#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2011 09:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα οδηγείται υπό Επιτροπεία!

Αν η 21η Ιουλίου ήταν λάθος, η 23η Οκτωβρίου είναι έγκλημα



Υποτίθεται οτι την 21η Ιουλίου:

-είχε δοθεί μια οριστική λύση στο ζήτημα του ελληνικού χρέους.

-είχε "μπει πάτος στο βαρέλι", όπως έμπλεος ικανοποίησης μας δήλωσε ο κ. Βενιζέλος!

Η Κυβέρνηση είχε λοιδορήσει τότε, όποιους είχαν εκφράσει αμφιβολίες για τη λύση!

Που βρισκόμαστε τώρα, τρείς μήνες μετά;

-Μαθαίνουμε από την κυρία Μέρκελ ότι στις 21 Ιουλίου λήφθησαν βιαστικές αποφάσεις που ήταν βασισμένες σε λάθος στοιχεία!

-Άρα η απόφαση της 21ης Ιουλίου είναι ένα χαρτί για πέταμα!

-Χάσαμε τόσο χρόνο για μια λάθος απόφαση;

Οι Έλληνες πολίτες υφίστανται  τόσα επαχθή μέτρα, τα οποία στηρίζονταν σε λάθος αποφάσεις;

Ερώτημα: Ποιός έδωσε στους ηγέτες της ΕΕ τα λάθος στοιχεία;

Μήπως η Τρόϊκα;

Και αν τότε τους έδωσε λάθος στοιχεία, τι τους κάνει να πιστεύουν οτι τώρα η Τρόϊκα έχει τα σωστά στοιχεία;

Να έρθουμε τώρα στο "κούρεμα":

Πολύ φοβούμαι ότι παίζουν τις...κουμπάρες! Από το 30% μέχρι το 60% η απόσταση είναι τεράστια!

Όποιος θέλει, βγαίνει και πετάει ένα νούμερο! Έτσι, χωρίς αιτιολόγηση και αρχίζουν τα σενάρια με αποτέλεσμα να κάνουν πάρτι οι κερδοσκόποι!

Οι τελευταίες πληροφορίες λένε οτι πιθανότατα θα οδηγηθούν σε ένα κούρεμα πέριξ του 50%!

Λύνει το πρόβλημα του ελληνικού χρέους το κούρεμα αυτό; Το καθιστά βιώσιμο;

Aν κρίνουμε από την Έκθεση της Τρόϊκα όχι;

Τα ίδια λέει και ο Σύμβουλος του Πρωθυπουργού, ο κ. Παπαδήμος!

Οι ζημιές θα είναι μεγαλύτερες από τα οφέλη!

Ε, τότε γιατί συζητάμε;

Το μυστικό ως συνήθως κρύβεται στα …μικρά γράμματα.

Αυτά που συνοδεύουν τις συμφωνίες.

Μπορεί το κούρεμα να μη λύσει το πρόβλημα του ελληνικού χρέους, θα φέρει, όμως, κάτι άλλο: Μια μόνιμη τρόϊκα.

Η Ελλάδα θα είναι μια χώρα υπό την επιτροπεία της κας Μέρκελ.

Για να θυμηθώ τον μέγα Τάσο Παπαδόπουλο…

Ο κ. Παπανδρέου κάνει το ακριβώς αντίθετο!

Παρέλαβε μια Ελλάδα ανεξάρτητη και κυρίαρχη. Πολύ φοβούμαι ότι θα την παραδώσει  υπό διεθνή έλεγχο…

Ελπίζω να μη χρειαστούμε ένα νέο Μακρυγιάννη για να διώξουμε πάλι τους ….Βαυαρούς…

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταράτα avatar
    Σταράτα 24/10/2011 09:25:57

    «Γιατί η ύβρις που περίσσεψε έθρεψε το στάχυ της άτης.
    Απ΄ όπου θα θεριστούν οι θημωνιές του μεγάλου θρήνου.»

  2. popolaros avatar
    popolaros 24/10/2011 09:50:27

    Παράλαβε χώρα και θα παραδώσει νομαρχία υπό κυριαρχία.
    Την ατζέντα ΓΑΠ την κατανοήσαμε εδώ και καιρό.
    Ξέρουμε προς τα που μας πάει.
    Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.
    Εκτός και εάν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, οπότε απλά αναμένουμε το μοιραίο.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/10/2011 10:13:52

    όταν λέμε ότι οι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται με βάση την εκ των προτέρω εκτίμηση του που οδγηγούν, ακούγεται δυσνόητο ή ελιτίστικο (αλλά αυτό διδάσκουν οι δάσκαλοι), και να τα αποτελεσματα.

