#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2011 18:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα δεν μπορεί να απαιτήσει κατοχικές αποζημιώσεις λόγω του Μνημονίου !!!



Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Ο κ. Παπανδρέου αποφάσισε να πράξει το αυτονόητο με την υποβολή παρέμβασης στο Δικαστήριο της Χάγης, για τη δικαίωση των θυμάτων του Διστόμου.

Ωστόσο, η προηγούμενη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, με Υπουργό Εξωτερικών το σημερινό Πρωθυπουργό, όχι μόνο δεν αντιμετώπισε ευνοϊκά τη δικαίωση των κατοίκων του Διστόμου από την Ελληνική Δικαιοσύνη, αλλά προχώρησε σε κάθε ενέργεια, ώστε να μην εκτελεστεί η απόφαση εκείνη. Με γνώμονα δήθεν “το εθνικό συμφέρον”.

Επιπλέον: Η κυβέρνηση υπέγραψε το Μνημόνιο χωρίς να το διαπραγματευτεί. Δέχτηκε σκληρά μέτρα και εγκατέλειψε δικαιώματα της χώρας. Για παράδειγμα, με την αποδοχή του άρθρου 7 της Δανειακής Σύμβασης, εάν η Ελλάδα δικαιωθεί στο Δικαστήριο της Χάγης για πολεμικές επανορθώσεις από τη Γερμανία, δεν θα μπορεί ούτε καν να ζητήσει συμψηφισμό ή ανταπαίτηση σε σχέση με τα δάνεια που έχουμε πάρει από τη χώρα αυτή στο πλαίσιο του Μνημονίου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 14/01/2011 18:49:42

    Μάλιστα. Τώρα εξηγούνται όλα. Κι άσε τους παραθυράτους να εξυμνούν την πρωθυπουργάρα μας.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2011 18:51:39

    Τουλάχιστον, αποδεικνύεται ότι οι Γερμανοί ήξεραν τι υπέγραφαν...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 18:58:51

    Δε μας βαζουν και το αρθρο 7 της Δανειακης να το δουμε???
    Οι απαιτησεις των Ελληνων πολιτων δεν εχουν να κανουν με τις απαιτησεις του Κρατους !!! αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    Να παρουμε οσα δικαιουνται οι Ελληνες πολιτες ως αποζημιωση για ηθικη βλαβη και βλεπουμε.
    Παντως θελω να δω το αρθρο 7 της Δανειακης οπως υποστηριζεται στη δηλωση! εσεις??

    ΠΠ

    ΥΓ.. διαβαζω διαβαζω και δε βλεπω κατι..

  4. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 14/01/2011 18:59:40

    Και τα καλύτερα έρχονται, καθώς η Γερμανία επικαλείται "ασυλία των Κρατών που απορρέει από την κυριαρχία τους". Δηλαδή και λεφτά δεν θα πάρουμε, ακόμα και αν δικαιωθούμε, αλλά και για να δικαιωθούμε θε πρέπει να επιχειρηματολογήσουμε υπέρ της μειωμένης κυριαρχίας των κρατών και της παραίττησης από ασυλίες, που απορρέουν από την κυριαρχία (Δρούτσα δεν κάνεις ούτε για τσοπάνης. Καλά ο άλλος είναι μηδέν εις το πηλίκιον. Εσύ?)

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Bodinus1576 15/01/2011 20:00:48

      Αυτός πέφτει κάτω απ' το μηδέν...

  5. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2011 19:00:26

    Γκάφα της ΝΔ. Οι κατοχικές αποζημιώσεις δεν πάνε στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης. Στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης πάει μόνο το θέμα της αποζημίωσης των κατοίκων του Διστόμου. Για την ακρίβεια δεν πάει ούτε καν αυτό αλλά μέσω αυτού πάει το θέμα της ετεροδικίας της Γερμανίας. Αν κριθεί ότι η ετεροδικία δεν υφίσταται σε περίπτωση εγκλημάτων πολέμου τότε η απόφαση του Ελληνικού δικαστηρίου μπορεί να εκτελεστεί οπουδήποτε στην Ευρώπη.

    Αυτό που έχει υπογραφεί είναι ότι οι Γερμανοί δε δέχονται συμψηφισμό των χρημάτων του δανείου με τις κατοχικές αποζημιώσεις. Κοινώς αποζημιώσεις δε σας πληρώνουμε και το δάνειο το θέλουμε πίσω εντόκως.

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 14/01/2011 19:00:42

    επιτελους!!!!!

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/01/2011 19:04:51

    ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΗ ΚΑΝΕΙΣ???.ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙΚΑΙ ΚΑΝΗ.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 19:05:07

    7. ΠΛΗΡΩΜΕΣ

    (1) Όλες οι πληρωμές που θα πραγματοποιηθούν από τον Δανειολήπτη καταβάλλονται στο ακέραιο, χωρίς μείωση λόγω συμψηφισμού ή ύπαρξης ανταπαίτησης, απαλλαγμένες από και χωρίς μειώσεις ή παρακρατήσεις φόρων, προμηθειών και άλλων χρεώσεων για όλη τη διάρκεια της παρούσας Σύμβασης.

