#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2012 23:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα μένει στο Euro...



Με τον Κάρα σκόρερ, η Εθνική ποδοσφαίρου πέρασε στους 8 της Ευρώπης χαρίζοντας ένα χαμόγελο ελπίδας σε όλους τους Ελληνες που περνούν δύσκολα.

Έδωσαν επίσης ένα μάθημα αγωνιστικότητας καθώς δεν είναι και λίγο να πετάς έξω από τη διοργάνωση μια ολόκληρη Ρωσία του Πούτιν. Ελπίζουμε να μη μας το κρατήσει… μανιάτικο ο Πούτιν και μας… κόψει το φυσικό αέριο.

Η ουσία είναι ότι λίγες ώρες πριν τις πιο κρίσιμες κάλπες στην ιστορία του τόπου η Εθνική έδειξε… Ευρώπη και έστειλε μήνυμα στους επόμενους αντιπάλους μας ότι υπάρχουμε ως χώρα και δεν παραδίδουμε τα όπλα ακόμη κι όταν όλα είναι εναντίον μας.

Πλέον ζούμε μ’ ένα όνειρο τρελό. Να αντιμετωπίσουμε τη Γερμανία και να την κερδίσουμε. Και δεν το λέμε εθνικιστικά, αλλά με πίστη ότι ένα τέτοιο ματς έχει μεγάλη σημασία για όλη την Ελλάδα. Ισως η μοίρα το φέρει έτσι ώστε να αποδείξουμε ότι έχουμε καλύτερη τύχη ως χώρα στην Ευρώπη. Θα μπορούσαμε να βάλουμε και στοίχημα: Αν τους κερδίσουμε να βγάλουν οι Γερμανοί τα ευρωομόλογα και να σωθούμε.

Η Εθνική στις δύο πρώτες αγωνιστικές του ομίλου είχε αδύναμο κρίκο στα μετόπισθεν τον Χολέμπας και ο Φερνάντο Σάντος τον άφησε στον πάγκο, δίνοντας το χρίσμα στον Τζαβέλα. Ο Πορτογάλος προπονητής επέλεξε τον Σηφάκη κάτω από την εστία, αριστερά τον Τζαβέλα, δεξιά τον Τοροσίδη και τον Παπασταθόπουλο με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μανιάτης μαζί με τον Κατσουράνη ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Καραγκούνη σε ελεύθερο ρόλο στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Αριστερό εξτρέμ ο Σαμαράς, δεξί ο Σαλπιγγίδης και στη κορυφή του 4-2-3-1 ο Γκέκας.

Η εκδίκηση του Καραγκούνη

Από μοιραίος στον αγώνα με την Πολωνία έγινε ήρωας.Έχασε το πέναλτι που θα μας έδινε το τρίποντο με τους οικοδεσπότες Ο Ζιρκόφ έκανε το τυφλό γύρισμα, ο Καραγκούνης πετάχτηκε, πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με έναν γεμάτο σουτ, ένα διαγώνιο «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με εξαίρεση ένα καλό πεντάλεπτο στην αρχή και την ευκαιρία του Κατσουράνη, οι Ρώσοι ήταν εκείνοι που πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας, δημιουργούσαν ευκαιρίες.Η Εθνική όχι μόνο κράτησε το 1-0. Όχι μόνο εμπόδισε τους Ρώσους με εξαίρεση μια κεφαλιά «θάνατο» του Τζαγκόεφ στο φινάλε αλλά έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει το 2-0 και να βάλει τέλος από νωρίς στη σεμνή τελετή. Της το στέρησε η απόφαση του Νίλσον να μην δώσει το πέναλτι στον Καραγκούνη, αλλά η αμυντική της λειτουργία δεν επέτρεψε στους Ρώσους να απειλήσουν, να πάρουν την ισοπαλία και την πρόκριση.

Το μεγάλο ματς που οι ιθύνοντες της ομάδας περίμεναν από τους Έλληνες παίκτες έγινε σήμερα.

Οι διεθνείς σκόρπισαν χαμόγελα και αισιοδοξία σε ένα λαό στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.

Οι μπλε νίκησαν τους κόκκινους καθαρά, σημαδιακό ενδεχομένως…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 16/06/2012 23:56:19

    Εξαιρετική εμφάνιση ο Σαμαράς. Καλή και η κεφαλιά των Ρώσων αλλά όσο σύριζα και να πέρασε από το δοκάρι η μπάλα, δεν κατέληξε ποτέ σε γκολ. Το ταξίδι στο ΕURO συνεχίζεται...

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Τιγράνης 17/06/2012 00:17:16

      Εισαι απίστευτος!

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ Τιγράνης 17/06/2012 05:36:10

      ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ!!!!!!

  2. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 16/06/2012 23:56:23

    Διέπρεψε ο Σαμαράς σήμερα, περιμένουμε και τον άλλο αύριο



    Σειρά της Μέρκελ......