  4. Lampros avatar
    Lampros 24/10/2011 10:18:04

    Αδεξιε, λυπαμαι που στο λέω αλλά σίγουρα θα χρειαστεί ένας νέος Μακρυγιάννη για να γλυτωσουμε απο αυτή την κατάσταση. Η εξόλφηση ή έστω και εξυπηρέτηση του χρέους αυτού (εστω και κουρεμένο με τους όρους που βάζουν) ειναι απλά ΑΔΥΝΑΤΗ. χρειάζεται μια λύση έξω απο τους κανόνες που βάζουν οι ηγεμονες της Ευρώπης, και ακολουθούν οι εδώ Τσολάκογλου.

    Μην βιαστείτε να απορρίψετε, περιμένω να δώ μια δυναμική κίνηση του Σαμαρα την επόμενη των εκλογών, όπου θα διώχνει τους Τροικανούς απο την χώρα, μέχρι να ολοκλήρωιεί η επαναδιαπραγματευση, ή /και η δίκη για τα αιτια της καταστασης.

  5. Dark Angel avatar
    Dark Angel 24/10/2011 10:27:19

    Tην επομένη των εκλογών;
    Την επομένη των εκλογών;
    Ποιων εκλογών;
    Καταλαβαίνουμε ότι ΤΩΡΑ εκχωρείται Εθνική Κυριαρχία;
    ΤΩΡΑ, όχι την προηγούμενη κάποιων εκλογών...
    Με τι ατζέντα, αγαπητέ, θα γίνει προεκλογικός αγώνας;
    "Καλά τώρα, θα τ'αλλάξουμε μετά τις εκλογές;"
    Αν τώρα δεν γίνει κάτι δραστικό, μπορεί η Επιτροπεία να "καθυστερήσει" τις επόμενες εκλογές, όπως καθυστερούν τις δόσεις...

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ Dark Angel 24/10/2011 10:28:37

      Προς Lambros, το σχόλιο...

    • Lampros avatar
      Lampros @ Dark Angel 24/10/2011 10:53:29

      Πολύ σωστή παρατήρηση. Δε θα αφήσουν την εξουσία όσο έχουν το κουτάλι. Για το σκοπό αυτό πρέπει -τουλάχιστον- να γίνει σαφές απο τώρα πως οι συμφωνίες που ειναι καθεστώς εκβιασμού, και ληφθείσες με λάθος στοιχεία δεν μπορεί να γίνουν δεκτές. Τελεία και παύλα.
      Καλοδεχούμενες και πιο ριζοσπαστικές αλλαγές νωρίτερα αλλά αυτές εχουν αίμα στην μέση.

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Lampros 24/10/2011 11:27:55

        Tώρα το γράφεις σωστά: Να γίνει σαφές από τώρα...
        Τελεία και παύλα.
        Έχουν ξεσκίσει τις μισές διατάξεις του Συντάγματος και εκβιάζουν με κάθε ευκαιρία...Υπάρχουν και όρια και αν δεν τραβηχθούν γραμμές - τώρα - οι πιο ριζοσπαστικές αλλαγές αργότερα είναι πολύ επίφοβες...

  6. Ox avatar
    Ox 24/10/2011 10:45:31

    Ας κάνουν οι ξένοι ό,τι δεν µπορούµε εµείς
    του Αρίστου Δοξιάδη*

    Εθνική κυριαρχία στα οικονοµικά ζητήµατα δεν σηµαίνει ότι «το έθνος» ασκεί την κυριαρχία, γιατί το έθνος δεν είναι υποκείµενο και δεν ασκεί τίποτε.
    Σηµαίνει ότι την οικονοµική πολιτική την ασκούν οµάδες που είναι πολίτες ετούτης της χώρας και όχι κάποιας άλλης. Αλλά η κυριαρχία που ασκούν δεν είναι πάντα σε όφελος των υπόλοιπων πολιτών της χώρας.

