avatar
      noldor @ ΝΙΚΗ 23/10/2011 22:58:18

      Ο Υπουργός ΠΡΟΠΟ είναι δηλωμένος "πράσινος", προφανώς επειδή οι βόλτες είναι κομμένες και δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει το Σάββατο το απόγευμα παρακολουθούσε τον αγώνα.
      Αλλά στο ΟΑΚΑ αυτά είναι τσάμπα μαγκιές, να τον δω στο Καραϊσκάκη και στην Τούμπα τι θα κάνει.

      • Nik avatar
        Nik @ noldor 23/10/2011 23:55:19

        Ναι, γιατί το ξύλο που έφαγε ο κόσμος μετά τον αγώνα ήταν γιατί πλέον ο παπουτσής ξεχωρίζει τους φιλάθλους σε πράσινους και κόκκινους.... Ρε τί άλλο θα διαβάσουμε....
        Btw, το πανό δεν κατέβηκε και λύσσαξαν οι μπάτσοι. Αλλά ήταν πράσινοι μπάτσοι του παναθηναϊκού παπουτσή.... Ελεος ρε

        • noldor avatar
          noldor @ Nik 24/10/2011 10:45:42

          Απλά εξήγησα το γιατί δόθηκαν οι "άνωθεν εντολές", απόδειξη ότι την επόμενη μέρα δεν συνέβησαν παρόμοια γεγονότα (από την πλευρά των αρχών διαιτησία, αστυνομία) στα υπόλοιπα γήπεδα που και πανώ υπήρχαν και ύβρεις. Όπως επίσης βλέπετε το κείμενο είναι γενικό και αναφέρεται στο σύνολο των πολιτικών, στα υπόλοιπα γήπεδα οι αντιδράσεις ήταν κατά του πρωθυπουργού και της κυβέρνησης αποκλειστικά. Αυτό έχει να κάνει νομίζω με την ανθρωπογεωγραφία των οργανομένων του ΠΑΟ.

  7. NIKOS avatar
    NIKOS 23/10/2011 22:37:17

    Ότι θα τους πάρουμε με τις πέτρες είναι σίγουρο, το πότε δεν ξέρω !!!!!
    Λαμόγια φτάνει η ώρα σας .

  8. zap-zap avatar
    zap-zap 23/10/2011 22:47:20

    στη νέα σμύρνη να δείτε...

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/10/2011 22:49:27

    Άντε, τα παιδιά του ΠΑΟ έκαναν την αρχή...μπράβο και καλή συνέχεια σε όλους τους Έλληνες που αγωνίζονται εντός κι εκτός γηπέδων...όσο για τους κυβερνώντες, τα 'χουν χάσει εντελώς...σε λίγο θ' απαγορεύσουν και τους ποδοσφαιρικούς αγώνες..αποτελούν συναθροίσεις περισσότερων των τριών ατόμων...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΕΥΑ 23/10/2011 23:02:14

      Η επανάσταση θα ξεκινήσει στην Ελλάδα εξ' αιτίας ενός λάθους πέναλτυ!
      Ήταν της μοδός την εποχή του Χουάν Ραμόν Ρότσα Πουμπλή!!!

      Αμήν Παναγία μου!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Σταύρος 23/10/2011 23:27:25

        Ας είναι κι έτσι Σταύρο και μαζί σου στο Αμήν!!!!!

  10. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/10/2011 23:39:19

    Ορίστε...
    Πανό κατά της κυβέρνησης σήκωσαν οι οπαδοί των Νεοσμυρνιωτών, το οποίο έγραφε «Κάτω η Χούντα του ΜΠΑΤΣΟΚ».
    h__://www.enet.gr/?i=news.el.a8lhtismos&id=320296

  11. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/10/2011 23:43:22

    Στο kontra channel μόλις συζήτησαν το γεγονός επισημαίνοντας ότι:
    1) Δεν προβλέπεται αυτόφωρο και αυτεπάγγελτη δίωξη
    2) Μόνο με μήνυση μπορούν να επέμβουν οι αστυνομικές αρχές σε βάρος του πολίτη που κρατούσε το πανώ..
    3) Παρά ταύτα όχι μόνο του πήραν τα στοιχεία αλλά και τον κράτησαν!

    Νομίζω ότι το καθεστώς πλέον προκαλεί φανερά, επιδιώκει την κοινωνική αντίδραση...

    Προηγήθηκαν οι Ηρακληδείς (ΔΕΘ) και οι Παοκτζήδες, οι Γαύροι στον αγώνα με την γερμανική ομάδα, ο ΠΑΟ τώρα... σε Πελοπόνησσο και νησιά τίγίνεται ρε παιδιά, δεν κουνιέστε εκεί;

  12. Michail avatar
    Michail 24/10/2011 00:51:37

    Μπράβο στα παιδιά!Αυτά να γίνονται ΠΑΝΤΟΥ!Οι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει το κακό που μας έχουν κάνει!Ολη η Ελλάδα μια γροθιά!

