#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2012 13:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα δεν αξίζει τέτοιους πολιτικούς



Η ελληνική οικονομία οδεύει ολοταχώς προς την χρεοκοπία, η ανεργία χτυπάει κόκκινο, τα καταστήματα και οι επιχειρήσεις κλείνουν το ένα μετά το άλλο, το 2012 προμηνύεται ανάλογο του 1922, και όμως η χώρα μας συνεχίζει να ζει στον αστερισμό του παραλόγου, κάνοντάς μας … περήφανους που ζούμε σε αυτήν, και όχι, ας πούμε, στην Σομαλία.

Τρία όμως περιστατικά μέσα σε στις τελευταίες τριάντα ημέρες, αποδεικνύουν το ότι η Ελλάδα δεν είναι Δύση, σίγουρα δεν είναι Ευρώπη, και οπωσδήποτε δεν είναι συντεταγμένο κράτος.

Επί τρείς τέσσερις ημέρες, μέσα στα Χριστούγεννα, απαξάπαντες ασχολούνταν ενδελεχώς με την δικαστική περιπέτεια του γέροντα Εφραίμ, του ηγούμενου δηλαδή  που ζήλωσε την δόξα του Γκόρντον Γκέκο, και κατέληξε προφυλακισμένος.

Από την μια οι άπειροι υποστηρικτές του, που προκειμένου να τον υπερασπιστούν, συνέδεσαν το «έργο» του με το γεωπολιτικό μέλλον (και όχι μόνο) της Ελλάδας, αλλά και με την ίδια την Χριστιανοσύνη!

Από την άλλη, το στιβαρό μας κράτος, που «αποδεικνύει καθημερινά», ανεξαρτήτως κυβέρνησης, αυτό που είχε πει κάποτε ο Ανατόλ Φρανς, ότι το μεγαλείο της ισονομίας σε μια δημοκρατία είναι ότι απαγορεύεται εξίσου τόσο στον πλούσιο, όσο και στον πένητα, να κοιμούνται κάτω από τις γέφυρες!

Τα μεγάλα λόγια, περί ισονομίας κλπ πήγαν σύννεφο.

Αφού σε κάποια στιγμή, μέχρι κι εγώ ο κυνικός κόντεψα να πιστέψω πως κάτι άλλαξε. Από την μια τα βραχιόλια στους φοροφυγάδες, από την άλλη ο παππούλης στην ψειρού, δεν μπορεί, είπα, γίναμε Ευρώπη.

Λίγες μόνον ημέρες μετά, και πάνω που είπα ότι κάτι άλλαξε, έρχονται δυο νέα περιστατικά καπάκι, και σαν ξεγυρισμένες σφαλιάρες, μας επαναφέρουν στην (καθ ημάς) τάξη.

Το ένα έχει να κάνει με έναν πρώην υπουργό και εσαεί πολιτικάντη, που αφού παραβίασε τον μισό ΚΟΚ, πάτησε(!) και έναν αστυνομικό της ΔΙΑΣ, και ούτε λίγο ούτε πολύ, αντί να μπουζουριαστεί πάραυτα, αφέθη επισήμως ελεύθερος, διότι σύμφωνα με τας αρχάς, οι πράξεις του δεν εμπίπτουν στην αυτόφωρη διαδικασία!!!!

Γεια σου ρε πατρίδα με τα ωραία σου!!!!

(Κάποτε έκανα δυο τρεις σφήνες  χωρίς να βγάλω φλας σε χώρα της Εσπερίας, και καταδικάστηκα, σε νυχτερινό αυτόφωρο δικαστήριο παρακαλώ, σε 90 ημέρες φυλάκιση με αναστολή για επικίνδυνη οδήγηση).

Δηλαδή τι άλλο θα έπρεπε να κάνει ο πρώην μεγαλόσχημος για να μπει μέσα, έστω για ένα 24ωρο;

Να κάψει κανένα ορφανοτροφείο την ώρα που μέσα κοιμούνται βρέφη, και να το αναρτήσει επωνύμως στο youtube;

Τι; Πείτε μου να ξέρω.

Όσο για το τρίτο περιστατικό, ε αυτό είναι συνηθισμένο στην μπανανία μας (που παρεμπιπτόντως ούτε μπανάνες δεν βγάζει).

Πρόκειται για τον περήφανο εκείνο κήνσορα εθνοπατέρα του ΛΑΟΣ, που όλα τα σφάζει  και όλα τα μαχαιρώνει, ειδικά τα εθνικά μας ζητήματα, αλλά που τελικά δεν πήγε καν … φαντάρος.

Και όχι διότι είχε πλατυποδία, ή δήλωνε αντιρρησίας συνείδησης, ή αντιστασιακός ή ότι άλλο τέλος πάντων… Όχι.