    Οπου λειτουργεί ικανοποιητικά η δηµοκρατία, οι κυρίαρχες οµάδες εφαρµόζουν πολιτική που εξυπηρετεί τους πολλούς. Αντίθετα, στις δικτατορίες «εθνική κυριαρχία» σηµαίνει ότι κάποιος δικτάτορας κάνει ό,τι θέλει, συνήθως χωρίς να ωφελείται ο λαός.
    Ανάµεσα στις αναπτυγµένες δηµοκρατίες και στις δικτατορίες υπάρχουν οι περισσότερες χώρες, µε ατελείς δηµοκρατίες, µε οµάδες προνοµιούχων που έχουν ειδική πρόσβαση στην εξουσία, που πότε ασκούν «φιλολαϊκή» πολιτική, πότε βοηθάνε να αναπτυχθούν υγιείς επιχειρήσεις, πότε κλέβουν τα ταµεία του κράτους και πότε αναγκάζονται να µαζέψουν τα συντρίµµια µιας κακής περιόδου.
    Οι δηµοκρατίες συνειδητά έχουν εκχωρήσει µέρος της οικονοµικής τους κυριαρχίας σε οργανισµούς όπως η Ευρωπαϊκή Ενωση.
    Για παράδειγµα, έχουν απεµπολήσει το δικαίωµα να επιβάλλουν προστατευτικούς δασµούς για να στηρίξουν οµάδες επιχειρήσεων. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι λαοί ωφελήθηκαν όπου απεµπολήθηκε το δικαίωµα – γιατί µπήκε φρένο στις αξιώσεις των επιχειρηµατιών που θα καρπώνονταν προσόδους από µια προστατευτική πολιτική, σε βάρος των καταναλωτών και των άλλων κλάδων της οικονοµίας.

    Στην Ελλάδα είχαµε ένα εθνικό πλην όµως άθλιο σύστηµα οικονοµικής διακυβέρνησης στο οποίο συµµετείχε η πλειονότητα του πολιτικού προσωπικού.
    Μοίραζε προνόµια και απέφευγε κάθε γενικό και µακρόπνοο σχέδιο: συνταξιοδοτικές ρυθµίσεις ούτε δίκαιες ούτε βιώσιµες, δηµόσια έργα υπερτιµηµένα και µισοτελειωµένα, τοποθετήσεις στο ∆ηµόσιο που δεν εξυπηρετούσαν το δηµόσιο συµφέρον, πληρωµές σκοτεινές, άγνωστος αριθµός δηµοσίων υπαλλήλων, κρατικές προµήθειες αλαλούµ.
    Το σύστηµα είχε τυπική πολιτική νοµιµοποίηση, αλλά ήταν χτισµένο έτσι που να µην επιτρέπει πολλές επιλογές, είτε για τους ψηφοφόρους είτε για τους λίγους αιρετούς που ήθελαν να φέρουν κάτι καινούργιο. Παράδειγµα, η οικτρή αποτυχία όσων επιχείρησαν να θέσουν το Ασφαλιστικό σε πιο υγιείς βάσεις.
    Η πολιτική οικονοµία χαρακτηρίζει µια τέτοια κατάσταση «θεσµική παγίδα» (institutional trap).
    Μερικές κοινωνικές οµάδες κερδίζουν από τα προνόµια του συστήµατος.
    Αλλες πιο πολυπληθείς πλήττονται, αλλά δεν µπορούν να φανταστούν και να πεισθούν ότι θα κερδίσουν σε ένα ριζικά διαφορετικό θεσµικό πλαίσιο.
    Το κόστος της µεταρρύθµισης µοιάζει βαρύ, ενώ το όφελος άγνωστο.
    Συνεπώς οι δυνάµεις της συντήρησης παραµένουν κυρίαρχες, παρ’ όλα τα προφανή προβλήµατα του status quo.

    Ετσι φτάσαµε στη χρεοκοπία και στην παρέµβαση των ευρωπαίων εταίρων.
    Εκχωρήσαµε κυριαρχία, αρχικά ως προς τους δηµοσιονοµικούς στόχους. Σε αυτό δεν είχαµε επιλογή, για τους γνωστούς λόγους.
    Θα µπορούσαµε όµως να είχαµε επιλέξει εµείς τα µέσα και τα µέτρα πολιτικής για να πιάσουµε τους στόχους.
    «Εµείς», δηλαδή η ελληνική πολιτική ηγεσία.
    ∆εν το έκανε, γιατί ήταν ανέτοιµη, ανίκανη, ή δεν ήθελε να πάρει το πολιτικό κόστος να προωθήσει και να υπερασπιστεί ένα δικό της σχέδιο λιτότητας.
    Ελεγε λοιπόν στην τρόικα «πείτε µας τι να κάνουµε» και µετά στους Ελληνες «µας το επιβάλλουν οι ξένοι». Αντίθετα, οι Ιρλανδοί σχεδίασαν δικό τους πακέτο λιτότητας, οδυνηρό αλλά εφαρµόσιµο και µάλλον αποτελεσµατικό. Από ό,τι φαίνεται, θα βγουν από την κρίση πολύ πιο γρήγορα από εµάς.