    Λοιπον, πληρωνουμε κανονικα το Δανειο και εισπραττουμε τις αποζημιωσεις χωρις κανεναν συμψηφισμο !!! που ειναι το προβλημα!!! ΠΟΥΘΕΝΑ !!! ΤΟ ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΝ !!
    Γιατι??
    Για να μην πληρωσει η Γερμανια αποζημιωσεις?
    Ας ερθουν οι Γερμανοι να ζητησουν συμψηφισμο και να καταγγειλουν τη Συμβαση αν θελουν !! Εδω ειναι Ελλαδα και σκεπτομαστε δεν κοιμομαστε !!

    Πληρωνω Δανειο
    Εισπραττω Αποζημιωσεις

    Ομορφα και ωραια, με το ΓΑΠ και Καστανιδη απεμαντι στη Μερκελ τη Δανειστρια με 5%. Τοσο τοκο να βαλουμε στις αποζημιωσεις?? Να γινω "Αγορες" ??

    Αιντε ξυπνατε

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 19:06:14

      καλα ρε παιδια κοιμουνται ολοι???? τα νευρα μλυ

      ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 19:16:58

      σσσσσσσσσσσσσσσσσ, μην φωναζεις, θα τους τρομαξεις!!!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 14/01/2011 20:15:43

        η τριπλα του ΓΑΠ ξερεις ποια θα ειναι... ειμαι μεσα στο "μυαλο" του.
        θα βγει ηρωας να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ για τα ΑΔΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ και ΤΗ ΣΤΑΣΗ της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ στο ΕΥΡΩΟΜΟΛΟΓΟ.... ΗΡΩΙΚΑ και ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ !!!
        Τυπου "δεν πληρωνουμε αφου μας χρωστατε !!"
        Θα μας βαλει γκολ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΕΙΔΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ ΣΥΥΝΑΝΤΗΣΕΙς ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΤΑΜ.....

        να τον πληροφορησω οτι Γκολ με αιμα δε θα βαλει ποτε!
        Επαιξε κ εχασε με τη ντουφεκια.

        ΠΠ

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 20:20:25

          Αν κατάλαβα καλά επιχειρείται από το GAP η υφαρπαγή των χρημάτων προς τις οικογένειες των νεκρών με το να παρουσιάζονται σαν απαιτήσεις από το κράτος?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 14/01/2011 20:38:07

            Αυτο που λες δεν το εχει κανει εμφανως τουλαχιστον αλλα δε στεκει και δικονομικα. Οι οικογενειες των νεκρων εκαναν τις αγωγες και σ αυτες κατοχυρωθηκε απο το 200ο αποζημιωση καποια Δις ευρω και δεν εχει εκτελεστει ακομα.
            2.
            Το κρατος εχει απαιτησει αποζημιωσεις για τις καταστροφες σε υποδομες κλπ κλπ αλλο θεμα. Παλι ΑΣΧΕΤΟ με συμψηφισμους και Μνημονια... Πληρωνω απ τη μια Εισπρατω απ την αλλη... γ αυτο ΦΩΝΑΖΩ !
            3.
            εχει βαλει 2 αυτογκολ εκτος πρασινου ΠΑΣΟΚΙΚΟΥ απροοπτου...
            α. Βαρεσε τη ντουφεκια ΑΦΟΥ η Μερκελ ζητησε απο τους Ιταλους να μην αποφασισει τη βεβαια καταδικη μεχρι τη Χαγη
            β. Τωρα πρπει να παει Χαγη με τον Καστανιδη να στηριξει τις οικογενειες...

            Διαφορετικα... θα πνιγει στο αιμα των νεκρων Ελληνων ηρωων

            ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 20:46:34

            Δηλαδή υπάρχει περίπτωση οι άνθρωποι να χάσουν τα λεφτά τους?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 14/01/2011 20:52:40

            Φυσικα...!!!!!
            Εαν δεν τελεσιδικησει η αποφαση του Ιταλικου Αρειου Παγου- οπως γραφω υπαρχει θετικη για τα θυματα εισηγηση του Ιταλου εισαγγελεα...- και
            παμε Χαγη απ το μηδεν με διαφορουν ειδικου καθηγητες κλκπ κλππ δεν εχουμε καμια τυχη!!
            Γ αυτο οι Γερμανοι εστειλαν την επιστολη στην Ιταλια... μακακες ειναι??
            Εμεις πρεπει να απαιτησουμε απο την Ιταλια να εκδοσει την αποφαση, και εαν αργει να περιμενουμε.. μετα παμε Χαγη ετοιμοι ! με δεδικασμενο.
            Εαν οι Ιταλοι αρνηθουν και μασησουν ουσιαστικα η τυπικα στην πιεση αναβολης της Γερμανιας..θα εχουμε να λεμε και αναβαλλουμε τη Χαγη..
            τεσπα.. αποψη μου

            ΠΠ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 19:19:36

      Ειδατε που ο παπανδρεου εκμεταλλευεται το Διστομο μονο για ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ..???????

      • Λευκοθέα avatar
        Λευκοθέα @ Kostas D 15/01/2011 01:30:12

        Αν ο Γαπανδρέου ήθελε να προασπίσει πραγματικά το Δίστομο θα επέτρεπε την εκτέλεση της ελληνικής δικαστικής απόφασης στην Ελλάδα. Και θα προχωρούσε σε αντίστοιχες κατασχέσεις στην Ελλάδα. Δεν το κάνει όμως.
        Τώρα τί κάνει; Στηρίζει την εκτέλεση μιας ελληνικής δικαστικής απόφασης ... στην Ιταλία!
        Μιλάμε για τρέλα με λοφίο. Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι επειδή τις προάλλες "τσακώθηκαν" Μέρκελ-Ερντογάν, έσπευσε να υποστηρίξει τον καρντάση του.