Αλλά επειδή πλαστογράφησε, λέγεται, επιστολή κάποιου Ευρωπαίου αξιωματούχου, προσπαθώντας να πείσει ότι ήταν μεγαλοστέλεχος της ΕΕ στις Βρυξέλλες.

Που και να ήταν δηλαδή, γιατί άραγε να μην πάει φαντάρος;

Τι σόι κράτος είναι αυτό ρε παιδιάαααααα;;;;

Με αυτά και με αυτά, είμαστε μια όμορφή παρέα, περνάμε όλοι καλά, αγαπιόμαστε, διασκεδάζουμε,  και αυτό βγαίνει προς τα έξω.

Σαν μια κατάθεση (συλλογικής) ψυχής, που λένε και οι καλλιτέχνες μας…

Μόνο που σ αυτήν την περίπτωση, αυτό που βγαίνει προς τα έξω, και εννοώ κατά Βρυξέλλες και Βερολίνο μεριά, δεν είναι και τόσο αξιοζήλευτο.

Απλά αποδεικνύει στους «κουτόφραγκους» αυτό που όλοι εμείς γνωρίζουμε, αλλά κάνουμε πως δεν βλέπουμε: Ότι δηλαδή, όσα δίκια και να έχουμε ως λαός έχουμε τους πολιτικούς  που μας αξίζουν.

Μια Σομαλία του Βορρά δηλαδή, με Βουσμάνους πολιτικούς.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos avatar
    panos 10/01/2012 13:45:35

    Πριν απο σχεδον 30 χρονια ο Χαρυ Κλυνν ειχε πει πως 'η Ελλαδα ειναι η μοναδικη αφρικανικη χωρα με λευκους κατοικους'..Απολυτα ευστοχο σχολιο..

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ panos 10/01/2012 14:08:13

      Έτσι όπως πάμε με τον εποικισμό (ο όρος λαθρομετανάστευση είναι παραπλανητικός καθώς, σε αντίθεση με τον όρο εποικισμό, δεν αφήνει να διαφανούν οι συνέπειες) ούτε λευκοί κάτοικοι θα υπάρχουν

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/01/2012 13:46:29

    Μάλιστα βγήκε να κατηγορήσει τη "δημοκρατία" για ψευδές ρεπορτάζ περί μη στράτευσής του, με μια κουτσαβάκικη γλώσσα και ένα υποτιμητικό ύφος, όταν η εφημερίδα δεν είπε ότι δεν πήγε στρατό, αλλά το ότι πήρε αλλεπάλληλες αναβολές μέχρι να πιάσει το ηλικιακό όριο για 45ήμερη θητεία. Αλήθεια όμως, η λογική πολιτικάντη του '50 του αφεντικού του σε ότι αφορά τις άγονες δεν ήταν κι αυτή άξια αναφοράς?

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 10/01/2012 14:09:35

    Να μην παραβλέπουμε όμως ότι για πρώτη φορά υπάρχει τέτοια εξόφθαλμη αναντιστοιχία κυβερνώντων-πολιτών. Ότι οι συστημικοί παράγοντες, πολιτικοί, εκδότες, καναλάρχες, εργολάβοι, επιχειρηματίες, είναι τόσο μα τόσο αποξενωμένοι από τον κόσμο, αληθινά εξόριστοι, παρίες στο θυμικό του λαού. Είναι κι αυτό μια χαραμάδα φωτός, ένα κάτι που μπορεί να αποτελέσει θρυαλλίδα αλυσιδωτών εξελίξεων. Τέτοιες ώρες παιδιά το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί είναι να μας πάρει κι από κάτω... Γιατί μαζί με τις μεγαλόστομες, αφειδώλευτες αναλύσεις, παράλληλα πρέπει να ζήσουμε τις οικογένειες και τα παιδιά μας, να κοιτάξουμε ίσως τους γονείς μας, να συνεχίσουμε να ζούμε. Δεν πρέπει να χάσουμε ούτε την πίστη μας ούτε την αγάπη μας για τον τόπο. Γιατί τότε θα μας έχουν νικήσει οριστικά, και αν κάτι δεν μας αξίζει είναι αυτό.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 10/01/2012 14:29:18

      "Γιατί μαζί με τις μεγαλόστομες, αφειδώλευτες αναλύσεις, παράλληλα πρέπει να ζήσουμε τις οικογένειες και τα παιδιά μας, να κοιτάξουμε ίσως τους γονείς μας, να συνεχίσουμε να ζούμε. Δεν πρέπει να χάσουμε ούτε την πίστη μας ούτε την αγάπη μας για τον τόπο. Γιατί τότε θα μας έχουν νικήσει οριστικά, και αν κάτι δεν μας αξίζει είναι αυτό."
      Τιγράνη, μαύρισε η ψυχή μου με τις οικονομικές αναλύσεις ιθυνόντων. Με το άρθρο του Strange, δεν ξέρω γιατί, θυμήθηκα αυτό και σας το θυμίζω: www.youtube.com/watch?v=8XWBewb3VWo

