#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα πριν γονατίσει είχε σταματήσει να τραγουδά …



Όταν βαριέμαι την άπειρη γνώση και γνώμη του Διαδικτύου στρέφομαι σε καθάρια νερά.

Σε αρχαίους κλασικούς και σύγχρονους  αυθεντικούς.

Οι τελευταίοι δεν είναι πια πολλοί. Και φεύγουν ένας-ένας.

Σήμερα, ένας πολυεθνικός, εγκληματικός συρφετός έκανε κατάληψη στη χώρα για να απομυζήσει κάθε περίσσευμα πόρων που διαθέτει, για να ζήσει το «Δυτικό Όνειρο».

Φυσικά δεν αγαπά την Ελλάδα, αυτό ούτε σαν ανέκδοτο δεν στέκει, αλλά τρέφει βαθύ μίσος για την χώρα που του παρέχει διαμονή και επιβίωση, δολοφονώντας για το παραμικρό.

Υπάρχουν και οι γραβατωμένοι «φίλοι μας», σε διεθνείς οργανισμούς και φόρα, χωρίς μεγάλες διαφορές στον ψυχισμό από το άθλιο λαθρομετανασταριάτο, που παραφυλάνε αλλά ως οικονομικοί δολοφόνοι αυτοί, να εκδώσει ο εκλεκτός τους τη Shopping List της  εκποιούμενης ελληνικής περιουσίας.

Κάποτε όμως η Ελλάδα είχε γνήσιους φίλους, που υπερέβαιναν σε δύναμη ελληνικής ψυχής πολλούς ιθαγενείς.

Και αυτό το αποδείκνυαν με έργα και στάση ζωής, όχι με δηλώσεις – άλλωστε τα λόγια έχουν χάσει το νόημα τους όταν ο σημερινός πρωθυπουργός δηλώνει διαρκώς ότι «αγωνίζεται για την πατρίδα».

Ο σερ Πατρικ Λη Φερμορ που πέθανε χθες ήταν ένας από αυτούς.

Γι’ αυτό έχουν ιδιαίτερη αξία μερικές παρακαταθήκες του και το πρίσμα υπό το οποίο αποτιμούσε τα τής «δεύτερης πατρίδας του».

Αλλά και επειδή οι περισσότεροι, σαν τον καλό κ. Βαρουφάκη που πάλευε να πείσει τον Παπανδρέου να φορτώσει το χρέος που δημιούργησε ο πατέρας του στην ΕΚΤ, ψηλαφούν μόνο τα οικονομικά αίτια της κρίσης αγνοώντας τα πολιτισμικά.

Η Ελλάδα έχει αλλάξει, έλεγε ο Φερμορ, με κατεύθυνση όχι τη δημιουργία, αλλά την υπεράσπιση του κέρδους με όρους κατανάλωσης.

«Άνετα πούλμαν έχουν αντικαταστήσει τώρα τα σαραβαλιασμένα επαρχιακά λεωφορεία, μεγάλοι δημόσιοι δρόμοι διασχίζουν την καρδιά μακρινών χωριών και πλήθος ξενοδοχεία έχουν φυτρώσει», διαπίστωνε, όχι βεβαίως με χαρμόσυνη διάθεση.



Τοπία, μνημεία και οι άνθρωποι, οι οποίοι κάποτε δεν διέφεραν από αυτά, έχουν παραδοθεί ως θέαμα στον τουρισμό:

«Μοναστήρια και αρχαίοι ναοί όπου, χθες σχεδόν, έφτανες μόνον ύστερα από μια ασυντρόφευτη κουραστική αναρρίχηση, είναι τώρα σύντομοι σταθμοί ενός ιδιαίτερα οργανωμένου και άκοπου μαζικού τουρισμού. Για πρώτη φορά από τον καιρό του Ιουλιανού του Παραβάτη πλανιώνται ανάμεσα στους κίονες καπνοί και ο ταξιδιώτης πρέπει ν' αποσυρθεί βαθιά στην ενδοχώρα για να μη φτάνει στ' αυτιά του το ραδιόφωνο. Όλα αυτά είναι πηγή ενός φοβερά αναγκαίου εισοδήματος και χαρά για τους πολλούς· ο σπάνιος Έλληνας ή ξένος που διαφωνεί, μπορεί πάντοτε ν' απομακρυνθεί μαζί με τα νεύρα του και ν' αποσυρθεί στην ερημιά, εκτός βολής. Άλλωστε, σ' αυτές ακριβώς τις ερημιές, που όλο και λιγοστεύουν, οδηγούν τις περισσότερες φορές τούτες τις σελίδες», έγραφε.

Στη διάρκεια του B' Παγκοσμίου Πολέμου πολέμησε στην Ελλάδα, ιδίως στην Κρήτη, όπου, μεταμφιεσμένος σε βοσκό, έζησε κρυμμένος στα βουνά πάνω από δύο χρόνια. Απήγαγε, σε συνεργασία με τους Έλληνες, τον Γερμανό διοικητή του νησιού, στρατηγό Κράιπε.

Τις νύχτες, ο αιχμάλωτος και ο Βρετανός αξιωματικός - απαγωγέας μιλούσαν για την ποίηση και απήγγειλαν στίχους από τον Οράτιο: «Τα πηγαίναμε πολύ καλά», έλεγε ο Φέρμορ. «Είναι παράξενο. Αλλά και οι δύο αισθανόμασταν παιδιά του ίδιου μεγάλου πολιτισμού, του ρωμαϊκού και του ελληνικού, που είχαν καταφέρει να κρατήσουν την Ευρώπη ενωμένη για περισσότερα από 1.000 χρόνια».

Ο Φέρμορ δεν θα είναι πια εδώ για να αντιτάξει σε εκείνους - Έλληνες και ξένους - που βάλλουν εναντίον της Ελλάδας και την αντιμετωπίζουν αφοριστικά, το εξίσου αφοριστικό σχόλιο του: «Όλοι αυτοί είναι γελοίοι...».

Αλλά η διαπίστωσή του θα στοιχειώνει την πορεία μας στα άγνωστα νερά :

«Δεν μ' αρέσει που η Ελλάδα εκσυγχρονίστηκε. Στην πραγματικότητα, δεν συμφωνώ καθόλου με τον εκσυγχρονισμό. Έχει ομογενοποιήσει τα πάντα. Είσαι στην Αθήνα και νομίζεις ότι είσαι στο Λονδίνο. Το ίδιο παντού. Νομίζω πως η Ελλάδα έχασε κάτι από το παρελθόν της. Και οι άνθρωποι δεν είναι πια οι ίδιοι. Δεν τους βλέπω πια να τραγουδούν τα βράδια στις παρέες όπως παλιά»...

Προφήτης

Πηγές :

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=186902

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artid=4446153

Βιβλιογραφία Patrick Leigh Fermor :

http://www.books.gr/ViewAuthor.aspx?AuthorId=18697

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 12:09:10

    Καταθλιψη....

    ΠΠ

  2. kiki avatar
    kiki 11/06/2011 12:10:13

    Ενας δικος μας , εφυγε
    η Μανη τον τιμα .

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ kiki 11/06/2011 12:58:47

      Κική, μετανοιώνω που από χρόνια έλεγα θα πάω στην Καρδαμύλη να τον συναντήσω και τελικά δεν το 'κανα.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Προφήτης 11/06/2011 21:20:24

        Αν με είχες ρωτήσει θα σου έλεγα "στην ζωή μετανοιώνεις για όσα δεν έκανες, όχι για όσα έκανες".

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Κοντη Λιζα 11/06/2011 23:28:55

          Το ξέρω ΚΛ, το ξέρω...