  9. Κρης avatar
    Κρης 14/01/2011 19:11:08

    7. ΠΛΗΡΩΜΕΣ
    (1)
    Όλες οι πληρωμές που θα πραγματοποιηθούν από τον Δανειολήπτη καταβάλλονται στο ακέραιο, χωρίς μείωση λόγω συμψηφισμού ή ύπαρξης ανταπαίτησης, απαλλαγμένες από και χωρίς μειώσεις ή παρακρατήσεις φόρων, προμηθειών και άλλων χρεώσεων για όλη τη διάρκεια της παρούσας Σύμβασης.
    (2)
    Ο Δανειολήπτης δηλώνει ότι όλες οι καταβολές πληρωμών και οι μεταβιβάσεις ποσών βάσει της παρούσας Σύμβασης, καθώς και η ίδια η Σύμβαση, δεν υπόκεινται σε οποιοδήποτε φόρο ή άλλη επιβάρυνση στη χώρα του Δανειολήπτη και δεν πρόκειται να υπαχθούν σε τέτοιους φόρους ή επιβαρύνσεις καθ’ όλη τη διάρκεια της παρούσας Σύμβασης. Αν ωστόσο ο Δανειολήπτης είναι υποχρεωμένος από το νόμο να προβεί σε τέτοιες παρακρατήσεις, ο Δανειολήπτης καταβάλλει τα απαιτούμενα επιπλέον ποσά έτσι ώστε οι Δανειστές να λαμβάνουν το σύνολο των ποσών που καθορίζει η παρούσα Σύμβαση.

    3)
    Όλες οι πληρωμές από τον Δανειολήπτη πραγματοποιούνται μέσω μηνύματος SWIFT MT202 σε TARGET2, στην ημερομηνία με αξία πριν τις 11:00 π.μ. (ώρα Βρυξελλών) στο TARGET2 SWIFT-BIC: ECBFDEFFBAC, σε πίστωση του λογαριασμού 4050992001, όνομα λογαριασμού «Κοινά οργανωμένα Διμερή Δάνεια Ε.Ε./Δανειστές» με την αιτιολογία: «Στήριξη για τη σταθερότητα της Ελλάδας από την Ευρωζώνη», ή σε άλλο τέτοιο λογαριασμό που η Επιτροπή υποδεικνύει στον Δανειολήπτη και στον Αντιπρόσωπο του Δανειολήπτη με έγγραφη ειδοποίηση τουλάχιστον δύο Εργάσιμες Ημέρες πριν τη σχετική Ημερομηνία Καταβολής Τόκων (ο «Λογαριασμός Δανειστών»).
    (4)
    Η Επιτροπή ενημερώνει εκ μέρους των Δανειστών, τον Δανειολήπτη και τον Αντιπρόσωπο του Δανειολήπτη, τουλάχιστον δεκαπέντε ημερολογιακές ημέρες πριν κάθε Ημερομηνία Καταβολής Τόκων, για το ποσό του κεφαλαίου και των τόκων που είναι απαιτητά και πληρωτέα τη συγκεκριμένη ημερομηνία, καθώς και για τα στοιχεία (επιτόκιο, τοκοφόρος περίοδος) στα οποία βασίζεται ο υπολογισμός των τόκων.
    (5)
    Ο Δανειολήπτης αποστέλλει στους Δανειστές και την ΕΚΤ αντίγραφο των οδηγιών πληρωμής που έχει σταλεί στον Αντιπρόσωπο του Δανειολήπτη τουλάχιστον δύο Εργάσιμες Ημέρες πριν από την αντίστοιχη Ημερομηνία Καταβολής των Τόκων.
    (6)
    Αν ο Δανειολήπτης καταβάλει, σε σχέση με οποιοδήποτε από τα Δάνεια, ποσό το οποίο είναι μικρότερο από το συνολικό απαιτητό και πληρωτέο ποσό βάσει της παρούσας Σύμβασης, ο Δανειολήπτης με την παρούσα παραιτείται οποιουδήποτε δικαιώματος για να επανακτήσει το ήδη καταβληθέν ποσό σε σχέση με τα απαιτητά ποσά.
    Το καταβληθέν ποσό στο πλαίσιο ενός Δανείου χρησιμοποιείται για την ικανοποίηση των οφειλόμενων πληρωμών στο πλαίσιο του συγκεκριμένου Δανείου με την ακόλουθη σειρά:
    (a)
    πρώτον για οποιεσδήποτε επιβαρύνσεις, δαπάνες και αποζημιώσεις·
    (b)
    δεύτερον για οποιοδήποτε τόκο υπερημερίας, όπως ορίζεται στο Άρθρο 5(5) ·
    (c)
    τρίτον για τόκους· και
    (d)
    τέταρτον για το κεφάλαιο,
    δεδομένου ότι τα συγκεκριμένα ποσά είναι ληξιπρόθεσμα ή εκπρόθεσμα τη συγκεκριμένη ημερομηνία.
    (7)
    Οποιοσδήποτε υπολογισμός και καθορισμός από την Επιτροπή βάσει της παρούσας Σύμβασης:
    (α) πραγματοποιείται με εύλογη από εμπορική άποψη μέθοδο· και
    (β) δεσμεύει, απουσία προδήλου σφάλματος, όλους τους Δανειστές και τον Δανειολήπτη.
    (8)
    Στην περίπτωση που η καταβολή πρέπει βάσει της παρούσας Σύμβασης να πραγματοποιηθεί σε ημέρα που δεν είναι Εργάσιμη Ημέρα, τέτοια καταβολή πραγματοποιείται κατά την αμέσως προηγούμενη Εργάσιμη Ημέρα.