  3. Καρεότης avatar
    Καρεότης 16/06/2012 23:58:04

    Και τωρα ...Γερμανία;

  4. surreal avatar
    surreal 17/06/2012 00:00:08

    Το μελλον μας: τα παιδια μας.

  5. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2012 00:01:53

    Ο Αλέξης να πάει για διαπραγμάτευση με την Άγκελα πριν τον προημιτελικό.

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/06/2012 00:04:26

    Η Ελλάδα μένει στο ΕΥΡΩ με Σαμαρά και τα άλλα παιδιά

  7. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2012 00:05:10

    Θα επαληθευθεί και ο προφήτης Βαρουφάκης ότι η Γερμανία θα εγκαταλείψει πρώτη το Εuro

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/06/2012 00:06:52

    Τό πρωί σέ ἂλλη ἀνάρτηση εὐχήθηκα νά πανηγυρίσουμε δυό νίκες,ἡ μία ἐπετεύχθη,ἡ δεύτερη ἀναμένεται ὁσονούπω...
    Μία ἀπορία μόνο,ὁ Τζαβέλλας γιατί δέν ἒπαιζε ἀπό τό πρῶτο παιχνίδι;
    Ὁ Καραγκούνης ἐπανόρθωσε γιά τό χαμένο πέναλτυ,μπράβο του γιά τή μαχητικότητά του,ἀλλά φώναζε τζάμπα γιά τό πέναλτυ πού δέν τοῦ 'δωσαν,δέν ἦταν.

    • alex23 avatar
      alex23 @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/06/2012 01:53:06

      ηταν επαφη, αλλα δεν δινοταν ευκολα πεναλτυ και μαλιστα απο διαιτητη του ποδοσφαιρικου βορα, αλλα και κανενας δεν θα ελεγε οτι εκανε λαθος αν το εδινε..
      αδικη ομως ηταν η καρτα..

      καλυτερος παιχτης ο σαμαρας, εκανε την διαφορα σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια μας, ειδικα στην ψυχολογια της ομαδας επειδη τους εδειξε οτι μπορουσε να κερδιζει τις μαχες και μαζι με αυτε και πολυτιμο χρονο για να οργανωθουν οι υπολοιποι..
      μαλλον το εχει το ονομα..

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ alex23 17/06/2012 11:38:58

        Σωστός!

  9. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 17/06/2012 00:14:17

    Πάμε για επαναδιαπραγμάτευση με την κ.Μέρκελ στην επόμενη φάση!!! Ρε ο Θεός μας κάνει πλάκα! Ώρες , ώρες πιστεύω ότι είναι πολύ κάφρος ο Πανμέγιστος. :P:P:P

  10. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 17/06/2012 00:17:44

    Απο το στομα σας και στου ΛΑΟΥ (και του Θεου Της Ελλαδας) το αυτι για το Σαμαρα που δινει τη μαχη του αυριο.

  11. K.Π avatar
    K.Π 17/06/2012 00:19:23

    Πάθος για την Ελλάδα.

  12. δημης avatar
    δημης 17/06/2012 00:57:51

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ...ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ...ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΨΗ -ΨΥΧΗ-ΚΑΡΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ...ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ...

  13. τασούλης avatar
    τασούλης 17/06/2012 00:58:10

    http://www.youtube.com/watch?v=_dsodEPONY0

    ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΑΥΡΙΟ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ.

  14. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 17/06/2012 01:16:31

    Οι Γερμανοί έχουν λυσσάξει. Ακόμη και στο ποδόσφαιρο μας βρίζουν! Ξύδι!

    Τους είπα ότι θα τα πούμε την Παρασκευή, αν προκριθούν....

  15. Mixalis avatar
    Mixalis 17/06/2012 01:29:04

    Κυθηριε...το πεναλτι ηταν καθαρο 100% τον βρισκει

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mixalis 17/06/2012 11:43:27

      Καλημέρα Μιχάλη,ὁ Ρώσος ἒχει ὃμως τό πόδι του σταθερό,δέν τό σηκώνει ἀπό τό ἒδαφος,ὁ Καραγκούνης μοῦ φαίνεται ὃτι τό ἐκβιάζει,δέν ἐπιμένω ὃμως.

  16. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 17/06/2012 01:33:18

    Μην ξεχνάμε και την εκτέλεση φάουλ - κεραυνό στο δοκάρι των Ρώσων!

  17. dim avatar
    dim 17/06/2012 01:46:25

    Με πίστη στις δυνάμεις μας, σωστό σχέδιο, αποτελεσματικό κοουτσάρισμα, όλα μπορούμε να τα πετύχουμε με υπομονή και επιμονή εντός γηπέδου. Αλλα προσοχή, ΕΝΤΟΣ ΓΗΠΕΔΟΥ, όχι να τα τινάξουμε όλα στον αέρα, με τσαμπουκάδες, ακυρώσεις, καταγγελίες, καταργήσεις, εκβιασμούς και όλα αυτά που λένε οι ανεκδιήγητοι.... Όσο είσαι μέσα στο γήπεδο, μπορείς να τα καταφέρεις.... Με ΝΔ μένουμε Euro....αλλιώς Σύριζα κι έληξες ....