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Δαναός 10/01/2012 14:52:21

        Να ΄σαι καλά Δαναέ... Πρέπει να κοπιάσουν πολύ, πάρα πολύ για να νικήσουν ψυχές που μέσα τους κρύβουν τέτοιες εικόνες και τέτοιες μουσικές...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 10/01/2012 16:11:05

        Δάσκαλε αν το άρθρο μου σου θύμισε αυτό το κομμάτι του Μάνου Χατζιδάκη, ζε σουι περήφανος.
        Κάποια άλλα οικονομοτεχνικά, και δραχμολάγνα, εμένα μου θυμίζουν τους Τζόι Ντιβίσιον.
        h--p://www.youtube.com/watch?v=zcKGqgwLzjA&feature=related

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Δαναός 10/01/2012 19:15:54

        Δάσκαλε.
        Ήρθαν στο νου μου διάφορα..από την παιδική μου ηλικία.
        Είδα τη γειτονιά μου.Το δρόμο με τις μουριές,τις αλάνες,το πευκόδασος που κρυβόμασταν όταν παίζαμε «συμμορία».
        Είδα το πέτρινο σχολείο μου..είδα τους παιδικούς μου φίλους με κοντά παντελονάκια και ματωμένα γόνατα..είδα τη μάνα μου που φώναζε απ'το μπαλκόνι του σπιτιού μας τις γειτόνισσες για καφέ..είδα το ιερό του Άγιου Παντελεήμονα όταν βοηθούσαμε τον παπα Σοφοκλή.
        Είδα πως είμασταν όταν δεν είχαμε τίποτα να χωρίσουμε.
        Μου έλειψαν αυτές οι παραστάσεις..μα χαίρομαι πάντα όταν τις φέρνω στο μυαλό μου..
        Δόξα το Θεό υπάρχουν κάποια πράματα που έχουν χαραχθεί στη μνήμη μου και με βοηθούν στην πορεία μου.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Δαναός 10/01/2012 21:53:17

        Απίστευτη μουσική, απίστευτο βίντεο, νοσταλγία, ιστορία, ελληνικότητα, συγκίνηση...

  4. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 10/01/2012 14:09:51

    Να μην ξεχνάμε και τα "...μύρια" του Χατζηγάκη που τα χάρησε στους τεμπέληδες επιδοτούμενους αγρότες για να του αδειάσουν την εθνική οδό με τα τρακτέρ τους, και σήμερα καλούμαστε να πληρώσουμε εμείς οι υπόλοιποι τα γ@...σπασμένα......
    Ποιός θα τολμίσει να καθίσει στο σκαμνί τον Τρικαλινό πολιτικό ;
    Όντως δεν αξίζουμε αυτούς τους πολιτικούς αλλά σαν κρετίνοι, τους ψηφίζουμε

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Enjoy Capitalism 10/01/2012 14:37:00

      Και σκέψου κιόλας ότι, όταν διαγράφτηκε από τη ΝΔ, κατηγορούσε τον... Σαμαρά! Αντί να λουφάξουν στα χρυσά κλουβιά που έφτιαξαν για δαύτους και για όλους τους τους απογόνους μέχρι τρισέγγονου, μιλάνε κι από πάνω. Αλλά δε φταίνε αυτοί, φταίει ο ελληνικός λαός που τους αφήνει ανενόχλητους να γυρνάνε έξω με θράσος χιλίων καρδιναλίων. Ούτε καν για τις μικρές καθημερινές απολαύσεις (εστιατόριο κ.λπ) δεν θα έπρεπε να τους αφήνουμε ήσυχους!