    Το Β στα Ελληνικά και το Α στα Αγγλικά
    http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/6422adf8-6d79-4fef-a72f-6b53924dacca

    @@@

  10. kinesis avatar
    kinesis 14/01/2011 19:21:54

    Τέτεοιες ενέργειες είναι αναμενόμενες. Δεν με εκπλήσσει. Γιατί θα πίστευε κανείς ότι τα πράγματα θα ήταν κάπως αλλιώς; Οι διεκδικήσεις έχουν ξεκινήσει από το 1992 αν θυμάμαι καλά και τελειωμό δεν έχουν. Γι' αυτό και όσοι τις συνέχιζαν εύρισκαν συνέχεια σκόπελους μπροστά τους. Η μόνη φορά που δεν βρήκαν ήταν τώρα τελευταία που ο πρωθυπουργός μας, λεκτικά, τους υποστήριξε. Γιατί ασφαλώς ήξερε ότι δεν επρόκειτο να γίνουν! Περίεργο φαίνεται; Εμένα δε μου φαίνεταιο καθόλου μα καθόλου περίεργο.

  11. GSV avatar
    GSV 14/01/2011 19:46:34

    Ενω εαν δεν ηταν το μνημοσυνο??????!!!!


    Οι παλικαραδες και πατριωτες πολιτικοι μας θα ειχαν βουτηξει τους Γερμανους απο το γιακα για να πληρωσουν !!!!!!!

    Μια λυση υπαρχει!!

    Casus belli στη Γερμανια!! Για να τους τρομαξουμε!! Ελα Γιωργο μπορεις!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GSV 14/01/2011 20:19:07

      Τι σχεση εχει ο συμψηφισμος με τις υπολοιπες Δανειστριες Χωρες??
      Τι σχεση εχει η οποια ανταπαιτηση απο τις πιο πανω?

      Εαν μεθαυριο μπει η Ιταλια σε Μηχανισμο, θα συμψηφισει οσα διεκδικει απο τη Γερμανια ??? Μακακες δεν ειναι οι στη ΦΙΑΤ....
      Ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

      ΠΠ

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/01/2011 19:57:07

    Δεν κατάλαβα! Μόνο η Ελλάδα θα πηγαίνει με το βαγγέλιο στο χέρι;
    Ας δικαιωθούμε στην Χάγη, και αν η Γερμανία αρνηθεί, ας δημεύσουμε όλες τις γερμανικές περιουσίες στην Ελλάδα, ας απαγορεύσουμε στις γερμανικές εταιρείες να κάνουν μπίζνες εδώ, κι άσε τη Γερμανία να τρέχει και να μη φτάνει μετά.

  13. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2011 20:18:26

    Κρίμα.
    Και εγώ που νόμιζα μας τα δίνουνε-τους τα επιστρέφουμε-καθαρίσαμε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 14/01/2011 20:20:08

      Διαβασες πιο πανω τι γραφω ?? τι λες???

      ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ tiramola 14/01/2011 20:44:46

      Από ποιον να τα παρουνε? από τον Γερμανό????

      Πότε? όταν τελεσφορήσει η διαδικασία? Σε πόσα χρόνια?

      Πρώτα θα τους δώσουμε «γη και ύδωρ» και μετά άντε τρέχα να βρεις τα 162δις …….

      Με μ@λ@κες δεν μπλέξαμε εμείς! Με μ@λ@κες μπλέξαν αυτοί!

      Δεν υπάρχει εξάλλου νόμος που να απαγορεύει να εκμεταλλευτείς τον μ......α»!!!
      (h**p://skeftikos.blogspot.com/2011/01/blog-post_7919.html)

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 14/01/2011 20:55:16

        δε με χαλαει 10/20/30 ετες ομολογο Bundesbank... εσενα??
        και Ευρωομολογο και οτι θελουν σε χαρτι προς εισπραξη. και σε ειδος... στειλτε 100 Eurofighter δωρεαν στα παντα ολα μεχρι βενζινες για 20 χρονια.

        ΠΠ

        • sawas avatar
          sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:10:52

          Αν δεν πάνε όλα κατ ευχην (απλά δεν βγαίνουν τα νούμερα) τότε θα αναγκαστούμε να τους δώσουμε τα φιλέτα. Σωστά?

          Μετά θα πάρουμε τα 162δις (με ομόλογα θελεις?) και θα αγοράσουμε πάλι ότι μας άνηκε. Σωστά?


          1-1=0

          Μηδέν εις το πηλικιον λοιπόν!!!!

          Την πατριδα και τα ματια μας!!!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 14/01/2011 21:15:41

            δεν εχει κανει σωστη εξισωση να μου επιτρεψεις να στη διορθωσω??