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ Προφήτης 12/06/2011 00:16:23

            Φρόντισε να μην σου ξανατύχει τότε, διότι "το δις εξαμαρτειν κλπ"

            Με την ευκαιρία στην πρώτη φωτο μου φάνηκε σαν να είδα τον Ζακ Λακαριέρ ή απλά τα μάτια μου παίζουν;

            Και γράφε λίγο πιο συχνά...

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Κοντη Λιζα 12/06/2011 11:02:02

            Το δις εξαμαρτείν...
            Αλλά ισχύει και
            "Άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων άλλα δε θεοί κελεύουν"...

            Όχι, είναι ο Φέρμορ στην αυλή του σπιτιού του.

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 11/06/2011 12:24:31

    Προφήτη, απόλαυση το κείμενό σου. Μπορώ να το δανειστώ;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Νίκος Αργεάδης 11/06/2011 12:38:20

      Ευχαριστώ. Και βέβαια.

  4. alakran avatar
    alakran 11/06/2011 12:34:42

    Διαβαστε τα βιβλια του "Μανη" και"Ρουμελη".
    Ο "κυρ-Μιχαλης" ηταν πιο Ελληνας απο πολλους σημερινους που απλα ειναι πολιτογραφημενοι στην πατριδα μας.
    Αισθανομαι οτι ενα κοματι της μανης εφυγε...

  5. alakran avatar
    alakran 11/06/2011 12:36:10

    "κομματι" φυσικα!

  6. man8os avatar
    man8os 11/06/2011 12:39:34

    Εγω θα το αναρτησω στο φβ μηπως καποιος το διαβασει

  7. apis22 avatar
    apis22 11/06/2011 12:40:01

    Έφυγε ο Πάτρικ Λη Φέρμορ, φίλος της Ελλάδας, πολεμιστής, ταξιδιώτης, συγγραφέας, ανδρείος και Μανιάτης εξ' επιλογής.
    Είμαστε λίγο φτωχότεροι σήμερα.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2011 12:49:48

    Ο Φέρμορ, ο Μάγιερ και ο Γούντχαουζ είχαν δραστηριοποιηθεί στην Ελλάδα (με τους αντάρτες) ως μέρος της μεγάλης επιχείρησης παραλάνησης των Γερμανών Operation Mincemeat.
    Η επιχείρηση αφορούσε ένα φυτευτό πτώμα Βρετανού αξιωματικού που ξέβρασε υποβρύχιο στην Ισπανία, και που είχε επάνω του κατασκευασμένα απόρρητα έγγραφ περί δήθεν απόβασης των συμμάχων στην Ελλάδα, ώστε να μην είναι προετοιμασμένοι οι ναζί για τη πραγματική απόβαση στη Σικελία. Πέτυχε. Μάλιστα ο Χίτλερ είχε στείλει στη Θεσαλονίκη τον Ρόμελ για να επιβλέψει την απόκρουση της απόβασης.
    Οι Άγγλοι κομάντος σε συνεργασία με τον ΕΛΑΣ άρχισαν τις δολιοφθορές έτσι ώστε να νομίζουν οι Γερμανοί ότι κάτι ετοιμάζεται. Έτσι δεσμεύτηκαν 2 μεραρχίες στην Ελλάδα που αλλιώς θα μπορούσαν να πάνε για ενίσχυση της Ιταλίας.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2011 12:51:01

    Προφήτη,
    πραγματική όαση το κείμενο.
    Ευχαριστούμε

  10. xriteo avatar
    xriteo 11/06/2011 14:04:06

    "Ανδρων επιφανων,πασα γη,ταφος".Καλο ταξιδι,κατ'επιλογη, Ελληνα!!!

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/06/2011 14:09:42

    ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.... ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 11/06/2011 14:10:30

    Προφήτη εξαιρετικό. Δεν τον γνώριζα τον Φέρμορ, θα προσπαθήσω να διαβάσω.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2011 14:20:52

    Προφήτη, τα σέβη μου.
    Το κείμενο το ίδιο είναι τραγούδι

  14. Αίθρα avatar
    Αίθρα 11/06/2011 14:30:46

    Καλό ταξίδι...

