#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2011 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα θα σώσει πάλι τον κόσμο !!!



Θα πρέπει να γραφτεί στην ιστορία αυτή η περίοδος που περνάμε. Η μικρή Ελλαδίτσα έχει, λένε, μετατραπεί στον μεγαλύτερο οικονομικό τρομοκράτη του πλανήτη. Ακούει Ελλάδα ο Ομπάμα και… μαυρίζει από το κακό του.

Βλέπει η Μέρκελ εφιάλτες περί χρεοκοπίας της Ελλάδας και ξυπνά λες και την κυνηγούν οι Σοβιετικοί στην Ανατολική Γερμανία.

Άσε ο Σαρκοζί που φοβάται μήπως ένα ελληνικό μπουμ του πάρει την… Κάρλα Μπρούνι από κοντά του.

Οι Κινέζοι μίλησαν προχθές και είπαν ότι θα στηρίξουν την Ευρώπη αγοράζοντας ομόλογα. Οι Ιάπωνες άφησαν για λίγο τους δικούς τους εφιάλτες λόγω του σεισμού και ασχολήθηκαν με το ελληνικό πρόβλημα.

Την Τετάρτη το βράδυ ο πρόεδρος της Ομοσπονδιακής Κεντρικής Τράπεζας των Ηνωμένων Πολιτειών, Μπεν Μπερνάνκι δήλωσε: «Η ελληνική οικονομική κρίση μπορεί να αποτελέσει μια απειλή για τη σταθερότητα του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος, εάν δεν εξευρεθεί μία λύση». Και συνεχίζει: «Αν υπάρξει μία αδυναμία να επιλυθεί η κατάσταση αυτή, τούτο θα αποτελέσει απειλή για τα ευρωπαϊκά οικονομικά συστήματα, το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα και για την πολιτική ενότητα στην Ευρώπη».

Η ελληνική κρίση ήταν το βασικό θέμα της συνεδρίασης της FED. Ήταν επίσης βασικό θέμα στο Εκοφίν και θα είναι και πρώτο στη Σύνοδο Κορυφής Πέμπτη και Παρασκευή.

Έχουμε παντού την τιμητική μας δηλαδή, κρατάμε την τύχη του πλανήτη στα χέρια μας και δεν το ξέρουμε. Ακόμη και εκείνοι που δεν πιστεύουν ότι είμαστε ο ομφαλός της γης, πρέπει να αναθεωρήσουν. Η Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ τα κατάφερε. Γίναμε το κέντρο του πλανήτη.

Και το θέμα είναι τώρα: μας κοροϊδεύουν ή εμείς είμαστε τα κορόϊδα;

Διότι από τη μια πώς να πιστέψουμε ότι σπεύδουν όλοι να μας σώσουν διότι φοβούνται ότι θα καταστραφεί η γη; Έχουμε γίνει κάτι σαν πυρηνική δύναμη που απειλεί να τινάξει στον αέρα τον πλανήτη; Μήπως επιβεβαιώνουμε το «φαινόμενο της πεταλούδας;»

Από την άλλη, μήπως είναι μια προσπάθεια να μας πιάσουν κορόϊδα και να δώσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε προκειμένου να σώσουμε τον… κόσμο;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/06/2011 08:12:08

    Ο Σαμαρας θα σωσει τον κοσμο, εαν εμεινει στο ΟΧΙ και αποκαλυφθει η ΦΟΥΣΚΑ των Δανειστων. Εαν μιλησει τη γλωσσα της ΑΛΗΘΕΙΑΣ εντος-εκτος.-

    ο "κοσμος" δεν ειναι οι Τραπεζες !
    ο "κοσμος" δεν ειναι οι οι Συμβασεις Δανειων, ουτε τα ομολογα !
    ο "κοσμος" ειναι οι Λαοι !!

    Οποιος βαλει σκοπο της ζωης του να ΣΩΣΕΙ τους Λαους απο την Τραπεζικη Υποδουλωσει, ΑΥΤΟΣ θα ειναι Ενας Παγκοσμιος Ευεργετης.