            μολις παρουμε τα 160 Δις Ομολογα τα μλποκαρουμε ΕΚΤ και Αρχιζουμε να δανειζουμε με 4% αλλες χωρες και ιδιωτες με τη Δανειακη που υπογραψαμε !! ή αλλη καλυτερη ( εχω υποδειγμα !! ) θα βγαλουμε 800Δις μεσα σε 2 χρονια. Οποιος δεν πληρωνει παιρνουμε και βουνα παραλιες και εργα τεχνης.

            Γνωριζουμε πως δουλευει το χρημα..

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:17:38

            Θα γινουμε η Πρωτη Χωρα Τραπεζα.
            Τραπεζα Χωρα.. δε με χαλαει. να σου πω εγω μετα για Ρουμπινιδες και Στρος Καν.
            Αν δε θελει η ΕΚΤ τα παμε FED...

            ΠΠ

  14. zap-zap avatar
    zap-zap 14/01/2011 20:34:35

    τα έχει γράψει δυό εβδομάδες πριν στα Επίκαιρα ο Νότης Μαριάς, τώρα το είδε η ΒΔ;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ zap-zap 14/01/2011 20:41:32

      δηλαδη τι εγραψε?? μας δουλευει και ο Μαριας?? και μασαμε?
      τι σχεση εχει η απαιτηση με το Δανειο ?? ΚΑΜΙΑ !!!!
      Πληρωνω Δανειο
      Εισπραττω Αποζημισωσεις.
      Για τι συμψηφισμους και ανταπαιτησεις μιλανε?? Εαν διακδικησουν αποζημιωσεις σε συμψηφιστικο mode, ενω γνωριζουν οτι δεν παιζει... θελουν κρεμασμα !!!!
      Αλλες οι αποζημιωσεις στο Ελληνικο Κρατος και αλλες στα Θυματα.
      οκ??

      ΠΠ

      • zonitis avatar
        zonitis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:19:20

        Σωστος, σωστος!!! Συνεχισε μπας και καταλαβουν μερικοι εδω μεσα περι τινους προκειται. Ολοι στο κολπο ειναι μου φαινεται. Γιατι εξεδωσε αυτη την ανακοινωση η ΝΔ; Τι λογο ειχε; Δεν γνωριζε αυτα τα οποια αναφερεις; Κριμα!!! Μας εχουν στριμωξει απο παντου

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ zonitis 14/01/2011 21:21:58

          Απαντησαν βιαστικα, ταπεινη αποψη μου. Γι αυτο ειμαστε εδω. Δεν ειδαν το δασος αλλα το δεντρο.

          ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:26:32

            Γιατί βιάστηκαν?
            Τί δεν τους βγήκε όπως το σχεδίαζαν και πλέον κάνουν πατάτες?

          • sawas avatar
            sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:47:33

            «….δεν θα μπορεί ούτε καν να ζητήσει συμψηφισμό ή ανταπαίτηση σε σχέση με τα δάνεια που έχουμε πάρει…»

            Δεν ξέρω αν βιαστήκαν η εξυπηρετούν περιέργους σκοπούς.

            Θα μάθουμε……….ουδέν κρυπτόν υπό το ΙΝΤΕΡΝΕΤ

  15. Tertios avatar
    Tertios 14/01/2011 20:51:10

    Αγαπητοί φίλοι, μήν παρασύρεσθε σε μια παραπλανητική παραφιλολογία περι του πρακτέου στο θέμα των αποζημιώσεων των θυμάτων Διστόμου κλπ. Ασχετα απο το θλιβερό γεγονός ότι, ανεξάρτητα απο το Μνημόνιο οι εθνοπατερες, Κ.Καραμανλής και Α.Παπανδρέου έδωσαν "γήν και ύδωρ" στους γερμανούς παραιτούμενοι των σχετικών αξιώσεων, υπάρχει μιά άλλη πολύ απλή και καθαρά νομική λύση του προβλήματος , που καλό θα ήταν να ακολουθήσει ο κ.Καστανίδης. Και εξηγούμαι:

    1. Υπάρχει τελεσίδικη και εκτελεστή απόφαση ελληνικού δικαστηρίου κατα του γερμανικού Δημοσίου.
    2.Κατάσχεση κατα του εν Ελλάδι ιδιοκτησιακού καθεστώτος γερμανικού Δημοσίου είναι σύμφωνα με το Νόμο επιτρεπτή, μόνο αν συναινέσει ο εκάατοτε Υπουργός Δικαιοσύνης.
    3.Το Ινστιτούτο Γκαίτε και άλλες γερμανικές εγκαταστάσεις στην Ελλάδα είναι ιδιοκτησία γερμανικού Δημοσίου

    Συμπερασμα:

    Αντί να τρέχουμε για το θεαθήναι στην Χαγη, άς επιτρέψει ο κ.Υπουργός την κατάσχεση κατα της εν Ελλάδι γερμανικής περιουσίας του γερμανικού Δημοσίου , και άς πάμε για την οδό Ομήρου........Πιο κοντά, πιο σίγουρα, πιο αποτελεσματικά.

    Διαφορετικά, ας μη μας λένε μα.....ες και "έρεις νομικάς" κενές λόγου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Tertios 14/01/2011 20:57:37

      Μπραβοοο αντε να μη φωναζω μονος μου !!! Γκετε.. Ελληνογερμανικη Σχολη κλπ...
      αντε κ Καστανιδη με τον Πατριωτη Πρωθυπουργο.. εκτελεσατε την τελεσιδικη αποφαση. τι ?? φοβος μη στεναχωρηθει η μανταμ και μας κοψει το Δανειο??? αχχααα Δεν προβλεπεται πες της στη συμβαση Δανειου !!!
      δε θελουμε συμψηφισμο. τον μισουμε.

