#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2011 07:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα είναι μια ... κουτσουλιά στην παγκόσμια κρίση



Τελικά, το πρόβλημα της Ελλάδας είναι μια... κουτσουλιά μέσα στον παγκόσμιο οικονομικό βόθρο. Αυτό που συμβαίνει στις ισχυρότερες οικονομίες του πλανήτη προκαλούν πανικό στους επενδυτές και ξεπούλημα στο χρηματιστήριο. Όλο το σκηνικό μοιάζει να είναι χειρότερο κι από εκείνο που έζησαν οι χώρες μετά την κατάρρευση της Lehman.

H Πέμπτη θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί «μαύρη» καθώς τα χρηματιστήρια κατέρρευσαν, το ευρώ βρέθηκε κάτω από το 1.34 και μια γενικότερη ανησυχία για παγκόσμια ύφεση πλανάται πάνω από τις χώρες.

Τα στοιχεία που βγήκαν από τη FED για την αμερικανική οικονομία δείχνουν ότι πάμε σε βαθιά ύφεση. Άλλωστε το κόλπο του να τυπώνεις χρήμα και να κάνεις λάστιχο το όριο για το χρέος, δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα.

Από την άλλη, φαίνεται να έχει αρχίσει να κλατάρει και η Κίνα ενώ στην Ευρώπη η κατάσταση είναι γνωστή. Η μικρή Ελλάδα μπορεί να διαλύσει την ευρωζώνη και να προκαλέσει ντόμινο σε άλλες αδύναμες χώρες.

Όλες οι προβλέψεις είναι δυσοίωνες, ότι πάμε σε μια βαθιά ύφεση με άγνωστο πότε θα δούμε φως στο τούνελ. Την ίδια ώρα δεν υπάρχουν πραγματικοί ηγέτες που θα μπορέσουν να δώσουν λύσεις σε ένα παγκόσμιο πρόβλημα. Εδώ δεν είναι ικανοί να σώσουν την ελληνική οικονομία, τον πλανήτη θα σώσουν.

Το σκηνικό που στήνεται μοιάζει πολύ με τον Μεσοπόλεμο, και δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι ένα Κραχ είναι προ των πυλών. Τι ακολουθεί, όμως, μετά το κραχ; Πόλεμος.

Δυστυχώς, αυτή η τόσο φοβερή λέξη είναι για ορισμένους η διέξοδος στην οικονομική φούσκα που πάει να σκάσει οσονούπω. Και τα τύμπανα του πολέμου που ηχούν στη Μεσόγειο δεν είναι καθόλου τυχαία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 23/09/2011 07:46:59

    Απο τη ΔΑΝΙΑ του Νοτου φθασαμε στην ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ του Νότου.
    Ποιος θα γραψει το αναλογο τροαγουδι και ποιος θα μας το τραγουδησει;;;
    Μηπως εχετε καταλαβει οτι εχουν βαλει χερι στις καταθεσεις τω τραπεζων;;; Οτι για να πληρωνουμε πρεπει πλεον να χαλαμε απο τα ετοιμα;;;; Οσοι φυσικα εχουν. Γιατι οσοι δεν εχουν...........
    Με το αφορολογητο τι γινεται;;;; Οι οικονομικοι αναλυτες της ΝΔ που βρισκονται;;;;;
    *** Ευτυχως που ειμαστε υπο ελεγχο!!!!****
    Και οι πετρες ακομη στη θεση τους ειναι...αν και καποιος ελεγε πως αν αποτυχουμε θα μας παρουν με τις πετρες!!!!

    @@Το σκηνικό που στήνεται μοιάζει πολύ με τον Μεσοπόλεμο, και δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι ένα Κραχ είναι προ των πυλών. Τι ακολουθεί, όμως, μετά το κραχ; Πόλεμος.

    Δυστυχώς, αυτή η τόσο φοβερή λέξη είναι για ορισμένους η διέξοδος στην οικονομική φούσκα που πάει να σκάσει οσονούπω. Και τα τύμπανα του πολέμου που ηχούν στη Μεσόγειο δεν είναι καθόλου τυχαία@@

    Ποσο δικιο εχεις!!!! ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΕΙΠΑΝ ΤΡΕΛΛΟ.
    Εχουμε ηδη περασει στην σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου και ας κανουμε οτι δεν το καταλαβαινουμε. Με ξορκια ομως δεν αλλαζει τιποτα...μα τιποτα

  2. sxolioblog avatar
    sxolioblog 23/09/2011 07:54:16

    Και ο πριγκιπας της Σερβιας που δολοφονηθηκε πριν τον πρωτο παγκοσμιο μια κουτσουλια ηταν για την θυελλα που ακολουθησε ...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ sxolioblog 23/09/2011 10:39:26

      Αυστριακός τοποτηρητής ήταν, όχι Σέρβος.