    Θα ειναι Ελληνας? Εχω γραψει, οτι οσο και να μην το πιστευετε, Ο Ελληνας ειναι σε αυτη την συγκυρια, ο ΜΟΝΟΣ ο οποιος εχει τη ΓΝΩΣΗ και τα ΨΥΧΙΚΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ να ξεγυμνωσει το συστημα. Ο ΜΟΝΟΣ και ΕΛΕΥΘΕΡΑ και ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

    Οι προκλητικοι Εκβιασμοι δεν πιανουν τοπο στην Ψυχη του Ελληνα..
    Ο Ελληνας "μαζευει" "μαζευει" και ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ....

    Ειχα πει "εχετε δει ΠΑΣΧΑ τον Ιουνιο ? " βεγγαλικα κλπ και σε σιεστα? ΝΑΙ !

    ΠΠ

    • slowriver avatar
      slowriver @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/06/2011 16:00:10

      Τα εχει τα κοτσια αραγε να το κανει?Γιατι πολλα εχουμε δει και εχουμε ακουσει.
      Μακαρι να τα εχει για ολους μας!

  2. Κρητικός avatar
    Κρητικός 23/06/2011 08:13:15

    Πρόκειται για την εκδικηση της γυφτιας
    ολοι αυτοι οι "ισχυροι" παντα στη ελλάδα πατούσαν σε γιους και εγγονους δωσιλόγων.ποτε δεν τους ενδιεφερε το "ιθαγενές" στοιχείο.

    • madprof avatar
      madprof @ Κρητικός 23/06/2011 10:21:12

      Πάντως τώρα(=Now sic!) βιώνουμε την έτι περαιτέρω ένδυα της γυφτιάς και την σφαγή των αμνοεριφίων !. Έτσι για να ξέρουμε και σε ποιο στάδιο της επεξεργασίας μας έχουμε φτάσει ως κομματοκρεατοπολτός, βρε αδερφέ !.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/06/2011 08:33:49

    Tα ΜΜΕ σημερα και ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟΙΧΗΜΑ !! χαχαχα

    Τι Μαγικο ΠΑΣΟΚ ειναι αυτο? Διαπραγματευεται ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ το ΠΑΣΟΚ.-

    Ο Τσουκρτατος θα σωσει τον κοσμο. ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ.. χωρις πλακα...
    Αλλα το αμπεχωνο του ειναι μοσικο... δεν ειναι ΗΡΩΑΣ ! ειναι "της απο πισω"...
    ειναι "της.. εγω ξερω...( κλεινει και το ματι ) "

    Φανταζεστε να βγει μια Μονη με CDS ?? ενα Βατικανο ?? οεο

    ΑΥΤΟΣ που εσωσε τον ΚΟΣΜΟ... πριν 1978 χρονια με την Ανασταση του, δεν χειραγωγησε και δεν διεφθειρε εγγεφαλους. Εδωσε ΑΓΑΠΗ.

    ΠΠ

    ΠΠ

  4. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 23/06/2011 09:03:08

    Μόνο η Ελλάδα έχει πρόταση - υπόδειγμα ζωής.
    Το δυστύχημα είναι ότι δεν υπάρχουν σήμερα στην πατρίδα μας οι προσωπικότητες που θα μπορούσαν να προβάλουν, να διδάξουν, να εμπνεύσουν.
    Πρώτα τους Έλληνες και μετά τον κόσμο ολόκληρο.
    Είμαστε ένας λαός που έχει κληρονομήσει μια αμύθητη περιουσία και αρκείται να ζει παίζοντας με τα βρωμόνερα.

    • madprof avatar
      madprof @ Γιάννης Καλαματιανός 23/06/2011 10:31:20

      "Μόνο η Ελλάδα έχει πρόταση – υπόδειγμα ζωής."
      Το έγραψες για να κλάψουμε ή να γελάσουμε ?
      Αν για" αμύθητη περιουσία" εννοείς την πολιτισμική κληρονομιά των Αρχαίων Ελλήνων, Συμφωνώ και Επαυξάνω, ας όψετε το διαχρονικά ΧριστιανοΠολιτικό κατεστημένο που οδήγησε την χώρα : "Δεν Δικαιούνται διά να Ομιλούν" !.