      ΠΠ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:02:46

    Ειναι μακρια η Τυνησια?????

    ΠΠ

  17. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2011 21:10:09

    Εκείνο που καταλαβαίνω είναι πως θέλουν να ακυρώσουν τις αποζημιώσεις στις οικογένειες των δολοφομένων από τους Ναζί, προβάλλοντας μια δήθεν "πατριωτική" δυναμική με συμψηφισμούς και άλλες δικαιολογίες.
    Παιχνίδι στημένο προκυμένου να εξαπατήσουν χαροκαμένους.
    Σοσιαλισμός!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 14/01/2011 21:18:56

      Ειμαστε ολοι μαζι τους. Για εμας εχυσαν το αιμα τους και οχι για τη Μινεσοτα. Γ αυτο σχολιαζουμε και λεμε την αποψη μας σωστη λαθος...αλλα δε σωπαινουμε.

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:20:05

        επισης... δεν μπορει να πει κανεις μετα δεν ηξερα δεν ακουσα... ολα λεγονται σε δημοσιο διαλογο !!! και μιλαω για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ.-

        ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:22:01

        ΠΠ το μόνο που τους νοιάζει είναι τα ΛΕΦΤΑ.
        ΛΕΦΤΑ, ΛΕΦΤΑ, ΛΕΦΤΑ.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:28:37

    ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ...

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:53:33

      Δόση, δόση, δόση.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 22:28:34

      Εξάρτυση Εξάρτυση Εξάρτυση

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:31:00

    Αυτο λεμε... διορθωτικη δηλωση και το ΓΑΠ στο σκαμνι με τον Καστανιδη τον λαλιστατο εκει στην υπερασπιση των Ελληνικων Οικογενειων., ΑΛΛΑ και εκτελεση της ντοπιας αποφασης που σαπιζει στο συρταρι απο το 2000 απο Σημιτη, Καραμανλη και τους Υπ Δικαιοσυνης.. μη χαλαστει η μανταμ...

    ΠΠ

  20. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/01/2011 21:36:01

    Το "timing" της παρέμβασης ήταν λάθος τακτικής:έπρεπε να έχουμε παρέμβει προ πολλού, ας μη γελιόμαστε.Η τωρινή συγκυρία πάλι θα δώσει λαβή και αφορμές για πικρόχολα σχόλια σε βάρος μας.Το ζουμί όμως είναι αλλού: για ποιό λόγο το Ελληνικό Κράτος δεν ζητεί την νομιμότοκη επιστροφή του χρυσού που υφαρπάσθηκε το 1941 από το θησαυροφυλάκειο της Τράπεζας της Ελλάδος;Φοβάται ή ντρέπεται;Εχει παραγραφεί η απαίτηση αυτή ή μήπως "συμψηφίστηκε" την δεκαετία του '60;Και κάτι άλλο για την αποκατάσταση της ηθικής τάξης: γιατί το ελληνικό κράτος δεν ζήτησε ποτέ-στο ελάχιστο έστω-αποζημίωση για τις καταστροφές που υπέστησαν οι Ελληνες Εβραίοι προκειμένου να τις αποδώσει στους δικαιούχους (ή τους επιζώντες συγγενείς και απογόνους τους);Ξυπνάτε: ό,τι δεν κατάφερε η Γερμανία με δύο Παγκόσμιους Πολέμους επιχειρεί σήμερα να πραγματοποιήσει με την ψευδεπίγραφη "Ενωση" της Κεντρικής - και μόνον -Ευρώπης. Η "περιφέρεια" την αφήνει παγερά αδιάφορη.Να μου θυμηθείτε ότι το Βερολίνο με το θέμα των αποζημιώσεων θα εκβιάσει σκληρά και στυγνά...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/01/2011 21:46:08

      Δεν γνωριζω εαν υπαρχουν στοιχεια για τον Χρυσο.. αλλα με την ευκαιρια της Ιταλιας... και τον πατριωτισμο του ΓΑΠ καλο θα ειναι να εισπραξουμε.
      Δεν υπαρχουν συμψηφισμοι.
      Κανει το κρατος συμψηφισμους με τους πολιτες και τις εταιριες?? Πληρωνεις οτι χρωστας και εισπραττεις οτι σου χρωστανε απο αλλο κωδικο λογιστικα !!! δεν ειναι ο ιδιος κωδικος για να εχουμε να λεμε... και παλι.
      Οσον αφορα στο Χρυσο ΓΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ τι αποδειξεις εχουμε, αλλα για τις καταστροφες στην υποδομη της Χωρας εχω βιντεο !!!

      Σωστα κανεις και το θετεις συπμληρωματικα.