    Τώρα συζητείται το ενδεχόµενο η εµπλοκή της ΕΕ να υπερβεί τον σχεδιασµό των µέτρων, και να φτάσει στην εφαρµογή.
    Αν γίνει αυτό, πάλι θα είναι αποτέλεσµα της ανικανότητας των δικών µας – ή της ευθυνοφοβίας.
    Κανένας στην ΕΕ δεν επιθυµεί να στηθεί σε ένα υπουργείο και να µετράει πόσα οδοιπορικά εγκρίνει ο γενικός γραµµατέας. Θα το κάνει, αν το κάνει, µόνο για να διασώσει το σχέδιο διάσωσης. Το πιθανότερο όµως είναι ότι θα επιµείνει να εγκατασταθούν νέες διαδικασίες και συστήµατα ελέγχου, όπως επέµεινε για την Ενιαία Αρχή Πληρωµών και για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Και θα ελπίζει ότι µε αυτά τα συστήµατα η ελληνική πολιτική ηγεσία θα µπορεί να ελέγξει πιο καλά το κόστος.
    Αν όµως εµείς επιµένουµε στις λαθροχειρίες, οι Ευρωπαίοι δεν µπορούν να κάνουν τίποτε.

    Σε αυτό το επίπεδο, των διαδικασιών και των ελέγχων, είναι καλοδεχούµενη η ευρωπαϊκή εποπτεία, και ας µην αρέσει στους πολιτικούς µας.
    Η αδιαφάνεια και τα παραθυράκια ήταν συστατικό στοιχείο του κράτους των προσόδων όπου διαφέντευαν.
    Αν ο εξωτερικός παράγοντας σπάσει τη θεσµική παγίδα και τους αναγκάσει να εγκαταστήσουν την υποδοµή µιας σύγχρονης διαχείρισης, ας γίνει έτσι. Αυτή η υποδοµή είναι απαραίτητη για τη λογοδοσία: είτε προς τις Βρυξέλλες είτε προς τον λαό.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Ox 24/10/2011 14:01:54

      Όλα αυτά καλά. Έχουμε και εδώ ..τεχνοκράτες ή απλώς νοήμονες ανθρώπους και τα βλέπουμε. Άλλες παθογένειες και νοοτροπίες δεν άφησαν να συμβούν αυτά που λες. Όχι ότι δεν μας...κόβει.

      Γνωστή πάθηση η άποψη πως για να έχουμε αρχές οι Έλληνες, οργάνωση, θεσμούς και πρόοδο χρειαζόμαστε το μαστιγιάκι μας. Την έχουν πολλοί.
      Αυτό που δεν κατάλαβαν, είναι ότι αν το 'θες' το μαστίγιό σου για να μην είσαι λαϊκιστής και λαμόγιο, αυτό κάτι λέει για σένα.
      Όπως επίσης και για το πώς θα σου φερθεί ο έχων το μαστίγιο! Το βλέπεις άλλωστε από τώρα, που δεν έχουν πει ένα όχι στην τρόικα, σε τι εκτίμηση τους έχει.

      Θυμήθηκα με τυχαίο συνειρμό πως οι Γερμανοί χρησιμοποιούσαν τους προδότες για τις δουλειές τους, αλλά μετά τους εκτελούσαν γιατί ήταν προδότες...

      • Ox avatar
        Ox @ victoria (true) 25/10/2011 08:44:25

        Ισως πρέπει να ξαναγράψω την άποψη του Δοξιάδη με bold κάποις παραγράφους. Είναι νομίζω αντιληπτό, οτι όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

  7. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 24/10/2011 12:00:22

    Όλοι μας πρέπει να αντιληφθούμε ότι η βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους προϋποθέτει υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης. Πρέπει, επιτέλους, να πατήσουμε το κουμπί της επανεκκίνησης της ελληνικής οικονομίας ώστε να καταφέρουμε να βάλουμε «πάτο στο βαρέλι». Ας μη λησμονούμε, άλλωστε, πως η παρατεταμένη λιτότητα έχει φέρει στα όρια της αντοχής της την κοινωνία και απειλή τη συνοχή του κοινωνικού ιστού.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ webteam-www.efsimopoulos.gr 24/10/2011 12:42:58

      Μάλιστα. Η "βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους" πρέπει δηλαδή να είναι το πρώτο μας μέλημα!

