06/04/2010 16:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει, αλλά όχι φέτος

By Wolfgang Munchau, FT.com

Είμαι πρόθυμος να ρισκάρω δύο προβλέψεις: Η πρώτη είναι ότι η Ελλάδα δεν θα χρεοκοπήσει φέτος. Η δεύτερη είναι ότι η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει.

Η ελληνική κυβέρνηση απέδειξε ότι μπορεί ακόμα να δανειστεί με επιτόκιο περίπου 6%, όμως αν κάνεις τους υπολογισμούς για τη δυναμική του δημόσιου χρέους, όπως έκανα κι εγώ πρόσφατα, θα είναι δύσκολο να καταλήξεις σε οποιοδήποτε άλλο σενάριο, πέραν της μελλοντικής χρεοκοπίας.

Η προσπάθεια προσαρμογής που απαιτείται για να αποφευχθεί η έκρηξη του ελλείμματος είναι πολύ μεγάλη. Οι σκανδιναβικές χώρες πέτυχαν προσαρμογή σε παρόμοια κλίμακα κατά τις δεκαετίες του 1980 και του 1990, όμως είχαν δύο πλεονεκτήματα έναντι της Ελλάδας: Η προσαρμογή έγινε σε ένα διαφορετικό παγκόσμιο οικονομικό περιβάλλον και, το κυριότερο,  ήταν -εν μέρει- ικανές να υποτιμήσουν το νόμισμά τους και να βελτιώσουν την ανταγωνιστικότητά τους.

Ως μέλος μιας μεγάλης νομισματικής ένωσης, η Ελλάδα μπορεί να βελτιώσει την ανταγωνιστικότητά της μόνο μέσω σχετικού αντιπληθωρισμού έναντι του μέσου όρου της ευρωζώνης, ουσιαστικά δηλαδή με υποτίμηση. Όμως, όπως τόνισε ο Γάλλος οικονομολόγος, κ. Jacques Delpla, αυτό θα δημιουργήσει μια δυναμική χρέους - αποπληθωρισμού στον ελληνικό ιδιωτικό τομέα, όπως αυτή είχε περιγραφεί από τον οικονομολόγο Irving Fisher στη δεκαετία του 1930.

 (Συνεχίζεται στο http://www.euro2day.gr/ftcom_gr/194/articles/576524/ArticleFTgr.aspx )

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/04/2010 16:23:46

    Πριν από λίγο έπιασε και τις 407 μονάδες βάσης!!!

  2. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 06/04/2010 16:31:53

    Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΛΕΝΕ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΑΝΑΛΥΤΕΣ.
    (έχω συγχιστεί τόσο πολύ που βαριέμαι να το μεταφράσω, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)

    http://www.philstockworld.com/2010/04/05/greece-rebels-does-not-want-imf-participation-in-bail-out-fears-imfs-intolerably-stringent-conditions/

    The soap opera that just refuses to die, is just getting better and more bizarre by the day

    Curious, what did Mr. G-Pap expect? That reducing a cash deficit of 16% to something like 3% was going to be as simple as downloading the latest Ricky Martin song to his iPad? Oops. Oh and guess, what, all that stuff about Greece not needing help (yes, yes, hold your laughter), was bullshit after all

    Also, once this news is fully digested by the market, we expect the GGB 10 Year yield (currently at 6.5%) to primptly go north of 7%, once the implicit guarantee of lower rates in the future is eliminated

    In a nutshell what Greece is doing is, simply said, lunacy. In its attempt to once again take the easy way out, and to prevent losing already non-existent political favor with the masses, the administration is literally risking a full out sovereign bankruptcy.

    (από σχόλιο στον wolf)

  3. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 06/04/2010 16:32:00

    πολύ απλό, θέλουν δικαιολογία για κανούργια μέτρα και για να ξεπουλήσουν ότι απέμεινε στο κατασυκοφαντημένο δημόσιο. ( το οποίο είναι καλό μόνο όταν διασφαλίζει τα συμφέροντα και χρηματοδοτεί τις τοκοτράπεζες)

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ ωχαδελφέ 06/04/2010 17:09:19

      είναι αλήθεια ότι έρχονται δύσκολα μέτρα ακόμα παρά τα όσα μας είναι το green team, από εκεί και πέρα θα παρθούν τα μέτρα τα όποια μέτρα αργά γρήγορα υπάρχει πρόβλημα και με την ατζαμοσύνη τους επιτείνεται το πρόβλημα.

  4. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2010 17:52:51

    Μην είναι τόσο σίγουρος ο κύριος Wolfgang Munchau. Το GAP έχει απίστευτες ικανότητες! Μπορεί να χρεωκοπήσει τη χώρα σε χρόνο dt

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 06/04/2010 20:43:49

    Έχουν αρχίσει πλέον να μας "παίζουν" και στο πότε θα φαλιρήσουμε.