      ΠΠ

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 23:54:06

        Στρατηγε ΠΠ ποιο λες; Αυτό με τους Γερμανούς να γκρεμιζουν τα βαγονια στον Ισθμό; Κάτι άλλο;

  21. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 21:46:55

    porta porta η cassazionε(αρειος παγος ιταλια)εχει ηδη τελεσιδικησει και ειπε οτι δεν υπαρχει ασυλια λογω εθνικης κυριαρχιας για εγκληματα πολεμου η ειδεχθη εγκληματα..το ιδιο για το διστομο και εχει βαλει υποθηκη περουσιακα στοιχεια του γερμανικου κρατους ως ενεχυρο για τα 50 εκ.ευρω που ζητουν οι οικογενειες των θυματων (μαζι με τους τοκους).το μανιφεστο στις28 -3-2009 εγραψε οτι μερκελ με μπερλουσκονο κοινως τα κανανε πλακακια για να μην πληρωθουν οι αποζημιωσεις.ο αρθρογραφος guidi ambrosino ισχυριζεται οτι ο μπερλουσκας το εκανε για να δωσει ενα μαθημα στους δικαστες που για ευνοητους λογους θεωρει ανατρεπτικους και κομμουνιστες.

  22. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/01/2011 21:48:50

    Ρε που τα πουλάνε αυτά που λέει το μνημόνιο ότι δεν μπορούμε να προσφύγουμε λόγω πολεμικών αποζημιώσεων.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Σοσιαληστής 14/01/2011 21:52:23

      Εδω μας μοστραραν το Σαλλα οτι εχει τα $$ ν αγορασει ΑΤΕ και ΤΤ !! εκει θα κολουσαν...?? την πατησαν ομως ! οικτρα.-

      ΠΠ

      • occultist avatar
        occultist @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 01:55:39

        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ είπε:
        ''Εδω μας μοστραραν το Σαλλα οτι εχει τα $$ ν αγορασει ΑΤΕ και ΤΤ''
        Και μας έδειξαν στην τηλεόραση μια αρχαία μητρική χωρίς επεξεργαστή και μας έλεγαν οτι με αυτό το πράγμα μας κλέβουν οι βενζινάδες. (Καμμιά σχέση με το επάγγελμα)

    • occultist avatar
      occultist @ Σοσιαληστής 15/01/2011 01:44:04

      Βρε παιδιά κάνετε ένα σοβαρό λάθος. Στην Χάγη έχουν προσφύγει Ελληνες πολίτες ΙΔΙΩΤΕΣ που ζητούν αποζημίωση και οχι το Ελληνικό ΚΡΑΤΟΣ. Την αποζημίωση ( αν επιδικασθεί) θα την εισπράξουν συγκεκριμένα άτομα και οχι το αόριστα το Ελληνικό κράτος. Κόλπο του ΓΑΠ είναι ή για να βάλει χέρι στις αποζημιώσεις των συγγενών των θυμάτων, ή για να καπελλώσει το θέμα και να παρουσιάσει ως κρατική την απαίτηση απο την Γερμανία με απρόσμενες δυσάρεστες συνέπειες. Αν θέλει να το παίξει μάγκας, ας ζητήσει τον χρυσό της Τ.Ε που πήραν οι Γερμανοί καθώς και την εξώφληση των κατοχικών δανείων. Αυτά είναι κρατικά λεφτά, που δικαιούται να ζητήσει. ΣΤΗΝ ΧΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΦΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

  23. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2011 22:02:45

    Το μνημόνιο είναι ευτυχία, έλεγε το χοντρό φερέφωνο του GAP.

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 22:08:34

    Καψης - Παγκαλος 1-0 !!! ενημερωθηκες?? ( μπαμπας Καψης μην αυτοκτονησεις...) χαχαχαχααα σε προλαβα??

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 23:26:56

      Αυτό δεν είναι παλιό?

  25. ierofantis avatar
    ierofantis 14/01/2011 22:17:59

    Καλησπέρα Συνέλληνες.

    Αν δεν με απατούν οι γνώσεις μου, η Δανειακή Σύμβαση συνήφθη μεταξύ Ελληνικού Κράτους και των Δανειστριών Χωρών, πλην της Γερμανίας, η οποία δάνεισε μέσω της κρατικά ελεγχόμενης Τράπεζας KfW.

    Οι αγωγές που εκδικάζονται στην Ιταλία για το Δίστομο, είναι αγωγές ιδιωτών κατά του Γερμανικού Κράτους ως καθολικού διαδόχου και συνεχιστή του Γ' Ράιχ.

    Επομένως ακόμη και αν κερδίσουν οι ιδιώτες την διαφορά με το Γερμανικό Κράτος, το Ελληνικό Κράτος ουσιαστικά, αφού δεν είναι αντίδικος, δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει αποζιμίωση για τίποτα.

    Οι παρεμβάσεις είναι δύο κατηγοριών. Η κύρια και η πρόσθετη παρέμβαση.

    Στην κύρια παρέμβαση, ο παρεμβαίνων καθίσταται αντίδικος επί της ουσίας καθώς παρεμβάνει ιδίω δικαιώματι και αξιώνει ικανοποίηση και ιδίων έννομων συμφερόντων, δηλαδή καταθέτει επί της ουσίας αυτοτελή αξίωση κατά του Γερμανικού Κράτους. Ο πυρήνας της κύριας παρέμβασης εντοπίζεται στο αυτοτελές αίτημα δικαστικής προστασίας που υποβάλλει ο κυρίως παρεμβαίνων, και με το οποίο αντιποιείται το αντικείμενο της δίκης.