      Η ...βιωσιμότητα του λαού;

      • webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
        webteam-www.efsimopoulos.gr @ Θραξ Αναρμόδιος 24/10/2011 13:10:21

        Είναι αυτονόητο ότι η ελληνική κοινωνία έχει κουραστεί να βάζει το χέρι στην τσέπη και να πληρώνει διαρκώς τα… σπασμένα. Πληρώνει, πληρώνει, αλλά δεν βλέπει φως στην άκρη του τούνελ. Χάνει την αισιοδοξία της και την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο. Δεν είναι μυστικό ότι η αντοχή της βρίσκεται σε οριακό σημείο.

  8. Αλεξ Διογένης avatar
    Αλεξ Διογένης 24/10/2011 13:06:50

    Προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας για το χαράτσι μέσω ΔΕΗ
    Όλο το κείμενο της νομικής προσφυγής
    pythari.gr

  9. kp8 avatar
    kp8 24/10/2011 13:22:56

    Αλήθεια τώρα που θα έρθουν οι μόνιμοι προϊστάμενοι στα υπουργεία και θα φροντίζουν να γίνονται πιο σωστά οι δουλειές, μήπως θα πληρώσουν εκείνοι οι περίφημοι μεγαλοοφειλέτες ? Εχει ακουστεί και ένα ποσό 600 εκ. ευρώ από ένα και μόνο πρόσωπο που προφανώς απολαμβάνει ιδιαίτερης εύνοιας από σημαίνοντες παράγοντες του καθεστώτος. Θα σταματήσουν ποτέ όλες αυτές οι εύνοιες στους ημέτερους, που όλα τα ζητάνε από τον απλό κοσμάκη και κάποιοι εξακολουθούν να ζουν σα βασιλιάδες ? Θα πάψει ο Μπέννυ να διατηρεί δύο γραφεία με αστρονομικά ποσά για τη λειτουργία τους ? Μπα .......

  10. Nikolas avatar
    Nikolas 24/10/2011 14:19:59

    ΕΔΩ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΕΥΓΕ! Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΔΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ Η ΝΔ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ! ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΕΙ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ!!!

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/10/2011 14:20:53

    ""Για να θυμηθώ τον μέγα Τάσο Παπαδόπουλο…

    Ο κ. Παπανδρέου κάνει το ακριβώς αντίθετο!

    Παρέλαβε μια Ελλάδα ανεξάρτητη και κυρίαρχη. Πολύ φοβούμαι ότι θα την παραδώσει υπό διεθνή έλεγχο…""

    Ἀδέξιε, μὲ σόκαρες μὲ τὴ διαπίστωση. Ὄντως, ὁ ΓΑΠ κατάφερε νὰ γίνει Τάσσος Παπαδόπουλος ἀπ' τὴν ἀνάποδη: ἥρωας τῆς ὑποτέλειας. Μπρρρρρ...

  12. TARAMAS avatar
    TARAMAS 24/10/2011 14:29:14

    "Παρέλαβε μια Ελλάδα ανεξάρτητη και κυρίαρχη" ? 'Άσε μας ρε αδέξιε δεξιέ, πόσο κυρίαρχη και ανεξάρτητη είναι μια χώρα που το 2009 δανείστηκε πάνω από 50 δις, είχε με έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών 27 δις και χρέος 150% ? Για αφελείς ψάχνεις ή για οπαδούς;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ TARAMAS 24/10/2011 15:07:27

      Σε σχέση με την "Ελλάδα" που παραδίδει, δυστυχώς έτσι είναι...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ TARAMAS 24/10/2011 16:48:15

      Ποιος είχε χρέος 150% το 2009; Τόσο θα έχει όταν θα μας αφήσουν οι δικοί σου και κουρεμένο μη σου πω.

      Και για πες, πόσα δις δανείστηκε η Αγγλία το 2009; Οι άλλες χώρες;
      Τράβα πες τους πως δεν ήταν κυρίαρχες.