  5. madprof avatar
    madprof 23/06/2011 09:39:04

    Άρχισαν τα όργανα της Σχολιοαποβλάκωσης των εκούσια ακούσια εκπροσώπων – παρουσιαστών των ΤατιανοΤσιτσιολίνων της Ελληνικής Πολιτειακής Ομοσπονδιακής Μαφιόζικης -CosaNostra - ‘dranghetta- Sagrada famiglia !. Άρχισε το ψέκασμα της των ΜΜΕυτελισμού πνευματικής μας «αποσταθεροποίησης».
    Φουσκώνουν το «στοιχηματικό αθλητικό» σκάνδαλο ( έχω ήδη γράψει ένα σχόλιο για τον επαίσχυντο κουκουλωμοΝόμο περί προσωπικών δεδομένων) που ποσώς ενδιαφέρει τους πολίτες αν στήνανε κάποιοι αγώνες ποδοσφαίρου και τα οικονομούσανε μέσω στοιχημάτων.
    Για το Παγκόσμιο Οικουμενικό Σκάνδαλο της Καταλήστευσης του Όλου Δημόσιου Ταμείου της Πατρίδας μας από μία ηγετική Μειοψηφία των Όλου των Θεσμικών Εκπροσώπων μας, ένθεν κακείθεν, παρακείθεν Μούγκα στη Στρούγκα της Αχχχ….. ΦρουδοΦεουδοΝεποτισμοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστρο2ΓιωργοΑντωνο2Κώσταινας !.
    Οι πολίτες πεινάνε κι αυτοί τον χαβά τους. Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Αν σκάσει «κάτι σοβαρό» για τηνEΠΟΜ το καίνε σε μια μέρα και πάμε γι άλλα.
    Ενώ στις Ευρωπαϊκές Δημοκρατίες το κάνουν σημαία τους όλα ΜΜΕ της χώρας το συνεχίζουν δημοσιογραφικά (έρευνα-ρεπορτάζ) και όχι απλά με σχολιασμούς=χαϊβανόσκονη μέχρι να αποδοθεί Δικαιοσύνη και οι ένοχοι (όσο ψηλά κι αν βρίσκονται στην Νομενκλατούρα των εξουσιών) στα Ευαγή Ιδρύματα. Αχχ !, ΦρουδοΦεουδοΝεποτισμοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστρο2ΓιωργοΑντωνο2Κώσταινα !, ποτέ δεν θα ζήσουμε σε δημοκρατία !

    Άκουγα στα ξένα ΜΜΕ που δίκαια φώναζαν οι πολίτες "κλέφτες κλέφτες κλέφτες"!. Απορώ δεν έχουν τσίπα γμτ μου ? δεν νιώθουν ντροπή τα παχύδερμα ? Έπρεπε να δείτε τις εκφράσεις των ξένων παρουσιαστών και των προσκεκλημένων τους που εξηγούσαν στις εκπομπές τους τι φώναζαν-επικαλούνταν οι πολίτες. Πως πάνε και παρουσιάζονται να πούνε τι ??? έτσι την πληρώνουμε εμείς !!.