  5. odysseus avatar
    odysseus 10/01/2012 14:23:45

    Strange Attractor,
    "Μια Σομαλία του Βορρά δηλαδή, με Βουσμάνους πολιτικούς."
    Τώρα το κατάλαβες? Οταν προ 5ετίας περίπου απεχώρησε μετα 30ή θητεία στην Αθήνα ο απεσταλμένος του asociated press των ΗΠΑ τον ρώτησαν οι Ελληνες συνάδελφοί του πως είδε την Αθήνα. Και εκείνος τούς έδωσε την πιο έγκυρη κατά την άποψή μου απάντηση: "H Aθήνα είναι η πρώτη πρωτεύουσα της Β. Αφρικής και της Μ. Ανατολής και η τελευταία της Ευρώπης."
    Και στην ερώτηση τι του αρεσε περισσότερο στην Ελλάδα απάντησε: "Συνιστώ ολόψυχα στους συμπατριώτες μου, πριν πεθάνουν να αντικρύσουν το ηλιοβασίλεμμα στην Σαντορίνη.(1ος τουριστικός προορισμός στον κόσμο).
    Οι "κουτόφραγκοι" πάντα μας ενέτασσαν σωστά εκεί που ανήκουμε, δηλαδή στα "εξωτικά κράτη" μαζί με το Μπαλί και τις Μαλδίβες. Μάλιστα εκπλήσσονται όταν βλέπουν οτι έχουμε "αυτορούτ "και Ευρωπαικό αεροδρόμιο. Το κατακριτέο στην περίπτωση των δικών τους πολιτικών που δεν υπερέχουν και πολύ απ' τους δικούς μας "Βουσμάνους"(τα ίδια λένε και χειρότερα για τους δικούς τους πολιτικούς), είναι οτι έβαλαν ενα εξωτικό κράτος στο ΕΥΡΩ σαν να μην συμβαίνει τίποτε, με το επιχείρημα "έλα μωρέ ουτε το 2% της ευρωπαικής οικονομίας δεν είναι και έχουν και λαμπρή αρχαία ευρωπαική ιστορία"και εισέπραξαν με το γνωστό καθωσπρεπει τρόπο κάτω απ το τραπέζι τα μπικικίνια...
    Τό δυστύχημα είναι ότι τους τσίμπησε η μυγα της Αμερικάνικης κρίσης και ξαφνικά μας ζήτησαν όλα τα δανεικά πίσω, τη στιγμή που τον Τιτανικό κυβερνούσε ο Γιωργάκης με τους κηπουρούς του...Αν θελήσουμε να κατανείμουμε τις ευθύνες εγώ θα το έκανα ως εξής: 50% Στους Ευρωπαίους πολιτικούς και την κομισιόν, 49% στούς Ελληνες πολιτικούς και τους νταβατζήδες τους και 1% στον Ελληνικό λαό γιατί δεν επαναστάτησε ακόμα, προς το παρόν...

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ odysseus 10/01/2012 14:38:26

      Αν δεχτώ την θεωρία σου ως σωστή (για τους λόγους που μπήκαμε στο ευρώ) θα πρέπει να πιστέψω ότι η σημερινή εξέλιξη δεν είναι προϊόν προσχεδιασμένης διαδικασίας , αλλά ατύχημα που τους συνέβη στην πορεία , γεγονός το οποίο είναι το ίδιο έγκυρο με την πληροφορία ότι ο Lionel Messi του χρόνου θα πάει να παίξει μπάλα στα άσπρα χώματα κρυομαγούλας , απο άποψη .

      Επίσης όσο και να σου φένεται παράξενο , η μόρφωση των Αμερικάνων είναι τέτοιου επιπέδου και ποιότητας , που το εν λόγο παλικάρι που αναφέρεις στην αρχή μπορεί να πιστεύει ότι 30 χρόνια εργαχζόταν σε χώρα της Αφρικανικής Ηπείρου .
      Στα μέρη του δε τον έχουν σαν τον επιστήμονα του χωριού , δεδομένου ότι όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι αγνοούν την ύπαρξη της χώρας Ελλάδας , κοιτίδας του πολιτισμού .

  6. Silence t. avatar
    Silence t. 10/01/2012 14:25:06

    ''Η Ελλάδα δεν αξίζει τέτοιους πολιτικούς'' .
    Οι Έλληνες όμως.........

  7. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 10/01/2012 14:29:10

    Στο τέλος θα χτυπήσει κανένα 60% η αριστερά και θα γελάσει (κλάψει) και το παρδαλο κατσίκι στην Ευρώπη και τον κόσμο

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Πεπόνης 10/01/2012 14:40:17

      Ποια "αριστερά"; Η κατακερματισμένη, που περιλαμβάνει από τους μπάχαλους στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ μέχρι τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς στο ΔΗΑΡΙ;

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ Αυριανιστής 10/01/2012 15:39:33

        Ναι, όλοι αυτοί. Με "δεύτερο" κόμμα την ΧΑ.

        Παράλογο; Ναι. Και λοιπόν;

  8. unfair avatar
    unfair 10/01/2012 14:29:30

    στις τελευταίες εκλογές, ψήφισε κανένας Παπαδήμο;

    • Enjoy Capitalism avatar
      Enjoy Capitalism @ unfair 10/01/2012 14:42:33

      Εγώ ψήφισα..... Καψή !