      Τώρα το ...ζούμε πόσο κυρίαρχοι είμαστε και θυμόμαστε το 2009 αρκετά, για να ξέρουμε πως δεν έχουν -πράγματι- καμιά σχέση! Με όλα τα προβλήματα.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ victoria (true) 24/10/2011 17:15:11

        Καλά συγνώμη όχι 150%, 127% όχι γιάννης γιαννάκης. 50 δις για την Ελλάδα είναι ότι και για την αγγλία; Πόσο νόμισμα μπορεί να τυπώσει η Ελλάδα, τι υποτίμηση μπορεί να κάνει και τι παραγωγή και οικονομία έχει σε σχέση με την αγγγλια;
        Μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν έχουν όλοι "δικούς τους" εδώ μέσα.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ TARAMAS 24/10/2011 20:44:07

          1. Είπα "με όλα τα προβλήματα". Δεν είπα πως είναι το ίδιο οι οικονομίες Ελλάδας-Αγγλίας.
          2. Το επιχείρημα παραμένει ακέραιο (πως πολλές χώρες ήταν και είναι χρεωμένες, αλλά τη δική μας ξεφτίλα δεν τη βιώνουν). Και φαίνεται από το επίπεδο του αντεπιχειρήματος, τι 127, τι 150%(αλήθεια;;)
          3. Ξέρω, άλλοι είμαστε οπαδοί κι άλλοι οι σκεπτόμενοι ουδέτεροι. Όταν εδώ καιγόμαστε το 2011 και κλαίμε για τη χώρα μας όλοι οι Έλληνες ανεξαρτήτως χρώματος, κι εσύ μιλάς για παραδομένη κυριαρχία το ...2009, αυτό κάτι λέει. Σε μένα και σε πολλούς (και όχι για τη ...διορατικότητά σου, συγγνώμη).

  13. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 24/10/2011 14:38:11

    Moonlight

    There is no more sun,
    There is no more moon,
    You are no more, I am no more.
    There is nothing more... oh.
    Darkness of war has covered us,
    Darkness has covered us... oh.
    And I wonder, my dear:
    What will happen with us?
    Moonlight, moonlight... oh-oh,
    oh-oh.
    Sun is shining, sun is
    shining... oh-oh, oh-oh.
    From above,it breaks through...
    No one knows, no one knows,
    No one knows, no one knows,
    No one knows what is it that)

    http://www.youtube.com/watch?v=0ZqDFxBCvgk&feature=related

  14. NΑΥΤΗΣ avatar
    NΑΥΤΗΣ 24/10/2011 14:57:19

    Εχουν αρχίσει οι συγνώμες ? http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15477228,00.html

  15. TARAMAS avatar
    TARAMAS 24/10/2011 22:00:06

    Για μια οικονομία όπως η Ελληνική, χρέος πάνω από το 110% θεωρείται μη βιώσιμο. Και το χρέος της Ελλάδας λίγες χώρες το έχουν στον κόσμο (και μιλάω σε σχέση με την κατάσταση της Ελληνικής οικονομίας, μην ακούσω τις φαιδρότητες για την ... Ιαπωνία που έχει χρέος 200%). Και αυτές οι χώρες δηλώνουν χρεοκοπία και εξαθλιώνονται. Η Ελλάδα έχει τη δυνατότητα, αν το επιλέξει, να ακολουθήσει άλλες λύσεις, που μπορεί να περιλαμβάνουν ένα είδος επιτροπίας όσον αφορά την δαπάνη του δημοσίου χρήματος. Αλλιώς υπάρχει και η λύση της περήφανης και πτωχής χρεοκοπημένης Ελλάδας.
    Καμία κατάσταση δεν προκύπτει από παρθενογένεση. Δικαίωμά σου είναι να νομίζεις ότι εδώ φτάσαμε επειδή ο ΓΑΠ δεν έκανε ότι έπρεπε. Κι αυτό έπαιξε το ρόλο του, αλλά η σαπίλα της Ελληνικής οικονομίας έχει βάθος πολλών χρόνων και πολλών κυβερνήσεων. Και εσύ μπορεί το 2011 να ανακάλυψες τον τροχό και να άρχισες να κλαις την Ελλάδα, αλλά υπήρχαν κι αυτοί που προειδοποιούσαν εδώ και πολλά χρόνια, αλλά εσείς αυτούς τους περιγελούσατε και εκλέγατε όσους σας χάιδευαν τα αυτιά και σας διόριζαν στο δημόσιο (μετά τις δέουσες αφισοκολλήσεις βεβαίως βεβαίως...) .

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ TARAMAS 25/10/2011 00:01:42

      Ξαναδιάβασε το άρθρο. Ξεκίνα από τον τίτλο.