  15. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 11/06/2011 14:41:18

    Δεν είναι ένας...
    Είναι λίγοι παραπάνω, αλλά καλά δικτυωμένοι!

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/06/2011 14:50:34

    Kαι κατι αλλο εχει αλλαξει απο τοτε.Τοτε που ο Φερμορ ηταν νεος οι Ελληνες θεωρουσαν τους Αγγλους συμμαχους.

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/06/2011 15:16:28

    Βικτώρια, διάβασε εδώ ένα απόσπασμα από την "Εποχή της δωρεάς"
    h**p://www.metaixmio.gr/products/493--.aspx

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Προφήτης 12/06/2011 13:47:18

      Ευχαριστώ πολύ προφήτη, το διάβασα. Θα ψάξω και το ολόκληρο, ή κανένα από αυτά για την Ελλάδα...

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/06/2011 15:18:04

    Γιάννη, ευχαριστώ.
    Τα λέμε αύριο;;..

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 11/06/2011 15:42:03

      Βεβαιότατα. Πως το λένε να δεις οι πολιτικοί μας: "στο μετερίζι του αγώνα"

  19. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 11/06/2011 15:22:23

    Οταν μας αγαπουν οι 'ξενοι'.
    http://adiavroxoi.blogspot.com/2011/06/sir-patrick-paddy-michael-leigh-fermor.html

  20. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/06/2011 15:22:32

    Η Ελλάδα έχει αλλάξει, έλεγε ο Φερμορ, με κατεύθυνση όχι τη δημιουργία, αλλά την υπεράσπιση του κέρδους με όρους κατανάλωσης.

    Αυτή την υπεράσπιση του κέρδους με όρους κατανάλωσης δεν επιζητεί και αγωνιά για την διατήρησή της η συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων; Το πιστοποιούν κάθε μέρα και η πλειοψηφία των σχολιαστών και η πλειοψηφία των αγανακτισμένων. Η αρχοντιά δεν συνάδει κατ'ανάγκη με τον πλούτο. Καί ο πλούτος δεν συνάδει κατ'ανάγκη με την αρχοντιά.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Ιαπετός 11/06/2011 15:31:43

      +1000
      Αλλά η επιτομή της μαζικής δημοκρατίας που έχουν επιβάλει οι Αμερικανοί με "φιλοσοφική αφετηρία" τον φιλελευθερισμό είναι η κυριαρχία του "έχειν" επί του "είναι".

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Προφήτης 11/06/2011 16:03:52

        Η κυριαρχία του “έχειν” επί του “είναι”.
        Δεν νομίζω ότι και πρίν μερικές χιλιάδες χρόνια και στήν μετέπειτα πορεία ήταν διαφορετικά. Το “έχειν” είναι η κυριαρχία. Το “είναι” ήταν και είναι το ποθητό ζητούμενο. Το καλβινιστικό ζητούμενο τού “είναι” καθιερώθηκε ως νοηματοδότηση ζωής και κατά συνέπεια διέπει την κοινωνική δυναμική. Πολλές ανθρώπινες ομάδες εγκλωβίστηκαν τίς τελευταίες εκατονταετίες στούς νέους κυρίαρχους του “έχειν” και απώλεσαν εν μέρει ή και καθ'ολοκληρίαν το “είναι” τους. Ζώ και συμπεριφέρομαι κοινωνικά με ένα τρόπο πού δεν είναι ορμέφυτα δικός μου. Δρώ καλυμμένα καί ασυνείδητα αντικοινωνικά, έχοντας ή όχι τύψεις, χωρίς ποτέ νά καταλάβω, ότι έτσι αντιστέκομαι στήν πολιτιστική μου ισοπέδωση. Θέλω να εκφραστώ, αλλά μού κλέψανε το όχημα (γλώσσα). Και άν τα καταφέρω να βρώ ένα σαραβαλάκι, μού απαγορεύουνε να χρησιμοποιήσω τον αυτοκινητόδρομο. Με λοιδορούν.
        Βαρέθηκα. Οπως έλεγε και ο Ασιμος.
        Αλλά κάθε πρωί δίνω νέα παράταση στην ελπίδα.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Προφήτης 11/06/2011 16:10:18