      • sxolioblog avatar
        sxolioblog @ Κοντη Λιζα 23/09/2011 12:10:25

        yes indeed :)

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/09/2011 07:57:47

    Η μικρή Ελλάδα έχει τρία χαρακτηριστικά: 1) Σαν η χώρα με τις μικρότερες δομές αυτόνομης Δημοκρατίας είναι η πιο ευάλωτη (δεν ξεπεράσαμε, φαίνεται, το στάδιο του τσιφλικιού προτεκτοράτου). 2) Χρωστάμε σε προμηθευτές που μας άφησαν, ή μας ενθάρρυναν, ή μας λάδωσαν να χρωστάμε και που για δικούς τους λόγους επιμένουν να εισπράξουν (αλλά σαν προτεκτοράτο δεν τολμάμε να πούμε this is Πάρτα. 3) Χρωστάμε στην επίσης ευάλωτη Πορτογαλία, που χρωστάει στην Ισπανία, που χρωστάει στην Γαλλία, που χρωστάει στην Γερμανία, που χρωστάει στην Αμερική. Ε'ιμαστε επομένως η πεταλούδα που φταρνιζόμενη προκαλεί σεισμό σε ένα Δυτικό κόσμο που έχει πέσει στην (α) παγίδα σοσιαλιστικών παροχών με δανεικά μετά από (β) κατάργηση συστημάτων και μηχανισμών αυτοελέγχου ή αυξημένουν συστημικού ρίσκου.

    Στο δε σκηνικό μεσοπολέμου, να προσθέσω την λεπτομέρεια ότι τα πολλά λεφτά δεν χάθηκαν το 1929, αλλά το 1931-32.

    Η απορία που έχω είναι πόσα από όλα αυτά είναι τυχαία και πόσο "μεθοδευμένα" ή υποβοηθημένα.

  4. RYaN avatar
    RYaN 23/09/2011 09:38:17

    Οι επενδυτές έχουν αποσύρει περισσότερα χρήματα από τα μετοχικά αμοιβαία των ΗΠΑ, από το τέλος Απριλίου μέχρι σήμερα, από εκείνα που απεσύρθησαν τους πέντε μήνες που ακολoύθησαν την κατάρρευση της Lehman Brothers. Τα ποσά αυτά προστίθενται στις συνολικές απώλειες των αμερικανικών μετοχών που φτάνουν τα 2.1 τρισ. δολλάρια.
    h**p://business.financialpost.com/2011/09/19/fund-withdrawals-top-lehman-collapse/

  5. nikos xaronytakis avatar
    nikos xaronytakis 23/09/2011 09:55:22

    ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΒΑΣΕΙ ΣΧΕΔΙΟΥ,ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΥΣΗΧΑΣΟΥΜΕ ΑΝΤΕ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ
    ΝΑ ΣΚΕΥΤΟΥΜΕ ΣΥΝΘΕΤΑ .
    ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΤΑΞΗΤΕΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ.
    ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΕΒΓΑΛΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΛΩ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΠΟ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜ Ε ΤΑ ΝΑ ΣΤΩΝ
    ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΝΑΣΤΩΝ.
    ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΟΙ ΛΑΘΡΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
    ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΤΡΑΤΟ ΔΗΛ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ ΟΠΟΤΕ ΠΑΕΙ Η ΧΩΡΑ.
    ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ
    ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΜΕΡΑΡΧΙΑ ΣΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΜΑΣ
    Η ΧΩΡΑ ΘΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ
    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ.ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ
    ΣΥΝΘΕΤΗ ΣΚΕΨΗ ΠΑΡΑΚΑΛΛΩ

  6. drider avatar
    drider 23/09/2011 10:14:03

    Καλημέρα, ποία είναι η άποψη της ΝΔ για το κούρεμα 50% του χρέους που έχουν υποσχεθεί στη κυβέρνηση αλλά δεν θεωρεί σώφρον να διαπραγματευτεί η ίδια; Με παραμονή στην ευρωζώνη, παρακαλώ...