    Τελικά η πτωχή Ελλάς αποτελεί πολύ επικερδή απασχόληση για πολύ κόσμο παγκοσμίως...

  6. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 06/04/2010 21:02:55

    δεν καταλάβετε καλά ορέστιε....
    όπως και το σχόλιο στα αγγλικά λέει :τί περιμένει ο G-PAP και δεν κυρήσει πτώχευση....ώς πότε θα κοροϊδεύει τις μάζες με ημίμετρα;η Ελλάδα χρειάζεται υποτίμηση για να μπορέσει να χρηματοδοτήσει την εσωτεκή της ανάπτυξη και να σταθέι στα πόδια της....με το "ισχυρό" ευρώ αυτό δεν μπορεί να το κάνει.... (εδώ η αγγλία και οι ΗΠΑ έχουν τρελαθεί να κόβουν χρήμα νυχθημερόν....και πάλι δεν τους φτάνει....)

    πολλές ...πάρα πολλές αναφορές για την έξοδό μας απ'το ευρώ τελευταία....μέχρι και για διάλυση της Ε.Ε. άρχισαν να ακούγονται....δεν πάμε καλά....ίσως τελικά ο mr GAP να πετυχαίνει τους στόχους του........................λέτε;

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2010 21:04:26

    χαχαχα... για να προλάβουν να ξεφορτωθούν τον μουτζούρη οι επώνυμες τράπεζες (που δεν αντέχουν διαγραφές και τέτοια) σε κανένα κορόϊδο.

  8. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 07/04/2010 03:52:57

    Σοβαρά προβλήματα διαθεσιμότητας θα αντιμετωπίσει στο μέλλον ο ρωσικός Στόλος της Μαύρης θάλασσας

    "Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι ναυπηγικές δυνατότητες της Ρωσίας δεν επαρκούν αφού τα ρωσικά ναυπηγεία αυτή την περίοδο και για πολλά ακόμα χρόνια θα ναυπηγούν πλοία από παραγγελίες εμπορικών εταιρειών από ολόκληρο τον κόσμο. Η μοναδική λύση στον ορίζοντα είναι η ναυπήγηση ρωσικών πολεμικών πλοίων στα ουκρανικά ναυπηγεία κατόπιν συμφωνίας των δύο χωρών. Το ενδεχόμενο αυτό εξετάζεται σοβαρά ιδιαίτερα δε μετά την εκλογή του φιλορώσου Προέδρου Viktor Yushchenko."

    Πηγη: defencenet

    Θα χρεωκοπησουμε φετο, η του χρονου? Να βαλουμε στοιχηματα!
    Λαά, εμεις δεν εχουμε λεφτα, ας βαλουν στοιχηματα οι γνωστοι κερδοσκοποι, π.χ. Goldman Sachs....

    Ας παρουμε παραγγελίες με διακρατικες συμφωνιες, οι αλλοι δε τους φτανουν τα ναυπηγεια σου λεει...
    Αλλα ξεχασα..
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΠΙΑ Ε???

    Θα πεσει πολυ ξυλο...

  9. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 07/04/2010 04:14:26

    Παλι καλα που κανουμε και ολιγη πλακα με τις ειδησεις περι του χρεους μας.
    Μιλωντας, προσφατα, μαλλον δινωντας link και μεταφραζωντας μερικες σελιδες και σχολια, γενικα το σφυγμο της Ελλ. κοινωνιας σε ενα πολυ γενικο επιπεδο σε ενα φιλο που ενδιαφερθηκε να μαθει τι γινεται και που δεν μιλα και δε διαβαζει Ελληνικα επειδη ειναι εξ Αμερικης, οι οποιοι επισης προσφατα αντιμετωπισαν προβλημα ανεργιας, εξωσεων κτλπ.

    ....εμεινε ολιγον τι αναυδος με την εικονα που του εδειχνα και την ικανοτητα μας να κανουμε χιουμορ ακομη και στα δυσκολα..τουλαχιστον ετσι προσπαθισα να του εξηγησω την εικονα που του εδινα.

    Ομως οπως μου ειπε:

    οι συμπατριωτες σου ειτε ειναι πολυ γεναιοι ειτε ειναι πολυ (δεν θα το αναφερω) γιατι μπορει να μην εχουν αντιληφθει οτι θα μεινουν στο δρομο Η γενικη σταση τους οπως την αντιλαμβανομαι δεν δινει την εντυπωση οτι προσπαθουν να κανουν κατι για αποφυγουν τα χειροτερα, εκτος κι αν τα ανεκδοτα θεωρουνται σωστη και αποτελεσματικη αντιμετωπιση μιας κρισης στη χωρα σου.