  18. airman avatar
    airman 17/06/2012 02:17:31

    Την Παρασκευή αργά το βράδυ ο Έλληνας Πρωθυπουργός θα καλέσει τη Γερμανίδα Καγκελάριο να την ευχαριστήσει που θα τον συγχαρεί για την πρόκριση της Εθνικής Ελλάδος στην επόμενη φάση του Euro!
    Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να τη συγχαρεί αυτός.
    Σίγουρα πάντως θα επικοινωνήσουν!
    Βάζω και στοίχημα!

  19. blue nile avatar
    blue nile 17/06/2012 02:43:16

    Να βγάλουμε αύριο τον Σαμαρά πρωθυπουργό.
    Με δεξιό ηγέτη όπως το 2004 με τον Καραμανλή η Ελλάδα παίρνει κούπα !!!

  20. The Saint avatar
    The Saint 17/06/2012 04:09:29

    ΟΛΕ ΟΛΕ
    Και ο πορτογάλλος μας, ΑΥΤΟ θέλει, να μπεί στη μούρη των Γερμανών, αυτός νομίζετε, ΔΕΝ τους έχει άχτι? Αμ, πώς?

  21. The Saint avatar
    The Saint 17/06/2012 04:29:49

    Και γιά του λόγου μου το αληθές, ορίστε (μόλις τώρα το διάβασα) και τί είπε σε πολιτικού περιεχομένου ερώτηση Βρεττανού Δημοσιογράφου:
    "αν η Ελλάδα έπαιξε για να αποδείξει στην Μέρκελ ότι κάνει λάθος που λέει ότι οι Έλληνες πρέπει να διατηρηθούν σε χαμηλό βιοτικό επίπεδο"

    Και η απάντηση του Πορτογάλλου...
    "Όχι, παίξαμε γιατί μας εμπνέει η ιστορία της χώρας που γέννησε την δημοκρατία και όλες τις υπόλοιπες μεγάλες αξίες που σήμερα απολαμβάνει όλος ο κόσμος. Για αυτό παίξαμε και είναι ώρα όλοι σας να δείξετε σεβασμό. Κανείς δεν μπορεί να ΜΑΣ κάνει μαθήματα…"

    Οχι παίζουμε...

  22. m.s avatar
    m.s 17/06/2012 08:03:01

    Αφού δεν έκανα φόνο χθες ... έβλεπα το παιγνίδι σε καφενείο και μετά τη λήξη το μόνο που βρήκαν να πούνε κάποιοι ήταν ... '' μας το δώσαν για να ξεχάσουμε το μνημόνιο'' , '' ήθελαν να διώξουν του Ρώσους από το Γιούρο για να μη γίνονται επεισόδια " , '' χορτάστε σώβρακα και φανέλες πρόβατα''
    ένιωσα μια αηδία...

  23. regeneration avatar
    regeneration 17/06/2012 12:54:10

    Σκεφτείτε από το πρώτο παιχνίδι κιόλας, μετά τις λάθος αποφάσεις του διαιτητή, τους τραυματισμούς και τις αποβολές παιχτών, να έβγαινε η Ελλάδα και να κατήγγειλε μονομερώς τη διοργάνωση και την αξιοπιστία του EURO και σε συνδυασμό με τόσα εσωαγωνιστικά προβλήματα να έλεγε "δεν πρόκειται να κάνω τίποτα, τι θέλω και κάθομαι στη διοργάνωση"... και τότε να μάζευε τις αποσκευές της και τσουπ... πίσω στην Αθήνα. Υποδοχή ηρώων στο Ελ. Βεν. για τη μαγκιά και τα @#$%^@ που δείξαμε και τους την είπαμε και φύγαμε από μόνοι μας και και και... (τύφλα να έχει η απεργιακή έκδοση της Ελευρο-ρυπίας)

    Τώρα με ατσάλινη θέληση και παρά τα "εξωαγωνιστικά" και "εσωαγωνιστικά" προβλήματα, παραμείναμε, παλέψαμε γιατί το πιστέψαμε και τελικά...
    να' μαστε στους 8.

    Το ακούτε (κάποιοι) κύριοι...;

  24. anonymous avatar
    anonymous 17/06/2012 14:15:46

    Μεγάλο στραπάτσο για την UEFA. Το μαγείρεψε να πετάξει έξω τις μικρές χώρες και ξαφνικά χάνει μια αγορά 200 εκ. τηλεθεατών. Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και κερδίσουμε τη Γερμανία θα τραβάνε τα μαλλιά τους. Πολλά τα λεφτά ...

  25. nestor avatar
    nestor 17/06/2012 14:54:30

    Σωστος.
    Απο την στιγμη που το ποδι του αμυντικου πατησει στο χορτο και επαφη να υπαρχει δεν είναι παράβαση με βάση τον κανονισμό.