  6. Αννίτα avatar
    Αννίτα 23/06/2011 10:18:34

    Αφού καταφέραμε να γίνουμε οι οικονομικοί, τρομοκράτες όλου του κόσμου ας το εκμεταλλευτούμε επικοδομητικά για τηνΕλλαδίτσα.
    Σημαίνει οτι σε κάθε περίπτωση έχουμε το πάνω χέρι! Ενας έξυπνος πολιτικός ξέρει να χειριστεί προς όφελός μας μια τέτοια κατάσταση.Είναι ευκαιρία να ζητηθεί διαγραφή των χρεών της Ελλάδας. Των χρεών που δημιούργησαν με ενα πολύ διεστραμένο σχέδιο, εφόσον το προηγούμενο [ προ 2ετίας χρέος ] ηταν διαχειρίσιμο με λιγότερα επώδυνα μέτρα από τα σημερινά. Απλά εκμεταλευτηκαν το προηγούμενο για να προσθέσουν - δημιουργήσουν το επόμενο δήθεν υπέρογκο χρέος. Ετσι λειτούργησαν οι κύριοι μαζί με τους ομοιδεάτες τους!!
    Αρα υπάρχουν λύσεις διαφυγής μας, ποιός ομως θα τολμήσει να κάνει κάτι τόσο παράτολμο; Είναι παράτολμο εφόσον δείχνουμε πως τους υπολογίζουμε σοβαρά τους τροϊκανούς, eurogroup, Εκτ κλπ.
    Η τουρκία τους έδωσε τελεσίγραφο κάποτε, οταν θέλησαν να την βάλουν στο χέρι. Η φεύγετε σε 38 ώρες η θα γευτείτε τις φυλακές τωνΑδάνων.!!Ποιός!;Αν είναι δυνατόν η γειτονική μας χώρα!

  7. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 23/06/2011 14:19:12

    Bangsters εδώ είναι Ελλάδα!
    Εσείς το ξεχάσατε, εμέις όμως ΟΧΙ.-
    Είμαστε τα αδέσποτα του πλανήτη.
    http://www.youtube.com/watch?v=lFd0hztEUWk

  8. zame avatar
    zame 23/06/2011 14:53:29

    Ισως να ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μεγαλη ευκαιρια του ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ..να ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ τον ΠΛΟΥΤΟ..που εγινε ΕΝΟΧΙΚΟΣ ..& οχι μονον .

  9. player avatar
    player 23/06/2011 15:02:40

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΦΥΤΙΛΙ ΓΙΑ ΝΑ
    ΣΚΑΣΕΙ Η ΦΟΥΣΚΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ.
    ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΝ ΘΑ Τ ΑΝΑΨΟΥΜΕ.

  10. zame avatar
    zame 23/06/2011 21:01:07

    "το οτι εχουμε & δεν εχουμε"
    ΑΝΟΙΚΟΥΝ σε ΑΥΤΟΝ τον ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΤΟΠΟ
    ..και κανενας δεν τα παιρνει..ΙΣΩΣ να τα καταστρεψει ΝΑΙ..
    οπως ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝΕ την ΕΛΚΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ του ΠΛΟΥΤΟΥ..
    μεχρι που καταντησε να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΝΟΧΙΚΟΣ.
    Ισως αν μετατρεψουμε τα αποτελεσματα αυτης της Πειραματικης Ερευνας που επιχειρείται στον Τοπο μας σε μια ΦΩΝΗ
    που με την σειρα της μαζι με τις ΦΩΝΕΣ απο τις αλλες ΠΛΑΤΕΙΕΣ ολου του ΚΟΣΜΟΥ αφυπνηση αυτον τον Γιγαντα
    του Παγκοσμιου Καπιταλισμου
    ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ την ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για να ξανακερδισει
    την ΕΛΚΥΣΤΙΚΗ φημη του αποκατασταίνοντας τις ΑΠΛΗΣΤΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ που τον κανανε ΜΙΣΗΤΟ & ΕΧΘΡΙΚΟ.
    πριν αναγκαστουνε να ΑΥΤΟΦΥΛΑΚΙΣΤΟΥΝΕ .. (προκειμενου να μπορουν να απολαυσουνε τα Πλουτοι τους..)
    που ΣΑΦΩΣ δεν ειναι & ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ..διοτι οι πεινασμενοι δεν εχουν να χασουν ΤΙΠΟΤΑ εκτος απο την ΠΕΙΝΑ τους.
    ας ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ λοιπον την ΔΥΝΑΜΙΚΗ που ΞΕΠΡΟΒΑΛΕΙ & ΘΕΡΙΕΥΕΙ απο το "πειραμα" της Ελλαδας

    ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΟΚΡΑΤΙΑ που ζουμε
    Η εταιρικη κοινωνικη ευθυνη ευχομαι να λειτουργήσει εξω απο την "εικονικη πραγματικοτητα" που αρεσκεται να επικαλειται μεχρι τωρα..
    το ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ της ΑΝΕΡΓΙΑΣ εχει παρει ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ..με ΚΑΛΠΑΖΟΥΣΑ ΑΥΞΗΣΗ..
    και οι λογοι ειναι συνθετοι , κατανοητοι..& προφανως ευλογως μη αναστρεψιμοι.