    Βενιζέλος στο ΚΤΕ οικονομικών του ΠΑΣΟΚ
    h**p://news.in.gr/greece/article/?aid=1231129769

  7. a824 avatar
    a824 23/09/2011 11:10:08

    Να μην ξεχναμε οτι πλησιαζει και το 2012 που για καποιους θα εχουμε φυσικες καταστροφες και για καποιους αλλους πολεμο που θα αλλαξει την ιστορια σε ολο τον πλανητη. ΥΓ.Διαθετουμε και καναλι στο you tube με επωνυμια SuperA824 με οτι τελευταιο κυκλοφορει στην ελληνικη μουσικη σκηνη σε λαικο εντεχνο και ποπ.

  8. zame avatar
    zame 23/09/2011 13:47:39

    Χωρις αυτο να σημαινει πως απο ΧΤΕΣ θα ΕΠΡΕΠΕ να ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΥΤΟΥΜΕ ως χωρα & επιδει το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.
    Αυτή η μισαλοδοξια & πρόωρη απο κεκτημένη ταχύτητα & υπερβολικά άδικη & άπληστη συσσώρευση του πλούτου (για ποιο λογο αλήθεια ?) εφεραν ποιο γρήγορα την αναπόφευκτη τεχνική οικονομική κρίση που με την σειρά της ΠΡΟΔΩΣΕ τα σχέδια των ΙΣΧΥΡΩΝ που καλούνται να ΕΠΙΣΠΕΥΣΟΥΝ τις ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ τους προς ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ των ΣΤΟΧΩΝ τους..που ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ με οχημα την ΕΤΑΙΡΙΟΚΡΑΤΙΑ θελουν με την Παγκοσμιοποίηση να ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ τον ΠΛΑΝΗΤΗ & τους ΠΟΡΟΥΣ του.
    μάλλον η Πρόωρη "εκσπερμάτωση" έφερε την ΣΥΓΧΥΣΗ..& τον ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ που μετην σειρά τους μεσω της διαδικασίας του ΝΤΟΜΙΝΟ..εκανε ΕΝΟΧΟ & ΜΙΣΗΤΟ τον ΠΛΟΥΤΟ. στην κοινωνία..που πολύ ποιο ΕΥΚΟΛΑ θα ειχαν την ΕΥΝΟΙΑ της αν έβλεπαν την μεγαλη (ισως & απροσδόκητη ?..η οχι..) ΕΥΚΑΙΡΙΑ για να κανουν το ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΜΑ στην ΙΣΤΟΡΙΑ..(καταστρέφοντας ενα μεγαλο & ΕΝΟΧΟ κομμάτι του καπιταλιστικού πλούτου ) επανα προσεγγίζοντας την ΑΡΙΣΤΕΡΑ απο τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ της..και αποκαταστοντας την ΕΛΚΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ του ΠΛΟΥΤΟΥ..& την μεγάλη ΖΗΜΙΑ που ΕΚΑΝΕ στην κοινωνία & στην αγορα .. η ΣΤΡΕΒΛΗ ΕΜΜΟΝΗ τους ..που με μαθηματικη ακρίβεια οδηγεί σε ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΑΛΥΣΙΔΩΤΕΣ ΕΚΡΗΞΕΙΣ ..που ΣΑΦΩΣ αυτοι που θα εχουν να ΧΑΣΟΥΝ τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ θα ειναι οι ΕΧΟΝΤΕΣ & ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ..(που θα ειναι και υποχρεωμενοι μεσα σε σιδηροφρακτα κιγκλιδώματα θα προσπαθούν να απολαυσουν τα ΕΝΟΧΑ ΠΛΟΥΤΗ τους)..οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ που θα ειναι & οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ δεν θα εχουν να χασουν και τιποτα..ΕΚΤΟΣ απο την ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΗ & ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ ΖΩΗ τους... ετσι δειχνουν τα αποτελεσματα των αστοχων πειραματων.

  9. ΣΑΚΗΣ avatar
    ΣΑΚΗΣ 24/09/2011 13:24:24

    ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ. Η ΑΔΕΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΑΠΟ 200000 ΕΩΣ 400000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙ ΣΕ ΓΥΙΟΥΣ ,ΚΟΡΕΣ,ΓΑΜΠΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΥΦΕΣ.ΝΡΟΠΗ.