      ( Δείτε το σημερινό άρθρο του πανικόβλητου Δανίκα στο "Β" και ειδικά τα σχόλια των αναγνωστών...μιλάμε για πολύ φτύσιμο στον ΔΟΛ)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Enjoy Capitalism 10/01/2012 15:15:57

        Το άρθρο που επικαλείσαι είναι... ηδονή να το διαβάζει κάποιος.

        Ειδικά όταν έχει φτάσει να γράφει έτσι, σα να "τα έχει κάνει πάνω του" αυτός ο υπερφίαλος πρώην επαγγελματίας θεατής κινηματογραφικών ταινιών και εσχάτως κήνσορας επί παντός επιστητού, είναι πια ολοφάνερο ότι ακούγεται ο υπόκωφος αχός από την επικείμενη κατάρρευση.

  9. vasilis avatar
    vasilis 10/01/2012 14:49:48

    ο κειμωμενος νεοελληνας που μεχρι δυο χρονια πριν νομιζε οτι ζει στον επιγειο παραδεισο γεμιζοντας τα μπουζουκερι και παρακολουθωντας αμεριμνος τηλεοπτικα σκουπιδια μερα νυχτα αξιζει ακριβως αυτους τους πολιτικους που εχει / απλως τωρα του παιρνουν το γαλα απο το στομα και σαν τον μικρο μπεμπη διαμαρτυρεται, θα συνηθισει ομως γιατι μπροστα σε αυτα που ερχονται αυτα που περναει τωρα ειναι πταισματα.

  10. Kst avatar
    Kst 10/01/2012 14:52:48

    Δυστυχως τους πολιτικους τους εκλεγουμε εμεις οι ιδιοι. Επομενως μηπως ειναι καιρος να αναρωτηθουμε τι πολιτικους θελουμε και να κανουμε κατι γι΄αυτο; Αλλιως ο τιτλος θα επρεπε να ειναι " Οι Ελληνες εχουν τους πολιτικους που τους αξιζουν"

  11. Y. avatar
    Y. 10/01/2012 15:16:17

    Υπάρχει και τέταρτο περιστατικό....
    (..αυτό με τους Βουσμάνους....!!!!)

  12. juliet avatar
    juliet 10/01/2012 15:27:23

    Αδιάφοροι και ασυγκίνητοι απ΄τη κατάπτωση της Ελλάδας,που είναι υπεύθυνοι,βιάζουν ατιμώρητα θεσμούς ,νόμους ,αξίες ,ελπίδες και ιδανικά γενεών.Ανακατανέμουν μεταξύ τους θέσεις και οφίκια ,μας εξαπατούν με ψεύτικες αντιπαλότητες και μας βυθίζουν στη λάσπη της παρακμής και της διαφθοράς.Μήπως ήλθε η ώρα να ανατρέψουμε τ' ανυπόληπτα κομματικά κατεστημένα΄;Ο φόβος είναι ο μόνος ν΄αλλάξουν τακτική.Η συνταγματική εκτροπή εξελίσεται σε οδυνηρή πραγματικότητα και οι μόνοι που θα πληρώσουμε το αβάστακτο εθνικό γραμμάτιο είμαστε εμείς.Οι υπεύθυνοι θα είναι ''εκτός των τειχών '' και θ΄απολαμβάνουν τις απολάβες του αισχρού τους έργου.Και απ΄οτι φαίνεται το καπάκι του βόθρου μόλις άνοιξε.Οι πράσινοι και πατριώτες αρλεκίνοι ρίχνουν τις μάσκες ,οι πρώτοι με θράσος και οι δεύτεροι με ''πατριωτικό'' παλμό.
    Δεν μπορώ ν' ακούσω άλλο για χρέη που έχω και που πρέπει να δώσω για να μη χρεωκοπήσουμε.Τι να πρωτοσώσουμε ; εντάξει πρώτα, τα παιδιά ,μετά τους γέροντες , μέχρι πότε;

  13. ΠΑΠΑ-ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ avatar
    ΠΑΠΑ-ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ 10/01/2012 15:29:07

    Kαι οι πολιτικοι τέκνα τηs Ελλαδαs ειναι ,αλλα φερονται σαν κακομαθημενα τεκνά.Αs τουs φερθουμε αναλογωs.....