    το πειραμα στην χωρα μας να δωσει την μεγαλη ευκαιρια στον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ να κανει το μεγαλο ΑΛΜΑ στην ΙΣΤΟΡΙΑ.
    επανα προσεγγίζοντας την Αριστερα απο τα Αριστερα της... υπαρχει ο πλουτος & η τεχνογνωσια να
    δημιουργήσει τις συνθηκες μιας ΔΩΡΕΑΝ & στοιχειώδους αξιοπρεπούς διαβιωσης των ανθρώπων διχως το ΑΓΧΟΣ της καθημερινης τους δουλειας .
    που ΣΑΦΩΣ πρεπει να αντικατασταθει απο την ΕΡΓΑΣΙΑ που σημαίνει ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

  11. zame avatar
    zame 23/06/2011 21:45:54

    Η Εθελουσια Δυνατοτητα Αποκτησης Ποιοτικου Πραγματικου Πλουτου δεν ειναι "ΕΝΟΧΗ πανακεια" αν δεν Προσβαλει , Εκβιαζει & Ανακοπτει την Ανθρωπινη Αξιοπρεπεια .

  12. hotdog avatar
    hotdog 24/06/2011 10:16:47

    Ας πιάσω τις παραγράφους μια-μια:

    *Ο μεγαλύτερος τρομοκράτης παγκοσμίως είναι το "όχημα" της Αμερικής.
    *Η Μέρκελ για τους εφιάλτες μπορεί να πεταχτεί στη γείτονα Ολλανδία και να ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ για λίγα ναρκωτικά, μιας και τελευταία τα Ολλανδικά "Καφέ" δε δίνουν σε αλλοδαπούς!Άντε να μαστουρώσει μήπως και τη ξεγελάσουμε να πάρουμε τις επανορθώσεις...
    *Ο Σαρκοζί αν φοβάται, ας παραγγείλει καμιά ντουζίνα συναδέλφους της Μοσάντ να τον προσέχουνε. Αν πάλι τον παρατήσει η Κάρλα το Ισραήλ δε θα τον αφήσει έτσι. Έχει πολλές τραβεστί καλλιτέχνες, θα του στείλει μια!
    *Η Κίνα το "πελώριο φθηνό εργοστάσιο" των πολυεθνικών έχει γεμίσει με ομόλογα από τις Η.Π.Α. Τόσο πολύ που τελευταία τους ζητάει πλέον cash!!!
    Να υποθέσω πως αν αγοράσει bonds απ΄την Ευρώπη, πως την διοικούν "πατριώτες" φτυστοί με τους δικούς μας που ξεπούλησαν CDS & ασφαλιστικά ταμεία για να μας καταντήσουν σκουπίδια;
    *Ο Μπερνάνκι το γατάκι ας κοιτάξει τη καμπούρα του γιατί η μεγαλύτερη απειλή του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού ήταν η Αμερική του πετροδολλάριου της δεκαετίας του '80 & ΑΣ ΚΟΨΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ!
    *Και το θέμα είναι τώρα:
    Α)μας κοροϊδεύουν ή Β)εμείς είμαστε τα κορόϊδα;
    Σε ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών ΄τυχαίνει να υπάρχουν περισσότερες από μια σωστές απαντήσεις.
    *Να πιστέψουμε ότι σπεύδουν όλοι να μας σώσουν διότι φοβούνται ότι θα καταστραφεί η γη; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ!!! Απλά η φωτιά πλησιάζει τους δικούς τους πισινούς.

    Καλή σας ημέρα, τα είπα και ΞΕΣΚΑΣΑ!