        Σε κάθε περίπτωση οι αναρτήσεις σου προφήτη είναι διεγερτικές. Γιά το “είναι”.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/06/2011 15:27:24

    Δεν είχαν μάθει ακόμα ότι ο λιμός που σκότωσε 100.000 Έλληνες τον χειμώνα του 1941-42, αφήνοντας τεράστιο συλλογικό ψυχικό τραύμα, οφειλόταν ΚΑΙ στον ναυτικό αποκλεισμό των Βρεταννών που είχαν στόχο να εξαθλιωθεί απόλυτα ο ελληνικός πληθυσμός για να εξεγερθεί κατά των Γερμανών.
    Νόμιζαν (οι Έλληνες) ότι ο λιμός οφειλόταν μόνο στην Κατοχή.

    Δεν γνώριζαν ακόμα (οι Έλληνες ) ότι το 1942, ενώ αυτοί πολεμούσαν πεινασμένοι κατά των Γερμανών περνώντας τα πάνδεινα, οι Βρεταννοί παζάρευαν να δώσουν στους Τούρκους τα ελληνικά νησιά του Αιγαίου για να βγουν οι επιτήδειοι ουδέτεροι στο πόλεμο κατά των Γερμανών, τουρκικό φούμαρο βέβαια, που κοίταζαν στην αναμπουμπούλα μήπως αρπάξουν τίποτα.

    Προσωπικές στάσεις δεν εξαγνίζουν στυγνές κρατικές πολιτικές.
    Άλλο ο Φέρμορ άλλο το Foreign Office.

  22. ΜΠ avatar
    ΜΠ 11/06/2011 15:30:30

    @ΠΠ, σε σχέση με την κατάθλιψη:
    Βλέπω τα παλιά τα έργα τα Ελληνικά, ειδικά της δεκαετίας 60-70 και νιώθω ότι εκείνες οι εποχές είχαν μέσα τους όλη την καλή ενέργεια των πολιτών της χώρας μας ... Πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη και αγνότερη περίοδος της χώρας μας, όπου ο σεβασμός προς το μεγαλύτερό μας ηλικιακά ήταν δεδομένος. Μέχρι και ο σύζυγός μου που δεν παρακολουθούσε, τώρα τα χαίρεται. Μετά ήρθε ο Ανδρέας με το ζιβάγκο και την κατάργηση της ποδιάς στα σχολεία. Και άρχισε έτσι ο Κατήφορος. Όχι αυτός στο ομώνυμο έργο με πρωταγωνίστρια τη Ζωίτσα τη Λάσκαρη, αλλά ένας χειρότερος κατήφορος δίχως επιστροφή, με αποκορύφωμα τη σημερινή μας κατάντια. Χαίρομαι να ακούω ιστορίες εκείνης της εποχής που περιγράφει η μητέρα μου, και χαίρομαι που δεν ζει ο πατέρας μου που ήταν Δικαστής με ήθος και σεμνότητα. Αν ζούσε σήμερα μία λέξη θα έλεγε που θα περιέγραφε την όλη κατάσταση γλαφυρά: τη λέξη "ΑΠΕΛΠΙΣΊΑ" ....

    • Nikos avatar
      Nikos @ ΜΠ 11/06/2011 16:50:16

      ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ είναι αυτό που θέλουν ΜΠ δεν θα πάρουμε ότι και να κάνουν ;)
      Προφήτη να σαι πάντα καλά!!!

  23. Polux avatar
    Polux 11/06/2011 16:45:06

    ...En Grèce tout est passionnant, tout mérite l'attention. Chaque rocher, chaque ruisseau évoque presque toujours une bataille, un mythe, un miracle, une anecdote paysanne ou une superstition...