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/01/2012 19:46:47

    Είδα πριν από λίγο στις ειδήσεις τον βαψοβλεφαρίδα, έξω από την εισαγγελία, να εξαπολύει μύδρους εναντίον της "συμμορίας ΓΑΠ-Παπουτσή και λοιπών παρατρεχάμενων" και να δηλώνει τον άκρατο θαυμασμό του στον Μπένυ!
    Οπότε, η μάχη του Πασόκ κρίθηκε πλέον οριστικά.
    Αφού ο ογκόλιθος αυτός (με αυτό το παραλήρημα) συντάσσεται με την διανοούμενη Κα Καϊλή υπέρ του γεματούλη, τότε η Ελλάδα έχει μέλλον.
    Αν ενώσει μαζί τους και την δική της φωνή η άλλη γίγαντας της πολιτικής μας σκηνής, η Φώφη... τότε θα έχουμε Πασόκ και ευμάρεια για πάντα!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 10/01/2012 20:34:45

      Κι η Πάμελα Άντερσον με άσχημο ντράμερ παντρεύτηκε, δε θα προτιμήσει η Καϊλή τον χοντρό;

  15. odysseus avatar
    odysseus 10/01/2012 21:25:11

    Silence t.,
    Oσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο φίλε μου,
    αυτό που έπαθε η Αμερική το 2007 (Lehman Bros) και στη συνέχεια η Ευρώπη και εμείς δυστυχώς, όχι μόνο δεν ειναι αποτέλεσμα ευφυούς σχεδιασμού αλλά είναι κάτι που η βασίλισσα της Αγγλίας (Ξέρει πολλά αυτή) συνόψισε στο συμπέρασμα οτι οι "μεγάλες" οικονομικές σχολές τύπου LSE βγάζουν τα μεγαλύτερα ΒΟΔΙΑ στην οικονομία, ανίκανα να προβλέψουν και να αποφύγουν ακόμα και τα πιό χοντρά ατυχήματα στο σύστημα του Καζινοκαπιταλισμού που δημιουργήθηκε μετά τον Ρήγκαν και τη Θάτσερ με την "Απελευθέρωση" των παραγώγων στις τράπεζες.
    Οι θεωρίες συνομωσίας κατά της χώρας μας έχουν την ίδια αξία με τον Χάρρυ Πότερ. Μέχρι να καταλάβουν οι "Μεγάλοι" οτι πρέπει να ξεφουσκώσουν το σύστημα πριν πέσει και πλακώσει τα πάντα θα γίνουν κι άλλα τέτοια ατυχήματα και όχι μόνο σ' εμάς.
    Οσον αφορά τον "Αμερικάνο επιστήμονα του χωριού" δεν τον ανέφερα για να δώσω κύρος στην άποψή του, αλλα απλώς για να παρατηρήσω οτι η κατάταξη που έκανε στην Αθήνα είναι σωστή από κάθε άποψη, σε σημείο που την αντιλαμβάνεται κι ενας Αμερικάνος...Αν έχεις διαφορετική γνώμη για την Αθήνα πές την μας μπας και μας ανεβάσεις το ηθικό. Για τον Μέσι συμφωνούμε απόλυτα...

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/01/2012 21:55:18

    Ελπίζω τώρα να ψηφίσουμε αυτούς που μας αξίζουν...

    • odysseus avatar
      odysseus @ ΕΥΑ 10/01/2012 22:13:17

      Aρκεί να μή μας τους πάρουν οι αντίπαλοι με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο που ψήφισαν χωρίς να μας ρωτήσουν...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ odysseus 10/01/2012 22:21:42

        ...για ακόμη μία φορά...

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/01/2012 22:16:47

    Κίμωνας και ξερό κουλούρι!!!!!
    Ο τύπος είναι το κάτι άλλο.
    Σαν κάτι μεταξύ γότθικ ιππότη, Ισλανδού Έμο, και φλογερό εραστή του βωβού κινηματογράφου.

  18. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 10/01/2012 22:39:07

    Τάδε έφη Κίμων Κουλούρης:
    "Αηδιασμένος απ΄όλους κι απ΄ όλα... Τι να πω, τι να πω.. έχω περάσει πολύ δυσκολότερα και αγριότερα πράγματα. Αυτά... αυτά θα τα αντιμετωπίσω. Και με το νόμο και με τη δικαιοσύνη. Δεν μπορεί ο κάθε άθλιος δημοσιογράφος να λέει ό,τι θέλει. Δεν μπορεί το κάθε άθλιο σάιτ να λέει ό,τι θέλει. Δεν μπορεί ο σύλλογος αυτών εκεί των ειδικοφρουρών να ψευδολογούν τόσο ασύστολα. Θα λογοδοτήσουν όλοι. Βγαίνω στην αντεπίθεση με στοιχεία και με το ήθος μου. Δεν θα αφήσω όμως κανένας να με λερώσει , να μου λερώσει μια ζωή που επί 30 χρόνια είμαι όρθιος. Δεν πήρα ούτε καφέ από κανέναν κερατά, ακριβώς για να έχω ανοιχτή τη φωνή μου. Αυτό θα κάνω".