    Στην πρόσθετη παρέμβαση αντιθέτως, ο παρεμβαίνων παρεμβαίνει σε διαφορά μεταξύ τρίτων (εδώ, των ιδιωτών του Διστόμου κατά του Γερμανικού Κράτους) με σκοπό να ισχυροποιήσει την επιχειρηματιολογία της πλευράς, υπέρ της οποίας γίνεται η περέμβαση, προκειμένου το δικαστήριο να εκδόσει ευνοϊκή απόφαση. Με άλλα λόγια πρόσθετη παρέμβαση υπάρχει όταν ο ως τώρα τρίτος (Ελληνικό Δημόσιο), που προσέρχεται και μετέχει στη δίκη, δεν υποβάλλει νέο (δικό του) αυτοτελές αίτημα δικαστικής προστασίας, αλλά περιορίζεται είτε στην υποστήριξη είτε στην απόκρουση του εκκρεμούς αρχικού αιτήματος (των Διστομιτών).

    Το ερώτημα λοιπόν που πρέπει η Ελληνική κυβέρνηση να απαντήσει πρώτα, είναι νομίζω αν τελικώς παρεμβαίνει με κύρια ή πρόσθετη παρέμβαση στη διαφορά...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 14/01/2011 22:21:28

      Σ' ευχαριστω.-

      ΠΠ

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 23:03:29

        Να 'σαι καλά.

  26. Petros avatar
    Petros 14/01/2011 22:27:17

    ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΑΥΤΟ:

    O Αναπληρωτής Καθηγητής Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης, Νότης Μαριάς.
    σημειώνει σε άρθρο του που δημοσιεύεται στα χθεσινά «Επίκαιρα» :

    Οι πολεμικές επανορθώσεις και το αναγκαστικό κατοχικό δάνειο από τη Γερμανία που, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις που προέρχονται από το «Εθνικό Συμβούλιο Διεκδίκησης των οφειλών της Γερμανίας προς την Ελλάδα», με επικεφαλής τον Μανώλη Γλέζο, τον Ευάγγελο Μαχαίρα, τον Γεώργιο Αλέξανδρο Μαγκάκη, τον Βασίλη Καρκούλια κ.ά. ξεπερνούν, σε σημερινή αξία, τα 162 δις ευρώ χωρίς τους τόκους.

    Τα 108 δις από την αποζημίωση που επιδικάστηκε υπέρ της Ελλάδας από την διάσκεψη Ειρήνης των Παρισίων για την αποκατάσταση ζημιών από τα ναζιστικά στρατεύματα και 54 δις ευρώ από το αναγκαστικό κατοχικό δάνειο.

    Ο υφυπουργός Οικονομικών κος Σαχινίδης από βήματος βουλής στις 13 Δεκεμβρίου δέχτηκε τα 162 δις ως χρέος του Βερολίνου.
    Ο κος Μαριάς καλεί λοιπόν την Κυβέρνηση να εγγράψει άμεσα το ποσό αυτό στον κρατικό προϋπολογισμό ,στις ανείσπρακτες οφειλές προς το Ελληνικό δημόσιο , αφού πρόκειται για άμεσα απαιτητό ληξιπρόθεσμο χρέος.

    Ταυτόχρονα να δοθεί σχετική εντολή προς της υπηρεσίες του Υπουργείου να ξεκινήσουν ενέργειες για την άμεση είσπραξή του

    Αυτό μετατρέπει άμεσα τον κρατικό προϋπολογισμό σε πλεονασματικό , με ότι αυτό συνεπάγεται από την απόλυτη ανατροπή της δημοσιονομική εικόνας της χώρας.

    Ακολούθως σύμφωνα με τους κανόνες της EUROSTAT η Γερμανία πρέπει το ίδιο ποσό να το εγγράψει ως δημόσιο χρέος προς την Ελλάδα μετατρέποντας τον δικό της προϋπολογισμό σε ελλειμματικό πολύ πέραν των αποδεκτών κριτηρίων της συνθήκης του Μάαστριχ.

    Παιγνίδι για μεγάλους παίκτες ......

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Petros 14/01/2011 22:31:45

      εεε ρε γλεντια !!! .... να γινουμε Τραπεζα με τα 160 και να δανειζουμε αλλους!

      ΠΠ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Petros 14/01/2011 23:06:30

      Αν δεν είναι ήδη εγγεγραμμένο...

      Για ψάξτε το παθητικό των ισολογισμών της Deutchebank...

      • Petros avatar
        Petros @ ierofantis 14/01/2011 23:17:14

        Αλήθεια;
        Έχεις δεί κάτι;

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Petros 14/01/2011 23:27:14

          Έχει πάρει το αυτί μου...

  27. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 22:35:03

    δεν νομιζω ορεστιε να χασουν τα λεφτα τους.σε μια ιδια περιπτωση εδω ιταλων που ζητουν αποζημιωσεις ο δικηγορος τους ειπε οτι να χασουν τα λεφτα αποκλειεται.καποιος θα πληρωσει ,η η γεμανια η η ιταλια,ενας απο τους δυο.μαλλον θα ειναι το ιδιο και για μας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 14/01/2011 23:29:27

      Για να δούμε

  28. ΤΟΜ avatar
    ΤΟΜ 15/01/2011 15:57:40

    Μας δουλευει πολυ χοντρα ο πρωθυπουργος

  29. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2011 19:13:04

    Ο Γερμανοτσολιάς Χατζημαρκάκης ξαναχτυπά !!!