  13. Jean avatar
    Jean 24/10/2011 00:54:33

    H αρχή έγινε την περασμένη Πέμπτη στην Τούμπα που όλο το γήπεδο έβριζε την κυβέρνηση. Αυτό όμως με τους διαιτητές να διακόπτουν το παιχνίδι είναι σκάνδαλο. Θα μας βουλώσουν και το στόμα; Θα γίνει μπούμερανγκ.

  14. ANAPODOS avatar
    ANAPODOS 24/10/2011 01:05:18

    Πλάκα-πλάκα αφού δεν γεμίζουν τις πλατεία από το φόβο των κουκουλοφόρων, θα ξεκινήσουν την επανάσταση από τα γήπεδα. Κι επειδή τα εισητήρια και τα διαρκείας είναι πλεόν ακριβά για πολλους, οι επαναστάτες θα είναι ένας κι ένας !!! ΄Οτι καλύτερο !! ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ !!!

  15. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 24/10/2011 01:27:52

    Δεν ασχολήθηκα ποτέ με το ποδόσφαιρο,τώρα στα 50 μου δηλώνω φανατικός οπαδός του ΠΑΟΚ,του ΠΑΟ και του ΟΦΗ!

  16. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 24/10/2011 02:26:38

    οέο οέο οέο,
    λεφτά χαρίσατε ακόμα και στο Μπέο,
    και οι 300 είσαστε ρουφιάνοι...
    :)
    http://www.antinews.gr/2009/05/08/6315/#comment-274503

  17. ΜΠ avatar
    ΜΠ 24/10/2011 05:15:08

    Την επόμενη φορά που θα αναρτηθούν πανό και θα εκφράζονται συνθήματα εναντίον του μνημονίου, εάν υπάρξει διαιτητής που δεν θα ξεκινάει τον αγώνα λόγω αυτών, ας αδειάσει το γήπεδο με πρωτοβουλία των φιλάθλων. Να μην δεχτούν τον εκβιασμό οι φίλαθλοι. Τί είπες κύριε διαιτητή ; Να σταματήσουμε αλλιώς δεν βλέπουμε αγώνα να ξεκινάει;;;; Σκασιλάρα μας!
    Αδειάζουμε το γήπεδο και παίξε μπάλα μόνος σου!!!! ΟΛΟΙ όμως! ΚΑΙ οι παίχτες! Θα δεις μετά. Θα τολμούν να περνούν τέτοιες μαγκές όταν θα κινδυνεύει να αδειάσει το γήπεδο ;;;
    Σκεφτείτε το.

  18. Ραβινος avatar
    Ραβινος 24/10/2011 10:13:29

    Ετσι σιγα-σιγα επαωαζεται ''το αυγο του φιδιου "

  19. cheaplog avatar
    cheaplog 24/10/2011 11:02:00

    Σημειώνω ότι το πανό ΔΕΝ κατέβηκε.
    (ενδεικτικό λινκ: http://prasinanea.gr/football/superleague/article1421637.ece)

    Πλήρες ρεπορτάζ δεν έχω δει πουθενά μέχρι τώρα, αλλά η εντύπωση που σχημάτισα από τα αποσπασματικά, είναι ότι στη συνέχεια, μετά το τέλος του αγώνα, και έξω από το ΟΑΚΑ, σταμάτησε η ασφάλεια αυτοκίνητο σε μπλόκο, έβαλε όσους ήτανε μέσα να βγάλουνε το πανό από το πορτμπαγκάζ και να το απλώσουνε, και μετά τους πήγε στη ΓΑΔΑ. Όλα αυτά όσο τα ΜΑΤ που συνόδευαν τους ασφαλίτες πλακώνονταν με τον κόσμο.

  20. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/10/2011 14:56:47

    Η αρχή του τέλους τους.....

  21. avanti avatar
    avanti 24/10/2011 15:42:32

    Είναι τέλειο, ο κόσμος διαριγνύει τα ιμάτιά του ακόμη και στα γήπεδα, οι επόμενες αναρτήσεις πανό θα είναι στους ιερούς ναούς όλης της χώρας, οι πιστοί θα προσέρχονται τις Κυριακές με το πανό τους....

  22. Δανάη avatar
    Δανάη 24/10/2011 15:59:54

    Όπως είπε ο Πορτοκάλογλου:"Σταυρωμένη πατρίδα, τα παιδιά στην κερκίδα είναι η μόνη σου ελπίδα...."

  23. Κάποιος avatar
    Κάποιος 24/10/2011 17:00:33

    Και η στάση του Νίκα από τους φιλάθλους στις εξέδρες του Ιπποδρόμου ξεκίνησε, η οποία τελικά καταπνίγηκε στο αίμα από τους γότθους μισθοφόρους του Ιουστινανού.
    Ας ελπίσουμε οι σύγχρονοι εξεγερμένοι να μην έχουν την ίδια τύχη από τις δυνάμεις καταστολής του ΓΑΠ.

  24. ektoras avatar
    ektoras 24/10/2011 23:17:53

    Στο Βυζαντιο ο ιπποδρομος εριξε αυτοκρατορες και τον ΓΑΠ δεν τον λες ουτε κυρια της αυλης.... ειναι και οι μνημες απο τους εναγκαλισμους με τον Κανταφι...