    Nῦν ἀπολύεις τὸν δοῦλόν σου, δέσποτα, κατὰ τὸ ῥῆμά σου ἐν εἰρήνῃ...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 10/01/2012 22:46:58

      Η ζωή της άλλης:
      www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Rl3EfVs6DKk

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ Δαναός 10/01/2012 22:56:42

        Είναι ΘΕΟΣ....είναι ταλέντο. Είναι το κάτι άλλο.
        Κουλούρης και ξερό κουλούρι που λεει και ο SA...
        Άκουσες ΧρηστΑΚΗ Παπουτσή;;;;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Ανδρομέδα 10/01/2012 23:00:15

          Φαντάζεστε συνομιλία μεταξύ Κίμωνα και Κώστα Πρέκα;
          Ανμπιφακενλίβαμπλ θα ήταν.
          Γραν γκινιόλ!
          Στο τέλος θα πάθαιναν και οι δυο τους λόρδωση!

          • Ανδρομέδα avatar
            Ανδρομέδα @ Strange Attractor 10/01/2012 23:22:55

            Δε θα ξέρουμε σε ποιον να δώσουμε το Oscar ερμηνείας.
            Άκουσες ΧρηστΑΚΗ Παπουτσή;;;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 10/01/2012 23:03:43

        Δαναέ, για να χαλαρώσεις λίγο:
        h__p://www.youtube.com/watch?v=YvbQKSaYQD8&list=FL5EqokqyHYAsG2vk75wFsMA&index=85&feature=plpp_video

  19. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 10/01/2012 22:49:28

    +1000000000000000000000000000000.

  20. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 10/01/2012 23:07:48

    Μην πεις τίποτα Κίμωνα, σε κατάλαβα απ΄τη φωνή... Πες μου ότι είσαι άβαφτος, αυτό μόνο, τέλος!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Τιγράνης 11/01/2012 00:06:16

      Δαναέ ετοίμασε μια αίτηση εγγραφής του κου Τιγράνη στην κόβα Β. Ελλάδος, χωρίς παράβολα, και άσχετα με το που δηλώνει μόνιμη κατοικία.
      Το έχει!
      Αν παίζει και κανένα όργανο... (χρειαζόμαστε ένα ζωηρό ντέφι)

  21. Δαναός avatar
    Δαναός 10/01/2012 23:14:31

    Δεν είναι άβαφτος Τιγράνη μου! Του βάψαν άσπρα τα μαλλιά να φαίνεται πιο σεβάσμιος! Γιατί αλλιώς θα τον τραγουδούσαν:
    www.youtube.com/watch?v=K37zwunBFhk

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Δαναός 10/01/2012 23:26:39

      χαχαχα!! Συνηγορεί και η Κατιάνα:
      h__/www.youtube.com/watch?v=bmaAr_mEkao

      Στη βλεφαρίδα
      Μια μαύρη ρίγα
      Υπάρχω

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Τιγράνης 10/01/2012 23:47:07

        Στη βλεφαρίδα
        Μια μαύρη ρίγα
        Υπάρχω
        Στη βλεφαρίδα
        μολύβι είδα
        Σε βάφω
        Το χρώμα μαύρο
        κοράκου μαύρο
        πιο μαύρο!
        Γκρο πλαν σε παίρνω
        κοντά σε φέρνω
        στο κάδρο!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Δαναός 10/01/2012 23:56:10

          Γειάσου Κίμωνα ατσίδα με την μαύρη βλεφαρίδα,
          που θυμίζεις νυχτερίδα, και πονάς για την πατρίδα.
          Γειάσου Κίμωνα λεβέντη, της πολιτικής αφέντη,
          που στις λαϊκές του Ρέντη, έστηνες μεγάλο γλέντι.
          Η πατρίδα προσδοκά, νάρθεις πάλι να την σώσεις,
          συμβουλές για μακιγιάζ, θέλει λέει να της δώσεις!

  22. Silence t. avatar
    Silence t. 10/01/2012 23:33:40

    Σχετικά με την άποψη μου για την Αθήνα ειδικότερα και για την Ελλάδα γενικότερα , δυστυχώς δεν μπορώ να σου ανεβάσω το ηθικό γιατί συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου .
    Η ένσταση μου ήτανε στο ότι την χώρα μου και το σπίτι μου μπορώ να τα βρίζω μόνο εγώ και δεν ανέχομαι από τους διάφορους , ταλαίπωρους Αμερικανογερμανοεγγλέζους κριτική .

    Στο θέμα τώρα του φαινόμενου της πεταλούδας που έτσι απλά προέκυψε και που αποτελεί μέρος του η Ελλάδα , είμαι αρκετά μεγάλος , καχύποπτος και υποψιασμένος για να το δεχτώ .

    Στο matrix που ζούμε έχουν προδιαγράψει τι θα γίνει για καμιά εκατοστή χρόνια από σήμερα .