    Έψαχνα τη "Μάνη" στη βιβλιοθήκη και δυστυχώς την έχω μόνο σε γαλλική μετάφραση...
    Το μικρό αυτό απόσπασμα από την εισαγωγή του βιβλίου είναι δεικτικό της βαθιάς αγάπης του Πατρικ Λη Φέρμορ γιά το Ελλάδα και την Ελληνική ιδιοπροσωπία ...
    Μεγάλο μέρος του βιβλίου το συνέγραψε στην Υδρα το 58 πριν αλλωθεί
    από τις ορδες τουριστών και νεόπλουτων.
    Τα μάτια του είδαν καθαρό φως.
    Ας είναι ελαφρή το χώμα...

    http://www.youtube.com/watch?v=gzzMoXbEApU

  24. A.M. avatar
    A.M. 11/06/2011 20:34:07

    Απ τα καλύτερα - αν όχι το καλύτερο - που έχω διαβάσει στο antinews!
    Προφήτη, σε ευχαριστώ.

    Αν και μεγαγχόλησα...

    Νόστος για μια πατρίδα που την έζησα
    και που ποτέ δεν θα την ξαναζήσω έτσι.

  25. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 12/06/2011 16:34:32

    Υπάρχουν και οι κομουνιστές, που θέλουν να βλέπουν παντού τον εχθρό, εκτός από το παραπέτασμα. Έτσι, γι αυτούς, ο μακαρίτης πια Sir Patrick, ο γνωστός "Μιχάλης" ή "Φιλεντέμ", δεν ήταν τίποτε άλλο από ένας "κατακτητής", που τους εμπόδισε να φέρουν την Ελλάδα στον σταλινικό παράδεισο.

    Αδυνατούν μέσα από το χοντροκομμένο τους μυαλό να διακρίνουν τον άνθρωπο. Βλέπουν τον "Εγγλέζο", τον αποικιοκράτη κι ας υποστήριζε την λευτεριά της Κύπρου και την επιστροφή της στην Ελλάδα. Ας έλεγε και ξανά 'λεγε ότι η κατοχή του μισού νησιού από τους Τούρκους αποτελεί όνειδος για την ανθρωπότητα. Ας διατείνονταν ότι οι Σκοπιανοί και τα αιτήματά τους για "μακεδονισμό", μόνο θυμηδία προκαλούν. Μέμφονταν τους συμπατριώτες του και ειδικά εκείνους από τους προσωπικούς του φίλους (με πολλούς είχε διακόψει τις σχέσεις του), που ενώ μπορούσαν να υψώσουν την φωνή, δεν το έκαναν, ή, ακόμη χειρότερο, έκαναν το αντίθετο.

    Όχι, δεν είναι όλοι οι ίδιοι. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα στο όνομα της πολιτικής εμμονής. Ο σκληροτράχηλος καταδρομέας του Ψηλορείτη, ο ευαίσθητος συγγραφέας και πραγματικός Φιλέλληνας -ίσως από τους τελευταίους πια- είχε πραγματικά αγαπήσει το τόπο τούτο, την κουλτούρα του, την γλώσσα του.

    Οι λίγες στριγκές φωνούλες των "ορφανών του Στάλιν" δεν μπορούν να αλλάξουν κάτι σ' αυτό.

    Ας είναι αιωνία η μνήμη του.

  26. ΚΜ avatar
    ΚΜ 13/06/2011 02:25:39

    Ο Θεός να αναπαύει τον γνήσιο αυτό φιλέλληνα. Για τα περισσότερα θέματα, με κάλυψαν ήδη άλλοι σχολιαστές. Επειδή όμως τυχαίνει να είμαι Σαρακατσάνος, θέλω να θυμήσω ότι είχε αφιερώσει ένα κεφάλαιο του βιβλίου του «Travels in Northern Greece» στους Σαρακατσάνους που συναντήσε στα ταξίδια του και που τον εντυπωσίασαν (όπως άλλωστε και κάθε τί γνήσια ελληνικό).