    Πληροφορία της τελευταίας στιγμής , ο Messi του χρόνου θα παίξει στην Δόξα Δενδροποτάμου

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/01/2012 23:43:58

    h--p://www.antinews.gr/2010/05/02/43376/

  24. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/01/2012 00:08:43

    ”Όσοι λένε ότι μακιγιάρομαι είναι ζηλιάρηδες, αστεία πρόσωπα. Θεωρούν ότι δεν μπορεί ο Κίμων Κουλούρης να έχει τόσο όμορφα μάτια;”

    Would you like to shoot me now or wait 'til you get home?

  25. Δαναός avatar
    Δαναός 11/01/2012 00:10:25

    Ετοίμασε την αίτησή σου που λέει παραπάνω ο Strange!

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Δαναός 11/01/2012 00:40:52

      ΑΙΤΗΣΗ (χωρίς παράβολα)

      ΠΡΟΣ
      Κόβα Β. Ελλάδος

      Όνομα: Τιγράνης
      Υπηκοότητα: Ιλιαδορωμέικη
      Επάγγελμα: Κυνηγός Κεφαλών

      Σας παρακαλώ να με εγγράψετε στα σιβυλλικά κατάστιχα της Κόβας Β. Ελλάδος, με εγγυητές του κυρίους κυρίους Strange Attractor και Δαναό. Δηλώνω έτοιμος να προσφέρω τις υπηρεσίες μου όπου οι χαλεποί καιροί απαιτήσουν. Κατά διαβολική σύμπτωση κάνω ιδιαίτερα μαθήματα ρόπτρου (χυδαϊστί: ντέφι) και άρπας. Επίσης γνωρίζω άριστα (επίπεδο C2) σάλσα και τσα τσα.

      Μετά τιμής,
      Τιγράνης

      Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2012

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Τιγράνης 11/01/2012 09:27:28

        ΑΞΙΟΣ!!!

  26. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 11/01/2012 00:29:39

    Τι μου θύμισες τώρα! Τεράστιο κομμάτι. Ψαλμός, από τα άγια των αγίων. Η μουσική της γενιάς μου...

  27. jctergal avatar
    jctergal 11/01/2012 07:52:16

    Είναι λογικό η Ελλάδα να μοιάζει με Β.Αφρική και Μ.Ανατολή, γιατί το Ελληνικό κράτος προέκυψε από την Οθωμανική Αυτοκρατορία, στην οποία άνηκε η Μ.Ανατολή κ Β.Αφρική κ τα Βαλκάνια φυσικά.

    Κ από την Οθ.Αυτοκρατορία δεν απελευθερωθήκαμε πριν 200 χρόνια, διότι η Ελλάδα τότε ήταν το 20% της σημερινής.

    Οι Μικρασιάτες, Πόντιοι, Μακεδόνες, Θράκες, Ηπειρώτες, Κρητικοί κ περισσότεροι νησιώτες ξέφυγαν από τον Οθωμανικό ζυγό πριν μόλις 100 χρόνια.

    Για 500 χρόνια ήμασταν Οθωμανική επαρχία, έχουμε κοινή πολιτιστική κληρονομιά στην μουσική, στο φαγητό, στα γλυκά με αυτή την πλευρά του κόσμου, ενώ π.χ. με Λιβανέζους μοιάζουμε οπτικά απίστευτα, ειδικά τους χριστιανούς.

    Κ μέχρι πρότινος ήμασταν το πλουσιότερο κ το πιο ανεπτυγμένο κομμάτι του κόσμου αυτού, τώρα μας ξεπέρασε η Κύπρος (εμείς πάλι) ενώ αν συνεχίσουμε με Παπατζήδες, Παπαδήμιους θα μας ξεπεράσει κ το Ισραήλ κ αν δεν ξυπνήσουμε κ αφήνουμε τους άχρηστους να κυβερνούν πάμε φουλ για Ρουμανία αν όχι Αλβανία μεριά.

    Θα έλεγα, θα πρέπει να αξιοποιήσουμε αυτή την κληρονομιά κ να κοιτάμε κ προς τα εκεί μεριά (π.χ. επιχειρηματικά), αν κ π.χ. ο κατασκευαστικός κλάδος έχει κινηθεί στις Αραβικές χώρες.

  28. Idiot avatar
    Idiot 11/01/2012 13:32:14

    Γιατι βαλατε αυτη την φωτογραφια και εξευτελιζετε τους Xhosa στην ερημο Καλαχαρι.Αυτοι βγαλαν εναν Μαντελα.Εμεις ποιον?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Idiot 11/01/2012 15:12:37

      Κοτζάμ Κίμωνας, δεν σου φτάνει;